(Franse president il oppositie in eleid betrekken «•"SS®1 DELICATE SITUATIE ROND HTP HEERLEN INDIENING GEWESTWET VERTRAAGD IG lieiiwsgierige struisvogel zijn nek Naar bufferzone Israël-Syrië Giscard, vorst van Andora RUSSISCH ZOMER WEER. and DANIELOU OVERLEDEN Wegens smaadschrift boete geëist jlSCARD ZET STREEP ONDER TIJDPERK DE GAULLE „KISSIN GER-L1JN" uerr(net a,s teD Kwik via vis in varkens? FBI jaagt op Pat Hearst binnenland NTE BORSELE 8 uur commentaar Wie maakt de |volgende A-bom Dikke streep Oppositie Naar onafhankelijk Suri manie Dooi" Weslerterp: KLM niet benaderd Voorzitter van St.-Michaël wil meer geld voor politie Eigen beslissing Dinsdag 21 mei 1974 ■^r gemeentewerken maakt bekend I 23 mei (Hemelvaartsdag) geenI huisvuil wordt opgehaald. De I ag worden gereden op vrijdagl andag 3 juni (tweede Pinkster- j aven naar dinsdag 4 juni. (ANP) Door onachtzaamheid van een bezoeker j'j,. diergaarde Blijdorp in Rotterdam een struisvogelhen ,mcn. Het betekent voor de dierentuin een groot verlies, I' Blijde'? er na lange tijd in geslaagd was een hen aan te In t>oor de struisvogelhaan die al eerder in het bezit was van lt~i:Mrokken bezoeker had de vogel, die van nature nieuws- :s, net een zakdoek naar het hek gelokt. Op een gegeven plii' stak liet beest zijn bek door het hekwerk om de zak- snavel te pakken. Hij bleef echter met zijn kop je latten zitten. Toen het dier zich wilde losmaken, brak i nek. Voor het oog van vele mensen stierf de struisvogel plaatse. PARIJS (AP) Jean kardinaal Danielou, een van de meest vooraanstaande rooms-katholieke theologen, is gisteren op 69. jarige leeftijd tijdens een bezoek aan vrienden in Parijs overle den. Danielou was een der weinigen die ooit tot kardinaal zijn be noemd zonder eerst als bisschop te hebben gediend of een admi nistratieve functie in de kerk te hebben vervuld. Van 1944 tot 1969 doceerde hij theologie aan het Institut Catholique in Parijs en onderhield hij de contacten van de kerk met de academische en intellectuele kringen. Kardinaal Danielou was een groot voorvechter van het pri maatschap van de paus. In 1972 werd hij, als opvolger van kardinaal Tisserant, geko zen tot lid van de Academie Frangaise. [Van »nze correspondent) IpARIJS - Valéry Giscard IdEslains zal vriidaS 111 et Kin officie'e proclamatie tot ■■resident van de Franse re- bliek eveneens de titel I Ju vorst ontvangen. I tezamen met de bisschop I |,ct Spaanse Seo de Ur- I li, het Franse staatshoofd ILelijk mede-vorst van de I dwergstaat Andorra in de I Pyreneeën. I [ie zogenaamde negen paro- leliies van Andorra behoorde I aanvankelijk aan de graven I ran l'rgel maar ten tijde van Ijt Saraceense invasie werd de autoriteit over de paro chies overgedragen aan de bisschop van Seo de Urgel. De bisschop droeg op zijn beurt de autoriteit over aan ene familie Caboet die an dermaal op haar beurt deze overdroeg aan de graven van het Franse Koix Dit gebeur de tussei- de tiende en de dertiende eeuw en 1278 werd Andorra onderhorig aan de dubbele souvereiniteit van de bisschop van Urgel en de graaf van het Franse Foix. Deze graven van het huis van Albret en Navarra droe gen de souvereiniteit in 1607 over aan de Franse kroon en Napoleon verleende Andorra tenslotte zijn tegenwoordig statuut. Het vorstendom Andorra telt 20.500 inwoners waarvan meer dan de helft -namelijk 12.500- vreemdelingen zijn. Het betaalt jaarlijks zijn be lastingen aan de beide vor sten het ene jaar aan de bisschop van Urgel het ande re aan de president van de Franse republiek. De bis schop ontvangt 450 peseta's de president 960 francs, daarbij komen twaalf kazen, twaalf kapoenen, twaalf pa trijzen en zes hammen. Frankrijk neemt de buiten landse belangen van het vor stendom waar. AMSTERDAM „Vreselijk domme provinciale rommel", zo kwalificeerde de procureur- generaal bij het gerechtshof in Amsterdam een verhaal in De Telegraaf van de hand van de 30-jarige journalist L. J. P. uit Arnhem, waarin een oud-rijkspolitieman uit Uden werd beschudigd van huwe- lijkszwendel en oplichting van vele tientallen weduwen en zakenlieden. Wegens smaad schrift eiste de procureur-ge neraal tegen de journalist een geldboete van f 100,-, eventu eel te vervangen door veertig dagen hechtenis- Door de rechtbank was de Arnhemmer tot een geldboete vSn f 500 veroordeel d. I (Van onze correspondent) PARIJS Valéry Gis- |tard d'Estaing heeft met Y0 van de stemmen de (residentsverkiezingen ge ronnen en is daarmee voor zeven jaar het staatshoofd van Frankrijk geworden; Francois Mitterrand heeft heeft 49,30% van de stem men gekregen, is niet pre sident geworden en heeft de verkiezingen technisch wel YfTat er ook gebeurt, wij maken geen atoombom", zei pre- I" mier Nehroe van India in 1961. Nehroe's opvolger, iSjastri, was in 1965 al even stellig: „Zolang ik premier ben, M'en wij geen atoomwapens maken". Sjastri scheen van oor- iel, dat India de kosten van een atoombewapening niet kon pragen, en dat het, als het dat tóch zou proberen, onder het Wfwendsel een mogelijke nederlaag op het slagveld te willen Jntgaan, daardoor met zekerheid zou falen op het terrein van tie ontwikkeling. India heeft Sjastri's woorden niet ter harte genomen. Het K'nd heeft zich in het weekeinde als zesde in de rij van de almogendheden geschaard. De regering in Nieuw Delhi be- ladrukt wel, dat het „om een kernontploffing ging ter bevor- 'ing van het vreedzame gebruik van kernenergie", maar we Wen langzamerhand dat het hebben van de „bom" voor velen if'gelijke consequenties heeft met betrekking tot de machts- rerhoudingen en de veiligheid. 'cen China zich enkele jaren geleden toegang verschafte tot Jja atoomclub, had dat onmiddellijk een fnuikende werking op 5 stabiliteit van het omringende gebied. Hetzelfde zal zich in >el gebied van de Indische Oceaan, waar de „Groten" aan een pgantische wapenopbouw bezig zijn, herhalen. Niet voor niets reageerde Pakistan in het weekeinde zo emotioneel op de In- ®e ontploffing. Die emotie is gebaseerd op angst. Als de bang zijn voor de Chinese kernwapens wat ze zijn "'aide Pakistani met evenveel recht bang zijn voor de In- e ^mwapens. De vrees is hier de moeder van de prolife- I 'e (zoals The Economist dat eens genoemd heeft), die dan 1 ,,oaPt op een klassieke wapenwedloop in een onrustig deel 6 Were'd. Pakistan, dat nog enkele grensconflicten met uitvecht, zal nu zo wordt gevreesd, niet achterblijven zijn le'9en b°m te maken En wie volgt dan? maar politiek niet verloren. I 371.814 stemmen hebben het verschil bepaald en Giscard de' deuren van het Elysée gco-j pend hoewel alle stemmen van| overzee nog niet binnen zijn doch de situatie niet meer' kunnen wijzigen.Niemand be twist de verkiezing van Gis card en hij zou met tien stemmen meerderheid presi dent geworden zijn. John F. Kennedy werd destijds met één kwart procent meerderheid president van de Verenigde Staten. De linkse partijen hebben zon dag hun hoogste percentage stemmen sedert minstens der tig jaren behaald en de kleine marge die hen van de meer derheid en Giscard scheidt heeft overduidelijk gemaakt dat de Franse politiek vanaf maandag een nieuwe dimensie aanneemt. Zodra een staatshoofd van het kaliber van Giscard d'Estaing een leider van de oppositie van het formaat van Francois Mitterrand tegenover zich vindt en beide kunnen verkla-j ren dat zij op een zeker ogen blik de aspiraties van Frank rijk geincarneerd hebben is onder de relatie meerderheid- opposite zoals deze in de 5e Republiek bestond een defini tieve en dikke streep gezet waarvan menigeen beweerd dat het een grote streep is. Frankrijk is nimmer zo in tweeën verdeeld geweest als na de presidentsverkiezing van zondag. De 3e Republiek werd weliswaar met één stem meer derheid gesticht maar dit was een toeval; de stemming van zondag daarentegen was geenszins een toeval maar een weloverwogen uitgerijpte en politieke keuze. Met 13.200.000 stemmen vóór Giscard is het moeilijk te be weren dat dit het kamp van de rijken, de aristocraten, de industriëlen en van de gezeten burgerij is. 12.800.000 stem men voor Mitterrand kunnen waarachtig moeilijk de bewe ring rechtvaardigen dat dit het kamp is van de slechte Fran sen. de heulers met de com munisten de ooliectivisten 0 MOSKOU Is dat zomer weer? In Moskou huiverden de mensen gisteren onder het ge weld van een koude sneeuw storm, waarbij de temperatuur tot twee graden onder nul zak te (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/DAMASCUS Zowel in Jeruzalem als in Damascus wordt algemeen verwacht, dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissin ger, tegen het eind van de week zal komen tot een defini tieve ontwerp-overeenkomst tussen Israël en Syric. Nu moet u ons toch even op ons woord geloven: Wij zijn maar zeer matig tevreden met de verkiezing van de heer Va lery Giscard d'Estaing tot pre sident van Frankrijk. En wel om reden als dat het zo zit: Het zal u in de loop. dei- tijden niet ontgaan zijn dat er hoven ieder verhaal, stuk, be richt in dit dagblad een zoge heten „kop" wordt geplaatst, die in het kort de inhoud van het onderstaande moet weerge ven. Wij zijn blij met mensen met korte namen: Brandt, Den Uyl, Wilson- Heath. Smit, De Jong etc. Bekijkt u nu voor de grap eens de grootste kop die u op deze pagina aantreft. En telt u voor de grap ook eens, uit hoeveel letters die kop be staat. En tel dan ook nog eens het aantal letters van de naam Giscard d'Estaing. Juist, dan voelt u wel waar de schoen wringt. Daar zou geen woord meer bij kunnen. En de schoen blijft voor ons wringen, zolang Giscard d'Es taing aanblijft. Plaats afstaan aan Mitterrand derhalve Misera nd. Giscard is van zin een eind te maken aan de traditie van de 5e en in zekere zin ook van de 4e en 3e republieken dat de oppositie de satan is, waarmee men geen omgang behoort te hebben; hij wil de oppositie in de grote regeringsbeslissingen betrekken. Giscard heeft bo vendien duidelijk gevoeld (ge tuige zijn toespraak van zon dagavond) dat de Fransen verandering willen en dit is des te duidelijker omdat tal van kiezers die in de eerste ronde voor Chaban-Delmas ge stemd hadden in de tweede ronde op Mitterrand stemden. Valéry Giscard d'Estaing zal vermoedelijk al vrijdag het Elysée betrekken en hij zou reeds nu de lijst van de minis ters van zijn nieuwe regering in de zak hebben. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft gisteren telefonisch con tact gehad met de nieuwe pre sident van Frankrijk, waarbij de twee heren hebben beslo ten zo spoedig mogelijk bijeen te komen ter bespreking van een aantal klemmende Europe se vraagstukken, zo heeft een woordvoerder van de West- duitse regering bekend ge maakt. Europees commissaris ir. Pierre Lardinois heeft in Brussel, in antwoord op vra gen een commentaar verstrekt op de uitslag van de Franse presidentsverkiezingen. Lardinois zei, dat gezien vanuit EEG-standpunt, de ver kiezing van Giscard d 'Estaing minder aanpassingsmoeilijkhe den zal geven dan wanneer Mitterand verkozen zou zijn. DEN HAAG (ANP) De Surinaamse premier Henck Arron heeft de Nederlandse regering gevraagd om techni sche bijstand en samenwer king bij de opbouw van een eigen Surinaams leger. Dit kan volgens hem ook beteke nen dat na de onafhankelijk heid van Suriname eind vol gend jaar Nederlandse troepen enige tijd in Suriname zullen blijven. Dit bleek gisteravond op een persconferentie in Den Haag na afloop van de tweede dag van de koninkrijkstoDCon- ferentie. Op deze bijeenkomst hoopt men te komen tot wetsontwer pen die midden volgend ja-ar aan de drie parlementen (Ne derland. Suriname en de An tillen) kunnen worden voorge legd, zodat eind volgend jaar een slotconfenentie kan volgen en Suriname onafhankelijk is van Nederland en de Neder landse Antillen. Kissinger's dagelijkse pemdel- vluohten tussen Jeruzalem en Damascus duurden ook giste ren vqort. Het akkoord schijnt vaste vormen aan te nemen. Aan de pers is verteld, dat de bufferzone tussen de Israëli sche en Syrische strijdkrach ten - waarbij men wederzijds gewaagt van de zgn. Kissin- gerlijn - hier en daar een kleine zestig kilometer diep zal zijn. elders overigens slechts twee tot zes kilome ter. Kissinger verwacht geen moeilijkheden bij het uitwis selen van krijgsgevangenen. (ADVERTENTIE) Terwjl Kissinger aldus pro beert de .schier onverzoenlijke partijen van Israël en Syrië nader tot elkaar te brengen, schijnt er ook een zekere dooi ingetreden te zijn in de be trekkingen tussen Moskou en Cairo. President Anwar Sadat van Egypte heeft meegedeeld, dat hij een brief van de Sov jet-Russische partijleider Leo nid Breznjev heeft ontvangen, „die vriendschappelijk was en die het begin aangaf van een positieve fase i.h de Egyptiseh- Sovjetrussische betrekkin gen" DEN HAAG (ANP) Vol gens minister Westerterp (Verkeer) is er geen enkele aanwijzing dat de KLM in 1968 zou zijn benaderd voor bijdragen aan de verkiezings- foridsen van de Amerikaanse politieke partijen. „De. directie van de KLM heeft de catego rische verzekering gegeven dat haar nimmer voorstellen in die geest hebben bereikt", aldus de minister in antwoord op vragen van de PvdA-ka- merleden mevr. Epema-Brug-j mm en Ter Beek. Dennendal-tranendal. In Estland zijn etsen van Revibrandl gevonden. Dan was het toch Etsland. Vroeger reeds lang was het ook geps en weps. Of niet soms? -fr Valery-falderi». Het woord „atoombom" klinkt wat kernachtiger dan „kernbom". Kermbom In Den Haag praten deze weken Suriname, de Antillen en Nederland over allerlei za ken op de z.g. Koninkrijkstop. Maar de agenda vermeldt, zo wordt gefluisterd: Koninkrijk-stop. Zit die Giscard d'r nou nog steeds? Noudcqi zijn tui) MERIJN maar weg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De indie- van de verleden jaar is '^'"ligde gewestivet L,.°r r,IJ"d. Daarvoor zijn ten ln00r;aken aan te w'i- hotV.i- cerste plaats is I over a "le' 'ntcrn verdeeld - - - - - bail i„'" oude ontwerp Ipovin'"'f Eeernink) de 1'faa.r lesturc» die erg 1 door ,e:)®eren °P de nu I F»riman"mter De Gaay I Li nnell'andse Za- I an<" voorstellen. Een en ander zal, zo gelooft men in Den Haag. tot gevolg hebben dat het ontwerp niet komend najaar, maar pas vol gend jaar bij de Tweede Ka mer wordt ingediend. Verleden week heeft het PvdA-kamerlid Staffelen al schriftelijke vragen gesteld over deze kwestie. Stoffelen vraagt of de minister zien diens toezegging herinnert, dat hij de nieuwe gewestwet in september bij de Kamer zal indienen en of hij deze toezeg ging nog steeds gestand kan doen. Deze vraag, geplaatst le gen de achtergrond van de vaste stelregel dat in de poti- tiek niets zo maar gebeurd. deed verleden week al het nu bevestigde vermoeden rijzen dat de minister de streefdatum van september niet zal ha len. Tegen het concept ontwerp, zoals dat op het ogenbHk voor intern gebruik op de ministe ries circuleert is nogal wat kritiek gekomen, vooral van de kant van ministers Gruv- ters (Ruimtelijke Ordening), maar ook vanuit de Tweede Kamer. Uit dit concept zou namelijk blijken dat minister De Gaay Fortman ..erg voor zichtig" te werk is gegaan en dat diens voorstel tot indeling van Nederland in 44 gewesten erg weinig om het lijf heeft. Do gewesten zouden volgens dit concept niet de krachtigp bestuurseenheden worden, die er van werden verwacht, maar eenheden met vrij weinig uit voerende bevoegdheden. (Vaal onze correspondent) ROME Heerlen blijft als theologisch instituut normaal bestaan. Er is geen sprake van sluiten. De brief aan mgr. Gijssen iis geen volmacht of opdracht om de opleiding in Heerlen te stoppen. Integen deel, wij willen geen sluiting, wij willen een voortgaand ge sprek, aldus het jongste com mentaar in het Vatikaan op de gewraakte brief, die de Con gregatie voor het Katholiek Onderwijs over de Heerlens» opleiding heelt geschreven. Uiterst voorzichtig formuleer de de secretaris van deze Con gregatie, de Duitser mgr. Jo seph Schröffer, zijn nadere toelichting. Bij herhaling noemde mgr. Schröffer de si tuatie „uiterst delicaat". ..We hebben er direct weinig mee van doen. Het beste commen taar moet U in Nederland kunnen krijgen, bij mrg. Gijs sen. en bij de overige bis schoppen. Wij blijven liever buiten deze affaire, al willen wij beslist een voortzetting van de gesprekken en al wordt de b rief in Nederland negatiever uitgelegd dan wij hem bedoeld hebben", aldus mgr. Schröffer. „Het is geein kwestie van slui ten. De«e zaak is, dat mgr Giissen in zijn bisdom kenne lijk een beter geschikte oplei ding erbij wil hebben. Dat is Rolduc. en wij als Congre gatie kunnen en willen de bisschop dat recht niet ontzeg gen, maar dat houdt geen au tomatische sluiting van de Heerlense onleiding in". „Maar waarom die harde, be schuldigende taal, als het ei genlijk in de grond toch een positieve, of althans positief bedoelde brief was Waarom verdachtmakingen aan niet met name genoemde docenten op de Heerlense school „Er staat in de brief: 'enige docenten', maar dat is nu juist het delicate. Wij moeten nog praten, het is dan moe-ilük na men te noemen"- Op de opmerking, dat door dat anonieme anderzijds de com plete staf in verdachtmaking wordt getrokken, antwoordt mgr. Schröffer dat het te deli caat blijft om op dat soort zaken nu nader in te gaan. De prefect van de Congregatie voor het Onderwijs, de Frans man kardinaal Gabriel M. Ga ronne, is de uiteindelijk ver antwoordelijke man voor de brief, en blijft onbereikbaar EINDHOVEN (ANP) De politieman loopt de laatste tijd onaanvaardbare risico's. In bet belang van zijn veiligheid die nen concrete maatregelen te worden genomen. De meest afdoende maatregel lijkt voor alsnog een duidelijke verrui ming van het personeelbe- s tand. Het parlement zal de minis ters de financiële ruimte moe ten bieden om deze uitbrei ding en de materiële „bewerk tuiging" van de korpsen te realiseren. Politie en burgerij hebben daarop recht. Dit betoogde gisteren de voorzitter van de katholieke politiebond St.-Michaël", de heer H.J. Teeoiwen op het bondsconigres in Eindhoven. voor commentaar. Eigenlijk zou de Congregatie helemaal liever geen reactie geven, maar het perscommuniqué dat kardinaal Alfrink heeft laten verspreiden, en waarin de kardinaal harde woorden ge bruikt, maakt de Vatikaanse ingewijden iets spraakzamer. Aifrink's commentaar was gis teren in het Vatikaan n auw- keurig en letterlijk bekend. Peilingen wezien uit dat men verrast was door dit communi qué en de woordkeus. Men geeft toe. dat Alfrink er geen gewoonte van maakt om zulk soort taal te bezigen. Kenne lijk reden te meer om alsnog een positieve toelichting op de brief aan mrg. Gijssen te ge ven. ook ai wordt doorlopend om uiterste zorgvuldigheid ge vraagd De beslissing om de brief van de Congregate in Nederland te publiceren, is duideliik een zijdig in Roermond genomen. Over het tijdstip van publica tie en de wijze waarop is tij dens liet recente bezoek van mgr. Gijssen aan Rome niet gesproken. Maar het is binnen Vatikaanse kttngen slecht ge vallen. dat de Roermondse bis schop bijna plompverloren de brief openbaar heeft gemaakt, zonder voldoende voorafgaan de ruggespr%\k met de direct betrokkenen. Bij de Congregatie zelf geeft men overigens op dit aspect gv?eii commentaar. ,.JIet hoe en wanneer van publiceren is on ze zaak niet", aldus de enige opmerking hieromtrent. Wel wil mgr. Schröffer nog kwijt dat van Vatikaanse zijde ge hoopt en ger°kenri word! op een voortgaan van de gesprek ken. BRUSSEL (ANP) Ongeveer de helft van de zeevis die in Zee- brugge wordt aangevoerd is ongeschikt voor men selijke consumptie om dat ze te veel kwik be vat. Die vis wordt omge zet in vismeel en daar mee worden - tot drie weken voor de slachting varkens gemest. Het zou de moeite Ionen na te gaan of het kwikgehalte in varkensvlees niet veel te hoog ligt, zo is naar voren gebracht tijdens het zojuist afgesloten milieucollequium van het Europacollege te Brugge in België. Een andere stelling tijdens dit colloquium was dat er over twintig jaar een eind gekomen zal zijn aan de vervuiling van de zee door olie. Dat wordt een gevolg van het feit dat nu overal ter wereld zelfreinigende tankers gebouwd worden, even als grote spoelinstailaties in de voornaamste ha vens. LOS ANGELES (UPI) Patricia Hearst, dochter va» de Amerikaanse kraiitenmag- naa.t, heeft geschoten om twee andere lednii van het Symhio- nese bevrijdingsleger (SLA) te helman ontsnappen die door een lid van de bewakings dienst waren betrapt bij ee» winkeldiefstal. W. Sullivan, onderdirecteur van de FBI, zei dat er op Patricia Hearst zal worden ge schoten als zij zich met ge bruik van vuurwapens aan een arrestatie zou trachten te ont trekken.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11