- lliii U wint ciaal Amsterdamse maakt in Westdorpe voor o.a. boetieks leren kleding prenslanjj contact HONDENTRIMSTER INEKE JOOSSE: Meeste mensen zorgen goed voor hun hond 50? IN GESPREK MET. OLGA BRONKERS E9E WÊÊ Fungus in Walk-Inn SPRAAK Ifii J L De Mens Middelheim Beiaardconcert DONDERDAG 20 JUNI 1974 ^IDERDAG 20 JUNI 1974 dat hoeft helemaal niet. unnen ook een programma irgen van een halfuur of een Dan komen we met een ere groep en spelen he le onderdelen. Het is pre- :oals de mensen willen". ch zo'n kleine 200 kilome- rder vliegen is en amper ilf uur eerder die morgen nog wel wat op zich laten en. Vermast was dus toen uif thuiskwam niet op het 1 hierdoor ging enige kost- ïjd verloren, immers niet ikomst van ede duif geldtl iet tijdstip waaropde ring constateur wordt geklokt. Moulins: 1 en 10 E. Ver- 2 A. Cornelis, 3 L. Ris- Oostburg, 4 en 7 P van n zoon Sint-Jansteen, 5 J. e Graaf Terneuzen, 6 J- Hoek, 8 en 11 Antheunis- elsland, 9 A. Duininck en "adzand, 12 J. Verhagen 13 H. Jansse 's Heeren- 14 A. van Peenen en zoon irg 15 J. Bakker Oostburg Mookhoek Breskens, 17 J- te en zoon Souburg, 18 e Looze Breskens, 19 A. uw Sr. Oostburg 20 R de ireskens. Aan dit concours door 1307 duiven deelge- 4 O/ga Bronkers heeft zelf niet veel leren kleren WESTDORPE - „Wij kijken praktisch nooit naar de televi sie. Éénmaal in de maand om precies te zijn, als de uitslagen van de staatsloterij worden uit gezonden. Voor de rest hebben we geen tijd". Olga Bronkers (27 jaar) zit constant in tijdnood en heeft het altijd druk. Als ik na veel zoeken de oude, verbouwde smederij in Westdorpe heb ge vonden waar Olga met haar vriend-medewerker Hans Zeu- levoet woont en een leer-atelier drijft, kan ze het zich eigenlijk niet permitteren om zo maar even wat te gaan zitten praten, want beneden in de kleine be drijfsruimte barst het van het werk. Ze besluit er toch maar even uit te breken, zet een kopje thee en gaat aan de grote tafel zitten: lange rok, slank, smal gezicht, half lang blond haar. Het dijkhuis biedt een ongekende ruimte en aan de achterzijde is er een prachtig uitzicht over de weilanden. Een open trap, een grote schouw, planten van reus achtige afmetingen („ik snap er zelf ook niets van, waarom ze het hier zo goed doen"), allerlei onverwachte hoekjes, veel flu weel, gordijnen en prulletjes. „Er moet natuurlijk nog veel aan gebeuren, maar het is eigen lijk om dit huis, dat we hier zijn gaan wonen", vertelt Olga, een gebaren Amsterdamse. Ze heeft zelf een boetiek gehad in Haar lem, waar ze leren kleding maakte en exclusieve sieraden ontwierp. De orders stapelden zich zo op, dat ze het eigenlijk met meer aan kon. Bovendien wilden Olga en Hans dolgraag een groot huis kopen, wat in die omgeving een onmogelijkheid bleek. Toen kennissen van haar ouders dan ook zeiden dat er in Zeeland nog wel het één en an der te koop was, zijn Olga en Hans ongeveer 3,5 jaar geleden naar Zeeuwsch-Vlaanderen ge komen. De oude smederij in Westdorpe beviel hun meteen, hoewel ze het zonder water, gas en elektriciteit moesten stellen. Met behulp van vrienden en kennissen, maar vooral door hun eigen inzet hebben ze er een heel bijzonder woonoord van gemaakt. Het wachten is nu al leen nog op een bouwvergun ning, om de bedrijfsruimte onder aan de dijk te mogen uit breiden. Daar werken zo'n 8 mannen en vrouwen uit de om geving op free-lance basis aan het in elkaar zetten van de kle ren, die Olga zelf ontworpen heeft. „Ik heb mijn diploma's coupeuze en ontwerpen. Dat was eigenlijk mijn hobby, maar ik vind het fijn, dat ik daar mijn werk van heb kunnen maken", vertelt Olga, „ik heb me gespe cialiseerd in leer, omdat daar de meeste vraag naar was. Nu werk ik o.a. voor boetiekjes en reis re gelmatig heen en weer naar hel westen van het land. Vroeger maakte ik ook wel schoenen en tassen en borduurde ik de kleren zelf Maar daar gaat allemaal veel te veel tijd in zitten. Boven dien zou het veel te kostbaai worden. De grote fabrieken ver pesten de boel ook door goed kope kopieën op de markt te gooien De schoenen uit Italië krijg je bijna cadeaou, dus daar valt niet tegen te werken. Ik maak veel dames- en herenkle ding voor grote firma's en ik ben nu ook bezig met het ontwerpen van kinderkleding. Verder maak ik zelf mijn patronen, die ik he- Ze lacht ondeugend. „Alleen een leren bikini. Die heb ik wel. Bo vendien is die speciaal bewerkt, zodat ik hem ook in de was machine kan wassen. Maar we zijn nu al weer met de winter- modellen bezig. Twee maal per lemaal uitwerk in confectiema ten. Dat kost ook tijd, hoor. Het leer krijgen we uit Waalwijk, Amerika en Argentinië. Waar je op moet letten als je iets van leer koopt?" Olga denkt even na. „Nou, goed kijken of er geen dunne plekken inzitten. Dat be tekent namelijk dat het een oude huid is. De glans zegt ook erg veel over de kwaliteit. Het gekke is, dat ik zelf niet eens zo veel leren kleren heb." jaar moeten we met een nieuwe serie uitkomen. Veel veranderingen zijn er ech ter niet, want bepaalde kleuren blijven altijd. Vooral de donkere kleuren Leer is ook een duur produkt en de mensen durven het nog niet aan een model of een kleur te kopen, die je niet met alles kunt combineren. Leer is oer-degelijk. De voering zal nog eerder scheuren, dan het leer slijt. Maar het is fijn materiaal om mee te werken. Soms krijg ik (Van onze popmedewerker) VLISSINGEN - Aanstaande zaterdagavond (22 juni) wordt er door de VSC een folkconcert georganiseerd in de jeugdsociëteit Walk-Inn, Minister Lelystraat. Aan dit concert, waarvoor de toegangsprijs f4,— bedraagt (cultureel paspoort niet geldig), wordt medewerking verleend door de groep Fungus. Deze groep, die toen de naam Fungus (Latijn voor: „zwam") kreeg, maakte gedeeltelijk plaats voor elektrische arrangementen, die later zo typerend zouden worden voor de sound van de groep. Fungus maakt verleden jaar een zeer succesvolle tournee door Engeland, die werd besloten meteen optreden op het Cambridgefestival. Toch kon Fungus de stereotiepe groepsmoeihjkheden niet ontlopen. Bob Dekenga verliet de groep en maakte plaats voor Koos Pakvis (bas, zang) en Sido Martens (gitaar, mandoline). Het repertoire, dat tot voor kort voornamelijk uit traditionele folk bestond - gestoken in een uit eigen arrangement vervaardigd nieuw jasje - omvat nu ook traditionele muziek Ook In het Nationaal Bouwcen trum in Antwerpen wordt vanaf aanstaande zondag een tentoon stelling gehouden, die de mens tot onderwerp heeft. In het pers bericht over de tentoonstelling wordt onder meer gezegd: „Uit gaande van de vaststelling dat de mens zich meer en meer be dreigd voelt door de wereld waarin hij leeft (alle vormen van vervuiling, uitputting van energiebronnen, verstoring van het natuurlijk evenwicht) en door het effect van een aantal door hem zelf op gang bebrachte processen (voortdurende tech nische ontwikkeling en dus lei dende tot ontmenselijking van de maatschappijis hij geneigd zich intenser over zichzelf, zijn ontwikkelingskansen, zijn verweermogelijkheden te gaan bezinnen". De tentoonstelling vertrekt dus duidelijk van een didactisch standpunt in relatie tot een actueel thema. Deze tentoonstelling zal het verschijnsel „mens" in zijn tota liteit doorlichten. Zijn chemi sche opbouw, zijn evolutie en zijn huidige plaats in de biosfeer worden onder de loep genomen. Alle problemen, waarmee hij te kampen heeft - overbevolking, honger, milieuvervuiling, so ciale wantoestanden, economi sche moeilijkheden - worden aanschouwelijk voorgesteld. Het geheel werd professioneel benaderd en uit specialisten sa mengestelde werkgroepen heb ben het benodigde materiaal verzameld", aldus de Antwerpse Dienst voor Toerisme. De expositie, die in het Bouw centrum blijft tot en met het einde van de maand augustus, is geopend op werkdagen van 12.00 tot 19.00 uur en op zon-en feestdagen van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 20 frank, groepen en kinderen betalen de helft. U vindt het Na tionale Bouwcentrum aan de Jan van Rijswijcklaan in Ant werpen. SAMENSTELLING: MARNIX KREYNS Nog een tentoonstelling in het Antwerpse. In het park Middel heim gaat eveneens zondag een uitgebreide expositie open, die gewijd is aan Belgische sculp tuur. Het Antwerpse stadsbestuur heeft de beslissing genomen, buiten het kader van de biënnale tentoonstelling, dit jaar een ruim overzicht aan te bieden van werk van eigen bodem. Bij de samenstelling van dit panoramisch overzicht van Belgische beeldhouwkunst werd door de organisators dege lijk rekening gehouden met de suggesties van kunstcritici en museumbeheerders die zich met de hedendaagse kunst in België onledig houden. Geen leeftijds grens werd vastgesteld, geen strekking werd geweerd, geen thema werd vooropgesteld. Al dus konden honderd veertig beeldhouwers worden uitgeno digd. Zo treft men tussen de expo santen aan zowel zij die de klas sieke traditie bewaren, zoals Grard, Debonnaires, Ledel als zij die hun tragische revolte weergeven in groteske figuren zoals d'Haese, Pas, Vermeersch. Sommige kunstenaars zenden beelden in die speciaal voor de parkruimte ontworpen werden: drie een bespiegelend werk. Van Rafelgem een tafereel met schrijnende humor, Roulin zijn dramatisch hellende prisma's. In traditionele materialen wer den zeer persoonlijke inspiraties uitgewerkt: Monique Guebels werkt in steen, Depuydt in marmer uit Carrara, Leroy in terracotta. Ook de nieuwste grondstoffen werden gebezigd: Baeckelmans gebruikt plexi- stoffen, Gabriel kiest alu minium, Bury geeft de voorkeur aan roestvrij staal. Deze belang rijke tentoonstelling is elke dag geopend van 10.00 uur af, in juni en juli tot 21.00 uur, in augustus tot 20.00 uur, in september tot 19.00 uur, in oktober tot 18.00 uur. Toegangsprijs 25 fr per persoon. Als u dan toch in Antwerpen bent, luister dan ook nog even naar een beiaardconcert. Op de beiaard van de Onze Lieve Vrouwetoren vinden van 17 juni af tot en met 16 septem ber e.k. elke maandag, van 21.00 tot 22.00 uur, beiaardconcerten plaats. Het openingsconcert op 17 juni wordt opgeluisterd door een optreden van het Antwerps Thebaans Kwartet en elk beiaardconcert wordt vooraf gegaan door een volksconcert dat op de kiosk Handschoen markt, voor de hoofdingang van de kathedraal, wordt gehouden. Buitenlandse beiaardiers wor den als gast uitgenodigd: maan dag 5 augustus komt Karl- Friedrich Waack uit Hannover, Duitsland - maandag 26 augus tus komt Ria van Viegen- Pieffers uit Doetinchem, Neder land en zelf uit de Verenigde Staten van Amerika is er mede werking. Op maandag 22 juli concerteert Fred Marriott uit Kirk in the Hills. ineens een gek idee. Ik ben zo impulsief, dat ik het dan ook me teen wil maken. Dan merk je echter pas, dat je hier een beetje afgesloten zit, want bepaalde materialen zijn hier soms ge woon niet te koop. Dan heb ik wel eens heimwee naar de grote stad. Echt wel. Maar als ik weer in de stad ben geweest, ben ik weer blij om hier te zijn. We vinden het hier echt fijn. In de spaarzame vrije tijd die we hebben (we werken ook vaak 's avonds) lezen we veel en luiste ren we vaak naar muziek. Ver der zijn we van plan te gaan zweefvliegen. De sportkeuring hebben we al gehad. Je moet je soms bewust wat gaan ontspan nen, anders wordt het te gek met het werk. Je bouwt.iets op, maar je kunt niet meer terug. Toch vind ik fijn wonen en leven het belangrijkste". Olga neemt haar laatste slok thee en huppelt de trap af naar de begane grond buiten. De beide honden, die in de zon liggen te puffen, worden even aangehaald. Het geratel van de naaimachines overstemt soms zelfs radio Veronica. Olga duikt het leer weer in. GERDI PREGER. S ..y^ dip m pvro 11 w wp! \u wat dit betreft neemt Fungus een unieke plaats in in de Nederlandse muziekwereld. Dat zegt het persbericht althans over deze viermans formatie. De VSC heeft voor de komende maanden nog meer op het programma staan. Zaterdag 6 juli komt good old Ferre Grignard in het Vlissingse Ontspanningscentrum in de Hellebardierstraat. Zaterdag 13 juli speelt de Hobo Stringband in het Jongerencentrum „De Zwaan", Kromwegsingel 1, Oost-Souburg. Tenslotte komen de heren Mick Softly en David Ireland op zaterdag 20 juli naar Vlissingen. Er zal gespeeld worden in de sociëteit „Onder 't Hof" aan de Alexander Gogelweg. Bij al deze concerten bedraagt de entree vier gulden. groep vond haar oorsprong in de tijd, dat de Britse folk bij een enkeling begon aan te slaan en groepen als Fairport Convention langzaam zeer populair begonnen te worden De groep begon -alsduo-opdt ruines van een rockgroep en eei folkgroep, die voornamelijk Schotse traditionele akoestisch muziek verwerkte Fred Piek (gitaar, leadzang) en Bob Dekenga (accordeon, gitaar, zang) speelden regelmatig in diverse folk-clubs, totdat Kees Maat (orgel, banjo, accordeon, zang) erbij kwam en met hen hel elektrieke zijn intrede deed Het akoestische karakter van de OOSTBURG - Ineke Joosse uit Oostburg oefent een beroep uit, dat verder niemand in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft. Zij is namelijk de enige gediplo meerde hondentrimster (ook mannelijke collega's heeft zij niet) in dit gebied. De jonge, blonde en bijna voortdurend vriendelijk lachende Ineke heeft plezier in dat werk. „Ik houd erg van dieren, vooral van honden, en ik vind het geweldig fijn, dat ik er iedere dag mee bezig kan zijn", zegt ze. Ze volgde daarvoor een éénj a- rige cursus, waarvan het theo riegedeelte in Den Haag en de praktijk in Amersfoort wordt gegeven. Terwijl ze doorgaat met het trimmen van een zeer vriendelijke Amerikaanse spa- niël vertelt ze over die opleiding: „Je moet veel meer weten van honden, wanneer je trimster wilt worden, dan je van mensen zou hoeven weten, als je kapster wordt. Wij hebben niet alleen les gehad in het knippen en trim men van de dieren, maar moes ten ook een heleboel leren over verschillende rassen. Verder over de anatomie van een hond, welke ziekten hij allemaal kan krijgen. Ook moet je het een en ander van fokken afweten. En tenslotte moet je natuurlijk ver trouwd raken met het doen en laten van honden". Dat is Ineke Joosse inmiddels wel: „De meeste honden zijn erg lief, wanneer ze geknipt worden Dikwijls blijven ze rustig zitten, terwijl ik met ze bezig ben Maar sommige vinden het allemaal een beetje angstig, en die gedra gen zich daar dan ook naar. Dat is trouwens toch heel verschil lendde ene hond vindt het heer- lijk om geknipt te worden, ter wijl een andere er niet veel van moet hebben". Ondanks die verschillende in dividuele „waardering" van honden ten aanzien van het knippen en trimmen, zin er een paar dingen die ze eigenlijk al lemaal niet zo erg leuk vinden Ineke: „Vrijwel allemaal vinden ze het vervelend, wanneer je met hun kop en hun voorpoten bezig bent En dan moet je erg oppas sen, dat je het niet verkejlrd doet En poedeltjes. die met de tondeuze bewerkt moeten wor den, vmden dat ook niet altijd even leuk" Juist voor die poedeltjes zijn er een aantal speciale modellen Ineke „Ik denk dat dat er wel een stuk of zes a zeven zullen zijn. Bekend zijn vooral het leeuwemodel en het jas-en- Ineke Joosse bezig met trimmen door MARNIX KREYNS broek-model. Dat laatste kun je dan weer in verschillende varia ties krijgen. Ook alleen maar broek bijvoorbeeld". U ziet het, u kunt uw hond he lemaal aankleden, zoals u dat wil. Komen erook wel eens men sen, die hun hond volgens een eigen model geknipt willen heb ben? „Ja", zegt Ineke Joosse, „en meestal voer ik in hun opdrach ten ook wel uit Deze spaniël bijvoorbeeld moet eigenlijk vol gens het boekje lang haar aan zijn poten hebben Maar die mensen van wie die hond is vin den dat te lastig. Ze wonen vlak bij zee, en als die hond even naar buiten is geweest, dan komt hij vreselijk vies terug En dan heb ben ze niet de tijd om hem iedere keer schoon te maken. Ja, ik vind het wel een beetje jammer dat ze hem zo kort willen knip pen Lang haar aan de poten staat dit soort honden veel mooier Maar als ik het niet doe gaan ze het misschien zelf pro beren, en dan gebeurt het waar schijnlijk niet goed". Dat wil overigens niet zeggen, dat Ineke Joosse alles maar aan neemt „Pas geleden was er een dame met een smt-bernard en die wilde die hond ook helemaal kort laten scheren. Toen heb ik die mevrouw wel verteld, dat dat helemaal niet zo goed was voor die hond, en dat hij er ook echt niet mooier op zou worden. Dat begreep die dame toen ook wel, en toen heb ik hem alleen maar wat uitgedund", noemt ze als voorbeeld. Ineke Joosse heeft de indruk, dat er over het algemeen wel goed voor de trouwe viervoeters in Zeeuwsch-Vlaanderen ge zorgd wordt. „Er zijn natuurlijk altijd uitzonderingen", zegt ze, „er zullen best langharige hon den zijn die nooit geknipt wor den. Maar over het algemeen komen de mensen toch wel op tijd met hun dier. Hoe vaak een hond naar de trimmer moet? Dat is niet te zeggen. Dat is zo ver schillend van ras tot ras en van hond tot hond. Maar een poe- deltje bijvoorbeeld. die hebben eigenlijk om de drie maanden een beurt nodig Sommige komen ieder halfjaar, maar d'r zijn er ook die hier ie dere zes weken op de tafel zit ten". Dat zijn dan twee Belgische poedeltjes, die regelmatig op tentoonstelling^ dienen te ver schijnen. Toch staat ze daar vrij gereserveerd tegenover: „Ik las laatst een verhaal over een Ame rikaans hondje, dat zijn hele le ven van tentoonstelling naar tentoonstelling gebracht was. Dat beest had helemaal geen le ven meer Want die voorberei dingen voor een tentoonstelling duren verschrikkelijk lang. Daar zijn ze soms wel weken mee bezig. En zo'n echt tentoon- stellingsbeestje dat wordt dan een karakterloos ding, nee dat zijn geen hon den meer". Honden zijn voor Ineke Joosse: „Beesten, waarmee je kunt wandelen en rennen. Mijn favoriete honden zijn Duitse doggen en bouviers. Waarom ik er nog geen heb? Nou ze zijn na tuurlijk erg duur, vooral ook in onderhoud. Bovendien heb ik de tijd er niet voor om zo'n beest goed op te voeden. Ik ben vaak een dag weg - iedere dinsdag zit ik in Zaamslag - en dan zou zo'n dier de hele dag alleen thuis moeten blijven. Nee, voorlopig kan het nog niet". En dat is dan een geluk voor het kleine hondje, dat vanaf zijn matje rustig zit toe te zien, hoe zijn makkers bij het vrouwtje onder het mes gaan. „Als ze niet te dicht bij hem komen, blijft hij daar heel rustig op zijn eigen plekkie. Ik denk, dat hij blij is, dat hij niet hoeft", aldus Ineke Joosse.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9