(vardinaal an de lecumene Prijsbewust spelen in de Staatsloterij Chirac: leerling van De Gaulle en Pampidou Wellicht ook Stimezo-kliniek in Maastricht [(HANNES WILLEBRANDS VEERTIG JAAR PRIESTER de Staatsloterij Informatie Belgische misdaad weer terecht Basisschool in Maastricht staakt binnenland buitenland ;n reizen Klare waarheid Secretaris Sensationeel FRANSE PREMIER UIT NIEUWE GENERATIE Reders vragen regering rentesubsidie Wyszynski: Regering Polen kapitalistisch Harde strijd in Vietnam Klemvast in bad Abortuskliniek (5) Collegegeld H engelvergu nn in g voor minister jag 29 mei 1974 15 VOLLEDIG VERZ0RGd< 10, 17, 24 juni v.a. f 34, 3en 10 juni v.a. 4,0'' 6 juni v.a. 375;: 10 |uni V.a. f 37s 3, 6, 13, 24 juni v.a. 3w' 3, 17, 24, 27 juni' v.a. f 45^ 2d iunl v.a, 475 6, 17, 27 juni v.a. f 3, 13. 24 juni v.a. 400;.' 20 juni, 1 juli v.a. 435 6, 17, 24 juni v.a. 380(( 1, 8, 22 juni v.a. 225. 1, 22 juni v.a. 23o'. 1, 8, 15 juni v.a. f 265 1, 22, 29 juni v.a. 22o|. 4, 17 juni v.a. 280,. 17, 24 juni v.a. 232*. 0 juni v.a. 400 Lekker lang TeHenka, vindjack met r[i"P taille. Diverse kleurt Mt. 92(29.-M/mt êssÉSSS* (42.-). V a UcAANSTAD „Achteraf ja, achteraf zeg je: dat voor- Kfliap van de Willibrordvereniging was een keerpunt. Een fflljjke verandering van werk, misschien van innerlijke men- Ejltit"- veertig jaar priesterschap geeft kardinaal Johannes Wille, bijna tot op de dag nauwkeurig aan wanneer in zijn le- I,, ,jjn kerkelijke loopbaan die grote verandering is geko- killibrordvereniging bracht hem in aanraking met de oecu- l. net de internationaal bestaande drang naar eenheid onder Kenen. jy, jn een Vaticaanse topfunctie, namelijk als president van 2 sitretariaat voor de eenheid van de christenen, overziet hij njk gevuld, blij leven in dienst van die christenheid. Kardinaal Willebrands is geen dominante gesprekspartner, hitten en (korte) monologen voert hij met zachte stem, af en viotkend naar woorden. Maar die schieten hem tekort als je jraaft in die wonderlijke of wonderbaarlijke gevoelswe- 1 van naar eenheid strevende christenen in deze wereld. Patriarch Athenagoras was beel bijzondere persoon- zegt de kaïrdinaaJ, s'ie. Heel bijzonder", it roet het doorbladeren "«n fraai geïllustreerd s getiteld „de vredesstieh- - en tuurt opvallend lang kleurenfoto in dit do- enaire werk, waarop paus en Athenagoras elkaar dat is nou zo'n niet woorden te brengen Jjtepunt in dat bezielde en tt streven naar eenheid". mei breekt in Rome iüjk de lente door. In zijn irtement drie-hoog, tegen- de drukste ingang van liaticaanse staat aan de Via Angelica, dringt die «ree lentezon maar nau- s door. woont kardinaal Johan- 'iWillebrands, in een groot lar zeker niet riant irtement dat zomers hieer- >1 moet zijn. Op bureau in de wanden veel fo- in zijn kleine huiskapel aantal bij zonder fraaie leen Het zijn geschenken herinneringen aan zijn mis- 1 naar de Kerken in het uitbundigheid. Niets de zogenaamde grandeur l velen ten onrechte aan el- (kardinaal toeschrijven, rdinaal Willebrands woont er. op een paar passen af- I van zijn Vaticaane kan- t hoewel de aard van zijn i met zich meebrengt dat j de halve wereld tot zijn (rkterrein kan rekenen, irdinaal Willebrands werd 4 r 1909 in het Noord- 1 Boven-Karspel gebo- L Zijn vader was er direc- r van de groenteveiling en I altijd is een Willebrands 1 broer van de kardinaal) tcteur van die veiling. lagere school in Boven- *1 en gedeeltelijk dn fiiuizen vertrok de 12-jari- Nahan naar het klein-semi- narie wan de redemptoristen, eerst in Roermond, later in Vaals. „We hebben boven op de V aalserberg veel gevoetbald. Ik was diep onder de indruk van de natuur in dat Limburg se „.bergland", maar als gebo ren Westfries heb ik er wel degelijk een andere mentali teit ervaren". Na het noviciaat in Den Booh zei hiij de redemptoristen vaarwel en trok naar het bis dom Haarlem, waar hij eerst volgens voorschrift een jaar moest dubbelen op het klein seminarie, om tenslotte zijn studies te voltooien op War mond. Maai- na de wijding, de eerste mis in zijr eigen parochie en een stuk vakantie kwam de mededeling dat hij naar Roene zou gaan voor verdere studies in de wijsbegeerte. Met een levendige imtierese voor de filosofie (vooral ge kweekt door Maurice Blomdel en kardinaal Newman) arri veerde hij als student op het Nederlands college in Rome, waar toen ook de huidige rec tor van dat oollega, mgr. J. Daimen, student was. Tot 1937 liep hij college aan het befaamde Amgelicum, de universiteit van de dominica nen en keerde daarna terug naar Nederland waar hij in Amsterdam eindelijk bet paro chiële werk toebedeeld kreeg. Nou ja, paroahie is misschien wat veel gezegd. Ik kiwam op het begijnhof en dat kun je niet bepaald een doorsnee grote stadsparochie noemen. De kardinaal grijpt in zijn boekenkast „De kerk gaat uit" van Michel van der Plas en zegt naar aanleiding van een foto daarin: „In Amsterdam had ik tijdens mijn kapelaans jaren nauw samengewerkt met het gilde van de klare waar heid. Kardinaal Johannes Willebrands, sinds 1969 president van het secre tariaat voor de eenheid van de christenen, ge vestigd in het Vaticaan, viert eind deze maand zijn 40-jarig priester feest. Vieren is eigenlijk een te groot woord. In Italië is veertig jaar als her denkingsjaar en dus als feest volslagen onbe kend .Vandaar dat hij op zeer bescheiden schaal samen met wat Neder landse vrienden dit feit in Rome zelf heeft her dacht. Met Pinksteren volgt het familiefeest waarop de kardinaal zich duidelijk verheugd, met als een van de ere gasten mgr. Zwartkruis, de bisschop van Haar lem, tijdens de priester studie een klasgenoot van de jubilaris. Pastoor De Groot van de St. Martinus-parochie In Boven-Karspel, de plaats waar Johannes Willebrands geboren werd, opgroeide en zijn eerste plechtige h. mis deed, heeft hem uitgeno digd om het feest in zijn parochie te koomen vie ren. Een gebaar dat kardi naal Willebrands veel plezier heeft gedaan en waar hij graag op in gaat. Later, toen de buurtapotageti- sche „Petrus Canisius"-bewe ging werd omgezet in de veel meer oecumenisch georiënteer de Willibrord-vereniginig heb ik „ja" gezegd, toen onder an deren Diepenbrock me polste of ik van die nieuwe vereniging voorzitter wilde worden. In 1952 kwam een hoogtepunt toen mgr. Willebrands de eerste internationale bijeenkomst over die oecumene presideerde, een bijeenkomst van de katholieke conferentie voor oecumenische vragen. (Een organisatie die naar latei' zou blijken een soort „laboratorium" was voor het toekomstige werk van het secretariaat van de eenheid. Het is in die jaren vaak dub bel werken geweest: en voor de Willibrord-vereniginig, èn voor Warmond, plus nog eens de steedis veelvuldiger contac ten met personen in het Vati caan die geïnteresseerd waren in dit oecumenische 'rk- miet n arm: pater Bea. KARDINAAL J. WILLEBRANDS. Toen paus Johannes in de voorbereidingstijd naar het Vaticaans concilie het secreta riaat voor de eenheid van de christenen oprichtte, vroeg de eerst benoemde president kar dinaal Bea, of mgr. Wille brands secretaris wilde wor den. De toenmalige secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken, Visser 't Hooft, werd van die gang van zaken als een der eersten vertrouwelijk op de hoogte gesteld. Op ver zoek van Bea door mgr. Wille brands persoonlijk- In feite was voor mgr. Wille brands dat secretariaat het of ficiële kader waarin het oecu- meniche werk dat al jaren op gang was, paste. In 1960 kwam de beslissende verhuizing naar Rome: secre tarie van het eenheidssecreta- rlaat, daarna in 1964 de bis schopswijding dn de St. Pieter, tn 1969 de opvolging van kar dinaal Bea en in datzelfde jaar zijn benoeming tot kardinaal. Het herstel van de eenheid onder de christenen ds voor kardinaal Willebrands een van de meest vanzelfsprekende hoofdopdrachten van de kerk, hoe zwaar die opgave 00,k is, hoe zeer christenen zelf die opdracht ooik bemoeilijken, «oms door politieke argumen ten. „Een ding moet me van het hart. Het lijkt er de laatste tijd op alsof de buitenwereld een speciale belangstelling heeft voor de contacten tussen het secretariaat voor de een heid en de Oosterse Kerken. Alsof daar iets sensationeels in zou zitten. Natuurlijk zijn onze contacten met de ortho doxe kerken van de Byzan tijnse traditie, evenals die met de Kopten, de Syriërs en de Armeniërs erg belangrijk. Maar er is meer, veel meer. Ook meer dan men in Neder land wel eens beseft of er vaart In Nederland rijn bij,voorbeeld geen Anglicanen, maar het contact met de kerk van Enge land is erg positief, erg hoop gevend. Laten we eens opnoe men met welke christelijke kerken we de laatste jaren documenten hebben opgesteld en 'Uitgegeven, plannen hebben gemaakt, gesprekken hebben gehad. Behalve gniet die Anglicanen waren en zijn er dialogen met onder meer de Lutherse we reldbond. Op de laatstgehou den assemblee heb ik een po sitief referaat over Luther ge houden, iets wat nog niet zo lang geleden ongehoord en on mogelijk zou zijn geweest. Verder contacten met de Me thodisten, de Presbiiteriaanse alliantie, de Pinkstergemeente, de Joodse gemeenschap. Alle maal doelgerichte dialogen met de eenheid als gezamen lijk oogmerk", aldus kardinaal Willebrands. FRANS WIJNANDS (ADVERTENTIE) Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70 van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,„schoon". Lotenverkoop van 4 juni af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, voor oe juni-loterij op 4 juni. B'i de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse- l'lte kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel W0-653955. Pr'is per lot 25,—; „vijfje" 5,— Sr zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 12,17 en 19 juni Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de leen de 2e trekking zijn gevallen. BRUSSEL (ANP) De Brusselse politie is als een kind zo blij met het feit dat zij er in geslaagd is een brandkast op te sporen. In de nocht van 19 op 20 april ver dween uit het kantoor van de administratie voor criminele informatie in Brussel de brand kast met 1.200.000 frank (on geveer f 84.000,-), maar ook een groot aantal steekkaarten met informatie over de Belgi sche criminele wereld. Het verdwijnen van de brandkast bracht de politie in grote verlegenheid Ze was bev.rnsd dat alle namen van oolitietipgevers in handen van de O' oerwereld gevallen zou- d»n z'in. De brandkast i.' te ruggevonden in het kanaal van Kuisbroek, cornp eet me a.le 1 re! i' aarten. Het is de in re- kers kennelijk alleen om be* geld te doen geweest. In atze zaak zijn drie arres taties verricht Lcn van de aangehoudenen is een 2.)-jari ge inspecteur van de admini stratie voor criminele informa tie die zijn handlangers de valse sleutel verstrekt heeft waarmee ze zien toegans tot he' kantoor konden veisursf- fen. Een vierde verdachte is nog voortvlucht'g MAASTRICHT (ANP) In Maastricht zijn de onderwij zers en leerlingen van de openbare basisschool in het Wyckerveld in staking gegaan uit protest tegen de benoe ming van twee leerkrachten in plaats vu twee ondcw'jzers die een tijdelijke aanstelling hadden. De staking is uitge roepen door de oudercommis sie van de school, die geen genoegen zegt te nemen met het ontslag van de onderwij zers die bij de leerlingen en de ouders erg geliefd zijn- DE index van de Belgische consumptieprijzen is deze maand met 1,8 punten geste gen en dat betekent opnieuw een record. Als deze ontwik keling aanhoudt, dan zal de totale prijsstijging in België dit jaar op een 16 tot 17 pro cent uitkomen, tegen 7 procent in het afgelopen jaar. (Van onze correspondent PARIJS De benoeming van de 41-jarige gaullist Jacques Chirac tot premier betekent een eerste stap naar de vervulling van de belofte van president Valery Giscard d'Estaing, dat er een nieuw tijdperk in de Franse politiek is aangebroken en dat een nieuwe generatie het daarin voor het zeggen krijgt. Chirac kan worden be schouwd als het prototype vain deze nieuwe politieke genera tie. Hij heeft het voordeel van grote intellectuele capaciteiten, gecombineerd met veel be- stuunservarinig en een uitste kend politiek inzicht. Deze rij zige, goed gebouwde techno craat heeft zijn snelle carrière voor het -grootste deel te dan ken aan wijlen president Ge orges Pompidou. Naidat hij met succes de be roemde Franse diplomaten- school, de Ecole Nationale d'Administration, had doorlo pen kwam hij dn 1959 onder president De Gaulle in roge- ringsdienst waar hij werkte op het secretariaat voor Algerijn se zaken. Toen Pompidou in 1962 premier was geworden stelde hij Ghiinac aan als per- soonlijik assistent, beiaist met de behandeling van problemen betreffende de investeringen, de bevoorrading en het toeris me. Chirac gaf blijk van een buitengewone werkkracht, want behalve zijn werk voor de premiier gaf hij ook colle ges aan het Instituut voor Po litieke Wetenschappen terwijl hij tevens leiding gaf aan een stichting voor gehandicapten waarvan mevrouw Pampidou de erepresidente was Op 34-jarige leeftijd werd Chirac gekozen ais afgevaar digde van het departement Correze, waarbij hij Robert Mitterrand, een broer van de verslagen presidentskandidaat van het linkse blok Framgois Mitterrand, versloeg. Sindsdien versterkte hij zijn positie nog in het traditionele linkse ge west. In 19T0 werd hij voorzit ter van de departementale raad. In het 'kabinet dat Pompidou op 7 april 1967 vormde, werd Chirac staatssecretaris voor de werkgelegenheid. In die func tie kreeg hij tijdens de op stand in miei en juni 1968 opdracht te proberen een ein de te maken aan de uitgebrei de stakingen. In het geheim voerde hij in de woning van een militante communist on derhandelingen met Henr-i Krasuoki van het onder com munistische leiding staande vakverbond C.G.T. Zo kon hij de vakbeweging er toe bren gen een akkoord te sluiten met de regering. Na bijna twee jaar minister van iandbouw te zijn geweest, werd Chirac in maart jil. hoofd van het ministerie van binnen-j landse zaken. Als minister van| landbouw kreeg hij door zijn! optreden in Brussel de maaimj van een agressief en onbe-hou-j wen diplomaat die door dik en' dun de belangen van de Fran-, se boeren verdedigde. Evenals j de toenmalige minister vanj buitenlandse zaken Michel Jo-| bert was hij het zelden of nooit eens met de bondgenoten in de E.E.G. en de Verenigde! Staten. j In de loop van 1973 kreeg i Chirac nog eens een woede-aan val, toen de Europese Commis sie in Brussel voorstelde dat de lid-staten him suikerproduktie zouden moeten beperken. De Franse minister noemde het voorstel „belachelijk" en be schuldigde het Franse lid van de commissie Claude Cheysson er van dat deze zijn nationale plicht had verzaakt door met het voorstel in te stemmen. Aangezien de leden van de Europese Commissie zich ver plicht hebben als Europeaan op te treden en zich niet te laten beïnvloeden door druk van hun eigen land, gaf de voorzitter van de commissie, Frangois-Xavier Ortoli - zelf een Fransman - Chinac in een verklaring een reprimande. Bij zijn laatste optreden in Brussel verlangde de minister op 14 januari een verhoging van de subsidie op de vlees- prijzen om de Franse boeren te helpen. Toen zijn collega's daar niet voor voelden, verliet hij de vergadering en keerde terug naar Parijs. Hoewel medestanders van Chirac zijn gedrag verklaren uit de verbondenheid met "mijn boeren", wijzen Parijse bladen er op, dat er onder zijn ministerschap in feite geen landbouwproblemen in Frank rijk zijn opgelost. De trek naar die steden duurt onver minderd voort en de levens middelenindustrie is nog steeds slecht georganiseerd. In deoeimber 1972 schreven drie hoogleraren van de Parij se universiteit een boek over de jonge technocraten die on der de presidenten De Gaulle en Pompidou in de regering zijn opgenomen. In dit werk, geti teld „Jacques Chirac of de re publiek van de jongeren", werd de profetische vraiag gesteld: „Is Jacques Chirac een toekomsti ge premier?". DEN HAAG (ANP) De Koninklijke Nederlandse Re dersvereniging (KNRV) heeft de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat verzocht op de rijksbegroting voor 1975 een bedrag op te voeren, waaruit rentesubsidie aan rederijen kan worden uitgekeerd voor het financieren van nieuvr te bouwen schepen. Het benodig de bedrag wordt voor het eer ste jaar getaxeerd op f. 25 miljoen. Dit verzoek wordt door de vereniging gedaan, omdat in 1973 in de conventionele lijn- vaart slechts een gemiddeld rendement werd behaald van 3,5 procent. De rederswereni- gin" vraagt eenzelfde stimu lans voor de structuurverbete ring van de Nederlandse koop vaardij zoals ook in Frankrijk en Duitsland aan de koopvaar dij werd gegeven. Hierdoor zal de rentevoet voor echeep-s- fimanriering op ongeveer zes procent uitkomen. WARSCHAU (KNA) Kardinaal Wyszynski van Warschau heeft in een preek de Poolse redering vergeleken met „kapitalisten", die voort durend de arbeidskrachten uitbuiten. De kardinaal hield zijn preek op ut 30e verjaar dag van de stichting van de Poolse volksrepubliek. De communistische partij hield oj deze dag een campagne onder de arbeiders zich aan te mei den voor vrijwillige zondags dienst. Kardinaal Wyszynsk: hield zijn preek op 12 mei. Via het Franse persbureau A.F.P. is de 'ekst nu pas in West-Europa gekemen. SAIGON (Reuter) Uit dl verse deleD van Zuid-Vietaam worden hevige gevechten ge meld. Alleen al in een slag tussen regeringstroepen en com inn nistische stri jdk rachten in de heuvels van het centrale kustgebied vielen 200 doden en gewonden, zo wordt van militaire zijde in Saigon mee gedeeld. Dichter bij Saigon werd een jaehtbor.jnenwerper van de regering door een Sam-raket neergeschoten, terwijl rege ringstroepen daar probeerden een reeks stellingen te ontzet ten die enkele weken geleden door ae tegenstander zijn in genomen. COLLINGWOOD (AP) - De 83-jarige mevrouw Lena Robbins in Collingwood in Ca nada zoekt een nieuwe woning en van het allergrootste belang ls daarbij dat deze een bad heeft die groter is dan haai ruidige. Daar was zij laaitst in gaan zitten, maar kon er niet meer uitkomen. Het duimde drie dagen voordat haar hulp geroep door een buurman werd gehoord. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Het is niet onmogelijk dat binnen enkele weken in Maastricht de eerste Limburgse abortuskliniek zal worden geopend. De Stichting Medisch Verantwoorde Zwan- gerschaps Onderbreking (Sti- mezo) uit Den Haag, waarbij tot nu toe vijf zelfstandige ab ortusklinieken zrijn aangeslo ten, heeft ons gisteren laten weten onder andere met dr- A.F. Koomen uit Maastricht in onderhandeling te zijn om op het adres Alexander Bassalaan 52a een „abortus hulpverle- ningspost" te beginnen. Coördinator Van Brederode van de Stimezo: „We overwe gen inderdaad in Limburg op korte termijn een abortuskli niek te beginnen. Wij zijn daar met verschillende artsen uit verschillende plaatsen in onderhandeling. Ook met dr. Kiemen. Maar het staat nog niet vast dat we op dat adres in Maastricht een kliniek be ginnen". Volgens de Stimezo wordt in Limburg met een abortuskli niek begonnen in het kader van de regionalisering. „Eind hoven, Utrecht en de randstad kunnen de toeloop vanuit het zuiden niet meer aan. Het is ons al jaren bekend dat er in Linburg een grote behoefte aan een abortuskliniek bestaat. Daarnaast wilden wij een halt toeroepen aan de commerciële aborteurs die aan de grenzen verschijnen, vooral om vrou wen uit België en Duitsland op te vangen. Wij helpen natuur lijk ook buitenlanders, maar onze vijf klinieken zijn in de eerste plaats bestemd voor Nederlandse vrouwen", aldus Brederode. papier oor uw pen Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatte zullen dez» vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Bij het lezen van zulke on genuanceerde onzin rijst bij mij de vraag waar schrijver het lef vandaan haalt om zul ke nergens op slaande genera lisaties te maken. Dat er meis jes en vrouwen zijn die na abortus een schuldgevoel over houden trek ik niet in twijfel. Maar dit is heel dikwijls ten gevolge van de kritiek uit de naaste leefomgeving. Verder is het "nadelig ver anderen van het karakter" kolder die alleen in de tijd van Lombroso nog weerslag zou hebben gehad. De contra argumenten die schrijver aan haalt getuigen van weinig doorzicht, als hij het heeft over categorieën van mensen die een schadepost zijn voor de maatschappij. Ongeboren en ongewenste kinderen vallen niet noodzakelijkerwijs onder deze categorie. Als schrijver in de toekomst nog een paar van deze ideeën wil naar voor brengen, laat hij dan bescheidener zijn en zijn mening niet als een statistisch gegeven presenteren. Schrijver begaat trouwens zelf een ernstig vergrijp als hij het waagt over aborte rende vrouwen zulke negatie ve en smalende uitlatingen te doen. MEVR. H. KNEUVELS ETTEN-LEUR De 500-gulden-eollegeldwet is aangenomen in de Tweede Ka-- mer. Daartegen wil ik met klem protesteren! Indertijd is de 1000-gulden - collegegeld van oud-ministei' De Braauw op volkomen democratische wijze door de Staiten-Generaal aan genomen. Uitsluitend onder druk van steeds maar weer protesterende en saboterende studenten, die notabene 1% van ons volk uitmaken, wordt deze wet weggevaagd en moet het collegegeld tot de helft worden teruggebracht. Ja, als 't aain PPR en PSP ligt. zelfs tot de vooroorlogse bijdrage van 200, Wat ndj te denken geeft, is dat jiuist de intelligentsia on der de jongeren accepteert, dat de grote massa van het Nederlandse volk door middel van zeer hoge belastingen op draait voor haar studie. Stel nu eens voor, dat het volk ook in massa ging protesteren te gen deze belastingwetten, net zo lang tot b.v. de Inkom- sten(loon)beIastinig tot de helft werd teruggebracht, zo dat de dure universitaire stu die niet meer bekostigd kon worden, wat zouden de stu denten daarvan vinden? Het motief, dat juist de arbeiders kinderen de dupe worden van de 1000-gulden - collegegeld gaat niet op, want als de ou ders niet kunnen betalen wordt wel degehjk een studie beurs verstrekt en zoals De Brauw terecht opmerkte, zijn juist de beter gesitueerden in groten getale vertegenwoor digd op de universiteiten, dus die kunnen beslist wèl beta len. Ieder weldenkend mens weet, dat de kosten van levens onderhoud geweldig gestegen zijn, dan is 't toch belachelijk voor het hoger onderwijs, dat miljarden verslindt, de bijdra ge, die slechts een fractie van de werkelijke kosten is, te gaan halveren. En dan nog He mentaliteit om te dreigen met onrust als de saboteurs door de minister gemaand zullen worden om alsnog f 1090 over dit en het vorig studiejaar te betalen! Terwijl de afgestudeerden we ten, dat hun aanvangssalaris groter is dan het inkomen van honderdduizenden werkende Nederlanders ooit zal wor den. Wat mij telkens opnieuw verbaast is, dat men de mond vol heeft van dictatuur in an dere landen, doch zelf zijn wil oplegt aan regering en volks vertegenwoordigers. Ik vind het daarom triest, da|t een par tij ais de KVP zzich burgt on der deze dwamg. Ik hoop, dat het gezond ver stand bij de studenten terug keert, dat zij inzien bevoor recht te zijn en het dus niet meer dan billijk is, dat zij zelf ook nun steentje bijdragen. BREDA H. BROGTROP DEN HAAG (ANP) De nun, zifter van de Stichting tei voo,bereiding van de landelij ke hengelsport organisatie, de hper K. J.Vrijling, heeft giste ren in Den Haag de vrste iüg"i temde grote vergunning uitge'rikt aan landbouwminis ter Van der Stee. Deze grote vergunning geeft iedere sportvisser bijna gratis gelegenheid te vissen in wa ter, dat eigendom is van een van de 22 regionale en provin ciale federaties van nense!- sportverenigin'gen. Deze vit- wateten hebben en totale op pervlakte vain 50.000 ha.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15