he^ olL v 50 jaar Wjljl Vandaag Hasj-schip neemt voor 20 min. mee de diepte in „MP TOCH NOC ONVERWACHT" Dagblad pers in problemen door Zweedse papier staking dreigt met stop toevoer ELTINK opman de kok bv Generaal De Spinola aan hoofd junta Westerschelde geeft weer sak hasj prijs Kituur Petitie uit Oostburg naar Italië De „Rotterdam" aan de grond jfeiGSgtthm»» Overwinning NA SPECTACULAIRE JACHT OP NOORDZEE Ambassaderaad jhr. Boreel vanuit Lissabon Liz Taylor en Burton gaan toch scheiden Dankuwel - Alstublieft MEUBELEN uTw.feartaal; 1 7,83 per maand. nummers 40 cent. ^"üOTsmaatUappy De Slem RV, ^^Kl6, Breda VRUE ZEEUW VRIJDAG 26 APRIL 1974 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V 27e jaargang No. 8335 :^:P; W"' f 'y A (Van een onzer verslaggevers) AAG —Mr. G. A. iresident van de Ko- Shell Groep, heeft •land.se regering gis- op het punt van de openlijk onder druk gezet Voor ide vergadering van aandeelhi 3 zei mr. Wag- üeritó'hed grootste gevaar dat de oliSidustrie bedreigt js dat zij|in een dwangpositie enerzijds hoge lastinjgen, opgelegd door ex- ■rtlanden. en anderzijds prijs- in importlandcn ;de kostenstijgingen n worden doorbere- fcdelijk ook doelend [rland voegde de heer iaraan toe dat dit in den reeds het geval uiteindelijk zullen jbgen de feiten onder ien zien dat de kos- (eïmporteerde ruwe or het grootste deel ïgen bestaan, moe- en gecompenseerd. St niet, dan komt er aan de olie-invoer", Wagner. ij dinsdag j.L voor- s het sluimerende ssen de regering en ^^^latschappi.jen over de verhoging van 1 maart nog verder Koeten worden opge- trokkenlmit deze uitspraak van de Bheli-topman duidelijk opgéaaifl. "VERTENTIES) verleden. Het is nog tte blikken. ize voorgeschiedenis in veel voorbeelden te en geen pluim op onze stelling tenvolle heeft e bezig zijn en de ling komen. bouwbedrijf en staalt zijn ring. Deinst voor geen (te concurreren met sdrijf het voordeel dat we f onze opdrachtgevers 1 een goedo «service Aan onze abonnees en adverteerders Infcgenstelling tot het gebruik in de voorgaande jaren zal onze krant op dinsdag 30 april a.s. (Koninginnedag) NIET ver schijnen. De beslissing om niet te verschijnen hebben wij zeer negen onze zin moe ten nemen omdat de pa- piervoors ening van ons blad F door de haven staking in Zweden, waar over de redactie u elders op kieze pagina infor meert, zeer ernstig aarige- taÉwordt. Wij lertrouwen, dat u be grip zult hebben voor de ze maatregel. De directie dlaan 69, bergen op zoom telefoon 01 640-37755" LEGER VERJAAGT PORTUGESE MACHTHEBBERS (Van onze redactie buitenland) LISSABON Premier Marcello Caetano van Portugal is gisteren afge zet via een militaire op stand die voornamelijk door majoors en kapi teins werd geleid. De macht in het land is over genomen door een mili taire junta waarin gene raal Antonio de Spinola de sterke man lijkt te zijn.. De opstand was het gevolg van een groeiend onbehagen binnen het Portugese leger over de reeds 13 jaar durende koloniale oorlogen iu Afrika en het gebrek aau democratische vrijheden in eigeii land. Deze staatsgreep, die voor zover bekend bijna onbloe dig is verlopen, belooft een einde te maken aan bet langste dictatoriale bewind (veertig jaar) in West-Euro- pa. Maar de meeste wester se waarnemers zien aan de andere kant nog geen „nor male" westerse democrati sche verhoudingen van de ene op de andere dag m Portugal. De nieuwe leiders hebben een program van democratise ring aangekondigd en vrije verkiezingen in het vooruit zicht gesteld. De militaire jun ta blijft aan de macht tot deze verkiezingen kunnen worden gehouden. Wat het lot zal zijn van de afgezette premier Cae tano en president Americo Thomaz is nog niet duide lijk. Een juichtende menigte die naar schatting uit verscheide ne duizenden mensen bestond, was gistermiddag getuige van de laatste acte van de opstand die in totaal 14 uur duurde - de overgave van Caetano en leden van zijn regering bij het in het centrum van Lissabon gelegen Carmopaleis, een vroeger klooster dat diende als hoofdkwartier van de rege ringsgezinde republikeinse na tionale aarde De Portugese avondbladen verschenen gisteren met enor me koppen op de voorpagina om de opstand van de strijd krachten te melden. Ze gaven talrijke details over de ge beurtenissen in de loop van de dag en presenteerden de infor matie alsof er totaal geen cen suur meer bestond. Deze over vloed aan informatie over na tionale ontwikkelingen had men sinds talrijke jaren niet meer geconstateerd. Regeringswoordvoerders lie ten in de ochtend en vroege middag nog weten dat de re gering poosde de situatie on der controle te krijgen. Maar geen woordvoerder was meer bereikbaar toen de opstandige eenheden de overwinningsver- klaririg uitgaven. De rebellerende troepen zei den dat de 79-jarige president 0 Het spannendste moment gisteren in Portugal: legereenheden en publiek op het plein voor de kazerne, waarin premier Caetano zich bevond. Door luidsprekers schalden oproepen aan Caetano zich over te geven. Thomaz werd* astgehouden op het hoofdikwar - jc ",ii- litaire politie. (Al otamuni- qué's die door de militaire be weging werden verspreid, viel niet op te maiken wie aan het hoofd stond van de opstand. Maar toen Caetano ziich over gaf, meldden militairen via luidsprekers dat hij zijn macht had overgedragen aan generaal Antonio de Spinola (69) de Afrikaanse oorlogsheld die twee maanden geleden door Caetano als plaatsvervangend stafchef was ontslagen. Dat publicatie van zijn boek waar- ontslag was het gevolg van de in De Spinola zei dat de ant:- guerilla-oorlogen in Afrika niet met militaire middelen konden worden gewonnen en waarin hij opriep tot democra tische hervormingen. Generaal De Spinola (69) liep door de juichende menig te naar het Carmopaleis om de overgave van Caetano te aan vaarden. De menigte schreeuwde: „Overwinning, overwinning" en „Vrijheid, we hebben de vrijheid gewon nen". Het ontslag van de met een monoole uitgeruste generaal, die een bevelhebber in Portu gees Guinea was, leidde in maart tot een mislukte op- sland van jonge officieren. Zijn tegen de regering gerich te standpunten, neergelegd in het boek Portugal en de toe- Komst" hebben hem gemaakt tot held van de tegenstanders van Caetano, zelfs al heeft Spinola ideeën die in westers opzicht nog verre van liberaal zijn. De overgave van Caetano kwam twee uur nadat een uJ-l timatum van de opstandelin-j gen (om 14.30 uur onze tijdi was verlopen. Toen de reou- blikeinse garde die het Carmo verdedigde, bleef weigeren zich over te geven, beschoten de militairen het gebouw kor te tijd met een licht kanon en machinegeweren waarna met een tank de poorten werden geramd. „Geef je over. we hebben volop dynamiet" lieten de militairen via luidsprekers weten. Kort daarna kwam de hekendmaking van de overga ve. Het bloedigste incident deed zich voor vlakbij het Carmo paleis waar een groep jonge lui, die demonstreerde len eunste van de opstandelingen, door veiligheidsagenten werd beschoten. Een onbekend aan tal slachtoffers werd volgens ooggetuigen een nabil gelegen politicbureau binnenge bracht BUIIG Wisselend bewolkt met plaatselijk een bui. Matige noordoostelijke wind. Maximum tempe raturen tussen 8 en 13 graden. STAD EN STREEK Conflict in rijschool wereld. Pagina 3 SPORT Schuiten veroorzaakt rdzie in zijn ploeg. Pagina 17 en '«centen van de Koningin Wilhelmina Rijksscholenge meenschap in Oostburg heb- hen een petitie gericht aan de eerste minister van Italië, waarin wordt aangedrongen op het stopzetten van de massale vogelvangsten, die in dat land nlaa'svinden. De netipp werd door 183 personen onderte- kend. «IJlijprtiWlllPiHMHbhi "«Iff «IjjfFjjl*- - (Van onze redactie binnenland) DEN HELDER —Aan een spectaculaire jacht op het hasj-smokkelschip Lammie is gisteravond een even specta culair einde gekomen, doordat de eigen bemanning het schip, een kotter, zelf tot zinken heeft gebracht. De rijkspolitie vermoedt dat met het nabij Vlieland gezonken schip onge veer acht ton hasj de diepte in gegaan is. Gisternacht had het schip bij Callantsoog twee ton hasj gelost. De ontdekking hiervan vormde het sein tot een grootscheepse jacht op de smokkelaars, waarbij zelfs het fregat Wolf en de jager Hol land van de Koninklijke mari ne werden ingeschakeld. De totale waarde van de scheeps lading hasj wordt gesc* n* op 15 tot 20 miljoen gulden. De drie mannen die op de Lammie voeren zijn aan boord van het douaneschip Zee-arend geno men. Toen de bemanning van het smokkelschip gisternacht bij het lossen nabij Callantsoog in de gaten kreeg, dat de kust niet meer veilig was, is het in noordelijke richting weggeva ren. Op verzoek vam de rijks politie heeft de commandant 0 De Lammievlak voor haar ondergang gisteravond. zeemacht Nederland het fregat Wolf achter het smokkelschip aangestuurd. Hoewel de mari nemensen het smokkelschip een schot voor de boeg hebben gegeven, de bemanning ver scheidene malen hebben toege roepen zich over te geven, traangasgranaten in het stuur huis hebben geschoten en ten- slitte met geweren op enkele delen vain de viskotter hebben gevuurd, gaf de bemanning zich niet over. (Vervolg op pagina 15) (V: onze ver slaggever) LISSABON Onder de cir ca 600 Nederlanders die in Lissabon en omgeving wo nen, (er wonen er 800 in totaal in Portugal) heeft de staatsgreep geen paniek ver oorzaakt. De situatie was op het moment dat wij telefo nisch contact kregen niet de Ambassaderaad, tevens hoofd der consulaire afdeling jhr. mr. Boreel, donderdagmiddag half vijf, rustig. Jhr. Boreel meldde een stad vol lege straten, waarin nau welijks ets te doen is. Als de staatsgreep slaagt, en daar was toen wij met jhr. Boreel belden, nog geen zekerheid over, zal e. weinig verande ren voor de Nederlanders. Jhr. Boreel: „Met de Neder landers is niets aan de hand. Ze hebben gehoor gegeven aan de onroen van de radio zenders die allemaal in han den 'an de opstandelingen zijn en die het advies geven om rustig thuis te blijven. (Van een onzer verslaggevers) STOCKHOLM De papier leverantie aan de dagbladpers in heel West-Europa dreigt in groot gevaar te komen door een staking van 2700 havenar beiders in 27 Zweedse havens waaronder die langs de Noord- Oostzee waar het papier ver scheept wordt. De havenarbeiders zijn uit het Transportarbeidersverbond getreden omdat zij vinden dat dit verbond hun belangen on voldoende behartigde. Do werkgevers hebben een ar beidsovereenkomst met het verbond gesloten. De afge scheiden havenarbeiders, die een nieuwe havenarbeiders bond hebben opgericht, zijn het daarmee niet eens. Zij willen afzonderlijk met (la werkgevers onderhandelingen iets wat het Transportarbei dersverbond probeert te voor komen. De voorzitter van de haven arbeidersbond heeft gezegd pas met de staking te zullen stoppen, wanneer de nieuwe bond wordt erkend. Partijen houden er rekening mee dat het een hard en langdurig eon flict gaat worden. De directeur van de Zweed se exportvereniging heeft reeds verklaard dat de staking een groot gevaar inhoudt voor ae exportindustrie. Nederland verbruikt per jaar 466.000 ton krantepap>r Twintig procent daarvan komt uit Zweden. De staking zal veel kranten- bedrijven in West-Europa in ernstige moeilijkheden kunnen brengen. Dagblad De Stem. dat voor een deel eveneens op het Zweedse papier is aange wezen, heeft in verband met de precaire situatie reeds moe ten hesluiten de krant op ko- ninginnedag, tegen het aan vankelijke voornemen in. niet te laten verschijnen. HOLLYWOOD (UP1) Elizabeth Taylor en Richard Burton zullen hun tien jaar geleden gesloten huwelijk la ten ontbinden. Zij hebben dit gisteren door hun gezamenlij ke vertegenwoordiger, de ad vocaat Aaron Frosch. bekend laten maken. De verbindingen met Neder land zijn uitstekend. We zijn regelmatig gebeld door ver ontruste lumiiieieden. Op straat zie je nauwelijks mensen. De bevolking rea geert praktisch niet. Er zijn geen scènes. Vanmorgen (donlerdag) is er een beetje geschoten heen en weer in de binnenstad tussen tanks van de regeringsgetrouwen en van de opstandelingen, maar voor zover wij konden nagaan zijn er geen doden en gewonden gevallen. Wij kunnen moeilijk beoor delen of de staatsgreep ge slaagd is, omdat alle infor matie van de opstandelingen komt, die de zenders in hun macht hebben. De regering heeft geen kans gekregen om een communiqué uit te stu ren. „egeu één uur zijn de winkels dichtgegaan en de banken bleven gesloten. Er is praktisch geen verkeer". De •ieéerlan'ise ambassade in Lissabon heeft geen ver zoeken gekregen om bescher ming van de Nederlanders. die de zaak vrij laconiek schijnen op te nemen. De meeste in Portugal woonach tige Nederlanders zijn werk zaam in de handel. De staatsgreep is volgens jhr. Boreel nog vrij onverwacht gekomen, ook al zat er de laatste tijd „iets in de lucht". „Woensdagavond is Thomaz (president Thomaz, de ultra conservatieve admiraal tegen wie de staatsgreep gericht is. Red.) nog naar de Antiek beurs gegaan. En dat zou hij niet gedaan hebben als hij iets had vermoed. Wij kun nen hier op het ogenblik weinig doen. Als je met je neus er bovenop zit, is het niet zo spectaculair als van buiten gezien. De zaak is on overzichtelijk, maar het gonst van de geruchten. En de teneur van die gerlchten is, dat de staatsgreep is ge lukt. Het nieuwe regime zal het dagelijks leven wat de Nede -'anders betreft niet veranderen", aldus jhr. Bo reel. 173 De gisteren gevonden zak hasj. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Gisteren is weer een fikse hoeveelheid hasj uit de Westerschelde te voorschijn gekomen. Twee sportvissers ontdekten 's mid dags in de Westerschelde ter hoogte van De Griete een ju ten zak die zij binnenboord haalden. Bij controle bleek de zak linnen pakjes hasj te be vatten met een totaalgewicht van tussen 20 en 25 kg. De waarde wordt geschat on rond een ton. De hoeveelheid hasj werd door de sportvissers aan de gemeentepolitie in Terneuzen overgedragen, die het spul veilig achter slot en grendel heeft opgeborgen. Het - voor de tweede keer dat langs de kust in Zeeuwsch-Vl-aanderen hasj werd gevordem. Maandag von den schoolkinderen in Hoofd plaat een juten zak met 13 kg. evenals in Terneuzen verpakt HAMILTON (UPI) De 38.000 ton metende Rotterdam van de Holland-Amerika Lijn is gisteren bij Bermuda op een rif gelopen. Hij maakt met 990 toeristen een reis van New York naar West-hidië. Sleep boten proberen het schip vlot te krijgen. in linnen zakjes van ongeveer een half pund. De rijkspolitie te water heeft gisteren, naar aanleiding van de vondst in Hoofdplaat, de gehele dag de kust afge zocht.' Deze zoekaotie leverde tot gisteravond nog niets op. Niet bekend is of deze hasj- vondsten in verband staan met de hasjlading van het smok kelschip Lammie, waarover el ders op deze pagina wordt be richt. (ADVERTENTIES) Wij, van Krommenie, nGFta- Wij, van Krommenie, danken de Nederland- bieden alle Nederlands® se Vereniging van ft.huisvrouwen Novilon Huisvrouwen dat zij lAwM/ a van Krommenie aan: de Novilon als enige o vfir* ffi/ enige vloerbedekking- vloerbedekking liet O wet liet Gouden Gouden Keurmerk Keurmerk. Eis het heeft toegekend. garantiebewijs, Novilon van Krommenie. De enige vloerbedekking* met 't Gouden Keurmerk en garantiebewijs* (g) WYCHEN (bij Nijmegen) aan de rijksweg Nijmegen-Den Bosch Tel. (08894)21.22 lilf

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 1