ronk teleurgesteld New York terug MENSELIJK CONTACT.... Smokkelschip lichten; duur, maar mogelijk m CONCORDIA VERRUIMING ARORTUS-WET IN WEST-DUITSLAND Wie zo'n wolkje niet eert... campina 'n Wolkje "i doet de mens goed. campina GRONDSTOFFENCONFERENTIE! Rabin formateur .AARTENBAKKEN Publicatie artikel kernenergie binnenland buitenland commentaar Eerste stap F Naar het schijnt gematigde elementen in het leger gaan pro beren Portugal te keren op de heilloze weg naar oorlog, armoe de en binnen- en buitenlands isolement. Liever grondig bestuderen issie Moskou Meer tijd Legalisatie soft drugs zeer onzeker Verzoek Kamerlid Nieuwe adjudant voor koningin Bergers van Smit Tak Rotterdam Ontdek de 10096 winstgevende levensverzekering Campina-koffiemelk. 't wolkje lékker voorde koffie! natuurlijk lekker J MARGARINE GOEDKOPER Campina-koffiemelk, 't wolkje lékker voorde koffie! natuurlijk lekker Lerdsg 27 april 1974 4> ze lïV staatsgreep in Portugal belooft een einde te maken JJ aan het langste autoritaire bewind in West-Europa en mis schien aan de kostbare strijd die Lissabon voert in een vertwijfel de poging de Afrikaanse overblijfselen van het eens zo glorieuze iwereldrijk te behouden. Fpet Portugese isolement ontstond door de niet aflatende oor log in Afrika, toenemende inflatie en emigratie. Portugal ver goedde niet alleen in uitzichtloze koloniale oorlogen, maar de Lrnigratie kostte het land vitale arbeidskrachten naast een ver ogen aan geld. De leider van de junta, De Spinola heeft zware taken op zijn houders genomen: Dekoloniseren zonder verder bloedvergle- ;n en een herstel van de democratische rechten in Portugal zelf. tnders gezegd: Hij moet Portugal verlossen van de oorlog en de rtugezen deelhebbers aan het politieke gebeuren. Deze zaak is niet gering en het is allerminst zeker of hij de kans en de tijd krijgt zijn doeleinden te bereiken. Men kan aan- t-rnen, dat degenen, die voor de staatsgreep de touwtjes in anden had, niet stil zullen zitten om Portugal op het oude or terug te brengen. Bovendien zullen de blanke minder den in Afrika alles proberen om Portugals eventuele aftocht it Mozambique en Angola te voorkomen, want Rhodesië en Zuid-Afrika hebben er geen behoefte aan bij alle problemen die al hebben ook nog eens opgezadeld te worden met een veilig- Idsprobleem. Een lang proces van genezing in Portugal is misschien begon- en, maar de staatsgreep kan niet meer zijn dan eeen eerste stap weg naar wat meer vrijheid en misschien een eerste stap wat minder onderdrukking in de koloniën. Die stap betekent hter nog lang niet een democratisch Portugal, laat staan on- hankelijkheid voor de gemartelde volkeren van Mozambique fc Angola. e oliecrisis heeft de roep om vervangende energiebronnen versterkt. De gemakkelijkste oplossing lijkt via kernener- te lopen. Het is in ieder geval de oplossing, die warm wordt lanbsvolen door de groep (Nederlandse) bedrijven, welke ge- teresseerd zijn in de produktie van apparatuur voor kern- ntrales. Deze ondernemers oefenen op het ogenblik zware druk uit regering en parlement. Aan volksvertegenwoordigers en ka- inet wordt door die kernenergie-lobby verweten dat er veel lang op de kernenerg:e gestudeerd wordt. Als er nu niet snel open worden doorgehakt komt, zo dreigt men, Nederland raks in het donker te zitten. Voorshands zijn wij van mening, dat het Binnenhof er ver- indig aan doet de problematiek rond de toepassing van kern- ergie grondig te bestuderen. Vooral in een overbevolkt land het opze dient uiterste voorzichtigheid betracht te worden i aanzien van het radio-actieve besmettingsgevaar. Zolang er geen bevredigend antwoord is gevonden op de aag waar het radio-actieve afval van kerncentrales zonder ge- ar kan worden opgeborgen blijft die hele kernenergie een Sodgriezelige zaak. 1 •als Tzig k°e' is de ontvangst geweest die mr. Van der Stoel in Moskou ten deel is gevallen. Onze minister van Buitenlandse heeft er zich niet door van de wijs laten brengen. Tot VP dag van zijn officieel bezoek heeft hij als zijn over tuiging uitgedragen, dat de veiligheid van grenzen niet ge waarborgd kan worden door een uitzichtloze bewapeningswed- Veilige grenzen berusten op een verstandhouding tussen J&nsen. De getuigenis-apostel Van der Stoel hebben ze in het Kremlin cn rare vogel gevonden. Machtspolitiek begrijpen ze daar maar pn echte vredespolitiek werkt argwaan. Daarom heeft v.d. Stoel Ben voet aan de grond gekregen. Een mislukte missie dus Van der Stoel heeft de enige weg pwezen, die Oost en West kunnen gaan. Zijn ervaringen in Mos- ou hebben uitgewezen, dat dit een hele lange weg zal zijn, dat edespolitiek tact en geduld vraagt en onderhandelingen met Kussen idealisme en een onwrikbare overtuiging. Dit zijn belang rijke gegevens om Oosl-West-onderhandelingen over ontwape- 1 tot een goed, tot een veilig einde te brengen. (Vervolg van pag. 1) Commentaar van directeur u' 4ong: „Het is een |hele vreemde zaak. Ontzet- 3-k dat die dingen zo- Baar langs de kant van de kunnen staan". Verdere litlaungen wilde hij op dit oment liever niet doen. „Ik Boet de kaarten eerst zelf aldus dr. De Jong. YVel k hij het vermoeden uit, onze informaties juist ouden zijn, de kistjes af komstig moeten zijn uit de ""hieven van het ministerie justitie of van de Bin nenlandse Veiligheids Dienst. De kaartenbakken zijn in ie der geval niet afkomstig uit de archieven van het insti tuut van di. De Jong of uit |die van het Nederlandse of tse Rode Kruis. Bij het londsarchief in Koblenz 'ordt ook niets vermist en hetzelfde geldt voor het I Amerikaanse Documentatie- entrum in Berlijn. Nergens men op de hoogte ge- 1 van deze merkwaardige I vondst van de kaartenbak- ken. Het wordt ogenschijnlijk geacht, dat een particulier |zi"h na zoveel jaren, op deze merkwaardige manier van zijn privépbezit heeft willen ontdoen. Ook al, omdat het om een vermoedelijk tot re cente datum bijgewerkt ar chief gaat. Een mogelijkheid zou ook nog kunnen zijn, maar niemand wist daar iets zinnigs over te zeggen, dat de documenten afkomstig zijn uit de archieven van de HI- AG. een hulporganisatie ten behoeve van de oud-leden van de Waffen-SS, die deze mensen of hun eventuele na bestaanden helpt, wanneer ze in sociale nood verkeren. Oud-SS-leden hebben in te genstelling tot gewone solda ten uit de oorlogstijd, geen recht op bijstand. Er wordt vermoed, maar ook dit wilde de justitie ontkennen noch bevestigen, dat de gevonden archiefkistjes ook uitsluitend gegevens bevatten over nog in leven zijnde Nederlanders, die izg gezocht worden. Tij dens de laatste wereldoorlog hebben naar schatting zo'n 40.009 a 50.000 Nederlandse mannen en vrouwen als vrij willigers in hei Duitse leger gediend. Alleen al bij de Waffen-SS hadden zich zo'n 22.000 landgenoten aangeslo ten. SCHIPHOL (ANP) Teleurgesteld over het verloop van de grondstoffenconferentie van de Verenigde Naties is drs, J. Pronk, minister van Ontwikkelingssamenwerking, gis teren uit New York op Schiphol teruggekeerd. „De conferentie heeft, on danks de vele tijd die is ver knoeid met de algemene state ments die zeventig tot tachtig ministers hebben afgelegd, omdat ze alleen maar de moei- u hebben genomen om enkele dagen naar New York te ko men en dan weer te vertrek ken, tot niets geleid. Met na me de additionele hulpverle ning aan de door de energie crisis getroffen landen is geen resultaat geboekt", zo zei de heer Pronk na zijn aankomst op Schiphol. Wat de bestrijding van de oorzaken van de grondstoffen- crisis betreft was minister maar weinig vooruitgang was Pronk van mening, dat er geboekt. Hij hoopte dat er de zer dagen nog we) een aantal procedures zou worden vastge steld om dat probleem nog dit jaar in versneld tempo aan de orde te stellen. „Deze conteren- tie heeft niet die doorbraak tit het oplossen van de oorza ken gebracht, die ze had kun nen geven. Er hangt nog wel erg veei van af, wat er in de komende drie a vier dagen gebeurt ten aanzien van dit soort vraagstukken", aldus de heer Pronk delen over de nieuwe econo mische orde, gaat vooraf aan cle normale algemene vergade ring- Minister Pronk heeft in New York geconstateerd, dat er bij de olieproducerende landen een grote mate van be reidheid bestaat om tot additi onele financiering over te gaan. „De rijke landen behoe ven zich bepaald niet meer te verschuilen achter een gebrek aan bereidheid hiertoe van de olieproducerende landen om de betalingsbalanstekorten te financieren van de ontwik kelingslanden. Dat is geens zins het geval meer", aldus mi nister rPonk op de luchthaven die de rijke landen verweet om concrete maatregelen te vragen maar zelf met niets concreets komen. Nederland is wel bereid dit jaar nog tot een zekere additi onele hulpverlening over te ga»n. Ook verwacht minister Pronk een mogelijkheid om dit jaar het orotwi lekei ingspl a - fond te verhogen. De minister was van me ning, dat op het terrein van de hulpverlening dit jaar al posi tieve resultaten waren te ver wachten. „Wat de handelspoli tieke vraagstukken, die hier aan ten grondslag liggen, be treft zou ik zeggen, dat we wat meer tijd moeten hebben. Ik denk aan de periode van anderhalf jaar van nu tot aan het vorig jaar vastgestelde spe ciale algemene vergadering van de Verenigde Naties in 1975". Deze vergadering die is uitgeschreven om te onderhan- AMERSFOORT (ANP) „Het is hoogst onwaarschijn lijk dat de regering zal over gaan tot een wetswijziging die het gebruik van soft drogs uit de sfeer van de misdrijven zal halen en het tot een overtre ding van de wet zal maken". Deze opmerking ten aanzien van de zogenaamde decrimina lisering van het soft drugs- gebruki (marihuana en has jiesj) maakte dr. J.A.M. Schouten vrijdagmiddag tij dens een persconferentie in Amersfoort. In Amersfoort wordt een confeientie over jeugd en drugs gehouden, waaraan ongeveer 80 menssn uit 15 (westerse) landen heb ben deelgenomen. Belemmeringen voor de do- criminalisering van soft drugs liggen voornamelijk in de in ternationale verdragen die Ne (Ierland op het gebied van de bestrijding van verdovende middelen heeft mede-onderte kend. Dr. Schouten concludeerde verder dat de officiële instan ties de hulpverleners welis waar prijzen voor hun werk, maar met te weinig aandacht luisteren naar hun argumenten ten gunste van decriminalisa- tie of om meer te doen aan de sociale factoren die tot druk- gebruik aanleiding geven- De hulpverleners krijgen hierdoor het gevoel, dat zij alleen goed genoeg zijn om de gebruikers uit de goot te halen en niet serieus worden genomen aks zij oplossingen willen bespre ken die in strijd zijn met da gangbare openbare mening. DEN HAAG (ANP) Mi- nis ,er Lubbers van Economi sche Zaken heeft gisteren een artikel gepubliceerd van ir. S.H.A. Begemann, adjunct- technisch wetenschappelijk at taché bij de ambassade te Washington over de problema tiek betreffende de ontwikke lingen toepassing van kerne nergie. Met deze publikatie komt de bewindsman tegemoet aan het verzoke van het Twee de-Kamerlid Voortaan (PvdA). Dit kamerlid was er in een week geleden gestelde schrif telijke vragen over gevallen, da het artikel niet verschenen was in het bulletin „Washing ton News", een uitgave door en onder verantwoordelijkheid van het departement van Eco nomische Zaken. Hij verzocht de minister mee te delen, waarom de publikatie in het bulletin achterwege bleef. „Was daarbij van invloed het feit, dat uit interviews in het artikel kan worden geconclu deerd, dat vooraanstaande le den van de Atomic Energy Commission tot een kritischer, althans meer genuanceerde houding met betrekking tot ontwikkeling en toepassing van kernenergie gekomen zijn?", vroeg het kamerlid. De minister bleek toen van mening dat de materie te ge specialiseerd en te complex was. in 't kort OOK dit jaar zal op paleis Soestdijk op dinsdag 30 a-pril a.s. voor koningin Juliana weer het traditionele bloemendefilé worden gehouden. Verwacht mag worden, dat alle leden van de koninklijke familie hierbij aanwezig zullen zijn. DE 19-jarige Hennie van Maa. ren uit Eindhoven, die giste ren het 200.000ste entree-kaar tje kocht voor de 29e huishoud- beur in de RAI in Amsterdam, is door de standhouders onder cadeaus bedolven. Daaronder was voor haar en ha-ar verloof de een geheel betaalde vakan tiereis van tien dagen naar Spanje. AGHT JAAR gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Zutphen geëist, tegen de 38-jarige Apeldoorner E., die op 12 september vorig jaar het 15-jarige meisje Roos je Muller uit Heerde wurgde bij een poging haar te ver krachten. AANDEELHOUDERS IHC Holland hebben gisteren een bestuursvoorstel tot statuten wijziging verworpen. Daarmee is de mogelijkheid preferente aandelen bij een bevriende re latie te plaatsen getorpedeerd. Het nettoverlies op de drie booreilanden in de V.S. dat IHC-Le Tourneau heeft gele den zal de f 65 min. niet te bo ven gaan DEN HAAG (ANP) Met ingang van 25 april 1974 is generaal-majoor N. Meijer van het wapen der Koninklijke Marechaussee benoemd tot ad judant van hare majesteit de koningin in buitengewone dienst. Generaal Meijer is met in gang van 1 mei 1974 ontheven van zijn functie van gouver neur der residentie. Met in gang van dezelfde datum is tot gouverneur der residentie be noemd brigade-generaal EN. Spronk van het wapen der Ko ninklijke Marechaussee. DEN HAAG (ANP) Het smokkelschip Lammie kan worden gelicht en het is ook mogelijk een duiker naar het gezonken schip te sturen. Dit heeft een woordvoer der van het bergingsbedrijf Smit-Tak zeetransport N.V. te Rotterdam desgevraagd gezegd. Indien de justitie de kotter waar, naar de politie vermoedt nog acht ton hasj aan boord is voor de bewijs voering zou willen lichten en naar de Wal brengen, zou dit een operatie zijn die wel in de papieren loopt, zo meent Smit-Tak. De zee is ter plaatse 30 tot 40 meter diep. „Ik heb veel respect voor het zeemanschap van de stuurman en de vastberaden heid waarmee hij bleet pro beren te vluchten." Dit was het eerste commentaar van de commandant van de harer majesteit Wolf, de luitenant ter zee le klasse, Jan Gerard Kernkamp donderdagnacht op een persconferentie aan boord van zijn schip. Het f-egat meerde in de nacht van donderdag op vrij dag af ln de haven van Den Helder na bijna achttien uur achter de kotter Lammie ge varen te hebben. De heer Kernkamp: „Ik had de opdracht gekregen schip en bemanning zo mo gelijk naar Den Helder te brengen en heb geprobeerd de schipper ervan te overtui gen dat vluchten zinloos was. Toen hij bleek niet voor rede vatbaar te zijn hebben wij een aantal traangasgranaten in de stuurhut geschoten, maar daar trokken zij zich niets van aan. Koelbloedig kwam de schipper naar bui ten en lachte een beetje. Ook toen wij later een schot voor de boeg losten met een veer tig m.m. kanon werd daar niet eens aandacht aan ge schonken, aldus de heer Kernkamp. De commandant merkte verder nog op dat de Lam mie geen kans zou hebben gehad in het donker te ont komen. „Daarvoor beschikt de marine over te goede na- vlgatleapparatuur", aldus de heer Kernkamp. Dze actie van de Wolf, het lossen van een schot voor de boeg en het schieten met geweren, was de eerste actie van de Koninklijke Matine waar met scherp geschoten werd sinds de politionele ac ties rond Nieuw-Guinea in 1961. (ADVERTENTIE) Coöperatieve Levensverzekeringmij. u.a. Oudenoord 10, Utrecht. Tel.: 030-333433 (Van onze correspondent) BONN Met een meerder heid van slechts 14 stemmen heeft de Westduitse Bondsdag (ADVERTENTIE) S ■melkvwwes V- gisteren besloten abortus bin nen de eerste drie maanden van de zwangerschap niet meer te bestraffen. Voor de wet stemden 247 afgevaardigden voor het merendeel van de SDP en de FDP en tegen 233 Ka merleden, die voor het meren deel tot de CDU behoren De nieuwe wet moet nog door de Bondsraad (Eerste Kamer) goedgekeurd worden. Hier heeft de CDU, die zich tegen de algemene vrijgave uitsprak, een meerderheid van één stem. Desondanks lijkt de we+ niet in gevaar te zijn. Niet alleen is het mogelijk, dat een aantal vertegenwoor digers van de CDU, die in feite ook een verruiming van het verbod willen, zich van stemming onthouden, maar ook wanneer de Bondsraad de wet verwerpt, kan de Bonds dag hem met een absolute meerderheid van de stemmen rechtsgeldig verklaren. Deze meerderheid was gisteren ai bereikt. Aan de stemming was een de bat voorafgegaan, dat donder dagmorgen begonnen was en tot diep in de nacht werd voortgezet- Vrijdag werd het hei-vat. Alle sprekers wezen er tijdens de op hoog niveau ge voerde discussies op, dat het er in eerste instantie om moest gaan het ongeboren le ven te beschermen. Ook de sociaal-democratische voor standers van de zogenaamde termijnregeling bekrachtigden dit standpunt onophoudelijk. Zij zeiden echter een einde te willen maken aan de uiterst schadelijke gevolgen van de 15O.000 illegale abortussen, die hie'- jaarlijks gepleegd en met wettelijke middelen toch niet verhinderd kunnen worden. Alle sprekers waren het er ook over een-s, dat er een uit gebreid pakket van sociale maatregelen ontworpen moet worden om abortussen zoveel mogelijk te voorkomen. Je kunt onze marineleiding een bepaalde speelse geest niet ontzeggen. Maanden gele den al wisten politie, marine en douane dat op een goede dag het hasjschip Lammie voor de kust zou verschijnen. En dus werd een schip onder stoom gehouden om de Lam mie te grijpen. Dat kon slechts één boot zijn, dacht de speelse marinemeneer: De Wol}!. Hij zag dat al voor zich: Het sprookje van Lammie en De Wolf. En dat is ook uitgeko men. Alleen Lammie was ver dwenen voordat De grote boze Wolf kon toehappen. De Lammieschipper: Has- jebliejt. We kunnen de Oostersehelde maar beter Qesterschelde noe- Giinther Brandt. Guilleaume: afge- In België maakt niemand zich druk over de prijsverho ging van benzine: immers, zo als een zuiderbuur mij onlangs zei: "Ik neem toch nooit voor meer dan tweehonderd frank". De heer Van Someren uit Oosterhout was dezer dagen in Rotterdam. Daar tekende hij een alleraardigste versje op uit de mond van enkele Rot terdamse kwajongens. Het ge heel op de melodie van de "Heilsoldaat". „Van Praag gaat van ploegie - naar ploegie En zijn voeten deden zo zeer Aan ieder voetbalploegie, vroeg-ie Hebt u een trainer voor ons, meneer?" Wat zullen de Portugezen nu uitroepen? Ola of Olé! Zonder onze doordraver kunnen wij niet leven, zonder onze doordraver kunnen wij niet gaan. Vandaar: Aage M„ bekend in- en uitbreker. Die man blijft het land maar doordraven. Jongetje onder de aardrijks kundeles: Meester, gebruiken we de gewone wereldbol of de derde wereldbol? Caetano en Thomaz: Een glaasje Madeira, my dear?. Nou zou ik trouwens ook liever naar Madeira verbannen worden dan naar Rottum om eerlijk te zijn. Maar of het wel zo eerlijk is om twee van die dictatoriaal ingestelde makkers naar zonnig Madeira te sturen en niet naar Rottum, is ook nog maar de vraag. In de 80-jarige oorlog heb ben wij hier in Nederland ook eens een Spinola gehad. Die makker belegerde in 1622 ver geefs Bergen op Zoom, maar werd wel kort even overheer ser van Breda (na een beleg van zeven maanden). Uit die stad werd hij korte tijd later met bebloede kop verdreven. Als de Portugese Spinola dat eens wist.... Houdt het hoofd koel. MERIJN. JERUZALEM (Rtr) Presi dent Ephrain Katzir van Israël heeft gisteren Yitzhak Rabin opdracht gegeven een nieuw» Israëlische regering samen ta stellen. De 52-jarige Rabin zal trach ten een regering te vormen in de kortst mogelijke tijd naar het voorbeeld van de coalitie van zijn voorgangster mevrouw Goida Meir. Katzir heeft Rabin drie we ken de tijd gegeven. (Van o nze parlementaire (lactic) DEN HAAG Een pakje margarine wordt 13 mei a.s. twee cent en een pakje halva- rine een cent goedkoper. Deze prijsverlaging is een gevolg van de gedaalde prijs van de grondstoffen. (ADVERTENTIE) MaX VARIATIES

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9