Weer 1200 politieke gevangenen vrij „Meer aandacht voor vrouwen werkloosheid POLITIE Lammie leeggehaald Kissinger komt er nog niet uit Trakteer 'ns op een wolkje. STRAFKAMP IN ANGOLA STROOMT LEEG Maatregelen Italië geen doodsteek voor EEG Kritiek op „St. Ned. Vrijwilligers" topberaad SURINAME- ANTILLEN ISRAËL BEZORGD OVER OVERLEG Kotalla in hoger beroep voor AOW binnenland buitenland 1WÊBHBÊm—ÊBmm commentaar Morele druk Eigenbelang DEN UYL: Ook hasjolie in viskotter Herziening grondwet Campina-koffiemelk, 't wolkje lékker voorde koffie! natuurlijk lekker ONTWIKKELINGSWERKERS NAAR AFGEKEURDE PROJECTEN beek/e bergen Zaterdag 4 mei 1974 11 17 HET Italiaanse referendum op 12 mei, dat uitsluitsel moet geven over het al of niet handhaven van de nieuwe wet de echtscheiding onder bepaalde voorwaarden mogelijk maakt, verdeelt niet alleen de Italiaanse bevolking ongeveer in twee 'even grote partijen. In de Italiaanse kerk lijkt deze echtschei- dngswet een ware splijtzwam te worden. Reeds voordat de wet werd aangenomen toonde het Vaticaan zich een fel tegen stander. De laatste maanden'laten veel bisschoppen in Italië geen kans onbenut om hun gelovigen onder zware morele druk te zetten. Er wordt rijkelijk met hel en verdoemenis ge dreigd, maar de „wrake Gods" beperkt zich niet tot het hierna- maals:'de vroegere benedictijner abt Franzoni en zijn rechter hand zijn uit hun priesterlijke functies ontheven, omdat zij zich openlijk uitspraken vóór de echtscheidingswet. In een verkla ring hebben deze week tweehonderdzeven Italiaanse priesters daartegen verzet aangetekend en gesproken van „onderdruk kingsmaatregelen" Deze opstelling van de kerkleiding, herinnert sterk aan de ma nier waarop de Westdujtse bisschoppen, kardinaal Döpfner van München voorop, enige weken geleden te hoop liepen tegen een wet die verruiming van legale abortus biedt. Het bisschop pelijk verzet, waarbij voorstanders zelfs met de nazi's zijn ver geleken, heeft niet mogen baten. Natuurlijk heeft iedere bisschop krachtens zijn ambt het recht en zelfs de plicht zijn gelovigen te waarschuwen, wanneer hij gevaren ziet. Nu is verruiming in een abortuswetgeving een ernstiger zaak dan het wettelijk mogelijk maken van echtschei dingen, maar in beide gevallen gaat het onzes inziens wei om vragen waarbij meer dan vroeger een appel wordt gedaan op Ieders eigen geweten. Dit doet echter niets af aan een verant woordelijkheid van de kerk, respectievelijk haar bisschoppen, maar het gaat er wel om hoe die bisschoppen dan van hun visie blijk geven. De toon van de Italiaanse en Westduitse bisschoppen in de onderhavige kwesties is autoritair en streng juridisch, ze lijken meer bezorgd om instandhouding van wet ten dan om de mensen die door die wetten in zware nood kunnen raken. Liever horen wij dan bijvoorbeeld de Nederlandse bisschoppen, die er juist meer in slagen vanuit hun eigen verantwoordelijk- beid hulp en begeleiding te geven. Zij dicteren hun gelovigen hun visies niet, maar wijzen wel nadrukkelijk op de grote eigen verantwoordelijkheid die de grotere vrijheid van geweten ver eist. DE KLM blijkt tot voor kort te hebben meegewerkt aan toe ristische reizen naar Rhodesië. Deze maatschappij heeft nu de Nederlandse regering toegezegd te stoppen met deze vorm van ontduiking van de in de Verenigde Naties afgesproken i economische boycot van Rhodesië. Verder blijkt DSM zakelijke contacten te hebben gehad met grondstoffenleveranciers in Rhodesië, zonder dat er overigens iets geleverd zou zijn. Ne derlandse tabakimporteurs zouden veel tabak uit Rhodesië via Zuid-Afrika kopen en nogal wat banken zouden zaken doen met Rhodesië. Deze ontduikingen van een boycot, die is ingesteld vanwege het racistische regiem in Rhodesië, zijn uiteraard erg moeilijk te bewijzen, tenzij een bedrijf als de KLM het zelf toegeeft. Er is een (regerings)onderzoek aan de gang onder de tabak- importeurs, maar de regering aarzelt nog met een onderzoek in de bankwereld. Nu is zo'n onderzoek hoe nodig waar schijnlijk ook bepaald niet eenvoudig gezien de vele inter nationale relaties en verbindingen in het bankwezen. Dit doet niet voor niets denken aan de onmacht van welke regering dan ook bij pogingen om van internationals, zoals oliemaatschap- pijen, gegevens los te krijgen. Het kwalijke is vooral dat bedrijven hier uit eigenbelang het toch al met mager succes beloonde streven van bijvoorbeeld: de Nederlandse regering naar rechtvaardiger verhoudingen doorkruisen. |5!) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De stijging van de werkloosheid onder de vrouwelijke beroepsbevolking moet sterk worden bestreden. De laatste tijd is de stijging van het aantal werkloze vrou wen groter dan de stijging van de werkloosheid onder de mannen. Momenteel zijn het werkgeiegenheids- en arbeids- voorzieningsbeleid nog onvol- (Van onze redactie buitenland) LOEANDA Uit het strafkamp Sao Nicolau in het zui den van Angola zjjn gisteren 1.200 politieke gevangenen vrijgelaten, zo heeft een officiële woordvoerder in Loeanda meegedeeld. In totaal verlieten 4.000 mensen dit kamp: de 1.200 gevangenen en hun vrouwen en kinderen die ook hun intrek in het kamp hadden genomen. Eerder waren uit de gevangenis van de geheime politie in Loeanda 85 gevange nen vrijgelaten. In Angola zijn gisteren twee vertegenwoordigers van de Portugese junta aangekomen: admiraal Antonio Guilherde Baguiho en kapitein Joao Mar tins Comprido. Ze zullen slechts enkele dagen in Ango la blijven. Aangenomen wordt dat zij de meningen zullen peilen in het Portugese leger in Angola en direct contact willen leggen tussen de leger leiding en de junta in Lissa bon. In Mozambique zijn twee politieke bewegingen actief geworden, die weliswaar gene raal De Spinola hun steun hebben toegezegd, maar tevens een reeks eisen stellen. Zo eist de „democratische beweging van Mozambique" (Modimo) een loonsverhoging van 50 procent voor de arbeiders, het onmiddellijk ontslag van alle leden van de afgezette rege ring en andere bestuursorga nen. De „Vereniging van arbei ders in Mozambique" verlangt onmiddellijke stopzetting van de guerrillaoorlog en het eer biedigen van de rechten van de mens bij gevangenen, de vorming van vakbonden, loonsverhogingen. invoering (Van onze parlementaire redactie) HAAG De premiers tan Nederland, de Antillen en Suriname houden van 18 tot 22 mei topberaad .in Den "aag om de procedure vast te l .j n over de onafhankelijk- va" Suriname en de An- Hen De Nederlandse rege- vl„g j S'stefbn de agenda «om nat toPberaad vastge- w! k. P,remier Den Uyl ver- iqA tfat tegen het einde van ja Suriname onafhankelijk zal zijn en dat de Antillen dit gen 1980 zullen bereiken. doende op dit verschijnsel in gespeeld. Nodig is een inten siever gebruik, eventueel een uitbreiding of specificering i van de beschikbare instrumen ten om te bevorderen, dat de werkloze vrouwen weer aan het werk kunnen. Deze conclusies heeft giste ren de Raad voor de Arbeids markt, een adviescollege, ge trokken in zijn eerste voor jaarsrapport. Daarnaast advi seert deze raad de regionale Raden voor de Arbeidsmarkt bij de bestrijding van de werkloosheid: Meer aandacht te schenken aan de verschillende beroeps categorieën onder de werklo zen en aan de bedrijfstakken, waar deze werkl-ozen zijn ont slagen. De geprograinmèerde maatregelen moeten gericht zijn op middellange en lange termijn. Dit jaar, zo verwacht de naad, zal het aantal werklozen 130 a 135.000 bedragen. De werkloosheid zal vooral toene men in de bouw en die bedrijfs takken textiel, kleding en schoeisel. Alleen in de dien stensector kunnen meer men sen gaan werken. Ook zullen er meer jongeren zonder werk komen, mede als gevolg van de invoering van het mini mum-jeugdloon. (Vervolg van pagina I) Teneinde het de politie mo gelijk te maken haar taak adequaat te vervullen, dient volgens de vakbonden de ma teriële uitrusting met spoed kritisch onder de loep te wor den genomen. Daarbij moet vooral worden uitgegaan van d'e veiligheid van de politie ambtenaar. Aan de uitvoering daarvan mogen financiële overwegingen niet in de weg staan. Tenslotte pleiten de politie bonden er in hun open brief voor het nog steeds toenemend illegaal wapenbezit krachtda dig te bestrijden. „Hét beleid van het Openbaar Ministerie dient daarop zowel preventief als repressief scherp te zijn gericht teneinde verdere esca latie te voorkomen", menen de- politiebonden, die samen meer dan 80 pet. van de Nederland se politieambtenaren vertegen woordigen. De vijf procureurs-generaal in ons land vinden, zoals al in een deel van onze oplage ge meld, een uitbreiding van, de politie zeer noodzakelijk, vooral een gecoördineerde aanpak van de harde crimma- iiteit. De Arnhemse procureur- generaal, mr. P- Hustinx, heeft dat donderdagavond laat mee gedeeld na afloop van hun pe riodieke vergadering, die door minister Van Agt werd bijge woond. De vergadering was gewijd aan het onbehagen over de harde criminaliteit die de laatste tijd duidelijk tast baar is in den lande en zeker voor de politie. Wij nemen dit heel ernstig, zo zei mr. Hus tinx. De minister heeft toege licht hoe de a! eerder donr hem aangekondigde uitbrei ding van de rijkspolitie mo! duizend man zal geschieden, „In de hoop en de verwach ting dat de gemeentepolitie die resulteert onder de minis ter van Binnenlandse Zaken eenzelfde uitbreiding zal krijgen", zo zei mr. Hustinx. Het staat nog allerminst vast, of die laatste uitbreiding voor januari 1975 zal komen. Toeneming van terreur en stijging van de criminaliteit zal ook een der onderwerpen zijn van het driedaagse lande lijke congres dat de Neder landse politiebond op 15, 16 en 17 mei houdt in Arnhem. Er zullen daar voorstellen uitge werkt worden om een eind te maken aan de onderbezetting van het korps. van een achturige werkdag en wettelijke maatregelen voor gezondheidszorg en de oude dagsvoorziening. De Portugese socialistische leider Mario Soaris heeft gis teren l r-sprekingen gevoerd met de Europese Commissie in Brussel en met bondskanselier Brandt. Brandt heeft zijn steun toegezegd aan het Portu gese streven voor nauwere sa menwerking met de EEG. De bondskanselier wil ook mee werken aan een intensivering van de betrekkingen tussen de Portugese socialistische partij en andere sociaal-democrati sche partijen in West-Europa, Soares heeft in Brussel de Eu ropese Commissie om morele, economische en financiële hulp aan Portugal gevraagd. Het onderzoek inzake de be schuldigingen dat Portugese troepen bij het Mozambikaan- se dorp Wiriyamoe, in de pro vincie Tete, massamoorden hebben gepleegd zal waar schijnlijk binnenkort worden heropend. Aanleiding hiertoe is een verzoek van een aantal juristen in Mozambique, zo is gisteren in Lourenco Marques vernomen. DEN HAAG Premier Den Uyl i„ van mening dat de eenzijdige invoermaatregel van Italië wel betreurenswaar dig is. maar dat daarmee geen doodsteek is toegebracht aan de EEG. Het gaat hierbij niet om een importstop of om een importheffing in de ware zin van het moord, aldus de mi nister-president na afloop van het kabinetsberaad. Hij wees op de moeilijke betalingsbalanspositie van Ita lië als gevolg van de energie crisis. In die omstandigheden is de maatregel nog niet zo slecht vindt Den Uyl. Hij had liever gezien, dat de Italiaanse regering gebruik had gemaakt van de artikelen in het EEG- verdrag om tot hulpverlenende maatregelen te komen. DEN HELDER (ANP) Aan boord van de gisteren opgehaalde viskotter H.D. 160 de voormalige „Lam mie" heeft de justitie 1600 kilo hasj gevonden en 27 warmwaterzakken met hasj olie.,.In totaal heeft de Neder landse justitie hiermee 3200 kilo hasj achterhaald. Ver moedelijk is bij het uitladen van hasj voor de kust van Callantsoog 100 kilo hasj aan de aandacht van de justitie ontsnapt, zo is na afloop van de bergingsoperatie meege deeld. De justitie heeft nu nog eens duidelijk vastgesteld dat de bemanning net scheepje zelf tot zinken heeft gebracht: uit het onderzoek is gebleken dat de beman ning niet een afsluiter heeft losgedraaid, maar drie. Toen de ex-Lammie in de strop pen in het water werd neer gelaten na het dichtdraaien van de hoofdafsluiter be gon het scheepje opnieuw te zinken. De twee andere af sluiters zijn in de machine kamer gevonden. De viskot ter is juist op tijd binnenge komen. Nauwelijks lag de H.D. 160 afgemeerd of er kwam een flinke wind opzet ten, die de bergers ongetwij feld voor grote problemen zou .hebben gesteld. Woord voerders van het bergingsbe drijf Smit-Tak weigerden mee te delen hoeveel gelid de Justitie op tafel moest leggen voor de bergingsoperatie. „Wij waren toevallig in de buurt en hebben dit meer als een prestige karwei gezien, hoeveel bet de justitie zal kosten, dat is niet belang rijk". De vondst van de hasjolie was voor de politie een com plete verrassing- De lubbe ren warmwaterzakken met deze handelswaar lagen ver stopt onder twee grote vis netten in het voorruim. D' commandant van de rijkspo. litie te water majoor Bar- acht de kans, dat er nog •meer drugs aan boord zijn vrijwel uitgesloten. Het ziet er naar uit dat de hasj en de hasjolie dezelfde weg zal gaan als de voorraad die ter land is achterhaald: verbran ding in ovens van de reini ginigsdienst in Alkmaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Den Uyl verwacht, dat binnen tien dagen de nota over herziening van de grondwet aan de Sta- ten-Generaal zal worden aan geboden. Zoals bekend zal in die nota onder meer ook de afschaffing van de Eerste Ka mer aan de orde worden ge steld. (ADVERTENTIE) (Door onze correspondent) TEL AVIV Likoed-leider Menahim Begin heeft aan gekondigd de publieke opinie tegen Israëlische toegevingen op de Golanhoogvlakte te zullen mobiliseren. Met spoed is deze nationalistische leider van de grootste oppositiepartij uit de Verenigde Staten naar Israël teruggekeerd om de regering van mevrouw Meir van concessies op de Golan te weerhouden. In de Knesseth, het parle ment, wordt door de rechtse partijen aan een eenheidsfront gewerkt om een overeenkomst tot scheiding van troepen met Syrië, welke het opgeven van gebied op de Golanhoogte in houdt, te blokkeren. Verschil lende leden van de regerende Arbeiderspartij maken ten aanzien van deze problematiek een duidelijke stap naar rechts. Nog voordat de Kissinger- missieconcrete resultaten heeft opgeleverd en de aard van de Israëlische concessies voldoende duidelijk is, is dat grote, pijnlijke, publieke debat met alle er bijbehorende emo ties begonnen. De uitspraak van mevrouw Meir „dat de Golanhoogvlakte een onafscheidelijk deel van Israël is" is de kapstok waar aan het protest tegen de rege- ringspolitiek wordt opgehan gen. Kissinger zelf doorziet het gevaar dat er in het falen van zijn delicate missie schuilt. Kissinger heeft de Israëli's gewaarschuwd, dat het mis lukken van het op poten zet ten van een Israëlisch-Syrisch akkoord het gevaar van een nieuwe oorlog, met Russische interventie, in zich draagt. In dat geval zal naar het oordeel van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken ook de Arabische solidariteit weer een rol spelen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban heeft zich deze Amerikaanse waarschuwing goed ter harte genomen. Zich gistermiddag richtend tot de Israëlische pu blieke opinie bij het uitgeleide doen van Kissinger naar Da mascus, zei hij, dat de kans op oorlog groter wordt en de vre- deskans kleiner als er geen overeenkomst tot scheiding van troepen uit de bus komt. Kissinger heeft zich tot doel gesteld in de allereerste plaats in Damascus te ijveren voor een staakt het vuren. Zonder kaart, en zonder voorlopig op Israëlische toegeving te kun nen wijzen is Kissinger aan de afronding van het onderhande lingsproces in Damascus be gonnen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, ziet volgens Ameri kaanse bronnen geen moge lijkheden een overeenkomst tot scheiding van troepen tus sen Israël en Syrië nog deze week in hef Midden-Oosten af te ronden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De VVD-ka- merleden Waalkens en De Koster hebben de regering ge vraagd of er een geheim rap port bestaat, waaruit zou blij ken, dat de Stichting Neder landse Vrijwilligers (SNV) talloze vrijwilligers naar afge keurde projecten in ontwikke lingslanden stuurt. De woordvoerder van het ministerie van ontwikkelings samenwerking antwoordde ons desgevraagd dat er inderdaad zo'n rapport bestaat. Hij noemt het echter meer een praatpapier dat op verzoek van de huidige minister drs. J. Pronk door een aantal vroege re staffunctionarissen van de SNV werd vervaardigd. De stichting zou volgens het discussiestuk vrijwilligers naar die „afgekeurde projec ten" sturen, om maar zo veel mogelijk vrijwilligers in de ontwikkelingslanden te heb ben. Door een dergelijk beleid zouden tientallen miljoenen guldens aan ontwikkelingshulp zijn weggegooid. Naar de me ning van de ex-stafleden zou bij de SNV de groei van de eigen organisatie meer op de voorgrond staan dan het ont wikkelingswerk zelf. De nu nog gehanteerde criteria voor het goed- of afkeuren van pro jecten zijn opgesteld door vo rige regeringen. PvdA-bestuurslid Jaap van de Berg, een van de samen stellers van het praatstuk, zou naar heel andere criteria wil len waarop een project in een ontwikkelingsland wordt goed- of afgekeurd. Volgens de woordvoerder van Ontwikke lingssamenwerking zouden tot nu toe „neo-kolonialistische criteria" gehanteerd worden. De minister, die het „waanzin raig druk heeft" is nog niet in staat geweest het discussiestuk te zien. (Van sters) een onzer verslaggeef BREDA Kotalla, een van de Drie van Breda, zal in beroep gaan bij de Centrale Raad van Beroep. Hij nam dit besluit nadat de Raad van Be roep in Amsterdam begin april had verklaard, dat hij niet in aanmerking komt voor ouder domspensioen van de AOW. De Sociale Verzekerings bank, die de zaak eerst behan delde en de Raad van Beroep in Amsterdam zijn van me ning, dat de oorlogsmisdadiger Kotalla geen woonplaats heelt in Nederland en omdat hij niet als werknemer in diens was van de overheid. Kotalla kreeg wel werk opgedragen in de gevangenis, maar hij deed dit niet in dienstbetrekking. Bij het zoeken naar de door- draver van de week heb ik zitten twijfelen tussen Richard Millionhouse, de Italiaanse re gering, of NAC. De overeenkomst tussen Nixon en NAC is tweeledig. Ten eerste beginnen ze allebei met een N, en ten tweede lijken beide als lemmingen hun onafwendbare ondergang tegemoet te draven. Dat zijn voor mij dan ook Wel de enige punten van overeenkomst, dit tot troost voor NAC. Het grootste verschil tussen beide is dat ik NAC aardig vind, ondanks alles, en Nixon niet. De benaming „doordraver" vind ik langzamerhand voor Nixon echter te aardig, en daarom gaat de prijs ditmaal naar Italië. Misschien kunnen ze er wat olie var betalen. „Onder de Vlam", de be- drijfskrant van Shell in Ne derland, kan leuk uit de hoek komen, moet ik zeggen. In een interview met de nieuwe di recteur personeel, drs. C. Meij- ers, stond vorige week dat „alles wat groeit en bloeit" hem in hoge mate interes seert. Jammer eigenlijk dat de man sinds 1 april net die nieuwe baan heeft, want in hetzelfde nummer van Onder de Vlam vraagt het Shell- sportpark in een advertentie een tuinman en dat moet ie mand zijn „die interesse heeft in alles wat groeit en' bloeit". Toch opmerkelijk, die be langstelling voor alles wat groeit en bloeit, en dat van een bedrijf dat zó groeit en bloeit. In l.et jongste nummer van Onder de Vlam grapt Shell: door. En wel in een verhaal over het afscheid van de Eit-j gelsman D. Wakefield van Shell Nederland, waar hij ruim zes jaar heeft gewerkt De heer Wakefield vertelde in\ zijn dank- en afscheidswoord-, je de volgende: „Een Nederlander was voor. het eerst in Engeland. De man zat in de trein tegenover een' echte Engelsman (weggedoken achter zijn krant) en zei: Lek ker weertje vandaag: nice litt-c ie weather today. De Engels-' man bromde: Yes, en voegde- eraan toe: Spring in ihe air. Waarop de Nederlander ant woordde: Why should I?" Wist u overigens dat pel grims uit het bisdom Roer mond een duidelijk streepje voor hebben in het Vaticaan? Jawel. Onze Italiaanse corres pondent meldt dat sinds gerui me tijd de Limburgers apart worden genoemd op audiënties bij de paus en nadrukkelijk gescheiden van andere (ook Nederlandse) pelgrims, toeris ten en gelovigen. Nu heeft men op die au diënties wel de neiging om elke ietwat aparte groep extra te vernoemen, maar neem nu een audiëntie waar Nederlan ders uit verschillende bisdom men waren. De Osservatore schreef in het verslag: „In het Nederlands werden welkom geheten een groep pelgrims uit het bisdom Roermond en verschillende andere pelgrims uit Nederland". Er zijn nu eenmaal beminde en zéér beminde gelovigen. Ik groet de goegemeente. Prettig weekeinde. MERIJN (ADVERTENTIES) B.V. HOTEL DE KROON Boschstraat 28 - Breda Uw trouwpartij compleet verzorgt in Hotel-Rest. De Kroon, is bruiloft vieren in een accommodatie die zo wel luxe, sfeervol als goed koop kan zijn. Belt u vrijblijvend voor na dere informatie 01600-32687 of 38066. j, EWvarenbeek bi) Tifourg Vraag op 't station naar de N S -trip

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11