van mens tot mens Bakkers zien geen brood in brood ■RK00PSTER Waarom Truus toch liever hard dan zacht gekookte spruitjes blieft Informatie Informatie Krachtproef voor regering Schmidt Solzjenitsyn: Werkkampen bestonden al vóór Stalin 1 MENS STEEDS VERDER AF VAN COMPUTER Drentse archeoloog deed goede vangst AKANTIEHULP en iERLING-KELNER )NDERWIJZER(ES) V. Boekovski's moeder schrijft Rode Kruis ENTE TERNEUZEN verkeersmaatregel ÏS WARENHUIS taurant De Coninck R.-k. School- it. Willibrordus Zand Beschouwing ®Sfuctamgi. international trailers Caravaning de Baronie Politie jaagt op schutters Unieboek-Top-Tien Gelderse artsen treden op tegen hoofdluis Proces tegen echtpaar uit Utrecht duurt drie dagen Sieradendiefstal Geen expositie in Brazilië papier uw pen Straaljagers Automobilist had in kofferruimte twee vrouwen IN 1918 INFERIEUR Zaterdag 8 juni 1974 binnenland pmi - -'■* buitenland t i nl- MIWT >rbereidingsbesluit bestemmingsplan esterscheldemond Ister van Vlissingen maak, ingev(J jp van de Wet op de Rui,,.. (eend dat ingaande 10 juni fer ter gemeentesecretarie rdening, ter inzage ligt 'het |l mei 1974 onder nr. ||_5 v fcreidingsbesluit voor 'het hi?/9' psterscheldemond. (juni 1974. De burgemeester voorna Th. J. Westerhout Wij kregen uit de kring van de mensen, die erg weinig eten en bovendien niet zo best bij kas zitten, de vraag waar om bakkers eigenlijk geen kwart brood op de markt brengen. Achtergrond van de vraag is dat mensen, die over een half brood (de kleinste broodmaat tot nu toe) een dag of drie vier doen en voor wie het kopen van luxe broodjes te duur is, gedwongen zijn vaak oud brood te eten. Ill" Om degenen, die hun hoop op het kwart brood hebben aigestemd, maar meteen alle illusies te ontnemen: de bak kers zien er in het geheel geen brood in. Zowel de Nederlandse Bak- kersbond als de Nederlandse Bakkerijs1 ichting wijzen er op dat de bakkers op grond van de keuringswet voor wa ren gebonden zijn aan de be staande broodmaten. Het kwart brood is daar niet bij. Daar zou alleen iets aan ge daan kunnen worden wanneer zou blijken dat massaal behoef te bestaat aan kwart-broden. Dat is volgens beide bakkersor ganisaties niet 't geval. Boven dien zouden kwart-broden weer een stuk duurder zijn dan halve broden. De prijs zou zelfs vergelijkbaar zijn met die van kadetjes en puntjes „Nou, dan kunnen de klanten beter die broodjes kopen dan dat wij al die trammelant van nog eens een kwart brood erbij krijgen", aldus de Ne derlandse Bakkerijstichting. en wethouders van Terneu* Algemene kennis, dat in verhf, ■ring van herbestratingswerkzaT |s Halslaan met ingang van 10 ,n Ichtmgen zal worden gesloten vo ■enalve voetgangers, lel zal gelden tot 5 juli 1974 of - ■Is mogehjk of zoveel langer aki ■al zijn. s au I |urti 1974. eester en wethouders voornoen pCHOFF, burgemeester. VN PAGEE, secretaris. nog plaats voor een flinke eneden 18 jaar. In aanmelding dagelijks aan de IAAGT VOOR DIREKT: fcl 61 KAPELLEBRUG p2 (Dhr. J. C. van der Werve). J LGD iensttreding aan de Mariaschooll tengewoon onderwijs (debielen) tt 17, Hulst zit van de vereiste bevoegdheden. I 10 dagen na het verschijnen van I den aan het bestuur, Jansenius- n de school 01140 - 2054. igkundige VD of A, A of B, IV. Isvoorwaarden aast het salaris: 8% vakan- 13e maand salaris, een sspaarregeling, een goede ering, een toeslag van werken in de 4-ploegen- mer van en naar het werk ikleding. met gegevens over levens- en opleiding aan: Hoofd ;t, Hoechst Holland N.V., ssingen, met vermelding OP in de linkerbovenhoek erdag telefonisch kontakt an 01196-8 21 06. Kijk nu toch eens wat wij u I :p bijgaande foto's kunnen la- Jltn tien. De bedden waarop 1,-ii toekomstige wereldkam- I penen voetbal zullen slapen Iie koks in het Waldhotel Ju Hiftrup die onze jongens It.Jens het toernooi om de we- jektop mogen voeden. Haar deze foto's zijn nog I jicht! een voorproefje van de I ctrkeh]k buitengewone wijze Juarop wij het wereldkampi- Ijasctap voetbal in onze veel- (tieten kolommen zullen be- ((leiden. tot Om te beginnen hebben wij I nfcele unieke acties in het lloojd die bij onze lezers en misschien ook bij enkele leze- !B werkelijk groot enthou- llitsme zullen losslaan. Zo heb- I ten urij het plan de geur van I ie! pasgeknipte gras van de I IfK-voetbalstadions op te van- I je» in fraaie sierflesjes met I het embleem van De Stem en lie Wereldkampioenschappen I l'oetbal er op. Wij hopen deze I flesjes te verloten onder dege- I ten, die, evenals wij, van me- J -.mg zijn dat Nederland het I K»s'e voetbalelftal ter wereld leeft. Zojuist hebben wij van Ri- I «us Michels vanuit het trai ningscentrum in Zeist de ex clusieve toezegging gekregen dat wij na elke wedstrijd om het wereldkampioenschap het douchewater van onze Oranje helden mogen opvangen. Wij zullen dit douchewater even eens in kleine fraaie flesjes bottelen. Op de etiketjes komt in fraaie sierletters te staan welk douchewater na welke wedstrijd het betreft. Wij ver wachten 20.000 flesjes te kun nen vullen. Zij zullen t.z.t. te gen een kleine vergoeding (f 3,75 voor douchewater na een gewonnen en f 1,25 voor douchewater na een onver hoopt verloren wedstrijd) te koop zijn op zowel ons hoofd kantoor als onze vele bijkanto ren. Voorts heeft onze chef van de redactie Zeeland achter haald dat Rob Rensebrink en Eddy Treytel tijdens een van de laatste warme dagen in mei een zonnebad hebben genomen op het strand van Vrouwen polder. Hij heeft met zijn vooruitziende blik toen al be slag laten leggen op het zand waarop deze beide Oranje-ve detten hebben gelegen. Dit Zand is voorzichtig opgeschept en zal tijdens de wereldkam pioenschappen voetbal per toerbeurt in onze kantoren worden tentoongesteld. Met onverholen trots maken we melding van onze laatste actie waarmee we de eerbied voor onze voetbalhelden echt tastbaar willen maken. Wij zijn van plan gipsen afdruk ken te laten maken van zowel de zondagse als de doorde weekse schoenen van onze na tionale voetballers. Deze af drukken zullen in diverse kleuren tegen een redelijke vergoeding verkrijgbaar zijn. Met deze speciale aanbieding hopen wij u de moeite te be sparen om naar München te reizen, achter onze helden aan te lopen en de grond te kussen waarop zij hun schoenen heb ben gezet. U kunt uw aanhan kelijkheid nu rustig thuis be tuigen, zowel vóór, tijdens als na de wedstrijd. Tot zover de acties. Uiter aard hebben wij ook besloten een voorbeschouwende artike lenserie over de wereldkampi oenschappen voetbal te plaat sen. Wij moeten dan op deze plaats dank zeggen aan onze directie die, ondanks de pa pierschaarste, heeft toegezegd daarvoor zoveel papier be schikbaar te stellen als wij maar nodig achten. Welnu: toij denken veel pa pier nodig te hebben. Hoewel wij terwille van het behoud van het verrassingseffect niet alle onderwerpen uit de arti kelenserie willen noemen wil len wij u toch wel een indruk geven van de waarlijk weer galoze wijze waarop wij de wereldkampioenschappen voetbal redactioneel bij u zul len inleiden. Zo heeft ome chef van de rubriek binnen- en buitenland zich verdiept in het feit dat Danny Cruyff het shirtje en de broek van haar man per se zelf wil wassen. Hij zal uiter aard het volledige wasvoor schrift vermelden dat Danny gebruikt. Ook heeft deze re dacteur ontdekt waarom Dan ny Johan's voetbalschoenen el ke nacht vóór een belangrijke wedstrijd opgepoetst onder haar hoofdkussen stopt. Onze hoofdredacteur heeft zich bereid verklaard een be schouwing te wijden over de vraag waarom Truus (van Van Hanegem natuurlijk) liever hard dan zacht gekookte spruitjes blieft. Truus was be reid onze hoofdredacteur haar geheime spruitjes-recept te verklappen. Het heet: spruit jes 4 la Truis. Onze chef sport (bijge naamd: de koppige) zal, uiter aard exclusief voor onze bla den, zijn argumenten aanvoe ren waarom het zijns inziens beter zou zijn wanneer voor de wereldkampioenschappen voetbal vierkante ballen zou den worden gebruikt. Hij geeft bovendien zijn vernieti gende commentaar op het be sluit van de internationale 0 De bedden, waarop onze jongens zullen slapen. voetbalassociatie zijn voorstel niet ontvankelijk te verkla ren. Onze weerkundige mede werker zal deze opzienbarende artikelen tenslotte afronden met een even duidelijk als af doende antwoordop de steeds meer gehoorde' dwaze veron derstelling dat we in een tijd perk van sportverdwazing le ven. Illl Hoewel de computer een steeds vastere greep op de sa menleving krijgt lees je er kaast nooit wat over. De reden is dat degenen, die vertrouwd met de computer zijn, een keel aparte taal gebruiken wanneer ze het over hem heb- ken. De bureaus, die door de computerfabrikanten worden ingeschakeld om voorlichting teven over hun produkten, tijn er tot nu toe niet in feslaagd om het onverstaan bare computerdialect te verta len in voor iedereen begrijpe lijk Nederlands. Men krijgt bijvoorbeeld de volgende gegevens over een computer systeem van de vierde genera tie, dat is aangeschaft door een groot bedrijf in Tilburg: „Het betreft hier een B 1714CPU met een geheugenca paciteit van 32 KB en een processorsnelheid van vier miljoen deelbewerkingen per seconde. De B 1714 werkt on der multiprogrammering en maakt gebruik van een virtue le geheugentechniek. De rand apparatuur omvat een multi- funktiekaartmachine, een dub bele schijfeenheid, papertape- apparatuur, regeldrukker en tapecassette stations. De vol gende motieven ware mede bepalend voor de aanschaf van de B 1700: beschikbare compi lers, door het virtuele geheu gen zijn de programma's niet beperkt tot de grootte van het interne geheugen, geheugen is adresseerbaar per BIT, be proefd operation systeem, alle randapparatuur werkt volledig gebufferd". Geen van onze lezers zal het ons kwalijk nemen dat wij dit soort voorlichting in de papier mand laten verdwijnen. En zo gaat dat op alle redacties. In tussen wordt de afstand tussen computer en mens steeds gro ter. 0 Studenten en scholieren vanaf 18 jaar, die vakantie werk willen doen om vakan tiegeld te verdienen, kunnen de bemiddeling inroepen van de Algemene Studenten Ar- beidsverlening (ASA). De ASA ontvangt van een groot aantal bedrijven (vooral oogstverwerkende industrie) aanvragen om vakantiewer kers. De studenten en scho lieren kunnen aan f 165,- tot f 350,- per week netto ko men. Nadere Informatie kan men krijgen bij de ASA- kantoren in Rotterdam (010- 139030) en Tilburg (013- 430312). „Lang zullen ze leven" is de naam van twee uitgaven van het ministerie van CRM, die bij gelegenheid van we- reldmilieudag 1974 (5 juni j.l.) het licht hebben gezien- Het zijn een vouwblad en een bijbehorende brochure over een aantal beschermde dieren in Nederland. De uit gaven kunnen gebruikt wor den in de hoogste klassen van de lagere en de laagste klassen van het voortgezet onderwijs. Milieubewuste leerkrachten, ouders en kin deren kunnen vouwblad (voor aan de muur) en bro chure aanvragen bij het mi nisterie van CRM. Steenvoor- delaan 370 te Rijswijk (Z.- H.). van mens tot De president van Zam bia heeft onlangs vijf mi nuten gehuild toen hij tij dens een bijeenkomst van kerkleiders over apartheid sprak. Dit puur menselijk rea geren werd „een incident" genoemd. Is dat niet om te huilen mmmmmmmmmmmmmm; (ADVERTENTIE) stah>etsen£* solide konstruktie met en binnenkooi, naadloze yesterkap en aluminium beplating. Gebouwd rondom een oerdegelijk aroe met unieke onwrikbare ver- nehngen, en een voorgemoffelde «'uminium beplating. Showterrein: Rijsbergseweg 286, msda. Tel. 01600-44207 Haagsenwrkr 21. "'eda. Tel. 01600-37723 Vraag de brochure over vonstructam caravans aan bij: Construclam Nederland b.v. 'raustrieweg 154, Best, N.B., "'"8-1677. rpftc,i 51UIC vxgnvQv ^«leepboten, die in opdracht DiC u ™imP°rt Moskou door Rolland werden gebouw, '•e /ater 'uni c'e *aatste HANNOVER (ANP) Vier weken na de regeringswisse ling in Bonn krijgt de nieuwe coalitieregering onder bonds kanselier Helmut Schmidt op zondag as. bij de landdagver kiezingen in de deelstaat Ne- der-Saksen haar eerste kracht proef te doorstaan. Politici van alle richtingen kijken met gespannen aan dacht naar Hannover, de hoofdplaats van Neder-Saksen. omdat de uitslag van de stem ming van doorslaggevend be lang kan zijn voor de politieke toekomst van de coalitie van socialisten en liberalen in Bonn- Ingeval van een over winning van de christen-de mocratische oppositie zullen de C.D.U. en haar Beierse zus terorganisatie C.S.U. hun tot dusver kleine meerderheid in de Bondsraad aanzienlijk uit breiden. In Neder-Saksen regeren sinds 14 juni 1970 de socialis ten met een meerderheid van slechts een zetel in de land dag. Zij bezetten 75 van de 149 zetels, terwijl de C.D.U. over de overige 74 zetels be schikt. De Vrije Democraten (F.DP.) kwamen toen niet over de kiesdrempel van vijf procent. Ditmaal rekenen zij op een terugkeer in de land- In het regeringskamp is ech ter de hoop gestegen, doordat de jongste opiniepeilingen er op duiden dat er een eind is gekomen aan de neergaande lijn van de populariteit van de S.P.D. Na het aftreden van Willy Brandt als bondskanse lier naar aanleiding van de spionagezaak Guillaume en zijn opvolging door Helmut Schmidt worden de kansen van de C.D.U. over het alge meen lager aangeslagen. LOOSDRECHT (ANP) De rijkspolitie van Loosdrecht zit op het ogenblik achter twee mannen aan die gister morgen bij een schietpartij in Amsterdam betrokken zijn ge weest. De mannen zouden bij jachthaven Van Dijk in Loosdrecht de Loosdrechtse plassen zijn opgegaan. Gistermorgen rond kwart over zeven ontstond ruzie in een Amsterdams café. Toen de betrokkenen, waaronder zich een aantal buitenlanders zou den bevinden, naar buiten gin gen werden drie schoten afge vuurd. (ADVERTENTIE) De tien meest gekochte boeken in mei 1974 1. Louis Couperus „De stille kracht" 9,90 TV-editie (Van Holkema Warendorf) 2. Ria Holfeman „Uit grootmoe* ders keuken" 12,90 (Van Dishoeck) 3. Anna Sewell „De avonturen van Black Beauty" 9,90 TV-editie met de oorspronke lijke tekst (De Gooise Uitge verij). 4. E. J. Baas-Harmelink „Mini-puzzelwoordenboek" 3,95 (De Gooise Uitgeverij) 5. Anthony van Kampen „Betty Smith, freo-lance voor God" 12,90 (Van Holkema Wa rendorf) 6. G. Schomaekers „Het woeste wilde westen" 9,90 (De Haan) 7. Hferodotos „Historiën" 19,90 (Fibula-Van Dishoeck) 8. Richard Creagb Osborne en Jaap A. M. Kramer „Dit is zeilen" 19,90 (De Boer) 9. Hylke Speerstra „De laatste echte schippers" 35, (De Boer) 10. (r. F. Stokhuyzen „Molens" 5,90 (Van Dishoeck) Verkrijgbaar in elke boekhandel DE afdrachten van de plaatse lijke vastenacties beginnen bij het secretariaat van de bis schoppelijke vastenactie be ginnen te stromen. Op het ogenblik is de vier miljoen gulden gepasseerd. ASSEN (ANP) De Drentse amateur-archeoloog Tjerk Vermaning heelt een ar cheologische vondst in Eein- ster (gem. Dwingeloo) afge rond, die hem 543 stenen werktuigen opleverde. Zij werden volgens hem rond 80.000 jaar geleden gebruikt door Neanderthaler-mensen. Vermaning heeft in Meppel bekend gemaakt dat hij de collectie voor ongeveer een half miljoen gulden uitsluitend in het buitenland wil verko pen. „Ik gun het de Neder landse wetenschap niet, gezien de ervaringen die ik met het biologisch-archeologisch insti tuut van de Rijksuniversiteit in Groningen heb gehad," al dus de heer Vermaning, De heer Vermaning deed zijn eerste vondst in 1965 in Hoge Smilde en een tweede in 1967 in het nabij gelegen Hij ken. Deze vondsten zijn door het biologisch instituut van de Rijksuniversiteit erkend. De eerste aanwijzing voor zijn derde vondst, die in Eem- ster, kreeg de heer Vermaning in november 1972 bij de aan voer van aardappelen op de aardappelmeelfabriek Oranje in Hijiken. In de zogenaamde stenenvanger, die stenen ui* de aangevoerde aardappelen selecteert, vond hij er zes ou de stenen werktuigen. Op de akker waar deze aardappels vandaan kwamen, vond bij een maand later 162 stenen werktuigen. Drie weken gele den werd de vondst uitgebreid tot 543 nadat de akker was diepgeploegd- ARNHEM (ANP) De schoolartsen in Arnhem, Ren- kum, Rheden en Rozendaal hebben besloten harder te gaan optreden bij de bestrij ding en voorkoming van hoofdluis bij scholieren- Al leen al in Arnhem zijn er honderden kinderen met hoofdluis. Dit aantal neemt bovendien nog steeds toe, al dus de arts P. C. Broeksma, directeur van de gemeentelij ke en geneeskundige gezond heidsdienst in Arnhem. Vooral de jongeren tussen de zestien en achttien jaar lij ken de bacillendragers te zijn. Deze komen oo-k wel voor bij jongere kinderen, maar niet in zo grote getale, aangezien de ouders nog een oogje in het zeil houden. „De oudere groe pen laten zich niet zo gemak kelijk meer op het hoofd kij ken door hun ouders", r.ldus dr, Broeksma. UTRECHT (ANP) De strafkamer van de rechtbank in Utrecht heeft drie dagen (18, 19 en 20 juni) gereser veerd voor behandeling van de zaken tegen het Utrechtse fo tografenechtpaar L. en drie helpers, die zich schuldig zou den hebben gemaakt aan een eindeloze reeks oplichtingen, tlessetrekkerijen, inbraken, diefstallen, helingen, geweld plegingen e.d. in Nederland, België en Zwitserland. In januari liep deze Utrecht se bende tegen de lamp bij ten verkeerscontrole. Uit een vrachtauto kwam een grote oartij in het Belgische Deurne gestolen kleuren-tv's en ande re elektronische apparatuur tevoorschijn. AMSTERDAM (ANP) De moeder van de schrijver Wla- diimir Boekovski heeft volgens de Nederlandse afdeling van Amnesty International in een brief aan het internationale Rode Kruis in G-enève ge vraagd haar in een kamp ver blijvende zoon te bezoeken en hem van medicijnen te voor zien. Volgens de brief zou de leider van het werkkamp de tot zeven jaar gevangenisstraf en aansluitend tot vijf jaar verbanning veroordeelde schrijver onwettig in een iso leercel hebben gestapt en hem hebben laten verhongeren BEIDEN (ANP) Onbe kenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag voor ongeveer f. 25.000 gestolen aan gouden en zilveren sieraden en horloges bij juwelier Lei- kendijk in het Drentse Beilen. De inbrekers verschaften zich toegang door de etalageruit kaDot te slaan AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse schilders Jans Sierhuis en Ger Lataster heb ben het ministerie van CRM laten weten dat zij niet willen dat hun werk in de collectie „Nederlands Palet 1968-1971" in Brazilië wordt tentoonge steld wegens de „politieke ter reur" in dat land. Brieven voor deze rubriek moeter* met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatte zullen deze vermeld worden. Slecht» bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bif de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Op 28 juni zal zeer waar schijnlijk het kabinetsbesluit vallen het 2e squadron N.F.-5 van Eindhoven over te plaat sen naar de vliegbasis Gilze- Rijen. Onafhankelijk samenge stelde rapporten tonen aan, dat hiermede de geluidsover last te Gilze-Rijen, Breda, Til burg, Molenschot, Riel, Bavei en Oosterhout zodanige vor men zal aannemen, dat 33 pro cent van de mensen in de slaap wordt gehinderd, 58 pro cent zich tijdens gesprekken gestoord voelt en 66 procent van tijd tot tijd angst heeft, vooral babies, peuters en kleu ters. Alleen wanneer wij dn grote - -getale NU protesteren is het mogelijk de minister te bewe gen de last eerlijk te verdelen over dit gewest en een andere, liefst dun bevolkte streek. Gaarne moge ik u uitnodigen uw daadwerkelijke steun te laten blijken door u als sym pathisant te melden en-of een bijdrage toe te zeggen ter be strijding van de kosten van de actie (stickers, affiches etc.). U kunt ook bellen naar de volgende bestuursleden van de stichting i.o. Gilze-Rijen Stop: H. van Jole 01612-4030; C. Meesters 01600-77787; A, Ei bers 013-681638- BRIDGETOWN, NEW JER SEY (ANP) De politie in Bridgetown, New Jersey, heeft meegedeeld dat zij donderdag een 20-jarige man heeft aan gehouden® wegens roekeloos rijden en dat zij hem vervol gens arresteerde toen bleek dat hij in de kofferruimte van zijn auto twee vrouwen had opgesloten. Later bracht de man de po litie naar een bos waar hij de stoffelijke resten van twee on diere vrouwen aanwees. De man werd beschuldigd van moord op de twee vrouwen in het bos en aanranding van de twee die hij in zijn aiuto had opgesloten. (Van onze redactie buitenland) PARIJS De verbannen Russische auteur Alexander Solzjenitsyn zegt dat werk kampen om gevangenen uit te roeien al verscheidene ja ren in Rusland bestonden voordat ze onder Stalin in de publiciteit kwamen. In het 650 pagina's tellende tweede deel van zijn boek Goelag Archipel geeft Solzjenitsyn, in een semi-documentaire stijl, een gedetailleerd ver slag van het leven van ge vangenen. Het is een tegen hanger van de gefingeerde behandeling van hetzelfde onderwerp in zijn roman „Een dag uit het leven van Iwan Denissowitsj". Het eer ste deel van de aangekondig de drie, in de Russische taal, over het leven in de kampen tot 1956 werd vorig jaar de cember in Parijs gepubli ceerd en leidde mede tot de verbanning van de auteur die nu in Zürich woont. Solzjenitsyn schrijft dat kampen voor uitroeiing via dwangarbeid al in 1918 be stonden. De meeste Russen geloven dat de kampen pas werden opgericht toen Stalin in het midden van de jaren twintig aan de macht kwam. In het boek beschrijft hij de ontwikkeling van de kampen van plaatsen waar na de re volutie politieke gevangenen werden vastgehouden tot een systeem van dwangarbeid om openbare werken te bouwen. „De opbouw van het socialis me via het werk van gevan genen", zo noemt hij het sys teem. Solzjenitsyn zegt dat deze ontwikkeling in 1929 begon toen een gevangenge nomen zakenman het idee aan Stalin voorlegde. De se rieuze toepassing ervan kreeg concrete vormen toen 100.000 gevangenen aan het werk werden gezet om een kanaal te graven van de Oostzee naar de Witte Zee. „Stalin is de beste vriend van de gevangenen", schrijft Solzjenitsyn spottend. De auteur geeft details van de moeilijke omstandigheden waaronder politieke gevange nen moesten leven omdat hun status inferieur was aan die van gewone misdadigers, inclusief moordenaars, die soms een gezagspostitie over hen verkregen. Vrouwen wa ren het slechtst af en werden eenvoudig onder de bewa kers verdeeld. Het kample ven leek op slavernij. Een slaaf, zo besluit Solzjenitsyn zijn boek, was beter af dan een gevangene in de kam pen. De slaaf werkte minder, kon erop rekenen dat hij zondags vrij was en had in ieder geval iets dat op een huis leek. De auteur geeft een voorbeeld van een uit zonderlijk ruwe behandeling van gevangenen in Noord- Rusland dat hij van een oog getuige heeft vernomen. „Het is moeilijk ons verhaal te geloven", zo zei de getuige. „Op de weg van Kern naar Oekhtinsk, bij het dorpje Koet, werd in februari 1929 een groep gevangen, bijna 100 man, op een stapel hout gezet en levend verbrand omdat ze niet had voldaan aan de vastgestelde nor men".

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11