fee: hé. KISSINGER RATEN OVER EILIGHEID Rijn-Schelde- Verolme niet somber Italiaanse minister komt uitleg geven Deserteurs in Portugal vrijuit „NIEUWE ECONOMISCHE ORDE" \feel eten is geen kunst. Proeven, dat is de kunst. L Eet minder maar lekker. Echte boter. fancy Kissinger pendelt mee 'i *iA jTeïegraaf - Accent OOK NEDERLANDSE VISSERIJ GETROFFEN Anti- Wiegel-stick zaak niet onderzocht m 'esultaat VN-grondstoffenconferentie Maatregelen tegen nadelen tweede leerpliclitdag Toch krediet voor herstel Zestienhoven binnenland buitenland PvdA-kritiek op V. d. Stoel Vakbonden: Hoger personeel onder voorwaarden bij cao-overleg Te veel werk voor statistici NCOOV: Eed overbodig voor militairen Kamerdebat over steun Haagse Post 3 mei 1974 13 17 W"' h :k werd het na lang leer. In dit geval donker- chtig passend bij het ;t van taf el en stoelen, c" heeft een robuust blad 'Saka" stoelen komen if ,V/»« "0^ - - IT' W - ■k TM v t I t "1» 9 I 4 (Van onze buitenlandse verslaggever) TEL AVIV/DAMASCUS „Ik kom niet hier om te ïckfii over concessies maar om te spreken over veilig- leid". Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse ken, dr. Henry Kissinger, gistermorgen bij zijn aankomst I Tel Aviv verklaard. „De kwestie is niet het uitoefenen van druk maar het ver- ijgen van een blijvende vrede. Ik vertrouw dat wij na onze Jesprekingen evenals in elk vorig stadium en aan het slot van ilk bezoek samen een bijdrage hebben geleverd aan die vrede elke liet lijden en de moed van dit volk zo rijkelijk verdie- len" Aldus de minister, die tijdens zijn vijfde bezoek aan het dden-Oosten overleg pleegt om een scheiding van de troepen bn het Syrische front te bewerkstelligen. Vlak voor de aankomst van inger was het Israëlische fbir.et, voor de derde keer in week, in buitengewone gadering bijeen geweest ter preking van de onderhan- gsstrategie. Poi.tieke kringen in Jeruza- i herhaalden dat Israël geen lepenscheiding zou aanvaar- jen che voorziet in terugtrek- uit gebied dat in juni werd veroverd. Geruch- i over een dergelijke terug zetting hadden de leider Van JE oppositieblok Likoed er joe gebracht een reis in de V.S. te beëindigen. I De gehele Israëlische pers Tnngt aan op een vastbesloten iouding terwijl men zich on- Jerust maakt over de gevolgen gan een mislukken van de on- phandelingen. [De Israëlische minister van ntenlandse zaken, Abba fan. zei in zijn begroetingsre- schertsend: „Wij zijn geko- Rn om mevrouw Kissinger hij haar eerste bezoek aan Is rael welkom te heten. Tot on- t vreugde is de minister van ntenlandse zaken (van de 'h.) ook meegekomen" (zie pik de foto hierboven). Ernstig voegde hij hieraan toe dat de regering in Jeruza lem ervan overtuigd is dat de vriendschap en de gemeen schappelijke waarden van Is raël en de V.S. het verschil in standpunten ver in de scha duw zullen stellen. Er waren strenge veilig heidsmaatregelen genomen tij dens de rit van het vliegveld naar Jeruzalem. Bij het hotel van de Kissingers riepen de monstranten leuzen tegen Is raëlische concessies. Ook op de dag van de aan komst van minister Kissinger duurde de uitputtingsslag aan het Golan-front voor de 52ste achtereenvolgende dag voort. I AMSTERDAM (ANP) De lTÜr''es van het uitgevers- en Wbuciteitsbedrijf De Lage ^riien BV en de NV Hob «Sngmaatschappij De Tele paat, hebben besprekingen tevoerd over een samenwer- Pagscvereenkomst inzake de «rotatie van het opinie weekblad Aceent. Het is in ageval de bedoeling dat de ■hlegraafholding per 1 jul' voor 50 pet. zal deelne- in het aandelenkapitaal f De Lage Landen. DEN IIAAG - TIEL (ANP) PvdA-fractievoorzitter Van Thijn heeft tijdens zijn 1-mei- rede te Tiel, de onmiddellijke erkenning van Guinee-Bissau noodzakelijk genoemd. Minis ter Van der Stoel van Buiten landse Zaken evenwel heeft tijdens een besloten overleg met de vaste Teeede-Kamer- commissie voor Buitenlandse Zaken gezegd, dat in het rege ringsstandpunt geen verande ring gekomen is. Van Thijn zei dat de ver wachtingen van de PvdA ten aanzien van het buitenlands beleid van het kabinet-Den Uyl nog niet vervuld zijn. „Het progressief karakter van het kabinet in het buitenlands beleid moet meer geprofileerd worden", zei de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de PvdA. ROTTERDAM (ANP) Door de goede orderportefeuil le zullen de bedrijven van Rijn-Schelde-Verolme Maehi nelabrieken en Scheepswerven NV (RSV) in 1974 redelijk tot goed bezet zijn en verwacht wordt, dat de resultaten over dat jaar, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, niet lager zullen zijn dan de resul taten over 1973, aldus het be stuur in het jaarverslag. De orderportefeuille is nu 3650 min groot. In de repara tie bezit RSV een sterke or derpositie, die sinds eind 1973 is toegenomen met rond 200 min. De gang van zaken is goed, aldus de president van de raad van bestuur, ir, A. Stikker in een toelichting op het jaarverslag. De nettowinst van RSV is in 1973 gestegen van 32,0 min tot 42.4 min of per aandeel van f 100 van f 37,30 tot f 31,10 LUXEMBURG (ANP) De Europese Gemeenschap wordt in haar grondvesten geschokt. Zelfs het vrije ver keer van goederen, de hoeksteen van de douane-unie, wordt aangetast, aldus de voorzitter van het Europese Parlement, het Tweede-Kamerlid mr. C. Berkhouwer, gisteren in Lu xemburg. Mr. Berkhouwer, die sprak bij de opening van een twee daags symposion over de Europese integratie en de toe komst van de parlementen noemde Italië, dat heeft besloten een forse importheffing in te stellen, niet met name. Even eens zonder Engeland met name te noemen, leverde hij felle kritiek op de weigering van de Britse Labourpartij, afge vaardigden naar het Europese Parlement in Straatsburg te zenden. Het lijkt wel of de Gemeen schap zich op dit moment, in het midden van haar levens weg, in een donker woud vol obstakels bevindt. Bij alle te genslagen dachten wij altijd aan de onaantastbaarheid van enige verkregen rechten, aldus mr. Berkhouwer. Verdragen dienen te worden nageleefd, en het is de primaire plicht van elk parlement, als de overhe den in gebreke zijn, hen daar op te wijzen. De Italiaanse maatregel om alle importeurs te verplichten 50 pet van de tegenwaarde van alle invoer te storten bij de centrale bank -waar het zes maanden, zonder rentevergoe ding geblokkeerd zal zijn, gaat in op 7 mei te 00.00 uur. Dat is gisteren gezegd in welinge lichte kringen van de Europe se Commissie in Brussel. De Italiaanse minister van de schatkist, Colombo, komt de commissie, vandaag in Brussel, opheldering verschaf fen over de nieuwe Italiaanse maatregelen. De Europese commissie zal dan ook met de Italiaanse minister overleggen hoe de situatie verder moet worden aangepakt. Gisteren besteedde de com missie al een groot deel van haar wekelijks beraad aan -"e in Italië genomen maatregelen. Over de inhoud van dat be raad wilde de woordvoerder van de commissie geen mede delingen doen. Een van de Nederlandse be drijfstakken die ook ernstige moeilijkheden vrezen als ge volg van de Italiaanse invoer beperking is de visserij. Italië is namelijk voor Nederland de vierde buitenlandse afnemer van vis. In de eerste elf maan den van vorig jaar ging er 11.617 ton heen ter waarde van ruim f 74 miljoen. In de gisteren gehouden be. stuursvergadering van het pro- duktschap voor vis en vispro ducten stelde het bestuurslid dr. H. A. H. Boelmans Kra nenburg, secretaris van de stichting van de Nederlandse visserij, stappen bij de rege ring voor opdat er iets gaat gebeuren om ineenstorting van de markt te voorkomen. UTRECHT (ANP) Een landelijke commissie van de industriebonden van NVV, NKV en CNV en van de Unie BLHP heeft de bondsbesturen geadviseerd de verenigingen van hoger personeel onder be paalde voorwaarden te erken nen en toe te laten tot CAO- onderhandelingen, die moeten leid entot geïntegreerde collec tieve arbeidsovereenkomsten, die eventueel in termijnen kunnen worden gerealiseerd. Dit blijkt uit een notitie van de commissie inzake de ver houding tussen de industrie bonden en de Unie BLHP te genover de verenigingen van hoger personeel. Het dagelijks bestuur van de Unie BLHP heeft inmiddels zijn goedkeu ring aan het advies gehecht. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Een goede driehonderd statistici, waaron der een aantal Belgische, heb ben gisteren gehoord dat het voor wetenschapsbeoefenaren steeds moeilijker wordt infor matie te verwerken. Een pro bleem dat in de komende ja ren in toenemende mate de aandacht zal vragen van allen die er mee hebben te maken, Dus zeker niet in de laatste plaats, óók van de statistici. Het was de rector-magnifi- cus van de Tilburgse Hoge school, professor dr. ir. G. Nielen, die hun dat voorhield. In de korte toespraak waar mee hij, als gastheer, de 27ste studiedag en haar deelnemers van de Vereniging voor Statis tiek welkom heette. De huidige manier waarop gegevens worden verwerkt, zo stelde hij, is niet meer opge wassen tegen de stroom van informatie die voortdurend en zonder onderbreking beschik baar komt. Een argument om ook de statistici te vragen zich de komende jaren te buigen over de problemen van de in formatica. LUNTEREN (ANP) Het afleggen van de eed of belofte door militairen kan worden afgeschaft. Dit gebruik is overbodig daar iemand een betrekking als overheidsdie naar aanvaardt op basis van vrijwilligheid. Daaruit vloeit logischerwijze voort: trouw aan de regering en gehoor zaamheid aan de wetten- Dit zei de voorzitter van de Natio nale Christen Onderofficieren Vereniging (NCOOV), de heer G. E. Baas, gisteren op de NCOOV-Iedenvergadering in Lunteren. De bij het CNV aangesloten NCOOV wil volgend jaar met haar confessionele zusterorga nisaties van militaire ambte naren komen tot een federatie, een federatie die uiteindelijk tot een totale fusie moet lei den in één vereniging van christen militairen. Hierover zal vandaag in Lunteren be slist worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rege ring vindt het niet op haar weg liggen om een onder zoek in te stellen naar de achtergronden van het ont slag van P. van Z. te Heer len. Deze zou door zijn werkgever Teko-Electric in Kerkrade zijn ontslagen we gens een conflict over het ophangen van z.g. anti-Wie- gelstickers in het bedrijf. De regering onthoudt zich van een onderzoek omdat de rechter dit zal doenwanneer het geval aan hem wordt voorgelegd. Dit delen de ministers Boersma en Van Agt mee in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Ka merleden Poppe en Roethof beiden PvdA). J (Van onze verslaggeefster) LISSABON De militaire junta in Portugal heeft giste ren een amnestie afgekondigd voor de duizenden jonge Por tugezen die uit het leger zijn gedeserteerd, om te ontkomen aan dienst in de koloniale oor logen in Afrika. Iedereen die zich binnen 15 dagen na zijn terugkeer in Portugal bij zijn eenheid meldt zal vrijuit gaan, zo staat in een decreet dat onmiddellijk van kracht werd Een termijn voor de terugkeer van de deserteurs wordt niet gesteld. Intussen worden de zuive ringen van aanhangers van het afgezette regime voortgezet. Het leger is nog steeds doende met het arresteren van leden van de geheime politie en an dere rechtse extremisten, en heeft verscheidene wapenarse nalen ontdekt, aldus de woordvoerder. Generaal De Spinola had gisteren een gesprek met de Amerikaanse ambassadeur Stuart Nash Scott, de eerste buitenlandse diplomaat, die hij sinds de machtsovername ont ving. Over het besprokene is niets bekendgemaakt, maar aangenomen wordt dat is ge sproken over de Amerikaanse investeringen in Portugal, de Amerikaanse luchtmachtbasis op de Azoren en het Portugese NAVO-iidmaatschap De Britse Labourregering heeft de militaire junta onder leiding van generaal Antonio De Spinola gisteren erkend ais het wettige bewind in Portu gal. De erkenning volgde kort na een onderhoud van premier Harold Wilson en zijn minister van buitenlandse zaken James Callaghan met de leider van de Portugese socialistische partij, Mario Soares. In de komende contacten met de Portugese junta stelt de Britse regering zich ten doel aan te dringen op snelle vooruitgang bij het realiseren van zelfbestuur in de Portuge se provincies in Oost-Afrika, zo werd door officiële bronnen meegedeeld. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer zal spoedig met minister Van Doorn van CRM discussiëren over de door de regering voorgenomen steunverlening aan het week blad „ir.aagse Post". Hiertoe is gisteren beslteno. Het Kamerlid Scholten (ARP) had het verlangen geuit minister Van Doorn te mogen interpelleren over de steun aan de Haagse Post. De Kamer besloot evenwel, op voorstel van CPN-fractievoor- zitter akker, er een volledig debat van te maken. Het was even slikken, dat wel. NAC platgewalst, dat is niet niks. Maar, zoals een felle supporter, met welhaast door tranen verstikte stem, uitriep: NAC is toch niet kapot te krijgen. En zo snik is het snik. En deze moet u even lezen, zijnde een bijdrage van een sport-collega, die woensdaga vond j.l. in de Rotterdamse Kuip de volgende mededeling opving: Weet je dat Ajax-voorzltter Jaap van Praag geopereerd is? Er moest een Knobeitje wor den weggehaald. Hihihaha. En wat dichter bij huis ont wikkelde zich de volgende grappigheid. Op het kantoor van een grote krant in Breda vraagt iemand om een redac teur. Zegt-ie: „Meneer, zet ik zojuist m'n vouwfiets op de Markt weg, kom ik even later terug en wat denkt u?" Gestolen zekerT „Nee meneer, niet gestolen, maar de vouw was er uit". Hahahuhu. Intussen lijden wij. Aan economische groeipijnen. Hart- krampen krijgen we ervan. En wie nu reeds aanstalten maakt voor een vakantiereis naar Italië, dient zich wel te voorzien van winter- en re genjas, want het is daar bar baars koud en nat, schrijft on ze correspondent met bevende vingers. Ik salueer, bij wijze van spreken. MERIJN UTRECHT (ANP) —In mei zal minister J. van Kemenade van onderwijs en wetenschap pen samen met zijn collega Boersma van sociale zaken maatregelen bekend maken om de mogelijke nadelige ge volgen op te vangen van de invoering van de tweede leer plichtdag voor 15-jarige wer kende jongeren. Minister Van Kemenade zegt dit in een in terview met „Boemerang", het kaderblad voor NVV-jongeren. De bewindsman doelde hier mee op de eventuele moeilijk heden bij het verkrijgen van een betrekking bij het be drijfsleven van deze groep werknemers. (ADVERTENTIE) ROTrERDAM (ANP) De gemeenteraad van Rotterdam heeft er uiteindelijk toch in toegestemd dat de start- en landingsbaan van de luchtha ven Zestienhoven voor (onge veer) f 5.300.000 wordt gere pareerd. Nadat de raad veertien da gen geleden de helft van dit bedrag had gevoteerd, besloot zij gistermiddag haar goed keuring te hechten aan het beschikbaarstellen van nog eens f2.150.000 voor reparatie van de baan plus een onbe paald bedrag voor herstel van het uitloopgedeelte. .ORK (AFP-Reuter) De algemene vergadering KL \eren'gde Naties heeft ml,11 ?ffavond zonder stem- O, llaar goedkeuring ge- »nr aaï een door d" sinds 9 com lou<len grondstoffen- "joierentie opgestelde „ver een1!1" 0Ver. het vestigen van in„,.i i.Uwe internationale eco- seie Orde" en een „actie- - ™gramma". du<eZJL me™e orde moet, al- jeè'.j """klaring, zijn geba- T! a °P „rechtvaardigheid, K gelijkheid, onaf- K meid, gemeenschap- "lang en samenwer- t mossen de lidstaten". Het „actieprogramma", dat uitvoe ring aan deze „verklaring" geeft, voorziet in bijzondere maatregelen voor hulp aan de ontwikkelingslanden die het meest van de stijging der olie prijzen te lijden hebben. Er is verder een uit 36 leden be staande commissie ingesteld, die aanbevelingen inzake de bijzondere hulpverlening zal doen. De geïdustrialiseerde lan den hebben niet alle voorstel len die in beide documenten zij vastgplegd aanvaard. Ze gingen er wel mep ->k|.-nord in plaats van over de ..verkla ring" en het „actieprogramma" een stemming te verlangen, hun voorbehoud tot uitdruk king te brengen door het af leggen van formele verklarin gen. De Amerikaanse vertegen woordiger John Scali zei dat zijn regering niet akkoord kon gaan met het uit de „verkla ring" schrappen van de ver plichting tot he+ betalen van schadevergoeding bij nationa lisaties. Bovendien bevat, al dus Scali, het „actieprogram ma" te veel bedenkelijke pun ten, die niet op korte termijn op een rijtje gezet en nader toegelicht kunnen worden. Een stoomwals is niet het middel om vitale en complexe proble men op te lossen", aldus de Amerikaanse ambassadeur. Namens de landen van de EEG heeft de Westduitse ver tegenwoordiger bij de VN, Walther Gehloff, een aantal „voorbehouden en uitleggin gen" ten aanzien van de „ver klaring" en het „actieprogram ma" naar voren gebracht. Vol gens deze kan de EEG, hoewel zij de hulp wil uitbreiden, zich niet verplichten tot een auto matisch overmaken van hulp fondsen aan de ontwikkelings landen. J

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13