mis bred; Jbureau Zagalo: „Joegoslavië heeft me verrast" Regen: Opening geen feest Bremner en Ormond overtuigd van titel Scheurer durft veel interlance uitzendburc zoekt vrije vogels IS receptioniste REN tLIEDEN TUURMAN nder IAS HOTEL iet volledige beschikbaar DaT IS IDEAAL VOOR UW EIGEN HUIS Vfijdag 1-4 juni 1974 geroutineerde typistes talen secretaresses boekhoud- machinistes bel of kom even langs interlance uitzendburu ginnekenweg 103 bre telefoon 01600 - 3 33 zal een vakature unktie verwachten wjj j le MAVO-opleiding omgangsvormen 18 - 25 jaar amheden wordt tezamen ie verricht in wisselende aktie wordt graag tege- 't hoofd Personeelszaken. t laurens ziekenhuis ilvenhoutselaan 19-21 breda sntankvaart België rvrachtschip „Aleca" 110. IV toergebied. - TERNEUZEN. nfort, gelegen in bosrijke in van het land heeft voor aantal echtparen jdelijk verblijf) er tel. 01600 - 50050. >r uitzending vragen TTERS chtingen rktstraat 36, Breda 3n 01600-38054 tRESSE gymn., athen., havo 5 RESSE >p 4 j.-mavo of havo >IFORMATRlCE ap 4 j.-mavo of havo ARESSE sluitend op 3 j.-mavo ir: 10 maanden september gratis op aan- l| Pele links) nam voor Brazilië gisteren definitief de Jules I ker m ontmingst. Rechts Uwe Seeler met de nieuwe I wereldbeker. miicmm, 15 19 Door Harry Vermeulen Jack Arentsen l/MM 74 Theo Vaessen Jean Nelissen JOEGOSLAVIË KRIJGT TE WEINIG (Van onze speciale verslaggever) FRANKFURT „Dit Brazilië kan geen wereldkampioen I «orden", verzuchtte Pele tijdens de rust van de openings wedstrijd van het tiende wereldkampioenschap tussen Bra- ljilic en Joegoslavië. Ruim drie kwartier later drukte Pele I [ich iets minder negatief uit over zijn vroegere clubgeno- Hij: „Vier jaar geleden zijn we in Mexico ook met een |M begonnen tegen Tsjecho-Slowakije. En toch werden I .vij wereldkampioen en Tsjecho-Slowakije kwam in het I .ehele toernooi niet zover". De verklaring van Pele was toch wel enigszins verrassend lie noemen. Zeker na de tweede helft waarin de Joegosla- 1 ren dikwijls de fraaiste kansen wisten te creëren en de Braziliaanse verdediging vaak geen raad wist met de af 1 toe maar eens flitsende aanvalsacties van de Joegosla- I ven. Us enige ploeg die in dit ileindeiijk toch teleurstellend terlopen opendngsduiel eni- je aanspraken op de voile ernst had mogen maken, was iegoslavié. Niet alleen door 1st feit dat Petkovic, Asimo- r.c en Oblac volkomen vrije bozen onbenut lieten; dat de donlkeire Braziliaanse ierdedig% Pereira eenmaal Ojq doelman Leao te hulp soest komen, om ieder geval irlopig de zaken voor de hui- :,e wereldkampioen nog te «hen. Joegoslavië speelde op deze re- jachtige donderdag m Frankfurt gewoon het beste el: was a-is totale ploeg be lle. De Braailianen mochten ;n Cesar. Rivelino en Pi- |iza nog altijd ware balgooch- bezitten,, in Rivelino en IJminho over spelers beschik ker. die iedere vrije tinap tot een bijzondere angstige zaak oor hun tegenstander kunnen laaken, desondanks bleef er groot gemis in de ploeg. 1 man als Pele en ook Ger- die nog vier jaar geleden let totale spellbeeld van de Brazilianen konden bepalen, ajn verdwenen en de gevol- im waren gisteren duidelijk. Gsen enkele speler bij de hui- fae Brazilianen kan ails spel- maker fungeren. Pele daaro ver: ,,De spelers zullen ge won moeten leren leven met Ie gedachte dat ik er niet teer bij ben. Dat ook Gerson Mtbreefct. En ik verwacht dat ra deze wedstrijd heus wel fên van de jongens uiteinde- lot de grote dirigent zal -'gr .en. Rivelino heeft de apaciteiten daarvoor. Hij aioet alleen nog zelfbewuster torden. Maar Rivelino heeft a de voorbereidingsperiode tan de ploeg een grote fout (emaakt: Hij wilde mij Unite rm, En dat kan gewoon niet. tr zal nooit meer een Pele, (ADVERTENTIES) Lange ladder tot de goot, die U moeiteloos kunt wegzetten in de schuur, de bergkast of op zolder. géén sta-in-de-wegü Met de korte delen, 1.80 m. (4 kg.), van de VLITEX-stapelladder bouwt U in luttele seconden een lange ladder tot 5.95 m.ü! hoogte. N NAJAAR EN WINTER: Blad U|t de goot verwijderen en afvoer ontstoppen. Na een storm de pan nen rechtleggen en de antennedra den bijspannen. Snoeiwerk aan bo men. IN VOORJAAR EN ZOMER: schilderwerk, natuurhout impreg- neren. Klimplanten opbinden. Ra men zemen. De goot weer ontstop pen na een wolkbreuk. Duur onderhoud van U w huis wordt ■goedkoop zelfdoen" metVLITEX «apelladder. Kiest de hoogte die U nodig hebt. i^el 1.76 mtr. 44,— 3.15 mtr. 88,— 4.55 mtr. ƒ132,— ;d|n. 5.95 mtr, 176,— v.koopt de VLITEX-stapelladder b'J Uw verf- of doe-het- glfwinkelier. VLITEX-Iaddcrfabriek NIJMEGEN tolbus 213 Telefoon 080-772217 "outhaadel „1 CENTRUM" het zelf supermarkt b.v. raat 65 Breda Tel. 41653 burghstraat 35 elefoon 078 - 35667 station) Doe-het-zelf zaak voor Made e.o. ROLLé Hieuwstraat 61, Made nooit meer een Uwe Seeler, nooit meer een Di Stefano op staan en als de periode-Cruyff voorbij is, zal er ook nooit meer een Cnuyff op de Euro pese velden komen. Deze figu ren zijn eenmalig en kunnen niet geïmiteerd worden. Als men dat toch tracht te doen, dan maaikt men zijn eigen spel kapot". Pele wilde vierder niet op het spel van de Brazilianen in gaan. Wel over do Joegosla ven: „Kijk, een speter als Oiblac maar ook een Asimovic kunnen uitgroeien tot de grote helden van dit wereldkampi oenschap. Ze hebben hoe wel de ploeg collectief sterk is de touwtjes in handen". Pele vergat bij deze summiere opsomming ongetwijfeld de naam van doelman Maric; de man dlie juist op 'de moeilijk ste momenten goud voör zijn elftal waard was. Zoals bijv. ma de saaie openingapeniode toen ineens Brazilië los leek te 'komen en via vrije trappen en bliksemsnelle akties van Fnan- cisco Marinih'o e.n Valddmiro de Joegoslaven binnen enkele minuten in 'grote paniek bradht. Het was Maric die het hoofd koel hield. Die zich niets aantrok van het door de regen toch wel erig glad ge worden bal; die met het groot ste gemak de hardste schoten uit het doel sloeg of op andere momenten de bal muurvast in de handen hield. Keeper Maric was het machti ge sluitstuk van een Joegosla vische ploeg die het uiteinde lijk kon presteren om de Bra zilianen helemaal in de greep te krijgen. Om dfe Zui'd-Ame- rikaanse defensie zo sterk on der druk te zetten dat er voor al na rust voor de Kleine Pet kovic een schitterende kans kwam. Hij ging verloren om dat de in Frankrijk bij Troyes spelende Joegoslaaf, te lang maar een opening zocht. En wat te zeggen van de kans die de samen met Asimovic zo hard werkende en sterk spe lende Oblac in de 28ste mi nuut- kreeg. Keeper Leao kon de bal nqg juist aanraken ;de daarna volgende inzet werd door de volledig uit positie gebradhte Braziliaanse verde diger Pereina uit het doel ge houden. Daarvoor had het „ko ningskoppel" Oblac en Asimo vic de zaken in het centrale verdedi:gingsspel van de Brazi lianen Pereira-Mario-Marinho al volledig uit balans getrok ken. Asimovic knalde tegen keeper Leao op. De snelheid waarmee de Bra ziliaanse aanvallers Valdomiro en Jairzinho de erg solide en stevige Joegoslavische defen sie trachtten te ontregelen, stak schril af tegenover het totale constructieve spelbeeld bij de Joegoslaven. En daarom was het niet vreemid dat het allergrootste gevaar voor Joa- goslavié bleef ontstaan, wan neer Rivelino of Cesar vrije trappen mochten nemen. Brazilië-Joegoslavië bleef ten onrechte op 0-0 s taan. Niet omdat de goed leidende Zwit serse scheidsrechter Ruidolf Scheurer '■geen strafschop toe kende toen kort voor rust Ar- simovdc, na een duel met Pe reira, reclameerde om een pe nalty. Scheurer had de zaak goed doorzien en bestrafte de manier van spelen van de Braziliaan niet. Een 0-0 eind stand was wei onrechtvaardig als men het onbevangen, af en toe ook ongecompliceerde spel van de Joegoslaven mee in aanmerking neemt. En daar naast nog eens terugdenkt aan de angst die vaak duidelijk op de gezichten bij de Brazilia nen stond te lezen. Daarom schuilt in iedler ge val achter 'de woorden van Pe le: Dit Brazilië zal geen we reldkampioen worden", toch een kern van waarheid. Of Joegoslavië dan ver zal komen? Trainer Miljan Mi'ljanic: „We hadden dit toernooi niet Deter kunnen beginnen. We hebben alleen d e overwinning verge ten te pakken. Jair vwn Brazilië passeert hier wel de Joegoslavische doelman Enver Maricmaar de bal zou echter naast gaan. Limks de Joego slavische verdediger Bogicevic en midden diens collega Hadziabdic. 0 De Joegoslavische doelman Enver Maric stompt de bal weg voordat de Braziliaanse aanvaller Jair gevaarlijk kan worden. (Van onze correspondent) FRANKFURT Door de re gen is de opening van het tiende wereldkampioenschap voetbal geen feest geworden. De 16 folkloristische groepen mochten dar, met een speciale tn met specifieke vormen van volksdansen mogelijk via de televisie in de huiskamers wei nebben aan„esproken, in het kille en natte voetbalstadion hadden de ruim 60.000 toe schouwers de allergrootste moeite om bijna twee uur lang hun aandacht bij het gebeuren te houden. De enige groepen, die delen van het stadion nog enthous.- ast konden maken, kwamen voornamelijk uit Haïti, Zaire, Italië, Argentinië en natuurlijk Brazilië. Doordat de 16 groepen over het gehele veld en de sintel- baan waren verdeeld, kon slechts een klein gedeelte van het stadion geboeid toekijken en luisteren naar hetgeen in een flitsend hoog tempo (bijna op de seconde af werd het tijdschema gevoigd) werd ge bracht. Gelijktijdig zagen ech ter tienduizende andere voet balfans in het stadion (vaak op meer din honderd itieter afstand van de folkloristische groepen) alleen nog maar een schimmenspel. De komst van Pele en Seeler, die met de nieuwe en oude „wereldbeker" in de midden tircel verscheen, bracht wel wat meer enl housiasm'e te weeg, maar de grootste toejui ehingen kregen toch de ruim tweeduizend Frankfurtse scho lieren die binnen enkele mi nuten op perleete wijze het embleem van dit wereldkam pioenschap op de grasmat „to rerden". Het grote winstpunt van deze op. ning was onge twijfeld dat er noch binnen noch buiten het stadion ook maar enige onregelmatigheid is gebeurd. (Van oinze speciale verslaggever) FRANKFURT Mario Zagalo, de Braziliaanse bonds coach, was niet geschokt door de 00 tegen Joegoslavië. „We hebben tegen een sterke tegenstander moeten spelen. En dat nog wel onder voor ons moeilijke omstandigheden. In eigen land wordt bijna nooit gevoetbald in de regen". De weersverwachtingen in West-Duitsland zijn dat het land mogelijk ook de komende dagen het slechte, natte weer zal blijven behouden. „Als dat het geval is", stelt Zagalo, „dan zal ik speciaal in de regen gaan trainen. Mijn jongens moeten in ieder geval zo snel mogelijk aan deze omstandigheden gewend raken. Voetballen kunnen ze. En dat moet ook kunnen wanneer het regent". Zagalo wilde niet te diep in gaan op het spel van zijn spe lers. „In Brazilië", vervolgde de Braziliaan, „geven wij als trai ners nooit in het openbaar on ze mening prijs over de jon- geps die in het veld stonden. Ik wil wel zeggen dat ik Ma rio Marinho een van onze ceu- tiale verdedigers, de beste van allen vond". En over de Joegoslaven: „Deze ploeg heeft me verrast. Ik heb het elftal in de beslissings wedstrijd tegen Spanje zien spelen; ook tijdens een be langrijk internationaal toer nooi in Joegoslavië. Maai- dit Joegoslavië was nog veel ster ker als de voorgaande malen De 0-0-stand biedt voor beide ploegen nog veel perspectief. Ook als wij tegen de Scholten tot een gelijk spel komen, is er nog van aPe* mogelijk. De wedstrijden van Schotl-.nd, Joegoslavië en Brazilië tegen Zaïre, kunnen doorslaggevend worden. Het doelsaldo kan wel eens van doorslaggevende be-' tekénis in deze groep worden, tenminsteals Schotland niet van Zaïre verliest. Want per slot van rekening weten we niet zoveel van Zaïre af'- Zagalo sprak tijdens zijn korte commentaar" na afloop van de strijd verschillende malen over de voorgaande wereld- toernooien. „In 1958 zijn we in Zweden ook in de stromende regen begonnen. Toen werd het eveneens 0-0 en uiteinde iijk ging toch de wereldtitel later naai- Brazilië. In Mexico ook al een 0-0 in de eerste wedstrijd. En ook een wereld kampioenschap. Dus voor mij is de zaak nog helemaal open". Grote waardering had Zagalo tenslotte voor de leiding van scheidsrechter Scheurer: ,Hij heeft de zaken volledig ondler eontrole gehad. Op het juiste moment greep hij steeds in en daardoor kon het duel niet ont aarden in een ordinaire partij voetbal. Scheurer heeft het uitstekend gedaan. Ik hoop dat Ik altijd zulke scheidsrechten in dit toernooi tegenkom". (Van onze speciale verslaggever) FRANKFORT Als de lei ding van de Zwitserse scheids rechter Rudolf Scheurer bij de openingswedstrijd Brazilië-Joe goslavië model moet staan voor zijn collega's hij de andere wedstrijden in het wereldkam pioenschap, dan kunnen er mo gelijk wel eens vreemde din gen te verwachten zijn. Want ondanks bet feit dat Scheurer de ontmoeting vrij wel foutloos floot, moet de scheid'srechterscommmissie van de FIFA toch wel enigzms geschrokken zijn van de tac kles die Scheurer toeliet. Oik bestrafte maar zijn beslissin gen ln die gevallen niet ondei- steunde met het laten zien van de gele kaart. Scheurer durfde het aan ren dit in tegenstelling tot zijn Oostduitse collega Rudi Glöckner, die de opemngswc j- strijd vier jaar geleden sn Mexico City leide) om de spelers hun eigen spel te laten spelen. Zoals bijvoorbeeld de Braziliaane vleugelverdediger Francisco Marinho, die vaak keiharde duels met Petkovic aanging en de Joegoslaaf Mu- zinic, die herhaaldelijk Jair zinho op vrij harde wijze met hem kennis liet maken. Toch moest Scheurer twee maal de gele kaart uit zijn zak halen. En beide keren voor een Joegoslaaf. (Van onze speciale verslaggever) FRANKFURT De Schotse aanvoerder Brem ner en zijn bondscoach Willi Ormond hebben gro te verwachtingen van dit wereldkampioenschap. Sa men zijn ze de mening toe gedaan dat Schotland in West-Duitsland wereld kampioen wordt. Ormond: „Wij hebben het meest complete elftal. Niet alleen zijn ure lichamelijk .sterk, hebben we mogelijk ook het meest ervaren elftal, belangrijker is nog dat we naast deze beide kwalitei ten ook nog beschikken over een groot aantal inter nationale topsterren". De aanvoerder Bremner vult nog aan: „Geen, ploeg ter wereld heeft op zo'n overtui gende wijze de kwalificatie wedstrijden gespeeld. Wij zullen de insiders verrassen die zeggen dat de eerste vier plaatsen in dit toernooi voor W.-Duitsland, Italië, Brazilië en Nederland zijn. Schotland wordt wereldkampioen". De Engelse bookmakers heb ben vele weddenschappen af gesloten op het komend toer nooi, ook wat de topscorer aangaat. De Westduitser Gerd Müller staat eerste met 4 tagen 1 (wanneer Müller inderdaad topscorer wordt dan zal voor ieder ingezet pond, vier pond worden uit gekeerd). De Italiaan „Gigi" Riva en de Nederlander Jo- han Cruyff delen ieder met 7 tegen 1 de tweede en derde plaats, terwijl de Braziliaan Jairzinho met 10 tegen 1 vierde is. Verrassend is de vijfde plaats van. de West duitser Heynckes. Voor hem zijn de weddenschappen 14 tegen 1. De Joegoslaaf Luca Peruso- vic i;s als laatste man in de selectiegroep van trainer Mi- lanic in Kögnigstein gearri veerd. Op Perusovic werd al enkele dagen gewacht, nadat eind vorige week naar de vereniging Hadjuk Split een telegram was gezonden dat Perusovic zich alsnog bij de groep in West-Duitsland moest melden. De technische staf van de Joegoslaven in West-Duits land was echter vergeten dat Hadjuk Split op dat moment niet in eigen land was, maar op tournee in Amerika; daar door duurde het zo lang eer Perusovic op het vliegveld van Frankfurt arriveerde. Twee Joegoslavische trainers „strijden" om de eer jongste trainer van het toernooi te zijn. Vidinic, de bondscoach van Zaïre is 39 jaar, maar zijn landgenoot Rasic, die in dienst is van Australië, zegt 38 jaar te zijn. Vidinic: ..Daar klopt niets van. Rasic is minstens 41 jaar". Rasic echter: „Men kan het in mijn paspoort nakijken, Ik ben echt 38 jaar. Dus de jongste. Voor Vidinic blijft volgens mij de titel over van de grootste en mooiste bondscoach in West-Duits land". De Oostduitse keeper Jürgen Croy heeft woensdag en don derdag niet mogen trainen. Croy heeft last van een lich te schouderblessure. Bonds coach Georg Busohner ver wacht echter wel dat Croy ln de eerste wedstrijd tegen Australië present is. Onder de scheidsrechters be vindt zich een oud bokskam pioen. Het is Ramon Barreto uit Uruguay, die een aantal jaren geleden nationaal ama teur-kampioen van zijn land was. In het Westduitse trainings kamp „Malente" heeft Gerd Müller het onderlinge tafel tennistoernooi gewonnen. In de finale versloeg hij reser vedoelman Norbert Nigbur met 2-0. Dino Zoff, de Italiaanse doel man die nu al 1.097 minuten in landemwedstrijden niet ge passeerd is, heeft in West- Duitsland nieuwe keepers handschoenen gekocht. Ze zijn van het merk „Scpp Maier". Zoff over zijn koop: „Ik weet nog niet of ik ze zal gebruiken. Tijdens de training bleek namelijk dat de handschoenen wel erg dik gevoerd zijn. Je laat dan zo gemakkelijk ballen uit je handen schieten". De Zweedse voetballers, die in het hotel Holliday-Inn in Mönehengladbach verblijven, mogen alleen het trainings kamp verlaten als er politie begeleiding aanwezig is. De laatste dagen zijn er een aantal dreigementen bij de Zweden binnengekomen. Op 400 meter afstand van het hotel staan nu permanent vier pantserwagens van de Westduitse politie terwijl de „bewakingsgroep" is uitge breid tot 45 man. (ADVERTENTIE) vreemdgeld Als u het in uw hoofd haalt om dit weekend opeens naar Londen of Parijs te reizen en u wilt daar uitsluitend met Braziliaanse cruzeiro's betalen, dan maakt GWK dat subiet in orde (óók muntgeld)Neem wél meteen zo'n goede, goedkope reisverzekering mee! Trouwens... GWK is er óók voor al uw andere geldzaken, zoals DE GRENSWISSELKANTOREN NJL Sparen, persoonlijke leningen (samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, en verzekeringen. N-v- AMEV en Pierson, Heldring Pierson) Op de stations en aan de grenzen onze adressen? Zie ook de Gouden Gids

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15