8 Dekkers winnaar eerste etappe fl®fffaE$cr /aart Duitse persZege Feyenoord verdiend VAN DE BUNDER NU Al KANSLOOS Tulpen- rallye sterk bezet Leeds na nederlaag Liverpool kampioen Als uw hart u werkelijk ter harte gaat wil km tot km n Nieuw rooksignaal. Blessure Van den Broek Zege van Karpov Sporttoto vele extra's vang lectrum gezinsatlai POINT Behop reetman TOTTENHAM WIL DAG EERDER SPELEN ENKELE PERSONEELSLEDE) Becel, goed voor hart en bloedvaten sport :tra 1 tra 2 tra 3 tra 4 tra 5 tandel n Doelder B.V., Willem II introduceert nog meer ongematteerd. 126 april 1974 HUITEN OORZAAK VAN UZIE IN KETTING-PLOEG e aflevering - kleurendruk ooa», spapier-is voorzien van eenfoT slag, waarop een prachtige tweede deel van de omslag is» jurgetrouwe reproduktievane» orische land-, stad- of zeekaart alecteerd uit museaverzameling* leur geïllustreerd informatie-^ natiemateriaal over alle landenfc] ■erzamelband is luxueus uitga ir reliëfdruk. Een gemakkelijklTl eren bindsysteem waarborgt eetI opberging van de 12 afleverino al 268 groot-formaat pagina's. Ie eerste aflevering - die nu nogrt (rijgbaar is - ontvangt u een gratis eldwandkaart op posterformaat lïratis weri (Van onze sportredactie) SMEER Al op de eerste serieuze koersdag in Olympia's Tour is er ruzie ont- fin dc formatie van Ketting, tot nu toe zonder meer de sterkste ploeg in de fOorzaak van de herrie was de rol, die Roy Schuiten speelde in de beslissende j met de verrassende Amstel-renners Ad. Dekkers (winnaar van de etappe nieuwe leider) en Adrie van Houwelingen. Schuiten sprong vijfendertig kilometer het einde van de rit AmsterdamZoettermeer (honderdnegenentwintig kilometer) de even tevoren ontsnapte Dekkers met Van Houwelingen aan zijn wiel. De orter beperkte zich daarna niet tot meerijden, maar steunde de vlucht daadwer kelijk met veel kopwerk. „Vooral in het begin heeft Schuiten veel gedaa»", aldus de daarmee uiteraard bijzonder contente Dekkers. Dal Schuiten zich ontzettend inspande om de vlucht te doen slagen, namen zijn ploeggeno ten en ploegleider Wil Lam- brichts hem bijzonder kwalijk, bamfcriciir „We moesten in de eerste plaats aan het ploe- genkfessenuut denken en in de tweede plaats aan een etappe kzege. Schuiten had zich in een fauteuil naar de finish kunnen laten dragen. Dan had hij in de sprint beslist kans gehad". Lambrichts sommeerde Schuiten bij het binnenrijden van Zoetermeer, met ongeveer ÜO^Bometer voor de boeg, met fleer over te nemen. Het gebaar dat bij Schuiten in slechte aarde viel. Schuiten: „Ik Strong uit de kopgroep weg op het moment, dat Dek kers fiihnel. Toen ik met Van ^^^Bingen bij hem kwam, doorgegaan- Ik hield ipo er maar in, omdat ïstel renners niet zo ijden. Pk ben vooral e palletfabriek en houtzageril wij EG 3 - AXEL - TEL. 01IÜ t nieuwe dubbelstalenbofj Interieurspeelalist k 01140-4120 Kloosterzande-teLOlt#1" [ometer: In Amsterdam Li02 renners van start 129 km. lange rit naar neer. lometer: het peloton in drie stuikken. Er een kopgroep van 27 onder wie leider en drie ploeisgeno- 27Brilometer: Een jachtgroep vani 17 renners bereikt de vluchter De leidersgroep, be staande uit 44 man, heeft een vooriprong van 3'5 seconden °P hf peloton. 36 kilometer: Voorsprong opgelopen tot 45 seconden. Breure (pech) wondt gelost uit eerste groep. 39. kilometer: De kopgroep is geslonken tot 23 renners. Onder hen leider Snoeying en Raas. Voorsprong 15 secon den. 5» kilometer: De tweede groep bereikt de vluchters- Het Beidende peloton telt on geveer 60 renners. Ï8| kilometer: Tien renners BlÉprreren. Onder hen Snoey ink,! zijn ploegmaats Aling, Van; der Hoek en Schür, en Raas ^kilometer: 16 man achter- kalen de vluchters onder wie Schuiten, Lenferink, Van Dijk. Broere en Frainken. 87 kilometer: Valpartij in de kopgrcHvaardoop drie ren- ner* achterop raken: Schür, dflÉlpie Groen en Van Dijk. 9<| kilometer: Schür en Van krijgen weer aansluiting Jflet'de kopgroep. 93 kilometer: Franken wordt gelijst uit de kopgroep. 94 kilometer: Aanval van de Amstel-renner Dekkers Van Houwelingen en Schuiten ko men bij hem. 191 Kilometer: Voorsprong van de dirie koplopers 30 se conden. 123 kilometer: Voorsprong 1 mm. 40. 129 kilometer: In Zoeter meer zegeviert Dekkers voor Schuiten en Van Houwelin gen. De de uw omzet ze lezers helpen vaart er in te bren9e> ^JANADA (ANP) Eric Leman heeft tweede etappe gewonnen van J ronde van Spanje. Hij leg M de 187 kilometer van Al hjeria naar Granada gisteren *f in ij uur 13 min, 4 sec. De «Msmau Bernard Thevenet die tweede werd, nam de lei derstrui van de Belg Roger swerts over. pwben Karstens werd, met een achterstand van ruim elf minuten op de etappewinnaar De uitslag van de tweede «appe is: 1 Len-an (Belg. 3 Thevenet (Fr s'iïr- 3 Perurena (sd) 6.13.09; 4 Delisle (Fr.) 6.13.11 hAbilleira (Sp) 6.13.14; Ocana (Sp.) 6.13.17; 3 Dan- quillaume (Fr.) 6.13.20; 9 Lasa tSp.) 6.13.20; 10 Agostinho Port.) 6 13 24; 70 Karstens (Ned.) 6.24.16. doorgegaan om punten te ver zamelen voor de witte trui (wordt gedragen door leiders van het combinatie-klassement - red.). Toen de voorsprong een minuut bedroeg, kwam de ploegleiderswagen langs en zei Lambrichts dat ilk me in moest houden voor het ploegenklas- seiment. Dat betekende een enorme teleurstelling voor me Tenslotte heeft Ketting ge zegd, dat we de eerste drie dagen onze eigen koers moch ten rijden. Het ging er nvj om, zoveel mogelijk seconden te pakken. De ellende is ge woon, dat wij teveel A-ren- nens in de ploeg hebben". Teleurgesteld was ook zijn ploeggenoot Herman SnoeyinK. Niet zozeer over het feit. dat hij uit de oranje-trui was ge reden als wel over de wijze waarop dat gebeurd was. „Ik heb er nogal de pest in", aldus de Denekampse onderwijzer. „Dat mag toch niet gebeuren doordat Schuiten zich uitslooft in een kopgroepje". Dat overi gens de eerste etappe een compleet, succes voor Amstel werd, was een blamage voor de Ketting-ploeg. Ketting had nl. al zijn zes renners in de kopgroep, die 50 kilometer voor het einde werd gefor meerd, toen 16 man (onder wie Schuiten en Lenferink) zich bij de 13 leiders voegden. Met het nummerieke- en kwa litatieve overwicht, dat Ket ting had, had het natuurlijk nooit mogen gebeuren, dat de ploeg van Hermann Krott, die notabene met maar twee ren ners in de kopgroep vertegen woordigd was, de toon aangaf in de finale. In die slotfase deed Adrie van Houwelingen (20) het meeste werk, nadat Schuiten tot de orde was ge roepen. Dat kwam ook al, doordat Ad Dekkers (even eens 20) niet helemaal fit meer was. „De laatste tien ki lometer kampte ik met kramp", aldus Dekkers, die een waterdichte afspraak met Van Houwelingen had ge maakt over de wijze waarop Schuiten gemangeld moest worden. Dekkers: „De af spraak was, dat Van Houwe- 'ingen zou proberen te sprin gen hij heeft, een keer ge demarreerd, maar werd door Schuiten teruggepakt en als dat niet lukte de sprint voor mij zou aantrekken. En dat is ook gebeurd. Op 500 meter voor de finish. Op 200 meter voor de streep ging Schuiten over hem heen. Toen kon ik gemakkelijk winnen met een laatste jump". Het succes van Amste] komt als een verrassing, want Her man Krott, die Gerrie Knete- mann kwijt raakte aan de prof-formatie van Gan-Mer- cier, is zijn ploeg helemaal opnieuw aau het opbouwen met jonge, maar wel veelbelo vende, renners. „Dekkers is een bevestiging voor mij en V Van Houwelingen een openba ring", aldus een zichtbaar ver genoegde Herman Krott HEIN GROOTHUIS De uitslag van de eerste etappe is: 1 Dekkers (Ams.) 129 km. in 2 uur, 45 minuten 17 seconden (met bonificatie (met bon. 2.45.07); 3 Houwelingen (Ams.) z.t. (met bon. 2.45.12; 4 Raas (Erp) 2.46.23 5 Van der Kruys (Erp) z.t.; 6 Pronk (Del.) z.t-: 7 Kuys (Bos) z.t. 8 Van den Hoek (Ket, z.t.; 9 Schür (Ket) z.t.; 10 Koot (Erp) z.t.; 11 Lenferink (Ket) 2.46.31; 12 Van Gerwen (Mil) z.t.; 13 Smit (Bos) zt.; 14 Van Trigt (Mie) 2.46.34; 15 Aling (Ket) z.t.; 16 St.-Nieolaas (Ovi) z.t.; 17 Hallam (GB-Hef) z.t.; 18 Roelof Groen (Mie) z.t.; 19 Van der Spiegel (Del.) z.t.; 20 Lunenberg (Erp) z.t.; 21 Van Katwijk (Hef.) z.t-; 22 Schui tenmaker (Cab) z.t.; 23 Van Dijk (Mil) z:t.; 24 Broere (Vic) z.t.; 25 Snoeyink (Ket z.t.; 32 Tak (Mil) 2.48.35; 33 Van Dongen (Cab) z.t.: $3t4't»/2 van Dongen (Cab) z.t.; 34 Strobbe (Hef) z.t.; 40 Van Bragt (Vic) 249.30; 41 Van de Bunder (Hef) z.t.; 48 Huijzen (Vic) z.t.; 50 Franken (Vic z.t. 76 M. Venix (Mil) 2.53.55; 78 J. Cooremans (Vic) z.t.; 79 T. Venix (Mil) z.t., 97 en laat ste Tli. Joore (Vic) 2.55.19. Na de proloog en de eerste etappe ia het algemeen klasse ment; 1 Dekkers (Arms) 4 uur 17 minuten 4 seconden; 2 Schuiten (Ket) 4.17.09; 3 Van Houwelingen (Ams) 4.17.14; 4 Snoeyink (Ket) 4.18.21; 5 Smit (Bos) 4.18.23; 6 Koot (Erp) 4.18.25; 7 Schar (Ket) z.t.; 8 Pronk (Del) zt.; 3 Van der Kruys (Erp) z.t.; 10 Raas (Erp) z.t.; 11 Van den Hoek (Ket) z.t.; 12 Kuvs (Bos) z.t.: 13 Van Trigt (Mie) 4.18.31; 14 Lenferink (Ket) 4.18.33; 15 Van Gerwen (Mil) z.t.; 16 Van Leeuwen (Del.) 4.18-36; 17 Bruesslng (Hef) z.t.; 18 Van Katwijk (Hef) z.t.: 19 Van Diik (Mil) z.t.; 20 Broere (Vic) z.t 30 Van Dongen (Cab.) 4.20.37: 34 Strobbe (Hef) z.t.; 35 Tak (Mil) z.t.; 45 Van de Bunder (Hef) 4.21.32; 51 Huij zen (Vic) z.t.; 54 Franken (Vic) z.t. 58 Van Bragt (Vic) z.t.; 75 M. Venix (Mil) 4.25.57; 76 T. Venix (Mil) z.t.; 78 J. Cooremans (Vic) z.t. en 97 en laatste Th. Joore (Vic) 4.27.21. .WW Ad Dekkers juicht. Naast hem de geklopte Roy Schuitenter wijl op de achtergrond Dekkers' ploeggenoot Van Houwelingen ook feest viert. HAMBURG (ANP) On der de kop :"Stuttgart Het fi nale schieten" schrijft de "Hamburger Morgenpost" over Stuttgart-Feyenoord: „Voordat de wedstrijd begon had Stuttgart zich erg zelfver zekerd getoond. De achter stand van slechts een doelpunt moest op eigen veld gemakke lijk goed gemaakt kunnen worden. Maar van deze zelf verzekerdheid was op het veld niets te bespeuren.... Schoen maker had reeds in Rotterdam de twee treffers gescoord, maar dat schenen de Stuttgar- ters vergeten te zijn. Na een zwakke eerste helft liepen zij direct na het begin van de tweede helft in een counter, waaruit Schoenmaker vrij ge makkelijk 20 kon maken. Toen was in feite de striid beslist". In "Die Welt" staat; "In de sterkste opstelling zou Stutt gart sterk genoeg moeten zijn de Nederlanders op te sluiten, Maar bij de kleinste tegen stoot raaikte de defensie in pa niek. Aan de ene kant bleek de physieke kracht van de Rotterdamse verdediging te groot, want het doel werd voortreffelijk afgeschermd, aan de andere kant faalde de Duitse tactiek. Ondanks de druk die Stuttgart uitoefende kreeg de ploeg practisch geen enkele rieële scoringskans. De Feyenoorders benutten de kansen wel en dat was door slaggevend". Het blad „Bild" schrijft onder de kop: "Stormloop kwam te laat"; "VFB Stuttgart heeft het ni»t gehaald. De 2 1 achterstand die in Rotter, dam was opgelopen, bleek een te grote belasting te zijn voor de ploeg. De Stuttgarters ont ketend en weliswaar in de tweede helft een ongelooflijk offensief, maar toen leidden de Nederlanders reeds met 2— 0. "Het blad vervolgt dan:"en uitgekookt speelden die Rot terdammers. Tot leedwezen van de toeschouwers grepen zij na hun eerste treffer iede re kans aan het spel te onder breken". De Stuttgarter Nachrichten schrijft:"VFB Stuttgart kent als troostprijs het half miljoen gulden dat geïncasseerd is en de wetenschap dat de ploe internationaal meer aanzien heeft gekregen door het berei ken van de halve finales in het Uefa-cuptoernooi Feye noord bezat echter de beste ploeg. Dat werd reeds in Rot terdam gedemonstreerd en het kwam in het Neckarstadion nog eens tot uiting .Een ploeg die recht heeft op de finale" Het blad vervolgd dan. „Men zou Stuttgart echter onrecht aandoen om de ploeg hard te vallen over de nederlaag. De spelers hebben hun plicht ge daan. goed gespeeld maar de klasse die Feyenoord hezit was te groot. Hoewel de Rot terdammers enkele malen pa niekerig speelden". (Van onze sportredactie) ZOETERMEER Toine van de Bunder, een van de favorieten voor de eindzege van Olympia's Tour, is al in de eerste etappe in een nagenoeg kansloze positie voor de eerste plaats in het eindklassement gemanoeu-1 vreerd. De Zeeuw raakte ver achter in de rit naar Zoetermeer en staat nu op 4 min. en 28 sec. van leider Ad. Dekkers als 45e geklas seerd. Van de Bunder verklaarde zijn grote achterstand met de plaats die hij innam bij het vertrek op het Rembrands plein. Van de Bunder: „De start was ontzettend chaotisch. Ik stond aanvankelijk naar vo ren, maar de renners die later kwamen, gingen er allemaal voor staan. Daardoor kwam ik nagenoeg helemaal achterin. En doordat het veld al na een kilometer in drieën viel, was ik gezien. Ook al doordat alle buitenlanders achterin reden. Tie lieten grote gaten vallen. Later ben ik nog wel een paar groepen opgeschoven, Maar Ket verloren terrein kon ik niet goedmaken- Daar reed ik trouwens ook niet goed genoeg voor. Ik was helemaal gede moraliseerd". Van de Bunder, wiens ploeggenoten Bruessing, Van Katwijk en Hallam nog alle uitzichten hebben op een zeer hoge klassering, krijgt door zijn praktische uitschakeling voor een ereplaats evenwel niei louter een knechtenrol bij Hebro-Flandria. „Ik moet dé anderen natuurlijk wel steu nen. Maar als de mogelijkheid zich voordoet, mag ik, vooral in de slotfase van een etappe, op mijn kans gaan", aldus' de teleurgestelde Van de Bunder, die zelf ook al zijn nederlaag inziet: „De eindoverwinning is verkeken voor mij". VOETBAL Leo van Veen heeeft met zijn vereniging FC Utrecht een nieuw contract gesloten dat een looptijd heeft van vier jaar. Joop van Mau rik heeft zich voor de duur van twee jaar aan de Utrecht se club gebonden. Wilschut en Oostrom zijn een verbintenis voor de duur van een jaar aangegaan. AMERSFOORT (ANP) Voor de 24e internationale tul- penrallye, die vandaag tot en met zondag wordt gehouden, hebben zich 1100 deelnemers uit zes landen aangemeld. Een vijftigtal equipes start in de internationale klasse, zestig in de nationale klasse. Tegen de verwachting van de organisa toren in hebben geen rijders ingeschreven voor de nationale Belgische klasse. Het grootste contingent vormen uiteraard de Nederlanders, voorts begin nen vanmiddag Zweden, Por tugezen, Engelsen, West-Duit sers en Belgen in Amersfoort aan de 1200 kilometer lange route door Nederland. In 39 klassementsproeven zal de tulpensterrit worden beslist. De equipe die deze snelheidsproeven in de tot-aai kortste tijd aflegt is winnaar van de wedstrijd, die telt voor het Europese rallyek-ampioen- schap. Strijd wordt vooral ver wacht tussen de Opels, BMW's en Porsches. De voornaamste kanshebbers zijn de Westduit- se fabrieksrijders Röhrl en Berger, die met een Opel Ascona uitkomen, de Zweeds- Duitse combinatie Lars Carl- son-Peter Petersen, eveneens met een Ascona, de BMW- equipes Ingvar Carlson-Bill- stan en Leif Asterhag-Rolf Jagerstedt. Een Porsche Carre- ra rijden de Portugezen Bor- ges en Morais. De bekendste Nederlanders die deelnemen zijn de quipes Wim Luy- bregts-Bruno van Tra-a (Mor ris Marina), Rob Slotemaker- Dick Buwalda (Daf) en Kees van Grieken-Sieg Mouwes (Ford Capri 1600), alsmede Bergstein Thomas en Fred Frankenhout met een Opel Ascona. (ADVERTENTIE) OPATIA (ANP) Het Ne derlands amateurelftal zal het in de eindronde van het toer nooi om het Europees kampi oenschap zonder dc vaste spitsspeler Ad van den Broek moeten doen. De achtentwin tigjarige RKC-er sukkelde al enige tijd met een knieblessu re maar meldde zich toch in het KNVB-sportcentrum t« Zeist. Al spoedig bleek dat de Waalwijker allerminst fit was. zodat hij noodgedwongen moest worden achtergelaten. Trainer Arie de Vroet koos voor de halve-finalewedstrijd tegen West-Duitsland, die van middag om twee uur in de Zuidslavische havenplaats Rij- eka begint, Rudi Jansen (Heer) als spitsspeler. De Amsterdammer Richard Schemmekes maakt zijn de buut als rechtsbuiten. De Vroet: „De keuze was voor mij niet erg moeilijk. Jansen heeft vroeger bij Caesar tens lotte ook in de spits gespeeld". Een speler was het in de fraai aan de Adriatische zee gelegen badplaats Opatija, waar de uit zeventien man bestaande se lectie verblijft, d-uidelijk on eens met De Vroet: Joop Mo lendijk- De 21-jarige spits van Papendrecht, die vermoedelijk het volgende seizoen in het betaalde voetbal zal spelen, zei tenminste teleurgesteld: „Na het wegvallen van Van den Broek dacht ik een kans van zeker 80 procent te heb ben vrijdag mee te doen". De opstelling van het Ne derlands am-ateurelftal is: doel: Hoogenboom (De Spar taan); achter: Van Dullemen (RVC); Boiten (Muntendam); Martens (DRL) en Van Buu- ren (Hermes DVS. Midden: Koppedleaaijer (DWV), Kar stens (Nooidwijk) en Meer- tens (Emmert, aanvoerder); voor: Schemmekes (SDW), Jansen (Heer) e n Hansen (Veritas). Wisselspelers ziin: Migchelsen (Nunspeet), Van Helvert (RKC), Van der Leek (Xerxes)^ Splinter (De Spar taan. Bijlsma (SDW) en Mo lendijk (Papendrecht). VOETBAL Haiti heeft in Port au Prince in een oefen wedstrijd voor het wereld kampioenschap met 10 ge wonnen van Chili. Bij rust, was de stand nog 00. De winnende treffer werd in de 72e minuut gescoord door Gar cia. Kleine Senorifas (io stuks voor f 1,60). Ronde Corona (io stuks voor f4, - Wilde Spriet (io stuks voorf 2,20). Lange Senoritas (10 stuks voor 2,80). LENINGRAD (ANP) De Rus Anatoly Karpov heeft gis teren in Leningrad de zesde partij voor de halve finales van het kandidatenschaaktoer- nooi, waarin de oud-wereld kampioen Boris Spasski zijn tegenstander is, gewonnen. De partij werd woensdag na 41 zetten afgebroken. Na de 55e zet gaf Spasski zich gisteren gewonnen. De stand is nu 2- in het voordeel van Karpov. Drie partijen eindigden in re- 23 LONDEN (RTR) "Dit hl het gelukkigste moment van mijn leven", was het originele, maar ongetwijfel zeer op rechte commentaar van Don Revie, de manager van Leeds United, na de toch wei onver wachte nederlaag van Liver pool bij Arsenal. "Ik ben ge weldig blij voor mezelf, de spelers, het bestuur en ieder een. Het is nog mooier dan in 1968-1969, toen we ook de titel pakten. Van de 41 wedstrijden die we tot nu toe gespeeld hebben zijn er ondanks een lange lijst van geblesseerde spelers maar vier verloren ge gaan. Dat getuigt van mentali teit en klasse. De spelers kun nen nu tenminste zaterdag te gen Queens Park Rangers vrijuit werken en het publiek laten zien dat ze niet ten on rechte kampioen zijn gewor den". Het heeft er dit jaar, op driekwart van het seizoen, even naar uitgezien dat Leeds, na een opzienbarende presta tiereeks (29 wedstrijden onge slagen) in het zicht van de haven in de fout zou gaan. De club, die met Kerst een voor sprong had van negen punten op zijn naaste belagers, zag door enkele onwelkome neder lagen en onverwacht gelijke spelen Liverpool steeds dich terbij komen. Zozeer zelfs, dat de niet voor bliuf terugdein zende Bill Shankly, manager van Liverpool, al uitriep dat zijn club dit seizoen de "dou ble" zou pakken: beker en landskampioenschap. Het wa* echter Liverpool dat afviel in de race. Leeds United heeft zijn lange rij tweede plaatsen in de eerste divisie van de Engelse Leaque eindelijk weer eens onderbroken voor het kampioenschap. DEN HAAG (ANP) De premie van f 103.953,83 van toto no. 38 is gevallen op for- muliernummer p. 1425569. De houder ontvangt aan prijs en premie totaal bruto f 107.666,43. De premie van f 103.485,37 van toto no. 39 Ls gevallen op formuliernummer a. 3194448. De houder ont vangt aan prijs en premie to taal bruto 118.268,97. Het aantal deelnemers aan sporttoto no. 42 is 407.137. De inleg is f 932.759. Het prijzen- bedrag f 394.557. Ie prijs: 2 winnaars, die elk bruto prijs; 42 winn% f 49.319,60 ontvangen; 2e prijs: 42 winnaars, die elk bruto f 2.348,50 ontvangen; 3e prijs: 633 winnaars, die elk f 155,80 ontvangen. LONDEN (REUTER) Bilt Nicholson, de manager van Tottenham Hotspur, gaat mo gelijk proberen de eerste fina lewedstrijd van het toernooi om de UEFA-cup tegen Feye noord vervroegd te krijgen van 22 tot 21 mei. De eerste ontmoeting tussen de Neder landse en Engelse club wordt in Londen gespeeld en valt, zoals de zaken er nu voor staan, samen met de interland Engeland - Argentinië. Nicholson heeft intussen van de wedstrijd VfB Stuttgart - Feyenoord een film laten ma ken, die hem inzicht moet ge ven in de krachten van de Rotterdamse formatie. Geslaagd Aan d>e Rijksu niversiteit in Leiden slaagde voor het doctoraal ortho-peda- gogie Henk de Munck. (ADVEftTENTIE) We zitten teveel. We roken meer dan goed voor ons is. We leven vaak te gespannen. En door veranderde eetgewoonten eten we teveel vet van verkeerde samenstelling. Allemaal faktoren die de kans op hart en vaatziekten vergroten. Wat kunnen we eraan doen? Meer bewegen. Spanningen vermijden. Minder roken. En vooral: verstandiger eten. Daarbij is naast de hoeveelheid vooral de samenstelling van de vetten in onze dagelijkse voeding van belang. Verzadigde en meervoudig onverzadigde vetten. De gebruikelijke voeding in ons land bevat veel verzadigde vetten. In het algemeen teveel. Want deze verzadigde vetten verhogen het cholesterolgehalte van het bloed. Steeds meer- ook jongere - mensen hebben een te hoog cholesterol gehalte. En een hoog cholesterol gehalte verhoogt de kans op hart- en vaatziekten. (Cholesterol is een vetachtige stof die zich afzet in de bloedvatwand). De meervoudig onverzadigde vetten - met name het (cis-cis) linolzuur-hebben een cholesterol verlagende werking en dat kan een vermindering van de kans op hart- en vaatziekten betekenen. Daarom Is Becel goed voor hart en bloedvaten. Want elk kuipje bevat maar liefst 60-65% (cis-cis) linolzuur, de beste van de meervoudig onverzadigde vetzuren. Gaat u minder roken? Meer bewegen? Als u dan ook maar verstandiger gaat eten. En er voor zorgt de consumptie van verzadigde vetten te beperken en deze zoveel mogelijkte vervangen door meervoudig onverzadigde vetten. De 4 Becel produkten helpen u daarbij. Becel margarine. Becel olie. Becel voor de koffie. En Becel Dressing, voor sla en salades. Begin morgen met Becel. Begin er jong mee, want dan zijn hart en bloedvaten nog in goede conditie. Becel helpt mee ze zo te houden. Schrijf voor meer informatie over voedingsvetten naar: Postbus 37, Rotterdam.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17