Van der Stoel pleit in Moskon voor Nederlandse belangen onswerkers staken, nden gereserveerd NIEUWS felTIE Rrcon moet uitspraak doen over katten INFORMEEL IN BOLSJOI-THEATER lenburgW GESPREK SUIKER-CAO VAST Tindemans heeft kabinet rond SLAGERS MOETEN SNELLER VLEESPRIJS VERRAGEN lés "•36.50 HbTerdam-rotterdam advocaten geregeld binnenland buitenland TUIN- SCHOMMEL LeiËn in België snel duurder om jezelf te zijl wist u dat GHARa BE LANGE BELGISCHE REGERING Lerarenopleiding z.w.-Nederland komt in Delft Bonden PvdA is voce* één autoloze zondag per maand Zoethouder Dissidenten oen voor Alfrinkfoncls Ontgoochelde dierenvriendin Aclit Kosmossen gelanceerd Voorzitter produktschap vee en vlees Villabewoner blijft vechten tegen sexclub Watergateband toch opzettelijk gewist BTJD ABBOT OVERT,EDEN jttoftVi 17 J dat de collega's in het VMF bedrijf in Amsterdam voor hetzelfde werk vaak meer ver- Üai! de driehonderd „Bronswerkers" in Utrecht, was voor hen aanleiding het werk gisteren eggen. De stakers bijeen in de kantine. MOSKOU (ANP) Minister Van der Stoel heeft, tijdens de pauze van een balletvoorstelling in het Bolsjoi-theater te Moskou, tegenover zijn Russische ambtgenoot Andrei Groniiko de wens uitgesproken, dat de olieboycot voor Ne derland door de Arabische landen wordt opgeheven. Op de jonaste NAVO-minis- tersconferentie. eind vorig jaar in Brussel, had de minister opgemerkt, da.t de Sovjet-Unie wellicht haar invloed, in de Araibische landen kon aanwen den. om een einde te maken aan de boycot. met grote modieuze boord, op zwart of bordeaux toni ^■ECIIT (ANP) Vertegenwoordigers van de voedingsbon- a NVV, NKV en CNV hebben met de Suikerwerk- en ideverwerkende Industrie (NEVESUCO) geen overeen- iig bereikt over de nieuwe cao voor de ongeveer 8000 [mers in deze bedrijfstak. In onze kleuterspeelgoed- hoek met 3 speeltui gen er aan Nu voor ins de bonden hadden de vertegenwoordigers van de werk te weinig onderliandelingsinogelijkheden. De belangrijk- Jen waarover geen overeenstemming kon worden bereikt 1 fondsvorming ten behoeve van scholings- en vormings- activfciten van de vakbeweging, de aanpassing van de mini- mummkanticdoeslag voor 1914, het vakbondswerk in de onder neming en de lonen van het vrouwelijk personeel. akbonden hebben de werkgevers gevraagd, voor 8 mei jk te maken „o£ een zinvol gesprek over de door hen in- ide '.oorstellen mogelijk is". Na deze datum zullen de be- organisaties nagaan, welke andere wegen kunnen wor- andeld om het gestelde doel te bereiken (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Op een enkele beambte na hebben gister ochtend omstreeks halfelf alle werknemers bij Bronswerk- apparatenfabriek in Utrecht (totaal driehonderd werkne- mes) het werk neergelegd. Volgens de heer G. Hoogenberg, lid van de ondernemingsraad van Bronswerk, is dat ge beurd uit ontevredenheid met het,,functieclassificatietys- beurd uit ontevredenheid met het „functieclassificatiesys- Bronswerk een onderdeel is. Volgens de heer Hoogenberg zijn de vakbonden al ander half jaar met de directie van Bronswerk en VMF over ver andering van de „functieclas sificatie'' aan het praten, een overleg dat tot nu toe niets heeft opgeleverd. Het thans gehanteerde systeem leidt er toe dat werknemers bij de verschillende onderdelen van VMF soms sterk uiteenlopende lonen krijgen terwijl ze pre cies dezelfde functie vervul len. „Iemand die bij een VMF- bedriif in Amsterdam werkt krijgt soms f 50 tot f 170 meer in handen dan een coUe ga die in Utrecht zit en pre cies hetzelfde werk doet. Dat is een onaanvaardbare zaak", aldus de heer Hoogenberg. Volgens Hoogenberg staan de vakbonden achter de actie van het Bronswerk-personeel- BRUSSEL (ANP) Het in- jdexcijfer van de kleinhandels prijzen in België is in de Jmaandl april met 1,73 punten Dat is een nog nooit .eerder ekomen stijging. 'Het 'record werd voornamelijk vertMpakt, door de sterk ge stegen prijzen van olieproduk- ten en van margarine en kof fie- Vergeleken met april 1973 betekent het cijfer een prijs stijging met 10,4 pet. Sinds het begin van dit jaar echter bereikt de prijsstijging e ritnwfvan 15,6 pet. ADVERTENTIE) f, waarin je helemaal jezelf lardeert 't. Een vrouw niet et karakter. In 'n zaak rsoonlijk- adviesje heel r enkele voorbeelden uit dress-kollektie. lantel in ruit met modieus 'ct. f129,- n modelinten van Diolen! f155,- ze het z, n de verre (ing van Breda _jnnen door te krijgen dat Gerard de Lange de laagste prijzen in Europa heeft? In de Eindstraat valt iets bizonders te beleven. Een enorme kollektie was automaten, koelkasten, diep vriezers, centrifuges, droog- trommels en afwasautomaten tegen uiterst scherpe prijzen. Lager kunt u in heel Europa niet terecht. Uiteraard wordt allespeleverd op Consumentenvoorwaarden opifcsteld door de Consumentenbond. Vandaar die grote toeloop iedere week weer. U was er nog niet bij kom dan morgen eens f binnenstappen. a€lndstraat20 Breda. Telefoon 01600 - 319 48 °!^,AAG-UTRECHT-ARNHEM BREDA-EINDHOVEN-HAARLEM (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL (ANP) De Belgische regeringsforma teur, de christendemocraat Leo Tindemans, heeft zijn nieuwe regering rond. Gis teren is hij in de vroege avond bij koning Boudewijn verslag gaan uitbrengen, na dat hij de gehele dag met de partijleiders had onder handeld over de samenstel ling van de regering. Dinsdag hadden ai de partij- de vormin/g van de chris- tendemocratisch-liberaie coali tie goedgekeurd. Wie er minister en staatsse cretaris zijn in de nieuwe re gering Tindemans was vroeg in de avond nog niet bekend. Wel was hun aantal bekend: 19 ministers en 8 staatssecre tarissen. Afgezien van de pre mier zullen de christen-demo craten 12 ministers posten be zetten en de liberalen 6- Er komen (de eerste ministers niet meegerekend) 8 Neder lands- en 8 Franstalige minis ters, in overeenstemming met h in de Belgische grondwet voorgeschrevene. De algemene opvatting in België is dat de regering Tin- demarv geen lang leven be schoren zal zijn. Het kabinet heeft in de senaat een gewone meerderheid, maar in de ka mer komt het voor zo'n meer derheid, vij zetels te kort. Begin deze week waren dat er nog maar twee, maar intussen heb- uen Franstalige Brusselse libe ralen laten weten de regering niet te zullen steunen. Wil Tindemans in het zadel blij ven dan zal hij gesteund moe ten worden door dezogeheten regionale taaipartijen. DELFT (ANP) De nieu we lerarenopleiding voor zuid west Nederland komt in Delft. Voor tien a twaalf milioen gulden zal er gebouwd wor den, opdat er over enkele ja ren meer dan 2.000 studenten kunnen worden opgeleid. De vestigingen in Rotterdam en Den Haag zullen worden opgeheven. Die in Rotterdam kan reeds het komende cur susjaar nagenoeg geheel wor den overgeplaatst. Het n-euwe gebouwencomplex komt in Delft-noord op de grens van de gemeenten Delft en Riis- wiik. Tn augustus 1975 kar het eerste gedeelte van de nieuwe gebouwen in gebruik worden genomen. AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft zich uitge sproken voor een autoloze zon dag per maand, in te voeren in het najaar van 1974. „Wel moet een eenziidiige afwente ling van de lasten op de hore- casector worden voorkomen en dient aan buitenlandse auto mobilisten goede voorlichting worden gegeven", aldus de PvdA Het PvdA-bestuur wil één keer per maand voorrang ge ven aan rustige straten, spe lende kinderen en wandelende mensen Dit kan de discussie over het selectief gebruik van de auto stimuleren, aldus het PvdA bestuur. DEN HAAG (ANP) De beloning van advocaten die r'chtsbi.istand ..verlenen aan in verzekering gestelden in het kader van een piketdienst is definitief geregeld. Sinds 1 oktober vorig jaar gold e voorlopige regeling. De advocaat krijgt nu voor elke in verzekering gestelde verdachte die hij bijstaat 180,- als de bijstand is ver leend. zowel in het politiebu reau als bij de voorgeleiding voor de rechter-commissaris en f 80,- als dat gebeurd is in een van deze fasen. Voor het weekeinde of een algemeen erkende feestdag komt hier nog f 40.- bij. De difinitieve regeling, die m het staatsblad gepubliceerd is. geeft ook aan wat er aan reiskosten wordt vergoed. Districtsbestuurder K. de Knegt van de Industriebond NW verklaarde gisterenmid dag echter dat de vakbonden zich niet achter d-e stakingsac tie hebben opgesteld. De bon den zijn momenteel ook niet van plan de gestaakte werku ren te betalen Een woordvoerder van VMF zei dat de concernleiding de actie bij Bronswerk in Utrecht als „voorbarig" bestempelt, VMF heeft enkele maanden geleden met de vakbonden het overleg geopend over de func tie- en belonin-gsmethoden binnen het bedrijf. Het is een gecompliceerde zaak die men aan het eind van dit jaar hoopt te hebben afgerond, al dus de VMF-woordvoerder. Ondernemimgsraadslid Jas- oers vond het commentaar van VMF een zoethoudertje waar we echter geen genoegen meer mee nemen". Niet alleen bij Bronswerk in Utrecht is er al lange tijd onrust over de belo- ninigsikwestie. Ook bij Brons werk in Amersfoort rommelt het volgens de heer Jaspers en twee weken geleden zou bij Bronswerk in NU.jkerk even eens zijn gestaakt. Na afloop van een gesprek tussen de ondernemingsraad van Bronswerk en de vakbon den deelde het o.r.-lid Hoo genberg gisterenavond mee, dat de vakbonden zullen gaan pro beren in het conflict rond de beloning van de „Bronswer kers" te gaan bemiddelen. In tussen gaat de staking bij het bedrijf ook vandaag door. Hooigenberg: ,,We staken tot VMF concrete toezeggingen heeft gedaan". Men zou zich kunnen voor stellen. dat minister Van der Stoeit het bezoek aan het BoU- joi-theater ook heeft gebruikt om Gromiko onder ogen te brengen dat het optreden van de Russische autoriteiten te gen dissidenten, in Nederland sterke afkeer oproept. Na zijn afsluitend gesprek met Gromiko, gistermorgen, beperkte minister Van der Stoel zich ertoe te zeggen, dat hij aan het einde van zijn bezoek, zondag, publiekelijk iets zal meedelen over de kwestie van de dissidenten. Aangezien hij de komende da gen, in Leningrad en Kiev, slechts plaatselijke autoritei ten zal ontmoeten, kan worden aangenomen dat hij met name de kwestie BoekovsKi waarvan wij ook gisteren mel ding maakten reeds heeft aangesneden. Ook tijdenis dit laatste gesprek bleek weer. dat de Russen als voornaamste doel van de conferentie over Europese veiligheid en samen werking de zo plechtig moge lijke bevestiging van de on schendbaarheid der grenzen zien, d.w.z. van hun hegemo nie over Oost-Europa, en nau welijks belangstelling hebben voor wat minister Van der Stoel niet langer „het vrij ver keer van personen, ideeën en informatie" noemt, maar „be ginselen voor intensievere contacten". Zelfs bij het uit spreken van de door Nederland onderschreven wens dat d-e culturele betrek kingen tussen beide landen worden verstrekt, bleek uit de woorden van minister Gromi ko de voortdurende zorg, dat de toepassing van het culturele akkoord op geen enkele wijze i iimojfging in de binnen landse aangelegenheden van de Sovjet-Unie betekent, aldus minister Van der Stoel. Gedu rende de ontmoetingen tussen beide ministers en met pre mier Kosygin is het woord „China" niet gevallen. UTRECHT (ANP) De ac tie „Rondom Alfrirak", welke begin mei vorig jaar werd ge houden om de opbouw van een communicatiecentrum voor de Nederlandse r.k. kerkpro vincie financieel mogelijk te maken, heeft uiteindelijk ruim éér. miljoen gulden opge bracht. Na aftrek van de on kosten van de actie, met name voor een grote advertentie campagne, resteert een bedrag van ruim f 700.000,-. Dit be drag is symbolisch aan kardi naal Alfrimk overhandigd door het bestuur van de stichting Alfrinkfonds, bestaande uit minister H. W. van Doorn van CRM, dr. W. A. J. M. Harkx, directeur van het dagblad De Stem te Breda en N. Schrama, journalist. De stichting werd m 1970 opgericht om een har- tewens van kardinaal Alfrink te vervullen en hem bij gele genheid van zijn 70ste ver jaardag in de gelegenheid te stellen een communicatiecen- tru-m op te richten binnen de Nederlandse kerk- De gelden van het Alfrinkfonds zullen ten goede komen aan allerlei activiteiten op het gebied van de communicatie binnen de Nederlandse kerk en met het buitenland. ARNHEM Mevrouw M. Schulte-van Zegwaart uit Arnhem mag van het ge rechtshof in haar woonplaats niet meer dan vijf katten houden, maar ze wil tot voor de Kroon uitgevochten zien of die beperking haar terecht is opgelegd In een uitspraak In hoger beroep op een kort geding dat buurtbewoners tegen haar hadden aangespannen, bepaalde de civiele kamer van het gerechtshof gisteren dat een deurwaarder maan delijks moet controleren of mevrouw Schulte zich aan de voorwaarden houdt. Ze werd bovendien veroordeeld tot de proceskosten, een bedrag van ruim 2500 gulden. De dierenvriendin, die soms wel dertig katten over de vloer had omdat tot politie en dierenbescherming toe ie dereen vondelingen bij haar bracht, is voorlopig niet van zins die som te betalen. Ze wil eerst haar recht zoeken de uitspraak van gisteren noemt ze uit de lucht gegre pen. „Ik zit hier tien jaar met mijn katten in de Burge meester Weertsstraat en die klachten over stankhinder zijn pas van de laatste tijd", verbaast mevrouw Schulte- van Zegwaart zich, het ver moeden uitsprekend dat er sprake is van wraakneming. De echtgenote van een man die ooit diensten voor haar verrichtte, maar die ze ont sloeg zou de zaak geïnspi reerd hebben. „Het gaat er gewoon om, mij nu weg te krijgen." De kattenliefhebster voelt zich gesteund door uitspra ken van dc voorzitster van de dierenbescherming in Arnhem, dr. Jebbink. „Giste ren nog zei die me dat er bij verschillende controles nooit een kattenlucht is opge merkt. Maar het is vechten tegen de bierkaai. Ik heb de beste getuigen meegebracht, maar het heeft niets gehol pen. Belachelijk, ik ben er helemaal ondersteboven van." Mevrouw Schulte-van Zeg waart heeft momenteel 17 katten in huis en in hokken in de tuin. Twaalf moeten er ilus weg, om de financiële las ten niet nog groter te maken: op overtreding van het von nis staat een dwangsom van 200 gulden per kat. Het von nis gaat twee maanden na betekening in, maar ze hoopt de zaak in de tussentijd voor de Kroon gebracht te heb ben. (ADVERTENTIE) MOSKOU (TASS) Het Russische persbureau Tass meldde gisteren dat de Sovjet unie acht kunstmanen tegelijk gelanceerd heeft. Het zijn de Kosmossen 641 tot en met 648. Zij werden door een draagra- ket in een baan om de aarde gebracht. Deze Spoetniks heb ben wetenschappelijke uitrus ting aan boord ter voortzetting van die verkenning der ruim te. RIJSWIJK Het zou van de slagers niet verstandig zijn als ze niet zo snel en zo volledig mogelijk de verla ging van de groothandelsprij- zen voor vlees aan hun klan ten doorgaven. Het is ge wenst dat de consumenten er zich van bewust zijn dat de vleespri.izen zo sterk gedaald zijn dat vlees eten geen dure aangelegenheid meer is. Twee stellingen, in de be stuursvergadering van het produktschap voor vee en vlees ontwikkeld door voor zitter ir. G. Meyer. De secretaris, de heer F. Bikker, had een voor de pro ducenten somber markt beeld geschetst. De varkensprijzen zijn sinds eind maart met 40 cent per kilo gedaald. In riachtrunderen zat nog een klein beetje verhoging, maar dier in Nederland hebben die bet deze week gemiddeld ge nomen toch niet verder ge schopt dan 81,4 procent van de oriëntatieprijs (hele EEG 91,23 procent). De val van de varkens- vleesprijzen is bij de groot handel groter dan bij de de tailhandel, vertelde de voor zitter. Enig achterlopen van de slager kon hij zich wel voorstellen maar hij deed die slager toch ook twee ar gumenten aan de hand voor snelle doorgifte van de ver laging: de publiciteit die de gang van zaken met de rund vleesprijzen vorig jaar heeft gekregen en de mogelijkheid van omzetverbetering. De varkensprijzen zullen voorlopig nog wel laag blij ven, lieten de heren Bikker en Homburg weten. De heer Bikker hoopte we] dat ze nu het laagste punt hebben be reikt, maar een stijging zit er toch niet gauw in. ROTTERDAM (ANP) De heer B. Swartberg, inwoner van de Rotterdamse villawijk Hillegersberg, gaat door met zijn strijd tegen de pal naast zijn huis gevestigde sexclub Love Inn. Swartberg heeft ho ger beroep aangetekend. Volgens de heer Swartberg maken nu ook vele andere hp- woners van Hillegersberg ern stig bezwaar tegen de aanwe zigheid van de Love Inn. De heer Swartberg zegt het opmerkelijk te vin-den dat de rechtbank slechts zeer wemig aandacht heeft besteed aan de kern van zijn betoog, namelijk dat de vestiging van de sex club in strijd zou zijn met het bestemmingsplan voor Hille gersberg. „Het vonnis zegt da-ar alleen over dat de rech ter niet zou mogen ingrijpen in het door de gemeente te voeren beleid. Daarmee heeft de gemeente een vrijbrief om haar eigen bestemmingsplan en andere verordeningen opzij te zetten, wanneer zij dat wenst." aldius Swartberg. En nóg is er geen regen van betekenis gevallen. Land- en tuinbouwers, aan ons ligt het niet. Ik kan geen droogte meer zien. Een jonge inwoner van Brugge (België), die vol gens de politie duidelijk onder invloed was, heeft op de Grote Markt in Brugge een nummertje striptrippen ten beste gegeven. Tegen de poli tieagenten die hem opbrach ten, zei de jonge man er geen weet van te hebben dat hij ongekleed rondliep. Zakcentje voor een hartchi rurg: Scha(ar)devergoeding. Een Australische meneer, socioloog van beroep en Hugh McKay genaamd en wonende in Sydney en een man die reeds enige marktonderzoeken voor veilig-verkeersacties op zijn naam heef* staan, heeft behartenswaardige woorden gesproken. Stel u eens dat ik er hier mee ophield. Zo, pats. De heer Hugh McKay heeft behartens waardige woorden gesproken. Punt uit. Vreemd nietwaar. Want de woorden van Hugh waren best de moeite waard. Jammer. Of zou ik toch maar hier ontspon zich een tweege vecht op het scherp van de snede in de hersenpan van schrijver dezes). De uit komst? Hugh zei (de normale „ik" heeft gewonnen): Voorzie de auto's van de namen van de bestuurders en het aantal ver keersongelukken zal ongetwij feld dalen. Hugh meent dat de automobilisten door de feitelij ke anonimiteit die zij hebben, aangespoord worden tot onver antwoordelijk en agressief ge drag op de weg. Zo is dat, met knotsen van letters. Amsterdams mopje: Een vertwijfelde Ajax-doeiman Stuy werpt zich op de rails, maar laat de trein tussen zijn armen doorgaan. ■it Naast ons zit een gelukkig mens. Dat is prettig. Zo mogen wij het zien. Groetjens. WASHINGTON (RTR1 Een speciaal door het Witte Huis aangetrokken deskundige zal de stelling niet hestriiden dat een „gat" van 18 minuten in een vain de Watergate-hamd- opnamen niet per ongeluk is ontstaan, zo heeft de NBC- televisie gezegd. Volgens NBC stelde dr. Michael Hecker op verzoek van het Witte Huis een onderzoek in. nadat zes deskundigen tot de conclu sie waren gekomen dat van een gesprek tussen president Nixon e. zijn voormalige me dewerker Haldeman dat op de band was opgenomen 18 minu ten ontbrak en dat dat stuk was uitgewist op èen opname apparaat van het Witte Huis door minstens viif maal en vermoedelijk negen maal le knop in te drukken De zes deskundigen waren aangetrok ken door -echter Jihn Sirica in overleg net het Witte Huis- Nixons secretaresse had ge tuigd d-t zij mogelijk per on geluk de bandopname had ge wist. Dr. Fecker was niet be schikbaar voor commentaar WOODLAND HILLS (Cali- fornië) Bud Abbott, bekend van het filmduo Abbott en Costello. is gisteren op 75-jan- ge leeftijd overleden. Hij leed al geruime tijd aan kanker. MERIJN (ADVERTENTIE) HET ls zo goed als zeker dat de Britse Labour regering een nationaal referendum zal hou den over de vraag of Engeland al dan niet lid moet blijven van de Europese Gemeen schap, zo heeft een vooraan staand Kd van het Lagerhuis meegedeeld. Dat referendum zal wellicht in februari '75 ge houden worden. DE Russische autoriteiten heb ben twee orthodoxe geestelij ken gearresteerd. Volgens dis sidente kringen in Moskou zou dit het begin kunnen beteke- pcï? van een nieuwe campagne tegen de kerk. DE Westduitse tak van BP. trekt de rond Pasen ingevoer de prijs verhoging voor benzine (met ongeveer een pfennig pe liter) in. BP doet dat op bevel van het Westduitse kar telbureau. Zij zal evenwel in beroep gaan tegen deze veror dening. IN Oostenrijk worden op 23 juni verkiezingen gehouden voor de opvolging van presi dent Franz Jonas, die dinsdag nacht op 74-jarige leeftijd is overleden. Zoals we gisteren nog in enkele edities konden me^en. Dit heeft het kabinet onder bondskanselier Bruno Kreisky gisteren besloten. DE echtgenote van de eerste- secretaris van de Spaanse am bassade in Oslo, de 25-jarige mevrouw Iranzo, is gisteren dood gevonden in haar woning in de Noorse hoofdstad. Zij was gewurgd. VIJFHONDERD mensen zijn in het gebied van Rajsjahi, in het noorden van Bangladesj, gestorven aan pokken. De epi demie kan door gebrek aan vaccin en medisch geschoolde k r-rhten niet bedwongen wor den.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17