[EGERING WIL GESUBSIDIEERDE STICHTINGEN DEMOCRATISEREN nternationale misdaad in Nederland neemt toe bouwwereld leer somber Vandaag „DOE ONMIDDELLIJK IETS AAN VRACHTAUTO'S Of OM E-10" Onbekende koopt Britse stakins! af gpfSOM [OTTERDAMSE POLITIECOMMISSARIS: [Kroepoek KISSINGER NOG NIET VEEl VERDER Ondernemers willen op stijging premiedruk in vier jaar lijd 1,7 miljard bezuinigen t Brabant en Zeeland werkterrein benden Mr Brutaal Oud-smokkelaars in brand te Wernhout ^rsB& inspraak voor beivoners en personeel "an inrichtingen I DEN HAAG Het kabinet Bier duurder VARKENSPEST BIJ CUYK SOLDEN WONDER^ 155 zóóó'n idee J eerlijk heerlijk k spencers, heoidjasles, coatjes en mantelé, in alle maten t en in vele III kleuren. Syrië_Israël Vóór 1 juli a.s. beslissing over Veronica KAMERLEDEN TOT MINISTERS Waarschijnlijk groepje fabrikanten On verzoenlij kst 7 So joez-vlucht verwacht nr w A. J. M. Harkx Pacteur: L. Leijendekker on administratie-adres: mat 9, Terneuzen, tel. (011501-79 20 "kwartaal; f 7,83 per maand. (nummers 40 cent. "^/versmaatschappij De Stem B V, DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 9 MEI 1974 27e jaargang No. 8345 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V (Van onze parlementaire -edactie) -eaaeuej L jet bestuur van gesubsi- 'eerde stichtingen gaan de- bfüseren. Doel van dit L|an is om bewoners en perso- Lel van tehuizen en inrichtin- Etn, üe door een stichtingsbe- tuur worden beheerd, meer Cedezeggenschap in en in- loed op het stichtingsbeleid te «ren. I pe regering vindt daartoe Ln wijziging van de wet op de stichtingen niet nodig. Haar gedachten gaan meer in de richting van een omzetting van een stichting, die van haar werk subsidie van de overheid ontvangt, in een vereniging. Daarnaast kunnen de statuten van een stichting worden uit gebreid, waarin meer inspraak van personeel, patiënten en-of andere betrokkenen moet wor den geregeld. Binnenkort wordt een com missie onder leiding van de Tilburgse hoogleraar Van der Burg geïnstalleerd die een on derzoek start naar een betere bestuursvorm voor gesubsidi eerde stichtingen. Ambtenaren van de ministeries van CRM, Sociale Zaken, Justitie en Volksgezondheid maken deel uit van deze commissie. Stich tingen, die subsidie ontvangen, beheren o.a. inrichtingen voor zwakzinnigenzorg, maatschap pelijke dienstverlening, gees telijke gezondheidszorg en jeugd- en jongerenwerk. Aanleiding tot de plannen voor een nieuwe bestuursvorm van stichtingen zijn conflicten van de laatste tijd in inrich tingen, di« door stichtingen worden beheerd. De proble men in de zwakzinnigeninrich ting Dennendal, waarover woensdag a.s. de Tweede Ka mer weer debatteert en in het Prinsenbeekse verzorgingste huis Hagedonk waren het sterkst in het oog springende gevecht tussen een stichtings bestuur enerzijds en personeel en staf anderzijds. DEN HAAG De consul mentenprijzen van in Neder land geproduceerd bier mogen, na overleg met het ministerie van Economische Zaken, per 13 mei worden verhoogd met 2 cent voor de 30 cl. fles en het 34 cl. blikje en met 3 cent voor de 45 cl. en 50 cl. fles. HAPS Vrijdag j.l., zo is gisteren bekend geworden, is opnieuw in het land van Cuyk in Noord-Brabant varkenspest uitgebroken. Thans is het be drijf van de varkenshouder A. van Duynhoven aangetast. Alle 300 fokvarkens van de heer Van Duynhoven waren met de ziekte besmet en zijn maandag vergast. Er is voor tien dagen een vervoersbod van kracht geworden- tVan egn onzer verslaggevers) AASTRICHT Stijging van ■e bouwprijzen, problemei bij [de architectenbureaus, tpruglo- Jen van het aantal opdrachten, poeiende invloed van de ainhazerij en vertraging in irtikuliere bestedingen, 'zijn Ke sombere feiten die de ge ile Nederlandse maar vooral Limburgse bouwwereld in «gekende problemen heeft pracht. Pt weinig opwekkende beeld pezd geschetst door de voor later van het algemeen ver wijd van ondernemers in de «'«nijverheid S.J. van Eij- telenburg in zijn jaarrede op ge algemene ledenvergadering lje gisteren in Maastricht prd gehouden. De verbonds- prcorzitter verwacht dat de (ADVERTENTIES) import, familiezak If geweldige sortering k nappa en suéde «HSL,',, MN BOSCH UElli woningbouwmarkt verder zal inzakken dan de zes procent die door het Centraal Planbu reau is berekend. Met bijna 155.000 voltooide woningen was 1973 voor Ne derland een topjaar. Thans is er van onmiskenbare terug gang sprake. Eind januari wa ren rond 140.000 woningen 11% pro ent minder dan januari 1973 in uitvoering. Bij de architecten-bureaus liggen de opdrachten voor woning bouw rond 25% en in de over ige bouw rond 10% lager. De heer Van Eijkelenburg zet te een vraagteken achter de van regeringszijde geopperde mogelijkheid dit jaar 27.000 nieuiwbouwgevallen te realise ren. Gezien de structurele wij zigingen die zich geleidelijk aan op de wonin-gbouwmarkt zullen voordoen achtte hij het dringend noodzakelijk dat het structuuronderzoek waarmee een „mistig spel" bedreven is nu gauw van de grond komt. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Kissinger heeft gisteren na zijn terug keer in Tel Aviv verklaard dat hij bij president Assad van Syrië "enige vooruitgang heeft geboekt, maar geen overeenstemming heeft be reikt". Hij heeft nieuwe Syri sche "overwegingen" meege bracht over een overeenkomst inzake scheiding van de troe pen, die hij tijdens een vier uur durend onderhoud van As sad in Damascus had ontvan gen. Vu 14 Na aankomst reed Kissinger meteen naar premier Golda Meir. Een hoge functionaris aan boord van het vliegtuig zei dat het bereiken van een overeenkomst iets' waar schijnlijker" is geworden dan twee dagen geleden, maar Kissinger is er nog niet zeker van of hij zal slagen. Verwacht wordt dat Kissin ger vandaag naar Saoedi-Ara- bië zal gaan om overleg te plegen met koning Feisal, en dat hij daarna naar Cairo gaat om president Sadat te spre ken. Saarna zal hij de nacht terugkeren en zaterdag of zon dag opnieuw naar Damascus gaan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Door haar gebrekkige organisatievorm is «le Neder landse politie, niet opgewassen tegen de toenememle georganiseerde interna tionale mis«laad. Hoewel er geen sprake is van een maffia zoals in Amerika, die berust op 'ii tot in alle lagen van de samenleving doorgedrongen corruptie, krijgt de georganiseerde internationale misdaad in Nederland steeds meer vaste voet". Dat zegt de Rotterdamse politie-«'ommissaris J. A. Rlaauw, die zich al ge ruime ti id met de bestrijding van deze nieuwe vorm van criminaliteit bezig houdt. Een opmerkelijk punt van het bendewezen is dat het ge concentreerd is in bepaalde steden of streken. De handel in verdovende middelen wordt vooral gepleegd of georga niseerd in Amsterdam en Rotterdam; Brabant onderscheidt zich door de georganiseerde massale diefstallen van textiel en elektronische apparatuur en door het voorkomen van vele illegale jeneverstokerijen. Die worden vaak gedreven door vroegere smokkelaars. Er bestaat van Brabant uit een intensief contact met de criminelen in de grote steden. Zuid-Limburg: is een belang rijk doelwit van georganiseerde inbrekersbenden op het gebied van brandkasten en kunstdief stallen. Over de hele linie lopen tal van lijnen naar het buiten land. Wat de verdovende mid delen betreft speciaal naar Zweden de affaire-Pauksch en naar het Midden- en Ver te-Oosten. De criminele organi saties in Nederland worden al op honderd man geschat. Commissaris Blaauw, die in het Algemeen Politieblad de verschillende terreinen van de georganiseerde misdaad analy seert, vermeldt over de brutale diefstallen van vrachtauto's en containers met lading dat deze naar Amerikaans model gerich te vorm van diefstal, weliswaar nog in een beginstadium ver keert, maar al aanzienlijke eco nomische schade teweeg heeft gebracht. (Op 11 april maakten wij al melding van container diefstallen uit de Rotterdamse haven, die jaarlijks miljoenen guldens schade opleveren) Vrachtauto's worden op hun route gevolgd en geobserveerd om ze later, compleet met la ding, te kunnen stelen. Soms worden chauffeurs overgehaald hun vrachtauto hier of daar. met contactsleutel in het slot, achter te laten. Bekend is dat deze vorm van misdaad zich ook op grote schaal in Italië voordoet. Be halve sigaren, sigaretten, whis ky, film- en fototoestellen en elektronische apparatuur wor den ook waardevolle metalen als nikkel, kobalt, cadmium, ko per en kwik gestolen. Dit soort misdrijven vereist een goede organisatie, net als de daarmee verwante diefstallen uit havenloodsen. De dader groepen onderhouden van Rot terdam nft uitstekende contac ten met criminele groepen in Noord-Brabant en België. Het betreft hier ook weer smokke laars die „noodgedwongen" zijn overgegaan tot het lucratieve bedrijf van heling in het groot. Deze benden beschikken zowel in Brabant, Zeeland als België over uitstekende opslagplaatsen. Binnen de groep heerst een strenge discipline; „gepraat" wordt er niet. Commissaris Blaauw verwacht dat deze mis drijven nog zullen toenemen. (Vervolg op pagina 15) DEN HAAG (ANP) Mi nister Van Doorn van CRM wil voor 1 juli a.s. een beslis sing nemen op de aanvraag om zendtijd van de Veronica Omroep Organisatie, VOO. Aldus blijkt uit zijn ant woord op vragen van VVD- tweede kamerleden. Momen teel stelt de dienst Omroepbij dragen een onderzoek in naar het aantal leden van de VOO, dat houder is van een omroep- kaart. MEER WIND Toenemende bewolking- Op de meeste plaatsen droog. Tot krachtig toenemende zuidelijke wind. Maximum temperaturen rond 15 graden. STAD EN STREEK Stimezo vindt argumenten tegen abortuskliniek onjuist. Pagina 3 Gemeentehuis Terneuzen tussen de zandhopen. Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Helmut Schmidt treedt in Brandts voetsporen. Pagina 13 SPORT Nederlands hockeyteam in halve finale. Pagina 17 Leden van een actiegroep krijgen hier de brandspuit op zich gericht door een boze inwo- ner van Wernhout. (Van onze correspondent) LONDEN Een geheimzin nige belanghebbende heeft een politieke staking van de Britse metaalbewerkers afgekocht door 350.000 gulden te storten bij het binnenkort verdwijnen de Hof voor Arbeidsgeschillen. Er waren gisteren in Londen bijna geen kranten te koop, evenmin werden er auto's en tal van andere fabrieksgoede- ren geproduceerd, ook scheel de het weinig of een deel van het luchtverkeer was verlamd. De staking was uitgeroepen voor onbepaalde tijd, omdat de grote vakbond van Hugh Scanion vastberaden was de drie maanden geleden versla gen conservatieve regering een laatste trap achterna te geven, onverschillig hoe groot de schade voor de nationale eco nomie zou zijn- Waarschijnlijk hebben enige fabrikanten het geld op tafel gelegd om een juridisch aan vaardbare oplossing mogelijk te maken. De bond van me taalbewerkers en verwant per soneel was steeds de onver zoenlijkste tegenstander geble ven van de wet ter regeling van arbeidsverhoudingen, die de tweede socialistische rege ring van Harold Wilson in de jaren 60 niet had kunnen in voeren en die vervolgens door de conservatieven na hun overwinning van 1970 tot stand was gebracht. Een be langrijk deel van de wet had betrekking op de instelling van een arbeidshof. Hugh Scanion ging het verst in zijn weigering dit hof te erkennen, met ak gevolg dat enige klachten tegen zijn bond ontvankelijk werden ver klaard, zelfs als het om proces sen ging die hij had kunnen winnen, indien hij of een van zijn medebestuursled-en zich maar even had laten zien. Een kleine firma genaamd (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG Werkgevers, middenstand, boeren en tuin ders vinden het dringend noodzakelijk, dat de stijging van de premiedruk voor de sociale verzekeringen tot en met 1977 met ongeveer 425 miljoen gulden per jaar wordt beperkt. Dit komt neer op een bezuiniging van ongeveer 1.7 miljard. Dit blijkt uit de toelichting van voorzitter Van Veen van het VNO (Verbond van Ne derlandse Ondernemingen) op het rapport „Programmering van de sociale verzekeringen in de periode 1973-1977", die hij gisteren heeft gegeven. Gezien de economische situa tie moet volgens de onderne mers de stijging van de pre miedruk beperkt blijven tot maximaal 2 van het netto nationaal inkomen. De vermin dering van 1 betekent een bedrag van 1,7 miljard. De ondernemers in ons land voelen zich in dit streven ge- ruggesteund door vele econo men, waaronder president Zijlstra van de Nederlandse Bank. Deze heeft onlangs nog gepleit voor verlaging van be lasting- en premiedruk. Volgens de VNO-topman moet het doel om de stijgings- lijn om te buigen worden be reikt via het verwijderen van franjes en wildgroei aan de sociale verzekeringen. Het essentiële van de sociale voor zieningen moet overeind blij ven voor wie het echt nodig hebben, maar scheefgegroeide situaties moeten worden bijge steld. Dat is bikkelhard nodig, anders bereiken we voor de particuliere inkomens straks het nulpunt", aldus mr. Van Veen. In het rapport wordt een groot aantal mogelijke bespa ringen op de huidige sociale voorzieningen voorgesteld, (zie hiervoor pag. financiën-economie) Con-Mech had schade geleden door een geschil met bond. Het hof vhlli'gde een eis van schadevergoeding in en deed hetzelfde ten gunste van enige andere aanklagers, eenvoudig omdat de bond steeds verstek liet gaan. De overigens ook niet malse kopstukken van de nog grotere transportarbeider- bond waren minder weer spannig en wonnen een zaak die met de affaire van Con- Mech tegen de metaalbewer- kersbo-nd te vergelijken was. Maar geen enkele aan Scan lons bond opgelegde strai maakte enig verschil. Boeten bleven onbetaald en werden slechts geïnd doordat het hof beslag liet leggen op kasmid delen of banktegoeden. Inmiddels kwam drie maanden geleden Labour weer aan de macht en de parlementaire procedure is gaande om de wet ter regeling' van de ar beidsverhoudingen af te schaf fen op zodanige wijze dat de voordelen die de vakbonden hadden verkregen niet verlo ren gaan. Dit kost enige tijd en het arbeidshof bestaat dus nog, al kunnen er deze maand geen nieuwe zaken meer aan hangig worden gemaakt. Vori ge week deed sir John Do naldson, president van het Hof, een uitspraak ten nadele van de metaalbewerkersbond van zo ernstig-e aard dat alle bezittingen van de bond in beslag genomen konden wor den. Vrijwel onmiddellijk werd de hand gelegd op bijna 2 miljoen gulden. Dit leidde tot het stakingsbe vel dat dinsdag door het hoofdkwartier van de bond naar de verscheidene afdelin gen in het gehele land werd gestuurd. De rampzalige ge volgen na de duistere winter van de mijnstaking en de driedaagse werkweek werden onmiddellijk voelbaar in de krantenwijk Fleet Street, waar woensdagmorgen alleen de Daily Mail en Daily Express een klein aantal exemplaren op straat konden brengen, hoewel de hoofdstedelijke dagbladen toch reeds allemaal aan de rand van delinaneiële afgrond staan door de haast niet te geloven misbruiken, die hier heersen. Andere noodlijdende bedrijven, zoals Rolls Royce en British Ley- land, zagen woensdag evenmin de bankwerkers verschijnen. Doch de onbekende schenkers van 3,5 ton ter betaling van de sommen die waren toegewezen aan Con-Mech en enige klei nere eisers stuurden hun ad vocaat naar het Hof en weldra was de zaak beklonken. De bond van Hugh Scanion kreeg de in beslag genomen twee miljoen gulden -onmiddellijk terug, dus het stakingsbevel werd ingetrokken. En wie zijn de weldoeners? De regering weet officieel nergens van. de bond van fabrikanten ook niet. noch het verbond der vakvere nigingen of de benarde kran tedirecties die in een etmaal verliezen hebben geleden vele malen groter dan het geld dat nodig was om de"-metaalbe werkers en monteurs weer aan het werk te brengen. (Van een onzer verslaggevers) WEKNHOUT-DEN HAAG De PvdA- Tweede-Kamerleden J. van der Doet, H. Hart- meijer en J. Spïnks heb ben de ministers Wester terp (Verkeer en Water staat) en Duisenberg (Fi nanciën) gisteren ge vraagd onmiddellijk maatregelen te nemen met betrekking tot de naar hun mening onhoud baar geworden toestand rond het vrachtauto-ver keer op de oude E-10 in het grensgebied. Aanleiding hiertoe wa ren de zeer ernstige on gelukken in Rijsbergen (dinsdag) en Wernhout. Laatstgenoemde grens plaats ontsnapte gister morgen aan een ramp, toen twee met elkaar in botsing gekomen vracht wagens alle olie- en ben zinepompen van tanksta tion Jorissen van de weg maaiden. De vrachtauto's vlogen onmiddellijk ln brand. De politie noemde het gisteravond „een groot wonder" dat het on geluk geen ernstiger ge volgen heeft gehad dan één gewonde chauffeur, zeer grote materiële scha de en een vertraging voor het verkeer op de oude E-10 van twee uur. In de hele consternatie heeft zich ook nog een In cident voorgedaan tussen lenen van de Actiegroep Weg-Verkecr Rijsbergen- Zundert, die op de plaats van het ongeval opnieuw met spandoeken de weg opging, en enkele inwo ners uit Wemhout, die het met deze actiegroep, die het vrachtverkeer van de oude E-10 geweerd wil zien, niet eens zijn. Een van de Wernhou- ters griste een waterslang uit de handen van een brandweerman en zette de waterspuit op het spandoek „Geen vracht verkeer door bebouwde kommen". Een andere omstander haalde even later een mes door het spandoek. WASHINGTON (AFP) Het valt te verwachten dat de Sovjet-Unie nog deze week een „Sojoez m'et twee ruimte vaarders aan boord zal lance ren. De vlucht zou een voorbe reiding zijn voor de gezamen lijke Amerikaans-Sovjetrussi- sche ruimtevlucht komend iaar DE gezamenlijke organisaties van apothekers-assistenten zijr van mening dat hun eer en goede naam ernstig in dis credit zijn gebracht door de recente ei volgens hen du bieuze perspublicaties van de Consumentenbond. Deze is na een steekproef bij een aantal apotheken tot de conclusie ge komen dat niet alle apothekers even n;.uv keurig werkei.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 1