facties op advies tegengesteld „Hier is Sluis biedt spectaculair programma DE SPIJKERSOX MOET DE WERELD GAAN VEROVEREN daagse start OPBRENGSTEN If ASTENACTIE Blauwe golf vanuit L-V!aanderen Op visite RAAD VAN WATERSTAAT OVER OOSTERSCHELDE ïiweer TON VOOR MEER ZON BIJNA ROND Sokkengek Tempo Slurf Geheim 's-Heerenhoelc St. Jansteen Terneuzen Zuiddorpe 1(1(24,25), Ovezande 2.000-00 1:98, 00), Zierikzee 3.355,00 1:550.00). Benoeming bij Landbouw schap I DEN' HAAG Het bestuur Inn het Landbouwschap heeft lii zijn openbare vergadering I -in woensdag 5 juni benoemd Ito plaatsvervangend lid van l'j Gewestelijke Raad voor I feeïaaid de heer J.A. Dorst uit Dreischor. Vtt"-734 en 19-48 door NETTY VAN ZALINGE I ;ensdag 12 juni 1974 rrespondent van de voorziter van de u-, lasschaert zette voor de achta in beweging aan het gem"'* ;ze start was een grote bel™, wandelsportvereniging had e. ingeschreven. v"" Woestijnenstraat, de Kiei™~ I de Kijkuitstraat, via de CT?' gestraat naar de Gravend om zich af te melden aan l gemeenschapshuis Male»*, Tijdens de af te legaen J stand van 10 kilometer hev« den zich op markante pimi controleposten. Op deze deltocht van 10 kilometer v» den geen uitvallers teerd. Op woensdag, de twe» wandeldag gaat de tocht door het bosrijke natuurgebied vT de waterleidingniaatschamj De deelnemers, die niet al23 uit het dorp Clinge kom» maar ook van elders, en zei uit België, zullen van prachtige natuur tijdens fom: wandeling genieten. Op derde avond zal dezelfde roul genomen worden van de eer ste dag en tenslotte zal c,n vrijdag weer een tocht door het bosrijke gebied gepland worden. Aan het einde zullei de deelnemers aan de Bi schoppendreef door de fanfa „Weldoen door Vermaak" ob gehaald worden, waarna in het gemeenschapscentrum Malpe tuus de medailles aan de wad delaars uitgereikt zullen wc den. Patrijzen Tijdens drukbezochte jaarvergaderii van de voetbalvereniging P» trijzen kreeg de heer E. Bol dui een bondsonderscheidüJ van de KNVB opgespeld dö3 L.W- Bakker, voorzitter val de KNVB-afdeling Zeelaiüj De heer Bordui is bij Patr: zen 30 jaar onafgebroken r_ cette-commissaris geweest of tewel de man van de kaartje* zoals ze in 's-Heerenhoek zeg* gen. De heer Bordui was penl ningmeester van 1947 tot 1951 Voorzitter Yssens van Patrij zen overhandigde hem vou het vele werk dat hij heel opgeknapt, een scheerappa raat. Botsing Maandagmiddag deed zich op het kruispnn! Burg. Ysebaertstraat - Oudei Driedijk te St.-Jansteen eelT botsing voor tussen personen auto's. De botsing ontstond doordat de heer F. de M. uit Stoppeldijk komende uit Ab- sdale geen voorrang verleende j aan mevrouw M. A. V. uit St.-J Jansteen, rijdende in de Burg, Ysebaertstraat. Mevrouw De M. die uit de auto wen geslingerd en de beide chaut^ feurs kwamen er met licnt* kneuzingen vanaf. Benoeming Een oud-in woner van Sint-Jansteen, di heer G. van der Velde is per 1 augustus van dit jaar benoemt' tot rector van het Sophiani school voor r.k. atheneum en mavo in Vaals. De drieënder tigjarige huidige conrector van het Sint Maarten College in Maastricht, wordt door deze be noeming waarschijnlijk de jongste rector in Nederland. De heer Van der Velde deed in 1959 eindexamen gymnasi um aan het toenmalige Janse- nius lyceum in Hulst. In 1964 deed hij zijn doctoraal examen geschiedenis en economie aan de universiteit van Nijmegen. Als leraar werkte hij vervol gens in Roermond en Maas tricht. In laatstgenoemde plaats, werd hij vier jaar gele den conrector. Gevonden Aan het bu- reau van de gemeentepolitie te Terneuzen kunnen inlichtingen worden verkregen omtrent de volgende voorwerpen: brons kleurige step, zwart beursje met inhoud, lipssleutel, 4- kleurige balpoint, rood etui met sleuteltje, rijbewijs be, autosleutel, grote en 'dein sleuteltje aan plank, zw art zakmes, kinderschoentje, han ger, etui met vier sleutels, ro- senkrans, paspoort, blauw trai ningspak, bruine Por,Ê;irl0."i naie, kindersandaaltje, sleure met rode label, rood kino® jack. geel hondenriempje, derbril, biljet, rood J33™ blauwe sjaal, zwart-grijze^op vouwbare paraplui, 2 banko jetten, sleutels, armban-3 plaatje, gouden horloge, 8 witte kat, damesjurk, zilveren broche- Collecte De kerkcoliec« jor de missie heeft 'O parochie Zuiddorpe f 216 op gebracht. Schieting In c3*3 Block te Zuiddorpe werd schieting gehouden - (Van een onzer verslaggeefsters) UIDDELBURG In het dekenaat Zeeland is dit jaar, zoals Lij al meldden, tijdens de vastenactie in totaal meer opge- -uld clan vorig jaar. In een aantal gemeenten was de op- I brengst een heel stuk hoger, maar in andere gemeenten werd I dit jaar minder gegeven. Hieronder volgen de verschillende I [tmeenten met daarachter het nu opgehaalde bedrag en tus- I itn haakjes het bedrag van vorig jaar. District Walcheren: Mid- |Kburg 5.700,00 (3.818,62), en West-Souburg |lt',22 (456,00), Vlissingen Ij, (00,16 (2.273,03), Vlissin- l-tn Pauwenburg 500-00 10.00). District De Bevelanden lithouwen Duivenland: Goes 1*580,45 (8.041,55), 's-Heer- lahoek 2-500,00 (2.450,00), lüeinkenszamid 2.520,00 11554,50), Kwadendamme 19,18 (2.251.96), Lewedorp 11535.00 (2.000,00), Oost- Iznid-Beveland 2.397.20 District Hulst: Clinge 1765,00 (1.716.88), Graauw JMSO.OO (1.056,00), Hulst, |:--Will-.brordus 9-029,53 1385,27), Hulst St.-Liduina- Irekenhnis 660.00 560,00), De Blaauwe Hoeve 11.9.85 (916,90), Sint-Jan- (en 1.700.00 (2.308,92), ieuw-Namen 1.000,00 (1.015,25), Terhole 1.434,78 (1.361,17). District Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen: Axel 2.089,84 (1.884,70), Koewacht 1.276,00 (918,38), Philippine 475,00 (475,00)- Sas van Gent 4.333,17 (4.310,00), Sluiskil ziekenhuis 0,00 680,00), Terneuzen H. Wiltibrordus 3.902,88 (4.555,55), Terneu zen De Verrezen Christus 1-763,15 (1.624,00), Westdor- pe 1.700,00 (1.550,00), Zuid dorpe 543,00 (543,00). District West-Zeeuwsch- Vlaanderen: Aardenburg 2.450,45 (2 217-47), Biervliet 1.063,72 (1.101,77), Breskens 604,56 665,59). Eede 710,00 (660,10), Groede 480,00 (329.20), Hoofdplaat 1.050,00 (1.000.00). Oostbure H. Eligi- us 1.77465 (2.172,12). Oost burg St.-Antoniusziekenhuis 315-15 (342.39). Schoondiike 629,6 (697,01), Sluis 1.850,00 (1.675.00), IJzendijke 2.250.00 (2.210,00). De heer Dorst is benoemd lis plaatsvervanger van de lieer LP- Wolse uit Kortgene. Vooruitzichten voor donder- I «8 en vrijdag opgesteld door 11!m ^^l °P dinsdag om if.dO uur. Rustig zomerweer gematigde temperatu ren Weersvooruitzichten in clj- I '1 gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: - ^Aantal uren zon: 3 tot 16. J'i- temp.omstreeks 8 gra- I ®- Max. temp.: omstreeks 18 I -Men. Kans op een droge I Snode van minstens 12 uur: I Proeent. Kans op een ge- ■!e] droog etmaal: 80 pro- I «nt. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. j-' temp.: omstreeks 10 g-ra- -•oa temp.: omstreeks 19 -.ai1, ^ans °P een droge ■node van minstens 12 uur - ftjoont. Kans op een ge- «j droog etmaal: 80 pro- *alei»slanden I *A1£RSTANDEN: Kon" <'LZ ^onveranderd, Rhein- n 2(5 min 4, Straatsburg I Din» oVs Plittersdorf 450 ff*,4'- Maxau 493 plus 13, Dtal? 153 plus Mann" n m 303 mm 13, Steinbach m") 7, Mainz 303 min 2, *n "5 min 4, Kaub 218 2laaderd- Trier 238 mi" 2- Igj ^?2 220 min 5, Keulen h 6, Ruhrort 329 plus ne'rH. h 944 Plus 11, Pan- Si^6 Kop 917 P]us n- kop S" 741 P'us 13- IJssel- n 7 Plus 11, Eefde IJssel j P'us 2, Deventer 262 plus «n 5452 plus 2' Borgha- Plus in rmn 47- Belfeld 1096 I lluis»i pi^T beneden de (Van onze correspondente) MIDDELBURG Felix Jansen uit Roosendaal oprich ter van diverse sportscholen in Brabant en Zeeland was maandagmiddag aanwezig hij de aanbieding van 1196 gulden op Vijvervreugd het tehuis voor geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen.Het geld is bestemd als bijdrage voor de actie „Een ton voor meer zon" die door de ouders van de pupillen van Vijver- vreugd ontketend is. Het ligt in de bedoeling een klein vakantiehuis te bouwen voor d-e kinderen van de sticn- ting. Heel veel mensen dragen de actie een warm hart toe. De sportschool Felix Jansen afdeling Vlissingen organiseer de enige tijd geleden een groot Judo-evenement, waar van de opbrengst naar de actie ging. Mevrouw L.Beije en de heer Schroevers initiatiefne mers tot deze sportactie waren ook bij de aanbieding van de 1196 gulden aanwezig. Dank zij dit initiatief is de ton voor meer zon nu bijna bereikt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het dezer dagen door de raad van de wa terstaat aan minister Westerterp uitgebrachte advies aangaande het rapport-Klaasesz heeft bij de belangen- en milieu-groepen nogal tegengestelde reacties opgeroepen. In politieke kringen reageert men voorlopig terughoudend op het advies. Zoals bekend adviseert de raad van de waterstaat: het aanleggen van een poreuze dam in de Oosterscheldemon- ding (hetzij met behulp van doorlaatcaissons, hetzij door een tijdelijke „blokkendam") bij gelijktijdige aanleg van een compartimenteringsdam ter hoogte van Wemeldinge. Indien een en ander niet haal baar is in technisch opzicht, of indien onverantwoord uitstel van de optimale veiligheidssi tuatie het gevolg zou zijn, dan aldus de raad van de wa terstaat moeten de afslui- tingswerken gewoon worden voltooid, waarna aan de bouw van een groot doorlaatwerk moet worden begonnen. Het advies, dat de minister en de ministerraad voldoende grond moet geven voor een standpuntbepaling, die vervol gens aan de volksvertegen woordiging wordt gepresen teerd, wordt vrijdag al bespro ken in een bijeenkomst van een groot deel van de PvdA- Tweede-Kamerfractie. De PvdA-Kamerleden komen bij een in Sint-Maartensdijk. Het Zeeuwse PvdA-Kamer- lid P. A. Roels, erg gelukkig met de komende brainstor ming, noemde in een voorlopi ge reactie het advies van de raad van de waterstaat „het op één na beste alternatief'. Jammer, aldus de heer Roels, dat de deltadienst van Rijks waterstaat niet is ingegaan op de door n.v. Dijksbouw gedane suggestie: de bouw van een dam, die bestaat uit doorlaat caissons. De voorzitter van de Zeeuw se visserijorganisatie „Zevi- bel", de heer A. Lockefeer, zal zidh samen met anderen bij de bespreking van de PvdA-Kamerfractie vervoegen om te herhalen wat hij ons reeds zei: „De instelling van de commissie Klaasesz is een zoethoudertje geweest- De technische argumenten van waterstaatszijde hebben voor de raad van de waterstaat in haar unaniem advies de door slag gegeven". Er is nu alle reden voor ons om terug te keren naar ons oorspronkelijk uitgangspunt en daar opnieuw strijd voor te gaan voeren: een geheel open Oosterschelde, die beveiligd wordt door dijken rondom dit unieke water". Het is een enorme teleurstelling voor ons, die advies van de raad van de waterstaat", aldus de heer Lockefeer. „Ik heb er ook groot bezwaar tegen dat men het jaar 1978 als streef- jaar voor de afsluiting tot hei lig jaar uitroept. Alsof vast zou staan dat er in 1978 een ramp plaatsvindt indien de Oosterschelde geen deltadam krijgt. Waarom heeft men dan 20 jaar lang nauwelijks iets gedaan aan versterking van de oude en zwakke dijken? Teleurstelling overheerst ook bij de actiegroep „Ooster schelde Open". Woordvoerder Johan Kole uit Yerseke zegt: „Het is duidelijk dat het ad vies van de wijze mannen uit de commissie-Klaasesz is uit gekleed. Waarom is het plan voor de bouw van een cais- sonsdam, zoals technisch mo gelijk wordt geacht door n.v. Dij'kbouw (geen club van be ginnelingen) niet krachtiger aanbevolen". Johan Kole is van mening, dat bij Rijkswaterstaat de jon gere ingenieurs zich maar eens op de problematiek moesten werpen. De actiegroep heeft, na het advies van de raad van de waterstaat te hebben beke ken, de prioriteiten weer an ders gegroepeerd dan in de periode-Klaasesz. 1. Openhouden van de Oos terschelde, bij gelijktijdige dijkverhoging. 2 Bouw van een afsluitdam, bestaande uit doorlaatcaissons, volgens het idee van de n.v Dijkbouw. 3 Het alternatief van de commissie-Klaasesz (poreuze blokkendam en een groot ge- tijdenbekken). 4 Een dichte deltadam en dan maar accepteren dat de Oosterschelde in een modder poel verandert. Dt S- Parma, bioloog en een der woordvoerders van het Zeeuws coördinatieorgaan voor natuur-, iandsohaps- en mi lieubescherming, denkt minder pessimistisch over het advies van de raad van d-e waterstaat, „Wij zullen nooit zeggen: gooi maar dicht", constateert dr. Parma. „Uit milieuoogpunt be schouwd is het advies waar mee de raad van de waterstaat naar de minister is gestapt, echt wel iets waard. Niette min, vanuit natuurwetenschap pelijk oogpunt zou ik zeggen: laat men toch het alternatief van eenvoudige dijkverhoging eens her-overwegen. Ook het kennelijk technisch uitvoerba re idee van de doorlaatcais sons spreekt mij enorm aan". Dr. Parma ziet aan de „vari ant raad van de waterstaat" ook nadelen kleven. Een ervan is, dat de door de raad voorge stelde „Wemeldingedam" de planologische voorwaarden schept voor een zogenaamde „Delta-middenraute", die aan sluit op de vaste oeververbin ding over de Westerschelde en (later) op een tunnelverbin ding tussen Frankrijk en En geland. „Het idee van een au tosnelweg, dwars door het groene hart van de delta is mij een gruwel", zegt dr. Par ma, erop wijzend dat ook de rijksplanologische commissie niets voor het aantasten van het open hart van het deltage bied voelt. Samenvattend: dr. Parma vindt, dat de regering indien zij het advies van de raad van de waterstaat over neemt het kind niet met het badwater weggooit, ook al had hij uit natuurwetenschap pelijk oogpunt liever een gro ter getij denbekken en het be houd van een groter schorren- gebied gezien. De woordvoerder van het waterschap Schouwen en Dui- veland beperkt zich in zijn commentaar tot de constate ring dat het advies van de raad van de waterstaat een stemmig is, zonder minder heidsnota's of wat dan ook. De veronderstelling, dat voor de waterschappen het milieu en de veiligheid in een span ningsveld zouden verkeren, wijst deze woordvoerder mei klem van de hand. De .ee name van 22 in fc«ore jvug,.» -• Axel, tweede aantal uitslag hiervan was: R. Belaert uit Bergen oP^Tu# Zoom. xv. oeiaen uil Dcigc» eerste zij vogel J. Bracxe Axel, tweede zij vogel uir I!_ --wacht Grootste kleine vogels met 4 stuks ae Biock uit Zuiddorpe. Beeï"' donderdag 13 juni 21.27 0p Zoom 908 en 8.35 en 20.45 V 7eri 8-06 en 20.15 n8e 8.58 en 21 17 (Van een onzer verslagge vers) SLUIS Een ambitieus 34.000 gulden kostend pro gramma zal van 19 tot en met 23 juni borg staan voor een groot bezoek aan Sluis. Voor dit bedrag heeft een actieco mité een aantal evenementen op stapel staan die onder de naam „Hier is Sluis" aan be zoekers, inwoners en toeristen zal worden gepresenteerd. De bezoekers zullen hiervoor alle ruimte krijgen want speciaal ter gelegenheid van deze da gen zal de Sluise binnenstad autovrij zijn gemaakt. De openingsceremonie al be loofd spectaculair te worden. Parachutisten zullen op 19 ju ni 's middags om 15.00 uur landen midden in Sluis om bei en hamer te overhandigen aan de historische stadsfiguur Jan- te van Sluis, waarmee de fees telijkheden officieel van start zullen gaan. Daarna is het de beurt aan de kinderen, die kunnen deelnemen aan eer ballonwedstrijd met een wa terval van zeer fraaie kinder prijzen. Donderdag 20 juni zal de bezoeker aan Sluis centraal staan. Er worden speciaal voor hen biertapwedstrijden gehou den waarop dus niet horeca- deskundigen maar de consu ment kan tappen. Dit gebeurt op drie plaatsen in de open lucht. De finale vindt 's avonds plaats op de Markt of, bij onverhoopt minder gunstig weer, in de sporthal. De vrijdag is gereserveerd voor de ambulante handel. Hun speciale feestmarkt zal dan worden gehouden, terwijl 's avonds Sluis zal daveren onder de klanken van de Henk van Montfoortshow. Op zaterdag vindt een con cours voor stadsomroepers plaats. Begonnen wordt om 13.00 uur. Voor de kinderen begint die dag om 15.00 uur met een kindermatimee in de sport hal waai-op ook het kinder koor De Sluise Rakkers zullen optreden. Zondag is de sluitingsdag van de vijfdaagse manifesta tie. waaraan ruim honderd plaatselijke winkeliers deelne men. Er zijn die dag viswed strijden voor de jeugd in het kanaal naar Brugge. Om 14.00 uur 's-middags begint een standwerkers concours met deelnemers uit België en Ne derland en als letterlijke klap op de vuurpijl wordt de mani festatie besloten met een groots vuurwerk dat mede tot stand is gekomen door de me dewerking van een Nederland se Brouwerij. Met veel trots presenteerde gisteren het actiecomité be staande uit vertegenwoordi gers van Horeca, WV en Middenstandsvereniging het lijvige programma. Maanden van voorbereiding hebben dui delijk gestalte gekregen. Dankbaar toonde men zich over de gulle medewerking die overal werd ondervonden. Zo werd bijvoorbeeld in totaal een garantiecrediet van 12 mille verkregen, teken dat men gelooft in het slagen van deze manifestatie. Los van het officiële pro gramma zullen ook de ver schillende straten nog iets aparts doen. Zo zullen de win keliers van het Walplein en de Sint Annastraat een Oudhol landse Markt in het leven roe pen, waarop 's-avonds gedanst kan worden. Voor hongerige magen zal er iedere dag een varken aan het spit worden gebraden. De winkeliers van Kapelle- straat zorgen voor oprichting van een Feestpoort en de uit gifte van speciale stickers. In de Kapelle straat zullen voorts diverse terrasjes verschijnen. De winkeliers van de Oude Kerkstraat zullen iedere vrouw die tijdens deze dagen voorbij flaneert een bloem aanbieden. Nederland en eigenlijk de hele wereld, wordt sinds kort vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen overstroomd met de blau we golf voor de voetjes. „En de golf hadden we nu net nodig", meent de heer Walter Lockefeer van Mi- iock uit Hulst. Je moet er alleen maar op komen. mens warenhuisconcern. Met, zoals ik laat weten, een nog niet eerder vertoonde uitvin ding. Hoor ik de directeur tegen zijn secondant zeggen: „Daar heb je weer de een of andere sokkengek, die denkt iets heel bijzonders te heb ben ontdekt. Zeg maar tegen hem, dat hij morgen met zijn zaakje op het hoofdkantoor kan komen, maar als het niets bijzonders is, dan staat „Loopt uw zoon of dochter ook altijd en eeuwig met datzelfde afgedragen, blauwe geval aan het lijf? Ja, ik bedoel de zo bejubelde spij kerbox. Als je er als moeder niet uitdrukkelijk op staat, dat de broek zo af en toe eens te water gaat, dan krijg je het niet eens te pakken. Je hoort toch de sterkste verhalen over spijkerbroe ken, die 's avonds gewoon in de hoek gezet zijn, om 's morgens door de eigenaar weer bevolkt te worden. Of dat staan in de hoek nu mo gelijk gemaakt wordt door het vuil, of door de ontelbare verstelstukken, die op kont en knie gezet zijn, laat ik in het midden. Maar het is toch een feit- dat je niet tot deze tijd hoort, als je niet in het bezit bent van zo'n ding. dat omschreven wordt als Jeans spijkerbroek. Nou en in dat laatste woord zit nu de oplossing van die blauwe golf. Want hebt u ooit gehoord van spij kersok? Nee? En toch be staan ze sinds twee weken. Ze zijn ontsproten aan het brein van Walter Lockefeer. „Och, dat bestaat toch niet", zeg ik tegen hem. „Sokken van spijkergoed, dat zal lek ker zitten zeg. Binnen de kortste keren loop je kreupel van de blaren"! „Nou wat zeg k", roept de heer Locke feer gekrenkt naar zijn se cretaresse mevrouw van Wa terschoot,. „Daar heb je weer zo'n ongelovige Thomas". „Dat heb ik nu laatst in Duitsland ook een keer mee gemaakt. Ik kondig me aan bij de directie van een in- hij met twee minuten weer buiten de deur". Nou ik ben niet voor een kleintje ver vaard", vertelt de heer Locke feer. „Maar de toon waarop dit alles gezegd werd, droeg wel het stempel van de on verzettelijke grote baas- Maar ik wist dat mij niets kon gebeuren, want ik was in het bezit van een onge looflijke kraker. Ik was er van overtuigd, dat onze vin ding in zou slaan als een bom. Nou en dat deed het. Want op het moment dat ik mijn koffers opendoe, ont staat er een enorm tumult in dat kantoor. Er wordt ge graaid, gepast, gemeten en gewogen en de woorden „Unglaublich, ummöglich" zijn niet van lucht. Ik stond in derdaad binnen de kortste keren buiten, maar dan wel met een enorme order op zak. Buitengekomen realiseer je je pas goed. wat er ge beurd is Want een dergelij ke enorme vlucht hadden we nu ook weer niet ver wacht". staat een schijnwerper opge steld. Een daar staat hij dan in volle glorie: De eerste enige echte jeanssok ter we reld. Ademloos kijken de be zoekers naar die magische sok. Ineens vliegt er dan een batterij van schijnwerpers aan- Je weet eerst niet waar je kijken moet. Een blauwe hemel opent zich voor de toch lieel wat gewende inko pers. Spontaan barst er dan een donderend applaus los. Het pleit is gewonnen. Maar wat al die mensen nooit te zien zullen krijgen, dat wordt mij wel gegund. Ik mag een kijkje nemen in de sokken kraamkamer. Want om de echte spanning te kunnen proeven, die ge paard gaat met zo'n uniek ge beuren, moet je ook aanwe zig zijn geweest bij de ge boorte en de begeleiding van zo'n nieuw sokkenkind. De aanblik is overweldigend. Want waar je ook kijkt in de grote fabriekshal, het is a.l blauw wat de klok slaat. Staande aan de wieg van de echte jeanssok, in dit geval een hypermoderne breima chine, maak ik dan zo'n ge boorte mee. idee. Een paar jaar geleden ontdekte ik, dat er een gat in de sokkenmarkt zat. De spij kerbroek b.v. bestaat al zo'n 150 jaar. Tegenwoordig zie je alle mogelijke artikelen van spijkergoed. Tot schoenen en tassen toe. Maar er bestond nog geen echte spijkersok. We hebben keihard gewerkt om dat gat op te stoppen. Er zijn wel veertig tot vijftig proeven genomen, maar steeds ,^erd het resultaat in de hoek geslingerd. De sok moest namelijk dezelfde ei genschappen hebben als jeans. Ze moeten tegen uitko ken kunnen, ze mogen wel verkleuren maar niet krim pen, nou en dat is ons nu uiteindelijk geluikit". Thuisgekomen wachtten de inkopers van de grootwinkel bedrijven uit Nederland vol ongeduld op hem. De hele zaak is steeds met de groot ste geheimzinnigheid omhuld geweest. Aileen de directeur mocht als eerste het geheim ontsluieren. Die taak geeft hij niet uit handen. Steeds als er nieuwe kijkers komen presenteert hij met de flair van een volleerd goochelaar zijn eerste echte originele spijkersok. Met een wijds gebaar gooit hij dan de sox- shop open. Nee, geen sexshop maar een soxsbop. In de pikdonkere ruimte Ik ben er even helemaal stil van. Wist u dat kousen en sokken met verschillende soortgenoten tegelijk als een lange slurf uit de machine komen? Ze worden aan el kaar geb'-eid met de tenen en de hielen om en om aan elkaar vast. Soms knipt de breier de navelstreng door en ls hij geen tijd heeft doen een stel meisjes dat even verderop in de hal. Dan begint de sok zijn eigen le ven Weer andere meisjes prikken die sokken op een machine, die de tenen dan tot en geheel breid. Nee, de heren breiers dragen de spo ijker sokken nog niet zelf. „Awel" zegt er een. „Ik zou ze best willen dragen, maar mens we hebben de tijd niet eens om ze aan te trekken". Nou -*n dat is best te gelo ven, want er wordt momen teel .vat afgebufferd bij Mi- lock in Hulst- Een niet alleen door de wat mindere goden, maar ook door de sokken- directeur Lockefeer zelf. De miraculeuze uitvinder van snijkersok. Hij staat aan het hoofd van de 125 personeelsleden, waarvan eenderde deel uit mannen en tweederde deel uit vrouwen bestaat „Natuur lijk vind je zoiets geweldigs niet in je eentje uit", zegt hij de eer afwimpelend. „We werken al jaren met een groep van vijf man aan dit Ze zijn daar bij Milock zelfs overgegaan tot het brei en. van patchwork sokken- Die zien er uit of er einde loos veel stukken van spij kergoed op zijn gezet. Maar het morme tempo waarmee in de fabriek gewerkt wordt blijft me fascineren. Dus loop ik nog even terug. Aan dp voorkant van de zaal zit ten twee meisjes aan de rondsti kmachines, de tenen en hielen weer aan elkaar te breien, dan gaan de manden met de honderden sokken, via de opende band naar de meisjes, die voor een buis zitten, waar de wind met kracht doorheen suist. Daar worden de sokken in een razend tempo gekeerd. De dames zien me niet eens lo pen, misschien zijn ze wel bang tijdens een moment van onoplettendheid zelf door de buis te worden gezogen. In de wasafdeling worden de mokken voorgewassem. ge krompen en gedroogd. Bij een aoprraat met een heel stel ijzeren benen, zie ik 'twee vrouwen staan, die de verfomfaaide sokken met een noodgang op die benen schuiven, om daarna als een andere set ijzeren benen uit de hogedrukoven tevoorschijn komen, het tweede stel benen er voor in de plaats te duwen. Op de meest linkse afdeling heerst e'm betrekkelijk rusti ge sfeer, daar worden de sok ken verpakt in dozen- die, als ie ze onenmaakt op schil derijen lijken. Ik ben door dat korte bezoekje aan de sokkenfgbriek bekaf geraakt. Ze krijgen hun brood toch ook nier voor niets denk ik in me zelf. eindredactie: rein van der helm

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3