Kennedy kan kief Boekovski niet vinden ledewerker Duitse kanselier Brandt was spion voor DDR 1wee olkjes mag ook hoor... campina BRONSWERKERS BLIJVEN STAKEN Winst voor regerings partij in Zuid-Afrika BELGEN HEBBEN NIEUWE MINDEBHEIDSREGEBING tè) brabantia Cblturele raad betaalde feestjes administrateur Veghelse arts beheert Dennendal Jan de Mg SS jaar e?e VLUCHTELING VIT OOST-DIJITSLAND WERD VERTROUWENSMAN NOG GEEN BESLUIT OVER SPLITSING binnenland buitenland KANSELARIJ Campina-koffiemelk, 't wolkje lékker voorde koffie! natuurlijk lekker r CH-interpellatip over midden- en kleinbedrijf Bavianenlevers konden leven verpleegster niet redden ALARM IN TWEEDE KAMER Leeuw valt in nachtclub- danseres aan Dinsdag vuurproef in parlement „Zonderdag" in Kamer kansloos Vri; |Cj3g 26 april 1974 ARNHEM (ANP) liep «.into administrateur uit fiendringen zal zich over enigcfuj'l bij de rechtbank in Arnhi iii moeten verant woorde» voor de goede sier die hij vanaf november 1974 ,f maaktf met het geld van de sÉchli» Culturele Raad votrlelderlaml. Alsl werkloze kwam hij eind 1973 in contact met de stichting cn bood aan tot half 1974 te willen werken op de administratie van de stich ting. H j kreeg daar te ma ken piet giro- en bankaf- schrijyingcn, waarvan hij sommige naar zijn huisalres zond. Ook veranderde hij de bedragen op declaraties. Omdat de bank- en giroaf schrijvingen bij dezelfde ad ministrateur terecht kwamen duurde het lang voordat de knoeierijen werden ontdekt. In totaal verdenkt men de man van verduistering van ruim 22.000, aildus de Arn hemse politie. Op 1 april van dit jaar belde hij de stichting met de mededeling niet meer te ko men. Anderen ontdekten al spoedig de onregelmatighe den en deden aangifte bij de politie, die de1 man enkele weken later in Rotterdam kon aanhouden. Hij bleek in enkele weken tijdis tiendui zenden gulden te hebben uit gegeven aan eten, drinken en andere genietingen des le vens. Zo trakteerde hij een gezelschap vrienden op een dinertje van f 1425,- Bij zijn aanhouding was de man nog in het bezit van tien gul den. De administrateur is voor geleid voor de officier van justitie en later in afwach ting van zijn berechting weer op vrije voeten ge steld. SCHIPHOL (ANP) Sena tor Edward Kennedy heeft nooit een brief ontvangen van de moeder van de Russische schrijver Boekovsky, die in een Russisch werkkamp ge vangen wordt gehouden. Dit heeft de senator op Schiphol geantwoord op vragen van Ne derlandse journalisten. De se nator arriveerde op Schiphol vanuit Moskou, waar hij be sprekingen heeft gevoerd met ae Russische leiders. „Ik ben niet van de brief op de hoogte, maar ik ben wel in de zaak geïnteresseerd," aldus senator Kennedy. Een van de assistenten van de senator, Bob Hunter, verklaarde dat hij donderdagmorgen vroeg, voor zijn vertrek uit Moskou, een brief had gekregen, die mogelijk van mevrouw Boe kovsky zou kunnen zijn. „Dait bekijken we wel in de Vere nigde Staten, we hebben er vanmorgen geen tijjd voor ge had", aldus de heer Hunter. In de brief, waarvan de in houd enkele dagen geleden in de Westeuropese kranten is gepubliceerd, vraagt mevrouw Boekovsky een gesprek met Kennedy aan om hem te ver zoeken bij de Russische auto riteiten de vrijlating v^n haar zoon te bepleiten. ONDER auspciën van het Ko ninklijk Nederlands Gasthuis voor Ooglijders wordt o, 27 april in Utrecht een symposi um gehouden over het implan teren van kunstlezen in het oog. (Van onze correspondent) gONN De Westduitse veiligheidsdienst heeft een van de naaste medewerkers van kanselier Willy Brandt als spion van de DDR ontmaskerd. De agent, de zevenenveertigjarige Giinther Guilleaunie, was er met een taai uithoudingsver mogen na veertien jaar in geslaagd tot de hoogste politieke instantie van de Bondsrepubliek door te dringen. Bij zijnparrestatie gaf hij trots taak bestond erin deze te or- toe offl cier van de Oostduitse gamiseren eai het contact tus sen de kanselarij enerzijds en het hoofdbestuur en de parle mentaire fractie van de SPD anderzijds te onderhouden. In de kanselarij werd gisteren tamelijk ongeloofwaardig be weerd, dat Guillaume geen „Volftarmee" en medewerker van de Staatsveiligheidsdienst van de DDR (de spionage) te zijn. Zogenaamd omdat hij de vrijheid 'erkoos, was hij in 1956 van de DDR naar West- Duitsland gekomen. Hier werd hij ais; politieke vluchteling toegang tot werkelijke gehei- erkend.Zoals Guillaume na zijn Bp-Jucht beweerde, had vooral de opstand in Hongarije de darslag gegeven. Het jf echter duidelijk dat hij van meet if aan als spion naar de Bondsrepubliek is geko te zijn aankomst kreeg me een baan op het ^^Ijjureau van de SPD in waarvan hij binnen men haid gehad. Wel schijnt het waar te zijn dat de bin nenlandse veiligheidsdienst hem reeds in de zomer van het vorige jaar op het spoor kwam. Men hield hem zo lang aan het lijntje om nog meer agenten van de DDR te kun nen ontmaskeren. Dit is inder daad gelukt, want tesamen met hem werden zijn vrouw en nog vijf andere agenten van de Oostduitse veiligheids- wegens zijn grote HHde leider werd. Kenne- dienst gearresteerd. Uk pet opzet schaarde hij onder de aanhangers QG'TIU) IC van ie [rechtervleugel van de OtJ HA SPDi>m in de partij bevor derd te worden. De linkse meerderheid in het rode-Frankfurt gaf hem inder daad zijn congé, waarna de huidige minister van defensie Georg Leber ervoor zorgde, dat hij in 1970 op de kansela rij van Wiily Brandt onderge bracht werd. Ook hier maakte hij een snelle carrière, want reeds in 1972 werd hij een van de naaste medewerkers van delkanselier. Vaak vergezelde hij hem op reizen en zijn voornaamste Wi De arrestatie van Guillaume betekende een ware schok voor het politieke Bonn, te meer daar Brandt's popular! teit de laatste maanden toch al sterk „edaald is. Bekenden van Guillaume waren het meest verrast door zijn arres tatie, want zij schilderden hem als een uiterst „eerlijke en openhartige" man. Ook kanselier Brandt moet er de laatste maanden vain op de hoogte zijn geweest dat een van zijn maste medewerkers een spion was. Op verzoek van de eontra-spionage liet Brandt hiervan echter niets merken. (ADVERTENTIE) melk variaties 9 De persoonlijke adviseur van de Westduitse boud^-nnselier Willy Brandt, Gunther Guilleaume, hier met de kanselieris gis teren op verdenking van spionnage voor de DDR gearresteerd (Van onze parlementaire- redactie) DEN HAAG Ch. fractie leider dr. Kruisinga ga^t vol gende week donderdag minis ter-president Den Uyl, de mi nisters Van der Stee (Land bouw) en Lubbers (Economi sche Zaken) en staatssecreta ris Hazekamp (Middenstand) in de Tweede Kamer onder vragen over wat hij noemt „de zeer verontrustende" inkomens ontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf. In 'I korf BELGlë heeft zijn gehele ex port van levend vee stopgezet nadat in drie provincies mond en klauwzseer was geconsta teerd. Een inspecteur van het mi nisterie van landbouw zei dat de infectie, die tot dusverre tot 20 Doerderijen beperkt is gebleven, te wijten was aan inspuitingen met ondeugdelijk vaccin. Alle besmette dieren zuilen worden afgemaakt. HET kabinet beslist binnen kort over een door staatssecre taris Van Lent (Defensie) uit gewerkt compromis om mili tairen, zowel beroeps- als dienstplichtigen, financiële compensatie te geven voor overwerk en onregelmatige dienst. DE Russische media hebben sombere voorspellingen gedaan over de situatie waarin de landbouw van het land zich bevindt. Zowel de boeren als het slechte weer worden ver antwoordelijk gesteld voor de vertragingen die zijn opgetre den in het zaaien van de be langrijke voorjaarsoogsten. BONN (DPA) De 23 jarige Westduitse verpleegster, die aan een ernstige leveraan doening leed en daarom met haar bloedsomloop werd aan gesloten op de levers van ba vianen, is in het academisch ziekenhuis in Bonn overle den- Een team artsen heeft de afgelopen week tevergeefs ge probeerd het leven te redden van de verpleegster. Met de levers van drie bavianen is geprobeerd haar bloed te zui veren. Het ziekenhuis heeft overi gens dreigbrieven ontvangen van dierenvrienden die ont stemd waren over het doden van de bavianen en het ge hruik van hun organen. UTRECHT (ANP) Bij Bronswerk apparatenfabriek (APFA) in Utrecht, onderdeel van het VMFconcern, is gis- ADVERTENTIE) 11 11 (Van onze parlemen taire redactie 1 DEN HAAG Mid den in het betoog van staatssecretaris Hen- drjkx (over de kwestie Dennendal) gebeurde het gisteren: onder de stoel van kamervoorzit ter dr. A. Vondeling be gon ineens een bel luid ruchtig te rinkelen. Het alarm-apparaat, een on schuldige wekker, zat verstopt in een zwart koffertje, waarvan tot op heden niemand weet hoe het de kamer is binnen gesmokkeld. De ludieke stunt bleek te zijn georganiseerd door de Stichting UVRIJ, die gisteren in Den Haag probeerde aan kamerleden en journalis ten een rapport te slijten over de jeugdwerkloos heid. Behalve de wekker bevond zich een na- maak-granaat in de kof fer, waarin een pamflet van deze stichting was verpakt. Het „incident" gaf overigens nauwelijks aanleiding tot consterna tie. Voordat iedereen be greep wat er gebeurde had Vondeling het debat ai geschorst om een bo de de gelegenheid te ge ven het koffertje de zaal uit te dragen. Twee tei len later kon de staats secretaris zijn betoog ge woon voortzetten. JOHANNESBURG (Reu ter) De nationale partij van premier John Vorster, die al zesentwintig jaar aan het hewind is in Zuid-Afri ka, heeft winst behaald bij de gisteren gehouden ver kiezingen. Toen honderd vierenvijftig zetels bekend waren van de honderdne genenzestig die op het spel stonden, had de nationale partij er al honderdennegen. Winst behaalde ook de pro gressieve partij van Colin Eg- lin, die tegen de apartheidspo litiek van de regering is. Zij was met een zetel in de kamer vertegenwoordigd en had er bij genoemde tussenstand zes De vijf winstzetels behaalde zij in de rijke, engelsspreken- de voorsteden, waarvan drie in Johannesburg. De voornaamste oppositie partij. de verenigde partij van Sir de Villiers Graaff, verloor zetels aan de nationale partij er. aan de progressievepartij en had er volgens de nog on volledige uitslag nog 38 over. De Verenigde Partij is ver deeld. De conservatieve vleu gel wil nauwer samenwerken met de nationale partij, terwijl de reformisten een regionale oplossing van de problemen voorstaan. De negers en de kleurlingen de overgrote meerderheid van de bevolking, hebben geen stemrecht. UIT betrouwbare diplomatieke bronnen Is vernomen, dat een aan de internationale controle commissie voor Vietnam ver- öonöen Hongaarse officier po litiek asiel wil in Australië. De Australische ambassade in Saigon, waar de Hongaar, de 35-jarige luitenent Lajos Miko, zou hebben aangeklopt wei gert commentaar. (Van onze parlementaire re dactie BEN IIAAG De Veghelse ;lrt J.J. Gay Balina/ wordt voorlopig, beheerder van de inrichting Dennendal in hef Utrechtse Den Dolder. Hij krijgt alle, dus zowel de be stuurliike als de directionele bevoegdheden in handen, zo Jang de Willem Arntsz-stich- ,ln8 eeen nieuw bestuur heeft Bij zijn werk zal dokter t*ay Balmaz nauw moeten sa menwerken met. de commissie- Langomeijer (die tot zijn be noeming heeft geadviseerd) en voor wat personele aangele- ontslagen) met de betrokken genheden betreft (eventuele vakbonden Voor het overige zijn de beheerder, die bij de aanhangers van Nieuw-Den- nendal slecht „valt" geen res tricties opgelegd. Staatssecre taris Hendrikx (Volksgezond heid) die dat gisteren in de Tweede Kamer meedeelde, weigert dokter Gay Balmaz te binden aan bijvoorbeeld de voorwaarde, dat, hij hangende do komst van een nieuw be stuur geen ontslagen mag uit delen. 'Wanneer er een nieuw be stuur zal komen valt moeilijk te voorspellen, aldus staatsse cretaris Hendrikx, die alleen ze: te weten dat op 3 mei zes aspirant-bestuursleden bij el kaar zullen komen. Of dat echter zal resulteren in het vormen van een nieuw be stuur is niet te zeggen, a»dim ]e bewindsman. Staatssecretaris Hendrikx >rtkende ten stelligste, dat. hij al besloten zou hebben tot splitsing van de verpleegin richting, waarbij iNieuw-Üen- nendal dan buiten het terrein van de huidige inrichting ge vestigd zou moeten worden. De commissie-Langemeijer studeert op die zaak. Over de affaire-Dennendal heeft de Tweede Kamer giste ren vrijwel de hele dag gedis cussieerd in het kader van. eon door de PSP-er van der Lek gehouden interpellatie. De meerderheid van de kamer bleek achter ie bewindsman te staan voor wat betreft de .anstelhng van Gay Balmaz als beheerder. Alleen de heer Van der Lek zei daar niets van te begrijpen, „omdat de nan door de groep Nieuw Dennendal niet geaccepteerd zal worden" Hendrikx: „Wie je er ook benoemt, hij zal altijd wel een van de twee groepen slecht vallen". teren het werk niet hervat. De stakers en dat zijn onge veer 260 man van de in totaal 300 man bij Bronswerk APFA zijn bijeengekomen om de situatie te bespreken met de gekozen leden van de onder nemingsraad. Na afloop van liet beraad deelde or-lid P. Jaspers mee dat Bronswerk "plat" blijft tot de directie van bronswerk of de raad van bestuur van VMF met concrete toezeggingen is gekomen over de belonings kwestie. De staking die niet door de vakbonden wordt gesteund brak eergisteren uit omdat het Bronswerkpersoneel on tevreden is over het functie kwalificatiesysteem binnen het VMFconcern. Dit systeem leidt ertoe dat werknemers bij verschillende VMFonderde len soms sterk uiteenlopende bedragen in het loonzakje krijgen terwijl ze precies de zelfde functie vervullen. ROTTERDAM (ANP) Tijdens een voorstelling in de dancing 1'Ambassadeur m Rot terdam is de 26-jarige Neder landse nachtclubdanseres Jo hanna Nilissen gisteren in de vroege morgenuren aangeval len door een jonge leeuw. Een bezoeker wist de vrouw ipet veel moeite aan haar be nen uit de kooi, waarin het leeuwennummer zich afspeel de, te slepen. De danseres is met zeer ernstige verwondin gen (o.a. een nek wervel- en een kaakfractuur) in het Dijk- zigtziekenhuis opgenomen. Het drama speelde zich af ir» de leeuwenkooi die op de dansvloer van T Ambassadeur stond opgesteld. Terwijl cl Oostenrijkse dompteur A-tred Burkhart zijn leeuwennummer bracht, voerde Johanna in de kooi een serie dansen op. Don« derdagmorgen liep de act mis toen de jongstè van de twee leeuwen de danseres plotseling besprong en haar met zijn klauwen ernstig verwondde. Nadat de danseres uit de kooi was bevrijd verwondde de agressieve leeuw nog twee bezoekers, die te dicht op de kooi zaten. Zijn boeken: De kinderen van het licht- 17,90 Het heilig experiment 17,90 Hollands Glorie 18,90 Gods Geuzen 17,90 Stella-Mary -Thalassa 17,90 Het ziekenhuis 12,50 De inspecteur 12,50 De kapitein 12,50 De kleine ark (met foto's uit de film) 11,50 Herinneringen van een bramzijgertje 7,90 De wateren van de Nieuwe Wereld 9,90 als F. R. Eckmar d« detectives: Een linkerbeen gezocht 3,50 Ratten op de trap 8,50 Drie dode dwergei 9,50 De maagd en de moordenaar 9,50 Spoken te koop 9,50 BRUSSEL (ANP) De samenstelling van de nieuwe Belgische regering is gisteren officieel bekend gemaakt. De nieuwe regering, een christen-democratisch-liberale coalitie, onder leiding van de christen-democraat Leo Tindemans, telt in totaal (inclusief de premier) 19 ministers en zes staatssecretarissen. j/ Tot 1 mei a.s. rRftTlS\ fntvfn9;ubii L \lOOfl aankoop van een U\ boek Vi -i"- ,<'- 'Jan de Hartog als :sL, GLgeschenk zijn toneelstuk'Het Hemelbed' in een speciale uitvoering i met een levens 5 beschrijving. De samenstelling is als volgt: Leo Tindemans eerste minister, Paul van den Boey- nants, defensie en Brusselse aangelegenheden, Willy de Clercq financiën, Renaat van Elslande, buitenlandse zaken en ontwikkelingshulp, Jos de Saeger volksgezondheid en ge zin, Placide de Paepe sociale- voorzorg Herman v. d. Poorten justitie, Michel Toussaint bui tenlandse handel, Charles Ha- nin binnenlandse zaken, Al fred Califice, arbeid en te werkstelling en Waalse zaken, Albert Lavens landbouw, Jos Chabert verkeer, Louis Olivier middenstand, Antoine Hum- biet nationale opvoeding (Frans), Jean Defraigne open bare werken, André Oleffe economische zaken, mevr. Ri ka de Backer-van Ocken Ne derlandse cultuur en Vlaamse zaken, Jean Pierre Grafe Franse cultuur. Herman de Croo nationale opvoeding (Ne derlands). Volgende week dinsdag zal ie nieuwe regering Tindemans zich in het parlement presen- eren. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de nieuwe re dering dan onmiddellijk valt In de kamer van volksverte genwoordigers komt ze name lijk vijf zetels tekort voor een gewone meerderheid. In de se naat kan de nieuwe regering wel op een meerderheid steu nen. Toen wij woensdagavond even nadachten, brak een bril jant idee door. Toen wij giste ren achter een schrijfmachine plaatsnamen was dat briljante idee vergeten en niet opge schreven ook. U moet het zon der briljant idee doen. Dan maar even over het voetbalgebeuren via de televi sie. Tenslotte krijgen we tij dens de wereldkampioen schappen ook beelden uit het zelfde stadion waarin Feije- noord zo superieur was. hV Koen Verhoef mag absoluut niet mee naar Duitsland. Datttts staatttts vasttts. En we moeten ook wat ca meramensen leveren aan onze oosterburen, want de mensen die woensdagavond achter de camera's stonden waren voort durend te laat, zodat ik nu nog een stijve nek heb van het volgen van de bal net naast je toestel.. Verder moe ten wij ook wat regisseurs le veren aan de Duitse tv, want 15 keer Treytel alleen in beeld brengen nadat-ie heeft uitgeschoten en de bal dus aan de andere kant van het veld is, getuigt van een gebrek aan fantasie, inzicht en is een klap in het gezicht van de kenners achter de buis die het spel willen volgen en niet Treytel. Tenzij deze laatste natuurlijk aan het spel deelneemt (voor Treytel mag ook een andere naam ingevuld worden). Dit is dus eigenlijk een tv- recensie, realiseer ik me. Maar we gaan door. Het dak van de overdekte tribune moet wor den afgebroken, want hoge ballen missen we ook al. Ver der mogen er ook geen toe schouwers op die tribune plaatsnemen want het is bui tengewoon hinderlijk om van die springende silhouetten van toeschouwersruggen op je scherm te zien als er een doel punt is gemaakt. Dat kan dus niet. Nog meer? Eén opmerking: de Duitsers konden er hele maal niets van, terwijl „de onzen" verstandig speelden, op Ressel en De Jong na die er ook niets van konden. Dit in tegenstelling tot Jansen en Schneider (zeer goed). Maar dan zit ik al weer op de stoel van de soortredacteur en dat is ook weer zo wat. Li ssabom. Tot bij de wereldkampioen schappen, maar die beginnen voor ons morgen al. Tot dan enz. Is het vandaag vrijdag? MERIJN (Van onz eparlementaire redacteur! DEN HAAG Kamerleden van de christen-democratische fractie en van de progressieve fracties hebben gisteren tij dens het overleg met verte genwoordigers van de Vereni ging Milieudefensie toegezegd nader te zullen overwegen of zij aan de regering schriftelij ke vragen zullen stellen over de mogelijkheid van een auto loze zondag per maand. Er zal eerst meer inzicht verkregen moeten worden in de voor- en in de nadelen alvorens tot besluitvorming te komen, aldus een der deelne mers aan het gesprek. Zoals bekend heeft minister-presi dent Den Uyl zich tegen de invoering van een „zonderdag" verklaard. Het partijbestuur van de PvdA heeft zich echter zonder méér voor de invoering ervan uitgesproken. De PvdA- fractie is echter tegen, op twee afgevaardigden na. Voor alsnog lijkt er echter in de kamer geen meerderheid te vinden voor een dergelijke „zonderdag". (ADVERTENTIE 1 abantig vernuftig veelzijdig voordeli lelig Êbrabaptia vernuftig, yeelzijdr g voQidelig Êbrabaritia ydrntift'ig veelzijdig 'voordelig êbrab'antia ernutfig veelzijdig voordëli bantia vernuftig veelzijdig lig, brabantia yerhu ftia Al het nuttige voor 'n aangename prijs a vernuftig veelzijdig voorc 'lantia.vemuftig veelzijd; 6 brabantia vernuftig oordelig brabantia v 'jrjig''voordelig bral 'zijdig voordeli Schuifbroodtrommel. Mooi van buiten (oranje met wit), royaa' van binnen. Het schuifdeksel bewaakt zorgvuldig de versheid van uw brood Voor déze prijs ho»ft u er geen boterham minder om te eten. voordelig fftiioS ëlzijdig voordelig Êbrl .uftig veelzijdig voordelig ia vernuftig veelzijdig vo brabantia vernuftig veelzijd! ..J.I:„'/aA,1. -ui-I .r'*-'*1 t

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13