ester! „Goedkope olie te over in 1980" VERONTRUSTING IN HET CONGRES VS helpt Egypte en Israël bij kernenergie Diez Alegria de laan uit slopen? Den Uyl: geen wijziging van de defensieplannen DE MARINE AANTAl MINDER GESCHOOLDEN IN DAALT NOG STEEDS DE BOUW O avans Rijkspostspaarbank TERMIJN SPAREN TOT RENTE OP RENTE De Tijd mogelijk weekblad Straks elke week trekking van de Belgische loterij binnenland buitenland LECTOR ECONOMISCHE SOCIOLOGIE DR. DULLER: Straaljagers DJEDDAH Spaanse Spinola VREDELING: NAVO-KRITIEK WORDT VERWERKT Zusters Price dit jaar naar Noord-Ierland 1200 missionarissen 5 maanden in Nederland Geef ze een thuis Geef vrij aan mensen met een missie giro 676 Van Alkemadelaan 1, Den Haag OOK BV A UIT NKV Kusrecord nu 114 uur Rusland wil ondergrondse kernproeven wel stoppe" uw nationale spaarinstelling 17 Dlad. en van de week- leutel. De Toren, Het Het Stadsblad voor t-Brabant te Breda jis aan huisblad met iplaren zoeken wij /an de meest uiteen- aderen g een r te zijn en algende in B; indige; r bij het «ijzeres; de voorwaarden. n voor een mleeftijd van 10, Kinder- >r beide funkties A. Modderman, sn op Zoom. llektieG.T. caravans wij alle typen travans ten toon. U olledig informeren itrapporten tot ;iliteiten. vertenties; i met gedachten uit naar op minimaal MAVO- n bekwaamd in ver- ieken; 'ing hebben in een jnktie; r en ouder zijn. e sollicitaties richten V., Emmaplein 2 te onstruclam Nc Jerland bv )4, Best, Tel. 0499Ö-.L&" LEIDEN (ANP) Welvaart I08pt wantrouwen op in het voortbestaan van die welvaart. Onbewust leeft men nog met 1, parabel over de zeven vette ,n de zeven magere jaren Bo nen groeien inderdaad niet tot in de hemel, maar biologische is niet met economische groei ie vergelijken. Het „calami- leitssyndroom" over de eindig- leid der aardse goederen en jet opraken van brand- en jtoiidstoffen is eerder het re- jjltaat van een sociologisch proces in de samenleving, dan ,an de economische processen lis zodanig. Dit stelde gistermiddag dr. j, J. Duller in Leiden in de rede, waarmee hij het lecto raat in de economische socio logie aan de Rijksuniversiteit in Leiden aanvaardde. Dr. Duller trekt de voorspellingen van de Club van Rome over toenemende schaarste aan es sentiële zaken als voedsel en een schoon milieu in twijfel. Hij meent dat een van de belangrijkste elementen, het technisch vernuft van de mens oplossingen voor problemen te vinden, ten onrechte in de computermodellen die de Club van Rome heeft gehanteerd, zijn weggelaten. En juist dat technisch vernuft is volgens hem de factor, die bijna ge heel voor de economische groei verantwoordelijk is. „Zo lang technische en sociaal-or ganisatorische vindingrijkheid blijven, zal de ramp waarv jor men nu vreest worden afge wend", meent hij. Vanuit zijn optimistische vi sie op de economische groei mogelijkheden, stelde dr. Dul ler tevens dat naar zijn me ning rond 1980 een overvloed van olie zal zijn ontstaan, olie waarvan de prijs dan boven dien nog flink zal zijn ge daald. Zijn veronderstelling baseert hij op een analyse van de sombere economische voor spellingen uit het verleden, al in de vorige eeuw. Telkens zijn dat soort voorspellingen niet uitgekomen, integendeel Aan het einde van de tweede wereldoorlog werd een ernsti ge economische crisis ver wacht, aldus dr. Duller, maar wat men te zien kreeg was een enorme economische groei. Er werd een tekort aan zuivel produkten voorspeld, maar er verrees een boterberg. Ook zou er een tekort aan zwavel ko men, maar de proouktie steeg zo sterk dat de markt voor deze grondstof ineenstortte. Het dollartekort zou structu reel zijn, maar wc zien nu al enkele jaren grote dollarover schotten bij een voortdurend dalende „prijs" van de dollar, lar. (Van onze redactie buitenland) CAIRO/JERUZALEM/DJEDDAH Israël en de V.S. Iinderhandelen over een overeenkomst aangaande de uit- liisseling van kernenergie en -technologie, die gelijkenis (vertoont met de gisteren bekendgemaakte overeenkomst |lissen de V.S. en Egypte. In een door Sadat en Nixon getekende verklaring, die de be- Irjnselen bevat waarop de betrekkingen tussen de twee landen |iiin gebaseerd, staat dat Egypte Amerikaanse hulp zal ontvan- |l«i bij het gebruik van kernenergie voor het opwekken van elek triciteit. Vooral de voormalige Israeli te minister van defensie Da- reageerde geschokt op de ereenkomsit. „Ik ben er zeker n dat deze kerntechnologie ras gebruikt zal worden voor lililaire doeleinden. Om het ftht te zeggen is dit een zeer, r ernstige blunder." Een oordvoerder van het Ameri- inse Witte Huis noemde de- 0 uitleg „totaal verkeerd en De VS hebben soortge- |ke overeenkomsten met veel ldere landen, aldus deze (oordvoerder. J Dt Israëlische minister van I vWohting Yariv ontkrachtte de voorden van Dajan later Idoor mee te delen dat Israël en lie VS ook onderhandelen over |lemenergie. De overeenkomsten tussen de l i enerzijds en Egypte en Is- |sd anderzijds moeten door het (congres goedgekeurd worden. 1 Enkel-a vooraanstaande leden in het congres hebben uiting teven aan hun ongerustheid ar het vooruitzicht, dat kern- iet nog meer straaljagers op Gilze-Rijen! Wie over- list ondervindt van de toe- itellen die daar nu al gesta gneerd zijn, zal deze leuze gaarne onderschrijven. Wat er lü is op deze luchtmachtbasis woorzaakt reeds genoeg ge- luidshinder; niet waar? Waar is het wel eerlijk deze geluidshinder tot het alles be tonende punt te maken in toe vliegveldkwestie? Het gaat er toch op de eerste plaats om, dat voor de verde ling van Nederland een (be reiden) luchtmacht noodza ak is. Als men het daar over eens is en wij menen, to de meerderheid van de Nederlanders nog steeds (en lerecht) deze opvatting is toe- Waan - dan komen de kaar- toi anders te liggen. Dan moet men ook de konsekwenties kekken; dat wil zegen; accep toen, dat de luchtmacht vliegt. Waar dan liever niet van ^w-Rijen uit? Akkoord. Maar 's er dan nog wel een stukje Nederland te vinden, waar s'raaljagers geen overlast •«oorzaken? *ls de defensie een nood- hkelijk kwaad is dan is de "verlast van straaljagers on lijdelijk. Van regering en Wtmachtleiding kan dan in 'lelijkheid alleen veriangd *orden, dat zij de geluidshin- energie, zelfs al is het voorbe stemd voor vreedzame doelein den, in het Midden-Oosten wordt ingevoerd. Aan deze ongerustheid ligt de vraag ten grondslag; kan de door de VS toegezegde hulp aangewend worden voor het vervaardigen van kernbom men? Een lid van de huis-commis sie voor de strijdkrachten, Les Aspin, heeft zich afgevraagd of Nixon wel goed bij zijn hoofd is om zoiets als hulp op het ge bied van kernenergie toe te zeggen. „Als zij (de Egyptena- ren) een kernreactor hebben, zullen zij in staat zijn een kern bom te maken," aldus Les As- pin. Nixon is met zijn gevolg in middels in de hoofdstad van Saoedie-Arabië, Djeddah, aan gekomen voor het eerste be zoek van een Amerikaanse pre sident aan het olie-koninkrijk. De 68-jarige koning Feisal be groette Nixon. Het welkom voor Nixon was terughoudend. De Amerikaanse president zal in Saoedie-Arabië vooral pra ten over de verzekering van olievoorziening van de VS. Nixon was eerder in Egypte even hartelijk uitgewuifd als hij er was ontvangen. De voor naamste daad van de beide pre sidenten gisteren was het teke nen van de verklaring. Daarin staat dat een duurzame vrede in het Midden-Oosten afhanke lijk is van de oplossing van het Palestijnse vraagstuk. 55 5?' 0 Nixon bezocht gisteren, kort voor zijn vertrek naar Saoedie- Arabië, met Sad at nog een pyramide. Vele eeuwen geschiedenis keken daar op hen neer. Maar Nixon heeft ook al gezegd dat zijn reis naar Egypte een historische was. zoveel mogelijk te beper- ,°r en zo eerlijk mogelijk ovet "«Ierland verdelen. alleen roept geen s,raaljagers op Gilze-Rijen - 'e9t in feite: weg met de Ne- ylandse defensie. Wie da! in "discussies van vandaag ook etoaad bedoelt zou het zuiverheid van die dis- tesle wat duidelijker moeten AMSTERDAM (ANP) De mogelijkheid bestaat dat bet dagblad De Tijd op 1 septem ber of later als weekblad zal gaan verschijnen, aldus meld de de directie gisteren in een brief aan de abonnees. „Wij lopen met deze mededeling op de zaken vooruit", aldus de br.ief, „want er is nog geen besluit gevallen om het dag blad op te heffen en er is dus ook nog geen zekerheid over een weekblad". BRUSSEL (ANP) Er be staan vergevorderde plannen om volgend jaar in België elke week een trekking van de staatsloterij te houden. Die trekking zal dan plaatsvinden elke woensdag (evenals nu), met uitzondering van de maanden juli en augustus en in de periode rond Pasen en Kerstmis. In deze periodes zou er elke veertien dagen een trekking zijn. De trekkingen vinden nu elke drie weken piaats. BARCELONA De uiterste rechtervleugel van het Spaan se leger is erin geslaagd om een soort paleisrevolutie te ontketenen door de leider van de gematigde militairen, gene raal Manuel Diez Alegria, de chef van de generale staf. de laan uit te sturen. Dit besluit van de ministerraad werd vrijdag bevestigd door de be noeming van een opvolger, de 61-jarige generaal Fernandez Vallespin. Een van de redenen van de machtsstrijd achter de scher men en de overwinning van ae uiterste rechtervleugel is natuurlijk de reactie op de democratische staatsgreep in Portugal. De nu ontslagen ge neraal Diez Alegria werd in Spanje vrij algemeen be schouwd als de Spaanse Spi nola, die niet alleen in Spanje maar ook in het buitenland een zeer grote reputatie heeft EEN 35-jarige huisvrouw uit Raalte is wegens moiord op haar man veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek. (ADVERTENTIE) Helpt u ook mee een 100-jarig kerkje te behoeden voor de sloop? Mensen restaureren zelf en ik preek er elders 300 x voor. Mag ik u 2. vragen? Giro 884212 RK Kerkbestuur 't Loo bij Duiven Gld. (200 gezinnen) Doet u het meteen? Veel dank! J. Dellemijn, pastoor. DE vroegere socialistische mi nister vam buitenlandse zaken van Engeland, lord George- Brown, is in het ziekenhuis opgenomen voor een onder zoek naar pijn in het onderli chaam. DEN HAAG Het kabinet heeft geen enkel besluit geno men tot verandering van de defensie (bezuinigings) plannen. Dat zei premier Den Uyl gis teravond tijdens een pauze in de ministerraad. Het kabinet vergaderde overigens wel tot diep in de nacht over de defen- sieproblematlek. Minister Vre- deling keerde gisteravond pas van de NAVO-bijeenkomsten in Brussel en Bergen (Noor wegen) terug. De premier ontkende niet dat van Navo-zijde nogal kri tische geluiden zijn binnenge komen op de defensieplannen. We zijn bereid naar de kritiek te luisteren. „Dat is ook het uitgangspunt van onze Navo- consultaties geweest". Minister Vredeling had eer der op de dag in Brussel ver klaard dat de kritiek van de overige Navo-landen verwerkt zal worden in de voorstellen die waarschijnlijk 11 juli aan de Tweede Kamer worden voorgelegd. Hieruit zou juist kunnen worden opgemaakt dat de plannen, ook die op lan ge termijn, zullen worden ge wijzigd. Volgens de woorden van premier Den Uyl waren die (eventuele) wijzigingen er gis teravond in het kabinet nog niet door. Premier Den Uyl voelde zich gisteravond duidelijk ongeluk kig met wat hij noemde de on juiste publicaties van de afge lopen weken over de defensie plannen. Hij liet zich wat dit betreft één punt ontvallen namelijk dat minister Duisen- berg van Financiën al toestem ming zou hebben gegeven om meer gelden voor Defensie uit te trekken voor het extra op roepen van dienstplichtigen wegens verkorting van de diensttijd en voor het in pa raatheid houden van de lich tingen. „Dat is de grootst denkbare onzin", zei de pre mier. Premier Den Uyl vond het voor de hand liggen, dat mi nister Vredeling de plannen overal toelicht. „Al is het maar om misverstanden weg te ne men en om verduidelijkingen aan te brengen. Hangende de ontwapeningsconferentie in Wenen is er geen sprake van eenzijdige detënsiebeperking", zei de premier. „Maar u be grijpt dat ik me ongelukkig voel met de notoire onjuisthe den in berichten en commen taren". Dat betekent volgens de premier ook dat minister Vredeling dinsdag a.s. tijdens de interpellatie Verbrugh over het doel van de defensieplan nen niets kan meedelen, zo lichtte hij toe. De premier vond overigens de uitdrukking van minister Vredeling in Bergen (Noorwe gen) over de omgekeerde Breznjev-doctrine" zeer onge lukkig. „Hij had die term niet mogen gebruiken. Die term houdt het gevaar van misver standen in". (Deze doctrine hanteerde Moskou bijv. in 1968 toen het gewapenderhand in greep in Tsjechoslowakije). Minister Vredeling had in Brussel nog opgemerkt, dat hij zich de wijze waarop de Euro pese defensie in de centrale sector is opgesteld „wat intel ligenter" kon voorstellen. Hij achtV het „onvermijdelijk" dat de gehele opzet van de defen sie in Europa wordt herzien, omdat deze in de centrale sec tor is gebaseerd op de situatie 'e aan het einde van de twee de wereldoorlog is ontstaan. LONDEN (Reuter) De gezusters Dollars en Marion Price die voor het IRA bom aanslagen in Londen hebben gepleegd en vorige week een einde maakten aan een hon gerstaking van 205 dagen in de Brixtongevangenis van Londen, zullen voor het einde van het jaar naar een gevan genis in Noord-Ierland worden overgebracht, zo heeft minis ter van binnenlandse zaken Roy Jenkins in het Britse par lement meegedeeld. De gezus ters waren in hongerstaking gegaan om overbrenging naar Noord-Ierland af te dwin gen- (ADVERTENTIE) Week voor do Nederlands* ww Missionaris Tel. 070-244594 (Vervolg van pag. D Net als bij land- en lucht macht kampt de marine met het probleem, dat de exploita tiekosten in geen verhouding meer staan tot de investerin gen. De komende tien jaar moet deze situatie worden om gebogen ten gunste van de (noodzakelijke) Investerin gen. Het investeringsplan om vat: Bouw van twee geleide wa penfregatten, die respectieve lijk in 197? en 1978 operatio neel zullen zijn. Bouw van een „aangepast" type standaard-fregat, dat in 1984 operationeel moet zijn. Bouw van een tweede onder- steuningssohip, dat in 1975 operationeel moet zijn (inmid dels is besloten geen derde steunschip te bauwen. In oor logstijd wordt een koopvaar der gecharterd). Bouw van 12 standaard-fre gatten, waarvan de eerste in 1978 en de laatste in 1986 operationeel moet zijn. Bouw van 12 standaard-fre gatten, waarvan de eerste in 1978 en de laatste in 1986 ope rationeel moet zijn. Aanschaf van 13 moderne patrouillevliegtuigen in 1978 en 1979 (ter vervanging van de huidge Neptunes). Aanschaf van 24 helikop ters. Bouw van 15 moderne mij nenvergers in het begin van de jaren '80, ter vervanging van verouderde types. Bouw van een verkennings vaartuig, dat in 1976 operatio neel moet zijn en in vredestijd bruikbaar is voor wetenschap pelijk onderzoek. Modernisering van de zes Van Speyk-fregatten (1977- 1982). Vervanging van de onderzee ërs, te beginnen in 1979. Wat dit laatste punt (de on- UTRECHT (ANP) De BVA, de vereniging van werk nemers in bank en verzeke ringsbedrijf en administratieve kantoren, heeft gisteren in Utrecht met algemene stem men besloten uit het NKV te treden. Daarmee raakt het NKV, een dag na een zelfde besluit van de Unie BLHP, nog eens 9000 leden kwijt. De afgevaardigden deelden de opvatting van de bestuurs raad dat er in de loop der jaren fundamentele geschil punten zijn ontstaan tussen de BVA en het NKV of zijn aan gesloten bonden. De nadruk werd erop gelegd dat het voornemen van het NKV tot een zware federatie met het NVV volgens de BVA een „bijna-fusie" wel een be langrijke maar niet de enige factor tot uittreden is. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Het aantal minder-geschoolden in de bouw en de werkgelegenheid voor deze mensen bewegen zich nog steeds in dalende lijn. Gezien de ontwikkelingen in het onderwijs en de hogere eisen die men aan het werk stelt, zullen er voor de takem die geen vakkennis vereisen steeds minder mensen te vin den zijn. Dit is een van de conclusies uit een rapport dat het Insti tuut voor Sociaal Wetenschap pelijk Onderzoek van de Ka tholieke Hogeschool te Tilburg en het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid heb ben gepubliceerd. Het onder zoek, dat aan het rapport ten grondslag ligt, strekte zich uit over de periode 1962 tot 1971. De onderzoekers kwamen tot de conclusie dat er een aan wijsbare wisselwerking ls tus sen het produktie-niveau in de bouw en het aantal mensen dat voor bepaalde functies be schikbaar is. Beide factoren blijken elkaar sterk te beïn vloeden. Als een zeer belangrijke maatregel om de werkgelegen heid in de bouw op peil te houden, ziet men de kwali teitsverhoging van het werk. Het verlies aan werkgelegen heid zal volgens de rappor teurs geringer zijn naarmate het bedrijfsleven erin slaagt functies voor minder geschool den om te bouwen tot functies die voor de werknemers aan trekkelijk zijn. Een vooruitberekemng tot 1980 wijst uit, dat bij een constant blijvend produktie- niveau in de bouw er toch een duidelijke tendens is tot da ling van de totale werkgele genheid, vooral bij de lager geschoolden. derzeeërs) betreft heeft het kabinet de Navo-bondgenoten meegedeeld dat het vervan gingsprogramma afhankelijk wordt gesteld van de mogelijk te sluiten overeenkomsten in zake specialisatie, in welk ge val de Nederlandse marine na melijk niet over onderzeeërs hoeft te beschikken. Net als bij land- en lucht macht zal ook bij de marine de personeelssterkte moete te ruglopen en wel met 17,2 pro cent (te bereiken in 1983) Het zal hier dus geleidelijker gaan dan bij de andere krijgs machtdelen, waar de voorziene besparing op het personeelsbe stand al in 1977 bereikt moet wezen. CHICAGO, ILLINOIS (UPI) Vince Toro en Luise Heath hebben een nieuw duurrecord kus sen gevestigd. Met ne gen andere paren waren zij vorige week zaterdag op het middaguur aan hun marathon begonnen en donderdag zetten ze er na 114 uur en 1 mi nuut een punt achter. De negen andere paren had den toen al opgegeven. Het vorige record stond op 100 uur. MOSKOU (REUTER, UPI) De Sowjet-Unie is bereid tot ondertekening van een ak koord met de Verenigde Sta ten over een volledige stopzet ting van de ondergrondse kernproeven. De Russische partijleider Leonid Brezjnjwe heeft dit gisteren aangekon digd in een verkiezingsrede voering in Moskou. Ru-ssische en Amerikaanse onderhandelaars overleggen al weken over de kwestie van de ondergrondse kernproeven, met de bedoeling een akkoord te bereiken dat kan worden ondertekend als president Nixon eind juni een bezoek aan Moskou brengt. Heel eventjes, vrienden, ben ik in de verleiding geweest om te voldoen aan een gulle uitnodiging door mijn collega's van de sportredactie om op hun pagina's een woordje te komen spreken. Dit ten gevol ge van mijn uitlating dat zo iets héérlijk moet zijn. Toch, hoe héérlijk ook, ik zie er van af, met dank voor de ongetwijfeld grote eer, om dat het gewoon niet kan. Hot zou ik het mezelf kunnen ver geven wanneer ook maar een uwer in de gaten zou krijgen wat ik door mijn verschijning op de sportpagina's, juist tij dens de wereldmeesterschap pen, in feite gedaan zou heb ben. Ik zou hiermee toegeven aan de grootste bekoring van deze dagen, nl. de WK het belang rijkste gebeuren van dit tijd perk te vinden. Zo belangrijk, dat Merijn daarvoor een paar pagina's opzij gaat. En wij gaan niet opzij, zelfs niet voor tien Michels en elf Cruyffs. En dus zeker niet voor zo'n voetbaltoernooitje. Amme nooitje niet. Nu Iets anders. Ik verneem dat eèn land ons alvast bar is tegengevallen: Australië. Een collega is daar geweest, en weet er alles van. Ook van het Australische voetbal. In het zicht van de wedstrijd tegen de DDR, hebben wij hier ter redactie even op z'n Austra lisch geoefend o.l.v. onze Au- «tralië-kenner. Wi) alten kregen een vrolij ke, wijde Volendammerbroek aan, dewelke werd opgehou den door stevig elastiek. Op het signaal van de oefenmees- ter greep eenieder naar de broekband, rekte die uit, en probeerde de door onze trainer geschoten bal in zijn „buidel" te vangen. Was dat gelukt, dan liet hij de bal door een der (Volendammer) broekspij pen zakken, om daarop met een welgemikt schot de rechtsbuiten aan het werk te zetten. Deze poogde op zijn beurt springend op twee benen tegelijk een „gat" te trek ken. En op die manier schenen de Aussies dat te doen. U voelt de treffende overeen komst met het voetbalspel van kangoeroes. Ook weer niet zo verbazingwekkend, want die wonen daar 6dk. Maar wat bleek gistera vond? Australiërs zijn ook maar mensen die op twee be nen en in korte broekjes over de velden draven. Teleurstelling aan deze zij de, dat voelt u. Maar goed dat ze verloren van de Oostduit sers. Zo. Tja, wat is er verder no g aan de hand? Boze NAVO-gene-en admiraals die achter Vredeling aan draven om hem te vertellen dat die bezuinigingen op defensie echt niet kunnen. Als ik Vredeling was Het ik ze doordraven. Wij wensen de doordravers van deze week vrede toe. En u veel zonnewarmte en rust en prettige dagen op uw prwé-WK-tribune. MERIJN (ADVERTENTIE) Bel gratis 0017

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17