f|A] ragen bij leerplicht tot 18 jaar Middenschool ja of nee Servan-Schreiber: politieke zelfmoordenaar? beter voor beiden! RECHT ig OVERTUIGD TEGENSTANDER KERNPROEVEN «g Tarieven omhoog op Zestienhoven SCHANDAAL ROND DOOD MAROKKAANSE VROUW IN AKEN LOOPT PIT OP CONFLICT ij aankoop its uit de ien valhelm alles aan /an een laar één lostaBrava die onder KT.V ch A PC afd. AUTOGAS - BREDA Sacharow vraagt hulp voor tijdschrift Voorzichtig met premievrij maken van polis binnenland buitenland ENOTYP Uitstel keuze „Balen" Overschatting Protesttocht Liever Ges i Gaullisten voor u en uw auto en... volkomen veilig Voorstel minister van verkeer Wervelstormen in Amerika Bromfietser na ongeval overleden Roofoverval in Milaan Postkantoor in Rotterdam beroofd Bloedige rel in goudmijn Zuid-Af rika I 111 111 II1 I II I en 'Ul.n °"ze vrijwel van de ene dag op de gunstig kan zijn. Maar even- heei wat jonge mensen een pelijke laag gaat afromen door ijveren voor verlenging van de mens, ook de jonge onderwijsredacteur) andere zonder voldoende min kan er onzekerheid be- soort „beschutte werkplaats tussen verwezenlijking van bun leeiDlichtige leeftijd vergeten moet zijn in de nettes, rum De Rozelaar 23. lerations sling senheden te Gent en VRACHTWAGEN- (Gent). atie biedt deze )r )or onze groepen elijkwaardig niveau rollend materiaal naar IV. KE KANTOORKRACHTEN is Helleputtestraat 15 TELEFOON 01600 -7 4816 (Van onze onderwijsredacteur) XlLBl'RG Leerplicht tot jet 18de jaar. Daartoe heeft ,et kabinet zo werd eind vorige week bekend uit een „„la van minster Van Keme- jade bekend in principe besloten- Daarbij werd niet (sproken over de Midden moot, maar toch is leerplicht tol het 18e jaar, onvermijdelijk, ,fn van de niet geringe gevol- ,en van de invoering van de verplichte Middenschool voor ,11e kinderen tot 16 jaar. Want jij kunnen pas na dat 16de jaar beginnen aan een beroeps opleiding, of een opleiding toegang geeft tot hoger beroeps- of wetenschappelijk onderwijs. Eigenlijk zou het onjuist zijn de Middenschool p, te voeren als de leerplicht verlenging nog niet is opge legd en liet voortgezet onder- (ijs hier en daar wordt al •esproken van de Bovenschool - niet gereed is om de stroom uiddenschool-verlaters op te rangen. Pat alles maakt duidelijk ial de invoering van een ver plichte Middenschool opnieuw ons hele voortgezet onderwijs in beweging zal brengen. En dat. terwijl de gevolgen van j, invoering van de Mam- i moetwet zo'n jaar of 6 ge leden nog lang niet door en in dat onderwijs zijn verwerkt. \eg steeds worstelt men in grote delen van dat voortgezet raderwijs met die ingreep die vrijwel van de ene dag op de andere zonder voldoende onderwijskundige voorberei ding en begeleiding dat on derwijs overspoelde. Leerplichtverlenging roept echter vele vragen op. Er wordt nogal eens gepleit voor „langdurig en geintegreerd on derwijs". Kennelijk vanuit de mening dat daardoor een bij drage wordt geleverd tot soci ale integratie en dat mensen gelukkiger worden naarmatee ze langer het onderwijspad hebben kunnen bewandelen. Niemand heeft echter tot op dit moment proefondervinde lijk kunnen aantonen dat die gevolgen en zegeningen die men van die leerplichtverlen ging verwacht ook werkelijk het deel worden van die voortdurende onderwijs-ont- vangers. Zijn mensen die langdurig onderwijs hebben genoten academici, bijvoor beeld werkelijk sociaal be ter geïntegreerd dan hun min der „onderlegde" medemen sen? De vraag stellen is haar beantwoorden! Een van de zwaarste argu menten die worden gebruikt om het nut van de Midden school aan te tonen is dat zij de keuze voor verdere studie en een beroep een jaar of 4 opschuift. Dat is echter een tweesnijdend zwaard. Niet ontkend kan worden dat dat uitstel voor heel wat kinderen gunstig kan zijn. Maar even min kan er onzekerheid be staan over het feit dat zo'n uitstel voor waarschijnlijk net zoveel kinderen hinderlijk en vaak funest kan zijn. Van heel wat kinderen is reeds in de 5de of 6de klas van de lagere school bekend welke studie-richting voor hen, ge zien hun aanleg, karakter, enz., het meest geschikt is. En waarvoor zij het meest ge schikt zijn. Reeds dan ook wordt in veel gevallen duide lijk wie tot de practici en wie heel wat jonge mensen een soort „beschutte werkplaats zonder veel verplichtingen" te worden. Een weinig gelukkige situatie. Tegenstanders van de Mid denschool wijzen er verder op dat leergierige jongeren hun studiezin kunnen verliezen ais ze gedwongen worden nog eens vier jaar door te brengen in een soort voorportaal voor het voortgezet of beroepsgericht onderwijs. Juist tussen het 12de en het 15de (16de) le vensjaar wordt veelal de basis pelijke laag gaat afromen door tussen verwezenlijking van bun mogelijkheden en ambities nog eens een Middenschool te schuiven, kan veel van hun talent verloren gaan. Dat is maatschappelijk gezien onher stelbaar. Hetzelfde geldt, laten we daarover duidelijk zijn, voor velen die nu na de lagere school voor het beroepsonder wijs kiezen. Er zitten onder hen veel technisch-praktisch begaafden. En we weten dat bij veleai hunner het in dit schooltype van hen geëiste al gemeen vormend onderwijs niet goed aanslaat. Moeten zij nu ook gedwongen worden tot dat soort onderwijs op een Middenschool? tot de theoretici behoren. En nu we het toch hebben over uitstel van studie- of beroeps keuze. Het komt bijna niet meer voor dat een 17-jarige toegang verlangt tot het we tenschappelijk onderwijs- En bet komt hoe langer hoe meer voor dat jongelui 20 of 21 jaar zijn alvorens ze een Havo ver laten met het diploma in de zak. Er bestaat een soort angst bij velen om de veilige be schutting van de school te rui len voor de maatschappij. De school dreigt daardoor voor gelegd voor wal iemand in het latere leven gaat doen. Het kan dodelijk zijn iemand in die leeftijd te dwingen vier jaar beneden (of boven) zijn aanleg, ambitie, werklust, enz. bezig te laten zijn. Dat kan leiden tot verlies voor het in dividu en voor de samenle ving. Zo'n 2 tot 3 procent van de mensen heeft de gaven van hoofd en hart om problemen creatief aan te pakken en op te lossen. Op die mensen moet een samenleving zuinig zijn. Als men die dunne maatschap- Heel wat jonge mensen voe len er niets voor langer dan strikt noodzakelijk is „op school" te blijven. Soms ligt dat natuurlijk aan de school. Vaker echter gewoon aan de mentaliteit van zulke jonge ren. Mensen zijn gelukkig niet allemaal gelijk van aanleg, ka rakter, verstandelijke vermo gens, enz- Onlangs verzuchtte een bestuurslid van een Britse leraren-organisatie op een con gres: „Laat die jonge mensen die op him 14de of 15de jaar bajen van de school alsjeblieft gaan. De schooi baalt ook van hen. Ze leren niets meer, ver velen zich en belemmeren de gemotiveerde leerlingen in hun studie." Velen die zo ijveren voor verlenging van de leerplichtige leeftijd vergeten de geweldige leerschool die het leven kan zijn voor die jongeren. Waarom juist voor hen niet eens "edacht aan het scheppen van mogelijkheden studies weer op te vatten, als ze door hun ervaringen in de maatschappij daartoe gemoti veerd zijn geraakt? Is die schooldwang tot het zoveelste jaar (16de, 17de, )8de) geen ongemotiveerde in perking van de redelijke vrij heid die ieder mens dient te hebben? Wij, moderne men sen, erkennen het recht van jongeren om zelf belangrijke beslissingen te nemen: de pil, abortus, poliitieke of godsdien stige overtuiging. Maar een leerplichtverleiiging zal ze dwingen naar school te gaan. Of ze willen, of niet! In het buitenland (New York, Groot- Brittannië, Frankrijk) weige ren op het ogenblik talloze jonge mensen tot hun 16de jaar naar school te gaan. Ze blijven eenvoudig weg. Er wordt in heel wat landen ern- slig gedacht over een mogelij ke verlaging van de leerplicht tot het 14de jaar (Verenigde Staten, Denemarken, Frank rijk). De opvatting die daarbij een rol speelt is dat een gemeen schap wel het recht heeft te eisen dat iedereen verplicht wordt te leren lezen, schrijven en rekenen om het simpel te houden maar dat de mens, ook de jonge mens, vrij moet zijn in de keuze voor eventueel verdergaande schoolse of andere vorming. Bovendien speelt in de ge dachten-ontwikkeling ooli mee het feit dat helemaal niet vaststaat dat leerplichtverlen ging zonder meer voor ieder een een zegen is. Onderwijs is een belangrijk goed. Juist daarom dienen we cr verstandig mee om te springen. Er zuinig op te zijn. Maar het lijkt dat er ook een geweldige overschatting van de mogelijkheden van het on derwijs is ontstaan. Die wordt duidelijk als men meent dat onderwijs-zonder-meer men sen sociaal gerichter zou ma ken, dat het de creativiteit zou bevorderen en de sociale ver schillen zou verminderen. Dat bewijs is nog nooit geleverd. Want wat voor de een geldt, is daarom voor de ander nog geen wet van Meden en Per zen. Iedereen is immers in aanleg en mogelijkheden ook geen Cruyff, of Toon Hermans of Rubinstein. Er is niets te gen experimenteren met een Middenschool- Mits het ge beurt in alle openheid en zon der bijbedoelingen. En als men er maar rekening mee houdt dat invoering van zo'n schooltype niet geringe gevol gen zal hebben. JACQUES LEVIJ (Van onze redactie binnenland) PARIJS Na twaalf dagen minister van administratieve hervorming geweest te zijn is de leider van de door hem uitgeholde partij (die bij de presidentsverkiezingen vóór discard d'Estaing geweest was) zondagavond ontslagen, zoals wij gisteren meldden. Jean Jacques Servan Scltrei- ber, die degene genoemd werd die voor de minste steun het meest gekregen had van de president, werd uit tijn functie ontzet, omdat hij afbreuk had gedaan aan de regeringssolidariteit. Servan Schreiber had name lijk niet alleen vertelaard on veranderd tegen de Franse kernproeven (waarvan de laatste serie experimenten over enkele dagen begint) te zijn, maar hij had ook be weerd dat de beslissing voor hervatting van de proeven door de militairen genomen was, die daarmee de regering 'oor een voldongen feit ge- 'teld hadden. Dit werd door oe minister van defensie en kele uren later ten stelligste ontkent. Het wordt Servan Schreiber J'oral kwalijk genomen, dat bi de bedoeling van president G.scard d'Estaing kende, de etoomproeven tot een goed einde te brengen. Ook toen premier Chirac vorige week de kernproevenpolitiek van de I regering in de kamer uiteen rette, protesteerde Servan Schreiber niet, terwijl hij za terdag, toen de nieuwe serie Proeven aangekondigd werd, ["et zelf ontslag nam. Men toont zich in de overheidskrin gen bovendien ontstemd over aJn uitlating, dat de militairen ce regering voor een voldou- Pon feit gesteld hebben, het- geen de autoriteit van het •[«adshoofd en het kabinet on dermijnt. genoemd. De secretaris gene raal van de partij van Servan Schreiber die staatssecretaris voor milieubescherming is, heeft zich reeds openlijk van de ontslagen minister gedis tantieerd- Servan-Schreiber heeft de afgelopen jaren als hoofd van de kleine radicale partij en als hoofdredacteur van het week blad l'Express vaak campagne gevoerd tegen de Franse kern proeven in de Stille Oceaan. In 1973 nam hij deel aan een protesttocht met een jacht dat in het verboden gebied bij het eilandje Moeroeroa voer. Op zijn persconferentie zon dag deelde hij mee dat hij nog steeds een overtuigd tegen stander van de kernproeven was. In 1973 leidden de kern proeven in de atmosfeer tot tal van protesten, onder meer van landen aan de Stille Oce aan. Nieuw-Zeeland en Au stralië dienden een klacht in tegen Frankrijk bij het inter nationaal gerechtshof in Den Haag, maar Frankrijk weiger de de bevoegdheid van het hof in „kwesties van nationale veiligheid" te erkennen. Servan-Schreiber zei zondag dat de belofte dat de kern proeven in een later stadium ondergronds zullen worden voortgezet, niet voldoende is om de internationale reputatie vau Frankrijk voor verdere schade te behoeden. Jean Jacques Servan-Schreiber. Met name heeft hij met zijn ut|ating het gezag van de pre sent aangetast. Servan [fnreiber insinueerde, dat de p ?iren in feite het gezag in "ankrijk uitoefenen. In poli- «e kringen heet het, dat het ween al geheel en al in over stemming met het onstui- n"!6, "'"berekenbare en vaak "verantwoordelijke en oppor- "jst'sche karakter van de "jardair weekbladuitgever K- nat hij zo gereageerd heeft. ■1 heeft willen zien hoever inL 8aan. zonder dat er "«[grepen werd, hij heeft ziin n'et de draagwijdte van zien wtlatinSen kunnen over tik Par'jse pers toonde zich hu te,n voor bet merendeel Bonder geamuseerd over de Srtwt avonturen van Servan hii,er en verklaarde dat va.UL. verl,'jsterende stand- twJl steeds door een initiatief verbrijzelt, ite i ze" middels een eer- "htiatief gewonnen heeft. een politieke zelf- "wdenaar en Don Quichotte Servan-Schreiber sprak zich pas in een laat stadium van de presidentsverkiezingen, na de eerste verkiezingsronde, uit voor de kandidatuur van Gis- card. Giscard had belasting hervormingen, economische hervormingen en decentralise ring van het bestuur aange kondigd, allemaal zaken die hoog genoteerd staan bij de radicale partij. Maar Servan- Schreiber zei toen ook dat hij eigenlijk liever voor Mitter rand had gekozen, omdat „die de kiezers vertegenwoordigt d:e het meeste recht hebben op hulp van de regering vjor hun problemen". Hij meende echter Mitterrand niet te kun nen steunen omdat die met de communistische partij samen werkt. Servan-Schreiber deed in 1970 zijn intrede in de natio nale politiek in Frankrijk. Hij werd toen secretaris-generaal van de radicale partij en boekte een dramatische over winning bij de parlementsver kiezingen in Nancy, vanouds een gaullistisch bolwerk. La ter in 1970 verloor hij echter weer verkiezingen in Bor deaux. Het jaar daarop vormde hij met Jean Lecanuet, de iei- rler van de centrumpartij, de „hervormingsbeweging". Met het ontslag van Servan- Schreiber wil president Gis card d'Estaing volgens waar nemers waarschijnlijk een be gin van verdee,dheid in de regering in de kiem smoren, voordat deze verder om zich heen kan grijpen. De deelne ming van Servan-Schreiber aan de regering was al een van de grootste verrassingen van de kabinetsformatie. Deze verbreding van de basis van de regering met de beweging van de „reformateurs" werd gezien als een van de belang rijkste politieke vernieuwin gen van Giscard. Voor de gaullisten, even eens regeringspartners, was hef ministerschap van Servan- Schreiber echter moeilijk te verteren. De dynamische lei der van de „reformateurs" heeft nooit een geheim ge maakt van zijn anti-gaullisti sche opstelling. Direct nadat Servan-Scnrei- ber zich zondag op zijn pers conferentie had uitgesproken tegen hervatting vau de bo vengrondse kernproeven drong Alexandre Sanguinetti, secre taris-generaal van de UDR (de gaullistische partij) dan ook aan op het aftreden van de minister van hervormingen. De gaullisten zouden van plan zijn geweest premier Chirac voer de keus te stellen: Ser van-Schreiber laten vallen of het voortaan zonder gaullisten stellen- De premier heeft een dergelijk ultimatum niet afge wacht en ging meteen over tot het ontslaan van de dissidente minister na een anderhalf uur lang spoedoverleg met presi dent Giscard. De premier zei wel dat Ser- van-Servan-Schreiber, die in het parlement was gekozen als afgevaardigde van Nancy, zijn parlementszetel kan behouden, omdat hij minder dan een maand geleden tot minister werd benoemd. „De president en ik hopen van harte dat de verbeeldingskracht en de dy namiek waarvan hij .steeds blijk heeft gegeven, gebruikt kunnen worden in de rege ringsmeerderheid, maar buiten de regering, in het parlement. Ik kan verzekeren dat wij voor zijn voorstellen steeds grote aandacht zullen hebben", aldus Chirac. (ADVERTENTIE) neem gewoon J S - L.P.G.-apparatuur Top-kwaliteit Amerikaanse import Zonnebloemstraat 2 Tel. 37850 ROTTERDAM (ANP) Ais de gemeenteraad van Rot terdam met het voorstel van de minister van Verkeer ak koord gaat, zullen de tarieven op de luchthaven Zestienhoven met ingang van 1 augustus a.s. met ruim 10 procent worden verhoogd. Een half jaar later zullen de bedragen opnieuw met eenzelfde percentage wor den opgetrokken. De commis sies van Verkeer en Financiën hebben gistermiddag voorlopig hün goedkeuring aan het voor stel verleend. De verhogingen houden m, dat voor de landing van bij voorbeeld een DC-9 in augus tus gemiddeld f 316,50 betaald moei worden en in februari volgend jaar f 348. Thans moeten de luohtvaartmaat- scnappijen voor dit toestel 282 neertellen. Voor een gro ter vliegtuig zoals de Boeing 707 liggen de gemiddelde be dragen op 829,50 nu, 1 931,oO in augustus en f 1.023 volgend jaar. De luchthaven/belasting, cue thans 6,20 per persoon be draagt, zal worden opgetrok ken tot f7 en later tut f 7,75. Vooraf met de laatste ver hoging wordt niet tegemoet gekomen aan de wensen va,, de gemeenteraad, die op 8 no vember 1973 de tarieven ge lijk wilde stellen met die van Schiphol. Dit betekent o.a. dai de luchthavenbelasting f 8,50 zou moeten worden. In een brief aan de gemeen teraad schreef de minister niet ln te zien waarom de tarieven op Zestienhoven op een gelijk niveau met die van Schiphol zouden moeten worden gu- bracht. De Amsterdamse lucht haven biedt veel meer facili teiten dan Zestienhoven. Op 1 februari 1973 wilde ae gemeenteraad de gelden met die van Schiphol gelijk scha kelen. Op 1 april werden de Scmp- holtarieven verhoogd. De Rot terdamse gemeenteraad ot- stoot daarom de eerder vooi- ges telde verhoging daaraan aan te passen. Nu ligt er het voorstel van de minister, die het niet vei antwoord acht de tariefsverho ging in één keer door te voe ren. Van de zijde van de PvdA werden tegen dit voor stel gistermiddag bezwaren geuit. Men vindt dit een onge hoord ingrijpen in het gemeen telijk tarievenbeleid. OKLAHOMA CITY (ANP) In het door wervelstormen geteisterde Oklahoma en Kan sas hebben reddingsploegen dit weekend puin geruimd en gezocht naar nog meer slacht offers van de stormen die zo plotseling en op gewelddadige wijze hadden toegeslagen. Volgens het laatste cijfer bediraagt het aantal doden nu 18. In de staat Kansas kwa men zes mensen om. De ande re 12 slachtoffers vielen in Oklahoma waar 13 plaatsen door de storm werden getrof fen. Naar wordt geschat is hier voor 65 miljoen gulden schade aangericht. HEESCH (ANP) Zondag- avond is de 19-jarige M. van der Leest uit Heesch (N.-Br.) bij een verkeersongeval 111 zijn woonplaats om het leven gekomen. De jongeman raak'.e door nog onverklaarbare oor zaak met zijn bromfiets van de weg en botste tegen een boom. Zijn achterop zittende vriendinnetje werd zwaar ge wond, maar verkeert buiten levensgevaar. MILAAN (AP) Vijf ban dieten hebben gistermorgen een overval gepleegd op het hoofdpostkantoor in Milaan en zijn er vandoor gegaan met een postzak waarin buiten landse valuta ter waarde van enkele miljoenen lire (honderd- dduizenden dollars) zat, aldus heeft de politie bekend ge maakt. Het was de tweede keer in vier maanden dat het postkan toor het doelwit was van een roofoverval. ROTTERDAM (ANP) - Twee mannen hebben gister middag in Rotterdam het post kantoor aan de Witte van Haemstedestraat beroofd. Een van de mannen deed plotse ling een greep in een geldlade en griste een stapeltje honderd jes weg. De rover wist. te ontkomen. Zijn medeplichtige werd door de politie aange houden. WELKOM, ZUID-AFRIKA (Reuter) Tijdens een rel op het terrein van de Zuidafri- kaanse gouidmijn „Harmony" in Oranje Vrijstaat zijn waar schijnlijk drie Afrikaanse mijnwerkers om het leven ge komen en zeker vier gewond. Verscheidene gebouwen wer den m brand gestoken en er is aanzienlijke schade aangericht Gewapende politietroepen uit naburige plaatsen hebben het terrein omsingeld en met traangas en brandweerspuiten geprobeerd een eind aan het oproer te maken. Volgens de politie namen duizenden mijnwerkers deel aan de rel. De directie van de goudmijn zegt de oorzaak van de rel nog niet te kennen. De afgelopen maanden is het her haaldelijk tot gewelddadige uitbarstingen gekomen in de Zuiclafrikaanse goudmijnen. In sommige gevallen waren loon eisen de aanleiding, en bij an dere gelegenheden schijnt de rivaliteit tussen de BasothTs uit Lesotho en de Xhosa uit Transkei tot gevechten geleid te hebben. MOSKOU (AP) De Sov jet-kerngeleerde Andrei Sacha- rov heeft gisteren de Interna tionale Liga voor de rechten van de mens en Amnesty In ternational verzocht openlijk hun oordeel te geven over de vervolging die de Sovjet-auto riteiten instellen tegen hen die het illegale tijdschrift „Kro niek van de actuele gebeurte nissen" uitgeven. In een brief die hij in Mos kou aan buitenlandse corres pondenten heeft gezonden, zegt Sacharov dat „de Kroniek slechts exacte informaties be vat en dat het tijdschrift vol doet aan de morele eisen van de Sovjet-Maatschappij". De premie die men betaalt voor een levensverzekering omvat (als regel) én een stuk je risicopremie én een stukje spaarpremie. Deze spaarpre- mie wordt door de maatschap pij voor u rentegevend belegd en te zijner tijd als kapitaal uitgekeerd. Over die rente, die de maatschappij voor u kweekt, hoeft u geen inkom stenbelasting te betalen; een goede zaak dus.' Deze vrijstelling geld echter niet indien terzake van de verzekering een koopsom is voldaan. Onder „koopsom" wordt mede verstaan het ver schuldigd zijn van periodieke premies over een tijdvak dat niet langer is dan 5 jaar. De wetgever gaat er nl. uanu.it dat, als u slechts 5 jaar premie wenst te betalen, er sprake is van een „beleggingspolis"; geen inkomstenbelasting hef fen over de in de kapitaalsuit kering geaccumuleerde inte rest zou in dit geval té ver gaan. Vandaar dat dergelijke polissen dan ook praktisch nooit worden afgesloten. Nu was er een man die een zgn. ideaalverzekering sloot met een looptijd van meer dan 20 jaar; geen vuiltje aan de lucht, zult ge denken. De man maakte echter binnen de eer- ste 5 jaar de polis premievrij Toen de uitkering na 20 jaar kwam belastte de inspecteur het rente bestanddeel; hij rede- neer de nl. dat hier sprake was van periodieke premies over een tijdvak korter dan 5 jaar. De man geholpen door zijn verzekeringsmaatschappij bestreed de inspecteur met de stelling dat van een beleggings polis alleen sprake is indien tevoren vaststaat dat men slechts over 5 jaar of minder premie hoeft te betalen. Het Hof *s Gravenhage gaf de man gelijk maar ditmaal casseerde de Hoge Raad de uitspraak en gaf de inspecteur gelijk onder meer overwegend dat het niet terzake doet of de premiebeta ling van meet af aan is be perkt tot een tijdvak van 5 jaar danwel daartoe eerst in de loop van dit tijdvak wordt beperkt. Wij menen dat de Hoge Raad hier verder is gegaan dan de bedoeling van de wetgever om alleen het interestbestanddeel van echtebeleg ging spoüssen te belasten. Immers met een uitspraak van de Hoge Raad is het zoals het vroegerwas met Rome: Roma locuta res finita! Ofwel: als Rome ge sproken heeftmoet je verder je mond houden. Men doet er dus verstandig aan zijn lopende polis niet be lastingvrij te maken voordat meer dan vijf jaren verstreken zijn. Het arrest dateert van 30 mei van dit jaar en is in de vakliteratuur nog niet gepubli ceerd. D'OUWE (Van onze correspondent) BONN In het schandaal om de in Aken gestorven Marok kaanse vrouw is nu ook een conflict tussen de regering in Düsseldorf en artsen van de hogeschool-kliniek uitgebro ken. De minister van weten- scuappen van Noordrijn-West- falen maakte deze artsen het verwijt, dat zij zonder hiertoe het recht te hebben hun cot'e- ges, waarbij patiënten in de zaal voorgesteld werden, ge staakt hebben. Volgens de minister kunnen de artsen zich er niet op beroe pen, dat de medische zwijg plicht niet meer gegarandeerd is. Wanneer zij hiervan over tuigd zijn, aldus de bewinds man, kunnen zij hoogstens een aanklacht bij de justitie indie nen. De weigering van de artsen is een protest tegen de studen ten, die eind mei de dood van de onder scandaleuse omstan digheden gestorven 27-jarige Marokkaanse vrouw Yamina Abdel Yalika publiek gemaakt hadden. In een extra medede lingenblad van de „Fachschaft Medizin", hadden de studenten geschreven dat de patiënte niet alleen drie dagen te laat geo- peieerd werd om haar ziekte ,n de collegezaal te demon stieren, maar ook dat de vrouw tijdens dit college lag te schreeuwen van de pijn. Hoewel de patiënten professor Reiferscheid op de toestand van de vrouw opmerkzaam ge maakt hadden, zette zij zijn college ongestoord voort. Een half uur na het college van 21 mei was de vrouw gestorven. Het schandaal nam een nog grotere omvang aan, toen en kele dagen later bleek dat kli niekartsen twee uur na de dood van de vrouw belangrij ke organen uit haar lichaam verw.jderd en deze verbrand hadden. H erdoor ontstond de verden king dat zij dit gedaan hadden om opheldering van de ware doodsoorzaak onmogelijk te maken. De Akense affaire heeft ook in Marokko zoveel opschudding veroorzaakt, dat de Marokkaanse ambassadeur te Bonn van zijn regering de opdracht kreeg een officieel protest in te dienen. Dit richt zich vooral tegen het feilt dat de patiënte niet omi toestemming gevraagd was omtrent het feit of zij in de collegezaal als demonstratie- ooject wilde dienen, maar ook tegen de verwijdering van de organen en in het bijzonder tegen de verbranding hiervan. Volgens het ministerie in Düsseldorf is het uitdrukkelijk verboden patiënten, die dit niet wensen, voor een bespreking van hun ziekte naar de colle gezaal te brengen. Ook voor oe latere sectie was een schriftelijke goedkeuring ver eist. maar noch de overledene, noen haar echtgenoot had deze gegeven, zodat het aantal strafbare feiten van de artsen zich steeds uitbreidt. Volgens de Marokkaanse am bassadeur is er in deze treuri ge aangelegenheid een nieuw aspect gekomen, dat het nood zakelijk maakt te onderzoeken ol een psychische schok mede tot de dood van de vrouw bijgedragen heeft. In dit ver band wees hij erop, dat het wegens de zeden en religie in Man kko voor de vrouw on draagbaar pijnlijk geweest moet zijn ten aanschouwe van zoveel mannen als demonstra tie-object te dienen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11