PROBEER EEN AGENT DaT NOU EENS ZIJN RSTAND TE BRENGEN POLITIE MAAKTE AL LANG JACHT SMOKKELSCHIP Wat aan de opstand in Portugal vooraf ging Beunhaas-aannemer moet arbeid staken or alleenstaanden is water altijd duurder De Portugese strijdkrachten binnenland buitenland WAT HELPT Onrust Mak van Waay verkocht aan Sotheby 26 apn' 15 \\s een karate-expert met je ïijkant van zijn hand een stuk beton door midden slaal komter tegelykertyd een .eK^elijke, rauwe kreet uit zijn longen. Die kreet had hÜ op dat moment nodig [Dit kreet ontspande hem. Iedereen begrijpt het. Niemand zegt foei. Wanneer iemand in een ver- „ecdJdiscussie kracht wtl bijzetten aan zijn argumen ten laat hij zijn vuist soms en onverwacht met grote kracht op de tafel neerko men. Ontspannen wacht hij daarna op de tegenzet van de ander Iedereen begrijpt kei Niemand zegt foei. Er zijn mensen, die een normale niesneiging benut ten om een snerpende, door merg en been snijdende gil uit te stoten. Hun gezicht vertoont daarna steeds een ontspannen trek. Iedereen begrijpt het. Niemand zegt foei. Mensen, die geweldig kwaad zijn en hun gevoe lens niet verder in woorden kunnen uitdrukken, gooien vaak een deur keihard dicht of pakken, om het klassieke voorbeeld te noemen, een vaas die ze in duizend stuk ken gooien. Dat lucht op. Iedereen begrijpt het. Nie mand zegt foei. Wanneer een bepaald kar wei maar niet lukken wil, wanneer iemand door het dolle heen raakt omdat hij alsmaar niet begrepen wordt of wanneer andere opge kropte gevoelens een uitweg zoeken kan iemand soms wel eens een hartgrondige godver loslaten. Dat lucht geweldig op. Veel mensen begrijpen dat niet. Veel men sen zeggen foei. Uitsluitend voor deze mensen citeren wij nu even het serieuze Britse medische vakblad „Medical Journal", dat in zijn laatste uitgave geschreven heeft: „Vloeken is goed. Vloeken is gezond. Vloeken ontlaadt de emoties. Vloeken heeft een eervol verleden en moet niet ver boden worden". -interview met iemand verkeerspolitie in onze EO zijn onze manieren" m van 6 april) was i mejuffrouw uit Bre eding ons de volgende e sturen: leest treffende zin in ~lke! vond ik deze: „Wij "ar te controleren om 'e lui te pakken die te hard rijden". Twee f geleden kreeg ik een in Fijnaart omdat reed, wat 12 km te Nu rijdt ik nooit te Nu rijd ik nóóit te :ns fatsoenlijk aan zijn willen brengen. Daar j immers geen begrip i reed dus 12 km te Laar als je dan nagaat e kilometerteller af- ;hoeveel kilometer reed' werkelijk te hard? wordt daarmee geen gehouden? Ik heb de nog niet thuis ge- *aar reken zeker op f J voor mij niet weinig ik maar f 150,- in de erdien. Waarom krijg de eerste keer is dat te hard rijden bekeurd geen waarschuwing? 1 ik nu eens verschrik- graag willen weten Jng want dit zit me erg hoog. Vorig jaar heb ik ook «en bekeuring gehad bij vliegveld Seppe. Terecht, zoals altijd, wanneer je een bekeuring krijgt. Ik was daar nog nooit geweest en wist dus niet dat daar een vliegveld was. Ik zie dus die vliegtuigen in de lucht en zeg tegen mijn vriendim „Kijk daar eens wat leuk. We stoppen even om te kijken". Terwijl ik dus even naai boven kijk rijd ik het stopver bod i;echts voorbij. Wij stop pen dius en stappen even uit. Zitten daar twee agenten in de auto ook te kijken (dacht ik). We staan daar misschien vijf minuten en stappen weel in. Ik wil wegrijden, staat daar ineens die ene agent naast de wagen die me vertelt dat ik genoteerd sta voor een overtreding. In beide gevallen heb ik de desbetreffende agenten niet onbeschoft te woord gestaan, maar wat helpt dit? Deze mejuffrouw uit Breda snijdt wel een voor iedereen herkenbaar onderwerp aan. Weinigen zullen echt opzette lijk een stopverbod negeren.. Niemand vergeet opzettelijk zijn parkeerschijf in te stellen in de blauwe zone. Te hard rijden, zeker als je maar zo'n tien tot vijftien kilometer bo ven de maximumsnelheid zit, gebeurt eigenlijk altijd zonder dat je er zelf erg in hebt. En als je dan gepakt wordt is het altijd sneu. Logisch dat je het probeert uit te leggen met een vriendelijk en onschuldig ge- van 1 mens 1 tot zicht. Begrijpelijk dat je geïr riteerd raakt wanneer jouw logisehe uitleg bij de agent niet blijkt over te komen en hij rustig doorgaat met het uitschrijven van een bekeu ring. In ons hart weten we echter allemaal dat het best redelijk is dat we die bekeuring heb ben gekregen. Tenslotte had je dat stopverbod niet gezien. Je was nu eenmaal elders met je gedachten toen je je parkeer schijf had moeten instellen. En je voet drukte werkelijk har der op het gaspedaal dan ge oorloofd was. En eerlijk ge zegd kan een kilometerteller evengoed te krap zijn afge steld dan te ruim, al begrijpen we best dat de mejuffrouw uit Breda er in eerste instantie aan denkt dat hij méér kilo meters aangaf dan ze in wer kelijkheid heeft gereden. De briefschrijfster weet ook donders goed dat de schuld in beide gevallen uitsluitend bij haar zelf lag. Ze erkent dat ook ronduit wanneer ze over die bekeuring, die ze bij het vliegveld Seppe kreeg, sohrijft:„Terecht, zoals altijd wanneer je een bekeuring krijgt". Rest nog haar vraag: „Waar om krijg je, als het de eerste keer is dat je voor te hard rijden wordt bekeurd, geen waarschuwing" Het openbaar ministerie in het arrondissement Breda heeft daarop een duidelijk antwoord: „Aan eerst waar schuwen kunnen we eenvou dig niet beginnen. Als je dat voor te hard rijden zou doen zou ]e voor alle andere ovei tredingen eveneens eerst moe ten waarschuwen. Vior het geen voorrang geven bijvoor beeld of het rijden onder in vloed. Wel worden lichte snel heidsovertredingen, vooral wanneer ze voor het eerst worden geconstateerd, vaak mild afgehandeld, soms zelfs geseponeerd (terzijde gelegd) Wanneer de desbetreffende dame inderdaad 62 km gere den heeft en bet de eerste keer is dat ze een bekeuring op dit punt heeft gehad, zal de boete beslist wel meevallen Mocht de schikking, die ze thuiskrijgt, toch tegenvallen dan kan ze altijd de behande lend officier van justitie bel len en de zaak nader toelich ten of een onderhoud aanvra gen". mij al lang dwars zit k het waterleidingtarief", zo ftitoljft ons een alleenstaande vrouw uit Fijnaart. ,Jn 1972 heb Ik 15 kubieke meter ver bruikt In 1973 was het 18 kubieke meter. Samen 33 ku biek! meter dus. Hiervoor heb ik maar liefst f 130,- betaald, ^^■aar moet ik meer dan f ^^Hetalen Waarom moet je 40 kubieke meter beta- pk al gebruik je minder? eft deze maatschappij ^^Jht gegeven om volgens 'SLlop zon onrechtvaardige wijzl aan geld te okmen? Veel alleAstaanden, waaronder ook beiaarden, zullen dunkt me met jhetzelfde probleem zitten. Daarom niet, zoals met gas en licht, betalen naar verbruik? Dat is tenminste rechtvaar dig". Van de kant van de watei- ieldingmaatschappij Noord- West Brabant wordt bevestigd dat naast het vast recht van f 3,10 per maand een minimum waterverbruik van 40 kubieke meter per jaar tegen de prijs van 65 cent per kubieke meter in rekening wordt gebracht. Het vast recht en de „bodem" van veertig kubieke meter water zijn volgens de water leidingmaatschappij nodig om de vaste kost envan aanslui ting en onderhoud van het wa terleidingnet te kunnen beta len. Bij liet vaststellen van het tarief heeft de aansluiting cen traal gestaan, niet het aantal mensen dat per aansluiting van het thuisgebrachte, gezui verde water profiteert. Van de zijde van het waterleidingbe- an mens tol mens drijf wirdt toegegeven dat al leenstaanden door dit systeem relatief gezien het meest moe ten betalen. Maar dat is ook, ook met andere kosten, die voor wonen en comfort-hebben betaald moeten worden. „Als je alleen in een huis woont bijvoorbeeld dan woon je per persoon altijd duurder dan wanneer je de huur of de kosten van een koophuis over tien mensen kunt verdelen", aldus een woordvoerder van de waterleidingmaatschappij. „Het zou inderdaad eerlijker zijn wanneer het tarief per persoon berekend zou kunnen worden maar dat is praktisch onuitvoerbaar". Volgens de zegsman van de waterleidingmaatschappij zijn er maar weinig mensen op het totaal van 125.000 aansluitin gen, die minder dan 40 kubie ke meter water per jaar ver bruiken. De briefschrijfster uit Fijnaart zit naar zijn mening met een gemiddeld verbruik van iets meer dan 15 kubieke meter per jaar wel uitzonder lijk laag. Zij kan echter geen ontheffing van de bestaande tariefstelling krijgen, aldus de woordvoerder van de watcrle- verancler. Tenslotte zegt hij het jammer te vinden dat de briefschrijfster zich niet recht streeks tot de waterleiding maatschappij heeft gewend. De maatschappij hecht er, zo zei hij, veel waarde aan dat haar doen en laten duidelijk bij de mensen over komt. Voor wie dus vragen of, op merkingen heeft: de waterlei dingmaatschappij Noord-West Brabant is in Breda gevestigd, Adres: Doornboslaan 37 Tele foon: 01600-79228. nmie, een oude viskot- tond bij de douane en de Witie bekend als een keischip. Ir september vorige jaar was het in x buurt van Harlingen al ^^■aangehouden, omdat men verbloedde, dat het hasj uit Libanon naar Nederland had gebracht Aan boord werd echter niets gevonden. Wel werd later voor vier miljoen gulden aan hasj opgedoken uit de Harlinger haven. Bekend was. dat de Lammie diaarna weer naar Libanon was gevaren Tegen het einde van maart werd het scheepje terug verwacht. Er werd een uitvoe rig- draaiboek gemaakt voor het onderscheppen van de smokke)-kotter, waarbij doua ne, rijks- en gemeentepolitie Invar ine werden ingescha keld. Extra bewakinig kreeg de kust van de kop van Noord-Hol land, omdat zowel de beman ning als de leden van een hasj-bende, die met de Lam mie werkte, uit Noord-Holland afkomstig waren. Dekust bewaking leek tever geefs de Lammie verscheen niet. Tot woensdag een Bre- quet-Atlantique-toestel van de marine-vliegdienst het scheep je signaleerde. Het sein „opperste waakzaam heid" werd gegeven en in de nacht van woensdag op don derdag constateerde men in de buurt van Callantsoog een op vallende activiteit van auto's van leden van de hasj-gang. had hij 51 kilo hasj. Volgens de Amsterdamse poli tie is deze Frits A. „steen- rijk".Hij zou hotelletjes, een gokhuis op de Walletjes en een bordeel hebben Busje Tezelfdertijd stoomde de Lam mie met gedoofde lichten op naar de kust. Er werden boot jes uitgezet, waarmee een deel van de lading naar de kust werd gebracht. Die lading werd in een Vollkswagenbusje geladen, dat naar Volendam reed. Pas toen het VW-busje in Vo lendam was gearriveerd greep de politie in. Het busje werd in beslag genomen en men vond er een grote partij has jiesj, volgens de politie 2000 kilo. Kort daarop hield men de 24-jarige Volendamimer C.M.M. aan, een der kleinere geldschieters van de gang, en de 33-jarige Volendammer J.H.S., de bestuurder van het busje. De grote financier van de gang, de 46-jarige Amsterdam mer Frits A., wist in Volendam te ontkomen, maar na een ach tervolging door half Nederland werd hij in de vroege ochtend in de buurt van 's Hertogen- bosch gegrepen. In zijn auto Fregat (Van onze redactie bui tenland) Op een bevolking van onge veer negen miljoen mensen beschikt Portugal over 218.000 man onder de wape nen. De dienstplicht die geldt voor mannen van 20 tot 45 jaar, duurt 2 tot 4 jaar naar gelang het onder deel van de strijdkrachten. Voor Defensie wordt ruim de helft van de hegroting besteed —in 1972 Bedroe gen de militaire uitgaven 12,4 miljard escudo, op een totale begroting van 22 mil jard escudo. Ongeveer twee derde van het militaire per soneel dient in de koloniën. In Angola bevinden zich on geveer 55.000 militairen, bi Mocambiqu 60.000 man en in Portugeees Guinee 27.000 man. Het leger omvat 179.000 man, verdeeld over 15 infanterieregimenten, twee regimenten zware artil lerie, vijf regimenten veldar tillerie, vijf cavalerieregi menten en twee pantserregi menten. Het leger is uitge rust met tanks van de typen m-41 en m-47. Bij de marine dienen In totaal 18.000 man, onder wie 3.300 mariniers. De zeestrijd- krachten beschikken over vier onderzeeboten, elf fre gatten en zes korvetten. De luchtmacht telt 21.000 mili tairen, onder wie 4.000 para chutisten. Er zijn 800 militai re vliegtuigen waaronder jachtbommenwerpers van de typen F-84-g en F-86-f, twee eskaders lichte bommenwer pers (toestellen van de typen B-26 en PV-2) en een groot aantal helikopters. In elk van de koloniën is een bataljon para's gelegerd. De militaire reserve telt ongeveer een half miljoen man. De paramilitaire Republikeinse Garde die voor de binnenlandse veilig heid moet zorgen, is onge veer 10.000 man sterk. De omvang van de politie en de organisatie voor de burgerlij ke verdediging is resp. 14.000 man en 90.000 man. Portugal maakt deel uit van de NAVO. Inmiddels had een hydrogra fisch opnemingsvaartuiig van de marine, de Blommendal, de Lammie gevolgd. Het fregat Wolf nam dit karwei later over. Op een afstand van 50 tot 100 meter werd de viskotter scherp m de gaten gehouden, terwijl marine-helikopters en -vliegtuigen in de nabijheid bleven. De kotter werd gelast te stop pen, maaT de opvarenden ga ven geen gehoor aan dit beveL Vanaf de Wolf werd een traangasgranaat in de kajuit geschoten, waarop de beman ning naar buiten kwam en ge baren maakte in de trant van: „Mot dat nou?". Ze bleven echter rustig 'doorvaren. De straffe wind en een hagelbui hadden het traangas kennelijk snel uit de kajuit verdreven. Oók nadat een schot voor de boeg van het scheepje was af gevuurd zette het scheepje de tocht-met-onbekende-be- stemming voort. Voor de tweede maal sinds hij bijna 6 jaar geleden aan de regering kwam is de Portuge se premier Marcello Caetano geconfronteerd met een mili taire opstand (Op het mo ment. waarop dit artikel ge schreven werd was nog niet duidelijk of Caetano de macht ontnomen werd). Nog geen zes weken geleden moest de 67-jarige voormalige hoogle raar in de rechten die in de zomer van 1968 de macht overnam van de autoritaire Antonio Salazar, optreden te gen een revolte. Op 16 maart rukten ongeveer 300 officieren en manschappen van het vijf de regiment infanterie in een pantsercolonne op naar Lissa bon, uit protest tegen het ont slag van de populaire generaal Antonio de Spinola als plaats vervangend stafchef. Zij wer den echter opgevangen door gezagsgetrouwe troepen die hen bewogen terug te keren naar hun garnizoen in Caldas de Rainha, op 100 km ten noorden van de hoofdstad. Naar aanleiding van deze ge beurtenis werden ongeveer 200 militairen aangehouden. i Het ontslag van generaal Dei Spinola tegelijk met datj van de stafchef, generaal Da j Costa Gomez volgde op dei publikatie van een boek van j generaal De Spinola. In diL werk, „Portugal en de toe-j komst", gaf de generaal als* zijn overtuiging dat het reeds j 13 jaar durende gewapende' conflict in de Portugese kolo- niën in Afrika niet met miii- j taire middelen kan worden opgelost, maar dat men moet| streven naar een politieke re-j geling. (De generaal repte j echter met geen woord over j eventuele onafhankelijkheid i van de koloniën). De Spinola had al eerder gepleit voor een geleidelijke politieke liberalisering van het autocratische Portugese regi me, dat tussen de twee wereld oorlogen door Salazar werd gevestigd. De 63-jarige gene raal heeft veel jonge legeroffi cieren achter zich die de strijd in de koloniën uit eigen erva ringen kennen, en hij geniet ook een groeiende steun van de kant van studenten en in tellectuelen. Vrees voor de po pulariteit van De Spinola in deze kringen deed de regering er toe besluiten, hem en Da Costa Gomez met spoed uit te rangeren. Behalve over het koloniale beleid was er onder de strijd krachten ook al enige tijd on rust over de lage salarissen een generaal verdient b.v, niet meer dan ongeveer 2.000 gul den per maand en de ande re omstandigheden waaronder de militairen leven. De Spino la heeft altijd gepoogd een evenwicht te bawaren tussen liberale en uiterst conserva tieve krachten in Portugal. Bij zijn streven naar democratie CAETANO ging hij dan ook zeer behoed zaam te werk. Premier Caetano bewoog zich, volgens de meeste waar nemers, langzaam in liberale richting, waarbij hij voortdu rend een beroep op de bevol king deed geduld te betrach ten. Zo hebben op het ogen blik enige uitgesproken critici van de regering zitting in het parlement, wat in de tijd van Salazar uitgesloten was. Aan genomen wordt dat hij onder druk van conservatieve mili taire leiders De Spinola en Da Costa Gomez aan de kant heeft gezet. De nieuwe staf chef is generaal Joaquim da Luz Cunha, die voorstander is van een harde lijn. Van 1962 tot 1968 was hij minister van defensie onder Salazar. De af gelopen anderhalf jaar was hij opperbevelhebber in Angola. Arrestaties Deze maand nog werden ze ker 70 tegenstanders van het bewind, onder wie politici en journalisten, opgepakt. Portu gal ziet zich ook geplaatst voor reusachtige economische problemen. Het is een van de armste landen van Europa. De jarenlange oorlogen in Afrika vergen veel mankracht en geld. Dr. Caetano werd gebo ren op 17 augustus 1906. Hij begon zijn loopbaan onder Sa lazar als nationaal commissaris van de jeugdbeweging (1940- 1944). Daarop was hij drie jaar minister van koloniën, gevolgd door twee jaar voor zitterschap van het dagelijks bestuur van de Nationale Unie, de organisatie van Sala zar. Gedurende de jaren vijf tig was hij minister van Alge mene Zaken onder Saiazar. Toen hij in 1962 aftrad als rector-magnificus van de uni versiteit van Lissabon een hoge regeringspost deed hij dit uit protest tegen het ver bieden van een studentenbij eenkomst. Sindsdien was hij alleen lid van de Raad van State, een raadgevend orgaan, tot Salazar als gevolg van een hersenbloeding in een coma raakte. Dr. Caetano werd toen benoemd tot premier. Zijn voorganger overleed in juli 1970. (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) De president van de rechtbank in Utrecht prof. mr. V. van Dijk heeft de in 1968 voor zichzelf begonnen timmerman N. giste ren bevolen uiterlijk op juli de uitoefening van het aanne mingsbedrijf in de burgelijke en utiliteitsbouw te staken op straffe van een dwangsom van f 500 per dag. Daarmede stelde hij vier Utrechtse aannemers in het gelijk, die via een kort geding de timmerman als beunhaas hadden aangeklaagd. Ze stel den dat ze van zijn activitei ten concurrentielast ondervon den en eisten staking van het bedrijf binnen 24 uur na de uitspraak. De als beunhaas aangemez-kte timmerman hield zich niet alleen bezig met on derhoudswerk, maar ook met objecten van bouwtechnische aard in de burgerlijke en utili teitsbouw. Het door de timmerman ge vraagde uitstel van het verbod werd tot 1 juii verleend om zijn zaken naar behoren af te wikkelen en om te proberen alsnog ontheffing te verkrij gen omdat hij bezig is het patroonsdiploma te verkrij gen. AMSTERDAM (ANP) De eigenaar en directeur tevens enige aandeelhouder van de in Amsterdam gevestigde kunst veilingen Mak van Waay B.V., de heer H.S. Nienhuis, heeft zijn bedrijf, de grootste kunst veiling van ons land, per X juli verkocht aan het Engels- Amerikaanse veilinghuis So theby Parke Bernet. Welk bedrag met de over dracht der aandelen gemoeid is. wordt niet bekend ge maakt. Het ligt in de bedoeling alle aangeboden goederen in Ne derland te blijven veilen, ten zij een te verwachten aanmer kelijk hogere opbrengst in Londen of New York transport naar deze steden zal recht vaardigen". Het fregat „Wolf' dat voortdurend op schootsafstand van de verdachte kotter bleef varen. Ondertussen zette de beman ning af en toe het een en ander over boord. De achter volgers, die door uitlatingen van de gearresteerde Volen- dammers meenden te weten, dat er nog zo'n 8000 kilo hasj aan boord moest zijn, visten dat alles uit de woelige zee. Marine-kikvorsmannen moes ten daarvoor uit helikopters in het woelige water springen. Al wat ze vonden waren een pak en een container afval en enig voedsel. Aan boord van de Lammie bevonden zich de 35-jarige schipper-eigenaar Theo P. uit Den Helder, de 28-jarige ma troos L.M., eveneens uit Den Helder, en een derde man, die waarschijnlijk de bewaker van de hasjiesj was. Aan het einde van de middag werd een tweede schip van de marine bij de achtervolging ingezet, de jager Holland. D» twee schepen hadden de op dracht om de Lammie met ge weerschoten onklaar te maken, althans tot stappen te dwin gen. Daarbij mochten de le vens van de opvarenden niet in gevaar komen. Tenslotte is in de vooravond de Lammie in de golven ver dwenen, naar het zich liet aan zien door toedoen van de opva renden die door het douane schip werden opgepikt.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15