1000/1300 m Schilderen Tsjechische kardinaal «verleden door optreden van partijsecretaris BUITENLANDS BELEID NADELIG VOOR BAGGERBEDRIJVEN Stadspostd ienst wil interlokaal li: NIEUWE LEIDER VAN PORTUGAL Portugezen: Het kan niet slechter worden dan het was aan, Zachtjes dan breekt het lijntje niet NIEUWE BELGISCHE REGERING-TINDEMANS binnenBand buitenland SMIT TAK BERGT RVS Bijdragen voor sportvisserij Zonder chaos NIEUW LEVEN BRUSSEL CONTROLE terdag 27 april 1974 BINCKHORSTLAAN 312-322 DEN HAAG POSTBUS 148 TEL. 070-855100 MAZDA: JAPANSE PERFEKTIE IN AUTO'S Hebt U ook zo de pé ssk cJ die poespas die aan schilderen vooraf gaat? Zelf lekker ver ven wordt door de verffabri- kanten zo smakelijk voorge steld: heen en weer met die kwast, en de nieuwe kleur zit er sprankelend en stralend op. Jawel, maar dat je eerst duchtig moet schuren, gron den, plamuren, en niet één keer, maat tot vervelens toe, als je het tenminste netjes wilt hebben, vertellen ze er niet bij. Tenminste niet in de advertenties. Wie het verfwerk fatsoen lijk wil opknappen, ontkomt echt niet aan het voorberei dende werk. De oude verf moet geschuurd worden, slech te plekken geplamuurd. Als de oude verflaag nog behoorlijk intact was, valt het allemaal wel mee. Maar op nieuw hout schilde ren... Wel eens gedaan? Spaanplaat, hardboard (mate rialen waarvan door doe-het- zeivers heel wat dingen wor den gemaakt) en nieuw vu renhout lijken de grondverf als van dorst smachtende woestijnreizigers in te zuigen. Na de eerste laag grondverf zie je pas wat er allemaal aan het oppervlak van het pas ge reedgekomen stukje timmer werk mankeert. Dan komt het plamuurmes eraan te pas, om het glad te maken. Maar valt dat tegen'. Als de plamuur droog is, zitten er nog allerlei ongelijkheden in. Dus: schu ren. Hier en daar bijplamuren. Weer schuren. En eindelijk: de eerste laklaag, die ook weer vergeten onregelmatig- heidjes openbaart. Om de moed te verliezen. Je moet al een ongekend enthou siaste amateurschilder zijn om al die moeite (en die tijd!) eraan te besteden. Het hoeft trouwens ook niet. Zelf iets getimmerd? Er is wel spul dat n heleboel i. oeizaamwerk over bodig maakt. Er bestaan grondverven die tegelijk als plamuurlaag dienst doen. Van Sigma b.v. is er „Dek en vul", dat speciaal voor nieuw hout, spaanderplaat, hardboard, tri plex, multiplex en dat soort materialen is ontwikkeld, om het de amateurschilder een stuk makkelijker te maken. „Dik en veel" kan dik worden opgezet. Het zuigt zich ook in het hout of het plaatmateriaal, maar er blijft ruim genoeg „staan" op het oppervlak. Het ziet er, als het eenmaal droog is, wel wat streperig uit, maar een stuk schuurpapier doet wonderen. De laag is gemakkelijk glad te schuren. Daar komt veel fijn stof bij vrij, dat weggeveegd wordt. En dan kan meteen de lak erop worden gezet, met de kwast, de verfroller of de verf strijker- Eén ding is vreemd: „Dek en vul" bestaat al een jaar of zes, maar weinig amateur schilders weten van het be staan. Terwijl het toch zoveel transpiratie kan besparen. BOTTERDAM (ANP Het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Tak is begonnen met de laatste fase van een belangrijk karwei: de berging van de Russisiche hektrawler Morshansk, die op 13 maart na eeu aanvaring, twintig mijl ten westen van Den Helder zonk. Het schip ligt nu in IJmui- den en de bergers hopen over enkele dagen zover te zijn dat de Russische sleper Zenit de trawler naar de Russische thuishaven kan brengen, waar hi' zal worden gerepareerd. Een week' na de aanvaring had Smit Tak de opdracht ge kregen om het gezonken schip te bergen Na een maand van voorbereidingen zette een con- vo->i van bergingsschepen, sleepboten en drijvende bok ken vorige week zaterdag, met de trawler onder water in de stroppen hangend koers naar IJmuiden. De Morshansk werd in de bergingshaven aan de grond gezet. Deze week werd het gat dat bij de aanvaring was ont staan gedicht, waarna de bok ken Magnus 10 en Magnus 12 het schip op zijn kiel zetten. Als de trawler is leegge pompt en de machinekamer it geconserveerd zal de Russi sche sleper het «chic naar zijn thuishaven brei r»n. ba] ROME (CIC) In brieven jau de secretaris-generaal van Je Verenigde Naties, Kurt Valdheim, en aan Paus Paulus neeft de Tsjechoslowaakse priester Josef Novotny ver- luiaard, dat de plotselinge dood an kardinaal-aartsbisschop rochta van.Litomerice het di er te gevolg is geweest van oruut optreden van de provin ciaal secretaris voor kerkelijke "Jen in Noord-Bohemen, Dla- betrokken secretaris voor kelijke zaken, Diabal, on- erwierp de kardinaal op 5 april aan een scherp verhoor cn oefende zware druk op m Dit verhoor, dat zes uur duurde, greep do leeds »eer verzwakte kardinaal zo crmtjjr aan dat h,.# wkele later aan een hersenbloe- ding overleed, aldus Novot- ny. V olkomen uitgeput moest kardinaal Trochta naar bed. Hij had een slechte nacht. In de vroege ochtenauren werd hij door een hersenbloeding getroffen als gevolg waarvan hij in de middag van 6 april overleed. Novotny besluit zijn brief aan Kuri Waldhetm met de opmerking: „Ik deel u deze feiten niet mee om een anti communistische hetze te voe ren, maar om u dringend te verzoeken uw persoonlijke en de aan uw functie verbonden invloed aan te wenden tenein de te bereiken, dat de Tsje choslowaakse autoriteiten de dooi haar zelf onderteJ.-»nde rhn-ter van de reeht-n van de mens ook zelf eerbiedigen". ROTTERDAM Het „be moeizuchtige" buitenlandse be leid va: het huidige kabinet is zee nadelig voor de Neder landse waterbouw- en bagger bedrijven, die een belangrijk oer l van hun activiteiten in het buitenland ontplooien. Na delig niet alleen voor dé be drijfstak in het algemeen, maar ook voor de talrijke daarin werkzame mensen. Dit heeft ing. A. de Neef, voorzitter van de raad van be stuur van de koninklijke Adriaan Volker groep B-V. verklaard tijdens de bekend making van de jaarcijfers van zijn bedrijf. De Adriaan Volker groep is een in Rotterdam gevestigde maatschappij, die zich in bin nen- en buitenland bezig houdt met baggerwerken, uti- liteits-, beton- en waterbouw gn leidingwerken. Het jaarverslag van Adriaan Volker toonde een daling van de netto winst van f 20.2 mil joen tot f 19 miljoen. De be langrijkste oorzaak hiervan is volgens de heer Dê Neef het feit dat er in Nederland te weinig werk is vooi zijn be drijfstak. Dit als gevolg van di beperkte investeringen van de overheid en van het be drijfsleven. hetgeen in de Randstad Holland tot structu rele werkloosheid zou hebben geleid. „Het afgelopen jaar hebben wij al verscheidene malen een strop gehaald door verslech terde buitenlandse betrekkin gen. Ik moge er dan ook op wijzen dat het buitenlandse beleid van het kabinet reke ning heeft te houden met hei feit dat de waterbouw- en baggerbedrijven internationaal gericht zijn", zo zei de heer D Neef. De Adriaan Volkergroep werkte in 1973 in Nederland, België, West-Duitsland, Span je, Australië, Brazilië, Curasao, India. Indonesië en Zuid- Afrika. De groep streeft er naar in de toekomst ook op- DEN HAAG Minister van der Stee van Landbouw en Visserij heeft weer de moge lijkheid geopend vati over heidswege een bijdrage te verkrijgen ter bevordering van de sportvisserij- Deze bijdrageregeling is van toepassing op projecten ter verbetering van het viswater en-of de visstand in dat water. Ook voor andere verbeterin gen ter bevordering van de sportvisserij kunnen tegemoet komingen worden verstrekt. Aanvragen' kunnen worden ingediend bij do directeur dei- visserijen, le Van den Bosch straat 4 in Den Haag. drachten te krijgen in de Ara bische (olie)landen, waarvan men verwacht dat zij binnen een jaar of twee veel geld zullen steken in infrastructu rele werken van amfibische aard- Dealer voor Raamsdonk e.o. GARAGE JANSEN RAAMSDONK B.V. Luitenambachtstr. 41, Raamsdonk. Tel. 01621 - 2991 GARAGE VAN RIEL Gen. Maczekstr. 8-14, Breda, Tel. 01600 - 33825 GARAGE H. GLERUM Flierstraat 104, Lage-Zwaluwe, Tel. 01684 - 430 Dealer voor Zeeuwsch-Vlaanderen GARAGE ED VOERMAN Paardenmaikt 15. Hulst, Tel. 01140 - 2104 AUTOMOBIELBEDRIJF a7v. d. WOU Tramstraat 37, Dongen, Tel. 01623 - 2619 APELDOORN (ANP) Er bestaat grote kans dat de be staande stadspost haar activiteiten uit gaat breiden naar een interlokale postdienst, aldus de heer A. W. W. Hattink van de stadspost Apeldoorn. Hij deelde dit mee naar aan leiding van het miljoenste poststuk dat gisteren door de stadspost Apeldoorn bezorgd is. Volgens de heer Hattink is in enkele steden in Nederland, een stadspost in oprichting, terwijl in Leiden reeds per 1 me: daarmee begonnen wordt. „Zodra er genoeg plaatsen in Nederland zijn met een eigen postdienst, om tot een interlo kale postbestelling te komen, dan zullen wij alles in het wérk stellen om daarmee te beginnen", aldus de heer Hat tink. Het argument voor de op richting van een interlokale p stdienst, is volgens de heer Hattink, dat de tarieven van deze postdienst 30-50 procent lager liggen dan die van de TT. Hij vindt het niet juist, dat de PTT haar monopoliepo- sitie gebruikt om de tarieven ongelimiteerd te verhogen. Generaal Antonio de Spinola de leider van de donderdag -evormde junta in Portugal, is wel eens een Portugese De Cautie genoemd die zijn tijd pij werd op 11 april 1910 te rtremoz, in het zuiden van ortugal, geboren als zoon van ee„ inspecteur-generaal van inauciën. Hij koos een loop baan bij de cavalerie. In 1930 wam hij op de militaire aca demie Twee jaar later trouw de hij. In de Spaanse burgeroorlóg iende hij als vrijwilliger. In die strijd voerde hij het bevel over bevoorradingscollonnes van de nationalisten van Fran co naar het front. In de twee de wereldoorlog bezocht hij in 941 als waarnemend het uifse front bij Stalingrad. ee jaar later voerde hij als '-piteia het bevel over een cavalerie-eenheid. Zijn diensttijd in Afrika be gon De Spinola in 1961, toen hij als luitenant-kolonel zich vrijwillig meldde voor dienst in Angola, waar toen juist de strijd tegen de guerrillabewe ging was begonnen. Ai spoedig kreeg hij bekendheid door zijn moed en bekwaamheid. In 1963 werd hij bevorderd tot kolonel en in 1964 tot brigade generaal, toen hij naar Portu gal terugkeerde. In 1969 kreeg hij de rang van generaal. Inmiddels was hij in I96S benoemd tot gouverneur en opperbevelhebber van Portu gees Guinee. Daar viel hij niet alleen op door de wijze waar op hij de strijd voerde, maar vooral ook door zijn werk op economisch en sociaal gebied. Hij vormde een congres voor het Guinese volk om het te betrekken bij de ontwikkeling van het land. Na vier jaar keerde hij in september 1972 terug naar Portugal waar hem het welkom voor een held ten deel viel. Hij ontving de hoog ste onderscheiding voor dap perheid. in bepaalde kringen zag men In hem de man die een begin zou kunnen maken met een oplossing van het kolonia le vraagstuk, zonder een poli tieke chaos of een burgeroor log te ontketenen. In zijn ge ruchtmakende boek, „Portugal en de toekomst", stelde hij de vorming voor vah een. federa tie van vier gelijkwaardige staten Portugal (of zoals' hij voorstelt: Lusitania), Mozam bique. Portugees Guinee en Angola. Elke staat zou een el- gen volksvertegenwoordiger moeten hebben, verantwoorde lijk aan een federaal parle ment. De federale regering zou belast moeten zijn met de zorg /oor defensie, financiën en andere federale zaken. De generaal schreef in zijn met zorg gedocumenteerde analyse van wat hij beschouw de ais wellicht de ernstigste periode uit de lange geschie denis van Portugal, dat hij niet van oordeel was dat hij „de wijsheid in pacht had". Hij drong er met klem op aan het vraagstuk te bespreken op zo ruim mogelijke nationale schaal. Volgens hem bevond Portugal zich in een impasse waaruit het land alleen door middel van een „Lusitanische federatie" zou kunnen komen. Op deze wijze zouden de overzeese gebieden onder de zelfde vlag en door dezelfde taal verbonden blijven. Zonder de overzeese gebieden, zo con cludeerde de generaal, zal Portugal V/orden gedegradeerd tot een „schimmig kanton van Europa". In zijn analyse wees de ge neraal ook op het groeiende internationale isolement van zijn land en op de grote eco nomische achterstand ten aan zien van de landen van de EEG. Hij vroeg zich af of er 'wezenlijke verbeteringen mo gelijk waren, zolang de mili taire uitgaven ongeveer de helft van de begroting opslok ken. De generaal die naar aanlei ding van zijn boek zijn functie van plaatsvervangend stafchef verloor, is een kleine, stevig gebouwde man, die onafschei delijk is van zijn monocle en zijn rijzweep. (Van onze redactie bui tenland) LISSABON —Zij dansten in de straten, claxonneerden, kochten champagne voor de opstandige soldaten... maar soms ook betaalden de men sen van Lissabon die de om verwerping van het rechtse regime vierden, hun uitbun digheid met hun bloed. Ge tuigen zeiden dat vijf van hen door de veiligheidspoli tie werden neergeschoten toen zij langs haar hoofd kwartier liepen, roepend „victorie, victorie weg met het fascisme". Verschei dene andere- werden neerge- maaid toen zij vanaf de tanks waarop zij geklommen waren, de politie uitjouwden dip door de ramen van een politiebureau naar de tanks van de opstandelingen gluur den. Maar dit waren vrijwel de enige incidenten. Voor de overgrote meerderheid van de duizenden die in de stra ten van de hoofdstad uiting gaven aan hun vreugde, was het roepen, drinken en la chen. Men droeg manden met eten en flessen aan voor de rebellerende soldaten. Men ging met de pet rond om champagne of rode wijn voor iien te kopen. „Ik heb nog nooit van mijn leven zoveel geluk gezien", zei een jong bureausecretaris die een demonstratie van een paar duizend mensen gade sloeg. Drijfnat van 'n gesta dige regenval wuifde de me nigte met Portugese vlaggen en ïeuzen met opschrikten als „weg met Caetano" en, „lang leve de 25ste april". Velen maakten het Churchil- iiaanse v-teken. Een groepje enthousiaste jongeren kreeg kritisch commentaar van ou dere voorbijgangers. Ken merkender was echter wat student Fernando Correira te zeggen had: „Het is nog te vroeg om te zeggen wat de militaire junta voor ons in petto heeft. Maar wat het ook is, het zal beter gaan. Het zou niet slechter kunnen zijn dan het was". Een collega, Joao Pinheiro, zei: „De mensen zijn met de soldaten. Alles zal beter gaan. De nieuwe regering zal een oplossing vinden voor de conflicten in Afrika". Voor de meeste Portugezen was het de eerste keer dat zij ongecensureerde kranten konden lezen en ongecensu reerde uitzendingen van ra dio en televisie konden vol gen. De kranten hadden een kader op de voorpagina waarin stond dat zij konden verschijnen zonder censuur vooraf'. Het dagblad Rcpubli- ca drukte berichten af die uit recente uitgaven door de censor waren geschrapt. Ook publiceerde het een vraagge sprek met generaal Antonio de Spinola dat twee jaar ge leden gegeven was op voor waarde dat het in zijn geheel of helemaal niet zou worden afgedrukt. Dat was de reden waarom het zolang was ach tergehouden. De wijsheid van het rege ringsbeleid in Afrika in liet gedrag brengend zei de Spi nola: „Is dit 'de Afrikaanse oorlog) een eerlijke prijs die Portugese jongens moeten betalen voor de fouten van hun voorouders?" De eens door de regering gedreven televisie-omroep gaf herhaal delijk nieuws over de op stand met de aankondiging „ongecensureerd". En via ra dio en televisie hoorden de Portugezen voor het eerst se dert vele jaren de vrijheids liederen van de componist Jose Alfonso waarvoor een verbod gold. (ADVERTENTIE) Dealer voor Zeeuwsch-Vlaanderen AUTOBEDRIJF DE OUDE Mr. F. J. Haarmanwe-g 56, Terneuzen, Tel. 01150 - 5755 Vertegenwoordiger: G, Lootens, tel. 01157 - 536 Dealer voor Etten-Leur e.o. GARAGE VAN DEN BOOMEN Oude Bredaseweg 35, Etten-Leur, Tel. 01608 - 2289 Dealer voor Oosterhout e.o. AUTOBEDRIJF A. SNEIJERS Bredaseweg 37 - 41 Nwe. Bouwlingstr. Oosterhout Telefoon 01620 -23434 Dealer voor Breda e.o. AUTOBEDRIJF JOOP FOKKEMA Deinzestraat 385, Breda, Tel. 01600 - 75137 70516 I (Van een onzer redacteuren) BRUSSEL België heeft weer een regering. Een klein, gedegen gezelschap van ministers (evenveel Wa- I len als Vlamingen) en staats- I secretarissen (aanzienlijk I meer Vlamingen - dit om 'de verkiezingsuitslag recht te i doen). De gemiddelde leef tijd van het nieuwe kabinet is 51 jaar en dat alleen al doet I verwachten, dat deze rege- ring niet voor een omwente- I ling in België zal zorgen. .Maar nog veel zwaarder I wegend voor die verwachting I is, dat België een uit confes- I sionelen en liberalen samen- I gestelde minderheidsregering t heeft: in de Kamer komt 1 premier Tindemans met zijn 1 ploeg rijf stemmen te kort. Vandaar dan ook, dat de hete I' hangijzers in de Belgische politiek (o.m. abortus en ge- westvormiag) zijn doorge- schoven naar nieuw op te richten commissies. I' Daamee hoopt Tindemans zijn regering door de periode tot aan het zomerreces (half juli) te loodsen.Pas op 8 oktober beginnen de rege ringsbezigheden dan weer en het is duidelijk, dat Tinde- mans verwacht van die peri ode gebruik te kunnen maken om zijn regering aan een meerderheid in de Kamer te helpen. Met andere woorden om de coalitie uit te brel- I den Dut is wellicht een voor Nederland wat merkwaardi ge gang van zaken, maar de j voorgeschiedenis van ae vor ming van deze Belgische minderheidsregering geeft toch alle aanleiding om deze veronderstelling uit te spre- 1 ken. We hebben al eerder ge schreven, dat Tindemans een I buitengewoon knap politicus is Hij heeft dat in zijn for- j matieonderhandelingen nog eens gedemonstreerd. Eerst heeft hij geprobeerd om de oude coalitie tussen CVP, li beralen en socialisten nieuw leven in te blazen. Dat was eigenlijk meer pro forma, omdat de formateur ook wel begreep, dat deze coalitie op dit moment, zo vlak na de verkiezingen en de felle uit spraken' in de strijd daar voor, toch geen haalbare kaart was. Daarna heeft hij onderhandeld met de socia listen. Maar de socialische partij," intern zeer verdeeld, had kennelijk gekozen voor een harde opstelling: ze is uit het overleg getreden en daarmee heeft ze impliciet besloten in de oppositie te gaan. Er restten formateur Tindemans toen nog maar twee mogelijkheden: samen gaan met de liberalen en met dq federalistische taaipartij en of alleen met de libera- iOri. Hij heeft de eerste moge lijkheid zeer terdege onder zocht. Voor België was dat een historisch moment: voor het eerst kregen de taaipar tijen nl. de gelegenheid mee te praten over de vorming van een regering. Het „con claaf van Steenokkerzeel" heeft niet tót het 'gewenste resultaat geleid. Maar hele maal negatief was de con frontatie met de taaipartijen niet. Tot veler verrassing bleek nl, dat zij over een heleboel zaken nagenoeg ge lijk dachten en bovendien bereid waren om constructief mee te werken. Iedereen, die het conclaaf heeft bijge woond, is onder de indruk gekom'en van het opbouwen de klimaat, dat er heerste. Maar België zou België niet zijn als Brussel geen roet in het eten had gegooid. De Franstalig e FDF-RW eiste een zo ongehoorde uitbrei ding van de Brusselse agglo meratie tot een Franstalig gewest, dat de Volksunie en de CVP wel nee moesten zeggen. Maar desalniettemin is op Steenokkerzeel de basis ge legd voor een zinvolle sa menspraak en is er 'begrip gekweekt voor eikaars stand punt. Inmiddels premier ge worden Leo Tindemans heeft daar zijn verwachtingen voor een langdurige regeringsperi ode op gebouwd. Want zijn minderheidsregering moet het nu hebben van het gedo gen van de taaipartijen. Uit de socialistische hoek kan hij weinig anders dan harde op positie verwachten. Dus als hij zijn regering tot het zomerreces wil red den dam moet hij wel reke nen op de welwillendheid van Volksunie en FDF-RW. En in de zomer kan er op nieuw worden gepraat. Niet alleen met de taalpartijeu, maar ook met de socialisten. Achter de schermen wordt in socialistische kring al heftig gegooid met verwijten over de keuze voor de oppositie en de kans is niet uitgeslo ten, dat de gematigden als nog de overhand krijgen. Ondertussen krijgt de re gering Tindemans meteen al de eerste pil te slikken: de rijksbegroting vertoont een gat van ruim een miljard gulden. Er is in België waar schijnlijk nog nooit zo hard gewerkt om dat gat weg te werken Dit alles in aanmerking genomen mogen de Belgen er op rekenen, dat er niet zo veel zal veranderen de ko mende maanden. Zoals al ge zegd luidt het motto van de ze regering: zachtjes aan dan breekt het lijntje niet. Dat blijkt ook uit het regeerak koord, dat o.m. vermeldt: scherpe controle op de prij zen, de oprichting als semi- staatsbedrijf van een olieraf finaderij en een petrochemi sche industrie in het Luikse, oprichting van een commis sariaat' voor energie, veralge mening van de veertigurige werkweek en van de vierde vakantieweek, vereenvoudi ging van de kieswetgeving, zes maanden legerdienst en de opnichting van Commis sies voor de bestudering van het abortusvraagstuk, de plu ralistische school, terwijl het hele vraagstuk van de ge- westvorming op een heel laag pitje wordt gezet. HANS LUTZ AUTOBEDRIJF DONKERS otf. Mazdadealer Dorpsstraat 41 - Chaam - Tel. 01619 - 228

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11