|/portvrouuu|^ ,ft/AN DEWEEKj „EEN ZWARE VAL SCHRIKT ME NIET AF" „ER WORDT EEN NIEUWE POSTDUIVENVERENIGING IN TERNEUZEN OPGERICHT" JEUGDCIRCUS REINARDI TRAD MINDER VAAK OP Abnormaal verloop wedvlucht Compiegne EVermast wint de provinciaal Moulins DUIVENMELKER J. VAN DE GRAA F: mmm Wielrenster Agnes Koeman: Gouden ring Vuil spel Geen dieren? DONDERDAG 20 JUNI 1974 AXEL - Ditmaal eens geen gebruikelijke sportman van de week. maar een rasechte sport vrouw. Het betreft hier de 20- jórige Agnes Koeman uit Axel, die in hart en nieren een enthou siast wielrenster blijkt te zijn. Zelfs een zware val. waarbij en kele weken ziekenhuisverblijf noodzakelijk waren, blijkt deze jonge sportvrouw niet af te sch rikken. „Dat moet je zien als het risico van het vak", aldus Agnes. Op 17-jarige leeftijd begon Agnes Koeman met deze voor vrouwen wat ongebruikelijke sport. Agnes hierover „Ik was in eerste instantie van plan om aan teamsport te gaan doen, maar bij gebrek aan clubs waar mijn gedachten naar uitgingen ben ik tenslotte in de individuele sport gedoken. Dit op sterk aap- dringen van een monteur, die in mijn vaders bedrijf werkzaam is". Dat dit toch geen slechte keus was is inmiddels wel ge bleken uit het feit dat Agnes een fors aantal prijzen heeft weten te vergaren Dit voornamelijk in België waar het „koersen" van vrouwen al evenveel in trek blijkt te zijn dan dat van hun mannnelijke collega's Een van de hoogtepunten uit de carrière van Agnes Koeman is dat zij in 1972 negentiende wist te worden in de Nederlandse kampioenschappen wielrennen voor dames. Dit in haar eerste jaar, terwijl ruim vijftig deel neemsters zich aan de start meldden Er blijkt overigens toch niet zoveel animo te be staan onder He dames om aan wielrennen te beginnen Dit blijkt wel uit het feit dat slechts vier vrouwen in heel Zeeland deze sport beoefenen. Te weten de gezusters Hage, en Annet Kole, allen uit Goes afkomstig. Agnes echter moet als Zeeuwsch-Vlaamse haar eigen boontjes maar zien te doppen, terwijl de dames uit Goes na tuurlijk een behoorlijke morele steun aan elkaar hebben. „Gelukkig zijn mijn ouders bijzonder enthousiast over deze sport zodat ik toch niet alleen sta", aldus Agnes. Dat de Axelse haar sport serieus aanpakt, blijkt wel uit het feit dat zij meer dan zestig kilometer per dag op de fiets doorbrengt. In het wie- leiseizoen is dit iets minder, maar dan toch nog altijd zo'n dikke veertig kilometer per dag Gelukkig bestaat er ook nog de mogelijkheid voor Agnes om in de winterperiode mee te trainen met haar mannelijke collega's onder leiding van Rinus Markus Tenslotte wil Agnes nog wel opmerken dat aan de wieler sport voor dames, nog wel de nodige haken en ogen zitten en hoopt dan ook dat Nederland een voorbeeld zal nemen aan België waar dit zijn tijd reeds ver vooruit is. TERNEUZEN - In deze tijd van het jaar huisvest het 9 meter lange tuinhok, verdeeld in 5 af delingen, zo'n honderdtal dui ven. Eigenaar J. van de Graaf in de Crocusstraat 9 te Temeuzen heeft er dan ook de tijvoor, toch zeker sedert de tijd it hij zijn beroep als werkmees r bij de WSW-buitenobjecten op me disch advies moest opgeven. Vandaar dan ook dat hij zich geen strak schema aanmeet voor wat betreft de verzorging: „De ene morgen zal ik om 7 uur mijn duiven uitlaten en de andere morgen kan dat best om 9 uur zijn. Eerst gaan de weduwnaars naar buiten, ik heb er maar acht en dat is niet veel op zo'n massa duiven, daarna gaan de jonge duiven gevolgd door de nestdui ven. Mijn duiven vliegen niet veel uit en zitten dan ook niet vaak op de daken van de huizen, ik roep ze steeds binnen". Hij wil niet dat de buurt last heeft van zijn duiven. Hoe hij duivenmelker is ge worden? Afkomstig uit Slied- recht had hij daar - voor de oor log - ook deze sport beoefend, samen met een vriend, maar toch niet zo intensief als later in Zeeuwsch-Vlaanderen het geval zou worden In 1963 begon hij opnieuw met een gekregen kop pel duiven van een liefhebber uit Sluiskil en de daarop volgende jaren bouwde hij hieruit zijn hok op aangevuld met de aan koop van enkele andere duiven, maar het gros van zijn kolonie is uiteindelijk toch afkomstig uit dat ene en eerste wat hij noemt stamkoppel Zijn voorkeur gaat uit naar het spel op de Fond en Midfond en dan het liefst de zware wed vluchten hierin: „Als het zware vluchten zijn met warm weer en een kopwind dan zijn mijn dui ven erbij, bekijk mijn gemaakte uitslagen maar, ik heb al heel wat vroege prijzen gewonnen. Voor dit seizoen heb ik 6 doffers voor de eendagsfond - en 6 dui- vinnen voor de overnachtvluch- ten". De winter kocht hij nog een duif bij een Terneuzense collega voor de prijs van 300 gulden. Een doffer die 10 jaar oud is! Een toch wel zeer hoge prijs voor die leeftijd. Maar Van de Graaf kende het verleden van de vogel en wist wat voor duiven er uit waren voortgekomen. Deze dof fer, een zuivere Jansen- Arendonck in 1965 door de Zaamslagse liefhebber Van de Veke voor veel geld uit België gehaald heeft Van de Graaf dit jaar reeds vijf jonge duiven be zorgd en zit nu weer gekoppeld voor de vierde ronde. „Met deze jonge duiven ga ik niet spelen, die hou ik uitsluitend voor de kweek". Enkele weken geleden op 1 juni won een tweejarige doffer van hem de kringvlucht van kring centrum Zeeuwsch- Vlaanderen vanuit Moulins en werd vijfde in het provinciaal concours en zal als drager van een gouden ring van de Fond club in het ZNB-concours een mooie prijs winnen. Een dag la ter speelde hij in Sint-Jansteen 8 prijzen met zijn oude - en 5 prijzen met jaarlingen. Dit bracht de vraag bij mij op, waarom in Sint-Jansteen ge speeld? „Wel", zegt hij, „ik korf bij „De Eendracht" in Temeu zen geen duif meer in". Aanlei ding daartoe is een incident dat hem kennelijk nogal hoog zit. Van de Graaf: „Opdejaarver- gadering van De Eendracht deelde de voorzitter mede dat de huidige rekenmeester er mee ophield en vroeg of er kandida ten waren voor deze functie, na dat de rekenmeester desge vraagd zei: Ik stop met het uit rekenen van de duiven, als er een andere kandidaat is, mocht die er niet zijn dan wil ik het nog wel doen, maar niet langer voor de huidige prijs" Ik heb me toen in het gesprek gemengd en de rekenmeester nog eens gevraagd als er een an dere kandidaat is stop je er dus mee, waarop hij bevestigend antwoordde. Ik wil niet in je vaarwater komen maar nu je dit bevestigt geef ik me op voor deze functie Ik wil het wel doen voor de huidige prijs per duif en ik koop een elektrische reken machine. Nadat nog een opmer king was gemaakt door een lid die zei dat de rekenmeester vol gens een enkele jaren geleden genomen besluit, ook bestuurs lid moet zijn, werd door de voor zitter gezegd dat nu er geen be stuurslid is die zich voor deze functie beschikbaar stelt, ge noemd besluit»- nood-breekt- wet - kap korpgn te vervallen Hiermee werd tot mijn verba zing de zaak afgesloten. Bij de later gehouden voor jaarsvergadering werd hierover in de notulen met als hij 4 cent per duif meer krijgt. Toen ik op de notulen een aanmerking maakte kreeg ik te horen dat zo lang de vereniging bestaat nog nooit eerder door iemand een op- of aanmerking op de notulen was gemaakt Maar wat hierin stond was gelogen want de re kenmeester had bedankt en dat werd door meerdere Jeden er kend Gelijk kwam toen als een donderslag bij een heldere he mel het ook al weer met op de agenda staande punt: Stemmin voor een rekenmeester. Ik wen met 1 stem verschil verslagen, maar als alle leden hadden ge weten waarom het precies ging dan zouden er meer geweest zijn. Immers nu kost het hun 50 procent meer dan dat ik deze functie zou vervullen^Er is door leden van het bestuur een vuil spel gespeeld en dus wil ik er niets meer mee te maken heb ben. En de clou is nog dat er ten behoeve van de rekenmeester door de vereniging een elektri sche rekenmachine is aange kocht van circa 800 gulden" Een en ander houdt verder in dat nog dit jaar in Temeuzen een nieuwe postduivenvereniging zal worden opgericht. „Ik weet wel zo ongeveer wie daar lid van zullen worden maar dat blijft nog geheim, dat komt wel uit. Het wordt in ieder geval een ver eniging waar het er democrati scher aan toe zal gaan dan bij De Eendracht, en als het kan nemen we geen café als clublok aal", al dus Van de Graaf. (Van onze verslaggever) HULST - Het jeugdcircus Reinardi uit Hulst heeft een beetje stil seizoen achter de rug. De hoeveelheid aanvragen voor optredens was dit jaar bedui dend minder groot dan in voor gaande jaren. Broeder Perpetüs, directeur van het kindercireus, heeft daar wel een verklaring voor. Hij zegt: „Een van de duurste dingen bij Reinardi is het vervoer. E11 juist de prijzen van hel vervoer zijn door die oliecrisis erg snel omhoog ge gaan. Wanneer we bijvoorbeeld met de volledige groep ergens naar toe moeten, dan zijn we met meer dan tachtig man, en dan moeten er echt wel een paar bus sen aan te pas komen". Maar voor de eerste week van juli staat er in Hulst nog een op treden voor chronisch zieken op het programma, en wellicht dat men ook nog het een en ander gaat doen in de verschillende wijken van het stadje. Want op treden is natuurlijk erg belang rijk voor de kinderen. Broeder Perpetüs: „Je kunt met de kin deren niet altijd repeteren. Ze willen ook erg graag laten zien, wat ze kunnen. Toen we acht jaar geleden begonnen, zaten we daar ook mee. We hebben toen een paar maanden getraind, en zijn toen een keer gaan optre den. Natuurlijk was de kwaliteit toen niet zo geweldig. Nu zou dat niet meer kunnen Nu heb ben we toch een zekere naam en moeten we wel optredens van kwaliteit geven" Toch gaat het bij Reinardi niet direct om de prestaties. Broeder Perpetuüs: „U moet het zien als jeugdwerk in de vorm van een circus. Een vorm van jeugd werk, die je dan ook nog kunt benutten voor festiviteiten, avondjes, bijvoorbeeld voor zie ken, bejaarden, mindervaliden, maar ook voor kinderen en ge wone volwassenen. Want ze zeggen wel eens: kindercircus is voor kinderen. Dat is het ook, maar volwassenen kunnen er ook veel plezier aan beleven". „Nogmaals: de prestatie staat niet primair. Wanneer een kind zich aanmeldt, dan bekijk je na tuurlijk wel, waar het aanleg voor heeft. Maar de stelregel is altijd: wat je niet kunt, dat moet je maar leren. En uiteraard heeft de een dan wat meer talent om iets te leren dan een ander". Maar dat hindert bij Reinardi niet zo erg. Ongeveer 90 kinde ren zijn nu lid van het circus. Iedere voorstelling (bij een vol ledige althans) treden er zo'n 89 op Voorwaarde om lid van het circus te kunnen worden, is al leen, dat je op een lagere school in Hulst zit. Wanneer er teveel kinderen zijn op een bepaald moment, dan wordt er een tijde lijke ledenstop afgekondigd, tot er weer ruimte is. Een maximumleeftijd is er niet, maar meestal verdwijnen de kinderen wanneer ze zo'n vijftien a zestien jaar zijn. Wat is er allemaal in het jeugdcircus te zien? Broeder Perpetuüs: „We hebben een he leboel groepen Ik zal er een paar noemen: erg goed zijn onze slangemeisjes. Verder hebben we acrobaten in verschillende klassen. De besten zitten in de zogeheten top-klasse. Koord dansers horen er natuurlijk bij, en clowns, jongleurs, evenwich tskunstenaars Ook hebben we sinds enige tijd een eigen majo- rettengroep". Broeder Perpetuüs: „Nee, we hebben geen dieren. Toen ik in dertijd bij II Grigio in Haaren zat, hadden we een paar paar den en een hok. Maar de moeilijkheid is het vervoer van de dieren. Dan moet je een vaste plaats hebben waar je op kunt treden, maar met dat rondreizen van ons is dat moeilijk te doen. Een mogelijkheid is natuurlijk om met eigen gemaakte dieren te gaan werken. Dus een paard. waar twee jongens onder zitten. Misschien dat we dat nog wel eens doen. Op dit moment echter nog niet". De kinderen van Reinardi be schikken wel over een vaste repetitieruimte. Alle nummers, waar geen materiaal bij nodig is, worden gerepeteerd in de gym zaal van de St.-Willebrordus- school. De nummers waarvoor wel materiaal nodig is, worden ingestudeerd in een lokaal van het Houtenkwartier, dat de re sidentie van Reinardi vormt. Ie der kind is daar minimaal één uur in de week te vinden. Zou het niet mogelijk zijn om daar een circusje van te maken? Broeder Perpetuüs: „In de eerste plaats is het er niet erg groot in die ruimte in het Houten kwartier, en bovendien zou je er dan iedere keer stoelen moeten neerzetten. Op zich is er natuur lijk wel aan stoelen te komen, maar wie moet die dan iedere keer neerzetten en weer weg halen? Kun je zeggen, dat moet je er voor over hebben, maar de meeste medewerkers doen al erg veel voor Reinardi". „Er zijn acht volwassenen die zich intensief bezighouden met het circus. Maar daarnaast heb ben we nog talloze medewerkers „achter de schermen". Mensen, die voor het ophalen van de do- nateursgelden zorgen, dames die de kleding maken, wassen, herstellen, vrijwilligers die de benodigde materialen in elkaar zetten. Het zijn er nogal wat". Er komt inderdaad nogal wat kijken voor Reinardi. Maar fi nancieel is het allemaal vrij aar dig rond te krijgen. Dank zij de contributie van de kinderen, de donateursgelden, een subsidie van de gemeente, en de op brengsten van optredens. En juist die laatste bron van inko men is de afgelopen tijd niet zo groot geweest. Maar wie inte resse heeft in een optreden van het kindercircus kan altijd in contact treden met broeder Per petuüs, die tenslotte opmerkt: „Een optreden hoeft niet altijd volledig te zijn. Sommige men sen schrikken er voor terug, dat je met een groep van tachtig man aan komt zetten, die een show geven van twee en een half uur. Maar dat hoeft helemaal niet. We kunnen ook een programma verzorgen van een half uur of een uur. Dan komen we met een kleinere groep en spelen be- paalde onderdelen. Het is pre cies zoals de mensen willen". 1 Het kindercircus Reinardi in actie (Van onze -N- postduivenvereniging uif in Breskens geeft De duit neemt een belangrijke plaats in in het leven van de heer J. van de Graaf (Van onze duivensportmedewerkers) TERNEUZEN - Voor de Zeeuwse liefhebbers die op za terdag 8 juni deelnamen aan de nationale wedvlucht vanuit Compiégne zullen, ook al werd deze vlucht ra.vongewijzc inge deeld, weinig kopprijzen te ver dienen zijn. Dat kon onder de gegeven omstandigheden ook niet. In de eerste plaats hadden de Zeeuwen een voor hen zeer ongunstige wind, regende het langs de kust en tenslotte werd het gehele convooi duiven, naar schatting zo'n 30.000 in getal, gelijktijdig het luchtruim inge stuurd. De zuidwestelijke tot weste lijke wind zorgde niet alleen voor hoge snelheden maar te vens dat de duiven een sterk landinwaartse vluchtlijn aan hielden. Meevliegend in de massa moet worden aangeno men dat vele Zeeuwse duiven boven West- en zelfs Midden- Brabant zijn terechtgekomen en dus vele tientallen kilometers tegen in de wind en de regen te rug moesten vliegen om hun hokken te bereiken, een enke- ling uitgezonderd. De uitslag van een postduivenvereniging Uitslagen wedvluchten vanuit De Reisduif m Breskens geeft Dourdan' dan ook een grillig en abnor- De snelle duif te Clinge met 65 maal beeld te zien van de tijden 0ude duiven, hoogste snelheid van aankomst. Tussen de eerste- 1154.88 mpm. 1 en 3 J. Willaert, en de laatste prijswinnende dull 2 P. Mariman, 4 en 5 Ed. Piesens, daar ter plaatse (23ste) zit maai 6 J. Bracke, 7 J. Lernout, 8 liefst een verschil van 1 uur en Gebrs. Willaert, 9 P. Bracke, 10 10 minuten. G. Werbroeck. Uitslagen Compiégne. Met 46 jaarlingduiven. 1 en 5 De Reisduif te Breskens met R van Haveren (1128.56 mpm 68 duiven, hoogste snelheid 2 en 6 A. Bracke, 3 J. van de 1193.51 meter per minuut. 1 en 6 Branden, 4 G de Caluwé, 7 J Joh. de Krijger, 2 L. Basting, 3 E Bracke, 8 C. van de Velde, 9 J Pieters. 4 en 8 J Versprille. 5 en willaert, 10 Ed. Piesens. 9 J de Smidt enzoon, 7 A. van dt Recht voor allen te Sluis met Bekke, 10 F Scheele. U8 duiven. 1 O. de Meijer De Voorwaarts te Zaamslag- (H33.-mpm ),2 0. Marteijn,3 J Veer met 150 oude duiven. 1 en 4 Coquit. 4 Th de Buck, 5 O H de Feijter uit Axel (1331.4 Moens. 6 A. de Smit, 7 J Dezut- mpm 2 J Bakker, 3 en 9 D. d( ^er g H. Coppens, 9 en 10 P. de Jonge. 5 en^8 H Scheele, 6 D Smit. Bareman Dz„ 7 Combinatie Harms-Goossen uit Axel, 10 C Bareman. r Eendracht Maakt Macht Ter- neuzen met 100 duiven. 1 en 3 D Deurwaarder te Othene (1458-4 mpm 2 F Verhelst. 4 A. de Nieuw leven te Koewacht met 74 jaarlingen: 1 W Verbiest (1152.1 mpm 2 A, Martens, 3 en 8 R. de La-ruelle. 4 P van Gijsel, 5 L Seghers, 6 A. Rom- bout, 7 Raf Martens, 9 Cam. de Bock. 10 R. van Hove. Met 76 oude duiven. 1 en 2 W Bruijne, 5 A. Verduijn. 6 en 8 Verbiest (1152.1 mpm.), 3 Rob. Gebrs. Zegers. 7 J de Kraker, 9 van Hijfte, 4 A. Martens, 5.6 en 7 P Scheele. 10 J. Bareman. R de La-ruelle, 8 en 9 Raf. (Van onze duivesportmedewer- ker) TERNEUZEN - Een vierja rige doffer van E. Vermast uit Yerseke de (H70-518591), vorig jaar derde in het asduifkampi- oenschap van Zeeland heeft, zij het met gering verschil de door de afdel ing Zeeland vanuit Mou lins gehouden provinciale Fondvlucht op zijn naam ge bracht. Met gering verschil want een duif van A. Cornelis uit Breskens kwam als tweede op de uitslag met slechts een halve me ter minder (1226.48 tegen 1225.98). Toch zou het verschil wel iets groter zijn geweest als Vermast tijdig op zijn hok zou zijn geweest. Vermast zou die zelfde dag de duiven van zijn zieke buurman, die deelnamen aan de wedvlucht vanuit Dour dan van de zaterdagvliegers bij thuiskomst ontringen en klok ken. Gezien het trage verloop van deze Dourdan vlucht zouden ook de duiven vanuit Moulins dat toch zo'n kleine 200 kilome ter verder vliegen is en ampw een half uur eerder die morgen gelost, nog wel wat op zich laten wachten. Vermast was dus toen zijn duif thuiskwam niet op het hok en hierdoor ging enige kost bare tijd verloren, immers niet de aankomst van ede duif geldtl waar het tijdstip waaropde ring in de constateur wordt geklokt. Uitslag Moulins: 1 en 10 E. Ver mast 2 A. Cornelis, 3 L. Ris- seeuw Oostburg, 4 en 7 P. van Looy en zoon Sint-Jansteen. 5 J- van de Graaf Temeuzen, 6 J Haak Hoek, 8 en 11 Antheums- Van Helsland, 9 A. Duimncken zoon Cadzand, 12 J. Verhagen Goes, 13 H. Jansse 's Heeren- hoek, 14 A. van Peenen en zoon Souburg 15 J. Bakker Oostburg 16 H. Mookhoek Breskens, 17 J- Broecke en zoon Souburg, 1' Ch. de Looze Breskens, 19 A Risseeuw Sr. Oostburg 20 R Smit Breskens. Aan dit concours werd door 1307 duiven deelge nomen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 8