tAVANS E Zweedse ster Kindvall 5? Jansen naar RESERVE-DOELMAN VAN ZAïRE: WE SPELEN GECOMPLICEERD" Yolkskoers in Lamswaarde sterk bezet Sterkste autocoureurs in Grote Prijs van Nederland Brazilië gedaald' Zeeuws record voor Schout ^bureau erde typisl Haïti in sterkste opstelling HVY Peters blijft in Nijmegen Ter Horst naar Berchem Nederlandse biljartploeg voor vijfkamp GRATIS )HAMS BV )ekwame erveerster tde een rard Ronde van de toekomst I Zaterdag 15 juni 1974 literst solidej po rt 1mmeMMMBMKamsm 6.430,- kijken ARENT ►per ïcountants ZWEDEN 99 I- tIEDEREEN ruime keus in divers» liplete serie I ypes) IASTLE hout en P.V.C. omzet hebben wij hn handhaven. Bij ons 1 p van klasse voor 1 i) mogelijk. Ook s regelmatig gen verkoopterrelnen. de ideale stacaravan 1 153 ren) IBREDA br de bediening serie INKOMEN VOOR SEIEID PERSOON visselende werkkring I (buitenlands contact. nische afspraak mei dt de Heer C. S. van As. Pl. r uitzending vragen ITERS chtingen arktstraat 36, Breda >on 01600-38054 die rk ng en at) m de le ng teo in ns ravenhage itterdam/terneuzeo ada tef. 01000 - 256* IS BEREID TE KNOKKEN (Van een speciale verslaggever) MöNCHENGLADBACH Als er iemand recht heeft op z(jn visie te geven op de ont- wikkelingen in voorrondegroep 3 van het toernooi om het wereldkampioenschap voet- bal, is het Ove Kindvall wel. En, om kort te gaan, van het kwartet Urugay, Bulgarije, Nederland en Zweden ziet hjj de laatste twee, zün beide voetbal-vaderlanden, overgaan. Kindvall, 31 jaar nu: „Normaal gesproken moeten Nederland en Zweden het redden. Ne derland is trouwens voor mjj nog steeds ee„ der favorieten voor het wereldkampioen- St "'üi "l1' Kindvall, enkele jaren geleden een beurtelings verguisd en be jubeld Feyenoorder, onkundig is van de verwikkelingen rond Oranje, heeft het mis. Tuch echter de uitspraak: „Ik geloof in Nederland". 0 Ex-Feyenoorder Ove Kindvall (rechts) en PSV'er Ralf Edström, worden door twee veilig heidsfunctionarissen vriendelijk ontvangen. Maar Kindvall, sinds de zo mer van 1971 terug bij IFK Norrköping, gelooft ook in Zweden. Zijn verbaal over de heus niet optimale voorberei ding maakt duidelijk dat er met het Skandinavische land ditmaal, wellicht meer dan ooit, rekening moet worden gehouden. De kern van zijn betoog: mentaliteit en verant woordelijkheidsgevoel. Kind vall. „Zo'n affaire als er nu in Nederland is geweest, zou hij ons niet mogelijk zijn. Ook wij hebben dit keer over geld gepraat, de spelersraad iHellström, Karlsson, Grip en ;k) met de bond. Er is name lijk geld en we krijgen nu wat meer. Als we de finale winnen bijvoorbeeld een ex traatje van 5000 gulden. Maar m feite vinden ze bij ons dat je amateur moet blijven. En wij, hoewel we met de rege ling niet helemaal tevreden zijn, De VlüNCHEN (SID-DPA) Haïti, ingedeeld bij Italië, Po len en Argentinië, kan van daag in het duel tegen de Italianen toch beschikken over de topspelers Francillon en Wilner Nazaire. Beide spelers lijn door de teamarts fit verklaard. Francillon, dc doel man, die in de kwalificatie wedstrijden een groot aandeel had in de overwinningen van Haiti is hersteld van een handlilessure. Nazaire heeft nog wel last van een ingeklemde rugzenuw, maar arts Hugeux, die eerst verklaarde, dat Nazaire niet genezen zou zijn, liet nu we ten, dat de aanvoerder er te gen de Italianen wel degelijk bij zal zijn. Naast deze plotse linge meevallers kregen de spelers en begeleiders van de Midden-Amerikaanse verte genwoordiger er nog een mo rele steun bij. Donderdag is in Miinchen een speciale afgezant van president Jean-Claude Duvalier aangekomen, die de wedstrijden nauwkeurig zal volgen. Trainer Tassy: „Wij zu'len de Italianen wat laten zien. Wij komen in onze sterk ste samenstelling. De afgezant van de president is voor mijn Ploeg een extra prikkel om er tegenaan te gaan". Ciigi Riva, de ster-aanval' 'er van Cagliari, die lange tijd genlesseerd is geweest, is door trainer Ferruccio Valcareggi opgesteld in het Italiaanse elf- tol. dat zaterdag in Miinchen 'egen Haïti uitkomt. Valcareggi heeft het volgen de team bekendgemaakt (4-4- 2-opstelling: 1 Zoff, 2 Spinosi, 5 Morini, 6 Burgnich, 3 Fac- ehetti, 7 Mazzola, 8 Capello, 10 aivera, 4 Benetti, 9 Chinaglia, 11 Riva. (Van onze sportredactie) BREDA Clinge-doelman 'o Jansen, die enkele seizoe nen geleden HVV'24 de rug toekeerde keert weer terug bij Zl.in oude club uit Hulst. Groede zag Berendsen en de Melker naar Breskens ver rekken. Hoofdplaat raakte berbeyn kwijt aan Bier- Vl'et. laten het er dan bij, gedaohite aan een staking komt gewoon niet bij ons op". Ove Kindvall is ervan over tuigd dat de inzet van de 22 geselecteerden voor het W.K., ondanks de lichte bewolking aan het zakelijibe front, weer optimaal zal zijn. Ove Kind vall: „We hebben een geweldi ge groep. We kennen elkaar door en door, ondanks het feit dat er een paar jongens in het buitenland spelen, en iedereen is bereid te knokken. De sfeer is altijd goed". Als Ove Kindvall dat zegt kan men ervan opaan. De tot middenvelder omgeschoolde doelpuntejager: „Alles gaat bij ons niet zo verschrikkelijk streng. We mogen bijvoorbeeld roken (Kindvall doet het tij dens het gesprek) en van een biertje wordt aangenomen dat je het 's avonds niet te gek maakt en dat gebeurt dan ook niet. We leven naar dit wereldkampioenschap toe. Ie dereen wil er' wat van maken en verdere maatregelen zijn niet nodig". Ove Kindvall barst in een smakelijk lachen uit als hij hoort dat Michels in kamp Hiltrup bepaalde telefoonlij nen heeft laten afsnijden en dat in kamp Zeist een abso luut rookverbod heerst, om van drank maar te zwijgen. De individuele vrijheid van de Zweedse spelers wordt trouwens geïllustreerd door het feit dat hij zijn middag rust onderbreekt voor een in terview, hoewel de veelbelo vende contacten met de enkele aanwezige Nederlanders in eerste instantie raw werden verbroken door een krachtig gebouwde waker. Ook Ralf Edström en Björn Nordqvist vertonen zich op verzoek. Ove Kindvall beschouwt het toernooi om het wereldkampi oenschap 1974 als het laatste hoogtepunt in zijn internatio nale carrière. Nog eenmaal wil hij er het beste van maken. De Zweed die in 1970 Feye- noord aan de Europacup hielp: „Ik heb er extra voor ge traind. De laatste weken mis schien een beetje te hard. Kindvall hoort zeker bij de „basisgroep" waaruit het elftal wordt genomen. Tegen West- Duitsland speelde hij op 1 mei een vlekkeloze eerste helft als middenvelder, zijn nieuwe „stiel" Kindvall: „Ik ben min der snel geworden, dus moest ik wa,t naar achteren. Het werk in de spits, vooral het maken van doelpunten natuur lijk, vond ik eigenlijk fijner. Hoewel, een goal voorbereiden heeft ook zijn voldoening". Ove Kindvall is van mening dat Zweden er momenteel be ter voorstaan dan vier jaar geleden in Mexico. „Daar", al dus de 39-voudige internatio nal, ging in feite alles mis. Ik was moe van het seizoen, van de competitie en de Europa cup, en de aanpassing daar was veel moeilijker. We zaten geloof ik op het hoogste punt van Mexico. We wilden wel, maar het lukte niet". Zweden, dat in het toernooi om het wereldkampioenschap een be slist grotere reputatie heeft op te houden dan Nederland, bleef in Mexico in zijn poule steken, zij het met eenzelfde puntenaantal als Uruguay, waarvan met 10 werd ge wonnen. Dieptepunt was het gelijke spel tegen Israël:!1 In 1958 verrasten de Zweden met het bereiken van de fina le (in eigen land), die tieigen de Virtuoze Brazilianen vrij zwaar werd verloren: 25. „Ik heb nog wel trek in het grote voetbal", zegt Kindvall, die moeite heeft spijt over zijn (te) vroege terugkeer naar Zweden te verbergen. Hij ging in 1971 voornamelijk om zijn vrouw en kinderen en heeft daar op zich vrede mee. Kindvall kan nu luchtig mel den eventuele mandekking dioor Neeskens „wel leuk" te vinden, omdat, zoals hij zegt. „voetbal voor mij niet meer het belangrijkste is. De ko mende drie weken wel. Ik ben vrij en zal er alles aan doen. Maar verder kan ik mij niet meer voor honderd procent ge ven". (Van een speciale verslaggever) ASCHEBERG „Ik heet Otepa Kalambay. Ik ben 28 jaar, getrouwd en heb twee kinderen. Ik ben doelman". He man d z c hier oor- stelt is tijdens het cindtoer- nooi om ue wereldtitel vol- s'agen onbekend en za' dat blijven ook. Kalambay is de derde doelman van Zaire. Hij zal hoogstwaarschijnlijk tijdens de eindronden geen acte de presence geven, want de kans, dat de Afrikaanse vertegenwoordiger dc eerste ronde zal overleven moet zeer gering geacht worden. Brazilië, Schotland en Joe goslavië zullen „de luipaar den" ongetwijfeld geen schijn van kans „even. voor Kalambay is dit toernooi niet meer dan een plezierreis.ie. ,.Tot voor kort wist ik van dit toernooi nauwelijks het bestaan", zegt die kantoorbe diende. „Op veertienjarige leeftijd ben ik door vrienden in aanraking met de voetbal sport gekomen. Een jaar la ter speelde ik in het hoogste team van Mazempe. Zelfs toen ik in het nationale elftal gekozen werd dacht ik niet aan internationaal voetbal- De dag, waarop ik hoorde, diat ik mee mocht naar het verre West-Duitsland zal ik nooit vergeten. Deze daig is voor mij nog mooier dan de keer, dat ik tegen het be roemde Santos speelde en door de grote Bale slechts twee keer werd gepasseerd aldus die man, die in de bondsrepubliek zijn ogen uit kijkt. Alles is vreemd voor hem en vooral het leger journalisten, dat het gezel schap uit Afrika dagelijks omringt maakt grote indruk". Waarom zouden wij geen kans hebben. Onze trainer, Vidinic, heeft gezegd, dat wij voor niemand bang moe ten zijn. Wij spelen zo ge compliceerd, dial, onze tegen stander vaak niet weet wat hij doen moet. Hij ho-uidt „re gelmatig" contact met zijn vrouw, die reeds drie maan den in het tropische Zaire zonder haar toegenegen man moet leven." Elke week bei iik tien minuten met haar. Na dit toernooi ga ik met haar on de kinderen een reis ma ken naar de Verenigde Sta ten. Die trip is op kosten van onze president Moboetoe. Zo zie ik nog eens wat". Zelf is Kalambay -er van overtuigd, dat hiij een duel zal spelen. ,-Al blijft Kazadi de eerste keus, toch heb ik het gevoel, dat ik ook mee mag doen. Alleen weet ik niet In welke wedstrijd". Hij blijft hoDen, de man met nummer 22. (Van onze sportmedewerker) LAMSWAARDE Het „Sport- en Feestcomité Lams waarde", houdt vandaag 15 ju ni zijn traditionele volks- koers, die ook dit seizoen weer meetelt voor het Dagblad de Stem-klcding STEBA-klas- scment. Om ook de categorie trimmers aan hun trekken te laten komen hiervoor kreeg men heel wat aanmeldingen hebben de organisators beslo ten deze in een aparte klasse van start te laten gaan. Buiten deze categorie, gaat er verder een jeugdklasse lm, 1G jaar van start, waarna als laatste om 15.30 uur het „klapstuk" van deze wielermiddag start. Dat zijn dan de volkskoersers en voor hen bedraagt de totale afstand 70 km verdeeld over 35 ronden. Streekrenner Gas- ZANDVOORT (ANP) Vijfentwintig coureurs zullen op zondagmiddag 23 juni om kwart over een op het circuit van Zandvoort van start gaan voor de Grote Prijs van Ne derland, de achtste grand prix reeds van dit jaar, die meetelt voor het wereldkampioenschap der coureurs. Onder hen een Nederlander, Gijs van Lennep - het vorige jaar zesde - met een Iso-Marlboro van het Frank Williams racing team. Het zal voor de 32-jarige cou reur uit Haarlemmerliede (Na Nivelles) de tweede start dit jaar worden in de formule 1. Op dit moment staan er nog 27 coureurs ingeschreven, zo dat er twee zullen moeten af vallen. Want zo heeft de vere niging van formule 1-coureurs het bepaald: er mogen niet meer dan 25 wagens vertrek ken voor de race, die zal gaan over 5 ronden 361,95 km. Gezien de huidige stand voor het wereldkampioenschap met op de eerste plaats de 27- jarige Braziliaan Emerson Fit- tipaldi. die twee jaar geleden de jongste wereldkampioen al ler tijden in de formule 1 werd, met 2 punten, op slechts korte afstand gevolgd door de Ferraririjder Clay Re- gazzoni (22), de Oostenrijker Niki Laud a en de 24-jari ge Zuidafri-kaanse coming man Jody Scheckter (winnaar van de grote prijs van Zweden), bei'den met 21 punten mag in Zandvoort een bijzonder span nende race worden verwacht. De strijd om de opvolging van Jackie Stewart is in alle he vigheid losgebrand en wie de nieuwe kampioen zal worden, is op dit moment nog niet bij benadering te zeggen. Daar voor ontlopen de capaciteiten van de coureurs en die van de vier topmerken, die elkaar naar de kroon steken: Tyrrell, Lotus, Mclaren en Ferrari, te weinig. De 27 ingeschreven ooureurs zijn: Ronnie Peterson (Zwe.) met Lotus-Ford, Jacky Ic-kx (Bel) met Lotus Ford, Jody Scheckter (Z.-Afr.) met Tyr- rell-Ford, Patrick Depailler (Era.) met Tyrrell-Ford, Emerson Fittipaldi (Bra. met Mclaren, Dennis Hulme Nw. Zeel.) met Mclaren, Carlos Reuteman Arg. met Brabham- Ford, Riki von Opel Lichten- stein met Brabham-Ford, Hams Stuck Did, met March-Ford, Vittorio Bramhilla Ita. met March-Ford. Clay Regazzoni Zwi. met Ferrari, Niki Lauda Oost. met Ferrari, Jean Pierre Beltoise Fra. met BRM, Henri Pescarolo Fra. met BRM. Tom Price G.B. met Shadow-Ford, Jean Pierre Jarier (Fra. met Shadow-Ford, Carlos Pace Bra. met Surtees, Jochen Mass Did met Surtees, Arturo Mer- zario Ita. met Iso-Marlboro, Gijs van Lennep Ned. met Iso-Marlboro, James Hunt GB met Hesketh-Ford, Graham Hill GB met Lola, Guy Ed wards GB met Lola, Johan Watson GB met Brabham- Ford, Vern Schuppan Aus met Ensign-Ford, Mike Hailwood GB met Mclaren en Francois Migauit Fra. met BRM. In tegenstelling tot voor gaande jaren, toen er slechts een wedstrijdleider was, zal de wedstrijdleiding thans be rusten bij een driemanschap, elk met de verantwoordelijk heid over een eigen afgeba kend terrein. De drie wed strijdleiders zijn: John Cor- smit, hoofd van het wedstrijd secretariaat, Philip Keiler, die de functie van Floor Master heeft en Hans Grimmelt, die hoofd van de communicatie is. In het streven naar een nog grotere veiligheid van het Zandvoortse circuit - een be langrijke stap op die weg werd bij het begin van dit raceseizoen reeds gezet met de introductie van de zes BMW- reddingwagens, die zijn uitge rust met een uitgebreid pak ket reddingsmateriaal en zijn bemand met speciaal voor het bestrijden van brand opgeleide mensen zijn er reeds en zullen er nog voor de Grand Prix worden geplaatst een groot aantal veiligheidshekken. Zo wordt dat voor de hoofdtribune mei circa 112 meter ver lengd. Bovendien werden vangrails verplaatst of vervangen door vanghekken Met. inbegrip van de aanschaf van de zes red- dingswagens vergde deze in greep ten behoeve van de vei ligheid van de coureurs en het publiek een bedrag van ruim honderdduizend gulden. ton Thuy uit St.-Jansteen gaat hier als groot favoriet van start, maar ook nu is de con currentie weer bijzonder sterk. En dat vooral van A. Sobelfout uit Hengstdijk om van het aantal Belgische volkskoersers maar te zwijgen Zij zijn het ook die in het huidige klassement, en dat na drie wedstrijden alle ere plaatsen in hun bezit hebben Jerom Boerjan uit het Belg: sche Knokke is momenteel lei der met veertig punten en der niet 40 puiuen en wordt door Van Rijckeghem uit Mcu- lebeke (B.) gevolgd met 30 pot. Broer M. van Rijckeghem negenenzeventig punten, ter- er zevenentwintig telt. F. de Valobe uit Aardenburg is dan pas de eerste Zeeuwseh-Vla ming met evenveel punten als Clauwaert, en Thuy staat op de zesde plaats met vijfen twintig puinten. Al deze Belgi sche trimmers komen ook za terdag in Lamswaarde aan de start, zodat het aan de nodige strijd ook nu weer niet zad ontbreken. In totaal hebben er ruim veertig volkskoersers in geschreven en de voornaamste zijn verder, de Belgen Baert en Scholier en 't Gilde uit Hoek. Om 13.00 uur gaat de jeugdiklasse t.m. 16 jaar van start, en zij moeten in totaal dertig kilometer afleggen. Hiervoor hebben al heel wat plaatselijke deelnemers inge schreven. Om 14 00 uur komen dan de trimmers aan de beurt, en voor hen bedraagt de af stand veertig kilometer, ver deeld over twintig ronden Men kan zich laten inschrijven in het „Sportcafé" bij Claessen in Lamswaarde. waar na afloop ook de prijsuitreiking plaats vindt. De start is in de Dreef, en het parkoers loopt verder; Frederik Hendrikstraat, Hoef- kensdij k en terug Dreef. LONDEN (ANP) Bij de ngelse bookmakers is Brazi lië in koers gedaald. Na liet gelijke spel tegen Joegoslavië staat de regerende wereld kampioen op een notering van 6—1. Voor het openingsduel stond de ploeg van Zaïgalo genoteerd voor 92. West-Duitsland blijft favoriet. Kon men enige dagen geleden voor een inzet van vier pond nog negen pond casseren als West-Duitsland er in slaagt de titel te winnen, nu krijgt men „slechts" zeven pond. 0 Jo Schout, die het Zeeuws record van Piet Vonck aanmerke lijk scherper stelde. (Van onze sportmedewerker) PAPENDAL-HULST Jo. Schout liet grote opkomende atletiektalent van dc Hulstcrsc atletiekvereniging, heeft tij dens wedstrijden op Papendal voor grote verrassingen ge zorgd. Op het nummer 5000 m. verbeterde hij het Zeeuws record, dat op naam stond van zijn clubgenoot Piet Vonck. Jo. Schout liet over die af stand een tijd afdrukken van 14 minuten en 10 seconden rond. T,en tijd met het daaraan verbonden record dat hij voor al in de laatste 600 meter bewerkstelligde, want toen g'ing het bijzonder hard. Het record, waar Piet Vonck ja renlang op heeft gejaagd, dat en voordien op naam stond van Hein Cujé. Buiten Schout lie ten ook de Hulsterse atleten Arnold Schout en Jan van Laarhoven een zeer goede in druk achter. J. v. Laarhoven werd fraai derde in een tijd van 14 minuten en 47 secon den rond, terwijl Arnold Schout een tijd liet noteren van 15 minuten 1,3 seconden. Vier Zeeuwse atleten, te we ten Jo Schout, Jan van Laar hoven, Piet Vonek en Hein Cujé hebben nu de 5000 meter gelopen in minder dan 15 mi nuten en dat is toch wel een bijzonder grote prestatie. Voetbal Op het terrein van RAC wordt zondagmiddag de beslissingswedstrijd om de Toon Schröderbeker gespeeld. In dit duel zullen de elftallen van Hoeven en Emplina (uit Empel bij Don Bosch) tegen elkaar uil komen. De wed strijd begint om half dirie 's mididags. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN NEC-speler Jan Peters heeft donderdaga vond besloten bij de Nijmeeg se club te blijven. Leek het er in eerste instantie veel op als zou hij verhuizen naar de Bel gische vereniging Anderlecht; omdat de Belgen de laatste dagen niets meer van zich lie ten horen, nadat tussen Peters en Anderlecht vrijwel een ak koord was bereikt, besloot de Nijmegenaar gisteravond de Nijmeegse club trouw te blij ven. „Ik voel er niets voor aan het lijntje te worden gehouden", aldus een toch wei teleurge stelde Jan Peters, die vertelde erop gehoopt te hebben de sprong naar het topvoetbal te kunnen maken. „Ook al weet ik niet of ik er al rijp voor zou zijn". (Van onze sjoortredaotie ROTTERDAM De 30-jarige Gerrit ter Horst zal de komen de twee seizoenen voor de Belgische eerste klasse Ber chem Sport uitkomen. Gisteren tekende de Rotter damse verdediger het twee jarige contract in Antwerpen. Ter Horst had van Sparta een vrije transfer gekregen na de problemen met trainer Leo Stesgman. Vleugelverdediger Hans Venneker heeft zich op nieuw voor een jaar aan Spar ta verbonden. PARIJS (AFP) Neder land zal met een nationale amateurploeg deelnemen aan de ronde van de toekomst, die van 7 tot 21 juli wordt gehou den. De Nederlandse ploeg zal een van de tien buitenlandse equipes zijn, die starten in de Tour de l'Avenir, het kleine zusje van de Ronde van Frank rijk. De andere landen die hebben toegezegd te zullen starten zijn Oostenrijk, Italië, Spanje, Zwitserland, Groot- Brittannië, Columbia, Marok ko, Tsjeoho-Slowakije en Po len. Het aantal ploegen zal worden uitgebreid met twee Fransen, namelijk de nationale amateurploeg en een equipe samengesteld uiit eerste jaars professionals van verschillende merken. Zouden de organisato ren geen toestemming krijgen de jonge profs te laten rij den, dan zal waarschijnlijk Portu gal worden gevraagd met een amateurploeg te komen. AMSTERDAM (ANP) Dc Koninklijke Nederlandse Bil jart Bond heeft een sterke ploeg samengesteld voor de landen vijfkamp, die van 30 oktober tot en met 3 novem ber in Amersfoort wordt ge houden. In vier van de vijf spelsoorten zal de Nederlandse kampioen optreden. In het libre Christ van der Smissen uit Sint-Willebrord, in het anker kader 4-2 Hans Vultink uit Groenlo, in het anker kader 71-2 Jean Bes- sems uit Cadier en Keer en in het driebanden Jan Doggen uit Heerle. In het bandstoten wordt de KNBB vertegen woordigd door Henk de Kleine uit Mierlohout. De andere deel nemende landen zijn hoogst waarschijnlijk titelverdediger België, West-Duitsland, Frank rijk, Oostenrijk en Spanje. ïs liet geen aardig idee rader by de eerste de beste gelegenheid een fles Agua Rrava after shave te geven. Met Vaderdag bijvoorbeeld. B\j aankoop van fles Agua Brava after shave J toilet zeep ter waarde van f 1,75.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 29