THEORIE EN WERKELIJKHEID BOTSE Middenschool ja of nee Italië protesteert tegen fascistische bomaanslagen dan wordt het tijd voor 'n bezoek aan ADZ 575 1145 als U kwaliteit gekoppeld aan 'n sympatieke prijs en 'n royale service als voorwaarde stelt pttisSaïan MEUBEUUPERS SCOOTER DODEN Betoging te Rome binnenland buitenland hwkbêêêêiêêëêêubêbëm NA AANST AG IN BRESCIA Donderdag 30 mei 1974 TILBURG Het ziet er niet naar uit dat de Midden school een verplichte zelf standige vorm van voortgezet onderwijs voor 12- tot 16-jari- gen er als algemeen school type in ons land snel zal ko men. Dat besef is zo langza merhand wel gemeengoed ge worden. Eigenlijk is dat niet zo'n wonder. Het gaat immers om het vinden van een antwoord op de hamvraag, of zo'n forse in greep in ons onderwijs verant woord is. Of men de min of meer politieke en ideologische droom om alle kinderen na de basisschool in zo'n Midden school te dwingen, in alle re delijkheid financieel. maar vooral onderwijskundig kan verwezenlijken zonder meer kapot te maken dan men er aan perspectieven mee opent. Er is, na veel aanvankelijk enthousiasme, duidelijk een op voorzichtigheid gerichte kente ring in de meningsvorming daarover. Die dateert in het departemet van Onderwijs en Wetenschappen in feite al van 1970. De toenmalige inspec teur-generaal van het onder wijs, dr. A. de Jong, vertelde in november van dat jaar aan een groep onderwijsjournalisten dat aan de stichting van de Middenschool veel studie en heel wat experimenten vooraf zouden moeten gaan- Kenne lijk een poging van hem om op voorzichtige manier de toen De Middenschool als algemeen schooltype zal in ons land nog wel even op zich laten wach ten. Het aanvankelijk enthousiasme ervoor lijkt wat bekoeld te zijn. Hoe meer er over ge dacht en gepraat wordt, hoe duidelijker het ook wordt dat de eventuele invoering van zo'n nieu we verplichte onderwijs- laag voor kinderen tot hun 16e jaar nogal vra gen oproept. Ook is ge bleken dat er nogal wat redelijke bezwaren te gen de Middenschool kunnen worden inge bracht. Onze onderwijs- redacteur, Jacques Levij, zal in enkele artikelen een aantal aspecten van deze problematiek be lichten, zoals die door voor- en tegenstanders in vele beschouwingen wordt gepresenteerd. algemeen heersende stemming van „een Middenschool-nu" wat af te zwakken. Dat tegen gas kwam, omdat hem uit een (afgebroken) reis van vier on- derwijsspecialisten hij was er één van naar Zweden was gebleken dat daar dat schooltype allesbehalve een onverdeeld succes aan het worden was. Prompt werd het departe ment van O. en W. verweten dat het „niet echt" wilde ver nieuwen. Alsof „vernieuwen" zonder meer altijd ook „verbe teren" zou zijn! „Waar is uw slagvaardigheid, mijne heren? Of geldt die alleen maar het universitair onderwijs?" heette het in het NV V-orgaan „De Vakbeweging", Waarmee eens te meer on derstreept werd dat de stich ting van de Middenschool een paradepaard van de vakbewe ging was (en is?). En dat ongetwijfeld bij die parade ook andere dan onderwijskun dige motieven een niet geringe rol spelen. Met voorbijzien, ook, van het feit dat men op fraaie theorieën over democra tisering van ons onderwijs geen nieuw schooltype kan bouwen. Hoe aantrekkelijk dat velen ook in de oren klinkt. Welnu, enige jaren zijn ver streken. Er is een minister van Onderwijs gekomen, dr. J. A. van Kemenade, die voordat hij bewindsman werd, de Mid denschoolgedachte beslist een heel goed hart toedroeg. Om het heel genuanceerd te zeg gen: een voortvarende minis ter ook. Maar ziet, gezeten in het gestoelte van waaruit on derwijsbeleid kan worden ge voerd, wordt die minister over de Middenschool héél voor zichtig. Geen invoering van dat schooltype hals-over-kop- Wel, voortgang en de resultaten van de vernieuwingsprocessen. Die adviezen moeten voortkomen uit experimenten die inzicht moeten geven in de mogelijk heden en consequenties van een Middenschool. En verder zegt minister Van Kemenade in die toespraak waarmee hij, onder andere, die commissie installeerde, veelbetekenend: „Daarmee is nog niet beslo- op 20 december 1973, de in stallatie van een vernieu wingscommissie voor geïnte greerd onderwijs voor de leef tijdscategorie van circa 12- tot 15-jarigen. En, onder andere, de opdracht aan die commis sie-van-advies dat zij voortdu rend contact moet houden met de departementale vernieu- wingsgroep „Middenschool'. Van die commissie wordt ver wacht dat zij de minister ad vies geeft over de opzet, de ten, en het is goed dit op voorhand nog eens heel na drukkelijk te stellen, dat in ons Nederlands onderwijsbe stel één school voor alle kin deren van 12 tot 16 jaar zal worden ingevoerd". En even verder: „Voordat zo'n ingrijpende beslissing over een verande ring van ons onderwijsbestel verantwoord genomen zou kunnen worden, is het vol strekt noodzakelijk inzicht te hebben in de mogelijkheden, de problemen en de talloze consequenties van een derge lijke verandering". Waarmee hij, ruim drie jaar later, in feite precies hetzelfde vertelt als de door het NVV- orgaan zo scherp aangevochte opvatting van dr. De Jong. Er is geen reden, zo dunkt ons, te geloven zoals hier en daar wel is te kennen gegeven dat deze minister eigenlijk al besloten zou hebben dat die Middenschool er komt, maar dat hij uit politiek-tactische overwegingen met de mond nog voorzichtigheid predikt. Hij is daarvoor gewoon te veel onderwijskundig vakman. Natuurlijk is dat nieuwe in zicht, dat duidelijk tendeert naar de langere baan voor de Middenschool als nieuwe on- derwijslaag in ons land, voor de geheide voorvechters van zo'n rigoureuze verandering in ons onderwijsbestel zeer te leurstellend. Het kan best zijn dat hun gevoelens van teleur stelling zich politiek tegen de ze minister gaan keren. Van hem immers hadden zij „da den" verwacht. Maar zij had den kunnen weten dat de voorzichtiger opstelling in „Den Haag niet van vandaag of gisteren is. 13 November 1970 zei de toenmalige staatssecretaris van O. en W., mr. Grosheide, in Schaesberg dat een Midden school niet uit de lucht komt vallen. Over de invloed van zo'n schooltype zal, zo vond hij toen, nog veel moeten wor den nagedacht. Onderzoek en experiment zijn nodig voordat tot algehele invoering kan worden overgegaan. Let u vooral op de datum van die uitspraak! Ook die staatssecre taris had toen kennelijk goed het nimmer openbaar ge maakte rapport van de stu diegroep die het in Zweden bekeken had, gelezen. Minister van O. en W„ dr. Veringa, zei 30 maart 1971 in Hilversum precies hetzelfde. En ook: „Een nieuwe structuur kan niet zo maar van bovenaf worden opgelegd, maar zal tot stand moeten komen met in stemming van degenen die er aan meewerken. Op papier is het niet zo moeilijk alle 'iu bestaande scholen van 12- tot 15-jarigen te vervangen door een Middenschool." Maar, zo vertelde hij zijn gehoor, een werkelijke vernieuwing eist een geheel nieuw werkplan voor deze school met nieuwe didactische methoden en ande re manieren van het bepalen van het resultaat van het on derwijs. De beleids- en departemen tale lijn kon dus duidelijk (Van onze correspondent) ROME De neo-fascisten hebben Italië opnieuw in diepe rouw gedompeld met hun zo veelste, even zinloze als bloedi ge bomaanslag. Ditmaal ont plofte een door de politie bij zonder zwaar genoemde bom temidden van een grote menig te betogers, die dinsdag bijeen was op een van de grootste en belangrijkste pleinen van de vriendelijke Noorditaliaanse provinciestad Brescia. In Brescia werd gisteren massaal gestaakt; scholen en fabrieken waren gesloten, de rolluiken voor veel winkels neergelaten. De stad staakte ■uit protest tegen de toenemen de fascistische terreur in de provincie Lombardije, en met name in Brescia, dat de laatste weken een broeinest van ul tra-rechtse activiteiten is ge worden. Aan de staking was een beto ging gekoppeld, waaraan tien duizenden personen onder wie opvallend veel jongeren deelnamen. Op het moment dat een lid van de christende mocratische vakbond een re devoering hield, ontplofte de bom, die volgens de bekende taktiek van de fascisten op tijd was afgesteld en verbor gen was onder het podium. fascistische groepering in het leger, waarbij enkele vooraan staande officieren gearresteerd werden, later werden ook ui terst belangrijke civiele sym pathisanten en geldschieters ontmaskerd. Gillend stoof de menigte in alle richtingen het plein af, waarboven juist tevoren een ikort maar zeer hevig onweer had gewoed. De zee van para plu's werd in wilde golfbewe gingen van het plein gespoeld. Alleen de slachtoffers bleven achter: zes doden, bijna hon derd gewonden, van wie naar later bleek er veertig in zorg wekkende toestand zijn. Een waanzinnig hoge prijs voor een goedbedoeld protest, maar de fascistische misdadi gers die nota bene rijkelijk in het Italiaanse parlement vertegenwoordigd zijn wor den bozer, onberekenbaarder en gevaarlijker naarmate men hen meer tegenwerkt. De minister van binnenlandse zaken heeft gistermiddag in Kamer en Senaat geantwoord op talloze interpellaties. Hij heeft verklaard dat de schul digen gezocht moeten worden in de groepering „Jaar Nul", een splintergroep die in leven is gebleven nadat zeer onlangs een grote fascistische bewe ging, „De Nieuwe Orde", werd opgerold. De voornaamste leden daarvan gingen voor jaren achter slot en grendel; enkelen van hen zijn alsnog beschuldigd van de niet minder bloedige bomaan slag in Milaan in 1969 waarbij zestien mensen om het leven kwamen. Maar het neo-fascis- me, zoals het in Italië tamelijk netjes wordt genoemd, is als een splijtzwam- Uit de opge heven „Nieuwe Orde' 'ontston den de groepen „Jaar Nul" en „Zwarte Orde". Die namen zijn niet zo belang rijk. Kleine groepjes fascisten kiezen telkens weer nieuwe namen, de een nog „romanti scher" dan de ander, zoals de leden zich ook bij voorkeur bij hun bijnamen laten noe men: „Himinler, Duce, Zwarte Prins, de Zwarte Ridders".... De jóngste aanslag was allang voorspelbaar. De fascisten raakten in opwinding nadat een belangrijke groep als „De Nieuwe Orde" ontmanteld werd. De politie ontdekte een De politie rolde bij Rome een clandestiene drukkerij op, waar uiterst knap nagemaakte paspoorten en andere docu menten werden vervaardigd voor fascisten die zich moes ten verbergen of die het land moesten verlaten om aan ar restatie te kunnen ontkomen. Jonge heethoofden werden het slachtoffer van hun eigen mis daadpraktijken. Een jeugdig lid van de „Actiegroep Musso lini" kwam enkele weken ge leden om het leven toen de scooter waarmee hij explosie ven vervoerde in een giganti sche rijdende bom veranderde. Het echtseheidingsreferendum dat onlangs gehouden werd, en waarbij het centrum en (ul- tra)rechts een gevoelige ne derlaag leden, was een grote morele klap voor de neo-fa- scisten. En tenslotte was er de zaak Sossi, waarbij een zeer recht(s)igeaard jurist ontvoerd werd door linkse extremisten. Alles bij elkaar een opeensta peling van tegenvallers, die kennelijk gecompenseerd moeste, worden. Italië staakt vandaag massaal uit protest in de ochtenduren rijden geen of zeer weinig treinen en bus sen, vliegtuigen blijven aan de grond, scholen, fabrieken, the aters. bioscopen en restaurants bliiven voor het merendeel dicht, evenals de winkels Alle soorten festiviteiten en biieen komsten ziin afgelast. Italië ligt vanochtend plat. De begrafenis van de slachtof fers aanstaande vrijdag wordt een protest op zichzelf, maar intussen verhardt de politieke en buitenparlementaire situa tie in dit land, waar de fascis ten van dag tot dag wreder tekeergaan- Aan de ene kant veel sympathie verspelend, aan de andere kant tevreden heid oogstend bij de vele Itali anen die het best vinden als er vandaag of morgen ook in hun land een staatsgreep naar Grieks of Ohileens voor beeld volgt. ROME (ANP) Meer dan 100.900 inwoners van de Itali aanse hoofdstad hebben gister morgen betoogd tegen het fa scistische geweld waarbij dinsdag zes mensen om het leven wamen. Intussen vielen linkse extremisten rechtse doelen aan met bommen en stenen. Zowel politieke partijen als vakbonden, met uitzondering wan de rechtse Italiaanse soci ale beweging, namen aan de organisatie van de betogingen deel. In heel Italië gingen naar schatting zo'n half miljoen mensen de straiat op om te betogen. fl zijn. Ze lijkt niet .wat de Middenschool u met de komst van - Van Kemenade. inte™J die concretiseert di» tige opstelling, 104 Intussen lieett de commissie haar eerst, stel op tafel gelegd g,,J er op neer dat zijten van zo'n 30 contactslot!" hebben die misschien aan het Middenschool,? ment op grotere schaal u, gaan meedoen. «J? want met die contacts*! zal vooraf nog heel leg nodig zijn over de M wijskundige vertaling ïr uitgangspunten die aan d, dachte van de Midde^J ten grondslag liggen dat is gebeurd, |ian er 30 een keuze worden geó voor de experimenten. Een lange weg, dus. Want het is wel „u dit er op duidt dat heslist voor het schooljaar 1955! met experimenteren kan den begonnen. Als die fa gehaald wordt. Dat is de werkelijkhdj. de Middenschool in om l Ontdaan van alle emoti, politieke stokpaardjes dit, al wat groeperingen i, volk gaan berijden als woord „Middenschool" V1|| JACQIES ülj (ADVERTENTIE? Komplete slaapkamer met toilettafel gemaakt van geweldig mooi hoogglans ahorn. Met 3-deurs kast en 2 handi ge nachtkastjes. winkelwaarde ƒ865,- pftr ADZ PRIJS O v70 Kunstlederen bankstel. 4-zits bank met losse kussens en 2 fauteuils op rollen. Een waardevol bezit, winkelwaarde ƒ1595,- -lOAf" ADZ PRIJS 01' stijlvol, ijzersterk bankstel, bekleed met een prima kwaliteit perlon- velours. winkelwaarde 1195, - OQC ADZ PRIJS Ov7Ü Prachtig bergmeubel met smaakvol licht-donker kontrast, en een al even moderne eethoek. winkelwaarde kast ƒ1075, OQC ADZ PRIJS OvJO winkelwaarde ^^^ek ƒ745 - ADZ PRIJS ;,7AOC^ PARKEERRUIMTE VOOR MEER DAN 300 AUTO'S, VOOR ONZE FILIALEN Bijzonder fraai bankstel, wel voor een grote kamer. Bekleed met een pracht dralon-velours en afgewerkt met kostbare dubbele franje winkelwaarde f2250.- ADZ PRIJS IQ# \J Robuust eiken berg meubel, met plenty opbergruimte. Voorzien van bar en tv-ruimte Ook verkrijgbaar met glas ln lood deur. winkelwaarde 1375,- ADZ PRIJS Bankstel van een ouderwets stevige konstruktie, met een uitstekende zit door de uitgekiende vormgeving. winkelwaarde 1895, - 1495 ADZ PRIJS Robuust eiken bergmeubel met inge bouwde bar en tv-plateau Een maxi kast voor een mini prijs winkelwaarde 1145,- OQC ADZ PRIJS 895, - O<70 Deze massief eiken eethoek past in ieder rustiek interieur, de bekleding van de stoelen is skai-leer. winkelwaarde 945, - 7/J f~ ADZ^PRIJS OO Geweldige Winsor eethoek, zeer degelijk van konstruktie. De stoelen hebben zittingen van skai-leer. winkelwaarde stoe^ 125,-. QQ ADZ PRIJS stoel wO winkelwaarde tafel ƒ169,- ADZ PRIJS tafel adz V\pof- oirschotseweg 83 tel.(04998)2998 l/Cölr dinsdagmiddag ces loten dinsdagmiddag gesloten vrijdags koopavond tot 9 uur tnnHo den deel 1 tel.(01626)3350 llIdvlV dinsdagmiddag gesloten vrijdags koopavond tot 9 uur.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 14