basisopstelling verrassend ETAPPEZEGE VOOR PAOLINI VOETBALFANS GEDUPEERD Trammelant in arbiterswereld VAN ESDONK NAAR SPARTA Positie Schotse coach Ormond in het gedrang ÜAIM74 sport m.tiaob E^van Lanschot volgende bestemmingen: fa. Costa del Sol. unesië. Roemenië, slavië. Oostenrijk. :yprus. ekkelijke prijzen :r wat wils. angrenzend terrein I I DIKKE ONVOLDOENDE VOOR ORANJE-TEAM I f Doelman Raducanu grijpt tevergeefs naar een kopbal van i .ltd Geels. Sandu kijkt gespannen toe. De bal zou echter naast 1 juin. PORDENONE (ANP) Ia de negentiende etappe tan de Giro hebben de ren ners rich gespaard voor de komende dagen, want dan zal er van de krachten veel gevergd worden. Twee zware bergritten staan er op het programma en alle Italiaanse wielersupporters verwachten een geweldige strijd tussen leider Eddy Merckx, de Itali anen Felice Gimondi en Gi- anbattista Baronchelli en de Spanjaard Jose Manuel Fu- ente. Vooral naar de laatste gaat de belangstelling uit, want in de twee komende dagen zal de Spaanse klim- geit moeten toeslaan- In de etappe van woensdag hield Fuente zich opvallend rustig en hij verklaarde na afloop, dat hij klaar is voor de grote klap. „Merckx is nog niet klaar met mij. Ik aal mij revancheren voor mijn inzinking van vorige week vrijdag, toen ik meer dan acht minuten op hem verloor. Nu heb ik een ach terstand van iets meer dan vijf minuten en dat is niet onoverkomelijk". De 19e etappe leverde een overwinning op voor alweer een Italiaan, Paolini. Hij had reeds enkele keren gepro beerd weg te komen, maar was telkens door de knech ten van Merckx teruggepakt. In de eindsprint was hij ech ter toch de snelste. Hennie Kuiper, die dinsdag ten val was gekomen eindigde in het peloton op de 43e plaats. In de 20e etappe eindigt men op de top van de Lavaredo (2320 meter). De uitslag van de 19e etappe is: 1. Paolini (It) 146 kilometer in 4 uur. 4 minu ten en 39 seconden, 2. Knud- f- (No), 3. Basso (It), 4. naritz (Wd!d), 5. Borgognoni 6. Simonetti (It), 7, kossignoli (It), 8. Francioni 9. Ruch (Zwi), 10- Ga- Wzzi (It), 43. Kuiper (Ned) "jen in dezelfde tiid als d« winnaar. Het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Merckx (Belg) 94 uur, 46 -•■nuten en 6 seconden, 2. mondi (It) op 33 seconden, nnB"on^elli (It) op 41 se- 1 no Battaglin (It) op minuut, 5. Conti (It) Op N?,lnuten- 6- Moser (It) I 3 7- Petterson (Zwe) J1,,3-»..8. Bitossi (It) op 10 j,YUente (Spa) op 5.09, Dnbezubia (Spa) op 7.32. II Kuiper (Ned) on 9.57 Roy Schuiten, winnaar van Olympia's ronde door Neder land, heeft woensdag de ne gende etappe gewonnen in de ronde van Engeland. Schuiten legde de 138 kilo meter van Middlesbrough naar Whitley Bay af in 3 uur en 25 minuten 54 seconden. Schuiten kwam woensdag middag alleen aan in Whitley Bay. Hij had 36 seconden voorsprong op een groep waarin Ad Dekkers de snel ste sprinter bleek. Jan Aling, de leider in het algemeen klassement, werd vijfde. De uitslag van de negende etappe is: 1. Schuiten (Ned), 138 kilometer van Middles brough naar Whitley Bay in 3 uur 25 mimiten en 54 se conden, op 36 seconden: 2. Dekkers (Ned), 3. Boniecki (Pol, 4. Johansson (Zwe), 5. Aling (Ned), 6. Gieger (Wdl), 7. Kanel (Zwi), 8. Lewis (Gbr), 9. Hallam (Gbr), 10. Bennett (Gbr), II- Rohner (Zwi), 12. Matusiak (Pol). Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Aling (Ned) 28 uur, 18 minuten en 2 seconden, 2. Filipsson (Zwe) op 13 seconden, 3. Szurkowski (Po) op 22 se conden, 4. Kondr (Tsj) op 33 seconden, 5. Van den Hoek (Ned) op 49 seconden, 6. Fa- gerlun-d (Zwe.) op 1.18 min., 7. Schuiten (Ned) op 1.24, 8. Johansson (Zwe) op 1.57, 9. Nilsson (Zwe) op 2.07. 10. Matusiak (Po) op 2.15- De uitslag van de derde etappe van de Dauphiné Libe rt-: Macon-lons de Saunier (200 km) is: 1. Croyet (Fr) 5.04.20 (20 seconden bon.), 2. Danguil- laume (Fr) 5.09.46 (10 sec. bonificatie), 3. Perurena (Sp) 5.09.46, 4. Eslassan (Fr), 5. Vianen Malfait (Belg), 7. (Ned), 6. Elorriaga (Sp), 8- Teirlinck (Belg), 9. Thomas (Belg), 10. Van Looy (Belg). Alge-meen klassement na de derde etappe: 1. Bernard Croyet (Fr) 1-0.59.55, 2. Knetemann (Ned) 11.05.18, 3. Perurena (Sp) 11.05.31, 4. Danguillau- me (Fr) z.t., 5. Esclassan (Fr) 11.05.36 10 pnt 6. Van Looy (Belg) 11.05.36 18 pnt., 7 Thomas (Belg) 11.05.41, 8. Coroller(Fr), 9. Malfait (Belg), 10. Van Staeyen (Belg) 26. Vianen (Ned) 11.05.41. (Van Vet) onie speciale verslagge- Ruim i^n-RT let n yoetl)alfans in en rond flrj Mannheim zijn zij niet het slachtoffer (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Als aan de hand van de oefencampagne van het Nederlands elftal de resultaten van Oranje in Duitsland afhankelijk zjjn, zou het er slecht met de Neder landse voetbal-elite voorstaan. Want na de beschamende vertoning tegen HSV Hamburg en Kickers Offenbach heeft Nederland tegen Roemenië een dikke onvoldoende aan de weinig succesvolle oefencampagne toegevoegd. Tegen de Roemenen, die in het Europese voetbal bepaald niet aan de top staanal speelden zij gisteravond niet onaardig, kwam Nederland niet verder dan een weinig hoopgevende 00. En het moet gezegd, Neder land verdiende ook niet veel meer. Want de zonder twijfel met meer voetbaltalent uit geruste Oranje-equipe speelde dermate ongeïnspireerd, dat het in geen enkel opzicht leek op een wereldtitelkandidaat die aan zgn laatste serieuze oefenwedstrijd bezig was. Als Michels dit elftal inderdaad als basis voor het wereldtournooi beschouwt, dan zou het Hollands voetbalprestige in Duitsland weieens een geduchte deuk kunnen op lopen. Het is ook wel duidelijk, dat Michels die als de grote redder van het Nederlands elftal uit Spanje is gesleurd in zijn eerste opzet via een intensieve trainingscampagne Nederland tot een eenheid te smeden, bepaald niet is geslaagd. Rensenbrink, die op de voor hem vreemde rechtsbuiten plaats niet had geïmponeerd, kon nu uiteindelijk naar links afzwenken. Veel effect sor teerde dit ook niet meer, want Nederland was teveel aange slagen om nog tot een fraaie actie te komen. van ïa-iA!' t-handaa! rond toe" kam„i, lcs vo°r het wereld- genschap geworden? Hans Kraay heeft' directeur van Ajax Wteffi! dat Ajax be" Mi ?g heeft voor de EïMra,-i-,f0eiman Fl'anke van Zwoiu 1 Bra""schweig. PEC Venhnm doelman Nieu- "vetgnfn, van De Volewijcker* i:.„ "is Dumitrache alleen voor doelman Treytel, haalt fel uit. Zijn schot trof echter geen doel. Hoofdpersoon is het te ver wachten schandaal is Karl Vetter, oud-keeper van Mann heim. Begin dit jaar heeft hij in Mannheim een actie ee- voerd. die hem ongeveer 60.000 gulden opleverde. Vet ter verkondigde namelijk dat hij in de Oostbloklanden nog duizenden kaartjes voor de WK kon bemachtigen. Het g°ld stroomde binnen maar nu blijkt dat het verhaal in het geheel niet klopt. Vetter, die onlrngs een zwaar auto-onge luk betrokken was en nu in het plaatselijk ziekenhuis ver pleegd wordt, zegt dat alles m orde komt. De Westdaiitse po litie dlie d-e za-ak in onderzoek heeft is daar echter nog niet zo zeker van. Super-visor Rinus Michels, die bij de aanvang van het trainingskamp de Oranje-se lectie bepaald niet als een eenheid kreeg voorgeschoteld, heeft met zijn 22 spelers voortdurend geëxperimen teerd. Zelfs tegen Kickers Offenbach, de derde officiële wedstrijd in de oefeincampag- ne van het Nederlands elftal, wilde Michels nog geen enkele conclusie aan zijn opstelling verbinden. „Woensdag tegen Roemenië", zo liet Michels weten „kom ik met mijn basis opstelling". Hij liet verder de zaak in het ongewisse, wil de geen enkele naam noemen, maar zei verder nog wel dat aan het experiment Haan (die hij 40 minuten als laatste man had geprobeerd) niet veel waarde moest worden ge hecht. En met deze uitspraak gaf Michels voor de zoveelste keer te kennen, dat duidelijkheid in voorlichting een zaak is, waar hij achteloos aan voor bijgaat. Want tot grote verras sing speelde Haan in De Kuip wel degelijk als laatste man, Rinus Israël kwam niet in de selectie voor. Bovendien ont braken de beide als voorstop pers gekenmerkte candidaten Strik en Van Ierasel en speel de Wim Jansen op die plaats. Een verrassende ontwikkeling die nog werd vergroot door de voorkeur die Michels aan Theo de Jong op het middenveld had gegeven. Ware het niet dat Michels niet de man is, die zich met zulk soort zaken inlaat, zou het evengoed een concessie aan het Rotterdamse publiek kunnen zijn dan een elftal dat als serieus voor Duitsland moet worden be schouwd. In de beginfase van de wed strijd presenteerde het pro beersel van Michels zich niet onaardig. Met speelse aanval len via het middenveld, waar bij vooral Van Hanegem en Neeskens het goed met elkaar konden vinden, kwam Neder land tot een aantal aantrekke lijke aanvallen. Maar de voor hoede (Keizer - Geels - Ren senbrink (Crayff ontbrak ook gisteren) voelde het rithme niet zo best aan. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat juist Neeskens en Van Hane gem in die periode de beste ka-nsen kregen. De kopballen van De Kromme en Resen- brink en het schot van Nees kens waren echter niet zuiver genoeg om de boomlange Roe meense doelman Raducanu te passeren. De Roemenen intus sen speelden lang niet onaar dig. Technisch bekwaam bouwden zij hun aanvallen vanuit de verdediging op, waar in de voorhoede altijd wel een paar snelle jongens als Kuhn en Dumitrache klaarstonden om het de Ne derlandse verdediging moeilijk te maken. Dat kon ook wel, omdat het in het hart van die defensie niet altijd klopte. Het was slechts aan het attente reageren van Treytel te dan ken, dat de doorgebroken Du mitrache en lordanescu niet tot scoren kwamen. Overigens had Nederland in die eerste helft een voorsprong verdiend, want Ruud Geels miste recht voor Raducanu een goede kans en Willem van Hanegem schoot tweemaal tegen de vuisten van diezelfde goed re agerende Roemeense doelman op Michels had zich de woede van het geringe aantal toe schouwers in De Kuip op de hals gehaald door Van Hane gem door Willy van de Kerk hof te vervangen en Wim Rijsbergen op de plaats van Wim Jansen in te zetten. Vooral voor Wim Jansen moet dit een pijnlijke ervaring zijn geweest, want die ene helft die Michels hem als voorstop per liet meedraaien, is nl. geen serieuze kans te noemen voor de laatste weken voor treffelijk draaiende middenvel der van Feyenoord. Het raffi nement in het Nederlandse spel was met het verdwijnen van Willem van Hanegem compleet zoek. Het enige plus punt voor Nederland was dat liet meer in de aanval was dan de Roemenen, maar daar was dan ook ongeveer alles mee gezegd. Tempo werd er niet meer gespeeld en hieraan kon zelfs het handgeklap van het geïrriteerd publiek niets ver anderen. Nederland kreeg in het eerste halfuur twee goede kansen, waarvan Keizer er een in het zijnet schoot en Neeskens kwam niet verder dan de grijpgrage handen van de Romeense doelman Raduca nu. Piet Keizer (hij verliet onder hoongefluit het veld) moest zijn plaats afstaan aan René van de Kerkhof. Rob HARRY VERMEULEN ENSCHEDE Andries van Leeuwen, oud-scheidsrechter in het betaalde voetbal, en op dit moment lid van de beoorde lingscommissie van de scheids- rechtersvereniging, zal op 11 juni aanstaande in Zeist de knuppel in het hoenderhok gooien. Op die dag namelijk vergaderen alle leden van de scheidrechterscommissie betaald voetbal. Aan de orde komt dan ondermeer de onlangs gepubli ceerde lijst van zeven interna, tionals en de volgorde waarin dit is gebeurd Over die lijst is in de boezem van de scheidsrechiterscomimis- sie enige onrust ontstaan. De originele lijst namelijk, ver toont grote verschillen met de lijst die de beoordelingscom missie aan de hand va-n de rapporten van de rapporteur» heeft samengesteld. Van Leeuwen: .,Toen wij die lijst samenstelden, hebben we naar eer en geweten gehan deld. Zo kwam op onze lijst, die voor de scheidisrechters- commissie als richtlijn moest dienen, de naam van Joop Vervoort niet voor. Toch heb ben de heren hem nu als num mer zes geplaatst. Onze advie zen zijn behandeld terwijl on ze voorzitter Aad Stouthandel op vakantie was. Er is nadien met ons geen enkol overleg gepleegd- Toen de originele lijst op de bijeenkomst voor de Willem Twee-trofee be kend werd gemaakt, was het alsof ik een klap voor mijn kop kreeg. Ik zit nu een jaar bij die beoordelingscommissie. Men heeft er mij bijigehaald omdat ik kan bogen op een jarenlan ge ervaring als scheidsrechter. Men haalde mij weg Op een belangrijke post. Ik was voor zitter van de scheidisrechters- eommissie Oost en kon daar belangrijk werk doen. Ik vraag me af, waarvoor ïk me nu het afgelopen seizoen heb uitgesloofd. Ik ben dan ook van plan op de vergadering van dinsdag van de commissie niets heel te laten. Ik vind het absurd, wat er nu is gebeurd. Wat ik niet voor mogelijk heb gehouden, is toch mogelijk ge bleken. Ik zal aan de hand van de rapporten aantonen, dat tnze lijst meer to the point was. Trouwens, ik ben niet van plan me te laten wegschoppen". Dat laatste duidt op het feit dat het vrijwel zeker is dat de beoordelingscommissie binnen kort opgeheven zal worden. Wat dan rnoet blijven is een commissie van drie man, waarvan Karei van der Meer, eveneens oud-arbiter, de grote man zal worden. Joop Martens zal in deze commissie plaats nemen als lid, evenals mr. Kernkamp namens het bonds- bestuur. Overig-ens heerst er in de scheidsrechterscommissie aversie tegen de figuur van Joop Martens, die men al ja ren tracht te bewegen uit de commissie te treden. Hij heeft zich echter, tegen alle stormen in, nog steeds weten te hand haven. Hij geniet als referen daris van de gemeente Zeist bepaalde faciliteiten, waarvan hij, zo zeggen sommige arbi ters. handig gebruik maakt. Of zoals Andries van Leeuwen het zegt: „Ik kan met Martens best een glas drinken, maar wat hij tegen heeft is, dat hij niet met mensen kan omgaan". ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse eredivisieclub Sparta heeft woensdag twee spelers aangetrokken. Van PSV werd de 22-jarige Noud van Esdonk, een mid denvelder, gekocht en uit De nemarken is de rechterspits van Kogge, Arne Skipper (21) weggehaald. Beide spelers hebben een contract van twee jaar afgesloten. (ADVERTENTIE) I (Van een onzer verslaggevers) FRANKFURT De positie van Willie Ormond, de coach van de Schotse voetbalploeg, wordt erg aanvechtbaar. Enke le dagen voor de aanvang van het wereldkampioenschap dreigt de Schotse coach zelf» ontslagen te worden. Aanleiding tot deze dramati sche ontwikkeling is het feit dat Ormond geen orde in zijn groep kan houden. Na de oe fenwedstrijd van Schotland in Oslo waren het ditmaal de kleine buitenspeler Jimmy Johnstone en aanvoerder Billy Bremner die dronken uit een bar in Oslo moesten worden gehaald. Bremner vertelde vol trots dat ze beiden minstens twaalf, flessen champagne hadden ge dronken. Enkele dagen daar voor hadden enkele spelers uit de selectiegroep Johnstone al uit het water moeten redden toen „de vlo" van Celtic ook 51 stomdronken was gaan zwemmen. Daarbij komt nog dat spelers als Smith en B-uchan twee da gen te laat in het trainings kamp verschenen en daarvoor geen straf ontvingen en dat de meeste spelers uit de selectie- groep in het vliegtuig op weg naar Oslo zoveel alcohol had- rut den gedronken, dat ze moeite hadden om zich staande te houden. En dat was Willie Or mond allemaal ontgaan omdat hij zich (achter in het vlieg tuig) afzijdig van de spelers had gehouden. De technische leiders van de Schotse voetbalbond hebben Ormond geadviseerd om dras tisch in te grijpen: spelers als Johnstone en Bremner onmid- delij-k naar huis te sturen. Maar Ormond weigert. Oor zaak van dat alles is, aldus de Schotse voetballeiders, dat Or mond niet alleen een veel te zacht karakter heeft, maar dat hij ook zelf een te groot alco holist is geworden. Rebellie dreigt bij de Argentijnse voet balselectie die momenteel het trainingskamp Smdelfingen bij Stuttgart gebruikt. De 23-jarige Ramon Heredia, de Argentijn die kortgeleden nog als laatste verdediger in de ploeg van Atletico Madrid in de Europa cup-finale tegen Bayern Miinchen speelde, heeft trainer Ladislao Cap en de technische begeleiders van de ploeg onder druk gezet. Ramon Heredia, in wiens ade ren nog indiaans bloed stroomt, was de woordvoerder van de totale selectiegroep toen hij Cap vertelde dat de Argentijnse spelers gewoon twee of drie dagen vakantie moeten hebben. Heredia: „De meeste spelers zitten al zo'n 20 dagen in het trainingskamp. Wij zien geen vrouw en Zuida-merikaanse mannen kunnen niet zo lange tijd zonder sex. Als we niet snel een paar dagen vrij krij gen, dan stappen we met zijn allen op. Van sigaretten en alcohol kunnen we best afblij ven, maar liefde mag men ons niet onthouden", stelde Here dia. Trainer Cap heeft nog geen beslissing na het ultimatum (voor vrijdag wil de selectie groep antwoord van de Argen tijnse leiding) genomen. Cap: „Maar de zaak nemen we wel ernstig op. Temeer omdat de spelers zeggen dat ze nog wel aan sex maar niet meer aan voetballen kunnen denken". Van Lanschot nu ook otterdam. Van Lanschot heeft nu ook een vestiging in Rotterdam. Evenals in de andere vestigingsplaatsen zal Van Lanschot zich ook in Rotterdam terdege waar moeten maken. Zij hoopt dat, te doen met het gerichte en persoonlijke dienstbetoon dat haar als niet zo massale bank kenmerkt. Op het gebied van zowel bank- als assurantiezaken. U bent welkom bij Van Lanschot. Voortaan ook in Rotterdam: Blaak 101, telefoon (010)-132891. Monsieur Jacques, van prof. L. O. Wenckebach. Typische Rotterdammer sinds 1959. Bankiers 's-Hertogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven, Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam, Tilburg, Vught.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15