ledewerker IVEEL MOSSELZAAD OP DE WADDENZEE Aanvraag voor uitbreiding Hoechst Smeerpijp Waarde centraal tijdens uitstapje raadsleden naar Shell-Chemie \fORSE KRITIEK OP GEMEENTEBESTUUR [Werkgroepen ontevreden over aangepaste cultuurnota feest van Heikantse Uitslagen van schietingen stad streek 1rf e Terneuzen lene vergadering Coöperatieve fisenbank Hulst hansweertse GAVEN Veel publiek l)ij politie- kondendemon- stratie in Goes REGEN TEISTERDE ZWEMMERS- KAMPEERINSTUIF Heinkenszand J. A. VERWIJS WINT SCHIET WEDSTRIJD Zwaar gewonden bij botsing in Kruiningen PERIODEN Huldiging van schoolhoofd in Kwadendamme werd dorpsfestijn GEMEENTE BORSELE Goes WOONWAGEN Waarde Kruiningen Schip omhoog H. Eversdijk voorzitter GHU-fractie GELUID AFGEBRAND Msdag 11 juni 1974 dive lEAU sinds Jeidsperso- ierde rae- pus 93, AUTOVER2EKE^Nr Catalogusvvaarde f tevens re ls verzat. yu°0.i f 156,-. TelefonisrÜ Ken 1 gen 01149-430 lsche imfl N I gemeentesecretarie, afdelm (ciën c.a., kan worden gepfa Irisnormen, afhankelijk van I I opleiding en ervarin» Io0,_ tot 1642,- per lokkene zal hoofdzakeliit ,j In zijn op het gebied van de a fclmimstratie. Bekendheid met Jverking van de salarisgegeven, ■computercentra strekt tot aanb gebruikelijke rechtspositieree! Izijn van toepassing. ling is beschikbaar. )ien binnen 10 dagen na het 1 [blad te worden gezonden wethouders van Xerneuzen/ TOT BIJWONING VAN DE InDERDAG 27 JUNI a.s. lom halfacht in café DE STER fcrdamstraat te Hulst. lering zullen o.a. worden beha Ivijziging en wijziging huisho Int. benda der vergadering, alsmej len op het kantoor van de banl de leden tot na afloop van de Coöp. Raiffeisenbank HULST IET BESTUUR Van een onzer verslaggevers) GOES De werkgroep I ,ooiicultuur en cultuurconser- itring van de Goese culturele j is maar matig in haar I jthik over de wijze waarop aar adviezen zijn verwerkt in tweede nota. Dit staat te ]fJen in een brief die de jerkïroep gestuurd heeft aan de Goese culturele raad. „De leden van de werkgroe pen hebben vrije tijd opgeof ferd om de eerste discussieno ta nauwgezet door te nemen en van commentaar te voor zien. Er zijn tal van nuttige aanvullingen en wijzigingen voorgesteld. Van dit alles is vrijwel niets terug te vinden in de tweede nota", aldus schrijft de secretaris van de werkgroep wooncultuur en cultuurconserverinig in zijn brief. In een ander stuk plaatst de werkgroep enkele kantteke ningen bij de tweedie nota „We betreuren het magere formaat en de forse prijs". De werk groep zegt te hebben verno men dat er uit eigen initiatief slechts twee burgers commen- aar hebben geleverd op de eerste versie. „De gemeente dient zich te schamen, dat ze voor belangstellende burgers zulke forse dremipels opwerpt als dezen zich wensen te oriënteren op cultureel ter rein. Na deze niet mis te verstane kritiek wijst de werkgroep er nog op dat ook de gemeenteraadsleden op de ze manier onvoldoende geïnformeerd raken over de gang van zaken op cultureel terrein. De brief van de werkgroep zal aan de orde gesteld wor- des tijdens de vergadering van de culturele raad vana vond in de Prins van Oranje te Goes. De aanvang van de vergadering is halfacht. Op de agenda staat verder nog een aantal subsidieaanvra gen van onder meer de volks dansgroep Kasporgo, de stich ting Jeugd en Muziek, de groep WEB en de stichting Goese Kaden. markten GOES. 10 juni Groenten: I -er stuk kropsla I 6,59,5, II j bloemkool 4 per kr. 104 6 per kr. 56116, 8 per I i, 2934, 10 per kr. 25, afw. u37. per bos: kroten 4254, en 41—61. per kg: nieuwe aardappelen grote 9495, drl. 7479, kriel 5560, oude aard beien grote 1015, spits- Viol 1 3542, sav. kool I 68 II 50, peulen II 710760, andij- 1 85. lamsoren I 122, snij bonen 440, aardbeien per doos Red G. I 82 per kg, 380400, Tamella per doos 11x100 Gorel- la per kg 11x360. KAPELLE, 10 juni - Kruisbessen export 116, rode sen p. doos van 200 gram I J 110, frambozen p. doos van SCHOLIEREN I UITVOERING (Van onze correspondent) HAVS1VEERT Voor een volle zaal hebben de leerlin- sen van de R.K- kleuter- en I basisschool in Hansweert za terdagavond in de zaal Zeelan- dia een zang- en toneelavond pegeven. Het programma begon met een bloemenshow, verzorgd door de kinderen van de kleu- I terschool. Daarna brachten de leerlingen van klas 1 en 2 de toneelstukjes De Appelflappen van koning Hubertus en Ver boden te Lachen en Modehuis Êilen.Na de pauze werd opge treden door de leerlingen van de klassen 3 en 4 met een potpourri van oude liedjes. Ook het publiek in de zaal werd gevraagd mee te zingen, waaraan spontaan gehoor werd gegeven. Tenslotte was de beurt aan de kin-deren van de klas 5 en 6. Zij brachten een eigentijdse show. Tweeëntwin tig „fratsenvretertjes" belicht ten enkele zaken die het afge lopen schooljaar in het we reldgebeuren een belangrijke plaats hebben ingenomen. Dankzij de inzet en medewer king van kinderen en onder wijzend personeel werd deze avond een groot succes. sen f 10,- maar liefst f 11,' *aart'' subliem in kwaliteit. 'Van onze correspondent) goes Een autobestuur- öer. die langs de weg zijn J"to wilde repareren, wordt door een man neergeslagen en 'ari zijn portefeuille beroofd. 8p overvaller heeft echter niet "P de hond van de bestuurder rerkend, die de man met zijn scherpe tanden tot stilstand dwingt en hierop de porte- feu'ile aan zijn baas terug- Wil. fit was het meest spectacu- 'ure thema tijdens de geslaag- T Politiehonoendemonst.ratie, eonlangs op het terrein var. ost christelijk lyceum aar. dt hoer van Elsdorpweg te Goes - -uden werd. Onder ue ruim 460 bezoekers bevonden 'onder meer burgermeeste* nuber, mevrouw Huber, J ;;e Rave, hoofd-inspecteur PPoschef van gemeentepolitie uievrouw de Rave en docenler P-eerlingen van het chr;s.e- 'ok lyceum. Aan deze demonstratie na- m!? j e' heer I- Heijstek cVl Meche,se herder Mar- dj' -Schipper met de bouvier r, ,da, K Schipper Jr. met je "•"se herder Axel, A. L v e^e met de Mechelse ner Ier h. L Hensdijk met de boa Van en Gaulooze te' t - Duitse herder Wodan. o verdere onderdelen van 'em°nstra' e bestonden u't m^orzaamf1eidsoef -eningen ti '8"'; en icvieren), sc.1 (hJsprm3sn steloefeningen n. ,208enaamde manwerk). de aem°nstratie werd gehou- K'idv toestemming van de cnmil. -dant Driesprong iowIa ?n' van rijks- hondenschool. gaf er oningen aan de aan- Sen de nodige uitleg. 250 gram II 130. Aardbeien in 2 kg krat p. kg: Gorella I 380—410, II 180—400, Vola I 330—420, II 140—380, Red Gauntlet I 380-^20, II 290— 380, Regina II 270—360, Sen- gana II 270. Aardbeien p. doos. Gorella II 6380, Vola I 107, II 81—92, Red Gauntlet I 90—95, II 62—89, Regina II 8297, Sengana I 89, II 71. Aardappelen: Oud: Grote II, eerstelingen grote 93109, driel. 85, kriel 66-70. Groenten Radijs 26, bosuien 48, Bloem kool 54—77. (Van onze correspondent) KRUININGEN Tijdens het weekend heeft in het re creatiegebied Den Inkel in KruÈningen de zwem- en polo club Zeelandia een nationale zwemmerskampeerinstuif g©- houdeh, waarvoor 215 kinde ren naar dit gebied waren ge komen. Vrijdagavond sloegen de jongens en meisjes van de zwemverenigingen Zeelandia uit Reimerswaal, Stormvogels uit Vlissingen, Luctor uit Mid delburg, De Ganzen uit Goes en een uit Brabant afkomstige zwemvereniging de tent op het kampeerterrein van Den Inkel. Het kamp heeft plaatsgevon den onder welhaast barre om standigheden. Door de regen kon het vastgestelde program ma nauwelijks worden uitge voerd. Zaterdagavond werd in het dagverblijf van de kam peerboerderij een kampvuur gehouden. Zondagmiddag kon den de kinderen voor het eerst in het zwembad Den In kel gaan zwemmen. Direct na de zwempartij moesten de tenten alweer opgebroken worden. (Van onze correspondent) HEIKANT Het 40-jarig bestaan van de r.k. muziek vereniging Heikant werd ge vierd met een muziekfeest waaraan drie groepen, en drumbands en acht muziekge zelschappen deelnamen. De deelnemende groepen en drumbands gaven na een op tocht een show op het school plein. Alle muziekgezelschappen namen deel aan een optocht en gaven hierna een concert op de kiosk. Ondertussen werden afgevaardigden van de deelne mende gezelschappen in de la^ gere school ontvangen, waarbij de wethouders Blommaert, Stolte en Brand van de ge meente Huist aanwezig wa ren. Vanwege het 25-jarig lid maatschap van de muziekvere niging Heikant werden door de heer Dekkers van de Bre dase muziekbond, afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen medail les uitgereikt aan A. de Beule en C. de Beule en kreeg de voorzitter van deze vereniging, de heer F. Martinet vanwege het 25-jaar vervullen van een bestuursfunctie eveneens een medaille opgespeld. Om zeven uur 's avonds trad de volksdansgroep Hava Na- quila uit Vogelwaarde op on der leiding van de heer Vos- veld. Voor dit optreden be stond een flinke belangstelling en de volksdansers werden met gul applaus beloond. Bazar Een werkgroep welke gevormd is uit leden van de voetbalverenigingen „Luctor" en „Heinkenszand" Organiseert op 14 en 15 juni een bazar in de loodsen van de heer Nieuwenhuizen. In de week van 8 tot 15 juni zal een ophaaldienst goederen ophalen voor een rommelmarkt- Deze wordt gehouden op 15 juni 's middag' op het plein bij de ba^arloo 1 (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE In vergelijking met voorgaande jaren, is er dit jaar door de Zeeuwse mosselvissers heel wat mossel zaad op de Waddenzee naar bovengehaald. (ADVERTENTIE) De zaadvangstperiode begon op zeven mei. Eenentwintig juni is de laatste dag. Onge veer negentig mosselvissers beproeven hun geluk op de Waddenzee. Volgens de heer P.J. Barbé mosselhandelaar te Yerseke en tevens bestuurslid van de vis sersvereniging Yerseke is men in kwekerskringen zeer tevre den over het resultaat tot nu toe: „Het loopt erg goed. Er is zeer veel over boord gegooid' Hiermee doelt de heer Barbé op het feit dat het jonge zaad dat gevangen wordt op de zo genaamde vrije gronden, over boord wordt gezet op de per celen die de vissers gepacht hebben. De heer Barbé wijst erop dat de zaadvangsten de laatste jaren toch erg goed geweest zijn. Hoe dat komt weet hij ook niet precies„Dat is de natuur. Het hangt af van het weer en van de vraag of de jonge mosselen zich vastzetten op de zeebodem". Het zijn MIDDELBURG Op de schietbaan van de afd. Middel burg (Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland) van de KNJV te 's-Heer Arendskerke is een wedstrijd gehouden op inko mende doubletten. Gestreden werd in drie klassen, waarvan de klasse- grenzen eerst na afloop van de wedstrijd werden bekend go- maakt. Om binnen de klassen tot de juiste plaatsbepaling te ko men. werd door de deelnemers met een gelijk aantal punten gekampt op dwarsende dou bletten. De uitslag werd als volgt: Klasse A: J A. Verwijs 160 p, J Ras 140, A. v. Dijke 140, A. Jacobs 140, R. Hendriks 140, B.A. v- Dijke 140, C. Schip pers 140, Klasse B: G. de Kok 130, W. de Kok 120, C.P. de Jager 120, L. v. Eijzeren 120, T. v. Dijke 110, C. v. d. Maas HO, L. Polvliet 110, J. de Regt 110, A. v- Strien 110, M. Ver wijs 110, P. de Winter 110. Klasse C: J. de Winter 100, W.J. v. Tatenhove 100, D.P. Remijnse 90- A.A. Lingier 70, D. v. Strien 60, J. de Jager 40, J'. Meuibroek 26. Voor de winnaars van elke klasse was een medaille met inscriptie beschikbaar gesteld- Voorts bestonden de prijzen uit diverse jachtbenodighedlem e.a. De poedelprijs werd ge wonnen door de heer J. Meui broek. (Van onze correspondent) KRUININGEN Maandag middag zijn bij een verkeers ongeval op de kruising rijks weg 58 - Veerweg nabij Krui ningen de bestuurder van eer» personenauto J. van de Kette rij afkomstig uit Vüssingen en de bestuurder van een vrach tauto J. M- Willemse afkom stig uit Sluis ernstig gewond geraakt. Zij dienden per am bulance overgebracht te wor den naar het Bergzichtzieken- hiuis te Goes. Het ongeluk ontstond doo*- dat drie auto's voor de stop lichten stonden te wachten c m •ïjksweg 58 op te rijden. Ean Oaf vrachtauto met aanhang wagen heeft dit niet gezien en s bovenop de wachtende au to's gereden. Het gevolg hier van was dat er een enorme ravage ontstond waardoor het verkeer op de Veerweg een half uur gestremd is ge weest. volgens de Yersekse mossel handelaar allemaal faktoren die meespelen. Ook de perspectieven voor het komende mosselseizoen zijn goed. Dit alhoewel er een schaarste dreigt aan grote mosselen. De heer Barbé: „Er zij niet veel grote mosselen, Diegene die ze wel heeft zal er flinke pry zen voor kunnen maken". De heer Barbé heeft er naar zeggen niet zo erg veel liggen. De jaarlijkse zaadrace op de Wanddenzee is verdeeld in twee perioden. Tijdens een eerste periode die dit jaar van zeven mei tot tweentintig mei duurde worden de in de Wad denzee gevangen jonge mosse len ook in de Waddenzee weer overboord gezet. De mosselen die gedurende de 2de periode dit jaar van achtentwintig mei tot eenentwintig juni, gevan gen worden moeten volgess de voorschriften van het ministe rie van landbouw en visserij gelost worden in Zeeuwse 'wa teren. Het gevolg is dat de vissers met hun kostbare vracht eerst een tocht door een groot gedeelte van Nederland moe ten maken, om hun toekomsti ge verdiensten op de percelen in de Oosterscbelde weer overboord te zetten. (Van onze correspondent) KWADENDAMME In een stampvolle zaal van dorpshuis „De Burciht" te Kwadendam me werd „imeester" A. C. de Boo gehuldigd met zijn 25- jarige jubileum als hoofd van de R.K- lagere school, 's Mid dags was het feest voor de sahoolkinderen die met zang en voordrachten een terugblik gaven op het onderwijs vanaf 1874 tot op heden. De receptie, die tot een dorpsfestijn uit groeide, werd opgeluisterd door het jeugdorkest van Con Afezzione. Namens alle paro chianen van Kwadendamme overhandigde de voorzitter van het schoolbestuur de heer Peeters aan de jubilaris een bedrag om zijn boekenverza meling over de historie van oude Zeeuwse steden en dorpskernen aan te vullen. De burgemeester van Borsele maakt bekend, dat met ingang van 12 juni 1974 gedurende een maand ter gemeentesecretarie, bureau algemene zaken, Stenevate 10 te Heinkenszand voor een ieder ter inzage liggen, de ontwerpen tot wijziging van de hierna te noemen be bouwingsvoorschriften bebouwingsvoorschriften uitbreidingsplan in hoofdzaak der voormalige gemeente Baarland; renvooi plan in hoofdzaak gemeente Borssele 1957 der voormalige gemeente Borssele; bebouwingsvoorschriften uitbreidingsplan 1953, plan in hoofdzaak, der voormalige gemeente Driewegen; renvooi plan in hoofdzaak gemeente Ellewoutsdijk 1957 der voormalige gemeente Ellewoutsdijk; renvooi uitbreidingsplan in hoofdzaak der voormalige ge meente 's-Heer Abtskerke; renvooi uitbreidingsplan in hoofdzaak gemeente 's-Graven- polder 1964 der voormalige gemeente 's-Gravenpolder; renvooi behorend bij het uitbreidingsplan in hoofdzaak der voormalige gemeente 's-Heer Arendskerke; renvooi behorende bij het uitbreidingsplan in hoofdzaak van de gemeente 's-Heerenhoek 1961 der voormalige ge meente 's-Heerenhoek; renvooi behorende bij het uitbreidingsplan in hoofdzaak van de gemeente Heinkenszand 1961 der voormalige ge meente Heinkenszand; bebouwingsvoorschriften uitbreidingsplan in hoofdzaak der voormalige gemeente Hoedekenskerke; bebouwingsvoorschriften uitbreidingsplan in hoofdzaak der voormalige gemeente Kloetinge; bebouwingsvoorschriften uitbreidingsplan in hoofdzaak 1950, der voormalige gemeente Nisse; bebouwingsvoorschriften, deel uitmakende van het uit breidingsplan in hoofdzaak der voormalige gemeente Oude- lande; bebouwingsvoorschriften behorende bij het uitbreidings plan in hoofdzaak der voormalige gemeente Ovezande. Gedurende bovengenoemde termijn van een maand kan een ieder die bezwaren heeft tegen de gewijzigde bepa lingen, deze schriftelijk bij de gemeenteraad indienen. Heinkenszand, 8 juni 1974 De burgemeester voornoemd, G. H. E. M. van Waes (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN Moerdijk „een zuivering is nooit hon derd procent. Het is nooit he lemaai halleluja. Er blijft al tijd wel wat over". Dat ant woordde zaterdag ir, W. Bod- leander, produktiechef bij bhell-Chemie te Moerdijk op viagen over de schorrenaan tasting bij Waarde door de Brabantse smeerpijp, die daar )n de Westerschelde loost. De kwestie „smeerpijp Waarde" kwam aan de orde tijdens een uitstapje van de gemeenteraad van Reimerswaal naax de ahell-Chemie te Moerdijk. De heer C. van Leeuwen van de commissie Leefbaar neid Waarde, die de gemeen teraad vergezelde, stelde de vraag of het mogelijk was dat Shell het afvalwater dat op de Westerschelde wordt geloosd rnrg verder kan ziuiveren- Vol gens de heer M. Jakobs, mi lieudeskundige van Shell- Moerdijk, was dit wel moge lijk: „Maar er zijn ook andere factoren die een rol spelen in de stank bij Waarde". In ver band hiermee wees burge meester C. Pijl-Hogeweg van Reimerswaal op het. feit dat ook de Brabantse woonkernen (tun afvalwater in de Westc. seaekte pompen. De heer P. van de Burgn, nuofd van de technische diensl ven het waterschap West-Bu, bant, beheerder van de smeei pijp, wilde vervolgens van de commissie weten waar de «rank eigenlijk vandaan komt Van de pijpen of van het wa ter. „Het komt van het water' «ldus de heer Van Leeuwen „Dan kan ik u op korte ter mijn slecht helpen. Er moeten gelden uit rijksfondsen komen. De provincie Zeeland stelt geen prijs op zuivering 111 haar gebied". Voor het watei- senap en voor de inwoners van Waarde bleek de plaats van een te bouwen zuiverings- siation geen probleem. Beiden loonaen zich voorstander van en zuiveringsinstallatie bij Bergen op Zoom. Na de oriënterende bijeen komst in het Shell-kantoui maakte het gezelschap een rit je over het terrein van de raffinaderij. Voorzien van vel- jigheidshelmen, die de Zeeuw se bestuurshoofden goed ble ken te passen, bekeek men üt kraakfornuizen, de koelwater- afvoer naar het Hollands Diep en het beginpunt van de afvalwaterleiding naar Waar de. Verder werd nog een be zoek gebracht aan het science fictionachtige computer- en controlecentrum van Shell- Chemie. Beenbreuk De in Goes woonachtige A.M. is met zijn bromfiets gevallen toen hij links de bocht nam, om de St, Jacobsstraat in te rijden. Hier bij kwam hij in aanraking met een betonnen paaltje. Hij met een beenbreuk overge bracht naar het Dijkzicht-zie kenhuis te Goes. Inbraken In de gerefor meerde basisschool en in de openbare basisschool te Waar de is ingebroken. Uit beide scholen werd een klein bedrag aan geld gemist, terwijl uit de openbare school een blok met gewichten en twee geluids boxen werden ontvreemd. Puzzelrit Aansluitend op de feestelijke opening van het nieuwe postkantoor Kruiningen werd vrijdag voor de jeugd tussen 6 en 10 jaar een fietsknobbelrit gehouden. Voor de jeugd van 11 tot jaar werd een puzzelrit gehou den. De vele prijzen waren beschikbaar gestold door de Rijkspostspaarbank en de Gi rodienst uit Haarlem. De knob- belrit en de puzzelrit waren uitgezet door de heren Bochte en A.M. de Westveer, De start was bij het oude postkantoor, terwijl de aan komst plaatsvond bij het nieu we postkantoor. De prijzen werden uitgereikt door de heer W. Stevels directeur van het kantoor te Goes, geassis teerd door andere functiona rissen van de PTT uit Zeeland endoor de kantoorhouder van Kruiningen. Uitslag knobbelrit: 1 A. Sa man 184 punten, een prijs van vijftig gulden, 2 P. Dek 182 punten, vijfentwintig gulden, G. Vinke 169, een prijs van vijftien gulden, 4 J. Kake- beeke 142 een prijs van tien gulden, 5 N. Boneschanser 140 een prijs van vijf gulden. Ver der waren er nog 10 prijzen van vijf gulden en 9 prijzen van een gulden in spaarze gels. Uitslag puzzelrit: 1 H. West veer 65 punten een prijs van veertig gulden, 2 C. Waverijn 66, een prijs van vijfentwintig gulden, H. van Stel 66 punten vijfentwintig gulden, 4 H. de Jonge 74 een prijs van tien gulden en 5 B. van Stel 99 een prijs van vijf gulden. Verder waren er nog tien prijzen van vijf gulden en 9 prijzen van een gulden in spaarzegels. Al le 166 kinderen die aan de tochten hebben deelgenomen kregen een ballon, een ijsje, een lolly en informatiemateri aal van het post en spaarwe zen. (Van onze correspondent) WEMELDINGE In de nacht van zaterdag op zondag is in de Oosterschelde ter hoogte van de Vondelingeplaat het Nederlandse 1297 ton me tende motorschip Ella V, gela den met grint, onderweg van Nijmegen naar Antwerpen, omhooggevaren. In de loop van zondagmorgen zijn de sleepboten Betsy en Anjo van de sleepdienst Muller uit Ter- neuzen erin geslaagd, het ge strande schip weer vlot te trekken. (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG Het be stuur van de CHU-fractie in Provinciale Staten is, na de laatste statenverkiezingen ge wi-jzigd. Als fractievoorzitter gaat voortaan optreden de heer H. Eversdijk uit Hein kenszand. De vroegere voorzit ter, de heer P. G. van den Bosse uit Axel, wordt plaats vervangend fractievoorzitter, Tot secretaris-penningmeester is benoemd, de heer J. P. Ventevagel uit Vlissingen- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Op 28 juni, 's middags om drie uur, wordt in het stadhuis te Vlissingen een hoorzitting gehouden, in verband met twee aanvragen voor fabrieksuitbreiding die door Hoechst-Vlissingen zijn ingediend. De aanvragen, op grond vat de wet inzake de luchtveront reiniging en volgens de hin derwet, hebben betrekking op de bouw van een derde pro- duktiestraat var de polycon- densatiefabriek- De bewuste fabriek, die trevira-grondstof- fen vervaardigt, beslaat mo menteel een terrein van 12 hectaren in het Sloegebied. De uitbreiding van het bedrijf wordt aan de noordzijde van dit terrein gerealiseerd. Volgens de informaties die Hoechst op grond van de Ne derlandse milieuwetgeving heeft moeten verstrekken, zullen giftige stoffen, die op acht punten continu worden afgeblazen, slechts in de vorm van „sporen" aanwezig zijn. Tot de afgeblazen stoffen die, bij hoge concentraties, de gezondheid zouden kunnen schaden, behoren methanol en glykol. In de categorie „ver giften" behoren deze beide stoffen tot de middenklasse, die weliswaar aandoeningen kan veroorzaken, maar niet tot blijvende schade aan de ge zondheid leidt. Ve opgaven die Hoechst heeft moeten verstrekken op grond van de hinderwet ver melden dat methanol en ethy- leen-glykol ten hoogste in con centraties van respectievelijk 220 delen per miljoen lucht deeltjes (PPM), en 100 PPM kunnen voorkomen. Het be treft in dit geval echter niet „uitstoot" via ventilatieschach- ten en dergelijke, maar de concentratie van deze stoffen in de fabriek zelf. De gevaarlijkste stof die bij de produktie van DMT wordt gebruikt is antimoon-tnoxyde, ming van de gemente Vlis- een gif dat bij onvoorzichtig gebruik reeds in zeer geringe dosis dodelijk kan zijn. Deze stof wordt, opgeborgen in zak ken die op hun beurt m con tainers zijn verpakt, per vrachtauto bij Hoechst aange voerd. De hoogste concentratie van dit gif in de fabriek kan 0,5 milligram per kubieke me ter lucht bedragen. Het la-waad dat de DMT-fa- briek van Hoechst na de uit breiding veroorzaakt zal niet toenemen. De aard en de hoe veelheid gornd- en hulpstoffen die tegelijkertijd in het be drijf aanwezig zijn, blijft het zelfde, terwijl de opslagcapa citeit van het eindprodukt niet wordt gewijzigd. Aan vast afval levert de derde produktiestraat per uur onder meer 50 kilogram ollga- mtiren van poly-ethyleen-gly- koltereftalaat. Met toestem- singen wordt dit afval op de openbare vuilstortplaats van Vlissingen gedeponeerd. De verpakkingen van de in het PVC-proces gebruikte ka talysatoren, waarmee waai- schijniijk wordt gedoeld op onder andere het antimoon-tri- oxyde, zullen in de verbran dingsinstallatie in de Rijn mond worden vernietigd. Het gaat op 50 kilogram per maand maand. Wat er aan afgassen de lucht ingaat, heeft, aldus de opgave van Hoechst, eerst een systeem van condensors en wasser gepasseerd. De fa briek is elektrisch beveiligd Indien de stromvoorziening mocht uitvallen, waardoor ge vaar voor storingen ontstaat, dan treedt een zelfstartenn noodstroomnet m werking. Er is voor belanghebbenden tien dagen gelegenheid om tegen de aanvragen op grond van beide wetten bezwaar m te dienen bij de gemeente Vlissingen. (Van onze correspondent) RILLAND-BATH Bij De Drie Haasjes is zaterdag ver moedelijk door een niet goed functionerende brandende ka chel, de woonwagen van de familie Van Boxtel geheel uit gebrand. De bewoners waren ten tij de van het uitbreken van de brand niet in de wagen aan wezig. De brandweer van Ril land kon niets anders doen dan de overblijfselen na te blussen. De familie Van Box tel is ondergebracht bij andere mensen. De heer Van Boxtel is niet tegen brand kerd. verze- (Van onze correspondent) KWADENDAMME Onder leiding van de heer F. Koens kwamzn 17 jeugdschuttertjes te Kwadendamme onder de staande wip, voor hun jaar lijkse kampioenschieting op de kleppen en de vogels. Op de kleppen werd Wim de Jonge van ADLM uit Kwadendamtne kampioen en op de vogels Ri- nus Grimminck van Willem Teil uit Ovezande. Verdere uitslag: 1ste zij vogel Wim de Jomge van ADLM uit Kwaden damme, 2e zijvogel Gerard Geys van Soranus uit Hein kenszand, 1ste bovenkal Sjaak Beulens van Victoria uit Kwa dendamme, 2e bovenkal Peter Repkens van Victoria uit Kwadendamme, 2e onderkal Sjaak Karelse van Zorgvliet uit Ellewoutsdijk, 2e klep Wil liam Voet van Soranus uit Heinkenszand, 3e klep Sjaak de Jonge van ADLM uit Kwa dendamme, De volgende jeugdschieting is op 16 juni te Ovezande, aanvang 3 uur. •s-HEERENHOEK De verenigde sociëteiten hielden hun jaarlijkse koningschieting op de staande wip. Algemeen koning werd na kamping de heer A. v.d. Dries-Geus in de 38ste ronde, G. M. Geense had de vogel in de eerste ronde geschoten en A- v.d. Dries in de tweede. Van Concordia werd L. de Jonge koning. Van Vrije Schutters was het Jac. v Eykeren die de vogels afschoot. Bij Eensgezindheid was het Bas v.d. Dries die de eer voor zich opeiste en voor Vios vas C. Voet die zich koning 1974 ma.g noemen. Hierna had nog een schieting plaats voor het kampioenschap van de Keizers van 's-Heeren hoek, hier was het L. Verdonk van Concordia die dit kampi oenschap behaalde door de Keizersvogel te treffen. 's-HEERENHOEK Voor zitter Bas v.d Dries opende de afsoheidsschieting van Bas en Els Rentmeester door dank te brengen aan het echtpaar Rentmeester, voor de goede verzorging van de sahietingen op de liggende wippen. Het echtpaar had voor elke schut ter een prijs beschikbaar ge steld. De uitslag van de schie ting is als volgt Hoofdvogel C. Wijs van Vrije Schutters; 1ste zijvoigel A. v.d. Dries van Vrije Schutters. 2e zij vogel M. J. Allemekinders van het Bondsbcstuur. kallen Alb. v.d. Dries v..n Vrije Schutters en Ronny Vette van Concordia, kleppen A. v.d. Dries-Geus van Eensgezindheid, J. v.d. Dries van Eensgezindheid en Ko Traas van Eensgezindheid, deze hadden elk twee klep pen. De puntenverdeling was als volgt: lsite met 5 punten M. J- Allemekinders van het Bonds- bestuur. 2e met 5 punten G. M. Geense van Eensgezind heid, Je met 5 punten C. Wijs van Vrije Schutters, 4e met 4 punten Jaap v. Hoewijk van Vrije Schutters. 5e met 4 pun ten C. Voet van Vios, 6e met 4 punten Ronny Vette van Con cordia, 7e met 4 punten Adrie v.d. Dries van Vrije Schutters. De heer V.d. Dries dankte na mens de vier schuttersvereni gingen van 's-Heerenhoek het scheidende echtpaar voor alles wat zij in de afgelopen 2li jaar voor de schutterij speciaal voor 's-Heerenhoek hebben gedaan. Na het overhandigen van het afscheidsschildje aan de heer Rentmeester en bloe men voo* mevrouw Rentmees ter gaf de voorzitter het woord aan de vice-voorzitter van de bond le heer M. J. Allemekin ders, die de scheidenden na mens de Eond dank zegde en hen in Hulst waar zij gaan wonen og vele gelukkige ja ren toewenste Hij vond 's- Heerenhoek met zijn vier ver enigingen een voorbeeld van samenwerking, waar het altijd goed s. Voorzitter V-d. Dries tenslotte wenste Ie nieuwe lo kaalhouder het allerbeste, en met rog een bloem voor me vrouw v. Lien sloot voorzitter met nog vele dank aan Bas en Els.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 7