The Duke '75 Tall Ernie zaterdagavond in „Vismijn" Breskens André in Glinge 89 20 Ze zien een werkende vrouw vaak nog niet voor vol aan Van dag tot dag INGESPREKMET. Bovendien: II bij elke pot SRV punten lapje bij aankoop van 2e fles lapje bij aankoop van ïapje bij aankoop van TILLY BOKMANS D O O R GERD1 IERNEUZEN Een vail de laatste levende jazz-musici is zonder meer Duke Ellington. Volgende week maandag wordt hij 75 jaar. Dat feit wordt over de hele wereld in alle jazz clubs gevierd met speciale big band concerten. Want Duke Ellington is vooral de man van de grote orkesten. Ook de Stichting JESS in Terneuzen wijdt een speciale vrijdag-jazz concert aan The Duke en wel op vrijdag aanstaande ('savonds laat van 22 tot 2 uur) in jazz café Porgy Bess. Een Brabant se formatie van 10 man, onder de vreemde naam Friet Unli mited speeit dan een groot aantal Ellington-komposities. Deze formatie bestaat uit twee trompettisten (Erik Bakker en Theo Schiilemans), twee trombones (Thijs Eisen en Rank van Baerle, drie saxofoons (Joop Hendriks, Peter de Otter en Wim Kuypers), piano (Wout Hendriks), bas (Toon Segers en slag werk (Bert van Drunen). Om het concert nog een extra ac cent te geven hebben de mannen van JESS zich kunnen ver zekeren van de jazz-zangeres Truus Weik. Dus alle Ellington- fans: op naar het vrijdag-jazz-concert in jazz-café Porgy evei e BRESKENS Mei 1972 werd de single „Kiss Me Ba by" van de volkomen onbe kende tormatie Long Tall Er nie and The Shakers uitge bracht. Tegelijkertijd deed er een serie geruchten de ronde dat deze roek-formatie ieder een, die ze ook maar een stro breedte in de weg zou zitten op hun weg naar het succes, zo'n dreun op het hoofd zou geven, dat de betreffende fi guur tot aan de nek door het trottoir zou zakken en mis schien met z'n beide dichtge slagen ogen net de hielen van het vijftal vetkuiven kon zien verdwijnen. Pers- en radiowe zen schrokken nogal van alle angstaanjagende verhalen en begonnen Long Tall Ernie en zijn kornuiten in het zonnetje te zetten. In de maand augiustus wer den drie dagen lang enkele vooraanstaande Londense clubs geteisterd door de Arn hemmers. Grote successen werden hun deel. De allesver nietigende act, waardoor de groep al flink lang de meest- geboekte groep van Nederland is, heeft men ook al in Zwit serland, Frankrijk en Duits land met verbaasde blikken aanschouwd. In Duitsland is de groep geweldig populair door enkele televisie-specials en de vele festival-optredens aldaar op het in september '73 gehouden Rock Festival in Scheessel (tussen Bremen en Hamburg) stonden de Shakers in één programma met o.a. Lou Reed, Chuck Berry Ten Y' #~s After Richie Havears en Chicago! In België werd met veel succes gespeeld op het befaamde Bilzenfestival, naast groepen als Argent, Status Quo en Procol Harum. CLINGE André van Duins bekkentrekcerij is door geen andere komiek te evenaren Rond deze artiest is een show opgebouwd onder de naam Dag, Dag, heerlijke lach. Naast André als hoofdpersoon, werken daar verder aan mee Frans van Dusschoten (me neer de Uil), Carry Tefsen (een echte film- en musicalster), het Belgische zangduo Ni cole en Hugo, de Robert Kaesen Dancers en het Combo van Coen van Orsouw jr. Kort om een wervelend geheel met dolle nummers, dans en zang dat tot ieders verbazing zomaar op koninginnedag in Malpertuus in Clinge zal staan. TERNKUZEN Zaïre is een van die jonge Afrikaanse staten die zeer sterk werken aan thet terugvinden van de eigep culturele waarden. Na de beëindiging van het koloni ale tijdperk -nu nog maar pas geleden- kon men beginnen niet het opruimen van het be- schjMngspuin dat de blanke man achter zich had laten lig gen. lig Zaïre is men onder de druk van deze omstandigheden naar een sterk nationalisme doorgeslagen. Een fanatisme dat ons westerlingen regelma tig doet Verbazen, (het instel len van een eigen jaartelling is daar .en van de curieuze bijzonderhedenvan). Toch lijkt het goed dat men in Zaï re, Senegal, Ghana etc. zich richt op de eigen zwarte we reld, met een cultuur en ge schiedenis veel dieper dan die van ons „tweeduizendjarig rijk". Ritme, zang en dans lijken zeer wezenlijke bestanddelen van de Afrikaanse cultuur. Deze voor ons „muzische" za ken worden dan ook zeer di rect aangewend, terug ontdekt ter versterking van de eigen waarde van zwart Afrika Maar tegelijkertijd is het een export-artikel geworden (ver gelijkbaar met tulpen en kaas)- Regelmatig treden dan ook zang- en dansgroepen uit Senegal, Zaïre en andere Afri kaanse landen op in de thea ters van Parijs. Londen en Berlijn. Door een gelukkig toeval is UIT in Zeeuwsch- Vlaanderen er in geslaagd om in het kader van super-kort tournee (Parijs-Brussel) Luc ky Nicaise Zebila, een zeer authentieke groep uit Zaïre te presenteren. Zaterdagavond in het Zuidlandtheater. Deze week dan een praat je met een van de mensen die zich bezighouden met 't organiseren van pop-concer ten. Jaap den Doelder was een jaar of zes een bekende naam voor de Nederlandse topgroepen. In de agenda's van b-v. Brainbox en Earth Eire stond regelmatig de naam Jan den Doelder met daarachter: „Patronaatsge bouw Terneuzen". Die tijd ls echter voorbij. Ook voor Jaap werden de giroepen op het laatst te duur, en het Pa tronaatsgebouw verkeert de laatste tijd in een zodanige staat dat ik er niet eens piano durf te spelen. De kans dat de boel dan instort ls er8 groot. Praten met Jaap den Doelder betekent praten met iemand die erg goed weet wat er bij de Zeeuws-Vlaamse, en dan wel speciaal de Terneu- zense jeugd leeft, en niet al- n |op het gebied van mu ziek I;| zijn Image Club zijn de laatste tijd weer regelmatig groepen te zien, ondanks de te kleine ruimte, en de niet zo beste akoestiek. Vooral groe pen met een grote installatie hebben erg veel moeite hun apparatuur goed oD te stel len. Plannen heeft Jaap genoeg. Enkele maanden geleden kocht hij voor enkele duizenden gul dens microfoons, mengpaneel enz., om mensen die zelf eens een avond willen spelen (jam session) daartoe in de gele genheid te stellen. Tot op he den heeft hij echter nog nie mand gezien. Zonde van het geld. Er zijn toch echt wel mensen die op een behoorlijk niveau muziek maken en hier toe eigenlijk zelden of nooit m de gelegenheid zijn. Als je eens zin hebt je een avond zelf muzikaal uit te leven weet je waar je terecht kunt. Op mijn vraag, wat hij in het algem-en van het pop-ge beuren in Zeeuwsch-Vlaande- ren vindt, antwoordde hij: „Er gebeurt veel te weinig voor de jongeren, zeker voor de groep vanaf zo'n 15-16 jaar. Een stichting UIT bijvoorbeeld die verleden jaar aan het begin van het seizoen geheimzinnig een bekende Engelse groep aankondigde heeft nooit meer ie's van zich laten horen, zelfs geen sorry, terwijl ook de Centrale Stichting voor deze groep jongeren wel eens iets kan doen". Financieel blijft het een moeilijke zaak, ook voor Jaap den Doelder. Concrete plan nen voor de toekomst van Jaap: „Het oprichten van een stichting die zich met muziek gaat bezighouden speciaal ge richt op de jeugd, naar het voorbeeld van de Stichting Jeugd en Muziek in Middel burg. samenwerking met bij voorbeeld de Centrale Stich ting of collega café-houders. En natuurlijk goeie groepen naar Zeeuwseh-Vlaanderen brengen". Ook een pop-festival bij voorbeeld in een garage of be drijfshal is iets waaraan Jaap den Doelder denkt. Ook het Zuidl'and-theater is een ruimte die op zijn lijstje voorkomt. De belangstelling voor folk muziek neemt de laatste tijd sterk toe, en in het Zuidland- heater zou een folk-avond het best doen. Eind mei verwacht de Image-club de Hobo String Band die ook enkele maanden geleden al in de Club te zien was. Toen met veel succes: een reden om deze groep nog maals uit te nodigen. Op He melvaartsdag gaat Jaap, met een bus naar Antwerpen Vvaar Lou Reed een concert geeft. Je kunt daar natuurlijk ook-op eigen gelegenheid heengaan Volgende week kom ik trou wens op dit concert terug. Als alles goed is gegaan ligt Jaap den Doelder nu ergenss in het zuiden onder een war me zon nieuwe ideeën op te doen. Een man met een eigen pop-image. Ja en dan tot slot de tip van de week: Long Tall Ernie and the Shakers, vlie gend van de ene naar de an dere kant. van Nederland, za terdag-avond in Breskens. Zeeuws-Vlaamse Top Vier. 1 Waterloo - Abba, 2 Ik zie een ster - Mouth en Mc Neal, 3. De Heilsoldaat - Mark Winter, Vrijdagavond in Tern-euzen: B'ig Band Concert als homma ge aan Duke Ellington in Por gy and Bess. Zaterdagavond in Middel burg: Het Middelburgs Ka merkoor zingt in de Lutherse kerk. Zaterdagavond in Terneu zen: Folkloristisch Danstheater uit Zaïre in het Zuidlandthea ter. Zaterdagavond in Breskens: De roek-formatie Long fall Ernie and the Shakers in de Vismijn. Dinsdagavond in Clinge: De André van Duin Show in ge meenschapshuis Malpertuus. Film en Filmhuis De Filmkring Vlissingen draait „Music Power" in Ont spanningscentrum de Piek op vrijdagavond. J en M Filmhuis draait don derdagavond in de Veste Goes en vrijdag en zaterdagavond het Kuiperspoorttheater Robbe-Grillet's Progressifs du Middelburg Glisseiments Plaisir. Woensdagavond draait de ZVU in het Citytheater Mid delburg Ma nuit chez Maud. SAS VAN GENT „Ik kon het hier niet meer uit houden. Ik verveelde me dood. Dat stomme huishou delijke werk hing me ook al lang de keel uit. En elke morgen ergens koffie drin ken voelde ik ook niets voor. Als mijn man 's a- vonds thuis kwam en vroeg: „wat heb jij vandaag ge daan"? had ik verhalen in de trant van: oh, ik heb de ramen maar weer eens ge zeemd. Ik had niets anders meer te vertellen, dan het één of andere flauwekul- verhaal dat ik ergens had gehoord. Ik werd een stom mens. Ik ging me eenzaam voelen en kreeg de neiging om maar helemaal niets meer te doen". Een triest relaas. Maar ge lukkig al weer lang verleden tijd voor Tilly Bokmans-Lieu- wen, secretaresse en duvels- toejaagster (zoals is levendig, noemt) in de Vlaanderenhal in Sas van Gent. Ze is levendig, aantrekkelijk, opvallend blond, aardig, waar nodig zeer gedecideerd met echt Rotter damse openhartigheid en ze heeft genoeg vrouwelijke ij- delheid om niet te vertellen waar precies in de dertig haar juiste leeftijd ligt. Zeven jaar geleden kwam ze met man en kroost naar Sas van Gent. Ze ruilde zo het leven van de grote stad Rot terdam voor dat van een klei ne grensplaats. Haar man is belastingadviseur bij Dow Chemical en werd met het he le hoofdkantoor overgeplaatst van Rotterdam naar Terneu zen. In het begin vond ze het heerlijk in Zeeuwsch-Vlaande- ren, omdat het zo anders was Ze ging wat thuiswerk doen (typen) om zo de lege uurtjes op te vullen, maar toen de kinderen Ellen en Hans (nu 11 en 9 jaar) naar school gingen, begon ze het contact met de buitenwereld deerlijk te mis sen. Ze bezocht een arbeidsbu reau, omdat ze als secretaresse op verschillende kantoren in Rotterdam (advocatenkantoor. Raad van Arbeid, verwar- mingsbedrijf) toch heel wat ervaring had opgedaan, die ze graag weer wilde gebruiken. Maar alle pogingen om part time werk te vinden bleven zonder resultaat. Tot ze in no vember 1972 een grote adver tentie zag, waarin de directie van de Vlaanderen allerlei mensen vroeg. Van caissière tot toi ietjuffro-uw zo-gezegd. Voor al de baan als omroepster trok Tilly wel aan, zodat ze daar maar op schreef met als extra toevoeging, dat ze ook best administratief werk wilde doen. En daar zit ze dan nu. In het hoge kantoor van De Vlaanderen, waar de plantjes toch nog niet helemaal kunnen verbloemen, dat deze amuse mentshal eens een industrie complex is geweest. De kachel brandt. De zon geeft door de ruiten nog niet genoeg warm te, maar laat wel de jus d'o- range in de glazen tintelen. „Je zou haar z° langzamer hand wel adjunct-directrice kunnen noemen", zegt de heer L.C. Hamelink. direkteur van de Vlaanderen en tevens Til ly's chef. „Als ik er niet ben. komt alles op baar schouders neer. Ze is gewoon m'n ver lengstuk". Tilly lacht er maar eens om. „Toen ik hier kwam, werkte ik maar een paar uurtjes per dag", vertelt ze, „m'n werk varieerde van administratie tot het opzetten van marktkra men. Het ls nu moeilijk meer te omschrijven. Ik ontvang mensen, ik neem de telefoon aan, ik doe secretariaatswerk, ik organiseer feestavonden, ik doe alle voorkomende werk zaamheden voor de grote beurs van 23 mei tot en met 3 juni en de laatste weken heb ik ook vaak meegeholpen in de bowlingbaan. Met die bow ling heb ik het erg druk ge had, want ik was in al die maanden de contactpersoon tussen de bouwers en de men sen van de bowling. Doordat je alles in opbouw meemaakt, raak je overal ten zeerste bij betrokken. Dan wordt er nog wel eens een beroep op je gedaan. Ook 's avonds. Maar 't moet niet te dol worden, want de kinderen mogen niets te kort komen", voegt ze er on middellijk aan toe. Tilly heeft haar werk zo kunnen spreiden, dat ze 's middags om 4 uur thuis is en de woensdagmiddag vrij heeft. Als ze dan 's avonds eens weg moet, is haar man in ieder geval thuis. „M'n man heeft me echt geen strobreed in de weg gelegd'", vertelt ze, „hij vangt het geweldig op. Maar het was de laatste weekeinden nogal eens druk en dat was natuurlijk niet zo gezellig. Daarbij zit ik ook nog als vertegenwoordigster voor de wijk St, Albert in de consu mentenadviescommissie, zodat pqr er voor m'n borduurhobby weinig tijd meer overblijft", zegt ze spijtig. „Maar ik zou niet terug willen naar Rotter dam. Hier is het tenminste nog vrij en rustig. Ik ben oen dorpsmens geworden", grapt ze. En dan ernstig: „Toch moet me nog even van het hart. Het valt me op, dat ik hier in Zeeuwseh-Vlaanderen gewoon nog niet voor vol word aange zien. Wel binnen het bedrijf zelf natuurli jk. Maar vooral de mannen vinden het nog steeds gek. dat een vrouw 'n organise rende functie heeft. Je voelt gewoon, dat ze soms denken: och, 't is maar een vrouw. Er wordt helaas nog veel onder scheid gemaakt. Maar ik trek hi t me niet aan, hoor"! verze kert ze me, „ik ga rustig m'n eigen gang. Ik voel me ge- wotm jonger door m'n werk. Nu merk ik tenminste dat ik leef". T Wf Wür

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9