Hontennisse in geldzorgen Harmonie en drumband groeien nog GYMNASTIEKLOKAAL IN GEBRUIK GENOMEN Kon g>em AANVULLENDE BIJDRAGE UIT GEMEENTEFONDS Exposities in Burgerzaal Korps Axel spoot oude brandweer wagen weg Jo Leeraert keizer van Batavieren Muziekfeest in Graauw Onroerend goed- belasting in Goes 1 stad streek 1 DUIVENKLOK VOOR J. BIESSENS J. VIDELER VIERT PRIESTERJUBILEUM Vierdaagse in Axel Hoofdplaat Voet verbrijzeld Breskens Plechtigheid in Axel Politie Hulst bekeurde fout- parkeerders Rijksbijdragen voor Zeeland Donderdag 13 juni 1974 ponderdag 13 juni 1974 (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE De ge meentebegroting van Honte- nisse voor dit jaar, met daar bij gerekend tien wijzigingen, vertoont een tekort van f 462-642. Burgemeester en wethouders melden de raad dat met het ministerie van Binnenlandse Zaken en met de provinciale griffie van Zee land overleg is gevoerd over de wijze waarop de begroting sluitend gemaakt zal kunnen worden. Uit besprekingen is gebleken, dat net als in 1973 gerekend kan worden op een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds. B. en W. vra gen de raad om in de vergade ring van woensdag 19 juni de voorgestelde wijziging van de begroting vast te stellen. Het vormingswerk jong vol wassenen uit Huilst heeft aan het gemeentebestuur van Hon tenisse een subsidie gevraagd ten behoeve van de nog jonge, thans tien leden tellende VJV- afdelirtg in Kloosterzande. B. en W. zijn kennelijk geschrok ken van het subsidiepercenta ge dat krachtens de rijkssubsi dieregeling vormingswerk leerplichtvrije jeugd 1974 ten laste zxyu moeten komen, van de gemeente. Op basis van het aantal deelnemers zou Honte- nisse een bedrag van f 6.367 dienen te dokken. Hetgeen neerkomt op de in de rijksre geling bepaalde dertig percent van de kosten. De kosten van het VJV Hulst worden voor dit jaar geraamd op zestig mille. De gemeentelijke subsi die in Hulst komt dan neer op ruim negentienduizend gul den. B. en W. van Hontenisse zijn het eens met de doelstel lingen van het VJV en vinden een subsidie dan ook op haar plaats. Echter, zo stelt het col lege, het VJV-werk komt in grote lijnen overeen met dat van de sociale school van het NKV. Honderd deelnemers uit Hontenisse worden op ge noemde school gesubsidieerd met vijftien gulden per cursist per jaar- Een dergelijk bedrag vinden B. en W. ook redelijk voor VJV-leden uit de ge meente. Gesteld wordt, dat als inderdaad het gevraagde be drag van ruim zesduizend gul den zou worden uitgetrokken, nooit goedkeuring van Gede puteerde Staten zou worden verkregen. Misschien, zo stelt het college, is er voor het VJV in 1975 meer geld beschik baar. De regionale Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereni ging in Axel koestert het plan een twaalftal woningen te bouwen op het terrein tussen de Rozenstraat en de Groenen dijk in Kloosterzande. Het is de bedoeling dat het koopwo ningen worden. B. en W. ziet er waf in daarmee zou tege lijk, aldus het college een doorbraak worden verkregen van het nieuwbouwpilan naar de Groenendijk. B. en W. vra gen de raad er oen voorberei- dingsbesludt voor vast te stel len. Burgemeester en wethouders zijn de mening toegedaan dat de raadzaal van hef stadhuis aan een grondige opknapbeurt toe is. „Deze zaal verkeert in een desolate toestand, wat vooral bij het voltrekken van huwelijken, het ho-uden van vergaderingen en besprekin gen geen prettige indruk wekt", aldus B. en W. De laatst aangebrachte voorzienin gen dateren uit 1955. Vloerbe dekking, wandbekleding en gordijnen zijn totaal versleten. Het houtwerk is aan een nieu we schilderbeurt toe en de verlichting voldoet niet meer Het college verzoekt de raad een krediet van twintig mille te voteren. „Wij zullen ons nog nader beraden over de te -gebruiken materialen", aldus B. en W. De raad kan er op 19 juni eens voor gaan zitten. (Van onze correspondent)' HULST In aanwezigheid van vele duivenliefhebbers werd in de zaak van Van der Wiele te Hulst een d-uivenklok overhandigd aan de winnaar van de kringvlucht uit Dour- dan op 19 mei, de heer J- Biessens uit Clinge. Aan de duivenliefhebber Stien de Nys uit Goes werd voor een bij zondere prestatie een duiven- mand uitgereikt. Voor de wedvlucht uit Dourdan voor jonge duiven op 28 juni a.s. worden door de heer v. d. Wiele weer extra prijzen beschikbaar gesteld. (Van een onzer verslaggevers) HULST De heer Jos Vi deier, die ongeveer tien ja-ar kapelaan in Hulst is geweest, viert op zondag 16 juni zijn zilveren priesterfeest. De heer Videier is op het ogenblik pastor van de Antoniuskerk in Breda. Om halftwaalf is er een eucharistieviering in ge noemde kerk. Aansluitend wordt een receptie gehoud-en in de Maria-Ancillaschool, Markendaalseweg 33 in Breda- De receptie duurt tot 15.00 mif. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De avond-vierdaag se begon in Axel niet al te hoopgevend. Zenuwachtige or ganisators moesten lang wach ten voordat de eerste sportie- velingen zich aandienden bij het bureau van inschrijving in de kantine van het AZVA sportcomplex. Later bedachten meer men sen dat het best wel eens de moeite waard kon zijn de da gelijkse tien kilometer in de omgeving van Axel te lopen. De twee eerste deelnemers werden hier met vreugde be groet. Diefstal Op de dijk langs de Westerschelde tussen Bres- kens en raumimer een zijn vier lammeren ontvreemd welke in het land van A. de C. liepen. Het verdwijnen van de lam meren kan nadelige gevolgen hebben voor de nnoederscna- pen. De rijkspolitie alsmede de technische recherche heb ben de zaak in onderzoek. (Van een onzer verslaggevers) HULST De gemeente Hulst heeft uit de tentoonstel lingscollectie van de Neder landse Kunststichting voor de komende maanden een tweetal exposities geselecteerd, die worden gehouden in de Bur gerzaal van het gemeentehuis in Hulst. Van 22 juli tot en met 4 augustus is de tentoonstelling Kommunicatie te zien. Voor 9 tot en met 21 september is de expositie Sier in Serie ge pland. Kommunikatie bestaat uit een aantal toegepaste gra fische werken, die vooral laten zien hoe gedifferentieerd en boeiend het reclamegegeven in Nederland is en hoeveel in ventiviteit de makers ervan kunnen bezitten. De expositie toont datgene, wat de aanprij zers in de Nederlandse samen leving presteerden in o.m. ad vertenties, affiches de zg. huisstijlen en t.v. reclame. Sier in Serie geeft een over zicht van sieraden van ont werpers, die werken volgens een duidelijk herkenbaar vormprincipe. Elk sieraad maakt deel uit van een serie die echter niet zo dwingend is, dat de onderdelen hiervan niet afzonderlijk kunnen worden gedragen. Soms is op vernuft! ge wijze gebruik gemaakt van magneten en ingebouwde ko- gellagertjies. De sieraden zijn over het algemeen strak van vorm. Naast materialen als zil ver en ivoor, zijn ook nieuwe materialen als aluminium, rub ber of plastic of combinaties hiervan toegepast. (Van een onzer verslaggevers) HULST. „De groep moet zo groot worden, dat de voorste muzikanten de mensen achterin niet meer kunnen horen trom melen." Zo wordt wat schertsend opgemerkt door de heer A. M. Lainpo, opleider en leider van de drumband der Koninklijke Stedelijke Harmonie in Hulst. Hoewel weinig Hulstenaren weten dat de stad zich sinds jaar en dag mag verheugen in een bij zonder enthousiaste groeiende drumband, wordt er door de on geveer zesentwintig tamboers en klaroenblazers ongemerkt heel wat afgelopen. Een deel van de jonge groep, de leeftijden van de muzikanten variern van twaalf tot twintig jaar, ging zelfs dit jaar mee naar Mi- chelstadt, trad daar op en oogstte overal daverend ap plaus. Een teken dat het goed gaat. De heer La-mpo vertelt dan ook met gepaste trots over de vereniging. „Vijf jaar gele den waren er nog maar twee of drie leden, die kon je toch moeilijk voor de harmonie uit laten lopen. In vieT jaar tijd groeide de drumband aan tol dertig leden. Nu zijn er 34 en we leiden constant mensen op We willen de groep nu uit breiden tot veertig man". Vroeger had de drumband een hele andere functie dm tegenwoordig. Twintig jaar ge leden trad de band pas op ais die harmonie een rustperiode wilde inlassen. Nu wordt ge streefd naar de situatie waarin het voorste gedeelte van de harmonie, dus de drumband, individueel kan optreden, on afhankelijk van de harmonie met een eigen show. Aldus de heer Lampo, er onmiddellijk aan toevoegend dat harmonie en drumband toch altijd bij elkaar zullen blijven. Het is één verni'ging. Dat de groep muzikanten voorbeeldig mee werkt, blijkit wel uit de al maar stijgende kwaliteit. Groot was de vreugde toen vorig jaar oktober in de laag ste, derde, divisie op het nati onaal concours in Sint-Oeden- rode een eerste prijs in dn wacht werd gesleept. „We hadden nog noodt meegedaan, maar hlet is toch goed gelukt Jammer, dat we net over de linie en half puntje te kort kwamen voor promotie naar de tweede divisie, want je moet proberen om steeds «en trapje hoger te klimmen". Gestudeerd wordt er kei hard. Er wordt vooral gewerkt aan de verbetering van de kwaliteit. De groeip telt op het ogenblik vijftien tamboers en elf blazers, waarvan er twee zijn met een toetsentrompet „Het duurt lang voordat je op muzikaal gebied iets bent. Er komen hier kinderen die nog helemaal niets kunnen, maar muziek maken trekt enorin", aldus de heer Lampo. Hij zou bijzonder graag zien dat cr meer variatie in het instru- mentenarsenaa! komt. Nu is het zo, dat de twee trompetten de melodie spelen, daarbij be geleid en ondersteund door ritmesectie en klaroens. Een groep acitievelingen wil uiteraard zoveel mogelijk aan de weg timmeren. Jammer vindt de drumbandleider het dan ook, dat er op het ogen blik naar zijn smaak iets te weinig wordt opgetreden. Men gaat gemiddeld eens per maand de straat op. Dat gebeurt door gaans bij speciale gelegenhe den ais festivals en dergelijke evenementen. „Het is zonde dat het succes in de regel bui ten de stad behaald wordt, maar ja, je bent voor wat optredens batreft, wel afhon kelijk van uilfcodigingen" Wie denkt dat spelen in een drumband een diuire grap .s, heeft het mis. Jongere tot achttien jaar betalen een gul den per maand, ouderen slechts twee gulden. Instru menten en uniformen worden betaald door de vereniging. „We willen iedereen in de drumband hbben, ook hen die niet draagkrachtig zijn. Over de subsidie hebben we nil's t' klagen". (Van onze correspondent) SLUISKIL Woensdagmor gen werd de 29-jarige Griekse tweede machinist aan boord van het zeeschip Eleni M., dat aan de kade van de Neder landse Stikstofmaatschappij te Sluiskil ligt, bij zijn werk zo danig aan de rechtervoet ge wond dat hij pei bedrijfsam- bulance naar het Eldsabethzie- kenhuis moest worden overge bracht. Het ongeluk gebeurde toen de Griek een warmlopen- de stroomgenerator wilde stopzetten en hij met zijn rechtervoet bekneld raakte tussen het vliegwiel waarop schoepen waren gemonteerd. Vermoedelijk werd de voet verbrijzeld. Inbraken In de nacht van dinsdag op woensdag is op twee plaatsen ingebroken. In de vismijn te Breskens heett men de deur van de kluis bewerkt. Toen men de deur bijna geopend had, werd men vermoedelijk gestoord door uitvarende vissens die langs de vismijn kwamen. De inbrekeTs zijn toen op de vlucht gegaan Een tweede geval van inbraak in dezelfde nacht was het post agentschap Cadzand waar de postzegelautomaat het doelwi. was. Posthouder De R„ die enig lawaai aan de gevel hoo-- de, ging eens poolshoogte ne men. Toen de inbrekers het verschijnen van de heer R. be merkten, gingen zij op de vLucht. Er wordt in belde ge vallen ndets vermist. (Van onze correspondent) AXEL Met het waterge weld van «es brandweerspul- ten werd de oude brandweer auto, die er 25 jaar trouwe dienst op had zitten, tijdens een spuitdemonstratie van het Axelse brandweerkorps op het Szydlowsklplein in Axel weg gespoten. Alle aandacht was daarna voor de nieuwe m er ce des, die enige tijd geleden door het Axelse brandweerkorps werd ingehaald, maar nu on der het toeziend oog van bur gemeester A- de Kam officieel in gebruik werd genomen. Een korte demonstratie liet goed zien, hoe wendbaar de auto is, en hoe efficiënt de ruimte is benut. Voor de brandweer was deze demon stratie een goede gelegenheid om voor het publiek de ge leerde theorie in praktijk te brengen. De nieuwe auto moet zijn echte vuurdoop nog krij gen, want (gelukkig) is hij nog niet edht in dienst ge weest. Na dit officiële gedeelte buiten, toog het gezelschap naar de raadszaal van het Axelse stadhuis, omdat daar ook nog iets te vieren viel. Acht brandweerlieden waren geslaagd, voor een examen persluohtmask«Kt>dragen. Bur gemeester De Kan die de di ploma's uitreikte, wenste het korps nogmaals geluk met de nieuwe auto, die inmiddels zo'n zestigduizend gulden heeft gekost. Brandweercom mandant A.J. Vesseur uit Ter- neuzen sprak ook nog zijn ge noegen uit over de nieuwe aanwinst, die hij het „meest geschikt" voor dit korps vond. Ook brandweercommandant H. Oube voegde hier zijn dank aan toe. De geslaagde pers- ludhtmaskerdragers zijn: W.E. van Overmeire, J.E. Roelandt, F. van Nielande, J. J. Lambert, A.D- Haert, B.A.M. de Bouvre, R. Bracke, en P. Bakker, (Van onze correspondent) HULST Jo Leeraert uit Hulst schoot zich gisteren tot keizer van de schuttersmaat- schappij de Batavieren. Dit gebeurde tijdens de konlngs- schieting van de Batavieren op de staande wip, waaraan tien leden deelnamen. Met zijn 23stc schot haalde Jo Leeraert de koningsvogel naar beneden. Hij deed dit ook reeds in 1972 en 1973 en wanneer iemand drie jaar achter elkaar koning wordt, krijgt hij de keizersti tel. Deze prestatie van de 29- jarige Hulstenaar is des te op vallender omdat het precies 67 ja~r geleden was dat de Bata vieren voor het laatst een ke zer hadden in de persoon va Charel de Wolf. De nieuwe keizer heeft het keizerschap niet cadeau gekre gen, maar hij toonde zich na een spannende strijd tenslotte toch de beste van allen. Niettegenstaande zijn nog Jonge leeftijd is Jo Leeraert ai 20 jaar actief schutter en be haalde hij reeds verschillende opmerkelijke successen. Zo werd hij vorig jaar kampioen van Nederland, en kampioen van Zeeland en Zeeuwsch- Vlaanderen. Tevens werd hij ook koning van St.-Gillis Waes in België Met zijn ploeg, een viertal. ■>ehaalde hij de eerste prijs in Nieuw-Namen, waarbij hijzelf voor 16 punten zorgde. Hij iverd daar buitengewoon goed gesteund door zijn maats Cy- rlel de Maat, Cyriel de Wolf •m P. Verhagen, die met zijn trleën voor nogeens 16 punten -.orgden, wat net viertal het vinnende puntentotaal van 32 -leverde. Tot erfprins van de nieuwe eizer schoot zich A. van de 3erghe, die de tweede hoogvo gel naar beneden deed tulme ien. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Na een jarenlang geharrewar (vooral op finan cieel terrein) is het nieuwe gymnastieklokaal van de christelijke nationale school De Warande aan de Burcht- laan in Axel officieel in ge bruik genomen. ün 1962 al kreeg het sobool- bestuUf op papier medewer king van de gemeente toege zegd om een gymnastieklokaal te bouwen maar het zou nog tot 1969 duren voor er een urgentievenklaring van het mi nisterie los kwam, In 1968 werd begonnen met de bouw van een nieuwe school, maar mede door de Slechte financië le positie van de gemeente Axel werd het 1971 voor er toestemming wae orm voor de 72 leerlingen van de school een passend gymnastieklokaal te bouwen. In juni van 1973 kon einde lijk met de bouw van het lokaal worden begonnen. Voor de bouw was een bedrag van 416jOOO gulden uitgetrokken. De voorzitter van de vereni ging van het Christelijik Natio naal Schoolonderwijs Axel, de heer F, Vensoheilimg kon tij dens de ingebruikname zeg gen, dat het schoolcomplex nu helemaal klaar is. De architec ten Karnmer en Hogendijk uit Rotterdam en aannemer De Bruijne uit Terneuzen (die een klok ten geschenke gaf) werden bedankt voor hun me dewerking en burgemeester A. de Kam. die de gymzaal zou openen kreeg een scheidsreeh- tersfluitje met inscriptie. De burgemeester bood zijn gelukwensen aan. Hij noemde het lokaal nog wel een beetje uitgekleed. „De kern Axel be (Van onze correspondent) HULST Bij een extra controle van de Rijkspolitie bi Hulst op foutparkeerders, lie pen elf automobilisten een be keuring op. „Normaal contro leren we natuurlijk ook wel", aldus „opper" Middeljans, „maar omdat er al teveel auto mobilisten zijn, die nergens meer naar kijken, is een extra oontrole wel eens nodig." De mensen moeten niet klakkeloos hun wagen wegzet ten, omdat er een groot gebrek is aan parkeerruimte in Hulst." Toch is dat laatste vol gens de heer Middeljans de grote oorzaak van alle ellende. Vooral op maandag, als het marktdag is, want dan zoekt men een andere parkeerruim te, maar wil men wel zo dicht mogelijk bij zijn plekje staan. De heer Middeljans: „Daar naast neemt ook het aantal auto's steeds maar toe, en als de mensen zo maar overal hun auto gaan wegzetten kan straks niemand meer de stad in of uit. Soms is de verkeer- stroom zo groot, dat de politie genoodzaakt is, de stad af te sluiten. Dit gebeurde laatst nog met Pinksteren. Vooral de Steenstraat, Gentsestraat, Pierssenstraat en een stukje Lange Nieuwstraat, waar een stopverbod geldt, zijn de stra ten waar foutparkeren een da gelijks terugkomend iets is. Ondanks de gele strepen zet ten automobilisten er toch rus tig hun wagen neer, wat in de Gentsestraat soms behoorlijk verkeersopstoppingen tot ge volg heeft. (Van een onzer verslaggevers) I^AAG Minister Gruyters (volkshuisvesting en Twls ordejlJn«> heeft de Tweede Kamer een brief ge zonden met daarin een over zicht van de in het tweede laar 1973 toegezegd» rijksbijdragen ten behoeve van sanerincgs- en reconstrvc- 'ieplannen. De kamer ha dc 'ewindsman daarom ge- "raagd. Uit dat overzicht blijkt voor -eeland, dat alle aangevraagde bijdragen zijn gehonoreerd, voor sanering van de Achtei- ungel-Blauwe Dijk waren wee bedragen aangevraagd 'respektievelijk 5.444,58 en 125.000,- gulden) die ook zijn /erstrekt. Het rijk stelde ver- Ier een bedrag van 386 800 ruiden beschikbaar voor de -econstructie van het fabrieks- "omplex Verdiuyn-Breskens in Oost du rg. schikt nu over vier gyuj, len", aldus de burgemet zodat de sportvereniging scholen het wat makkei,. hebben gekregen". us; blies hij op het fLuitje teken dat de gymnast monstratiie kon beginnen. Onder de sprekers die dn na nog het woord voerden ren onder andere de heer Zeegers, directeur van christelijke LTS in Axel (Z] een voetbal aanbood) 0u hoofd van de school de heet vd. Hengel, de directeur de christelijke Mavo in die heer J. Th. Klein eveneens een voetbal bood) en het hoofd var. fcl Warandeschool, de heer jn van Toorn. Deze dankte voor de heer van Langevelde memoreerde nog even het p tob waaraan nu een einde m gekomen, 'i Avonds weidg de ouders van de leerlingen de gelegenheid gesteld, het i» strumentariium van de gyma; zelf eens te proberen. (Van een onzer verslaggever!) GRAAUW Tijdens U komende weekeinde wordt I Graauw een muziekfestival p. houden. Het feest wordt p. start met een rondgang dw het dorp, waaraan twee orka. ten deelnemen, te weten Seheldezosien uit Nieuw, men en Nooit Gedacht Graauw. De tocht langj straten begint om halfacht avonds. Op zondag doen vier ziekgezelschappen mee het festival. Het zijn de 1 ninklijke stedelijke harmt» van Hulst, de muziekvera ging Heikant, Weldoen do Vermaak uit Cliinge en Noo Gedacht uit Graauw. Het i tival op zondag start om h drie. Na het spelen en rondgang door het dorp w< gerecipieerd in het geiro schapshuis van Graauw, (Van een onzer verslaggever GOES Tijdens de eera volgende raadsvergadering de gemeente Goes op diïrit 29 juni zal ook hier de onro rend goedbelasting aan de o de komen. Andere punten de agenda zijn de vaststel! van de structuurschets binne stad en de culturele nota, les bij elkaar belooft heM flinke kluif voor de raadsleden te worden. Zoals in andere gemeenW van Zuid-Beveland, komt ook in Goes waarschijnlij een onroerend goedbelastinl Door een wijziging in de I meentewet is het voor de meente mogelijk geworden» deze belasting te heffen. het invoeren van deze belni ting vervallen andere belast» gen die betrekking hebbeM onroerende goederen. 1 grond-belasting, de straat- j rioolbelasting en de person» belasting worden dan schrapt. Over het advies van het lege van B. en W. van G' wat betreft de culturele f en de structuurschets, nog overleg gepleegd. wordt waarschijnlijk volg» week pais bekend gemaakt Een ander punt wa'r. Goese raad zich over zu gen, is het toekennen van a extra subsidie aan de_ ver® ging het Groene ,Knlls„,|| Kloetinge, over de jaren en 1972. Een eerder verijl van deze vereniging ingewilligd in afwachting een samenwerkingsvorm s°n de verschillende krui» enigingen. Dit samenwernnm verband is intussen nog tot stand gekomen, nuj. resultaat dat de Kloeti' vereniging financieel m.w- kwam te zitten. B en W. van Goes, ren de raad het nadelig t van ruim 4800 gulden aan vullen in de vorm van subsidie. Een brief van de cam Borsele ad hoe wenst B. ttl van Goes voor kenmsg» aan te nemen. Dit in navo-»-^. van andere gemeenten, brief handelt over jo held van kerncentrale». ollege van Goes soit', niet deskundig op dit Sf he raadsvergadering op 3- li vindt plaats in hel f*. j 'nureerde stadhuis. De raa 'e- kunnen dan voor M» j, le w-pi zeer gemakk"''» 0 GOES. Een langzami dag van haar tweedaags b< kostuumgroep van de Platte jjjn die men zelfs in de Ze< noten de speciale aandacht Wilhelmina en prins Hendn koningin herinnerde zich di tuum dat zij indertijd de pri die waren niet nodig!" Burgemeester Huber begi (ADI y getii^1 Rtttt C'U^G \s-v' v,\m\ww'w raads^ j ran gemakkeb)» j stoelen rondom lafel ..inzitten". .aanf#vni 'an de vergadering lS •rr

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 2