rbeidsmarkt oor jongeren erslechtert flee* Sïeaw Big Ben a bomexplosie Oliecrisis rem op directe belastingen Vandaag Westduitse ambtenaren omgekocht door Nederlandse koppelbazen China en Frankrijk nemen kernproef in de atmosfeer Fietsen vliegen winkel uit rsrnaHet gaat verkeerde kant uit taretaris „huurboycot" denten breken pet. OroW®f* daar «°n' Olielanden verhogen prijzen niet. wel extra belastingen FRELIMO PORTUGAL VERHEVIGT GEVECHTEN Twee doden bij ongeval VN-COMMISSIE BEVESTIGT MASSAMOORDEN IN WIRIYAMU ijfde dode na tobotsing Dordrecht (anp> Integratie Tweede nota In Mozambique LOON- EN INKOMSTEN BELASTING STEEG FORS Tegenvallers Bij Luchtenburg Voor f 126.000 gestolen teur: Dr. W. A. J. M. Harkx acteur: lb Leijendekker e- en admlnistratie-adres: straat 9, Terneuzen. tai. (011504-78 30 nemen tsprgs ,5 per kwartaal; 7,88 per maand. nummera 40 cart. -ummer 1114111 0115versmaatschappü Ba Stam B.V, ?at 16, Breda VRIJE ZEEUW DINSDAG 1>8 JUNI 1874 27e jaargang No. 7377 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V AMSTERDAM (ANP) fietsenverkoop in Neder- jnd is de laatste maanden jft sprongen omhoog gegaan, de Stichting Fiets in Am- «rdani, die verder opmerkt, j,t in april de verkoop van in Vfderlantl vervaardigde fiet- ïn op de binnenlandse markt vt bijna 80 procent is geste pt. In de eerste vier maanden nn dit jaar is de verkoop met „eer dan 50 procent gestegen een vergelijking van een le van twaalf maanden (gerekend van april 1973) Iaat een verkoopstijging van ruim 27 procent zien. De gemiddelde verkoopprijs is m de genoemde twaalf maandenperiode met ongeveer 6 procent omhoog gegaan. Deze aanzienlijke verkoop stijging noemt de stichting des te opmerkelijker, omdat na de recordverkoop in 1972, toen 1.080.000 fietsen zijn verkocht, met stabilisatie van de ver koop en zelfs een geringe te rugval rekening werd gehou den. 5? N HAAG (ANP) Staats- juis Klein van Onderwijs Wetenschappen gaat de rrboycot" van studenten en. Hij heeft de colleges bestuur van universiteiten ogesi holen een aanwijzing Titd. 'óór 1 juli moet de achter- :d ran meer dan een maand "zijn betaald, anders komt budent voor het komende niet in aanmerking voor studentenkamer van een de stichting Studentenhuis- fag. zijn naar schatting onge- 3.000 studenten, die een ui boycot" hebben ingesteld: weigeren de huur van stu- zitenkamers te betalen, die verhoogd. l-jarige jongetje Marco oorn, fiat bij de autobot- zoruiagavond bij Dor- vbt zwaar gewond werd, is "dagochtend overleden. Het aantal slachtoffers be- «agt nu vijl w.o. de ouders *bet kind. 50-JARIGE BELGISCHE «leur parachutiste Anne- Gailly, een verpleegster. Ie Grenoble van een hoogte 1500 meter doodgevallen r 76ste sprong omdat "'Parachute niet open ging. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG -nf~De situatie op de arbeidsmarkt voor de jongeren, van vijftien tot vijfentwintig jaar verslechtert. De ontwikkeling gaat de verkeerde kant uit. Dit verklaarde maandag minister Boersma ln ie Tweede Ka mer bij de commissies voor onderwijs en vooi sociale zaken, waar de voornemens voor invoering van de tweede dag vorming voor partieel-leerplichtigen van 15 jaar (werkende jongeren) werden besproken. Hij kon het niet bewijzen, maar achtte zeer waarschijnlijk, dat de invoering van het minimumloon de werk gelegenheid voor jeugdigen bepaald niet heeft doen toenemen. De uitbreiding van de par tiële leerplicht voor vijftienja rigen per 1 augustus betreft ongeveer 20.000 jongeren. Als noouimaairegei wil defegering een stimuleringspremlé van f 20 per week betalen aan de werkgevers voor elke 15-jari- ge in de onderneming om jeugdwerkloosheid te voorko men, die het gevolg zou zijn van de uitbreiding van d» leerplicht. Deze regeling heeft het ka rakter van een egewennings- premie en zal voor een jaar gelden. Minister Boersma wil de geen onderscheid maken tussen grote en kleine bedrij ven of ondernemingen, die het zonder de premie van f 20 toch wel of juist niet kunnen rooien. Hij vond het niet on denkbaar, dat er grote bedrij ven zijn, die niet voor de pre mie in aanmerking wensen te komen. De bewindsman kondigde aan, dat het de bedoeling is een betere controle op nale ving van de partiële leer plichtwet en op het arbeids- verbod jeugdigen tot stand te brengen. Het jeugdstatuut moet daartoe worden gewij zigd, maar het wachten is op wat adviezen. Het zou buitengewoon nade lig zijn als het vormingswerk ernstig te lijden krijgt van de invoering van de tweede dag voor onderwijs en vorming aan vijftienjarige werkende jongeren. We moeten naar in tegratie van de programma's van het beroepsbegeleidend onderwijs en van het vor mingswerk Minister van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen heeft dit de vaste oommissie voor onderwijs en voor sociale zaken in de Tweede Kamer gisteren voorgehouden in zijn reactie op opmerkingen en be zwaren tegen zijn plannen en inmiddels uitgevaardigde richtlijnen voor verantwoorde twee-dagen-programma's, die met ingang van 1 augustus moeten worden ingevoerd. Hij voorzag dat de weg naar het nieuwe onderwijs - met een leerplicht f t achttien jaar - stap voor stap gebaand zal worden via -'meuten en groeiende samenwerking. Minister Van Kemenade stuurt nog voor het einde van dit jaar de Tweede Kamer de tweede nota werkende jonge ren. QUITO (ANP) De voor naamste olie-exporterende lan den van de wereld gaan de royalty's (extra belastingen) die zij berekenen aan de olie concerns, met twee procent verhogen. Dit is gisteren bekendge maakt in Quito, de hoofdstad van Ecuador, na afloop van een driedaagse ministersconfe rentie van de OPEC, de der tien leden tellende organisatie van olie-exporterende landen. Olieprijzen d.w.z. de zogehe ten posted prices van ruwe olie worden in het derde kwartaal gehandhaafd op het sinds begin dit jaar geldende peil van 11,65 dollar per vat van 159 liter. Blijkens een of ficieel communiqué van de OPEC heeft Saoedi-Arabië verklaard niet mee te gaan met het voornemen van de andere OPEC-leden Dit land werkt op het ogenblik aan een nieuwe regeling met de Ame rikaanse eigenaars van de Aramco, die vrijwel de gehele olieprodu'ktie van Saoedi-Ara- bie verzorgt. De verhoging van de royalty's zou de kosten van een vat ruwe olie maar een paar dollarcent doen stij gen. 0 Door een bomontploffing in de gebouwen van het Britse Lagerhuis zijn gisteren elf personen gewond. De politie verdenkt er het Ierse republikeinse leger van de bom in de keuken van het Lagerhuis te hebben gelegd. De 900 jaar oude Westminster Hall met zijn fraaie gothische dak van houtspanten leed schade. De beroemde Big Ben hier in rook gehuld bleef ongedeerd. (Van onze red. buitenland) LONDEN-PARIJS Zowel China als Frankrijk hebben naar gisteren bekend werd een kernproef in de ruimte genomen. China heeft te 07.0(1 uur (onze tijd) zijn zestiende atoomproef in de atmosfeer genomen, zo heeft de regering van India meegedeeld. De proef is genomen in de pro vincie Sinkiang te Lop Nor, De kracht van de ontploffing stond gelijk aan ongeveer een megaton tnt, dat is geen zware explosie. De vorige kernproef dateert van 27 iuni 1973. Australië en Nieuw-Zeeland hebben maandagmorgen ge meld dat Frankrijk zijn eei'ste kernbom in de nieuwe proefse- rie in het kerncentrum van Mn- ruroa n de Stille Oceaan heeft doen ontploffen. Parijs heelt het bericht nócb ontkend nóch bevestigd waar uit afgeleid wordt dat de ont ploffing inderdaad heeft plaatsgehad Deze eerste explosie van de nieuwe proefserie is ook het begin van het einde in zoverre de proefnemingen in de at mosfeer daarmee beëindigd worden De volgende Franse experimenten zullen zoals die van de Verenigde Staten en Rusland ondergronds plaats hebben. Dit is een gevolg van een opmerkelijke technologische vooruitgang want de Franse wetenschapsmensen hebben inderdaad hard aan de vervol making en perfectie van hun kernwapens gewerkt, maar ook een gevolg van de protes ten van de randbewoners van de Stille Oceaan, van andere landen en van grote groeperin ge.i in Frankrijk zelf. Een week geleden werd Ser van-Schreiber als minister ontslagen over de vorm (zij het niet de inhoud zoals ver klaard werd van zijn protest tegen de atoomproeven en ac tief linkse en minder linkse groeperingen hebben eveneens een protestmanifest gepubli ceerd Zekere landen evenwel die vroeger fel de Franse kern proeven veroordeelden zoals Joegoslavië hullen zich echter sedert de ontploffing van de proefbom van India in een dis creet en wat verlegen stilzwij gen. De Amerikaanse minister van defensie, Schlesinger, heeft de Chinese kernproef gisteravond bevestigd. Hij zei dat deze proef de langzame ontwikkeling van de Chinese atoommacht aantoont (in 1(1 jaar 16 explosies). De bom had de kracht van een mega ton en kan zowel een gewone atoombom als een waterstof bom geweest zijn. De metrologen in India verwachten pas over een week radio-actieve neerslag op hun land. (Van onze red. buitenland) ALGIERS Vertegenwoor digers van het Frelimo het bevrijdingsfront van Mozambi que hebben maandag in Al giers verklaard dat de Portu gese regering haar militaire activiteit in het Oostafrikaanse gebied „met de hulp van ver raders" heeft verhevigd. De beschuldiging is geuit nog geen twee dagen nadat de onderhandelingen tussen de Portugese minister van buiten landse zaken Mario Soares en opstandelingen uit Guinee-Bis- sau waren mislukt. De leider van de onderhan delingsdelegatie van de Paigc, majoor Pedro Pires, heeft gis teren gezegd dat de onderhan delingen met Portugal vorige week zijn opgeschort op initi atief van zijn delegatie. De meningsverschillen bleken zo groot dat de Paigc, de be vrijdingsbeweging van Gui- nee-Bissau, besloot de bespre kingen te beëindigen en naar zijn hoofdkwartier terug te keren. Lissabon is gisteren getrof fen door stakingsacties bij de post- en telefoondienst en bij taxi-chauffeurs. Meer dan 30.000 PTT-beambten gaven geen gehoor aan de oproep van de regering om aan het werk te blijven- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De oliecrisis heeft een flinke rem gezet op de groei van de directe belas tingen. Als gevolg hiervan le verden de directe belastingen 465 miljoen gulden minder op. Zo werd minder ontvangen dan geraamd: 25 miljoen in voerrechten, 200 miljoen om zetbelasting, 125 miljoen bij zondere verbruiksbelastning op personenauto's, 100 miljoen benzineaccijns en 60 miljoen olieaccijns. Tegenover deze mindere ontvangsten staan echter meer opbrengsten aan alcoholac- cijns van 5 miljoen, aan bier accijns van 10 miljoen en 30 miljoen meer aan motorrijtui genbelasting als gevolg van de registratie voor de benzinedds- tributie. Dit blijkt uit de gisteren verschenen voorjaarsnota van het kabinet. Deze nota geeft een beeld van de uitvoering van de rijksbegroting over dit jaar. Reeds verleden week za terdag berichtten we dat het financieringstekort van het rijk slechts 400 miljoen gulden bedraagt en dat premier Den Uyl deze nota een zonnige voorjaarsnota noemde. Dit is mede een gevolg van een sterke stijging van belas tingontvangsten in de indirec te sfeer. Dat leverde tot nu toe al een meeropbrengst op van 1742 miljoen gulden. De inkomstenbelasting jacacht 600 miljoen meer dan de raming op. De opbrengst van de loon belasting was 925 miljoen ho ger dan de raming en de ven nootschapsbelasting bedroeg 250 miljoen meer. De meeropbrengsten zijn echter weer voornamelijk op gegaan aan nieuwe beleids- ZONNIG MET BUI Zonnige perioden. Plaatselijk ook een bui. Matige westelijke wind- Maximum temperaturen rond 20 graden. STAD EN STREEK Vlissingen-Londen retour voor 130 gulden Pagina 3 BINNEN- EN BUITENLAND Israël wil wel praten me' Palestijnen. Pagina 9 CNV bezorgd over werk gelegenheid. Pagina 15 SPORT Rep rond met Anderlecht Pagina 10 RADIO EN TELEVISIE Joop van Tijn niet onder de indruk van anti semitische scheldbrieven Pagina 13 maatregelen van het kabinet en aan enkele tegenvallers. De beleidsmaatregelen hebben voornamelijk betrekking op de gevolgen van de oliecrisis, zo als opheffing van de blokkade op overheidsgelden, aan ver snelling van de uitvoering van werkgelegenheidsprogram ma's. aan hogere bedragen voor prijsgevoelige overheids opdrachten aan verhoging vam de investeringsaftrek aan en de optrekking van alle be lastingvrije sommen in de loon- en inkomstenbelasting ter verruiming van de beste dingen. Enkele tegenvallers voor het kabinet zijn: 11 miljoen min der opbrengsten aan schoolgel den door een hoger aantel vrijgestelden dan verwacht werd, 14.3 miljoen minder aan lege9gelden, geen 120 miljoen wegens uitstel invoering selec tieve investeringsregeling, geen 19,9 miljoen aan heffin gen op buitenlandse werkne mers. (Van onze correspondent) KRUININGEN Bij een verkeersongeval op de weg Korteven - Goes - Sloedam zijn gistermiddag twee Duitse jongens (uit Krefeld) om het leven gekomen. Twee andere personen werden zeer ernstig gewond. Het ongeluk ontstond bij Luchtenburg. Daar stonden een viertal auto's voor het ro de licht te wachten. De Duitse bestuurder van de voorste personenauto ontdekte dat hij verkeerd gereden was en wilde linksaf slaan om via de noordelijke rijbaan terug te rijden. Op het moment dat hij linksaf sloeg, kwam door het rode licht een truck met op legger gereden. Deze ramde de auto in de flank. DAR ES SALAAM (RTR) Een VN-commissie van on derzoek is tot de voorlopige conclusie gekomen dat Portu gese troepen zich in 1971 in derdaad schuldig hebben ge maakt aan massamoorden in het dorpje Wiriyamu in Mo zambique. De VN-commissie werd in gesteld. nadat de Britse pater Hastings had onthuld dat in Wiriyamu 400 mannen, vrouwen en kinderen zijn ver moord VOORBURG (ANP) Bij een inbraak In een huis in Voorburg is voor f 126.000 aan geld en waardepapieren en sieraden gestolen. De inbraak moet overdag gepleegd zijn. toen de bewo ner niet thuis was. vPuólikatievan de Stichting ^dichting Vlees, Vleeswaren ^tnconserven, Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) I VENLO Het „Landesarbeit- samt" in Düsseldorf heeft, vol gens betrouwbare mededelin gen, een intern onderzoek ge last naar mogelijke omkoperij en bij het verlenen van uit- leenvergunningem aan koppel bazen. Daarbij zouden ambte naren van deze dienst in Nordrhe'n-Westfalen. maar I ook in andere Westduitse deelstaten betrokken zijn door tegen hoge geldbedragen ver gunningen af te geven aan koppelbazen, die daarvoor krachtens de wet niet in aan merking mochten komen. Naar men zegt zijn er geval len bekend van ambtenaren, die met bedragen van DM 25.000,- en méér zijn omge kocht. In ruil daarvoor hebben o.a. enkele Nederlandse kop pelbazen een officiële uitleen vergunning gekregen in liet kadei van liet „Arbeitnehmer- iiberlassungsgesetz", dat in 1972 in VV'est-Duitsland van kracht geworden is, hoewel zij voor die datum nog niet als zodanig werkzaam waren. In het algemeen komen momen ta I alleen uitleenbedrijven voor een „AÜG-Erlaubnis" in aanmerking, die reeds in 1972 als bonafide hekend stonden. Sinds de „uitleenwet" vau kracht is geworden, worden de Westduitse instanties over spoeld met aanvragen voor uitleenvergunningen. Tot dus- vr zijn in totaal slechts plm. 1000 van dergelijke vergun ningen verleend, die een tijde lijke geldigheidsduur hebben. Het afwerken van de aanvra gen kan in sommige deelstaten (o.a. Nordrhein-Westfalen) wel anderhalf jaar duren. maar het schijnt mogelijk te zijn om met een flink bedrag aan steekpenningen binnen één maand een „AüG-vergun- ning" te bemachtigen. Het „Landesarbeitsamt" in Düsseldorf, dat tot dusver ca. 340 vergunningen heeft uitge reikt aan koppelbazen ,zit mo menteel met een berg van ruim 2500 verzoeken. Men heeft dagen, dat er meer dan 100 aanvragen worden inge diend. Gewoonlijk krijgen de aanvra gers dan toestemming, in af wachting van een definitieve beslissing personeel uit te le nen aan Westduitse bedrijven, mits zij over een volwaardige kantooraccomodatie beschik ken. Ook hiermee wordt ech ter op grote schaal de hand gelicht. In Nordrhein-Westfa len, waar hooguit 10 Neder landse uitleenbedrijven over een officiële vergunning be schikken, werken op dit mo ment zeker 250 tot 300 Neder landse koppelbazen, van wie sommige met 20 of 30 deelbe- drijfjes onder verschillende namen. Zij lenen naar schat ting 50.000 Nederlandse ar beidskrachten uit. (Vervolg op pagina

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 1