issinger weer Cairo SHELL CONTRA LUBBERS urne Eerste Kamer vermijdt fel debat over kwestie Dennendal Arie de Boon, Ridder Nederlandse Leeuw Anders dan andere filters. INSLAG OP SAD AT? odeheefver Landsadvocaat: minister voorkwam liquidatie ABG FECI AALZAt w naar A kanwege ■plannen E.G. Paar dagen uitstel voor Nixon Parlement Indonesië behandelt klachten van Molukkers BELASTINGKANTOOR MILAAN IN PUIN Lamlbouwarbeiders in Italië staken binnenland buitenland I. efver behangsels Brandt Golan Eerste Kamer Confessionelen bekritiseren milieubeleid Boycotsituatie Marktverschui vin g Autokeuring verplicht per 1 juli '75 DE VLIEGRAMP OP BALI Tolkenstaking bij Y.N. „De Zwarte Orde 13 HET Belgische ministerie van landbouw heeft meegedeeld, dat mond- en klauwzeer ge constateerd is bij runderen die voor de eerste maal gevacci neerd werden met een entstof, afkomstig uit een partij die inmiddels uit de circulatie is genomen. Om uitbreiding van de ziekte te voorkomen heeft het ministerie een aantal maatregelen genomen. DE politie van San Sebastian heeft de arrestatie bekendge maakt van twee Baskische studenten die lid zouden zijn van de ETA, de verboden or ganisatie die streeft naar een onafhankelijk Baskenland. EEN actie-comité van de eind examenklas houdt sinds be gin deze week de m-e.a.o.- school van Heerenveen bezet, omdat rij ernstige bezwaren hebben tegen de slechte huis vesting, Het gebouw is reeds enkele jaren geleden afge keurd. DE Nederlandse regering is met het sultanaat Oman tot overeenstemming gekomen over de verkoop van twee kunstmijnenvegers voor de prijs van 1,2 miljoen gulden per stuk. Het betreft hier de mijnenvegers Axel en Aals meer. De schepen zijn in de eerste helft van de vijftiger jaren op Nederlandse werven gebouwa. DE opvallende vliegtuigverlie- zen van de Khodesische lucht macht hebben bij waarnemers in Zuidelijk Afrika het ver moeden doen ontstaan dat de guerillastri.iders in Rhodesië en Mozambique sinds kort be schikken over luchtafweer-ra- ketten van Russische makelij. Mogelijk gaat het om de Sam- 7. (Van onze redactie buitenland) CAIRO De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger, gaat zondag naar het Midden-Oosten waar hij andermaal zal proberen een scheiding tot stand te brengen lussen de Israëlische en Syrische troepen in Golan. Op de heenreis wil hjj in Genève een onderhoud hebben met zijn Russische ambtgenoot Gromiko. nel naar de befiangwinkel of y der heeft enslotte de cant van eg! A'dam.TeL 030-33 92 92» eva! u straks gratis nieuw bdang wüt /EIST (ANP) Minister Duisenberg van Financiën gaat namens de negen EEG-ianden binnenkort de Verenigde Sta ten polsen over denkbeelden met ^etrekking tot de mone taire rol van het goud, waar over de ministers van Financiën (oi de plaatsvervangers) en de centrale bankiers der negen landen het in hun conferentie in Zeist van deze week eens zijn geworden. Aan Duisenberg is gevraagd naar de V. S. te gaan omdat hij voorzitter van de conferentie in Zeist was. WASHINGTON (UPI) pe juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Af gevraagde,; heeft president NixonLvijf dagen uitstel gege ven tot volgende week dinsdag om te voldoen aan de eis,tientallen geluidsbanden ter beschikking te stellen. De commissie had op 11 april on der strafbedreiging, geëist dat het Witte Huis voor morgen 42 bandjes zou overhandigen. Af-| gelopen maandag besloot de' commissie nog een onbekend aantal meer banden te vragen. Volgens welingelichte kringen had president Nixon zelf om het uitstel verzocht. Naar ver luidt zou hij van plan zijn de commissie een „bevredigend. Uitgebreid en volledig ant woord te geven". De juridi- s< he commissie onderzoekt of tegen de president een afzet tingsprocedure moet worden ingesteld naar aanleiding van Watergate. De bijzondere aanklager Le on .Taworski heeft de uitleve- geëist voor 2 mei, van meer dan zestig geluidsban den. De reis van Kissinger vindt plaats op een moment dat de toestand in het Mid den-Oosten zeer veel span ningen oproept, zowel in de landen zelf als in de onder linge betrekkingen. Zo heb ben in Cairo extremisten 'n aanval gedaan op de mili taire academie. Daarbij zou den twintig personen zijn gedood, onder wie vier le den van Sadats lijfwacht. Volgens sommige berichten zou het een (mislukte) aan slag zijn geweest op het le ven van president Sadat. Deze aanval zou een voor spel hebben moeten zijn van een staatsgreep. Sadat heeft trouwens ook nog andere zorgen. De Russi sche partijleider Leonid Breznjev heeft hem een bood schap gestuurd over de ge spannen betrekkingen tussen beide landen. Die relaties zijn verslechterd de laatste maan den toen Rusland niet inging op Egyptische verzoeken om wapenleveranties Egypte had daarop besloten zich tot ande re bronnen voor wapenleve ranties te richten. Sadat zei toen, dat hij, ondanks deze crisis, bereid was om met de Russen aan tafel te gaan zitten om het misverstand uit de weg te ruimen. Op het diplomatieke front ls ook de Westduitse bondskan selier WLlly Brandt in Cairo druk werkzaam. Op de laatste dag van zijn bezoek aan Egyp te verkLaarde hij, dat West- Duitsland bereid is samen met de andere landen van de Euro pese Gemeenschap politieke waarborgen te verschaffen voor een bereikte vredesrege ling in het Midden-Oosten Hij sloot ook het aanvaarden van militaire garanties niet volle dig uit. Aan het gevechtsfront duurt de spanning eveneens onver minderd voort. Bij de strijd om de berg Hermon m de Golan-hoogvlakte heeft Syrië gebruik gemaakt van nieuwe Russische SA-raketten met meervoudige koppen, die tege lijkertijd de door Israël ge bruikte Amerikaanse „Phan toms" en hun afweersysteem tegen geleide projectielen kunnen vernielen. Dit althans berichten „Arabische militaire kringen". Rond de berg Her mon zijn Israëlische vliegtui gen gisteren twee uur ln actie geweest tegen Syrische troe pen, terwijl de eigen Israëli sche troepen nieuwe stellingen opzetten en hun bunkers ver stevigden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG In de Eerste Kamer hebben de confessione le fracties (KVP, ARP en CHU) gisteren kritiek laten horen op het milieubeleid van dit kabinet. Hun woordvoer der, KVP-senator dr. ir. D- de Zeeuw, zei onder meer, dat het milieubeleid een bijziend beleid is. "Het gaat te veel om maatregelen in de marge, waarmee je er niet komt. Een struoturele aanpak, waarmee een eind wordt gemaakt aan de ongeremde economische groei is hard nodig", aldus De Zeeuw. (Van onze parlementairs- redactie) DEN HAAG Als de mi nister van Economische Zaken de in ons land raffinerende oliemaatschappijen niet had gedwongen benzine te leveren aan de Aardolie Belangen Ge meenschap (ABG) te Soest, zou dit bedrijf tot liquidatie gedwongen zijn geweest. Het nadeel van de ministeriële be schikking voor de oliemaat schappijen weegt, zo het er al is» bij lange na niet op tegen dat wat de ABG zou hebben geleden als de bewindsman niet had ingegrepen. Landsadvocaat, mr. E. Drooglever Fortuijm betoogde dit gisteren voor de raad van State, waar hij zich namens minister Lubbers verweerde tegen Shell Nederland, dat zich tot de raad had gewend met het venzoek de beschik king van de minister te schor - sen. De negen maatschappijen weigerden na 1 april benzine te leveren aan ABG, een cen trale inkooporganisatie van negentien onafhankelijke groothandelaren en beheerder vam Avia benzinestations. Shell werd door de minister verplicht drie miljoen liter benzine per week te leveren in afwachting vain een leve- ringsschema, waarin ook de overige acht maatschappijen betrokken zouden worden. Shell verzocht de afdeling ge schillen van bestuur van de Raad van State om voorlopige schorsing maar voorzitter dr- Ruppert wees dat verzoek od 6 april af. Intussen is een leveringsschema tot stand ge lromen. Namens Shell betoogde gis teren mr. B. H. ter Kuile, dat de ministeriële beschikking geen geldigheid had omdat de negen maatschappijen niet te zamen geweigend zou hebben aan ABG benzine te leveren. Ten onrechte, aldus de Shell- adocaat, is de bewindsman uitgegaan van een boycotsitua tie. Hij vond het essentieel dat minister Lubbers in zijn be schikking niet heeft aangege ven waarom er naar het oor deel van de bewindsman een economische machtspositie van de negen maatschappijen op de Nederlandse markt bestaat. „Wil er van een machtspositie sprake zijn, dat moet er spra ke zijn van samenwerking, sa menspanning. Maar minister Lubbers is geneigd het be staan van een machtspositie te constateren zonder te bekijken of er samenhang is tussen de handelingen van meer dan 1 onderneming- De beweerde machtspositie van de oliemaat schappijen is geheel en al het gevolg van het lage prijspeil van benzine in Nederland. En dat is weer het gevolg van de prijzenbeschikking van min,ra- ter Lubbers. „Mt. Ter Kuile noemde Nederland, wat de benzineprijs betreft, een goed- koopte-eiland in Europa. De landsadvocaat stelde te genover dit betoog dat er wel degelijk sprake is van een machtspositie met schadelijke effecten. Er behoeft volgens de wet geen relatie te bestaan tussen ondernemingen die ge zamenlijk een machtspositie innemen. M.R Droogleever Fortuijn betoogde, dat de oliemaat schappijen, wanneer ABG zou geliquideerd moeten worden, zonder meer de leveranties aan de bij ABG aangesloten groot handelaren zouden overnemen. Er zou dam geen markt weg vallen. Er zou alleen een ver schuiving naar andere han delskanalen plaaits hebben- „Dat vindt de minister mis bruik van economische macht. Ik vind dat de minister te recht gesproken heeft van een machtspositie waar wat aan gedaan moest worden". GRONINGEN (ANP) „De regering zal er naar streven dat van 1 juli 1975 af de personen auto's. de motorfietsen en de bedrijfsvoertuigen een ver plichte periodieke keuring moe ten ondergaan. Het eerst zullen die voertuigen die tien jaar en ouder zijn aan de beurt komen. Dat betekent dat het eerste jaar al zo'n 530.000 personen auto's en motorfietsen en 80.000 bedrijfsvoertuigen onder de keuringsplicht vallen". Dat verklaarde minister Wes terterp van Verkeer en Water staat -gisteren in Groningen bij de officiële ingebruikstelling van het keuringsstation van de Rijksdienst voor het wegver keer. DJAKARTA Het Indone sische parlement buigt zich volgende maand over klachteD van een aantal Molukse gere- patrieerden uit Nederland, die zeggen dat zij niet het reis geld hebben gekregen dat voor hen door de Nederlandse rege ring is gestort. De klacht werd vorige week ter kennis van het parlement gebracht door een vertegen woordiger va-n de Molukkers Dezen keerden in 1970 naar Indonesië terug, maar ze zijn nog niet door kiunnen reizen naar de Molukken in het oos ten van Indonesië, omdat ze er het geld niet voor hadden- Het verblijf op Java hebben ze moeten betalen door het ver- kopen van persoonlijke bezit tingen. Ondervoorzitter John Naro van het Indonesische parlement verklaarde dat de volksvertegenwoordiging de zaak met de regering zal op nemen na bestudering vam de klachten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hangende een interpellatie, morgen in de Tweede Kamer, heeft de Eer ste Kamer zich gisteren tij dens het beleidsdebat over volksgezondheid nogal op de vlakte gehouden over de affai- re-Dennendal. Alleen WD-se- nator ir. Louwes ging fel te keer tegen wat hij noemde „de intolerantie van de maat schappijcritici onder de stafle den". Hij was van mening, dat staatssecretaris Hendrikx on verwijld orde op zaken moet gaan stellen"- „Dennendal", zo zei Louwes, „driegt een etterend gewei in de samenleving te worden". Nieuwe ideeën over de bege leiding van de verpleegden mogen zijns inziens niet wor den opgedrongen via „terreur en bezetting". Veel genuanceerder was het betoog van de socialist A. Ma ter, die sprak van een tragisch conflict, maar die duidelijk stelde dat alles vermeden moet worden wat tot verdere uitbreiding van het conflict kan leiden. De woordkeus, zo als die werd gebezigd door zijn VVD-collega, wees Mater dan ook van de hand. De KVP-er J. H. J. Maenen (die ook sprak namens ARP en CHU) zei verontrust te zijn over het slepende karakter van de zaak- als gevolg waar van ouders en patiënten in de knel dreigen te komen. Hij onthield zich overigens van commentaar. DJAKARTA Het wrak van de maandagavond boven Ba-li neergestorte Boeing-707 van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Panam brandde gisteren nog steeds. Volgens het ministerie van verkeer in Djakarta is er van de lucht geen teken van leven rond het verongelukte straal- passagierstoestel waar te ne men. Er waren 106 personen aan 'boord. 0 ROTTERDAM Tijdens het NVV-congres in Rotterdam heeft Arie de Boon afscheid ge nomen als vice-voorzitter. Hij is door de koningin benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Minister J. Boersma van Sociale Zaken overhandigde hem de versier selen. Tot vice-voorzitter is benoemd Frans Drabbe. Hij stelde in de verbondsvergadering zeer uit drukkelijk, dat het NVV meer medezeggenschap in de onder neming wil. „De ondernemings raad is niet langer het orgaan van het bedrijf, maar van de werknemers van het bedrijf, al dus Drabbe. NEW YORK (RTR) Twee bijeenkomsten van de algemene vergadering van de algemene vergadering van de VN zijn gisteren niet doorge gaan door een protestactie van de tolken van de volkerenor ganisatie. Het merendeel van de 75 officiële tolken meldden zich ziek. De tolken zeggen dat zij bij hun vertaalwerk voor de VN in zes talen tegelijk vele uren moeten maken zon der extra vergoeding en dat de hoge functionarissen van het volkerenorganisatie hun eis tot uitbreiding van het personeel niet hebben kunnen inwilligen. Hun ziekmeldingen moeten gezien worden als een 'uiting van protest tegen deze gang van zaken. MILAAN (AP) Het belastingkantoor in Milaan en enkele aangrenzende gebouwen zijn gisteren verwoest door een bom explosie. In Lecco werd het plaatselijke kantoor van de mar xistische georiënteerde socialistische partij opgeblazen. Volgens de politie is bij de twee aanslagen niemand gewond geraakt. De schade aan de eebouwen is echter groot. De benedenverdieping van het drie verdiepingen tellende belastingkantoor werd helemaal vernield. Door de kracht van de explosie werden ramen en deuren in de omgeving weggerukt. Volgens de politie was de bom zelf vervaardigd. Hiervoor is tenminste een kilogram t.n.t. gebruikt. Van het districtskantoor der socialistische partij te Lecco wer den twee verdiepingen vernield. In verband met de aanslag in Lecco is een jongeman gearresteerd die lid zegt te zijn van een rechtse groepering. Wie verantwoordelijk is voor de aanslag in Milaan is nog niet bekend. Na een telefonische tip heeft de politie in een telefoon cel briefje gevonden dat was ondertekend met „De Zwarte 'uCen "'tü™6 naam in de lange rij van Italiaanse extre mistische groeperingen. Op dagen als deze, wanneer land- en tuinbouwers met smachtende blikken in de ogen om regen smeken, zijn de paar druppeltjes die giste ren (althans hier) zijn geval len nog niet eens genoeg om een enkel grassprietje een vochtig gevoel te geven. Een mals buitje verandert bruinige stukjes gras in sappi ge groette weiden. Vooral in deze tijd. Van ons mag het dus. Wij hebben het nu al vier weken droog mogen houden- Volgens Kapia, een tijd schrift dat verschijnt in de streek van West-Kasai in Zaï re, is de 40-jarige Zaïrese vrouw Kapinga Babangi Mu- ende in een nacht van zwart blank geworden. Aan de vooravond kreeg mevrouw Babangi puistjes die erg jeukten en 's ochtends bleek mevrouw Babangi hele maal blank te zijn geworden, op een klein plekje in haar gezicht na. Haar oude kwalen, kropvorming en hoge rug, ble ken verdwenen te zijn. Mevrouw Babangi zegt dat ze noch medicijnen, noch zalf jes gebruikte. Kapia, dat zijn artikel verlucht met een foto van de vrouw, voegt er aan toe dat zij naar het uiterlijk te oordelen een goede gezomdheid geniet. Wij willen De No-Claim Houden! Verstaan, Verzeke ringsmaatschappijen? Ja. niet dan? Da's toch een mooi beloningkje (nee, belo- ninkje). Nou dan. En vervolgens moeten wij nog even de heer Yitzhak Ra bin als opvolger van Golda Meir ',-egroeten. Onthoudt die naam: u zult hem meerdere malen tegenkomen op radio en t.v. en in de kranten. Rabin. Aangezien heden blijkt dat andere afdelingen van dit be drijf een verheugend grote ac tiviteit ontwikkeld hebben, doen wij er het zwijgen toe. Kort maar krachtig, zoge zegd. MERIJN ROME (AFP) In Italië zijn gisteren 1700.000 landbouw- arbeiders in staking gegaan uit protest tegen het afbreken van het overleg met de werk gevers over een nieuwe ar beidsovereenkomst ter vervan ging van die welke vier maan den geleden al afliep. De sta king heeft de steun van de drie grote vakcentrales. (ADVERTENTIE) Wel eens een CabaUero filter geproefd? Ld. Laurens Continental

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11