Oogoperatie in Sluiskil trok inter nationale belang stelling In memoriam A. de Kooning zeeuws ZIEKENHUIS VRAAGT ERVARING OUD-PATIËNTEN Scriptie over Middelburg MODEL-KAMER-VERKOOP jan hendrikx Op valreep nog twee pleidooien voor dichte Oosterschelde Vermast (Yerseke) wint provinciale wedvlucht vanuit Moulins WONINGINRICHTING B.V. stad streék 11 SPECIALISTEN I VOLGDEN VIA VIDEO INGREEP rkiezmg van edeputeerden Kritisch Bezoek Zeer aantrekkelijke zomeraanbiedingen, tegen zeer speciale prijzen. Profiteer van deze aanbiedingen, en kom beslist even langs. Tot ziens bij Woensdag 5 juni 1974 11 De oogspecialisten konden in de Kloosterzaal foto boven) de handelingen in de operatiekamer (foto onder) volgen. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL 85 Oogspe cialisteu uit de gehele we reld hebben in liet Eliza- bethsziekenhuis in Sluiskil oogoperaties bijgewoond, die uitgevoerd werden door de befaamde Terneuzense oogarts dr. C.D. Binkhorst Met grote aandacht volgden zij het inplanten van een kunststof lens bij een drietal patiënten volgens de methode die Binkhorst voor het eerst heeft toegepast. Het gezel schap van oogartsen kreeg maandag nog versterking van een vijftiental Japanse colle ga's. De specialisten namen deel aan een congres in Parijs. Zij hadden de wens te kennen gegeven een oogoperatie van dokter Binkorst mee te ma ken. Buiten de operatiezaal wa ren videorecorders geplaatst door middel waarvan de ope raties op de voet konden wor den gevolgd. Deze apparatuur kon worden aangeschaft dank zij de financiële bijdragen van dankbare patiënten van dokter Binkhorst. Tijdens hun ver blijf in Sluiskil hebben ver scheidene oogartsen in het res taurant van het ziekenhuis le zingen gehouden. Na het ver blijf in Sluiskil vertrekken de oogspecialisten naar Stadska naal, waar een oud-leerling van Dr. Binkhorst, Dr. J. Horst eveneens een soort cur sus zal geven over de oogchi rurgie. P\ 'Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In haar Wgadering van woensdag 5 juni zullen Provinciale Staten van Zeeland een nieuw college fcezen van Gedeputeerde Sta ten. De vergadering begint om WOO uur in de statenzaal van let abdijcomplex te Middel bar». Voorafgaande aan de verkie- tog van het nieuwe college I «orden de nieuwe leden van staten beëdigd. Op de agenda staat verder de verte- pwoordiging van de provin ce in de aandeeihoudersverga- ™ng van de PZEM met tarbij de verstrekking van 1 Bd bindende mandaat. 1 ooruitzichten voor donder- ïf ^.vv'jdag opgesteld door KNMI od dinsdag om 18 uur: enkele buien, later meer zon kant Dmturen aan de Jage Aantal uren zon 2 tot 6, min. TOP, omstreeks 10 graden, dpn vmp' omstreeks 17 gra- „.j ^ans °P een droge pe- ™e minstens 12 uur 60 d Kans op een geheel etmaal 30 procent. 4.»ï„ watei4l°ogten van dins- iitswlffi. meegedeeld door PY m? Konstanz 356 iJ-Rheinfelden 265 plus 4, ,;'tbUrL242 V Put s', 408 min 5, Max- Een m ■rrun Plochin- min 1-' S"1. 4' Mannheim 293 i Mauiz 20? ?i a?!i 125 plU3 6' pita 7 V P*us 10, Bingen 163 1 '"d nl'n^i 203 plus 9' Trier 14 iff? 3', Koblenz 209 plus 2,8 nlirfa t uplu® 9' RuJlrort pannerif 1 Loblth 918 Plus 4- x agentia 891 plus 2' kop oli 0 Plus 4, IJssel- 312 Dn,l ,p,u« 2. Eefde IJssel 1 Momt, 4a?neventer 250 Plus I rfn 38W plus 4- Borgha- I Plus i n,"1"1 9' Belfeld 1096 I jon y^aye beneden de sluis HaCeert Z°°m 4 45 en 17'08 evneldini 3.48 en 16.04 3.09 en 15.25 2 3~ en 14 55 4.35 en 16.58 In onderstaand „In memoriam" schetst drs. W.R.V. Dusarduyn, zijn herinneringen aan de bekende KVP- voorman A.C. de Kooning, die in ret pinksterweekeind in Lewedorp is overleden. Drs. Dusarduyn, oud-kamerlid en tot voor kort voorzitter van de Zeeuwse KVP-staten fractie, is thans burgemeester van Sas van Gent. „Beginselvastheid, eenvoud en trouw zijn drie eigen schappen die de thans over leden A. C. de Kooning ken merkten, en waardoor hij in de herinnering van velen zal blijven voortleven. De vriendschap die A. C. de Kooning zoncler enige beper king wist te schenken aan degenen die hij zijn vertrou wen waard achtte en dat waren er velen, van hoog tot laag in onze samenleving, was zo heb ik tenminste zelf steeds ervaren) iets, dat wederzijds verrijkend werk te. Dit vermogen om trouw en vertrouwen te geven, op een ^oms ontwapenende ma nier, maakte op bijzondere wijze de autoriteit van A. C. de Kooning uit. Ik heb althans geen andere verklaring voor het feit, dat deze eenvoudige jongen van het Zeeuwse platteland in landelijke KAB en KVP- kringen een crediet genoot dat velen beter geschoold en beter gevormd dan hij, hem mochten benijden. De naam „De Kooning" zei niet alleen iets in Zeeland, maar ook in Den Haag. Hij heeft wellicht in zijn eenvoud nimmer vol ledig beseft van hoeveel in vloed zijn oordeel en zijn bemoeienis konden zijn voor carrières van anderen speci aal in de politiek. De Kooning kon ontwape nend zijn. In discussies met meer geletterden en maat schappelijk superieure figu ren, kon hij zonder de in druk van onderworpenheid of ook van een geveinsde populariteit te vestigen, me dedelen dat hij „Maar een jongen van het klompen schooltje was". In het ver volg van een discussie, waar bij de oppervlakkige waar nemer kon menen dat De Kooning bij voorbaat zijn stellingen al had ontruimd, bleek dan bijna steeds, dat hij op een grote dosis gezond verstand en een aantal on wrikbare principes kon te rugvallen. Daardoor wist de jongen van het „klompenschooltje" zelfs academici vaak de loef af te steken Ik zal hem dan ook blijven herinneren als een knap onderhandelaar. Steeds speelt echter die ene menselijke kwaliteit, die je niet hoog genoeg kunt aanslaan, mij door dg geest: de belangeloze en schier ein deloze trouw die De Kooning wist op te brengen. Iets in zijn aard noopte hem ertoe om minderheidsposities te verdedigen en vast te hou den. Dat verklaart volgens mij ook zijn stug vasthouden aan politieke en maatschap pelijke beginselen van KVP en KAB vaak tegen de ver drukking in en door alle po litieke wisselvalligheden heen. Hij, de voormalige landar beider, die het zover wist te brengen dat zijn naam ook in landelijke kringen een ver trouwde en betrouwbare klank had moet wel over bij zondere gaven van geest en hart hebben beschikt. Tal van mensen, in en bui ten Zeeland bewaren dank bare' herinneringen aan A. C. de Kooning. Deze herinneringen omvat ten meer dan alleen een be sef van dankbaarheid om wat De Kooning voor ande ren, ter wille van hun per soonlijk leven of hun carriè re heeft gedaan. De herinne ring omvat ook de zeldzame ervaring, die de ontmoeting met een rechtschapen en eer lijk mens bij anderen na laat. Zijn heengaan op een naar menselijke maatstaf te jonge leeftijd' van 67 jaar is in de eerste plaats een zware slag voor zijn prachtig gezin. Mijn innige deelneming gaat naar zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen uit. Zij heen gaan is echter ook een per soonlijk verlies voor zijn ve le vrienden, waartoe ik, in alle bescheidenheid ook mij zelf reken. Hoe zwaar het heengaan van De Kooning ons ook treft, ik geloof dat degenen die hem hebben gekend zul len beamen dat men dank baar dient te zijn deze mens te hebben mogen meemaken. Het is stellig in zijn geest gehandeld als wij zijn nage dachtenis op deze wijze in ere houden". DRS. W. V. R. DUSARDUYN (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een duif van E. Vermast uit Yerseke heeft, zij het met minimaal verschil, de provinciale wed vlucht, van de afd Zeeland van de Zuid Nederlandse Bond van Postduivenhouders, vanuit Moulins. (Frankrijk) gewonnen. Hij klopte de winnende duif om 9 minuten over 2 in de middag en daarmee was de duif iets sneller dan een vogel van A. Cornelis uit Breskens. Deze werd geklopt om 13.58 uur, maar speelde ca. 13 km. korter. Aan deze voor de Zeeuwse liefhebbers tussen de 520 km. en 555 km. lange fondvlucht namen biina 1400 duiven deel. De verdere vroegste meldin gen kwamen van L. Risseeuw uit Oostburg om 13.59 uur, P. v. Looy en Zn. te St. Jansteen om 13.58 uur en 14.02 uur, J Haak uit Hoek 1402 uur, J. v. d. Graaf uit Terneuzen 14.05 uur. J. de Schepper uit Koe wacht 14.00 uur rond, Combi natie Antheunis-v. Helsland uit Hulst om 14.03 en 14.05 uur, H. Marpuinie uit Sas van Gent 14.06 uur, J. van Schilt uit Westdorpe 14.10 uur, Frans Rogicst uit Philippine 14.13 uur en A. Duininck uit Cad- zand 14.10 uur. De directie van het Sint-Antoniusziekenhuis te Oost burg nodigt u bij deze uit om met u en een aantal andere ex-patiënten, die in het Sint-Antoniusziekenhuis verble ven een gesprek te hebben over het ziekenhuisverblijf. Wij stellen erg veel belang in uw bevindingen en hopen met uw gegevens toekomstige patiënten weer een betere behandeling, verpleging en verzorging te kunnen bieden. Deze uitnodiging is de af gelopen maanden bij een aantal ex-patiënten van het Oostburgse ziekenhuis in de bus gerold. Het betreft een initiatief van adjunct-direc trice zuster Elias, die dit idee nader heeft uitgewerkt met directrice zuster Mariët- te. Door directe gesprekken met oud-patiënten hoopt de ziekenhuisleiding bepaalde wensen of klachten te ach terhalen uit ervaringen van deze mensen tijdens hun verblijf in het ziekenhuis. Een tweetal van die ge sprekken heeft inmiddels plaatsgevonden. „En die er varingen zijn wat ons betreft zeer positief', aldus beide zusters, die zeggen dat de bijeenkomsten niet bedoeld zijn om complimentjes te krijgen maar om goede op bouwende kritiek van de zij de van de oud-patiënten te krijgen. „Wij hebben nu een mooi ziekenhuis en wij vra gen ons af hoe dat het best benut kan worden. Het kan er dan wel mooi uitzien, maar als de patiënt niet goed verzorgd of verpleegd wordt heeft het zijn doel voorbijge schoten". De ervaringen en opmerkingen van de patiën ten worden zoveel mogelijk ter harte genomen. „Er zijn goede dingen uit gekomen en wij zijn dan ook van plan hiermee door te gaan". De ex-patiënten worden niet lukraak gekozen. Per gesprek worden ex-patiënten van een en dezelfde afdeling genomen. De leeftijdsklasse is tussen 20 en 50 jaar, om dat hierin de meest kritische patiënten voorkomen. Voordat tot deze gesprek ken werd besloten werden patiënten overigens al bena derd om hun ervaringen weer te geven. Dat ging via een enquêteformulier dat aan ie dere patiënt werd uitgereikt. „Dat vonden wij niet zo goed. De mensen waren niet kritisch genoeg. Het was, als we op de formulieren afgin gen allemaal goed en dat kan gewoon niet, want overal kleven wel foutjes aan", al dus beide verpleegkundi gen. Een wens' die bij de twee gehouden gesprekken naar voren kwam is Inmiddels al in vervulling gegaan. Sint- Antonius kent een speciale hartbewakingsafdeling, waar via een monitor de patiënten dag en nacht bewaakt wer den- „Gebleken is dat deze behoefte ook bestaat bij pa tiënten die een zware opera tie achter de rug hebben. Wij hadden hier al aan ge dacht, maar de behoefte er aan is nu concreet uit de gesprekken naar voren geko men. En inmiddels blijven op deze kamer ook patiënten, die een zware operatie on dergaan hebben. Zij kunnen nu een paar dagen op deze kamer wat tot zichzelf ko men en gaan dan pas naar hun afdeling". Opmerkelijk is ook vol gens beide zusters dat veel bezoek door de patiënten als „vermoeiend" werd erva ren. „Men vond de aantallen bezoekers soms te veel, iets waarvan de patiënt na het bezoekuur de weerslag on dervindt. Wij werken met bezoekerskaarten, maar re gelmatig vindt men wegen om toch bij de patiënt te geraken en het viel ons in beide gesprekken op dat dit toch dikwijls als onprettig door de patiënt zelf werd ervaren". De gesprekken zelf, waar alleen deze beide verpleeg kundigen na-mens het zieken huis aanwezig zijn, worden door hen „erg plezierig" ge noemd. „Men zit niet stijf opgeprikt, maar dat komt omdat men ons kent. Tijdens hun verblijf in het zieken huis hebben zij ons tenslotte regelmatig gezien, er bestaat kennelijk een zekere band, die het praten vergemakke lijkt. Men vertelt zijn erva ringen, ook de onprettige wat gemakkelijker en om die ervaringen is het begonnen". De ex-patiënten zelf vinden het prettig op deze wijze nog eens bij het ziekenhuis be trokken te zijn en dat hun mening wordt gevraagd. ..En van hun ervaringen willen wij gebruik maken om de nieuwe patiënten nog beter te. verzorgen, dat is de opzet van deze gesprekken". eindredactie: rein van der helm Dit jaar hebben 34 leerlin gen van de hoogste klas van de basisschool St. Paschalis uit Tilburg de stad Middel burg onderhanden genomen. Ze hebben dat grondig ge daan. Een van de leerlingen, Mariette van Kerckhoven, heeft ons haar scriptie toege stuurd, die niet alleen heel uitgebreid is, maar er ook bijzonder goed verzorgd uit ziet. Mariette heeft met name veel aandacht besteed aan de geschiedenis van Middelburg, een stad die heel veel ups en downs heeft gekend. Gezien de industriële ontwikkeling in het Sloegebi-ed vraagt ze zich af of Middelburg nog eens een derde bloeiperiode tegemoet zal gaan. Niet alleen de geschiedenis heeft ze bestudeerd, maar ook de gang van zaken in Middelburg op dit mament. Uiteengezet wordt de wer king van het gemeentebe stuur en zelfs treffen we aan een foto met levensbeschrij ving van burgemeester drs. P. Wolters. De mooie gebou wen van Middelburg (het stadhuis, de abdij met daarin onder meer het Zeeuws mu seum, en de Oosterkerk hebben ook de aandacht van Mariette getrokken en heel overzichtelijk vermeldt ze de geschiedenis ervan. Ze heeft het niet alleen bij tekst gela ten. Met talloze illustraties is de scriptie versierd. Haar keuze van onderwer pen is veelzijdig geweest. Ter sprake brengt ze ook het toerisme, handel en indus trie, onderwijs, de steden en dorpen in de omgeving van Middelburg e.d. De gegevens voor de scrip tie heeft ze gekregen van de afdeling voorlichting van de gemeente Middelburg en van de V.V.V. Dat is er mogelijk ook de oorzaak van dat er geen kritische geluiden over bijvoorbeeld de industrialisa tie in het Sloegebied, de door de kerncentrale veroor zaakte problemen, waarmee men in Middelburg en omge ving worstelt en andere actu ele discussiepunten van haar kant worden gehoord- Moge lijk dat het voor de leerlin gen van de Paschal isschool eens' interessant zou zijn om ook dergelijke vraagstukken eens nader te bestuderen. Niettemin een pluim op de hoed van Mariette, die samen met haar klasgenoten in twee maanden tijd Middel burg goed heeft leren ken nen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Land bouwschap en de vereniging „Water, land en ruimte" heb ben er schriftelijk bij minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) voor gepleit, de Oos terschelde volgens het oor spronkelijke Deltaplan af te sluiten. De compromis-oplossing, zo als die nu door de commissie- Klaassesz wordt voorgestaan, gaat namelijk volledig voorbij, vindt zowel het Landbouw schap als genoemde vereni ging, aan de functie, die het Deltaplan heeft in verband met de zoetwaterhuishouding. Een zoet Zeeuws Meer (de afgesloten Oosterschelde) is in de toekomst onmisbaar, niet alleen voor onze drinkwater voorziening, maar ook voor de rond deze zeearm gelegen land- en tuinbouwgebieden. Het achterwege laten van een zoet Zeeuws Meer betekent weliswaar geen verslechtering in vergelijking met de toe stand van nu, maar houdt wel in dat de beloofde verbetering met betrekking tot de zoetwa terhuishouding niet tot stand komt- Het Landbouwschap had dit standpunt overigens al ingeno men in zijn vergadering van maart. De brief aan de minis ter is niet meer dan een for mele bevestiging van deze stellingname. Hij is verleden week verzonden met het oog op de datum van 1 juni, de dag waarop alle reacties op het plan-Klaasesz binnen moes ten zijn. (ADVERTENTIE) I BREDA, BOSCHSTRAAT 1-3, CATHARINASTRAAT 89 TELEFOON: 01600-72050 's maandags de gehele dag gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3