Koloniën mogen zelf beslissen Ontsnapt door gijzeling Schmidt zeker bondskanselier Zestig miljoen overheidshulp nodig voor confectie Beiinendal splitst Kamer Uitstellen achtste medische faculteit spaart miljoenen TERREURBESTRIJDING TAAK POUITIE DitisNeerlands zachtste borrel Steun aan Haagse Post er nog niet door Spreiding rijksdiensten op de tocht ACHT JAAR IN APPÈL GEËIST IN ZAAK-DEIL Vaticaan steunt bisschop Gijsen bij uitbouw Rolduc SCHEEL PRESIDENT Tim Davies komt vrij binnenland buitenland 11—Uil DE SPINOLA PRESIDENT PORTUGAL Kemenade: Vrijwel alle bezettings acties aan universiteiten onredelijk Regering zwicht Beroering in VVD prof. Zoutendijk in Eerste Kamer STAKINGEN TEGENSPRAAK VOORZITTER CONTACTGROEP ZIEKENHUISRAAD: 1''h&rlqcsu* Donderdag 16 mei 19/4 ormgeving. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De commis. ite-Lansemeijer ;s bereid door le gaan met het overleg over ie splitsing van de zwakzinni geninrichting Dennendal in Den Dolder, maar weigert in le -aan op de acht voorwaar den die de werkgroep Nieuw- penneudal daaraan heeft ver banden. Dat heeft staatsseere- I tiris Hendriks (Volksgezond heid) gisteren meegedeeld in de Tweede Kamer aan het be gin van het debat over deze raak. Staatssecretaris Hendriks zal vandaag ingaan op de opmer kingen vanuit de Tweede Ka "'Mevrouw Veder-Smit van de' VVD en CHU-woordvoer- der Tilanus menen dat een verder gesprek met Nieuw- Dennendal niet mogelijk is. Dat was ook het standpunt van mevrouw Van Veenendnal (DS'70). Mevrouw Van Leeu wen (ARP) vroeg zich ai of een gesprek tussen de com missie en de werkgroep nog wel zin heeft. De PvdA-fractie schaarde zich achter de com- missie-Langemeijer („al heeft die wel enige steken laten vallen"). (1/1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vele, zo niet alle recente bezettingen aaai universiteiten en hogescholen kannen als onredelijk en dus als onaanvaardbaar worden beschouwd. Dat zei minister Van Kemenade gisteren tij den? het jaarlijkse onderwijs debat in de Eerste Kamer. Hij zei ook: een bezetting zal slechts bij zeer hoge uitzonde- rug toelaatbaar kunnen zijn als een uiterste middel om de oplossing van een geschil te forceren, wanneer alle andere middelen zijn uitgeput. Minister Van Kemenade noemde drie criteria, aan de hand waarvan de redelijkheid de toelaatbaarheid van een bezetting van een onderwij sin- s' -ring kan worden beoordeeld, k. de eerste plaats zullen alle virmen van een goed overleg, dus in feite van de democra ts, moeten zijn uitgeput. In 00 tweede plaats zal er een k -:jke verhouding moeten t-.r. tussen middel en doel, kaarbij tevens in de beoorde- 1 m°et worden betrokken c; hot gaat om een algemeen -iet of om een conflict van *o:ne groepen. In de derde Paats zullen de consequenties veten worden afgewogen, die li bezetting kan hebben voor e gemeenschap en voor ande- die niet bij het conflict betrokken. In ieder geval et volgens de minister te ••h tijde ontoelaatbaar zijn anderen feitelijk te ver aderen om te studeren. (Van onze parlementaire redactie) OEN HAAG Het verle nen van een renteloos krediet van f 1,2 miljoen aan het opi nieweekblad de Haagse Post stuit bij een meerderheid van de Tweede Kamer op grote bezwaren. Alleen de fracties van PvdA, D'66 en PPR schaarden zich ten volle achter minister Van Doorn (CRM). VVD, DS'70, CPN, SGP, GPV en BP wijzen de'steun af. De Haagse Post is nu aange wezen op de uiteindelijke houding van KVP en ARP. Deze fracties neigen ertoe, zo bleek gisteren tijdens de eer ste ronde van het debat, ak koord te gaan mits minister Van Doorn toezegt dat hij de steunaanvrage zal voorleggen aan het nog op te richten be drijfsfonds voor de pers. Een motie waarin dat ge vraagd wordt, zal vandaag in gediend worden door de AR- woordvoerder mr. Scholten. De redactie van de Haagse Post vreest dat het uitstel wat daarvan liet gevolg zal zijn het bedrijfsfonds moet nog op gericht worden en dat zal nog wel een maand tot twee maan den duren wei eens afstel zal kunnen betekenen. De gro te vraag is of de uitgever Boneventura, die bereid is de Haagse Post af te stoten naar de NV Weekblad Pers, waar het blad in eigendom van de uitgever en de redactie komt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering '3 gezwicht voor de druk van de amhtenarenorganisaties in zake de spreiding van yde rijksdiensten: De aanvankelijke spreidings plannen (behalve voor Lim burg) staan volledig op de tocht. De centrale directie van de PTT moet bestuderen welke onderdelen van haar diensten niet voor overplaatsing naar (Van onze redactie buitenland) LISSABON Generaal Antonio de Spinola is gisteren tijdens een korte plechtigheid in het Queluz-paleis officieel geïnstalleerd als president van Portugal, voor de periode van een jaar. Als hij de macht heeft overgedragen aan een vrij gekozen president zal hij „terugkeren naar de strijd krachten, die ik nooit heb verlaten, in het bewustzijn dat ik mijn plicht heb gedaan", zo zei de generaal in zijn toe spraak. Het streven van de nieuwe machthebbers, aldus De Spino la is vooral gericht op het bereiken van vrede in de overzeese gebieden. „Over de toekomst van de overzeese ge bieden moet heslist worden door allen die zeggen dat het land het hunne is. We moeten hun de volledige vrije keus laten. In Afrika, evenals hier, zullen we alle middelen ge bruiken om te voorkomen dat minderheden welke dan ook het vrije democratische proces beïnvloeden", aldus De Spinola. De nieuwe president beloof de tevens „de rechten en vrij heden van alle burgers te zul len waarborgen". De 64-jarige De Spinola, die voor de gele genheid zijn befaamde mono cle had verwisseld voor een gewone bril, dankte het „jong ste kader van de strijdkracht ten, die deze krachten in dienst van de natie hebben weten te stellen". Zij hebben het land bevrijd en gezorgd voor volledig herstel van de vrijheid van meningsuiting, van vereniging, van vergade ring, van stemrecht, van col lectieve besluitvorming door de wettige instellingen", aldus De Spinola. De voorlopige regering waarvan de samenstelling van daag bekend wordt gemaakt zal niet worden gevormd op basis van partijen, want „zij is DEN BOSCH (ANP) Te gen de 26-jarige Daan D. uit Den Haag en de evenoude J.B. uit Den Bosch heeft de procu reur-generaal bij het gerechts hof in Den Bosch gistermiddag wegens de gijzeling van het -boerengezin Smits in Deil (Gld) in januari 1973, vier die maand gepleegde gewapende roofovervallen, alsmede vuur wapenbezit, acht jaar gevange nisstraf met aftrek geëist. De rechtbank in Den Bosch had het tweetal na een eis van 10 jaar met aftrek veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Beide verdachten verklaai- den in hoger beroep te zijn gegaan omdat zij onschuldig zijn, alleen het vuurwapenbe zit (vier pistolen en twee se- mi-automatische vuurbuksen) gaven zij toe. Vader, moeder en dochter Smits, die als getuigen-a-dé- cha.rge door de verdediging wa ren opgeroepen waren niet ter zitting verschenen. De verkla ringen die moeder en dochter voor de rechtbank hadden af gelegd werden voorgelezen. unci vwt vvcipiaatsuig naai -| Groningen in aanmerking ko dOOl* llltSprakeil men. 1 Gehandhaafd blijft echter de titspraak van de Tweede Ka mer, waaraan de regering is gebonden om vóór 1 septem ber 1978 6500 arbeidsplaatsen van het rijk te creëren in het noorden en het zuiden van het land. Eventuele wijziging van dat aantal vereist opnieuw een uitspraak van de Tweede Ka mer. (Van onze redactie WlilairIeUraCtles als van para commando's behoort fttliit te.z'5n van de bur in c,,,®, Po'itie. Deze is daarop ste]d noch tehcnisch inge- Worden ï-.de politie wel zou op d "''gerust en getraind feite mn!rfijding van deze in lies 31 Sdnte terreurac- hn te gevaar dat zij h,t«en n!!?ir,aan':ien krijKt' kom». 'en goede zou kr,fri,aan„?e relatie met de Dj g' J? bitter6' A „^sdagmorgen "cderlamv Mud van de «rir-n-no e Poll'iebond bij de iondscLv'an ï16' tweejaarlijks I&h-ïv 1,1 Arnhem. t«i 1 op he' doodschie- d„n twee politiemannen -»k van hun li niat ze' de heer Mud aan de indruk te kunnen onttrekken dat het justitiële beleid de sporen draagt van de invloed van cri minologen en juristen die meer oog hebben voor dege nen die misdrijven begaan dan voor de slachtoffers en hen die de misdaad moeten be strijden. De politieambtenaren neb ben volgens de heer Mud dan ook steeds minder het gevoel dat ze voldoende gerugge- steund worden in hun taak. Voor die ruggesteun is niet alleen een aanzienlijke verho ging van de personeelssterkte nodig, zoals de hoofdbesturen van de drie politiebonden on langs nog eens in een open brief aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Justi tie hebben geschreven, maar ook, vindt de heer Mud, het geven van gevangenisstraffen voor geweldmidrijven van een ongeloofwaardige omvang. de partij van allen", en niet op basis van een programma, want „haar programma is dat van de strijdkrachten". Ver volgens gaf hij een opsomming van de belangrijkste punten uit dat programma, zoals „ont manteling van het onderdruk kingsapparaat" van het afge zette De wind, en vrije verkie zingen binnen een jaar. In Mozambique duurt intus sen de arbeidsonrust voort, nu steeds meer arbeiders gebruik maken van hun nieuw verwor ven vrijheden om hun grieven te uiten en in staking te gaan. Het buspersoneel in Louren?o Marques heeft voor vrijdag een staking aangekondigd. „Niet zozeer over loonkwes- ties, maar meer over aspecten van de menselijke verhoudin gen". Bij de elektriciteits- en watervoorziening werd woens dag enkele uren gestaakt, tot dat de bedrijfsleiding met de stakers tot overeenstemming kwam. Ook de stroom getuigenissen over wreedheden door het Portugese leger houdt aan. Pa ter José de Souse, vicaris-ge neraal van de stad Beira, ver klaarde dat Portugese troepen op 26 april (een dag na de staatsgreep in Portugal) 22 Afrikaanse burgers hadden ge dood. Portugese militaire com mandanten hebben dit inmid dels tegengesproken. In Angola vertelden de pas vrijgelaten politieke gevange nen verhalen van uithonge ring. afmattend werk, verrot voedsel, martelingen en execu ties on het gevangeniseiland Sao Nicolau. ten militaire woordvoerder ln Lissabon heeft woensdag berichten tegengesproken als zouden extreem rechtse groe pen een contra-staatsgreep te gen de junta voorbereiden. De wuordvoerder verwees naar een personferentie van de zegsman van de junta, majoor José Osorio, op dinsdag, toen deze zei dat sprake was van geruchten die elke grond mis ten. De contra-staatsgreep zou worcten beraamd door uitge weken rechtse Portugezen in Spanje. Noord-Portugal zou hun eerste doelwit zijn. DEN HAAG Het stand punt, dat de liberale senator prof. Zoutendijk dinsdag in de Eerste Kamer heeft ingenomen met betrekking tot de achtste medische faculteit in Maas tricht, heeft grote beroering en verdeeldheid gewekt in de VVD. Langs verschillende ka nalen heeft de Limburgse WD gisteren uiting gegeven aan haar bezorgdheid over het standpunt van prof. Zouten dijk, dat er op neerkwam, dat de achtste medische faculteit niet mag doorgaan. Het „waai om", zal fractieleider Van Riel op 28 mei zelf in Maastricht komen uitleggen. ROERMOND (ANP) Bis schop dr. J. Gijsen van Roer mond heelt van de curie-con gregatie voo' het katholieke onderwijs schriftelijke toezeg ging van steun ontvangen om „d - priesteropleiding in uw bisdom zowel wat het spiritu ele als wat het intellectuele aspect betreft, in eigen hand te nemen en Rolduc daartoe uit te bouwen". De leiding van de betrokken curie-congregatie verklaart alle begrip te heb ben voor de onrust van bis schop Gijsen over de huidige stand van de priesteropleiding aan het studiecentrum te Heerlen. „Het onderzoek van de stuk ken, die ons ter beschikking staan, met name van de colle- getractaten van de hand van enige professoren, heeft ons ervan overtuigd dat de oplei ding aan vermeld instituut geenszins op bevredigende wijze beantwoordt aan de ei sen die de kerk aan de pries teropleiding stelt", aldus de brief, die o.m. is ondertekend door kardinaal. Garrone van de congregatie voor het katholie ke onderwijs. (Van een onzer verslaggevers). BREDA Als de reigering werkellijk wil bezuinigen moet ze de achtste medische facul teit uitstellen. Na de aanval die de VVD dinsldag in de Eerste Kamer op de „achtste" deed werd bovenvermelde stelling gisteren geponeerd door voorzitter M. C. de Haan van de Contactgroep Noord- Bralbant van de Nationale Zie kenhuisraad, die in Brevla haar jaarvergadering hield. „Miljoenen zouden ermee gespaard zijn", aldus dokter De Haam, „zo niet miljarden, indien in plaats van de oprich ting van een achtste medische faculteit bestaan'de faculteiten zouden worden vernieuwd en uitgebreid. Maar de bewinds lieden hebben blijkbaar niet de moed deze heilige politieke koe bij de horens te pakiken en op stal te zetten". Eerder in zijn kritische jaar rede, waarin hij de belangrijk ste gebeurtenissen in de zie kenhuiswereld na-liep, haid hij het bezuinigiragsstrevefi van de overheid gehekeld voor zover dat tot uitdrukking komt in de personeelstop. „Die heeft', al dus de voorzitter, „de zieken huiswereld terecht in opschud ding gebracht, zij het voor mij nog niet genoeg". Hij voor spelde, dat de financiële resul taten van die maatregel mi niem zullen zijn. Dr. L. P. de Jong, directeur algemene zaken van .het St.- Antoniiusziekenhuis in Utrecht meende resultaten te mogen verwachten van versterking van „het tweede echalon" (de polikliniek) en het terugdrin gen vam de beddencapaciteit van de algemene ziekenhuizen Overigens noemde hij de door staatssecretaris Hendriks gein troduceerde norm van 4 bed den per duizend inwoners onaanvaardbaar. Twee rovers die gisteren na een mislukte bankoverval in Champigiiy-sur-Marue bij Pa rijs een gezin in een villa gijzelden zijn ontsnapt. Alle gijzelaars, een moeder haar vier kinderen en een hulp in de huishouding zijn in veilig heid. De rovers waren de bank binnen gekomen waar zij en kele aanwezigen met vuurwa pens bedreigden- Toen de alarmbel ging namen zij op hun vlucht een vrouw als gij zelaar mee maar lieten die al snel gaan. Zij vluchtten toen de villa van een ingenieur binnen en gijzelden alle aan wezigen. Op dé foto vluchten de ro vers met medeneming van mevr. Lacheteau en haar ze venjarige zoon Xavier, die zij later in Neviily-Plaisance ook vrijlieten. (Van een onzer verslaggevers) BONN Helmut Schmidt zal vandaag met absolute zeker heid tot nieuwe kanselier van West-Duitsland gekozen wor den. Dit bleek uit de nagenoeg volledige eenstemmigheid, waarmee de coalitie-partijen, SPD en FDP gisteren in Bonn Walter Scheel tot nieuwe pre sident van de Bondsrepubliek kozen. Van d-e 534 zogenaamde kiesmannen onthielden zich er maar vier van stemming, zodat Scheel met 530 stemmen geko zen werd. On de kandidaat van de CDU- CSU, Richard von Weizsacker, vielen er 498 stemmen, terwijl -.ïch één Christen-democraat van stemming onthield. Uit de stemming kwam het coalitie- blok met aanzienlijk grotere geslotenheid te voorschijn dan men na de ontmaskering van Günter Guill-aumé als spion had kunnen verwachten. Talrijke SPD-ers stelde het bittei teleur dat hun kanselier Willy Brandt en minister Horst Ehmke over deze affaire struikelden, terwijl de liberale minister van binnenlandse za ken, Hans-Dietrich Genscher als direct politiek verantwoor delijke zelfs naar buitenlandse zaken promoveerde Om deze reden vreesde men. dat talrij ke sociaal-democraten zich op de liberaal Scheel wilden wre ken en togen hem zouden stemmen. Dit wasechter zelfs niet bij één enkele kiesman uit hun gelederen het geval. Nu de coalitie deze vuurproef doorstaan heeft, is er voor de liberalen geen enkele aanlei ding meer uit wederwraak te gen Schmidt als kanselier te stemmen, zoals men gevreesd had. Men acht integendeel juist de voorwaarde voor een echte coalitie Schmidt-Gen- scher nu aanwezig. 'De verkie zing van de nieuwe kanselier vindt vandaag in de Bondsdag plaats en hier beschikken de coalitiepartijen over nog rui mere meerderheid dan in de „ogenaamde Bondsvergadering, die gisteren Scheel tot presi dent koos. De verkiezing liep zo onge compliceerd, dat de benoeming van Scheel reeds na de eerste stemming vaststond. Voor Gustav Heinemann, de aftre dende president, had men vijf jaar geleden nog een lange, vermoeiende dag nodig, omdat hij pas in de derde ronde met een eenvoudige meerderhid gekozen werd terwijl Scheel gisteren meteen de voor de eerste ronde voorgeschreven absolute meerderheid behaal de. IN de eerste opennare reactie van paus Paulus op de uitslag van het referendum van zon dag en maandag over de wet op de echtscheiding is door deze gezegd dat het resultaat hem heeft „verbaasd en gepij- n gd". DE rechtbank te Leeuwarden heeft de 36-jarige loodgieter Siebren uitB eesterzwaag gis teren veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Hij schoot op 6 februari een hoofdagent van politie dood. DEN HAAG De confec tie-industrie in Nederland heelt nog we] een toekomst, maar -r zal een beleidsaanpas sing moeten komen. Dit zal niet zonder hulp van de over heid gaan: er zullen bepaalde economische en sociale maat regelen moeten worden geno men, die over een periode van drie jaar -egentig miljoen gul den zuilen kosten, waarvan de overheid 60 miljoen gulden voor haar rekening zou moe ten nemen. Dit staat in het eindrapport van de „stuurgroep c0nfectic- industrie", die de ministers van Economische Zaken en Sociale Zaken had ingesteld om de ooruitzichten van deze bedrijfstak te onderzoeken. De nelle veranderingen in de kosten- en marktverhou dingen van de laatste jaren hebben vele bedrijven in een kwetsbare positie gebracht, zegt de stuurgroep in haar eindrapport. Aangezien de huidige toespitsing van de moeilijkheden mede is veroor zaakt doordat de confectie-m- dustrie zich in een snel tempo moet aanpassen aan diep in de structuur van de bedrijfstak Ingrijpende overheidsmaatre gelen, wordt overheidshulp niet alleen gerechtvaardigd rnaar ook noodzakelijk geacht. Deze overheidshulp dient van tijdelijke aard te zijn. Op den duur zal de confectie-industrie zichzelf moeten helpen. Wat le voorgestelde maatre gelen betreft, beveelt de stuurgroep de oprichting van een „stichting structuurverbe tering confectie-industrie" aan, welke stienting zou moeten worden belast met de coördi natie van de hulpverlening aan de bedrijfstak. De hulj>- veriëning dient naar het oor- deel van de stichting gericht te zijn op het marketing- en efficiency-beleid, op het ar beidsmarktbeleid en op de fi nanciering van de onderne mingen. Ook zou de overheid Oe opleiding van jong produk- tie-personeel zwaarder moeten suibsidneren. ANKARA (UPI, ANP) De Turkse nationale vergade ring heeft gisteren eee om streden a'mnestie-wet aanvaard waarvan buitenlandse veroor deelden wegens de wet op de verdovende middelen zullen profiteren, maar waarbij geen genade geldt voor anarchisten en communisten die gevangen zitten. Soms krijg je op een redactie van die doodgewone berichtjes binnen, die door hun combina tie wonderlijk gaan aandoen. Wat dacht u van de vier vol gende mededelingen die gis termiddag op de telex van het ANP verschenen (Ik heb ze ingekort). it Prins Claus opent op 7 juni een nieuwe deurenfabriek vau Bruynzeel in West-Duits- land. Prinses Beatrix opent op 14 juni in Zierikzee de Delta- week. it Mr. Pie ter van Vollenhoven opent op 11 juni een nieuwe terminal i de haven van Rot terdam (Europoort). Prins Bernhard opent op 4 juni het nieuwe olifantenhuis in Artts. ■ft De familie is voor openheid, dat is duidelijk. In naam van open de poort. Philips sluit in Helmond. it Oranje, doe Usfa-vestlging Komt, rijen. socialisten, sluit de Deze pagina sluit om 22.49 Ik sluit de nj. Sluit de ritsen. En laat ons thans meelijden met de laatste gebolhoede, of bolgehoede, Britten, de ambte naren van het Verenigd Ko ninkrijk, die in een felle strijd om emancipatie van de man zijn gewikkeld. ir De mannelijke ambtenaren in Engeland kalgen namelijk dat zij. door hun superieuren overigens volgens goede ou de traditie alleen bij de achternaam worden aangespro ken, terwijl hun vrouwelijke collega's mevrouw of mejuf frouw worden genoemd. Zoals een ltd van liet hol- hoeddragende gilde opmerkte: „Het is toch wel treurig dat je een rok moet dragen om voor vol te worden aangezien". Evrouwclpatie. -» Dames en heren, Jongens en meisjes ik laat het voor van daag voor wat het is. En m'n pet af voor de bol hoed. MERIJN. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13