it voor leisjes KKEÜ kamp Inspraak voor Deventer ambtenaren Nederland ontmantelt raketten in Duitsland „Gat" in westelijke verdediging door plannen Nederland AMBASSADRICE DER LIEFDE slopen? m Geld lenen Zuiveringsschap laat beslag leggen op giro Miljoenenmenigte in Egypte juicht Nixon toe NAAST TERUGTREKKEN HAWK-BATTERIJEN Legalisering gekooide" goudvinken GRATIS yet Directeur Sufa nog voortvluchtig binnenland buitenland Wanverhouding ADMIRAAL MOOREN: Laag Oproepen tot staking: Acht weken geëist Interpellatie Handel met Rhodesië bestraft Europese fase Moorer Schoolbrand in Valkenswaard 3 milj. schade Vrijdag 14 juni 1974 13 17 (ze prompt kunnen worden erkt door de magazijn werkers. AVO-opleiding is gewenst, ailing bij het bezit van een opleiding is echter niet iloten. langstelling heeft voor m de genoemde funktiee, snel een afspraak met is Verkoop Nederland bv Zuid us 2171 Breda - 2 25 86 Ie heer Palma. Eindstraat, hoek Houtmarkt, Breda. l V (Van onze redactie binnenland) DEVENTER. De afdeling Deventer van de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren heeft het gemeentebestuur verzocht de medezeggenschapscommissie in de verschillen de takken van dienst te baseren op de wet op de onder nemingsraden van 1971. Als de gemeenteraad hiermee ak koord gaat zal er in Deventer een unieke situatie ontstaan omdat nog nergens in Nederland de medezeggenschaps commissies van gemeenteambtenaren op deze wet zijn ge- ent. In Deventer bestaan sedert 1963 al medezeggenschaps commissies voor gemeenteambtenaren, maar deze zijn ge baseerd op een reglement dat de gemeenteraad toen heeft aangenomen. In de praktijk functioneren deze commissies echter nauwelijks. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN. Het Zuive ringsschap Rivierengebied is er toe overgegaan beslag te laten leggen op de giro's van weige raars van de zuiveringslasten in Nijmegen. Tot nu toe zijn 138 mensen op deze manier bena deeld. Dat betekent dat zij in plaats van 36,75 nu 128,- moeten betalen, in welk be drag dus voor ruim honderd gulden aan administratiekos ten zit. Een van de getroffenen, de invalide en van zijn wao le vende heer W.L. Peperzak, heeft het zuiveringsschap een kort geding aangedaan, dat vandaag in Arnhem dient. In Nijmegen zijn op het ogenblik 1000 tot 5000 weigeraars, waaronder een groot aantal dat van een sociale uitkering leeft. 1 De PTT is, aldus het Milieu Aktiecentrum Nederland (MAN), niet gelukkig met de handelwijze van het zuive ringsschap. De goede naam van de giro zou wel eens in het geding kunnen komen. Vol gens een woordvoerder van het MAN heeft de giro dan ook aangeraden dat het MAN de mensen waarschuwt zo weinig mogelijk geld op de giro te laten staan. Het kort geding van vandaag gaat over de Maag of het zui veringsschap wel gerechtigd is beslag te leggen op sociale uit keringen. Deze gelden zijn na melijk onvervreemdbaar, wat betekent dat er geen beslag op kan worden gelegd. Maar om dat ook deze uitkeringen via de giro lopen kan het zuive ringsschap op deze manier deze aow-, wao, enz. -uitkeringen toch aan. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Nederland gaat vier van de acht Nike- raketbatterijen in Duitsland ontmantelen. Deze ingreep, ter bezuiniging op de exploitatie kosten van de luchtmacht, moet vóór 1977 zijn uitgevoerd. Dat is althans de bedoeling van het kabinet-Den Uyl, zo werd m Brussel in welingelichte kring vernomen. De ontmanteling van de vier Nike-batterijen loopt parallel met het terugtrekken van vijf Hawk-batterijen uit de verde digingsgordel in de Duitse laagvlakte, waarover wij al eerder berichtten. De terug te trekken Hawk-batterijen zul len, zoals bekend, worden in gezet voor de bescherming van de belangrijkste Nederlandse luchtmachtbasissen (ondermeer die in Brabant). De Nike-batte- rijen krijgen geen nieuwe taak. Ze worden zonder meer opgeheven. Nike-raketten zijn van een zwaarder type dan Hawk-ra- ketten en zijn, in tegenstelling tot deze, niet mobiel. De Nike- gordel van de Navo staat een stuk westelijker in Duitsland opgesteld dan de Hawk-gordel, mede omdat Nikes bedoeld zijn voor hoogvliegende vlieg tuigen. De ontmanteling van de vier Nederlandse Navo-raketbasis- sen is doro het kabinet aan de Navo voorgesteld in het goede vertrouwen, dat de overblij vende basissen in de Hawk- en Nike-linies in kwaliteit wor sen opgevoerd. Nederland zal Jaar, naar verluidt, aan mee betalen. Tot deze nogal ingrijpende maatregelen is Nederland (Vervolg van pagina 1.) Indien men de omvang van de parate troepen wil handhaven, en toch vanaf begin volgend jaar een diensttijdverkorting van zestien tot twaalf maanden wil doorvoeren, dan zullen meer dienstplichtigen moeten worden opgeroepen hetgeen, zoals mi nister Vredeling opmerkte, meer geld zal kosten vanwege de opleiding. (Vredelings voorganger, het Tweede-Kamerlid De Koster (VVD), heeft deze kosten enige tijd geleden op 100 mil joen gulden geraamd.) In Navo-kringen werd aan genomen dat de minister van financien Duisenberg Vrede ling deze 100 miljoen voor de diensttkjdverkorting heeft toe gezegd. in het militaire appa raat van de Navo wordt deze diensttijdverkorting heeft toe- nig instemming bezien zij het niet in verband met de onderhande'ingen over troe penverminde: ng' in Midden- Europa maai men is zich wel bewust c'at ook in and-re Europese Nivo-landen diensi- tijdverkorting moeilijk te ver mijden lijkt. Men betwijfelde in deze Na vo-kringen overigens, of de door minister Vredeling eerder deze week in Bergen gedane moeten komen omdat de laat ste jaren een wanverhouding was ontstaan tussen de hoge exploitatielasten bij de lucht- maoht en de investeringsuitga ven die noodgedwongen veel te laag moesten blijven. Dit geldt overigens niet alleen voor de luchtmacht, maar evenzeer voor marine en le ger. De hoge stijging van de ex ploitatielasten (voornamelijk: personeelkostenliet de laat ste tijd nauwelijks ruimte tot investeringen ter verbetering van de uitrusting van de luchtstrijdkrachten, zo heeft een Nederlandse woordvoerder in Brussel de Navo-top voor gehouden. (Van een onzer verslaggevers) ARNHMDe a uditeur-mi- Ktair mr. J.H. Bekkering heeft vanmorgen voor de krijgsraad la Arnhem tegen de dienst plichtige militairen Kees van Dijk en Nico Bruystens acht «'eken militaire detentie geéist. Van Dijik en Bruystens werd 'an laste gelegd da t ze tijdens Wn militaire oefening in het Westduitse Hohne hun colle ga's in de compagnie hadden 'Pgeroepen tot staking. Mr. Bekkering sprak over belha mels die hebben opgezet tot "tlitair oproer. Voor de zitting begon demon teerden enkele soldaten van hun compagnie met een span doek waarop de tekst „Geen hechting voor Kees en Ni to", Zou deze lijn zich voortzet ten, dan zou de slagkracht van onze luchtmacht sterk worden verzwakt. Eigenlijk ziet het kabinet maar één goede oplos sing: specialisatie in taken binnen het bondgenootschap. Een dergelijke oplossing is echter op korte termijn niet te verwezenlijken, vandaar dat is gekozen voor de terugtrekking en ontmanteling van raketba sissen, opdat op zo kort mogelij ke termijn de exploitatielasten „naar het laagst mogelijke ni veau" gaan. Nederland houdt zes Hawk-batterijen en vier Nike-batterijen paraat in het verdedigingsgebied. De bezuinigingen op vooral de personeelkosten van deze raketbasissen scheppen ruimte voor de volgende investerin gen in de komende tien jaar: Vervanging van de 100 Star- fighters (waarmee in 1979 be gonnen wordt). Nog dit jaar zal een beginselbesluit worden genomen over de opvolger. Bouw van een nieuw radar station, ter ondersteuning van de radar in Nieuw-Millin- gen. Aanschaf van ktorte-afstands- luchtverdedigingssystemen. De voorgestelde bezuini gingsmaatregelen betekenen een inkrimping van de perso- neelsterkte bij de luchtmacht van dik twintig procent, wat uiterlijk in 1977 bereikt moet zijn. (Van onze parlementaire redactie) ®EN HAAG Staatssecre- "Is Meyers van CRM is van mening dat het houden van •gekooide" goudvinken moet «orden gelegaliseerd. Hij Joelde dit gisteren in de Jkeede Kamer mee bij de "'handeling van de wet be- Kherming uitheemse diersoor ten. Het vraagstuk van de „ge dooide" goudvinken werd aan sneden namens de drie ™risten-democratische fracties ™or mr. J. N. Scholen (ARP). e staatssecretaris zal bij de "oorbereiding voor -een wijzl- van het vogelbesluit een jjesprek gaan voeren met de ï°hd van vogelliefhebbers in ""'gen op Zoom. Het GVP-Kamerlid Ver- brugh heeft gisteren alsnog toestemming van de Tweede Kamer gekregen om de rege ring te interpelleren over de defensiebezuinigingen, waaro ver in de Navo druk overleg gaande is. Het verzoek van de heer Verbrugh, waartegen aanvankelijk bezwaar bestond bij een deel van de Kamer, is gisteren zonder verdere dis cussie ingewilligd. De inter pellatie wordt komende dins dag gehouden. (ADVERTENTIES) ook mee een 100-jarig kerkje te behoeden voor de sloop? Mensen restaureren zelf en ik preek er elders 300 x voor. Mag ik u 2. vragen? Giro 884212 RK Kerkbestuur 't Loo bij Duiven Gld. (200 gezinnen) Doet u het meteen? Veel dank! J. Dellemijn, pastoor. Is het geen aardig idee vader bij de eerste de beste gelegenheid een fles Agua Brava after,shave te geven. Met Vaderdag bijvoorbeeld. Bij aankoop van fles Agua Brava after shave) toilet zeep ter waarde van f 1,75. (Van onze redactie buitenland) ALEXANDRIë Het grote ieest van de verzoening tussen Egypte en de Verenigde Sta ten heeft gisteren zijn apotheo se gekregen in Alexandrië. ben uitzinnige menigte, een vare mensenzee, trof de Ame rikaanse president bij zijn -ankomst ui at tweede stad •"an Egypte aan. De ontvangst van Nixon in Alexandrië ov r- trof die welke hem in Cairo was bereid. Toen Nixon woensdagmid dag' uit de „Spirit of 76" stap- ROTTERDAM (ANP) Albert B, de Rotterdammer, die in zijn functie van direc teur van de Sufa (organisatri ce van de Algemene Loterij Nederland) een drukkerij voor f 500.000 oplichtte, Is nog steeds voortvuehtig. Net als op 16 mei, op welke datum de rechtbank in Rotterdam hem voor de eerste maal had opge roepen. had B. er gisteren de voorkeur aan gegeven om de rechtzaal te mijden- Voor mr. L. Janssen, de of ficier van justitie in deze /.aak, was dit aanleiding om de rechtbank te vragen de zaak bij \rerstek te behande len. Zover kwam het echter niet. Nadat hij een zin van zijn requisitoir had uitgespro ken, werd mr. Janssen onwel en moest de zitting geschorst worden. De officier ginig ziiek naar huis, waarop de redht bank besloot de zaak voor on bepaalde tijd aan te houden. te, werd hij weliswaar toege juicht door honderdduizenden 'Jfeyptènaren. Maar deze me nigte werJ nog weerhouden Lioor een zekere terughoudend heid, aangezien zij het hoold van het Witte Huis voor net eerst ontmoette. Gistermiddag evenwel was de figypHsch- Amerikaanse verzoening defi nitief bezegeld. Het enthousi asme van de menigten kende geen grenzen meer. Jongeren wrongen zich door de dichte gelederen van de ordetroepen om de presiden tiële stoet te 1 enaaeren en de Amerikaanse president een hand te geven, Anderen klom men op tri /mfbogen en zeUs op de lantaarnpalen. Op het ritme van tamboerijnen scan deerde de massa: „Nixon-Sa- dat". Egyptische ve .ipheidsfurvti- onarissen schatten het aantal Egyptenarii dat Nixon wi-de toejuichen donderdag op 3,o miljoen. Tijdens de rit van Nixon en' Sadat door Alexan drië wierpen velen bloemen in de open u'ito. Mm goot ook flessen parfum leeg toen de auto met Nixon en Sadat, rechtop zij aan zij langs, reed. In Alexandr.ë stonden Egyptenarm ciie mei kamelen en ezels naar de stad waren gekomen. Op een vraag aan een boer waarom hij de tocht had gemaakt antwoordde hij „Het is een <ji\ te gebeurtenis üat president Nixon ons be zoekt. Wij danken Allah dat wij de (oktober)-oorlog ge wonnen hebuen die dit moge lijk heeft gemaakt" „Na 25 jaar van wanbegrip en 7 jaar van bitter onbegrip, heeft de Egyptisch-Ameri- kaanse vriendschap een na tuurlijke grondslag gekregen waarop wij voortbouwen", al dus verklaarde de Amerikaan se presidenc op een persconfe rentie aan boord van de trein van Cairo naar Alexandrië. Tijdens het officiële diner dat Nixon vn Cairo werd aan gebodentrad een buikdanseres op die aangekondigd werd als „ambassadrice van de liefde President Nixon (midden) amuseerde zich kostelijk. De danseres streek een stralende Kissinger (links) door de ha ren en wierp de Amerikaanse president na afloop een kus hand toe. Ook de Egyptische president Sadat (rechts) vt maakte zich prima. AMSTERDAM (ANP) Gebruik makend van de door de officier van Justitie „rom melig" genoemde wetgeving over de handelsboycot van Zuid-Rhodesië heeft mr F.II.J. ten Kroode gisteren als gewone politierechter in Am sterdam twee directeuren van de firma Zephyr Transito B.V. uit Amsterdam-West wegens als misdrijf gekwalificeerde doorvoer van enkele zendin gen naar Rhodesië ieder tot een geldboete van 10.000 gul den veroordeeld (waarvan de helft voorwaardelijk). In zijn functie van econo mische politierechter legde hij de firma zelf (vertegenwoor digd door de beide directed ren) bovendien wegens de met de handel op Rhodesië ge pleegde economische overtre ding tweemaal f 500 boete cp. De uitspraak was geheel -on- form de eis toezegging dat rekening zai worden gehoaden met het ver loop van de onderhandelingen over troepenvermindering, voldoende is om de Navo te vreden te ste: t n Zonder dat men tot in de tails op de Neaerianuse vooi stellen inging, werden de door de regering voorgestane maat regelen gekarakteriseerd als het afknappen van de reeds minimale reserve. Niet allee-, was aanvankelijk geen reke ning gehouden met de on ier handelingen t ver troepenver- mindering, de maatregelen zouden er bovendien toe lei den dat het Nederland toegt- wezen „vak" onverdedigbaar zou worden zonder dat de Nederlandse regering aangaf hoe, en door v.ie, dit vak zou moeten worden verdedigd). In deze Navo-kringen we-d ver maei-steld, dat de tweede fase van de or derhandelingen over troepenvermindering de zgn. Europese tase waarin wordt onderhandeld over ver mindering van Britse, Duitse Belgische, Nederlandse en in dit geval ook Canadese tro pen in de loop van het volgend jaar zou kunnen be ginnen. Over oe duur van de ze fase waagde men zich niet aan schattingen (de eerste ia- se, die nauwel.jks op gang is gekomen, betreft de verminde ring van Russische en Ameri kaanse troepen in Oost- en West-Europa). Admiraal Thomas H. Moor- er, voorzitter van het Ameri kaanse comité van chefs van staven, vreest dat de Neder landse defensieplannen, indien zij ongewijzigd worden uitge voerd, een „gat" in de weste lijke verdediging zullen doen ontstaau en .besmettelijk' kunnen werken. Hij verkharde gisteren ir Brussel dat ai: „gat" op een of andere wijze" zou moe'en worden opgevuld, omdat an ders het evenwicht tussen oos telijke en westelijke strijd krachten zou worden aangetast en, in het algemeen, het risico voor de wesieiijke wereld zou worden vergreot. „Anderen zouden kunnen overwegen hei Nederlandse voorbee.a tè volgen", zo merk te hij tevens op. Reeds eerder had Admiraa Moorer in antwoord op vragen van journal.sten en zonder Nederland met name te noe men, zijn „grote zorg" uitge sproken over stappen die kun nen leiden tot een verminde ring va-n de sterkte van de conventionele strijdkrachten hetgeen, zo was uit zijn woor den te concluderen, de atoom- drempel zou verlagen (d.w.z. het risico vergroten dat een conventionele oorlog eerder in een atoomoorl. g ontaardt). MINISTER PRONK (Ontwik kelingssamenwerking) heeft een bedrag van drie ton be schikbaar gesteld voor leni ging van de nood in Peru, waar zich ernstige overstromingen hebben voorgedaan. DE RECHTBANK in Alkmaar zal dinsdag de zaak behande len tegen elf verdachten in de grote hasjsmokkelzaak met de kotter Lammie, die voor de kust tot zinken werd gebracht. PRESIDENT Giscard d'Estaing van Frankrijk heeft besloten dat op 14 juli de traditionele militaire parade niet op de Champs Elysées zal worden voltrokken, maar in de arbei derswijk La Bastille. DE REGERING van de Cam bodjaanse premier Long Boret is afgetreden. President Lon Nol heeft de demissionaire pre mier verzocht een nieuw ka binet te vurmen. En, hoe was de eerste avond Weltmeisterschaften? Leuk? Nou, misschien voor u, maar niet voor „onze jongens", hoor. Die hebben nou altijd pech ook, hè. Jazeker, wat denkt u. Dacht u dat ze zo de Welt meisterschaften Fussball neu/n- zehnhundertvierundsiebzig kunnen winnen? Met elke vijf minuten zo'n straaljager boven je hoofd? Dacht u dat nou werkelijk? Nee, meneer, die winnen ze niet, en ik zal u zeggen hoe dat komt. Door die pestherrie. Daar krijgt een mens wat van, van die herrie, weet u dat. Je concentratie is naar de vaant jes, weg, pleitte. En je middagdutje, vergeet het maar. Weg conditie, weg levensgrote kansen. Zeg maar dag met je trillende handje tegen een overwinning in die Weltmeisterschaften Fussball neuzehnhund.. nou ja, u weet wel. ■Zal ik eens wat zeggenIk weet nou al waaraan het gele gen zal hebben als „onze jon gens" misschien wel niet één strijd wvynen daar.Ja, natuur lijk aan die rotherrie. In 't groene Wald, in 't stille Wald, waar „onze jongens" groeien...Snik. Jawel, mevrouw, meneer, onze jongens en meisjes in Molenschot of Bulten of Breda of Oosterhout of noem maar op, kunnen hun middagdutje, broodnodig als ze 1,2.jaar zijn, ook niet altijd even ongestoord genieten, omda-t de lucht ook hier regelmatig wordt door kliefd door de technische won deren van „onze jongens" van de luchtmacht. Laten we daarom maar niet al te zeer inzitten over de tere oortjes van „onze jongens" in het Waldhotel. Als je zo eens nagaat, heb ben wij „onze jongens" ook overal zitten. In de Oost niet meer, da's waar, maar in de West zitten er nog wel een paar. Ik wens u een plezierige dag. De groeten aan „onze jon gens". -ir En kusje voor „onze meis- fes" MERIJN (Van onze correspondent) VALKENSWAARD Tij dens een brand, die gisteren heeft gewoed in de lts Don Bosco in Valkenswaard is vol gens de voorzitteT van htt- schoolbestuur voor drie tot vier miljoen gulden schade aangericht. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd, De oorzaak van de brand is nog onbekend. Omwonenden van de school, die rook uit het gebouw zagen komen, waarschuwden gister morgen omstreeks 7.00 uur de orandweer. Het korps uit Val kenswaard bleek de brand niet alleen meester te kunnen worden en riep daarom de 'ïulp in van de brandweer uit Eindhoven. Later zou blij - sen dat ook het korps uit Veldhoven assistentie moest verlenen. Even voor 11.00 uur kon het sein „brand meester" worden gegeven. Officier van justitie mr. Be- Ie heeft zich ter plaatse op de hoogte gesteld van de situatie en het gebouw verzegeld. Nie mand mag het betreden voor dat de technische recherche naar werkzaamheden heeft ge- aaan Ongeveer twee weken geleden brak in een café tege nover de lts brand uit. De oorzaak van die brand is ook nog niet gevonden. (ADVERTENTIE) Gemakkelijker! betrouwbaar bij de NMB. /oor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantofen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13