De Spinola voor zelf beschikking koloniën Nixons voorstel door rechter niet aanvaard Landbouw: extra steun amropierson fund ezeiy N N Geweldloze maatschappij is een illusie' NASLEEP REVALUATIE GULDEN Levenslang geëist tegen Joegoslaaf NIEUWE ATOOM STRATEGIE V.S. AANVAARD PvdA: zelf over defensie beslissen en niet Luns NIEUW LANDELIJK HOOFDKWARTIER SRI GEOPEND amro-pierson fund ÏELSCONCERN EAUCHEF binnenland 1 1MlfTIHTMl 11 - Hulp Europa voor Palestijnse vluchtelingen commentaar ifalië Geen heilige koe BTW m Dr. Versteegh overleden DRIEVOUDIGE MOORD Eén kaper ziet af van lioger beroep PALESTIJNEN: Wij hebben helemaal geen commando in W.-Duitsland Vijftien miljoen voor Hanoi te OPROER DREIGDE IN ORANJE-KAMP T.VvrSERVICE: ALLE SPELERS MET HUN RUGNUMMER ZAÏRE STERFT VAN DE KOU GPV-KAMERLID WIL MINISTER ONDERVRAGEN agt estemde - afdeling inwerkperiode zelfstandig ie funktie bieden wij een emeregeling. an opleiding en vervulde er nummer 26601 v.d. blad Woensdag 12 juni 1974 9 13 LISSABON (REUTER) president Antonio de Spinola ,an Portugal heeft gisteren portugals Afrikaanse gebieden gelfbeschikking aangeboden, waarin, naar hij zei, het recht op politieke onafhankelijkheid was opgesloten. De Spinola zei verder, dat In de moderne wereld werke lijke politieke onafhankelijk heid slechts bestaat als zij voortvloeit uit werkelijke zelf beschikking en volgens de Portugese president kan zelf beschikking slechts mogelijk rijn in een klimaat van vrije en volmaakte functionering van democratische instellin- gen. Dit is overigens de eerste keer sinds De Spinola het pre sidentschap op zich nam, dat bij zijn mening heeft gegeven omtrent zelfbeschikking voor de Portugese Afrikaanse ge bieden. Kort na de rede van De Spinola kondigde de Portugese minister van buitenlandse za ken, Mario Soares aan, dat Portugal toegestemd heeft in een verzoek van Afrikaanse nationalisten uit Portugees Guinee, de bestandsonderhan delingen op donderdag in Al giers voort te zetten. STRAATSBURG De Eu ropese gemeenschappen heb ben in 1974 ruim veertig mil joen gulden uitgetrokken voor voedselhulp aan de Palestijnse vluchtelingen. De organisatie van de Verenigde Naties, Unwra, zorgt voor de toeken ning van de steun, aldus het lid van de Europese Commis sie; het dagelijks bestu-ur van de Europese gemeenschappen, Claude Cheysson, gisteren voor het Europese Parlement in Straatsburg. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Voor een realistisch denkend mens als de voorzitter van de Samen werkende Reclasseringsinstel- lingen (SRI), mr- H. Kuyper, bestaat de geweldloze samen leving niet. Dat is hoogstens een illusie, waard om na te streven. Deze conclusie kon men trekken uit de rede die hij gisteren uitsprak toen in aanwezigheid van staatssecre taris mr. J. Glastra-Van Loon van Justitie, het nieuwe lan delijke hoofdkwartier van de SRI in Den Bosch werd geo pend. „De veiligheid die we bege ren", aldus mr. Kuyper, „is eigenlijk vreemd aan ons menselijk bestaan. Als het zo is dat wij geweldscriminaliteit zien toenemen, geeft het dan pas csii geweld met geweld te keren, de daders weg te zetten en onszelf daar mee het veilige gevoel te geven dat het kwaad wordt bestraft? Dit veilige ge voel zal een illusie blijken te zijn, het geweld tegen de da ders zal ander geweld niet uit bannen", aldus mr. Kuyper, die vervolgde: „Als wij be dreigd worden, dan is het niet door de boosdoener doch in laatste instantie door onze eigen overspannen verwach tingen en denkbeelden, een verkeerd gerichte inzet". Ondanks deze ernstige woor den en de kritische beschou wingen van andera sprekers, waaronder de staatssecretaris, was de bijeenkomst in het Brabantse Provinciehuis toch bedoeld als een feest. In de eerste plaats, omdat het nieu we kantoor in Den Bosch in gebruik kon worden genomen maar ook omdat de samenwer king van de in de SRI vere nigde reclasseringsverenigin- gen (de katholieke, de protes tants-christelijke, het Neder lands Genootschap, de Dr. F. S. Meyers-Vereniging en de Stichting Maatschappelijke Begeleiding Militairen) de goede kant opgaat en volgend jaar vrijwel zeker zal resulte ren in de gewenste volledige fusie. Overigens bleek ook giste ren uit de toespraken weer, hoezeer ook de reclassering is gewikkeld in een discussie over eigen positie in de sa menleving. Een van de kern thema's daarbij is de vraag of de reclassering recht heeft op een afzonderlijke plaats in het geheel van maatschappelijk werk of dat zij juist in dat grotere geheel dient op te gaan. Zowel staatssecretaris Glastra van Loon als SRI-di- recteur P. Schaafsma vonden voorlopig van niet, hoewel mr, Schaafsma vooral sterk pleitte voor nauwe samenwerking met andere maatschappelijke organisaties om niet in een isolement te geraken. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse federale dis- trictsrechter Gerhard Gesell heeft gisteren een compromis voorstel van president Nixon inzake het beschikbaar stellen van geluidsbanden en docu menten betreffende het proces tegen John Ehrlichman als on aanvaardbaar van de hand ge wezen. Gesell kondigde aan dat hij TTAlIë zit weer eens zonder regering. Het feit dat dit de '■zesendertigste keer in dertig jaar en de tweede keer dit jaar is, zal zelfs de meest serieuze noorderling de gedachte kunnen ingeven dat het zo'n vaart niet loopt met die drukte makers daar in het zuiden. De soep zal wel weer niet zo heet gegeten worden als ze is opgediend- Dat is voor ons nog tie vraag. Er zijn verschillende oorzaken aan te wijzen voor een ernstige verslechtering van de politieke situatie in Italië. De christen democraat Mariano Rumor, die nu voor de tweede maal in één jaar de pijp aan Maarten geeft, was nog een van de weinige politici die voldoende gezag had om een coalitie legering te leiden. De economische chaos is echter ook hij het de baas kunnen worden. De inflatie holt door en het lend krijgt niet eens meer genoeg leningen los uit het buiten led (ook niet uit de EEG) om nog verder het ene „gat" met het andere te kunnen vullen. De vakbonden weigerden mee Ie werken aan belastingverhogingen en dergelijke. Ook de invloed van de uitslag van het referendum over echtscheiding moet niet onderschat worden. De christen-demo- daten hebben hiermee een gevoelige politieke klap gekregen. Ei dat is niet bevorderlijk voor de toch al geringe stabili ty in het land, gezien de centrumpositie van deze partij en zijn Italianen eraan gewend om te balanceren tussen de riet ongevaarlijke uitersten van rechts en links. Zouden rechts ée neofascisten dolgraag hun orde in de chaos scheppen, een zelfde geluid komt van communistische zijde, waarachter ongeveer een kwart van de kiezers zich schaart. Steeds moei- 'liker zal men echter het hete hangijzer opname van de communisten in een brede coalitieregering kunnen omzeilen. Haalt men de communisten in de regering, dan lijkt rechts nauwelijks bereid tot samenwerking om eindelijk schoon schip de staatshuishouding te maken. Laat men ze erbuiten dan Z'ekt de ontevredenheid en bijgevolg de chaos verder. Juist economisch benarde situatie lijkt de crisis van deze zomer ernstiger te maken dan de spreekwoordelijke politieke hooi koorts die Italië eigenlijk al jaar in jaar uit plaagt, en waarvan et land tot nu toe steeds betrekkelijk redelijk herstelde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van der Stee (Landbouw) is tegemoet gekomen aan de eisen van de landbouw, vertolkt door praktisch alle politieke partijen in de Tweede Kamer, iets extra's te doen voor die landbouwers, die onevenredig hard getroffen zijn door de revaluatie van de gulden acht maanden geleden. De bewindsman kwam met name tege moet aan de wensen die de woordvoerders van KVP, ARP en P.v.d.A hadden geuit. wat de werkelijke schade zou zijn en welke extra maatrege len dan genomen zouden moe ten Worden. Bijna negen maanden na de revaluatie is het nadelig effect daarvan voor de boeren nog steeds niet vast te stellen. Re den voor het kabinet de com pensatie die tot 1 mei liep niet meer te verlengen, maar 25 miljoen gulden be schikbaar te stellen voor die boeren, die extra in de knel zouden komen te zitten na af loop van d'e compensatierege ling. KVP, ARP en PvdA willen dat die 25 miljoen geen heilige koe mag zijn. Als voor sommi ge produkten (graan, suiker bleten en aardappelen) de moeilijkheden te groot worden moet daarvoor een zogenaam de hectare toeslag worden ge geven. Minister Van der Stee zegde dat toe. De regerings partijen hadden hem verder gevraagd alle eventuele knel punten als gevolg van het stopzetten van de compensa tieregeling structureel op te lossen en daarvoor binnen de begroting voor landbouw extra middelen aan te trekken. Die middelen zijn er, zo verzeker de de bewindsman, die de re geringspartijen daarmee tevre den stelde. Een door de VVD ingedien de motie daarover maakt nu in de Kamer geen enkele kans. Alleen de CH-fractiê zal er voor stemmen. Die vindt de toezeggingen van de minister volstrekt onvoldoende. In de motie vraagt de VVD een on derzoek naar de gestegen prij zen. Als blijkt dat die zonder revaluatie anders zouden zijn uitgevallen (wat een feit is) zou de regering extra geld be schikbaar moeten stellen als tevens zou blijken, dat de boe ren in hun inkomenspositie ernstig worden aangetast. Direct na de revaluatie van de gulden spraken regering en landbouworganisaties af dat de boeren een compensatie zou den krijgen voor de nadelen die zij van de revaluatie zou den ondervinden. Omdat toen niet precies kon worden vast gesteld wat nou de schade voor de boeren zou zijn, kre gen allen een btw-compensatie van twee procent. Na een half jaar zou dan worden bekeken ONBEKENDEN hebben dins dagochtend vroeg Molotov cocktails geworpen naar een in aanbouw zijnd gebouw voor het Sovjet-consulaat in de New Yorkse wijk Bronx. Een be gin van brand kon snel wor den geblust en niemand raakte gewond. 0 Om de Zwitserse Alpen passen open te hebben voor dat het seizoen begint, zijn sneeuwruimers ingezet om de laatste sneeuw te verwijderen. De dikte van de sneeuwlaag is zoals op deze foto van de St. Gotthard blijkt nog lang niet mis en er wordt dan ook met man en macht gewerkt om de witte massa weg te werken. UTRECHT (ANP) In Utrecht is zaterdag 8 juni de keel-, neus- en oorarts dr. R. M. Versteegih overleden. Hij is 55 jaar geworden. Dinsdag is hij in alle stilte begraven. Dr. Versteegh is voorzitter ge weest van de Landelijke Spe cialisten Vereniging vanaf 1970 tot 18 mei van -diit jaar, toen zijn gezondheidstoestand hem dwong, zijn taak neer te leggen. AMSTERDAM (ANP) Levenslange gevangenisstraf wegens moord en poging daar toe, meermalen gepleegd, en poging tot doodslag heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam gis termiddag bij verstek geëist tegen de 28-jarige Joegoslavi sche karateleraar Slobodan M, uit Amsterdam. Bij schietpartijen op de avond van eerste kerstdag vo rig jaar waren in het café Mostar in de Gerard Doustraat een 18-jarige Joegoslaaf en op de Weteringcircuit twee Joe- goslaven die in een auto zaten door Slobodan door het hoofd geschoten. In het café had hij bovendien een 26-jarige land- ADVERTENTIE) Een op researchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. solide vermogensbeheer. genote een kogel door het hoofd geschoten, waardoor zij haar linkeroog moet missen en hersenletsel opliep. Een vierde landgenoot die in de auto op het Weteringcircuit zat, werd bij de schietpartij zwaar ge wond. Voorts had de karateieraai feschoten op drie agenten die e auto, waarin hij met een medeverdachte zat, hadden klemgereden op het Museum plein, Verdachte was niet op ae terechtzitting verschenen om dat hij bevreesd is dat er een aanslag op zi]n teven zou wor den gepleegd tijdens transport uit de gevangenis in Scheve- ningen naar Amsterdam of daarna. Volgens de officier van jus titie, mr. L. van den Berge, had Slobodan een eigenrech- ielijke strafexpeditie gehou den tegen personen van wie hij meende dat zij hem naar het leven stonden. Verdachte had naar de mening van de officier niet uit politieke mu- tieven gehandeld. M. beweerde zelf ln zijn verklaring dat hij een veilig heidsagent van de Joegoslavi sche republiek was en begin december 1973 de opdracht kreeg een Joegoslavische kolo nel in Brussel te liquideren. Maar zijn opdracht voerde hij niet uit. M. had de kolonel volgens zijn verklaring alles verteld over de mensen die hij kende als spion, en was daar door deserteur geworden- Hij was nu bang door zijn landge noten gedood te worden. (Van onze redactie buitenland) BERGEN Geen der mi nisters van Defensie are deel uitmaken van de zogenaamde „nucleaire planning group" van de Navo, nee.t scnerpe kritiek geoefend op de nieuwe- Amerikaanse atoomstrategie., welke er uit bestaat uat raket ten met keriuadingen in groter mate dan voorheen op vijan delijke raketbases in plaats van vijandelijke steden wor-' den gericht. De Amerikaanse minister van defensie Schlesinger, heeit gisteren in de Noorse stad Bergen zijn collega's uit de overige elf landen een uit eenzetting gegeven van deze strategie. Schlesinger, zo deelde mi nister Vrectelin-g na afloop me de, noemde de redenering van hen die menen dat als gevolg van deze strategie de kans groter wordt dat een atoom oorlog in Oost- en West-Euro pa wordt uitgevochten en het grondgebied der soiperinogend- heden wordt gespaard, en dat de atoomdrempel wordt ver laagd dat wil zeggen dat een conventionele oorlog eer der ui een atoomoorlog ont aardt „parnoide". Kenne lijk aan het adres van Neder land had hij hier aan toege voegd, dat versterking van de conventionele bewapening de beste manier is om de atoom drempel te verhogen. Volgens de Amerikaanse mi nister van defensie versterkt AMSTERDAM (ANP) Namens één van de twee Pa lestijnse kapers van de Britse VC-10, die 3 maart op Schip hol in brand werd gestoken, heeft mr. P. Heidinga, raads man van de 23-jarige Adnan Nui-i uit het door Israël bezet te Hebron, dinsdagmiddag verklaard, dat zijn cliënt af ziet van hoger beroep. De rechtbank te Haarlem heeft hem en de 22-jarige Sami Ta- miniah uit Oost-Jcruzalem 6 juni wegens de uitgevoerde kaping veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. de nieuwe strategie de geloof waardigheid van het Ameri kaans atoomwapen, en wordt met eens zozeer de veiligheid van de Verenigde Staten dan wel die van West-Europa ver groot In Nederland Is het onder meer de voorzitter van de Tweede Kamer commissie voor Buitenlandse Zaken, P. Dankert, die van de nieuwe Amerikaanse strategie weinig goeds voor Europa verwacht. Minister Vredeling heeft maandag en dinsdag in de marge van de vergaderingen van de „nuclear planning group" de defensieplannen van de Nederlandse regering be sproken met o.a. Schlesinger, en zijn Duitse en Engelse col lega's Leber en Mason- De militaire Naivo-top, dat wil zeggen de commandant van de geallieerde troepen in Europa generaal Goodpaster en het hoogste militaire or gaan, te weten het militair co mité (bestaande uit de vijftien chefs van staven en geleid door de Britse admiraal sir Peter Hill-Norton) heeft reeds scherpe kritiek op de officieel nog onbekende Nederlandse plannen uitgeoefend. op korte termijn stappen zal doen om de rechtbank het be trokken materiaal onder straf bedreiging van het Witte Huis te laten opeisen. Intussen schortte hij het proces tegen Ehrlichman voor onbepaalde tijd op. Ehrlichman staat terecht op beschuldiging van samenzwe ring in verband met de in braak in de praktijk van de psychiater van Daniel Ells- berg, de man die de inhoud van de geheime Pentagon-do- cumenten liet uitlekken. De inbraak bij Ellsbergs psychia ter in Los Angeles had ten doel inlichtingen te verkrijgen die nadelig voor Ellsberg zou den zijn. Volgens rechter Gesell ont houdt president Nixon zijn voormalige raadsman Ehrlich man het recht op een eerlijk proces door niet zonder meer het materiaal beschikbaar te stellen dat voor diens verdedi ging van belang kan zijn. Het Witte Huis is slechts bereid Ehrlichman in beperkte mate toegang te -geven tot de ge luidsbanden van zijn gesprek ken met Nixon, zijn eigen aantekeningen en andere stuk ken die zich in de ambtswo ning van de president bevin den. Overigens deelde Geseil mee, dat het proces tegen vier medebeklaagden van Ehrlich man volgens plan maandag be gint. In de zaak van het be wijsmateriaal voor Ehrlichman is de speciale aanklager in het Watergatesohandaal Leem JJa- worski, het eens met het Witte Huis. Volgens hem heeft Ehr lichman al meer bewijsmateri aal overgelegd dan de wet vereist- Op de markt is uw gulden een daalder waard, zeggen ze. Als u 300 jaar wacht is uw gulden meer dan 7.000 gulden waard. Indien tenminste d'n histoire zieh blij/t repeleren. Immers, jongstleden maandag heeft op een veiling in Amstelredam een vierkant drieguldenstuk liefst 22.000 hele hedendaagse guldens opgebracht. CAIRO (DPA-AFP) Het democratisch volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft met kracht berichten te gengesproken volgens welke zich een commando van de organisatie in de Duitse bondsrepubliek ophoudt voor een spectaculaire actie tijdens de wereldkampioenschappen voetbal. In een communiqué dat in Cairo is uitgegeven, zegt het iront dat dergelijke berichten van elke grond zijn ontbloot en dat het nog nooit een actie buiten bezet Palestijns gebied heeft beraamd. Het front waarschuwt dc bondsrepubliek en alle andere Europese landen voor „terreur acties die de Israëlische ge heime dienst in West-Europa zou kunnen uitvoeren om de Arabieren en Paiestijnen in discrediet te brengen." U ziet wei weer: heelt alle wonden. de tijd En Jelle heeft mij stomver baasd doen staan. Jawel. Dr. Jelle Zijlstra ziet dit keer eens geen donkere donderwol ken meer aan de financieel- economische hemel, maar op klaringen en lichtpuntjes. Hij zal door z'n moeilijke jaren heen zijn. Wat nu, vrienden? Ik val van de ene verbazing in de andere. Waarlijk, ik verschiet. Suikerwerkfabrikant ir. Jager (die van het inenten tegen tandbederf) heeft gezegd dat een appel meer suiker bevat dan een rol drop. Zozo. Kunnen wij dan nog met goed fatsoen door de zure ap pel heenbij ten? Het appeltje voor de dorst is er natuurlijk ook niet meer bij. Zijn er nog lieden waarmee ik een appeltje te schillen heb? Snoep meer. verstandig, eet niks Uit het blad Hervormd Ne derland pik ik met dank deze spitse opmerking van dr. A. Veerman: „Holle vaten communiceren het hardst". Waarvan akte. MERIJN. DEN HAAG (ANP) ln het kader van een hulpverle ning aan de landen van Indo china heeft de Nederlandse re gering Noord-Vietnam een be- dTag van f 15 miljoen aange boden. Met deze hulp zal con structiestaai worden gekocht voor de wederopbouw van ci viele werken en gebouwen, die door de oorlogshandelingen werden beschadigd of ver nield. Aldus blijkt uit het ant woord van de ministers Van der Stoel (Buitenlandse Za ken) en Pronk (Ontwikke lingssamenwerking) op vragen van de WD-Kainerleden De Koster en Waalkens. (ADVERTENTIE) pu onthullend kleurrijk.* altijd in de aanval Nu per abonnement goedkoper (F. 15,60 voor 13 nrs.) Stuur een briefkaart met Uw naam en adres aan Kick, postbus 400, Amsterdam of bel 023-339040 (dag en nacht bereikbaar). DE partijen in Vietnam heb ben dinsdag in Saigon het overleg hervat om tot overeen stemming te komen voor een nieuwe wapenstilstand' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA-frac- tieleider Van Thijn vindt het onjuist dat sommige Neder landse politici stellen, dat de defensiebezuinigingen die het kabinet-Den Uyl voorstaat af hankelijk is van het oordeel van Navo-generaals of van se cretaris-generaal Luns. Vol gens Van Thijn moet Neder land zelf over z'n defensie kunnen beslissen binnen een redelijke bijdrage aan de Na vo. Volgens Van Thijn moet men de defensie-inspanning afwegen tegen andere over heidstaken. „Wie zou liet ac cepteren als we terwille van een oplopende defensie-in spanning een aantal ziekenhui zen zouden sluiten, de woning bouw halveren en de klasse grootte van de scholen zouden verdubbelen?" vroeg hij zicli af. Het lidmaatschap van de Navo verplicht ons tot een re delijke defensie-inspanning; de PvdA-fractie in de Tweede Kamer is het daar volledig mee eens. De Navo kan deze redelijkheid slechts afwegen tegen de defensie-inspannin gen van andere lidstaten. De redelijkheid in het licht van andere overheidstaken is ech ter een zaak, die alleen Ne derland zelf kan en moet be oordelen. Die Nederlandse po litici, die dat aan de Navo- generaals willen overlaten, verkwanselen daarmee in feite de Nederlandse souvereiniteit, aldus Van Thijn, die overigens ook liet doorschemeren, dat zijn fractie minister Vredeling van Defensie niet in al zijn plannen zal volgen. Zo staat de PvdA-fractie uiterst kri tisch ten opzichte van de ver vanging van de Starfighter. Vandaag zal de Kamer be slissen over een interpellatie over de defensienota, die is aangevraagd door het GPV- Kamerlid Verbrugh. Het gaat hem daarbij vooral om het uit gangspunt, dat de Nederlandse regering bij haar plannen tot bezuiniging van de defensie hanteert. Overigens wordt binnen de PvdA ook nogal verschillend gedacht over de bezuiniging splannen van het kabinet. Het afgelopen weekeinde is daaro ver topovarleg gevoerd tussen partij en fractie. De partij staat op het standpunt, dat het kabinet onverkort moet vast houden aan Keerpunt '72, desnoods tegen de zin van de Navo-partners in. Binnen de Kamerfractie en zelfs binnen het kabinet wordt daar wat genuanceerder over gedacht. Hoewel fractieleider Van Thijn naar buiten toe het volle Keerpunt-pond van het kabinet eist vooral om de achterban gerust te stellen schijnt er binnen de fractie wei oor te zijn voor een com promis met de KVP-fraclie. Twee socialistische ministers, waaronder Vredeling zelf, zijn het daar wel mee eens. Zij vrezen een kabinetscrisis als het kabinet en de PvdA-frac- tip zouden vasthouden aan de nota, zoals die nu door de Navo is verworpen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9