NrjS komopIi wadendamme IMR AS heeft nieuwe school basis- 6*^ L- L- ïel Inaar gent „TEEKAFVAL KWAM ILLEGAAL DE GRENS OVER" Marokkaan mishandelt twee vrouwen Ontslagen bij caravanbedrijf Glastuinbouw bezwijkt onder energieprijs Wind veroorzaakte scheepsongelukken 'jm Sleper gezonken; coaster vlotgetrokken automatisch bellen met engeland Hebbenal die Alfa Romeo veiligheidsvoorzieningen nog wel zin bij 100 km per uur? stad streek Gun uzelf'n Alfa. De Muynk's Autohuis Garage Cito B.V. Cito Service lerneuzen d.v. terneuzen tei. onso-5648 Integratie Flexibel Jubileum Stro in brand te Kruiningen Eigenaar afval- sehepew Goes Vrijdag 7 juni 1974 markttheater en neem rste typen of bijde 'club e historische modellen, aats en voor u klinken en. U bent hierbij uit- izierige en interessante tiling Laagraven, die langs Utrecht-Arnhem vindt u ter rt-Hilversum-Laagraven. el keuken eigen subsidie. En wel: i een keuken I. B.T.W.) een keuken I. B.T.W.) een keuken U forse kortingen uwde merken ns. al )1640-41575 elde „m 31.01640-36910 al 600-44388 r? (Van een onzer verslaggevers) KWADENDAMME Met een forse ruk trok burge meester G. van Waes van de gemeente Borsele gistermid dag het laken weg voor een in de muur gemetselde pla quette met de vier bouwstenen van de nieuwe mgr. Hey- ligersbasisscliool van Kwadendamme. Met deze daad ver richtte hij de officiële openingshandeling. l|De burgemeester verrichtte de opening van de school. IvlSSE raad (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Van- gtftn (vrijdag) om 9.15 uur rertrekt de gemeenteraad van Sas van Gent voor een exour- se naar Gent. Dit bezoek c,dt plaats in het kader van je grenscontacten tussen Sas tan Gent en Belgisdhe ge- isenten. De dames van het pelschap bezoeken in Gent Bylocquemuseum terwijl ie raadsleden een compostbe- drijf bezichtigen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Vandaag krijgen ie abonnees van het technisch district Breda de mogelijkheid tot automatisch telefoneren «et de abonnees van de auto matisch bereikbare netten in Sroot-Brittannië en Noord-Ier- and. Voorlopig, vermoedelijk lot het eerste-kwartaal 1975, geldt deze mogelijkheid echter deen tijdens de avond- en aachturen van 's avonds half- res tot 's morgens negen uur, la tijdens het gehele week ind vanaf vrijdagavond hall us tot maandagmorgen negen uur. Inlichtingen over netnum- i -ors en telefoonnummers in I órout-Brittannië en Noord-Ier- kan men verkrijgen via KAPELLE (Z.B.) 6 juni i ïiuisbessen: export 109, klein 111 golden delicious 2 70-80 155—57, 2 65- 40, 2 60 28, i aardbeien in 2 kg.-krat p. kg. Gorella 1 400—430, 2 220—400, I tola 1 400—440, 2 350—380, N gauntlet 1 390—44 2 -t—370, regina 1 380, 2 350— I aardbeien p. doos: gorella I M, vola 2 84, red gauntlet 1 I '377, 2 6382, regina 1 90 1 11,2 62—75, sengana 2 73. KRABBENDIJKE, 6 juni widen delicious kl- 1 80-85 «-®, 75-80 62—66, 70-75 *-®. 65-70 43—50, 60-65 «-35, kl. 2 80-85 46—55, 75- 4953. 70-75 50—57, 65-70 «-45, 60-65 37—43. 80 -85 4 1 2. JJSton kl 1 75-80 134, 70-75 65-70 127. 60-65 1 02, 55 -60 65-70 30. groene kruisbes- ia exp. log, aardbeien per vola 1 83, redgaiuntlet 1 middelburg, 5 juni 1974 - Nieuwe aardappelen: grote u drielingen 92-115, •e. 107-118. Oude aardappe- «t Bmtje bonken 27-28, grote drielingen 4. Furore 14-19. Tomaten: S 126-135 125-131, AI 144 BI 139-157, --mST, Cl 122-132, CII tri!n CI 81_82' CCn 81- den n v honken II 99. Gol- nCious: 80 58-74, 70-80 W. 70-75 60-62, 65-70 49, «on 7o"4L111 S™! 34- Win- 115 fifiL134"141' 65-70 112" ,90.65 84-94. 55 - 60 67, III (0- a ;-Jonathan: 10-75 63-67. S p 43-". UI grof 34. IID kg 103 a St' 10-37- Paprika Or»n)„ „be'en per doos 80- 33-76 K 6"1-2. Kasand«- 320 v Kassmjbonen 264 Jij' ^"'jhonen krom 181- 54-84 P*Tazie 12-25. Postelein Peen i,!0!?**'1 9M41- Was' "jinhnt Boskroten 62-83. l'«t 89!L,0n120' Prei 78"82- «derii I ,Bosil»n 77- Snij der1 199-210. Snij- selie IJZ 1508 I7"36 peter- 35-48 kistje 84-373. Radijs erwten ,Afber 114-115. Dop- 40. Ramll Spitskool 25- «w is 45-54. Komkom- "I50« l1 47 11 43-45, 61- 8 27 ij 3M8. 51-61 39-48 "•36 j 'f 1 29- 26—41 I 28, C' Per kg. 19-34. 14-91 lo A 28- 8 72-llS. 8 lu 28-55,12 22-30. (ADVERTENTIE) Het verkeer wordt steeds intensiever. Dus wordt de bestuurder kwetsbaarder. Ook bij 100 km per uur. Vandaar de Alfa Romeo kooikonstruktie, het dubbele remcircuit, de vervormbare-voor-en achterzijde, jfe '">y de indrukbare stuurkolom en de Ju< rS4 remkrachtbegrenzer. Bij de Alfetta boven- dien een versnellingsbak die voor een nog 'oetere gewichtsverdeling, vlak vóór de De-Dion achteras r Alfetta is geplaatst. Want waar andere auto's konfektie bieden, biedt AlfaRomeo dat wat de bewuste automobilist eist. Gun uzelf die perfektie. Maak nu een proefrit. 11 modellen om uit te kiezen, sedans, coupé's-en cabriolets. PAUL KRUGERSTRAAT 237 VLISSINGEN Telefoon 01184 - 4018 7239 DAMSTRAAT 3 SCHOONDIJKE Telefoon 01173 - 369 cO SCHUTTERSHOFWEG 15 Kwadendamme hoeft zich sinds gistermiddag wat onder wijs betreft niet meer achter gesteld te voelen bij andere kernen in Zuid-Beveland. De nieuwe school werd door de aanwezigen tijdens de ope ningsceremonie en de daarop volgende receptie gekenschetst ais zeer modern. Kapelaan P. van Bilzen van Kwadendamme benadrukte dat nog eens tijdens de inwij dingsplechtigheid van de school: „Er wordt wel eens gesproken over geldverspil ling. Men moet oppassen dat woord in de mond te nemen. Deze school staat er in het voordeel van het kind en je kunt nu eenmaal geen nieuwe wijn in oude zakken doen". Tijdens een samenzijn in „De Burcht" kregen de ver schillende genodigden en be trokkenen de kans om hun zegje te doen. Een van de sprekers was burgemeester Van Waes van Borsele. Hij ging in op de actuele onder wijsproblemen die zich af speelden in de kleine kernen van zijn gemeente. Hij vertel de ondermeer dat één van de adviezen, die de door de ge meente Borsele ingestelde on derwijscommissie, uit zal brengen zal zijn: „Dat in iede re kern van de gemeente eni ge vorm van onderwijs behou- aen blijft" Dat kon volgens hem neer komen op een mogelijke inter pretatie van het kleuter- en het basisonderwijs. Hij achtte het splitsen van hogere en la gere klassen over verschillen de kernen niet onmogelijk. Tenslotte pleitte de burge meester nog voor meer samen werking en inspraak in de ko mende veranderingen van het onderwijswereldje in Zuid-Be veland- Het schoolhoofd van de r.-k. KRUININGEN De ge meenteraad en het college van B. en W. van Reimerswaal gaan zaterdag een dagje op excursie naar Shell-chemie te Moerdijk. De bestuurders zulen er voorlichting krijgen over de manier waarop Shell- Moerdijk zijn afvalprodukten zuivert. basisschool te Kwadendamme de heer A. ae Boo, dook in de geschiedenis van de achtereen volgende lagere scholen van Kwadendamme. Ook liet hij al zijn voorgangers-boven-mees- ters. de revue passeren. Ver der gaf hij een overzicht van de levensloop van monseig neur Heiligers, de naamgever van de nieuwe school. Hij om lijste zijn verhaal met tal van grappige anekdote». van heer het P. De voorzitter schoolbestuur, de Peeters stelde dat het in ge bruik te nemen gebouw niet alleen bedoeid is als onder- wijsgelegenheid: „Het is een gebouw dat flexibel is. Het moet ook buiten de, schooluren in dienst staan van de ge meenschap". Hij sprak zijn bewondering uit voor de aan nemers en de onderaannemers, die het geocuw in tien maan den tijd overeind hebben ge kregen. Onder de aanwezigen be vonden zich ondermeer het complete wethouderscollege van Borsele, de heren A. aJn- sen, C. Verdonk en J. Bras en deken Blommerde van Middel burg. Verder was ook het per soneel van het kleuter- en ba sisonderwijs in Kwadendam me vertegenwoordigd. De school die door burge meester Van Waes gisteren werd geopend is de vierde die Kwadendamme rijk is. De an deren werden gebouwd in 1873. 1916, 1929 en de laatste in 1974. Het "ebouw beschikt over vijf lokalen die aansluiten op een gemeenschapsruimte. Het is bestemd voor honderddertig leerlingen- Vandaag is het in Kwa dendainme ook nog feest. Het zilveren jubileum van het schoolhoofd, de heer De Boo wordt namelijk gevierd. Om elf uur is er een eucharistie viering en vanmiddag wordt er een feestprogramma ver zorgd door de kinderen van de lagere school. Dit vindt plaats in „De Burcht". Vanavond om halfacht tenslotte houdt de heer De Boo een receptie. (Van onze correspondent! KRUININGEN In het landbouwbedrijf Polderman aan de Kersenweg is gistera vond brand ontstaan in een hoop stro en hooi dat buiten naast de schuur lag. De brand weerkorpsen van Yerseke. Krabbendijke en Kruiningen hebben kunnen voorkomen, dat de schuur in vlammen op ging. Over oorzaak en schade was gisteravond nog niets be kend GENT De 200 tot 300-ton teerafval die illegaal gedepo neerd werd op een opslag plaats aan de Zelzaatseweg te Zuiddorpe in Zeeuwsch-Vlaan- deren is ook illegaal over de Nederlands-Belgische grens gebracht- De smurrie is af komstig van het reinigen van opslagtanks van het bedrijf Sinmar in de Gentse kanaalzo ne". Dit verklaarde donderdag telefonisch de eigenaar van de afvalschepen, de Nederlander T. Neve, die echter in België woont. Hij zei dat het overbrengen van h et afval naar het opslag- terrein in Zuiddorpe gebeurd is zonder zijn medeweten. „Deze affaire zal dan ook een gerechtelijk staartje krijgen", aldus de eigenaar van de sche pen waarin de afval was opge slagen. Hij verklaarde donder dag ook nog dat het teerachtige afval uit de te Zelzate ge meerde schepen moest werden overgeslagen in een andere af- valboot. De heer Neve bevestigde dat de afvalsöhepen vroeger gemeerd lagen in het Roden huizendok in de Gentse ka naalzone. Op last van de Gent se havenautoriteiten moesten zij uit het Gentse havengebied verdwijnen, nadat een van die boten gezonken was toen er afvalstoklken in werden over gepompt. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Op 6 april van dit jaar raakte de 31-jarige Marokkaan M.A. uit Middelburg na enig alcoholge bruik zo buiten zinnen dat hij de vrouw met wie hij die avond op stap was geweest, attuigde. De vrouw brak haar neus en liep een hersenschud ding op. De man was voor die zaak nog niet berecht- Op 2 juni, dus vier dagen geleden, takel de hij weer een Middelburgse vrouw met een kapot geslagen g,as toe, nadat deze vrouw ge weigerd had verder op zijn avances in te gaan. Zij had grote snij wonden in het ge zicht. De man, deed donderdag morgen tijdens de zitting van de politierechter, alsof hij geen Nederlands verstond. Maar die houding liet hij snel varen, nadat hij door de poli tierechter terecht gewezen was. De officier van justitie zei tijdens zijn requisitoir met mensen die zich zo misdragen tegenover hun partner geen enkele consideratie te kunnen opbrengen. En met het feit dat u ontslag hebt aangezegd ge kregen van uw werkgever, kan in dit geval geen rekening werden gehouden, meende de officier, die twee maanden on voorwaardelijke gevangenis straf eiste. Mijn cliënt kampt met ern stige alcoholmoeilijkheden, zei mr. Brinkman, de verdediger van de Marokkaan. Gastarbei ders hebben vaak geen ander vertier dan cafébezoek. In de weekends leidt dit wel eens tol dit soort excessen. Mr. Brinkman vroeg contact met hel Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs voor zijn cliënt. De politierechter veroordeelde A. tot acht we ken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk, twee jaar proeftijd en toezicht van het Zeeuws consultatiebu reau voor alcoholisme, en be vel tot onmiddellijke gevan genneming. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het gaat de Zeeuwse tuinbouwers die onder glas hun produkten kweken niet voor de wind. Dit is onlangs nog eens duidelijk naar voren gekomen tijdens een vergadering van de tuinbouwcommissie van de ZLM. Het grootste probleem, ook landelijk, is de kostprijs van de energie. In Zeeland wordt voor de verwarming van de kassen veelal gebruik gemaakt van lichte olie. Deze brandstof is echter driemaal zo duur geworden als verleden jaar Volgens de ZLM woordvoer der, de heer M.J. Goud voor zitter van de oommissie, staan de glastuinbouwers voor de keus om of niet meer te ver warmen of over te schakelen op aardgas. „Kiest men voor aardgas dian kost dit aan om bouw en aansluiting zelfs voor een klein bedrijf enkele tien duizenden guldens en die moet men lenen en door nog harder werken terugverdienen. Gaat men niet over op aardgas dan heeft men een of twee teelten minder per jaar en dan derft men een flink stuk inkomen De zorgen worden naar de mening van de ZLM-man nog vergroot, doordat de overheid heeft aangekondigd, dat de prijs van aardgas verhoogd zal worden tot die van zware olie. „Dit zal als d-e verhoging snel wordt doorgevoerd, leiden tot veel faillissementen"- De heer Goud zag de toe stand in het algemeen maar somber in. Voor het regerings beleid had hiij niet veel goede woorden over: „De overheid voert in feite een a-sociale po litiek ten opzichte van de Bezoek Op 14 juni zullen de emeenteraadsleden van Goes, ergezeld van hun ech- tegenotes, op uitnodiging van de directie een bezoek bren gen aan Péchiney-Nederland NV. te Vlissingen-Oost. Het bezoek dat in de middag plaatsvindt omvat onder meer een uiteenzetting over het be drijf aan de hand van dia's en een rondleiding. kleine zelfstandige, met het doel het levensmiddelenpakket zo goedkoop mogelijk te hou den. „Hij deed verder zijn be klag over de grote hoeveelheid overuren die do kleine zelf standige m de tuinbouw moet maken- „Dat wordt niet dub bel maar vaak nauwelijks half betaald. Dat alles brengt span ning, ook in het gezin". „Is het een wonder vroeg de heer Goud zich verder af, „dat er geen leerlingen meer zijn voor het tuiiinfoouwond-erwijs". Hij attendeerde de vergadering er ook opdat de huidige droogte periode de tuinbouw veel schade berokkent. „Dit toont destemeer aan hoe kwetsbaar onze bedrijven zijn". Tijdens de bijeenkomst werd uitgebreid stilgestaan bij de gang van zaken in de fruitsector. Ge constateerd werd dat vooral de Golden Delicious-appel erg la-ge prijzen had opgebracht. Er waren nog al wat proble men bij dit ras. Ondermeer met het bruin worden van de schil. Mogelijk Voor de komende fruitoogst lijkt de situatie vrij gunstig. De pruimen en peren staan er goed voor. De a-ppeloogst liikt volgens insiders daarentegen niet zo groot te worden- Onder de tuinbouwers heeft men de verwachting dat er een beter prijspeil komt dan dat het af gelopen seizoen het geval was. In verband met een overpro- duktie is de rooisubsidie voor appelen en peren van vijf jaar en ouder verhoogd van 2800 naar 4000 gulden per hectare. De vergadering sprak de hoop uit dat dit EEG-besluit. spoe dig door de regering bekrach- I tigd zal worden- De Britse coaster kon pas gistermiddag worden vlotgetrokken. (Van onze correspondent) OUWERKERK Verschil lende schepen zijn gisteren de dupe geworden van het woeli ge water. Het sleepschip Li- bertas, groot 1375 ton, lang 80 meter en geladen met 1375 ton slakken zand is donderdaga vond gezonken op de Keeten. Het sleepschip en de sleepboot Zwerver waren eigendom van de gebrs. Meinen uit Herken bosch in Limburg. Door de harde wind en de hoge golfslag heeft de Libertas waarschijnlijk water gemaakt en is daardoor gezonken tot een diepte van 37 meter. Twee gebroeders Meinen die op het sleepschip zaten, zijn over boord gesprongen en zijn al zwemmend aan wal gekomen bij Ouwerkerk. De kapitein, de andere broer Meinen, die dit alles zag gebeuren, heeft de trossen van zijn sleepboot losgegooid en de sleepboot te gen de dijk van Ouwerkerk gezet. Hij is door de rijkspoli tie te water van boord ge haald. WESTKAPELLE Rond 5 uur 's morgens raakte gisteren de Engelse coaster Bristol Tra der van 400 ton op drift en sloeg op de dijk voor de Wal- cherse kust tussen Domburg en Westkapelle. Terwijl de zee beukte en trok aan zijn prooi probeerde de bemanning van de Temie-4 van de firma Dijkhuizen uit Vlissingen een verbinding tot stand te bren gen met de murw gebeukte kustvaarder. Ook de redding boot de Javazee uit Breskens was ter plaatse aanwezig om waar nodig hulp te bieden aan de drie opvarenden van de onfortuinlijke kustvaarder. Deze bleven aan boord omdat ze zelf geen gevaar liepen- Men heeft geprobeerd een reddingslij n te schieten waar aan dan een grotere tros be vestigd zou kunnen worden. Na de hele dag koortsachtige pogingen te hebben onderno men, lukte het de Temie-4 om rond vier uur 's middags vast te maken. Rond halfzes kon het schip worden losgetrok ken, waarna het naar Schelde- poort in Vlissingen-oost is ver scheept voor een onderzoek naar de opgelopen schade. VLISSINGEN Bij de Schone Waardin ter hoogte van Vlissingen is gisteren aan de berm van de zeedijk een gekanteld jacht van onbeken de nationaliteit en naam ge vonden. Een boot van het Reddings wezen. de Stuijvesant, die het gekantelde jacht op sleeptouw nam met de bedoeling het voor een nader onderzoek over te brengen naar de Sloe-haven heeft het jachtje door de zwa re golfslag verloren. Het scheepje is stukgeslagen en drijft momenteel als wrakhout rond op de Westerschelde. HANSWEERT Het in be gin mei gezonken binnenschip ,ns Reab kon gisteren wegens te harde wind en te hoge golfslag nog niet gelicht wor den. De twee bokken, die met het karwei bezig zijn, de Ta- klift Eén en De Walcheren, respectievelijk van de firma's Smit en Tak te Rotterdam en Van de Akker in Vlissingen, moesten door het ruwe weer naar de haven van Hansweert terugkeren. Als de hoge golf slag blijft aanhouden zal de volgende poging om het zes honderd ton metende schip te lichten, waarschijnlijk pas na het komende weekend worden gedaan. (Vervolg van pagina 1) Behalve het probleem van de export naar Italië, kampt het Steense bedrijf naar zeg gen ook met Franse marktpro blemen. „Onze export naar Frankrijk ligt bijna stil. omdat in het land sprake is van een kredietbeperking- Bij financie ring is het aanbetalingspercen tage opgeschroefd naar zestig procent. De aflossing moet bo vendien binnen een jaar ge schieden. Dit heeft de verkoop van caravans afgeremd", aldus de heer Geensen, die zegt het niet eens te zijn met het feit dat de Franse regering de ex porteurs beschermd door de vijftig jercent die gestort moet worden op de nationale bank van Italië, voor te schie ten, terwijl de Nederlandse regering dat niet doet. „W-ij worden in Italië van de markt geschopt De Fran sen pakken daar de markt, ook op langere termijn. Hoe wel de Italiaanse regeling voor zes maanden is gepland, is het maar de vraag wat we er daarna nog terugvinden. Frankrijk pleegt als EEG-part- ner pure concurrentde-verval- sing". Desgevraagd het ministerie van Eoonomisohe Zaken: -.Het bedrijf had ons kunnen inlich ten. Als er middelen nodig zijn, 'an is daar in principe altijd over te praten. Er be staan bij ons meer dan tien kredietmogelijkheden". Het ministerie zegt verder moeite te hebben met de uitspraak dat frankrijk concurrentie vervalsing pleegt. „Het rente verlies bedraagt over een half jaar over vijftig percent van de factuurwaarde niet meer dan drie percent. Dan zou het te leveren product drie per cent duurder moeten worden". Het ministerie kon de uit spraak van de heer Geensen, als zou de Franse regering niet ïlleen de drie oereent rente, maar zelfs de volle viif- tig nercent van de factuur- waarde voorschiet aan de ex porteur niet bevestigen. De heer Geensen zegt op langere termijn weer moge lijkheden voor uitbreiding van de produktie te zien. „Er is op langere termijn gegarandeerd werk. We zijn niet pessimis tisch. de vooruitzichten rijn goed". De werknemers die per 1 augustus worden ontslagen, zijn allen afkomstig uit Sint- Jansteen en omgeving-

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 7