motregen na mijn 65ste kan doorwerken indbouwschuur in de is in Waterlandkerkje Communisten- leider groots onthaald Lüitjeslawine De 20-delige Van Doorn belooft onpartijdig onderzoek in conflict-Hagedonk Portugese volk beslist over toekomst koloniën Respect Brabant Rijtoer Cadeautjes Man uit Rijen door BVD verhoord [ADE GESCHAT OP ÉÉN TON ndbouwer zelf Doden door lawine Voorlopige regering Italië zorgt voor paniek in EEG Tractatie Handtekenin geil Onleefbaar Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V ili;- WOENSDAG 1 MEI 1974 pESTDIJK. Koningin ftna heeft dinsdag haar verjaardag gevierd met ar kinderen en kleinkin- Ze w-rd bovend'en ge citeerd door ruim 4000 ten die haar tijdens het ditinnele défilé bloemen en kwamen brengen. Om even over halfelf verscheen de Jliige koninklijke familie, Ir onder de eveneens jarige ■ter van Vollenhoven op het ^^isbonles. Er viel een lichte Treren en de koningin be- jtrmde haar kapsel met een (Zichtige paraplu. i Voor veel mensen is het moei lijk om hun taak op deze leef tijd ai' te breken, aldus de koningin. „Ik ben blij dat ik dat niet hoef en voel erg mee met degenen die dat wel moeten doen". De start van het défilé kreeg Mn spectaculair karakter door rendelgroet van de Noord- Santse Federatie van ittersgilden, die 1600 man mm opgesteld op het gazon |r het paleis. Na een „voor koningin en vaderland" fliden honderden vendels ■er daverend tromgeroffel (en en weer en de kleine jes wuifden en dansten toousiast op de maat van de mels,. arna volgden in een bonte Oranjeverenigingen, |lrt en sportverenigingen, irden, plattelandsvrouwen, olkinderen, drumbands en fanfarekorpsen, buitenlandse werknemers, Amerikanen van de vliegbasis Soesterberg wandelsportclubs en burgers die „ongeorganiseerd" met kinderen, bloemen, vlaggen en presentjes naar Soestdijk wa ren gekomen. Muziekkorpsen uit Baarn en Soest, die aan weerszijden van het gazon stonden, vulden de muzikale lacunes op als de in de stoet meetrekkende muziekvereni gingen er even liet zwijgen toe deden. veel en ook zij werden naar binnen gebracht. Inmiddels hielpen de andere prinsjes ij verig met het neerleggen van de vele bloemen die gaande weg alle bordestreden bedek ten. Ook zij kregen cadeautjes. niet hoeft op te houden met werken ondanks het feit dat ze nu 65 jaar is geworden. Prinses Irene, die ln juni haar vierde kind verwacht, ging na enige tijd het palcis weer binnen. Ook haar V/i jaar oude tweeling, Margare- tha en Jaime, die eerst uitbun dig mee hadden staan sprin gen en dansen op de muziek, werd het lange staan wat te De rijtoer In de open calè ches duurde ongeveer een kwartier. De jarige koningin werd toegewuifd en toegezon gen, veel mensen riepen hoera en lang zal ze leven. Na haar terugkeer beklom de koningin nog een keer het bordes om achter een microfoon een dank woord te spreken aan ieder een die heeft meegedaan en meegewerkt aan dit, zoals zij zei, prachtige défilé, en aan alle andere mensen uit het land die haar bloemen en ge lukwensen hebben gestuurd. Ze zei blij te zijn dat ze nog Tijdens het défilé voor de koningin heeft zich een merk waardig incident voorge daan. De sociaal-cultureel werker Jan Mets-aars uit Kij- en werd onverwacht door de Binnenlandse Veiligheics- dienst opgepakt. Na verhooi kon hij zich weer bij zijn groep voegen. Jan Metsaers. „Het was wel een belevenis. Misschien werd ik wel om mijn onguur uiterlijk opge pakt" Premier J. den Vyl en de minister van Binnenlandse Za ken, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman hielden toespraken voor radio en t.v. Den Uyl zei o.m. het "oortdurende medele ven van de koningin met de ingrijpende noodzakelijke ver anderingen in de wereld, heeft in de loop der jaren ook bui tenslands veel waardering ont moet. De koningin geniet daardoor ook buiten de lands grenzen een respect en aan zien, waarmee wij als klein land gelukkig mogen zijn". De koningin heeft in meer dan 25 jaar koningschap een inhoud aan haar taak gegeven, die past in een hedendaagse de mocratische samenleving. Graag spreek ik dan ook de hoop uit dat koningin Juliana nog lange tijd haar ervaring, haar inzicht en haar betrok kenheid voor de vervulling van haar taak ter beschikking zal willen stellen en dat zij nog vele jaren in goede ge zondheid actief daarin bezig zal kunnen zijn", aldus premier Den Uyl. joden wordt een ronduit •d salaris, waarop nog eens 'o nachttoeslag komt. f de extra's mogen er zijn: vakantietoeslag, 5%einde- suitkering, 20 dagen vakanfe iaar, gratis werkkleding en gratis sigaretten per week et zoeken naar 'n geschikte vesting in de qua woonklimaat aantrekkelijke omgeving Bergen op Zoom zijn wij gisaj ulpzaam. citaties kunt u richten aan eer C. G. Leyten, td Personeelsbeheer p Morris Holland B.V., iklinstraat 1, Berg en op Zoom. toon 01640-37750. •liand B.V. pfan een onzer verslaggevers) WATERLANDKERKJE Een felle uitslaande brand gistermiddag binnen een halfuur de lanbouwschuur yin landbouwer R. Onghenae i® Waterlandkerkje in de as Me echtgenote van de heer jpenae wist het vee en het Jjbvee, dat in de schuur psde bijtijds in de nabijgele- wei te krijgen. Ook een tor en een luxe wagen in een wagenhuisje vlak bij de ^*Uür konden gered wor- |en. ■Verloren ging o.a. een gloed nieuwe melkkoelinstallatie ter ■tarae van rond f 10.000,-. De schade werd door een gundiiige van de brandweer gnat op f 100.000,-. m ^etro^k.en landbouwer m tegen brand verzekerd. ak van de brand die om xs vier uur gisterenmid- uitbrak, was de landbou- zelf Nabij de verloren schuur lag een hoe veelheid hout afkomstig van gesnoeide bomen. De landbou wer wilde zich hiervan ont doen door het in de brand te steken, waarbij de grotendeels houten schuur vlam vatte. De brand, werd bestreden door de korpsen Oostburg en IJzendijke geassisteerd door manschappen van het korps Waterlandikerkje. Het schouw spel trok veel bekijks, want op een nahij gelegen sportveld waren net volksspelen bezig, dlie in verband met koningin nedag werden gehouden. Het onverwachte „vreugdevuur" zoog echter deelnemers en toe schouwers van het sportveld weg. De tot de grond toe Waterlandkerkje. afgebrande landbouw schuur in SAINT-SAUVEUR-SUR- TINEE (AFP) In de Zuid franse Alpen bij Sestrières- Basse zijn als gevolg van een sneeuwstorting drie personen om het leven gekomen. De la wine verraste een groep toe risten. Van degenen die bedolven werden, kon een man levend, zij het gewonid. uit de sneeuw worden gehaald- Voor twee vrouwen kwam de hulp te laat. Een derde vrouw moet nog onder de sneeuwmassa liggen 27e jaargang No. 8338 (Van onze redactie buitenland) LISSABON De Portu gese communistische partij leider Alvaro Cunhal is gis teren door ongeveer vierdui zend aanhangers geestdrif tig ingehaald hij zijn terug keer uit ballingschap. De zilverharige Cunhal arri veerde uit Oost-Europa, waar heen hij dertien jaar geleden vluchtte nadat hij uit de ge vangenis was ontsnapt waar hij twintig jaar lang onder de dictatuur vin premier Salazar opgesloten had gezeten. De 60-jiarige communistische secretaris-generaal ontkwam er met aan voor zijn uitzinnig Juichende en met rode banie ren zwaaiende aanhangers een toespraak te houden. Staande op een mansobappenwagen van het Portugese leger bracht een duidelijk ontroerde Cun hal de strijdkrachten hulde voor hum optreden bij het be ëindigen van het rechtse be wind van premier Marcello Caetano. Een voorlopige rege ring van alle democratische partijen was volgens hem de beste garantie voor later te houden vrije verkiezingen. „De Portugese communistische partij is bereid aan een derge lijke regering mee te werken' zei hij. Cunhal,even stil bij de democraten die gevan gen zijn gezet en zijn ver moord door de gehate geheime politie, die door de huidige militaire leiders is ontbonden. De menigte reageerde hierop met de kreet „dood aan de PIDE" (de vroegere naam van de geheime politie). Cunhal reed vervolgens on der militaire escorte naar het ministerie van Defensie, waar hij korte tijd met generaal De Spinola sprak. Op en persconferentie ver klaarde een woordvoerder van de junta dat de militaire lei ders nog niet besloten hebben wie zal worden uitgenodigd om een voorlopige regering te vormen. Zij willen deze 'echter omstreeks half mei ge-reed hebben. De eerste taak van deze regering zal zijn vrije verkiezingen te organiseren. Over Afrika, dat naar ver wachting het moeilijkste pro bleem tussen de junta en de politieke partijen zal worden, zei de woordvoerder: ,.Niet generaal De Spinola, de junta of de voorlopige regering zul len daarover beslissen. Dat zal door het gehele volk gebeu ren". De woordvoerder ging op dit onderwerp niet verder in, maar aangenomen wordt dat c1 militaire leiders aan een referendum denken. Generaal De Spinola heeft zijn standpunt eerder al dui del ijk gemaakt In zijn boek „Portugal .n de toekomst", dat erop a and ringt Angola. Mo zambique en Portugees Guinee autonome staten in federaal verband met Portugal te laten worden. De linkse partijen willen echter 'n onmiddellijke volledige onafhankelijkheid voor deze gebieden. TVe lintjesregen, ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana, is dit jaar omvangrijker dan vorig jaar. De buitengewone staatscourant, die maandag versche nen is, bevat de namen van 2319 Nederlanders aan wie een ridderorde of een eremedaille is toegekend. Het decoratiestelsel heeft nog geen wijzigingen ondergaan, hoewel daarvan al vele jaren sprake is. Het kabinet vindt de aanpak van de lintjesregen niet het meest urgent, deel de premier Den Uyl onlangs mee. Onder degenen die koninklijk werden onderscheiden be vinden zich mgr. J. Möller, bisschop van Groningen, de ope razangeres Christine van Deutekom, de turnster Ans van Gerwen, de schrijvers Jan de Hartog en Gerard Reve en de toneelvédetten Conny Stuart, Joan Remmelts en Ton van Duinhoven, en de sportcommentator Aad van Leeuwen. El ders in deze krant geven we een uitgebreid uittreksel uit de omvangrijke lijst van onderscheidingen. OPKLARINGEN Maximumtemperaturen: van 12 tot 15 graden. STAD EN STREEK West-Zeeuwsch-Vlaamse boeren mopperen op EEG. Pagina 3 BINNEN- EN BUITENLAND Nixon probeert zich schoon te praten. Pagina 11 Bredase Gezondheids dienst voorbeeldig. Pagina 13 SPORT Raas wint zesde etappe Olympia's toer. Pagina 15 Wolsink winnaar Axelse motorcross. Pagina 17 RADIO EN TELEVISIE Adelaarsvlucht in de pop. Pagina 19 PRINSES BEATRIX heeft maandagmiddag in het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag een portret van haar moeder, koningin juliana, ont huld. Het schilderij werd ge maakt door de Haagse kunst schilder Sierk Schroder. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG Het nieuws over een Italiaans plan voor het nemen van economi sche maatregelen, die neerko men op een vrij langdurig „tijdelijk breken" met de ge meenschappelijke markt, is in Europa als een bom ingesla gen. Italië is van plan importeurs te verplichten de helft van de tegenwaarde van alle import te storten bij de Italiaanse Centrale Bank. Dat geld blijft daar een half jaar geblok keerd. zonder dat enige rente vergoed wordt. In de praktijk betekent dat een importbeper- king, die vooral de overige EEG-lidstaten treft. (ADVERTENTIES) Grote Winkler Prins encyclopedie bevat een afgerond programma van kennis en wetenschap. In 16.000 bladzijden. Door 1500 deskundigen. Maar vraag de informatie-set aan, compleet met schitterende uitklap kaarten en prachtige foto's in kleur, even verzorgd als de Grote Winkler Prins zélf. Gratis! Met nevenstaande bon Stuur mi' gratis en 8eheel vrijblijvend hL«'^F liH de informatie-set 'Grote Winkler Prins' -_...DS-3 In open envelop zonder postzegel opsturei. Elsevier, Antwoordnummer 1248, Amsterdam. De brandweerlieden die pin nen een halfuur de brand meester waren, konden nog meegenieten van een tractatie. Leden van de dorpsraad die de gehele dag door wafels hadden gebakken voor de kin deren bakten er gisteravond ook een stapel voor de brand weerlieden die nog enige uren met nablussingswerkzaamhe- den bezig waren. IN verband met de 1-mei vie ring nnl de Duitse douane op 1 mei tot 22.00 uur geen vracht goederen inklaren. Dit geldt voor alle grensovergangen naar Duitsland. Het is deze dag in Duitsland niet toege staan op autowegen te rijden met vrachtauto's, waarvan het totaal gewicht groter is dan 7500 kg. EEN verplichte varkenspest- inenting voor het gehele land wordt niet overwogen, aldus de minister van Landbouw en Visserij. In ernstig bedreigde gebieden zal noodenting met het c-stamvaccin als bestrij- dlngswapen worden gebruikt. (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Een onpar tijdige commissie zal op korte termijn een onderzoek instel len in het conflict binnen het bejaardentehuis Hagedonk te Prinsenbeek. Minister Van Doorn (CRM) heeft dat maan dag beloofd aan een delegatie bewoners, die hem op zijn Mi nisterie opzochten en duidelijk maakten dat zij het niet lan ger „pikken". Minister Van Doorn formuleerde zijn toe zegging als volgt: „Als blijkt dat u gelijk hebt zullen wij er Voor zorgen dat u het ook krijgt". Een groep van ongeveer zes tig Hagedonkbewoners sprak maandag ongeveer een uur met de bewindsman, die kans had gezien de bejaarden te ontvangen tussen twee niet te verzetten afspraken in. Namens de bejaarden bood mevrouw Verster de minister een petitie aan, voorzien van maar liefst 800 handtekenin gen. Een van de belangrijkste eisen: instelling van een on partijdige commissie, wat de minister prompt toezegde. An dere eisen van de bewoners waren: terugkeer van het ont slagen directie-echtpaar Loose, aftreding van het Stichtings bestuur, vorming van een nieuw bestuur met inspraak van de bewoners en ontzeg ging van de toegang tot het terrein van de nieuwe direc teur de heer Bouwmeester. Minister Van Doorn liet een aantal van de bewoners vrije lijk het woord voeren. Groot ste klacht van allemaal was, dat het directie-echtpaar is ontslagen zonder overleg met de bewoners. „We weten niet waarom de heer en me vrouw Loose onts'agen zijn", aldus mevrouw Verster, „we weten wel dat het ontslag is gegeven zonder ons er in te kennen. Dat getuigt van een regenten-mentaliteit. De situa tie wedt zo langzamerhand onleefbaar", aldus het eenslui dende betoog van de woord voerders. De bejaarden droegen bor den mee met opschriften als: „Ouq maar niet dom", „Be stuur weg, Loose terug", ca „Wij eisen inspraak".

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 1