artha wil scheiding Maatregelen voor wegwerken vleesberg in Nixon niet overtuigend NORIT Meer bezwaren binnen NKV tegen federatie Prijsbewust spelen in de Staatsloterij Tweede man" ui labourpartij opspraak Pax Christi krijgt dossier-Pinto Kissinger krijgt steun van Algerije UITGEWERKTE GELUIDSBANDEN AANGEBODEN Deel brug stort in; negen doden de Staatsloterij J binnenland buitenland n iWÊBBmsEomsssmam En m'n rijbewijs terug Pers Onaanvaardbaar RECHERCHE: Oplichting motief Bemmelse moord tbetrouwbatemWdelbiimaaqstaonttSsen Iraaks garnizoen ontzet metises 1 mel 1974 (Van onze redactie buitenland) -NEW VORK Martha Mit- - ii Ae vrouw van de vroe- ÏJe'minister van justitie John Schell, heeft via haar advo- Mei vin Belli, een verzoek echtscheiding ingediend. Mitchell iverd maandag door een jurv vrijgesproken van al- ^■tcen hem ingebrachte aan lachten van samenzwering, Eneed en het belemmeren Tin de rechtspleging. Hij was M samen met de oud-minister handel, Maurice Stans, Tan beschuldigd in ruil van een bijdrage van 200.000 dol lar in het fonds voor de her verkiezing van Nixon te heb ben getracht een onderzoek naar beweerde frauduleuze handelingen vfn de schenker, de financier Robert Vesco, op dood spoor te hebben geleid. Mitchell zal echter binnenkort in Washington terecht moeten staan wegens zijn aandeel in de pogingen van het Witte Huis de Watergate-affaire in de doofpot te stopen. Martha Mitchell beschuldig de het Witte Huis ervan haar huwelijk kapot te hebben ge maakt Over haar man zei ze: „Ik hield van de man die hij was, maar niet van de man die hij nu is". Sinds zijn vrouw en hij ge scheiden leven, onderhoudt John Martha, die echter vindt dat zij niet voldoende krijgt. Volgens haar advocaat wil zij een tijdelijke alimentatie van 2500 dollar per week vragen, voogdij over hun 13-jarige dochter Martha, kosten van haar advocaat en de teruggave van haar rijbewijs dat haar man volgens Martha heeft af gepakt. LUXEMBURG (ANP) - Europa zat met grote voorra den rundvlees, pluimvee en varkensvlees. Per f mei wordt de voorraad rundvlees ge raamd op 70.000 ton en de voorraad kippen op 40.000 ton. De producentenprijzen zijn sterk gedaald (voor varkens vlees b.v. met 20 tot 30 pro cent vergeleken met vorig jaar in de herfst) maar desondanks neemt de consumptie niet toe en blijven de voorraden stij gen. Om de Europese rundvlees- en pluimveeberg weg te wer ken heeft de Europese Com missie een aantal maatregelen genomen. Om de runctvleesconsumptie te stimuleren zullen er twee soorten acties worden gevoerd. De eerste bestaat in het tegen verlaagde prijzen beschikbaar stellen van het vlees aan scho len, sociale instellingen enz. De tweede actie is een infor matie-actie. Men zal proberen de Europese consument duide lijk te maken dat de rund vleesprijzen aanzienlijk ge daald zijn en dat vlees niet meer zo duur is als het was. Importeurs zal worden ver zocht evenveel uit de E.E.G.- voorraden af te nemen als zij uit net buitenland willen in voeren. Verder zullen bepaalde im porten, b.v. van jonge dieren, wat moeilijker gemaakt wor den. ir. LarcLnois wil het kippen- overschot in de gemeenschap wegwerken via een verbete ring van de exportrestitutie die twee maanden geldt. Die restitutie wordt verhoogd tot twaalf rekeneenheden per 100 kg. Om de situatie op de var kensvleesmarkt te verbeteren laat de commissie de export restitutie, die er voor dit vlees zijn, bestaan. Ook stelt ze aanvullende heffingen in voor dit vlees als het beneden de sluisiprijzen op de E.E.G.- markt wordt aangeboden (dumping). (Van onze correspondent) ^LONDEN De' Britse *bourregering is dinsdag verlegenheid gebracht rdat de plaatsvervangen- socialistische leider, Ed- ard Short, heeft toegegc- dat hij ruim tien jaar eden geld heeft aangeno- i van een man die vorige ;k wegens corruptie tot jaar gevangenisstraf is 'oordeeld. hort kwam met zijn ver- "riig. nadat de wegens cor- ie veroordeelde Dan Smith een vraaggesprek voor de visie had meegedeeld dat Short in 1963 geld had ;even Short, die de tweede in de Labourpartij is na lier Harold Wilson, zei dat til hem destijds een be- g van 500 pond (ongeveer f had aangeboden, waren al dertig jaar be- 'end Short had een bedrag 250 pond (f 1.600) geac- 'teerd dat hij beschouwde een vergoeding voor alle ten die hjij in de vooraf- nde 10 of 12 jaar ten be- van Smith had gemaakt telefoongesprekken uit iden reizen en maaltijden k Smith naar het lagerhuis Tam. In zijn verklaring wees er op dat m die tijd giith nog een algemeen ge- man was en dat hij zich- geenszins tegenover Smith1 .placht voelde. 'orige week vrijdag werd "h schuldig bevonden aan aannemen van 156,000 "d (ongeveer een miljoen den) van de internationaal ende architect John Poul- in ruil waarvoor diens a bouwcontracten met een "imenlijke waarde van 1 hoen pond (ruim 6,4 mil- gulden) kreeg van ge- 'ïnten met een overwegend "urbestuur in Noordoost geland en Schotland. Smith een adviseur op het ge- van „Public relations" en utter van de graafschaps van Newcastle. Een ge en lid van het nationaal "ur van de Labourpartij, ,jrew Cunningham, kreeg in proces vijf jaar gevange- Itraf. e voorzitter van het lager 's, Selwyn Lloyd, wees een oek van conservatieve zij- °m een spoeddebat aan de estie Short te wijden, af. De dag tevoren had premier .HÏIson naar aanleiding van proces tegen Smith en .nningham en van andere chuldigingen inzake cor- puptie bekendgemaakt, dat een TBrhankelijke commissie een ^^.erzoek zal instellen naar *rgehjke beschuldigingen. De (fipngste gebeurtenissen verster ken de aandrang in de Labour- Tjrtij om een openbaar regis- cr in te stellen, waarin de leden van het parlement eten vermelden, welke fi- finciële belangen zij hebben 2* behoort tot de lagerhuis wen die onderzoeken hoe een ■tgelijk register zou moeten orden ingericht. De conser- !e'v'f'n voelen wel voor een Selijk register, maar dan V vrijwillige basis. De kleine ™e Partij heeft op eigen -tiatief al zeven jaar een erzicht gegeven van de fi- (anciele belangen van haar af vaardigden. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Nixon heeft de meerder heid van het Congres niet kunnen overtuigen dat hij niets te verbergen heeft toen hij maandagavond in zijn televisie toespraak bekendmaakte aan de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden een boekwerk te zullen aan bieden van 1200 pagina's aan uitgewerkte geluidshanden. Ook het aanbod om commissie-voorzitter Peter Rodino en het oudste Republikeinse lid van de commissie Edward Hutchinson de banden te laten beluisteren om er zeker van te zijn dat het boekwerk een juiste weergave is, was voor de meeste leden van de commissie niet voldoende. Don Edwards, lid Van de juridische commissie, zei in een eerste reactie: ,,Hij moet wat te verbergen hebben". Hij noemde Nixons antwoord op de eis van 42 geluidsbanden „bijna beledigena". Afgevaar digde Robert Drinan zei dat in de uitgetikte tekst van de bandjes voortdurend „onhoor baar", „onbegrijpelijk" en „uitdrukking weglaten" staat. Slechts 36 van de 42 gevraag de banden zijn uitgewerkt. In zijn televisietoespraak zei Nixon dat het boekwerk met de geluidsbanden openbaar zal worden gemaakt en dat het aanleiding zal zijn voor „vele sensationele verhalen in de pers". Hij had echter tot open baarmaking besloten om te trachten de „lucht te doen op klaren" zodat Watergate tot een snel einde kon worden gebracht en om aan te tonen „dat iik niets te verbergen" heb. De beschuldigingen dat hij bij de voorbereiding van de inbraak in het Watergate gebouw betrokken moet zijn (Van onze correspondent) BONN Bij de bouw van een brug voor een nieuwe au tosnelweg zijn gisteren in de Zuidduitse Allgau minstens 9 arbeiders om het leven geko men en 13 voor het merendeel zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde toen men in de vroege ochtend Juist begonnen wais met het betonneren van het wegdek. De bekisting bleek echter te zwak te zijn, zodat een groot deel van de brug met infer naal lawaai in een dertig me ter diep ravijn stortte. Op het moment van het ongeluk be vonden er zich meer dan 20 arbeiders op de brug. Wegens het onherbergzame karakter van het ravijn slaagden de reddingsploegen er ondanks hun koortsachtige pogingen pas na vele urep in de gewon den en de doden te vinden Ze waren bekneld geraakt onder de enorme brakken beton en ander bouwmateriaal. De poli tie vermoedt dat hieronder nog meer arbeiders bedolven liggen, aangezien het juiste aantal van de personen, die zich op de brug bevonden, niet bekend is. De ingestorte brug vormt een onderdeel van de nieuwe auto weg. die München met het Meer van Konstanz, Europa's grootste binnenmeer, gaat ver binden. geweest en bij de latere po gingen de zaak in de doofpot te stoppen, zouden door de teksten worden ontzenuwd. De Democratische leden van de juridische commissie heb ben al laten weten Nixons aanbod onaanvaardbaar te vin den. „Wij zullen niets minder dan 42 geluidsbanden" aan vaarden, die wij 11 april heb ben opgeëist, aldus voorzitter Peter Rodino. Republikein Hutchinson noemde het aan bod bevredigend, maar zijn partijgenoot Charles Rangel daarentegen was woedend. „Voor de week voorbij is, zal er zeker een motie zijn dat niet voldaan is (aan de eis), zei hij. Als niemand daartoe actie neemt, zou Ranger dat zelf doen. In commissie-kring is al ge zegd dat een geen gehoor ge ven aan de eis op zich al voldoende is voor een verwij- dSringsprooedure. In zijn toespraak onthulde Nixon voor de eerste maal dat hij voor chantage van de zijde van Hunt had willen buigen, die veroordeeld is wegens de inbraak in het Watergate-ge- bouw. Hunt zo-u hebben ge dreigd met onthullingen, niet alleen over Watergate, maar ook over „kwetsbare zaken van de nationale veiligheid". Hij was er echter niet op in gegaan omdat zulks „niet tot resultaat zou leiden en ver keerd zou zijn. Het zou boven dien de indruk hebben gege ven dat hij de zaak in de doofpot gestopt wilde zien. BEMMEL (ANP) Vol gens het rechercheteam van de rijkspolitie in Nijmegen moe ten manipulaties met geld het motief zijn geweest voor de vrijdag gepleegde moord op de 79-jarige weduwe G.M. Evers uit Bemmel. Uit de maandag en dinsdag ge houden onderzoeken is geble ken dat de dochter A.B., ver dacht van de moord, geknoeid heeft met de financiën van haar moeder. A.B. had voor een deel het beheer over het geld van haar moeder. Dezer dagen zou de deurwaarder het huisraad van de bejaarde we duwe publiek verkopen in verband met huurschuld aan de woningbouwvereniging. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie), UTRECHT Binnen het NKV nemen de bezwaren toe, tegen de voorgestelde federa tie NVV-NKV. Naast de af wijzing van nauwere samen werking met het NVV door de NKV-bond voor hoger perso neel, de Unie BHLP, leven er ook grote bezwaren bij de NKV-bond voor werknemers in bank-, verzekeringsbedrijven en administratieve kantoren, BVA. Maar ook de Industrie bond NKV staat niet te jui chen over oen federatie. De aarzelingen van de grootste NKV-organisatie ko men voort uit bezorgdheid om de vaak hardere opstelling van de Industriebond NTV onder leiding van voorzitter Groene- velt. Ook de weigering van deze NW-organisatie totl steun aan de bezetting van| USFA in Helmond, waarachter: de Industriebond NKV, zich had geschaard, heeft vele re serves opgereden bij de In dustriebond NKV tegenover een sterk samengaan met het NVV. De Industriebond NVV heeft namelijk een grote in vloed het NVV-beleid Ook het topbestuur van het NKV teemt het de industrie bond bijzonder kwalijk, dat zij niet achter de USFA-bezet- ting is gaan staan. Maandag j.l. heeft de katholieke vak centrale via haar officieel or gaan een felle aanval gelan ceerd op de bond van Groene- velt. Maandag is vast komen te staan, dat de Unie BHLP (33.000 leden) niet meedoet aan de federatie NVV-NKV en uit de tweede grootste vakcen trale stapt. Het CNV heeft al eerder de trosen losgegooid en blijft wegens „het eigen ge- Nixon tijdens zijn toespraak. Rechts een gedeelte van de do cumenten. zicht" (identiteit) alleen ope reren. Het NKV doet nog wel een allerlaatste poging om de unie in de eigen gelederen te hou den. De NKV-top wil precies weten, op welke punten het federatievoorstel in de ogen van het hoger personeel van het NKV moet worden gewij zigd. Veel optimisme is er niet, dat de Unie BHLP bijft. Tijdens de verbondsraad van het NKV maandag j.l. hieven de wensen wan de Unie nogal schimmig. Op 13 mei beraden de ver- bondsbesturen van NW en NKV rich over een definitief voorstel. Hierover beslissen de bondsraden van deze vakcen trales op 20 mei. DEN HAAG De uit Mo zambique uitgewezen missiona rissen Julio Moure en Alfonso int r<^ hebben tijdens de '„1 bestuursraad v.la. *>ax Christi in Noordwij- Kf uitgebreide documen- 'e, ^'pritrekt, welke door de l ''.Jbc afdelingen van de «olieke vredesbeweging 'r zal worden verspreid. Dit door missionarissen sa- _®ngcste,de dossier „De uit- tr, kS v?n m®r- Manuel Pin- IM blsich°P van Nampula WJozambique)" ter aanvul ling van onvolledige of onjuis te berichten bevat onder meer een overzicht van de ge beurtenissen vanaf 14 februa ri, toen het door mgr. Pinto en 104 missionarissen onderschre ven document „Een Gewetens plicht" gereedkwam, tot en met 17 april, de dag dat mgr Pinto de bewering van het Portugese ministerie van over zeese gebiedsdelen weerlegde, dat hij Mozambique vrijwillig zou hebben-verlaten. De paters Moure en Valver- de menen dat dit dossier ook na de ommekeer in Portugal nog hoogst actueel is, omdat net conflict binnen de plaatse lijke kerk zelf minstens even groot is als tussen kerk en staat, staat. In de inleiding van het dossier wordt gesteld, dat men met ongeduld wacht op een gebaar van Europese kerken, niet uit imperialistische be moeizucht. maar als „broeder lijke terechtwijzing". Zoals bekend heeft kardinaal Al- frink, als internationaal voor zitter van Pax Christi, zondag ien telegram gestuurd naar mgr. Pinto en naar de uit Mozambique gezette missiona rissen. Volgens de paters Moure en Valverde moet het Vaticaan spoedig iets van zich laten ho ren. Anders zal binnenkort een groot aantal missionaris sen al dan niet vrijwillig Mozambique verlaten. De af gelopen 3 jaar zijn er reeds ruim honderd vertrokken, om dat de officiële kerk naar hun mening te veel één lijn trok met de Portugese koloniale politiek. In 'I Kort PRESIDENT Carlos Andres Perez van Venezuela heeft aangekondigd dat alle buiten landse ondernemingen in het land zullen worden genationa liseerd. EEN electromonteur uit Am sterdam is in Beverwijk over leden aan de verwondingen die hij eerder die dag had opgelopen bij een ontploffing in Amsterdam. EEN BELONING van 100.000 pond is uitgeloofd voor het verstrekken van inllchtin gen die leiden tot het achter halen van de negentien gesto ten schilderijen in Ierland. DE Amerikaanse geheime dienst heeft een speciaal ra darsysteem ontwikkeld om het Witte Huis en andere strategi sche doelen in Washington te gen luchtaanvallen te bescher men V OLKSWAGEN gaai een nieuw klein model introduce ren: de „Golf" INDIA heeft 734 Pakistaan se krijgsgevangenen terugge zonden en daarmee zijn de Kampen met geïnterneerden geledigd. ZUIDVIETNAMESE grond strijdkrachten zijn tijdens ge vechten voor het eerst sedert de bestandsovereenkomst door gedrongen op Cambodjaans grondgebied. DE rechtbank van Ovambo land mag weer stokslagen op leggen a's stvaf. TURKSE GRENS (RTR) Iraakse tanks hebben dinsdag een 1.000 man sterk garnizoen, dat belegerd werd door Koer den, ontzet. Terwijl de tanks en pantserwagens de garni zoensstad Zacho binnenrolden trokken de Koerden zich in de heuvels terug. De „pesh menga", de Koer den-militie, heeft de stad ze ven weken lang belegerd en de laatste acht dagen herhaal delijk beschoten met mortie ren en artillerie. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland). ALGIERS President Hou ari Boumedienne van Algerije steunt het streven van de Ver enigde Staten een troepen scheidingsverdrag tussen Is raël en Syrië tot stand ie brengen. Dit verklaarde dinsdag de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken dr. Henry Kissinger vlak voor zijn ver trek uit Algiers naar Alexan- drië, waar hij president Sadat van Egypte nog meer steun gaat vragen voor het streven- van de Verenigde Staten. Alvorens in zijn speciale vliegtuig te stappen zei Kis singer tegen journalisten: „Ik heb president Boumedienne in uitgebreide besprekingen inge licht over het Amerikaanse streven een doorbraak op dit terrein tot stand te brengen en te ijveren voor een oplossing die stoelt op rechtvaardigheid en die voor beide partijen aanvaardbaar is. President Boumedienne toonde begrip en steun voor onze ideeën". De Amerikaanse minister zat maandagavond aan, aan een werkdiner van Boume dienne, na zijn aankomst in Algiers vanuit Genève, waar hij had gesproken met zijn Sovjet-ambtgenoot Andrei Gromyko. Kissinger en Uro- myko zegden elkaar toe nauw samen te werken bij hun stre ven naar een oplossing. Bij zijn aanxomst in Alexandrië voor zijn overleg met president Sadat van Egypte, werd Kissinger ver welkomd door zijn Egyptische ambtgenoot Ismail Fachmy Het toestel met het Ameri kaanse gezelschap was geland op een vliegveld in de buurt, waarna Kissinger en zijn ge volg in helikopters naar een officieel gastenverblijf aan de rand van Alexandrië werden gebracht. Daar wachtte Sadat zijn gast op. Vandaag reist Sadat terug naar Cairo. Morgenochtend vervolgt hij zijn reis naar Is raël. Terwijl Kissinger koers zet te naar het oostelijke deel van het Middellandse-Zeege- bied, voerden Syrië en Israël met vliegtuigen, tanks en Ka nonnen hevige strijd op het Golanfront. Vice-premier Yigal Alton van Israël noemde de jongste fase in het gewapende conflict op de hoogvlakte van Golan, „een ernstige escalatie van het conflict". Het Israëlische kabinet kwam dinsdag in Jeruzalem bijeen voor het opstellen van een troepenscheidiingsplan voor Golan dat aan minister Kissinger zal worden aangebo den. Met deze zal ook de hui dige situatie in de Amerikaans- Israëlische betrekkingen wor den besproken. Hiep, hiep, hiep, haha.. Neemt u mij niet kwalijk. Ik wil het toch even kwijt. En gisteren kon het niet, omdat er geen krant uitkwam. Vandaar dit late hoeraatje voor onze landsvrouwe, want er wordt niet iedere dag een koningin 65. Maar wat hebt u het ge vierd, beste mensen. Bijna niemand werkte gisteren, be halve enkele collega's en ik, genietend en gestoord door af en aan sjouwende lieden met trommels en toeters. Door weer en wind zelfs. Het volk toetert en ik ploetert! En van het oranje boven naar de rooie dag van de ar beid, 1 mei. In Portugal, waar ze nu zelfs iet rode wangen van opwinding rondlopen, zit gene raal De Spin-olé zijn tenen bij elkaai te knijpen, als hij be denkt wat er vandaag allemaal uit de hand zou kunnen lopen. Laten we hopen dat het alleen een groot feest wordt, want dat zij ze gegund, de Portuge zen Over een paar jaar is er geen druppel witte port meer te krijgen. Doordenkertje, hoor. Tussen haakjes, is het u ook wel eens opgevallen dat wij onze nationale gevoelens zo akelig plechtig uiten? Een woord als „driewerf" hoor je nooit, alleen op koninginnedag uit de mond van sprekerds. Een driewerf hoera voor de koningin, zeggen ze dan. Aage Mar leut 'et, sprak de meesterkraker. Unie BHieP, HieP, HieP, ja- ja. En dan wil ik tot slot nog aandacht vragen voor een nieuwe voor onderdrukking in aanmerking komende minder heidsgroep nl. de dikke Au straliërs. Het hoofd van de afdeling gezondheidsleer aan de universiteit van Melbourne, dr. A. Willee, heeft er zijn regering op aangedrongen ex tra belasting te gaan heffen van dikke mensen. Die vindt hij een last voor de maat schappij. Eigenlijk wil hij aldus te veel eten en teveel drinken en andere ongezonde gedragin gen tegengaan. Een gezond streven, op zichzelf, maar hij moet zich er niet zo dik over maken. Dikzakken hebben nog altijd van zichzelf het meest last. Bovendien schijnen dikke mensen doorgaans gezellige lieden te zijn. En dat is ook wat waard. Vele groeten van een tame lijk ongezellige MERIJN PS: Sterkte NAC, vanavond. Hup NAC, Hup, hup, hup, hoera. Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70% van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,„schoon" Lotenverkoop van 6 mei af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, dus voor de mei loterij op 6 mei. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070 - 653955. Prijs per lot 25,„vijfje" 5, Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 15, 20 en 22 mei Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de 1e en de 2e trekking zijn gevallen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11