Troepen binnen twintig dagen gescheiden Eis tegen kapers vijf jaar Straatgevechten in Italiaanse steden - Nieuwe AUDET- commissaris Palestiinen hadden nog nooit eerder gevlogen Ook publikatie plicht zeer grote ondernemingen Inval in sex-clubs e?e!y binnenland buitenland ISRAËL en syrië ondertekenen ijindaag akkoord in genève Turkije Ook ju staat I m alarm gaan Mtten toch praten met stakingsleiders Nederlandse steun aan Suriname: 23 miljoen Tekst KABINET: Uitbreiding van Navo-gebied volstrekt on aanvaardbaar Landkaarten COMMISSIE WAARSCHUWT NIXON Commissie: SLANKE kolonisten dreigen «Verschroeide aarde" in Mozambique? CA O-metaal Verantwoording - plicht bij provinciaal bestuur vergrt Franse feministen willen staken Europa heeft nieuwe gas- vondsten nodig DaT IS IDEAAL VOOR UW EIGEN HUIS Vrijdag 31 mei 1974 (Van onze redactie buitenland) ANKARA Turkije heeft I (tieren het uitroepen van de jmt van alarm voor de I Griekse strijdkrachten in de |[,{ische Zee met geüjksoorti [1 maatregelen beantwoord. Griekenland was woensdag- linnd tot die stap overge- nan nadat Turkije had mee- 'fieeli dat het onderzoek- iiiip van zijn marine, de Candarli", geëscorteerd door iijnenvegers en onderzeeërs, nel het opsporen van olie in li Egeisclie Zee zou begin KI. Griekenland verwijst naar cükeien van de conventie van feiève van 1958 inzake het continentaal plat. Het be- idiouwt de zeebodem rond de r,-eveer 3.000 Griekse eilan- in in de Egeïsche Zee als Grieks gebied. (Van onze redactie buitenland) BELFAST De leiders van lie protestantse stakers, die Wd-Ierland in twee weken «eer schade hebben berok- I dan de IRA met bom inslagen in vijf jaar, heb- ben reden om aan te nemen kt de Britse staatssecretaris voor l'lster, Merlyn Rees zijn ling jegens hem zal her- den. Rees heeft gistëten tijdens n uren durend overleg met tffl reeks Noordiarse politici tt kennen gegeven volgende teek de leiders te willen ont moeten. Dit wijst op een ge dragsverandering die het kabi- «et-Wilson veel pijn moet «bben gekost. Tijdens de sta- ta? bleef Wilson volhouden Jt hij onder geen beding met stakingsleiders aan tafel •m gaan zitten. Rees begon gisteren aan een jws besprekingen nadat de Sntse regering voor vier maanden het bestuur over de Waagde provincie had over tomen. tac®H0L (ANP) - 0m schatkist de Surinaamse van 35 miljoen Suri- k Nederland" St0PPen• name, se regering Suri- 2! -.li be' daarom vraagt, ,«tri0ken.SUrinaamSe S:Ulden i,3'r staatssecretaris A. Schijf6 'D'66) 8isteren op Mhphol gezegd hij het ver- .de Surinaamse pre- n»r;L 5. Arron, naar Para- ar.'W°' u bedrag dat onder voir ^kruikt moet worden e afbetaling van schul- aan Ij aflossing van rente areeir Nederland, zal ten ,v Uj de meerjarenplan- ien 1* d0OT Nederland wor- ae'1 Bcffflancierd (Van onze redactie buitenland) BEIROET/DAMASCUS De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger is na een verblijf van zes uur in Cairo en een vredesmissie in het Midden- Oosten die 33 dagen heeft geduurd, naar huis vertrokken. Op de luchthaven van Cairo werd hü uitgeleide gedaan door zijn Egyptische ambtgenoot Ismail Fachmy. Naast vreugde over het akkoord tussen Israël en Syrië is er ook voorzichtigheid te bespeuren bij de betrokken partijen. De Israëlische premier mevrouw Golda Meir heeft gisteren gewaarschuwd dat het voortduren van Palestijnse guerrilla-activiteiten aan het Syrische front het akkoord zouden kunnen schaden. Mevrouw Meir onthulde dat de Verenigde Staten Israëli sche militaire acties tegen gu errilla's, die de bestandslijn oversteken, zouden steunen. De premier maakte dit bekend om aan te tonen dat de Vere nigde Staten serieus van plan zijn Israël te steunen in de acties tegen Arabische gueril- leros. Deelneming van Syrië aan de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten wordt in Damascus nog steeds twijfel achtig geacht, aangezien niet vaststaat dat de kwestie van Israels terugtrekking uit alle bezet gebied een herstel van de Palestijnen in hun rechten op de agenda komt. De Syri sche radio heeft gisteren in haar nieuwsuitzendingen met geen woord over het ak koord gerept. De tekst van deze overeen komst is gisteren in Damascus officieel gepubliceerd. Beide partijen verbinden zich tot het nalaten van militaire activiteit te land ,ter zee en in de lucht. De overeenkomst wordt pas van kracht wanneer het docu ment in Genève is onderte kend. De troepenscheiding moet binnen 20 dagen voltooid zijn, aldus het document. Het protocol dat aan de overeenkomst is toegevoegd, voorziet in de vorming van een VN- w a a raem e rsk or ps van ongeveer 1.250 man. Deze zullen worden geworven in de V.N.-landen, uitgezonderd de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad. Het korps zal voor een eerste periode van een half jaar dienst doen. De troepen en wapenen zul (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Neder landse regering acht elke uit breiding van het Navo-gebied in Zuidelijk Afrika (dit om de voor West-Europa uitermate belangrijke tankervaart langs Kaap de Goede Hoop in geval van crisis en-of oorlog veilig te stellen) „volstrekt onaan vaardbaar". Dat hebben minister Van der Stoel (Buitenlandse Za ken) en diens Defensiecollega Vredeling gisteren de Tweede Kamer nog eens verzekerd na dat al eerder deze week be paalde geruchten daarover wa ren ontzenuwd. Beide be windslieden verzekerden de Kamer in een door PPR en PvdA aangevraagd interpella tiedebat dat er geen sprake van ls dat Navo-autoriteiten met onder meer het Zuidafri- kaanse regiem zou spreken over navo-faciliteiten in Zuid- afrikaanse havens. len aan beide zijden van de bufferzone worden beperkt, maar de luchtmachten van beide landen zullen zonder in menging ten oosten en ten westen van de bufferzone moeten vliegen. De overeenkomst en de daar aan toegevoegde landkaarten zullen vandaag in Genève worden ondertekend door mi litaire vertegenwoordigers on der auspiciën van de V.N. en met deelneming van de Vere nigde Staten en de Sovjet- Unie. De bijeenkomst In Genève wordt gehouden vergezeld van een Syrische afvaardiging. De lijken van gesneuvelde Israëlische en Syrische militai ren zullen binrmen tien dagen na de formele ondertekening worden uitgeleverd. „Dit ak koord is geen vredesovereen komst maar ee n stap in de richting van een rechtvaardige en duurzame vrede", aldus het document. De Israëlische strijdkrachten zullen worden gelegerd weste lijk van een lijn ten oosten van Koeneitra, met uitzonde ring van het gebied van Koe neitra zelf. Alle gebied ten oosten van de lijn zal onder Syrisch bestuur vallen en de Syrische burgers kunnen er terugkeren. WASHINGTON (Reuter). De commissie voor justitie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren een niet mis te verstane waarschu wing gericht aan het adres van president Nixon. Met 28 tegen 10 stemmen besloot de commis sie die de mogelijkheid van een afzetting van het staatshoofd onderzoekt, aan het Witte Huis een brief te sturen waarin de president erop wordt gewezen dat zijn weigering om verder materiaal betreffende het Wa- tergate-schandaal te verschaf fen, kan worden beschouwd als grond voor „impeachmer*". NIJMEGEN (ANP) ln ue op 21 juni te houden jaarvei- gaderlng van NV Associatie van Dagbladen en Tijdschrif ten. (AUDET) zullen commis sarissen meedelen van plan te zijn dr. A.L.M. Knaapen uit Bilthoven tot commissaris te benoemen. Hij zal mi. R.A.H.M. Dobbelman vervan gen, die de wettelijke leef tijdsgrens bereikt. De heer Knaapen is secretaris voor so ciale aangelegenheden van de Nationale Ziekenhuisraad in Utrecht, aldus AUDET. rT-r* - .t' j HAARLEM (ANP) De twee Palestijnse kapers, die op 3 maart een VC-10-vlieg- tuig van British Airways in het Midden-Oosten kaapten en het na een vlucht van vijf uren in Schiphol in brand staken, hadden voor die dag nog nooit gevlogen, zo heb ben zij gisteren tijdens het proces voor de rechtbank in Haarlem verklaard. Dt 23-jarige voormalige groenteman Adnam Ahmad Musa Nuri uit het door Israël bezette Hebron verklaarde dat hij zelfs nog nooit een reis buiten zijn geboortestad had gemaakt. Beiden over een kam sche rend, ook al was Sami Hu- sayn Tamimah, vroeger krui er in Oost-Jeruzalem, de lei der van het tweetal, eiste de officier van justitie, mr. J. J. Bredius, laat in de middag tegen ieder van hen vijf jaar met aftrek van het voorar rest. Hij achtte alle drie ten- lastegelegde beschuldigingen bewezen: kaping van het vliegtuig, verboden wapenbe zit (pistolen en handgrana ten) en brandstichting in het toestel. Weliswaar staat op deze drie misdaden een maxi mumstraf van twintig jaar- doch de officier wilde niet uitsluiten, dat het tweetal nog eens tot inkeer zal ko men en zei te geloven, dat zij zich met een hogere straf slechts op de borst zullen slaan als helden en martela ren voor de Palestijnse zaak. Bovendien achtte de offi cier de leiders van de orga nisatie van de Arabische Na tionalistische Jeugd voor de bevrijding van Palestina, die veilig achter de schermen blijven „en de kleine man de kastanjes uit het vuur laten slepen" de werkelijke schul digen. Hij noemde de twee ka pers dan ook „domme, primi tieve, misleide (zij heit ge vaarlijke) pionnen van een misdadige macht". De twee verdachten maak ten gebruik van de gelegen heid om voor het forum van de internationale pers een beroep op de wereld te doen het Palestijnse probleem op te lossen. De tolk vertaalde hun me dedelingen als volgt: „Wij hebben deze kaping uitge voerd om uiting te geven aan onze wens voor een vreedza me oplossing in het Midden- Oosten- Bij de onderhande lingen over dit probleem wordt op geen enkele wijze melding gemaakt van de Pa lestijnen. Ik heb gedacht: 0 Het Haarlemse gerechtsge bouw was gisteren tijdens het proces tegen de Palestijnse vliegtuigkapers een zwaar be waakte vesting. een kaping zal Engeland niet schaden, ook al zal het het Palestijnse volk geen baat brengen, maar het is een ma nier om de aandacht op onze positie te vestigen. Ik vond 'het mijn plicht om deze boodschap aan de volkeren van Europa over te bren gen." De andere kaper, Nurl, verklaarde dat zijn ouders „door het zionisme in 1948 waren gedood", maar hij gaf op 23 jaar oud te zijn en zou dus in 1951- drie jaar na de dood van zijn mor zijn geboren. (Van onze redactie buitenland) ROME Urenlang Ls in veel grote steden in Italië op straat gevochten naar aanlei ding van toenemende veront waardiging van links over een „rechtse" bomaanslag in Bre scia die aan negen mensen het leven kostte. DEN HAAG (ANP) De commissie vennootschapsrech ter staat in beginsel niet af wijzend, tegenover invoering van een publikatieplicht van jaarstukken voor alle onderne mingen boven een bepaalde omvang, ongeacht de rechts vorm waarin ze gedreven wor den. Dit blijkt uit een gisteren door minister Van Agt (Justi tie) gepubliceerd rapport van de commissie. Een deel van de commissie evenwel vindt de publikatieplicht een zaak, die in Europees verband geregeld moet worden. Een ander deel van de commissie noemt deze bezwaren niet doorslaggevend en wijst op het Duitse voor beeld waar men al openbaar heid van de jaarstukken kent voor zeer grote ondernemin gen. (Van l(ivnr1.redactle buitenland) dent De Spinola van Portugal, '"Butts. .'.ssa®ON De die hij op de hoogte bracht lands, •"'uister van buiten- van de stand van zaken. Teru, zeer ,,Zen Soares hoopt T JJ l'uws" t enkort „concreet iton-iiit hebben over een vgn j p onafhankelijkheid #«-Bis«°rtu.êese kolonie Gui- Undtn a' yandaaï gaan in *r tussen p Prekingen ver- '''ereV in Lissabon gepleegd met presi- in Londen sprak Soares de hoop uit dat spoedig een be standovereenkomst kon wor den getekend. De leider van 'de delegatie uit Guinee-Bis- sau, majoor Pedro Pires heeft verklaard blij te zijn met de woorden van Soares. Geen van beide partijen wilde overigens iets loslaten over de mogelijke duur van de besprekingen, die vandaag een week geleden be gonnen. In een schrijven dat de ron de doet onder de blanke inwo ners van de havenstad Beira In Mozambique worden de blanken opgeroepen een tak- tiefc van „verschroeide aarde", toe te passen als laatste mid del in de strijd tegen onafhan kelijkheid. „Als u wetg moet, verwoest dan zoveel mogelijk: huis, meubels, voertuigen, planten en vee", aldus de ano- mieme brief. „Wij allen weten wat ons bij onafhankelijkheid te wachten staat: dood en ge weid". Waarnemers zien in' de brief een nieuw bewijs voor de ge vaarlijke stemming in Beira, die veel grimmiger is dan in de hoofdstad Loureneo Mar ques, dat veel verder verwij derd ligt van het actieterrein van de guerrilla's. In Portugal zelf zijn de sta kingen van b.v., de bakkers beëindigd nadat president De Spinola met militair geweld had gedreigd. De straatgevechten tussen de politie en betogers waren het hevigst in Rome en Milaan, waar de agenten in de lucht schoten om de belegerde zetels van de Movimento Sociale Ita- liano de neo-fascistische partij te ontzetten. In andere steden maakte de politie gebruik van traangas nadat politie-auto's in brand gestoken waren er openbare gelegenheden waren aangeval len die door neo-fascisten en hun sympathisanten worden gefrequenteerd. In Napels arresteerde de po litie zeventien jongelui en werden 41 mensen gewond. De aanvallen op de MSI- bureaus lokten protesten van parlementariërs van de bewe ging uit. Een hunner klaagde dat de politie terzijde was blijven staan toen een der kantoren werd vernield. De ongeregeldheden waren begonnen na een woensdag morgen van grotendeels vreed zame betogingen tijdens een algemene staking van vier uur tegen de aanslag in Brescia. Bij een treffen met de poli tie in het bergachtige gebied bij Rieti, honderd kilometer van Rome, is donderdag een fascist doodgeschoten. Hij was lid van de „storm- brigade Mussolini". Leden van de carabiniëri die op patrouille waren naderden een kampeerplaats toen uit een van de tenten daar een man kwam die het vuur op de politiemannen opende. Twee carabinieri werden gewond. De adjudant, die het bevel voerde, schoot de schutter dood. Twee andere kampeer ders gaven zich toen over en verklaarden dat zij allen tot de „stormbrigade Mussolini" een extreem rechtse groep, be hoorden. DEN HAAG (ANP). In de raad van overleg in de metaal industrie is gisteren overeen stemming bereikt, binnen het raam van de machtigingswet, over een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst voor de me taalindustrie (groot metaal voor 1974). Die overeenstemming geldt, zoals gebruikelijk, onder voorbehoud van goedkeuring door de betreffende instanties van de organisaties. Er is nu één geïntegreerde CAO voor handarbeiders en beambten. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft weinig moeite met het drie jaar gele den ingediende regeringsvoor stel uitbreiding te geven aan de verantwoordingsplicht van de commissarissen der koningin en de colleges van Gedeputeer de Staten tegenover de Provin ciale Staten. Dit bleek gister middag, tijdens de eerste ter mijn van het kamerdebat over het voorstel. ROTTERDAM (ANP) De politie in Rotterdam heeft een begin gemaakt <j(e „grote schoonmaak" onder de 63 sex- clubs in de havenstad. In 4 van deze clubs deed zij een inval, waarbij filmprojectors en drankvoorraden in beslag werden genomen. Tegen de ei- genaaars is proces-verbaal op gemaakt. Zij worden beschul digd an overtreding van de bioscoop- en drankwet. In 't kort TWEE gangsters hebben giste ren in Parijs na een mislukte roofoverval op een juweliers- zaak in koelen bloede op een menigte mensen geschoten en twee voorbijgangers gedood DE Westduitse politie heeft m liet centrum van Hannover et-u gemaskerde schutter gedood nadat deze een bank had be roofd en minstens zes mensen had verwond. EEN 49-jarige drummer van een Antwerps orkestje, Eddy V. het brein achter de diamant roven, vorig jaar in het Ant werpse sorteercentrum van de PTT, heeft zich bij de Ant werpse politie aangegeven. GISTERMORGEN is kardinaal Alfrink naar de Ver. Staten vertrokken. Hij zal zaterdag in Whitilnsville in de Amerikaan se staat Massachussets het House of Affirmation (het huis van bevestiging ope nen. PARIJS (REUTER) Militante Franse femi nisten beramen een gro te slag die elke tempera mentvolle Fransman koude rillingen zal be zorgen: een sexverbod. Ze hebben de 27 miljoen Franse vrouwen opge wekt deel te nemen aan een landelijke staking op 8 en 9 juni. Als aan de oproep gehoor wordt gegeven zullen de vrou wen gedurende een peri ode van 24 uur niet al leen weigeren te werken of het huishouden doen maar ze zullen dan ook hou man of hun vriend niet naast zich in bed duiden. Zelfs prostituees wor den dringend verzocht hun klanten tijdelijk weg te sturen. Duizen den „belles de nuit" (schoonheden van de nacht) zouden hun hoog gehakte schoenen moe ten opbergen en de rode lichtjes doven buiten de appartementen waar zij hun werk uitoefenen als protest tegen een door mannen gedomineerde samenleving. AMSTERDAM Tot om streeks 1985 is de aardgas voorziening van West-Europa verzekerd uit de eigen pro- duktie en lopende invoertrans- acties, maar voor de jaren na 1985 zal gas uit nieuw ontdek te gasreservoirs (Noordzee, Het Kanaal) en uit nieuwe inveercontracten nodig zijn om te voorzien naar de vraag naar gas. Om verkeerde toepassing van deze kostelijke brandstof te voorkomen moet die vraag wel zorgvuldig in bedwang worden gehouden. Dit heeft donderdag één van de top-mensen van de Franse gasindustrie, de heer R. Odier, controleur general van de Gaz de France, uiteengezet in een inleiding op een symposium, dat het koninklijk instituut van ingenieurs in de Amster damse RAI hield ter gelegen heid van de tentoonstelling Petropech 74. Het was verwarrend, niet-, waar, politiek geïnteresseerde voetbalfans? Toen iemand meldde dat het CDA flink aan het winnen was, zei iemand verschrikt: spelen die ook ai vanavond? Nou, en of ze meespeelden. Kijk, die aardige winst voor de club van eertijds Rooie Piet is te danken aan dat lied. Hebt u dat niet zien optreden, het CDA-koor? Prachtig hoor. Ik dacht: straks komt het Aan u, ooh koning der eeuwen, of zoiets. Schmelzer gaf de toon aan, met de piano. En hij timmerde er op los, hoor. Alsof-ie alle rooien onder de toetsen had. Helemaal niet duidelijk werd wie nou de eerste, de tweede en de derde partij zongen. Tenslotte kan Andriessen wel hoog op de kast klimmen, maar dat kan Kruisinga ook. Aantjes en de zijnen zongen bas-bARiton, denk ik. En dan Feye-noord: de Battle of Britain. Tottenham: hot spul. Ja, en Hans was boos. Oei, we werden er allemaal even stil van. We dachten even: sjonge, zou het slecht gaan met de kaas? Maar nee, hij was boos omdat-ie almaar niet op de buis mocht. En hij zag de kiezertjes stuk voor stuk al de knop omdraaien en naar bed gaan, zonder dat ze De Grote Leider hadden mogen zien. Zou-ie niet gewoon nijdig geweest zijn omdat-ie wat minder stemmen kreeg dan twee maanden geleden. Dat was ook leuk, hè, dai ze op de t.v. onder de wedstrijd steeds op de grasmat verkie zingsuitslagen lieten zien. Wist je tenminste intussen hoe de zaken er in Rotterdam, Dor drecht, Leiden, Assen enz. enz. voorstonden. Alleen kwam steeds Rijs- bergen op de buis, maar zon der de uitslagen. De opkomst tn Brabant schijnt eerder een afgang te zijn geweest. Nou krijgen ze in Rotterdam een geprogrammeerd beleid van een programcollege. Doet aan computers denken. Maar was dat beleid tot nu toe dan niet geprogrammeerd, b.v. door de computers van de haveneconomen? li- Rellen in Rotterdam: Kuipe rijen. Ik groet u allen ,van links naar rechts. MERIJN (ADVERTENTIE) n Lange ladder tot de goot, die U moeiteloos kunt wegzetten in de schuur, de bergkast of op zolder. Dus géén sta-in-de-wegü Met de korte delen, 1.80 m. (4 kg.), van de VLITEX-stapelIadaer bouwt U in luttele seconden een lange ladder tot 5.95 m.Ü! hoogte. IN NAJAAR EN WINTER: Blad uit de goot verwijderen en afvoer ontstoppen. Na een storm de pan nen rechtleggen en de antennedra den bijspannen. Snoeiwerk aan bo men. IN VOORJAAR EN ZOMER: Schilderwerk, natuurhout impreg neren. Klimplanten opbinden. Ra men zemen. De goot weer ontstop pen na een wolkbreuk. Duur onderhoud van Uw huis wordt „goedkoop zelfdoen" met VLiTEX stapelladder. Kiest de hoogte die U nodig hebt. 1 deel 1.76 mtr. 44, 2 dln. 3.15 mtr. 88,— 3 dln. 4.55 mtr. 132, 4 dln. 5.95 mtr. 176. U koopt de VLITEX-stapelladder bij Uw verf- of doe-het- zelfwinkelier. VLITEX-laddcrfabriek NIJMEGEN Postbus 213 Telefoon 080-772217 Houthandel ,,'t CENTRUM" doe het zelf supermarkt b.v. Boschstraat 65 Breda Tel. 41653

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13