Amerikaanse Viëtnam-deserteurs kunnen nog steeds niet naar huis SYMBIONESE BEVRIJDINGSLEGER: Nieuwe radicalen vonden elkaar in gevangenissen NASA WIL MET RUSSEN IN 1981 MARSGROND HALEN Met een motorfiets over de Grand Canyon springen Surinam* Amsterda Inschrijvii binnenland buitenland Cobra Defreeze Gevangenissen Indianen Straalpijp Maanmateriaal NIERSTRASZ VENEZUELA Dinsdag 21 it J f STOCKHOLM Het u Nieuws over de oorlog in Viet nam i» naar de achtergrond verdwenen. Er vinden geen tnaeaele demonstraties meer pleats en Amerika heeft zijn honderdduizenden uit Indó- Ctlina teruggetrokken. Maar de naar schatting meer dan J50.000 jongemannen die wei- aan deze oorlog mee te en die uitweken naar Canada, Zweden, Denemarken en Noorwegen kunnen nog deeds niet op genade rekenen, «j lijn en blijven deserteurs «Be voor de krijgsraad moeten verschijnen. De deserteursgemeenschap Bi Scandinavië is onlangs een allusie armer geworden door de veroordeling van een van hen. de 27-jarige Lew Simon, die na vier jaar ballingschap naar de VS terugkeerde. Si mon is afkomstig uit New York en gehuwd met een Zweedse die binnenkort een kind jai krijgen. Na drie maanden eenzame opsluiting %l een militair strafkamp is hS tot zeven maanden divang- arbeid in een milaitire ge vangenis veroordeeld. Hij was vrijwillig naar zijn land terug gekeerd om te pogen amnestie te krijgen. In desert eurekringen in Sweden wordlt het vonnis ge nen als een duidelijk bewijs 0 Amerikaanse deserteurs *n Zweden: nog steeds onzeker van hun toekomst. dat van de huidige regering weinig genade kan worden verwacht. In Zweden wonen ongeveer 400 Amerikaanse deserteurs. Anderen wonen in Denemar- ke en Noorwegen, maar ver reweg het grootste aantal woont in Canada. Dat zijn er na schatting ongeveer 250.000. Velen kunnen het verlangen naar het weerzien van hun familie niet weerstaan en glip pen vam tijd tot tijd de Ame- rikaans-Canadese grens over, het risico op arrestatie op de koop toe nemend. Een deser teur is al vijfmaal vanuit Scandinavië naar Canada ge- Vlogen om vandaar de grens over te wippen om dan weer terug te vliegen naar Europa, maar hij acht de kans op „thuiskomen" nog even ge ring. Met het vertrek van de laat ste Amerikanen uit de omstre den oorlog vorig jaar hoopten dte deserteurs op een meer cle mente houdlinjg van het leger, maar het geval Simon heeft alle hoop de bodem ingesla gen. Bill Schiller, een vriend van Simon en adjunct-hoofdre dacteur van het maandblad van de deserteurs, zegt er het volgende over: „Wij hebben de za'ak allen zeer nauwlet tend1 gevolgd. Lew kreeg veel aandacht in de pers en steun van „safe return" (veilige te rugkeer) een Amerikaanse amnestiegroep en wij hadden gehoopt op een ander resul taat. Het geval Simon is een be wijs voor ons dat nog een lange weg is af te leggen alvo rens het Amerikaanse volk het denkbeeld van amnestie ac cepteert". Schiller vraagt zich af hoelang „deserteurs nog zullen worden beschouwd als misdadigers in hun eigen land omdat zij weigerden in Zuid- oost-Azië mensen te doden". Een groot deel van de in Zweden levende Amerikaanse deserteurs komt uit de lagere klassen, met weinilg of geen voortgezet onderwijs. Vooral zij hebben aanpassingsmoei lijkheden, in tegenstelling tot degenen dlie meer onderwijs hebben kunnen genieten en het een stuk gemakkelijker hebben. De laatsten vondlen werk of zetten hun studies in Zweden voort. Voor degenen diie niet zo gelukkig zijn is het leven vaak een nachtmerrie vol heimwee. Een van de deserteurs, nu werkzaam bij de Zweedse om roep, vindt amnestie niet de belangrijkste zaak. Er moeten prioriteiten worden gesteld en in Vietnam wordt nog steeds gevochten en dat is een belang rijker kwestie om op te los sen, zegt hij. Hij is ervan overtuigd' dat bij een generaal pardon velen wel naar Ameri ka zullen teruggaan om fami lie weer te zien, maar dat zij zullen terugkeren naar het land dat hun gastvrijheid heeft verleend omdat zij daar een gezin hebben en werk. Zij diie uit de Amerikaanse krijgsdienst deserteerden of die uitweken om aan inlijving te ontkomen, zijn lang niet allen principiële dienstweige raars. Vele hebben in het verleden al herhaaldelijk ver klaard bereid te zijn voor de verdediging van „God own country" te sterven, maar niet onder de „stars en stripes" te willen sterven in een immorele oorlog" die Amerika nooit had mogen voeren. 0 De Russen brachten met hun Loena-16 en Loena-20 langs automatische weg maan- monsters naar de aarde. Deze fotomontage toont het moment waarop de terugkeerrdket start voor de reis naar onze planeet. Bovenaan de met een parachute uitgeruste hittebestendige cap sule, waarin zich ongeveer een ons maanmateriaal bevindt. Rechts boven: de aarde. Een dergelijk beeld zou in 1981,1 maar dan in de omgeving cm I Mars, werkelijkheid lewmeil woraen. SAN FRANCISCO (AP) Amerika beleefde begin dit jaar haar eerste politieke ontvoering: op 4 februari ver dween Patricia Hearst, dochter van de krantenmagnaat Randolph Hearst, uit haar flat in Berkeley, Califomië. Een tot nu toe vrjj onbekende groep, die zich het Symbio- nese Bevrijdingsleger noemt, eiste de verantwoordelijk heid op voor haar ontvoering en schijnt haar er zelfs toe gebracht te hebben tot het „leger" toe te treden en te helpen hij het beroven van banken. In ruil voor de vrijlating van zijn dochter, moest Hearst voor 6 miljoen dollar aan voedsel uitdelen aan de armen van Califomië. Het Symbione- ne Bevrijdingsleger, zo zeggen publikaties, is een extreem linkse groep, die voortgeko men is uit Amerikaanse ne- gerge vangenen, gedreven door radicale, revolutionaire idee- en. Volgens twee journalisten vam die San Francisco Chroni- len vam de politieke beweging werd de groep in de zomer van het vorige jiaar opgericht om een gat te vullen dat ont staan was door het afbrokke len van politieke beweging van nieuw-links. De politie beweert dat het leger bestaat uit ongeveer 25 jonige mannen en vrouwen van verschillende rassen, dlie zwaar gewapend z«n en opigeleid voor gueirilla- oorlogvoering. Sommige leden zijn blanken, afgestudeerd aan de universi teit) die geïnteresseerd zijn in gevamgeniahervorm ing, ande ren zijn negers, gevangenen die elkaar ontmoetten in de psychiatrische kliniek in Va- oaville Califomië. Het embleem van het Sym- bionese Bevrijdingsleger i» een zevenkoppige cobra en zijn naam zou afkomstig zijn van het woord „eymioiose" een wetemsdhappelijke term voor versdbillende organismen die in of op elkaar leven met al» «loei wederzijds voordeel. Het Symbionese Bevrij dingsleger kwam voor het eerst in het nieuws vorig jaar november toen leden een aan slag pleegden op een school- dnspecteur in Oakland) Marcus Foster. Foster wend doodge schoten met een kogel, waar van de uitgeholde top gevuld was met cyaankalikristallen. In een communiqué ver klaarde het Bevrijdingsleger, dat de inspecteur, een neger, was terechtgesteld omdat hij zijn steun gaf aan racistische politiek en de politie toeliet op die scholen. De 27-jarige Joseph Remiro en de 24-jarige Roissel Little werden in ver band met de moord gearres teerd en het Symbionese Be vrijdingsleger erkende de twee als zijn soldaten. Een gevluchte negergevan- gene, de 20-jarige Donald Da vid Defreeze uit Los Angeles, is volgens de drie journalisten het brein achter en de oprich ter van de groep. Hij wordt samen met een andere ge vluchte gevangene, de 29-jari- ge Thero Wheeler gezocht in verband met. de ontvoering van Patricia Hearst. Defreeze heeft zichzelf Cin que genoemd, naar de leider van een slavenopstand in. 1839 en de journalisten beweren dat hij dezelfde man is, die zich met de naam Cinque bekendgemaakt op de bandop namen van het Symbionese le ger. De oorsprong van het Sym bionese Bevrijdingsleger kan teruggevoerd worden tot het gevangenissysteem in de ver schillende staten van de V.S. In 1968 besloot een groep zwairte gevangenen in de in- rlidhiting in Vacaville om een organisatie op te richten voor hulp aan zwarte gevangenen. Zo ontstond de „Zwarte Cultu rele Associatie", een wettige groep, waarbij ook Defreeze zich aansloot. De organisatie trok verschillende jonge, idea listische blanke mannelijke en vrouwelijke bezoekers naar haar bijeenkomsten. De Vacawille-groep stond in feite onder bescherming van een grotere groep toegewijde mensen van de universiteit van Berkeley. Defreeze werd later overgebracht naar de ge vangenis Soledad, waaruit hij op 5 maart 1973 vluchtte. Hij ging naar Berkeley waar hij onderdak kreeg van een jonge blanke feministe. Tegelijker tijd onderhield Defreeze con tacten met een zekere Russell Little, een bezoeker aan de Vacaville-bij eenkomsten, die filosofie studeerde in Florida. Defreeze kende ook diens vriendin Roibyn Steiner, diens zusje Joan, een blanke student Wille Wolfe, de jazzmusicus David Gunnel, en zijn vrouw Jean Chan. Zij allen woonden in een huis in Berkeley, dat zij Peking-huis noemden. Andere mensen met wie Defreeze contacten had, waren Remiro, een onderscheiden Vietmamveteraan en wapen expert. Patricia Mizmoon Soltysik, een ex-studente van de universiteit van Califomië en parttime portierster bij de openbare bibliotheek vain Ber keley. Nancy Lng Perry, die door de politie gezocht wordt voor brandstichting, Camilla Hall, een ex-maatschappelijk werkster uit Minneapolis, en Bill en Emily Harris en hun vriendin Angela Atwood, alle drie afgestudeerd in Indiana Al deze mensen verdwenen sinds de arrestatie van Remiro en Russell Little, na hun moord op de schoolinspecteur. De groep, die later het Symbi onese Bevrijdingsfront werd, was oorspronkelijk niet opge zet als een terraristiseheorgani- satie maar als 'n communicatie netwerk voor gevangenen in Califomië. Maar Defreeze en zijn femi- 0 Het haastig verlaten hoofd kwartier van het Symbionese Bevrijdingsleger te Concovel in Califomië, zoals de politie het in januari van dit jaar aantrof. nistisdhe vriendin schreven la ter de oprichtingsdatum voor het Symbionese Bevrijdingsle ger en de Symbionese federa tie een groep zelfstandige so cialistische staatje die in har monie leven. Het bevrijdingsleger werd gevormd in een tijd dat mas sale protest- en politieke bom- aeties voorbij waren, de Vietnamese oorlog formeel beëindigd was en linkse pro testgroepen in wanorde ver keerden, zonder duidelijke lei ders en centra. Het Symbionese Bevrij dingsleger stelde voor om ter reuracties te gebruiken om po litieke doeleinden te be reiken, maai- zijn ideeën werden van de hand gewezen door andere linkse groepen, die van mening waren dat ter reur het publiek. Vijandig te genover hen zou maken. Rus sell Little, Nancy Ling Perry en anderen woonden in een huis, waai- de politie litera tuur van het bevrijdingsleger en boeken over gurrilla-oor- logsvoering en Marxisme vond. Toen het buis later afbrandde, werd mevrouw Perry beschul digd van brandstichting. De leden van het Symbione se Bevrijdingsleger namen vol gens de San Francisco Chroni cle codenamen, aan en hielden geheime bijeenkomsten. Zij ver zamelden plattegronden van uitgestrekte bossen en woestijn gebieden en reisden alle verla ten mijnen en jachthutten af. (Van onze ruimtevaart- medewerker Piet Smolders) Is het verantwoord Mars- grond, die misschien onbe kende en voor ons vijandige bacteriën bevat, naar de aarde te halen? Over deze vraag breekt men zich bij de NASA in Washington momenteel het hoofd. NASA is bezig met het uitwerken van een project dat voorziet in een onbemande vlucht naar Mars in 1981, waarbij een robot wat Marsgrond moet opscheppen en deze naar de aarde moet bren gen. NASA, dat momenteel samen werkt et de Russen in het Apollo-Sojoez-project (1975), wil de Sovjets gaan vragen of zij aan deze gecompliceerde Mansvludht willen deelnemen. Niet zozeer omdat de Russen meit hun Loena's langs auto matische weg al maanmaterie hebben binnengehaald, maar vooral vanwege de te krappe NASA-baurs. Of de Marsbodem primitieve levensvormen bevat is niet be kend. Vier Russische pogingen om een werkende automati sche sonde zacht op Mars te laten landen hebben tot nu toe gefaald. Volgend jaar moet de Amerikaanse onbemande Vi king van start gaan. die ter plaatse bodemanalyses moet uitvoeren, waaruit zou kunnen blijken of er eenvoudige vor men vam leven op de Rode Planeet voorkomen of niet. Als die vlucht een succes wordt zal men in elk geval met wat meer zekerheid kun nen praten over die eventuele retourvlucht in 1981. Bij dergelijke ingewikkelde projecten moet je echter op tijd beginnen met de voorbe reidingen. Vandaar diait NASA nu al een voorlopig plan heeft opgezet: er zullen twee raket ten woa-den gelanceerd, een m.et een Mars-kunstmaan en een met een lander- De lander moet een directe landing op Mars maken, Marsgrond op scheppen en die in een terug- keerraket deponeren. De ra ket start vervolgens en heeft in een baan om Mars een ren dezvous met de inmiddels ge arriveerde Mars-satelliet. Hier (Van onze correspondent) WASHINGTON Bepaalde dingen moeten groot worden gezien. De Gr-and Canyon in Arizona is ruim zes kilometer breed op zijn smalst en van twaalfhonderd tot zestienhon derd meter diep. Evel Knievel, wiens naam van toepassing lijkt op familieleden van de duivel, achtte het mogelijk om per motorfiets zo hard moge lijk op de Grand Canyon af te rijden, via een houten stelling liet luchtruim te kiezen en, aan de andere zijde van de diepe gleuf in de aardkorst, veilig te landen. Een leuk plan. Evel Knievel begon er enkele jaren geleden ruchtbaarheid aan te geven toen hij van de toenmalige minister Stuart Udall, die on der meer de Grand Canyon beheerde, een brief kreeg waarin werd gezegd dat hij de sprong met de beste wensen van het ministerie kon maken. In de brief werd gesproken over een „undertaking een woord dat maar al te gemak kelijk herinneringen oproept aan de begrafenis-ondernemer Evel Knievel begon te onder handelen met de Navajo-india nen die op de rand van de Grand Canyon wonen, maar die zagen in hun wijsheid niets in een gemotoriseerde sprong over de Colorado. D« kamer van koophandel in Pa ge voelde er echter wel voor, vooral toen Knievel beloofde dat 50 vam de opbrengst ter beschikking zou worden ge steld voor jeugdrecreatie in en om Page. Toen het eenmaal zever was liet minister Udall voor de gigantische sprong weten dat de goedkeuring was ingetrokken. Evel Knievel is toen boos naar Idaho gegaan waar, in de zuidoostelijke hoek van de staat een niet geringe Canyon ligt waardoor de Snake River (Slangenrivier) zich een weg baant. Om niet afhankelijk te zijn van onwelwillende India nenstammen of ambtenaren in Washington heeft Knievel een stuk van de Snake River Ca nyon gekocht! „Ze kunnen me nu alleen met een kanon stop pen", zegt Knievel... De sprong over dé Snake River Canyon zal op zondag 8 sep tember plaatsvinden. In Portland, in de staat Ore gon, toonde Evel Knievel de zer dagen de helse machine waarmee hij de sprong zal gaan maken een luchtreis van ongeveer 1-600 meter. De motor heeft drie wielen (een voor en twee achter) en de ruiter zit op een constructie die sprekend op een straalpijp van een DC-9 lijkt. Tijdens de demonstratie lekten daar vlammen uit. Het machien zal in een aërodynamische huid worden gestoken, en mogelijk zullen er vleugels aangebouwd worden om een glijvlucht mo gelijk te maken. In Oregon sprong Knievel met een motor over zeventien schouder aan schouder staande Maok-trucks heen. Hij koos het luchtruim met een snel heid van tegen de 130 kilome ter per uur. De sprong over de Snake River Canyon zal een lanceringssnelheid van 480 ki lometer per uur vergen. Evel Knievel is 14 keer van zijn motorfiets gevallen. Hij brak zijn rug vier keer en hij is negenmaal geopereerd. Op 8 icptember loopt hij een grote kans zijn nek te breken. wordt het Mars-bodemmonle overgeheveld in een klein! capsule die vervolgens rid- ting aarde wordt gelanceerd Een half jaar later moet die capsule een parachuitelandics maken op aarde. Er wordt nog over gedebat teerd of het Mars-monster tij dens de vlucht naar de aaide langs automatische weg ge: riliseerd moet worden of niet I Alis men dat doet loopt met de kans dat juist de mi interessante bestanddelen het monster vernietigd wor- I den. Momenteel wordt op aardse monsters onderzocht n hoeverre sterilisering de resul- taten van zo'n onderzoek beïn vloedt. De meeste deskundigen voeler- er veel voor het monster in- tact te laten en de terugkeer- capsule dusdanig te bouwen dat onplezierige verrassingen zoals het openbreken van de capsule in onze atmosfee', waarbij Marsm-aterie recht streeks met onze lucht in n»- raking zou komen worden uitgesloten. Deze procedure is zowel doe' de VS als de Sovjets gevoéd bij het naar de -aarde hara van maanmaterie. De contai- den eerst in een quarantaine- ruimte gebracht en daar Pj- geopend. Wat de maan betret vermoedde men altijd al daar geen enkele vorm_JS' leven zou voorkomen. ®a biedt echter een heel and beeld: er is een ijle) t"®:! kring, er zijn winden en zeker ook wat water aan* zig, zij het niet ved.,*^ heeft poolkappen die Ut zomeir smelten. De hele P neet biedt dus een veel vendiger" beeld dan de ina en er zo-u inderdaad ook p- mitief, aan de barbaarse standigheden aangepakt. >e kunnen voorkomen. NASA wil pas na 1975, a's^ Apollo-Sojoezvlucht zijn slag heeft gekregen, ofW contact opnemen met de n sen voor wat het terugbreng van een Marsmonster bet - Mochten de Russen m dergelijke samenwerking geïnteresseerd zim, dan za - 1979 nogmaals tenminste Viking worden gelanceerd op Mars ter plaatse onderz te gaan doen, waarvan de sultaten naar de aarde '-U worden geseind Dat is geval eiliger, maar ook stuk mindeir interessant. Wanneer het economische klimaat in Nederland niet verslechtert, liegen er in ?o74 voor Nieretraaz NV (be drijfsvloeren, bouwmaterieel, Industriële hulpmiddelen 'nZgoede mogelijkheden, aldus de directie in het jaar verslag- I" het eerste kwar" begonnen de door het? v,oHriif bediende markten :ieh duidelijk te herstellen van de inzinking van eind 1973. President Carlos Andres perez van Venezuela heeft de eerste stap gedaan naai nationalisatie van de olie-in dustrie in zijn land. Hij in stalleerde een commissie di« de overneming moet voorbe reiden. Volgens regerings kringen kan de naasting teger het eind van dit jaar een fei zijn De belangrijkste olie maatschappijen in Venezueli rijn Shell, Mobil en Exxon. DEN HAAG (ANP) Op dinsdag 28 mei staat bij de agent van het ministerie vai Financiën te Amsterdam d inschrijving a pari open oi schatkistbiljetten met ee; looptijd van drie jaar en vie maanden tot een bij de toe wijzing vast te stellen be drag. Deze inschrijving vind plaats in het kader van he geldmarktbeleid ten aanzie van de plaatsing van schat kistpapier zoals is uiteen g set in da Miljoenennota 197 aldus een mededeling va DEN HAAG (ANP) Ni een eventuele zelfstandigheii van Suriname en de Neder landse Antillen zal de bestaan de associatieverhouding me de Europese Gemeenschappei waarschijnlijk op een ander leest geschoeid worden. D beide koninkrijksdelen zijn m nog geassocieerd met de Euro pese Gemeenschappen doo een besluit van de Europes ministerraad van 29- septembe 1970. dat geldt voor de zoge noemde landen en gebiede overzee van de lidstaten va de Europese Gemeenscha! pen. In een speciale bijlage va dit besluit is vermeld, dat Si MAAI. 1c kolom slotkoersen v Actieve aandelen Handel en industrie Amro f 20 59,90 60,00 ABN I 100 247,00 247,00 AmKot 20 63.50 63,80 A'dam Hub f750 214,00 De li-Mij f 75 114,50 113,50 Dordtscbe l 10 99,00 48,50 Dordtache Pr. 100,00 96,50 Heinekeo 1U 25 175,00 173,00 Helneken f 25 186,00 185,00 HJk.L. Hold 100 67,00 66,50 Hoogov. f 2P 76,80 77,00 HY A-Mijn HVA A plu» EUC. 78,50 79,00 KLM r 100 67,50 67,00 Kon .Olie f 4 79,60 79,00 KNSM I 100 131.00 127.00 Nat.Ned. f 10 68,50 68,10 Ommeren Gert 367,00 363,00 Philips 10 31,40 31,20 Robeco f 50 184,00 183,90 Rolinco f 50 125,00 124,80 ScheepvmU f 50 128,80 130,00 Unilever f 20 109,30 109,30 84,10 84,00 83.00 92,30 87,00 86,40 86,30 85,80 98,10 97,60 81,00 80,20 94,90 81,00 79,60 78,60 Actieve obligaties staatsleningen 8.00 Ned.68 8.00 id 70-95 8.00 ld 71-96 8.00 ld 701 8.00 ld 7011 8.00 id 70111 8.00 id 69-76 8.00 id 70-77 7.75 id 71-96 7.75 ld 73-98 7.75 id 70-78 7.50 id 69-94 7.50 id 71-96 7.50 id 72-97 7.50 id 71-81 7.20 id 72-97 7.00 id 661-91 7.00 ld 6611 7.00 id 69-94 6.50 id 681-93 6.50 id 6811 6.50 id 68111 6.50 ld 681V 6.25 id 66-91 6.25 id 67-92 6.00 id 67-92 5.75 id 65-90 5-75 id 6511 5.25 id 641-89 5.25 id 6411 5.00 id 64-94 50 id 58-83 4.50 id 59-89 4.50 id 601-85 4.50 id 6011 4.50 id 63-93 83,60 83,60 82,60 92,40 98,10 97,60 80,70 79,90 94,90 80,50 79.20 78,30 90,00 89,70 76-80 76,50, M'70 80,30 80,00 7970 77«80 77,56 75.60 75,50) 75,30 74,80 75,11 74,8( 74.60 74,6< 79,10 79,(X 74,40 74,3( 73,50 73,4( 78,20 78,(X 77,60 77,4< 77,30 76 76,60 76,3 70,30 70,0 81,80 81,6 73,00 72,0 78,90 78,7 71,10 70,8 81,1 70,: 81,20 70,60 69,50 67,30 67; 66.90 66, 76.20 76, 67,00 66, 65,10 65 62,20 94,70 79,30 73,60 73 59,20 59 64,40 64,70 83.00 76,50 61 79 aflMi - - - -«Mr -

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 8