Bibliotheek Axel verkeert in nood Verpleegwerk zou ik niet meer willen missen Voortbestaan Centrale Dienst O.Z.-Vlaanderen in discussie BOOTVER directeur „Bijzonder Clingenaars gaan handtekeningen verzamelen Gustaaf van der Braak exposeert in Uilenspiegel Kraanvogel in Kruispolder ZUSTER VEREECKEN: SUPPORTERSdll VOOR THEO VAN DEN BRANDE Retourtje Er, VOOR BEHOUD ZIEKENHUIS Groot exploitatietekort Broeder Liberatus viert ondcrwijsjubileum AUTO VAN DE WEG Graauw had muziekfeest stad streek BROMFIETSER ZWAAR GEWOND VERLENGSTUK BIBLIOBUS PLEZIER SCHIP OMHOOG Zuiddorpe voor kwaliteit en service Nieuw.Namen 55 Man uit Axel ernstig gewond bij ongeluk Pastoor A. Geerts begraven blijft A. Onghena dwarszitten Wisselvallig fc Dinsdag 18 juni 1974 I pinsdag 18 juni 1974 (Van een onzer verslaggevers) CLINGE „Ook wij heb ben recht op een eigen zieken huis, ook wij betalen belas ting. Wij mogei: eisen dat een ziekenhuis dat altijd goed ge functioneerd heeft, behouden blijft. Staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid heeft mij toegezegd te zullen komen naar Hulst. Als wij de mening van de bevolking kun nen overbrengen door middel van handtekeningen uit het hele gebied, dan weet ik zeker dat de staatssecretaris zal luis teren- Als iedereen meewerkt, dan is er vast wel wat te bereiken" Aldus die woorden van pas toor Mangnus uit Nieuw-Na- men die gisteravond tijdens de eerste informatieavond van de werkgroep Behoud- Ziekenhuis Hulst, ongeveer veertig inwo ners van Clinge verduidelijkte waarom het belangrijk is dat het Sint Liduina Ziekenhuis in Hulst dient te blijven. Tijdens dezelfde bijeen komst toonde een tiental aan wezigen zich bereid met hand- tekeninglijsten rond te gaan in de eigen ken:. Pastoor Mangraus somde tij dens zijn betoog een aiantal motieven op die pleitten voor het behoud van het zieken huis. Hij zette zich bovendien af tegen het plan vast het zie kenhuisbestuur van het zie kenhuis in Tern-euzen, om in de Kanaalzone een groot zie kenhuis met driehonderd bed den te bouwen. Dat zou be tekenen dat Hulst en Oostburg moeten sluiten Als Terneuzen driehonderd bedden krijgt, dan blijven er maar honderd over voor Hulst en Oostburg samen. Dat is eoonomieh niet rendabelaldus pastoor Mangnus, die zijn rekensom baseerde op de vier promille regeling, of wel vier bedden per duizend inwoners. „Ik zie niet in, waarom er een groot ziekenhuis moet ko men. De samenvoeging van een aantal kleine gemeenten tot een grote, is niet voordeli ger dan handhaving van de aparte kleine kernen". Spre ker zei wel een voorstander te zijn van bezuinigingen in de ziekenhuizen. Er zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen een paar honderd bedden te veel en dat kost de regering een halve ton per bed per jaar. Het hanteren van het snoeimes dat bracht pastoor Mangnus gisteren duidelijk onder woor den, mag nooit ten koste gaan van het bestaan van de twee bestaande ziekenhuizen in Oost en West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Ook het vervoer vanuit de verre hoeken van Zeeuwsch- Vlaanderen naar een oentraal getogen ziekenhuis zag hij als ongewenst. „Ais iemand met een hartinfarct naar het zie kenhuis wordt gebracht, is de kans dat de patiënt onderweg sterft groot. Ook is het be langrijk dat patiënten regel matig bezoek kunnen blijven ontvangen". (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Of door de gemeente Axel de ernst van de situatie onder ogen wordt gezien is voor mij de vraag. Wij verkeren in nood. Ik zou willen dat de bibliotheek uit de sfeer van de lief dadigheid wordt gehaald. Tenslotte is de bibliotheek een bijzon den belangrijk element in de infrastructuur van de gemeente". Aldus de lieer F. van Vliet, voorzitter van het bestuur van de christelijke openbare bibliotheek in Axel, desgevraagd naar aan leiding van het onlangs verschenen uiterst sombere jaarverslag over 1973. De bibliotheek zit dit jaar inet een exploitatietekort van f. 35.500,-. De gemeente heeft vijftien mille geschonken ter dekking van dit gat. Blijft over, ruim twintig mille te kort op de begroting 1974. Een en ander had tot gevolg dat de achtentwintig uitleenuren vo rig jaar moesten worden te ruggebracht tot negentien uit leenuren per week. Het voor- zieningenpeil wordt in het jaarverslag, door de noodzake lijke bezuiniging op de aan schaf van nieuw boekenmate- riaal kritiek genoemd. „Het grote probleem is, dat de personeelskosten sterk ge stegen zijn, terwijl de ge meente haar subsidie daar niet bij heeft aangepast. Wij heb ben eigenlijk een fullrtime ge diplomeerde assistent nodig, maar daar is op het ogenblik geen geld voor. We kampen al jaren met een tekort op de begroting. Als er nu niet snel verandering in komt, dan gaan wij bij wijze van spreken fail- liet, al zal de gemeente zich (Van een onzer verslaggevers) HULST De Clemes-ma- vo in Hulst viert deze week het veertigjarig onderwijsju.. bileum van de directeur vaii de school, broeder Liberatus. Morgen wordt een officiële receptie voor genodigden ge houden. Donderdag en vrijdag zijn gereserveerd voor het feest van de leerlingen. Vrij dagavond is er een receptie voor ouders van leerlingen en verdere belangstellenden. Op zaterdag 22 juni wordt een reünie gehouden met alle oud leerlingen va* de school. De Clemens-mavo bestaat op het ogenblik zeventien jaar. (Van onze correspondent) SLUIS Op de weg Sluis - Retranchcment nabij Terhof- stedc is mejuffrouw J. O. uit Retranchement met haar bromfiets zondagavond laat verongelukt. Zij is met een shawl tussen het wiel van haar brommer gedraaid en hierdoor komen te vallen. Met ernstig letsel is zij in het zie kenhuis te Oostburg opgeno men, en was maandagavond laat nog niet bij kennis. dat natuurlijk niet kunnen permdteren". De heer Van Vliet is van mening dat de bibliotheek in Axel op dit moment niet de plaats in de samenleving krijgt, die zij verdient. Een groot gedeelte van de biblio theek werkzaamheden kunnen door omstandigheden niet worden uitgevoerd. De heer Van Vliet: „de bibliotheek is meer dan een uitleeninstituut. Belangrijk is de opvoedende taak, het geven van verdere informatie. Daarmee zijn we een verlengstuk van het on derwijs, de „education perma nente". Wij zouden bijvoorbeeld graag schoolklassen willen ontvangen in het kader van de wereldoriëntatie. Dat kan nn allemaal niet". Ondanks de bezuiniging op de aankoop van nieuw materi aal, wondt de huidige basiscol lectie bijzonder goed genoemd. „We krijgen van insiders com plimenten over onze boeken stand. Ook de kwaliteit is goed maar dat willen we zo houden. Je moet cultureel op peil blijven", aldus de heer Van Vliet Kostbaar is ook de instand houding van de bibliobus, de rijdende bibliotheek, die re gelmatig de buitenkernen in oost Zeeuwsch-Vlaanderen be zoekt. Deze voorziening, die bij de Axelse bibliotheek een hoge mate van prioriteit heeft, wordt in stand gehouden door de bibliotheken van Hulst, Axel en Sas van Gent. Tussen de besturen van genoemde in stellingen bestaat een uitste kende samenwerking. Het te rugbrengen van het aantal openingsuren heeft, aldus de heer Van Vliet een enorme klap gegeven. Het aantal uitle ningen is vergeleken met de zelfde periode van het jaar daarvoor, verminderd. Het le denbestand bleef ongeveer ge lijk Als- gevolg van een landelij ke bezuiniging, is ook de ver bouwing van de bibliotheek voorlopig opgeschort. „Maar de plannen zijn no niet direct van de baan", aldus de voor zitter. Geldgebrek blijft de bi bliotheek aan alle kanten par ten spelen. De heer Van Vliet toont zich dan ook niet erg blij met de door de gemeente gehanteerde verdeelsleutel. „We zijn blij met die vijftien mille, maar het is niet genoeg. AI3 je kijkt naar de bedragen die door de gemeente in de sport wordt geïnvesteerd, dan zie je dat de sport kennelijk veel hoger wordt gewaardeerd dan ons werk. Men zou reke ning moeten houden met het aantal uren dat mensen plezier hebben van een geleend boek". 0 Een van de tentoongestelde werken. Gustaaf van der Braak, de in Amsterdam geboren Neder landse schilder, die lange ja ren in Amerika verbleef en nu al weer geruime tijd in Groe nendijk woonachtig is, begint langzamerhand meer bekend heid te krijgen in de streek. Anderhalf jaar geleden kon men dat nog niet beweren. Van der Braak had het mach tige Sint-Frenciscus-gesticht al tijden tot zijn woonburcht ge maakt zonder dat zelfs iemand van de Zeeuwsoh-Vlaamse culturele koplopers eigenlijk precies wist wie hij was en wat hij deed. Daarin is nu verandering gekomen, nietzozeer door de persoon Van der Braak, want die staat categorisch op het standpunt dat hij er niet toe doet maar dat zijn werk voor zichzelf moet spreken en dus de mensen naar hem t.oelok- ken. als wel door zijn werk en vooral door de pers die hem telkens weer in zijn isolement heeft bezocht en de aandacht op hem heeft gevestigd. Zo kon men enige tijd geleden bij de opening van het culturele Centrum Den Dullaert in Hulst een uitstekend overzicht van zijn werk zien; thans werd hij door de galerie Ui lenspiegel te Sas van Gent uitgenodigd een aantal schil derijen van vroeger en van de laatste tijd te exposeren. Aan die uitnodiging gaf Van der Braak, die ondanks zijn bo venbeschreven opvattingen wel elke poging van buitenaf om zijn werk onder de men sen te brengen krachtdadig ondersteunt. natuurlijk ge hoor. Zo is thans de galerieruimte van Uilenspiegel gevuld met een aantal doeken op middel en grootformaat die in vele kleuren en vormen van de wand af de beschouwer toe spreken. Want Van der Braak is een man die veel te vertel len heeft. Zoals hij ook in het gesprek van mens tot mens vele, vele kleine woordjes en zinnetjes op zijn partner los laat, zo doet hij het ook als schilder. Zijn komposities zijn druk bevolkt met scènetjes, fi guren, vormen en tekens waarin en met behulp waar van hij zijn gedachten en ge voeiens over en vanzichzelf en de wereld plastisch gestalte geeft. Die gedachten en gevoe lens moeten gezien de princi piële in het Engels gestelde titels van zijn schilderijen zeer diep zijn; ze zijn voorzo ver een titel steun dient te LORD HEYWORTH OF OX- TON, voormalig voorzitter van de raad van bestuur van Uni lever en een van de meest vooraanstaande figuren van de Britse industrie, is op 79-jari- ge leeftijd in Londen overle den. wezen tot beter begrip van de minder talen-kundige lezers voorstellingen voor velen waarschijnlijk ook totaal on verstaanbaar, en verwarren verder eerder dan dat ze ver duidelijken. Het zou, dunkt ons, dan ook een prijzens waardig dienstverlening aan zijn als de schilder in de ver volge aan zijn Engelse titels de vertaling in zijn moedertaal toevoegde. Ook zuiver Neder lands klinkt h^el goed- Maar titels terzijde, het gaat tenslot te om het werk en om wat er plastisch gebeurt op het doek. Dat is, zoals reeds gezegd, zeer veel, meestal te veel (ter wijl Van der Braak volgens zijn eigen uitspraak op zoek is naar het ene dwingende plas tische teken dat zijn visie ver tolkt) en dat werkt bij het zien van een flinke collectie in een betrekkelijk kleine ruimte vermoeiend. Deze expositie bezichtigend, doet men dan ook het best zich telkens vol ledig op één schilderij te con centreren. Dan openbaart zich de fijnheid van Van der Braaks kleurgevoel, de trefze kerheid waarmee hij het vlak vult, zijn speelse, lichte toets en zijn schilderkunstige schrift. Dan ontdekt men dat Gustaaf van der Braak in een domein, dat ergens tussen het obstrakt-expressionisme en Cobra ligt, een volstrekt zelf standige en boeiende schilder is over wiens toenemende be kendheid men zich alleen maar verheugen kan. Te be zichtigen tot 28 juni a.s. WILLEM ENZINCK (Van onze correspondent) MIDDELBURG Langs rijksweg 58 ter hoogte van Middelburg is gistermorgen de bestuurder A.BJ3. uit Tholen met zijn auto van de weg geraakt, over een sloot gere den en 20 meter verder in een veld met koren tot stilstand gekomen. AH. moest met rug- wervelbeschadigingen en ge kneusde ribben overgebracht worden naar het Gasthuis te Middelburg De auto werd ge heel vernield (Van onze correspondent) WALSOORDEN Op de Westerschelde ter hoogte van Walsoorde is het Nederlandse tankschip Luza onderweg van Rotterdam naar Antwerpen geladen met 448 ton gasolie omhooggevaren. De sleepboten Gobie M. en Nieuwland van W. Mullers sleepdienst N.V. uit Terneuzen hebben het schip vlot weten te trekken Het heeft daarna de reis kun nen voortzetten. Muziekfeest Begunstigd door het mooie weer werd de iaa< lijkse kermis in Zuiddorpe zaterdag ingezet met het twee de muziekfeest van de drum band Ons Genoegen van Zuid dorpe Alle aangekondigde muziekgezelschappen, en dat waren er negen, waren aanwe zig. Zij trokken in optocht van de Molenhoek naar het Dorps plein, waar zfj ieder een show te zien en te huren orachten. Daardoor alleen al was het een nele drukte op het afgezette dorpsplein. On- dei de vele belangstellenden was ook burgemeester De Kam van Groot Axel (ADVERTENTIE) Drankenhandel BROER PLUYM Hemelstr. 13 - St.-Jansteen Telefoon 01140 - 2635 (Van een onzer verslaggevers) KRUISPOLDER Een Eu ropese kraanvogel, een niet al ledaagse verschijning in deae contreien, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Kruispol der. De vogel werd gesigna leerd door de heer A. Broek- aard. Het is nog totaal onbe kend hoe het dier hier terecht is gekomen. Dit soort kraanvogels broe den in Finland en Noord Zwe den en volgen bij de trek een meer oostelijke baan. Het wordt niet onmogelijk geacht dat de kraanvogel door de aanhoudende oostenwind van de laatste tijd naar het westen is gedreven. Gezien de tijd van het jaar is het echter een zeldzame verschijning. Bioloog G. M. P. Sponselee uit Hulst, voorzitter van de natuurvereniging De Steltkluut, werd er gisteren haastig bijge roepen. ziijn reactie; „de kraanvogel is kennelijk zeer gezond. Het dier vloog en landde normaal. Misschien is de vogel ergens uit een die rentuin ontsnapt". (Van onze correspondent) GRAAUW Onder enorme belangstelling vond zaterdag te Graauw een muziekfeest plaats met rondgang door het dorp, door de koninklijke ste delijke harmonie van Hulst, muziekvereniging Weldoen door Vermaak uit Clinge, mu ziekvereniging Heikant en fanfare en drumband Nooit Gedacht uit Graauw. De con certen werden uitgevoerd op de kiosk. Na afloop vond er een re ceptie plaats in het Gemeen schapshuis. Besprekingen wer den gevoerd door de diverse besturen, onder andere over subsidies en eikaars activitei ten. Men was het er over eens nauwere samenwerking onder ling te moeten krijgen om het fanfarebestaan vanwege de folkloristische inslag en de culturele basis in de dorpsker nen te kunnen behouden. De voorzitter, A. Bruggeman, sprak een woord van dank tot alle aanwezigen voor de grote belangstelling. Hij hoopte dat de goede samenwerking in de toekomst zou blijven be staan. Bejaardenschieting Op donderdag 20 juni wordt in café Picavet in Nieuw-Namen om halftwee een sehieting ge houden ter ere van de vijfen tachtigjarige J. Apers. die vijfenzestig jaar schutter i». Er zal worden geschoten op twee wippen, op wip één voor geld en op wip twee voor ver rassingen. De schieting is uitsluitend toegankelijk voor schutters, ouder dan of vijfenzestig jaar en voor de bej»,ardenchauf feurs. Van een onzer verslaggevers) BOSCHKAPELLE „Waarom ik verpleegster ben geworden? Ik weet eigenlijk niet precies meer wat me toen zo aantrok. Maar ik zou het nooit hebben willen missen". Zuster M. Vereecken wordt met deze vraag dezer dagen waarschijnlijk meer gecon fronteerd. Dat is doorgaans de consequentie van een jubi leum. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis in Vogelwaar de liet haar echter geen keus zaterdag werd de krulsvereni- gingsverpieegkundige voor Boschkapelle, Stoppeldijk, Os- senisse en Hengstdijk wegens haar zilveren verpleegster- schap in het zonnetje gezet. Tot overmaat van ramp wil de de krant ook nog met haar praten: „Goed, maar dan niet voor zaterdag publiceren an ders lopen de mensen constant met het verhaal achter me aan". Zo zei ze. In de consul tatiekamer van het kruisge- bouwtje in Boschkapelle komt zij los, verteit dat zij geboren is in Lamswaarde en er nog steeds woont. Haar opleiding kreeg ze in Roosendaal, drie ëneenhalf jaar met de kraam- verpleging meegerekend Daarna volgde de destijds nog éénjarige -pleidimg aan de school voor Maatschappeliike Gezondheidszorg in Breda- Te rug naar Roosendaal voor een jaar wijkwerk. „Het beviel me daar niet zo, de sfeer en de samenwerking Het stads leven, ik was het niet ge wend". Zuster Vereecken trok in 1953 terug naar haar ge boortestreek en begon het werk waarmee zij nog steeds bezig is. „Je kunt mijn werk in twee aspecten verdelen, het curatie ve en het preventieve. Vroe ger lag het accent meer in curatieve richting, de verple ging dus van mensen thuis. Nu nemen de ziekenhuizen (Van een onzer verslaggevers) AXEL Rond het middag uur heeft zich gisteren op de kruising Derde Verkorting- Langeweg op de grens van Absdale in de gemeente Axel een ernstig ongeval voorge daan. De 47-jarige bestuurder van een personenauto, de heer J.W. uiit Axel, werd met ern stige verwondingen naar het ziekenhuis in Hulst gebracht. Zijn toestand werd gisteren door de politie „beroerd" ee- noemd. W. reed met hoge snelheid de kruising op, richting Lan- geweg, zonder voorrang te verlenen aan de uit Langeweg komende twaalftons vrachtwa gen, bestuurd door de vieren twintigjarige E. van E. uit Westdorpe. De vrachtwagen en de personenauto kwamen in de zuidelijke berm tot stil stand. De auto van W. kwam gedeeltelijk onder de vracht wagen terecht. Assistentie werd verleend door de arts W. Kok uit Axel- De personenauto werd totaal vernield. De vrachtwagen werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. sneller mensen op". Het pre. ventieve werk, zo vertel; begint met de prenatale s0 Dat gaat automatisch over i de zuigelingenzorg en het vac clneren. Als verpleegkundige in plattelandsgemeenschap mo_ je, zo lijkt het wel, van bi™ alle markten thuis zijn, .angrijk ls dan ook het maal schappelijke werk, waan» zuster Vereecken veel te m ken krijgt. „Toen ik hi3 kwam, was er geen muf schappelijk werkster, die ij pas ongeveer tien jaar g gekomen. Toch is het zo i_ mijn werk en het maatschaj oelijk werk elkaar overlap; Er is gelukkig op dat punt ee| erg goede samenwerking" sluit ze. (Van een onzer verslaggevend HULST In het café 1 P. Wentzler in Hulst ia eq supportersclub voor Theo va| den Brande opgericht. De jarige wielrenner uit Heika is onlangs v an volkskoen amateur geworden- Ongeval vijfenttwintig belangstellends kwamen samen in café Weal zeler. Ook de wielrenner, 01 wie het allemaal te doen wjj bevond zich onder de aanwei gen. Er werd een bestuur ge zen met als voorzitter, N Sollaardt, Waltei van Dors laer, secretaru-penningmei ter, S. v. d. Brande, K. Bruijn, en G. d'Hooghe, stuursleden. Binnenkort zal een leder vergadering worden gehoudei waarin de te voeren acties t kend gemaakt zullen wore De opbrengst van de ac wordt gebruikt voor de aai koop van materialen voor T van de Brande. (Van onze correspondent) AXEL In de herfst van dit jaar (waarschijnlijk okto ber) zal een commissie be staande uit de direkteur van Centraal Bouw- en Woningtoe zicht van gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen (centrale dienst), de heer J. P. C. Roelands en de vier chefs van de afdeling financiën van de gemeenten Hontenisse, Huist, Axel en Sas van Gent, een rapport uitbrengen over de centrale dienst, waar moge lijk het voortbestaan van deze dienst kan afhangen. Sinds een maand of vijf is deze commissie namelijk gege vens aan het verzamelen over gemeentewerken en centrale diensten elders in het land om eens wat vergelijkingen te kunnen maken op financieel gebied. Verder moet men be kijken of het misschien toch goedkoper zou zijn als de vier gemeenten zich weer zouden opsplitsen en ieder afzonder lijk de dienst gemeentewerken zouden gaan beheren. Direk- ;eur Roelands ziet deze split sing niet zitten en kon uit de gegevens die tot niu toe zijn verzameld wel opmaken dat een splitsing van de dienst in ieder geval duurder zal wor den. „Om nog maar niet eens te spreken over de wachtgel den, die we dan zouden krij gen", aldus de heer Roe lands. Tijdens de vergadering van het algemeen bestuur voor de centrale dienst, die in de Raadszaal van het Axelse stadhuis werd gehouden, kwa men die financiën nogal eens ter sprake. Vergaderd werd namelijk over de slotbegro- tingswijzigingen 1973, de jaar rekening 1973, begrotingswij zigingen 1974 begroting 1975 en begrotingswijzigingen 1975. Burgemeester A de Kam van Axel, die als plaatsvervangend voorzitter optrad was er, na een opmerking van de heer J. Dieleman dat er meer >P de kleintjes moet worden gelet, nog eens op, dat de kosten iede, jaar stijgen. „We zijn erop uit een zo efficiënt moge lijk beheer te voeren" aldus de heer De Kam. „Ik geloof niet dat er een gemeen te afzonderlijk is die goedko per zou kunnen doen" De heer A. de Beleir (Sas van ;Ient) zu bij de centje dienst het liefst een personeels tekort zien om de financiën e drukken, maar dat ging de neeste bestuursleden toen te ver. „Er is al sprake van per soneelsstop". aldus de heer J. Dieleman Cxel). „Je kunt de mensen niet voortdurend voor meer laten werken, dan krijg je toch veel ziekteverzuim". 1 Van cö"1 onzer verslagge vers) VLISSINGEN Voor het /ergL sedert het uitbreken van JT Tweede Wereldoorlog krijgt Vlissingen weer een rechtstreekse verbinding met roeland. Met ingang van 19 JJJJj zal Zeeland Lloyd met Ih nis. Poseidon vanaf de Jeiger naast de veerhaven in ylissingen een verbinding on- jerlioudem met Londen, waar de onmiddellijke nabijheid va afs de tre sie ge Eu bit vo tr< ge st; de kv feer in beroep |Geschotheffing (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer A.L. Onghena uit Zuidzande blijft procederen tegen de ge- schotsheffingen die hem en anderen door het waterschap .Heler Ambacht worden opge- legd A! sinds 1965 maakt de heer Onghena namens zichzelf of anderen, bezwaar tegen het I feit dat het waterschap ook over gronden, die volgens de heer Onghena een geringer opbrengend vermogen hebben das normale landbouwgron den, een onverminderd gieschot heft. Bovendien betoogt hij dat zijn eigen grond nauwelijks of in het geheel geen belang heeft bij de werken die het waterschap uitvoert bij de diensten die het verleent. Her haalde malen ging de heer I Onghena, eerst bij het water- I «fapsbestuur, vervolgens bij de Eerste Kamer uit G.S. voor I behandeling in administratieve I geschillen, in beroep. 1 De Eerste Kamer uit G.S., l voor wie de heer Onghena J hgzamerhamd een oude be- irr.de is geworden, heeft bij herhaling de aanspraken van de hardnekkige Zuidzandenaar I afgewezen. Daardoor niet in het minst uit het veld geslagen, heeft de I heer Onghena nu opnieuw bij G.S. geprotesteerd tegen de geschotheffing over het jaar 1973. De procedures die hij heeft aangespannen over de geschotheffing in de jaren I 1965 tot en met 1972 heeft hij met een ontmoedigende regel maat verloren. De bijna tradi tionele „ronde" voor het ge- schotjaar 1973 zal zich op 25 I juni voor de Eerste Kamer uit G.S. afspelen- (Van een onzer verslaggevers) J BERGEN OP ZOOM Maandagmorgen is onder veel belangstelling emeritus-1 pastoor A. Geerts van de par» chie Heilige Martelaren val Gorkum in Bergen op Zoon ter aarde besteld. Tijdens dl mis trad als hoofd-concele- brant op een neef van d< j overleden pater, die in Oegan da in de missie werkt thans met vakantie in Neder land is. In zijn preek wees deken Bakker op de vroom heid van de overleden 1 terwijl zijn goedheid was i richt op de medemens. Bei facetten drukten sterk hat stempel op de persoon Geerts en zijn priesterlijke beid. „Zo kunnen wij s'e"®| dat pastoor Geerts een vrucht-1 baar priesterleven heeft le-l kend". aldus deken Bakker De vooruitzichten voor Woensdag en donderdag opge bold door het KNMI op maan dag om 18 uur: wisselvallig en koeler. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: aantal uren ton: 3 tot 12. Min. temp: om streeks 13 graden. Max. temp: omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van min- stens 12 uur: 90 procent. Kans I °P een geheel droog etmaal'. I procent. Voor donderdag: aantal uren 1 »n: 3 tot 12. Min. temp: om streeks 13 graden. Max, temp: omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uiur: 90 procent. Kans 1 oP 6en geheel droog etmaal: 1 procent. De burgemeester van Sas v"1 Gent, drs. W.R.V. Dusa""11 was het met al dat gediscusu; sieren en dat beknibbelen n' eens. „Een leleid -•imW/j'j 'uurt jaren'aidu- de Dusarduijn. „Terwijl er nl' mam. komt met concrete a* wijzigingen met betrekkM tot die bezuinigingen". zitter De Kam meende w» een teneur te hespeuren wees in de richting van uittreding van enkele gemee ten. Hij waarschuwde even dat die gemeenten dan zouden moeten meedraaien de tekorten die door die treding zouden ontstaan, agendapunten werden ui de'ilk aangenomen en Soeu' keurd. Konstanz 374 min 1, Rhein- felden 256 min 6, Straatsburg «5 min 15, Plittersdorf 403 jrin 13, Maxau 462 min 14, flochingen 145 min 11, Mann- I i?im 237 min 17, Steinbach min 12, Mainz 306 min 12, "mgen 179 min 11, Kaub 224 I v"J, 12> Irier 246 plus 13, hobienz 217 min 14, Keulen '«min 2, Ruhrort 345 plus 7, Tpbtth 965 plus 7, Pannerden- 5» p S38 Plus 10> Nijmegen plus 8, IJsselkop 884 f-efde IJssel 398 onv, I 279 plus 5, Monsin 0 I rtüil B°rgharen 3886 plus «elfeld 1082 min 5, Grave "oden de Sluis 500 onv plus De 5460 47, be- _M°rgen, woensdag 19 juni: 15 Zoom 2.43 en Hansweert 1.56 en 14.25 i^ncuzeq I.19 en 13.47 V&en 0.47 en 13.15 meldmge 2.33 en 15.06. VI gr li. ni af kc go he Ja mi Te ge di< fr< 00 m m; tij no tu zo de zij in m w< zi st« be ni va be lii so

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 2