ffie bij een koppelbaas werkt scheel zit ungen PORTUGAL OVER UITWIJZING PRIESTERS: „EIGEN SCHULD" Felle gevechten in Columbia voor verkiezingen %HELMUSB. SLACHTOFFER VAN FISCALE WILLEKEUR wrn WILLEKEUR ZIEKTE MILJOENEN ONTDEKKING BENDE Bloedige strijd in mijnen Zuid-Afrika „Rode Brigades" achter ontvoering in Genua binnenland buitenland IDONK-BELGlë MAKELAARDIJ WINKELPAND x WOONHUIS tj GD ips-reparatiewei jkheid I heid II kheid III ONEN Koppelbazen en hun praktijken (4) Missionarissen publiceerden anti-racistisch documen t Opheffing MIR papfer w pen Eenheidsfront tegen dictatuur in Bolivia Gaten in Berlijnse mum Vonnis tegen drie Maria's uitgesteld Bus of trein Bus of trein (2) Rus mag land uil 11 7ffid g 20 april 1974 in uitgestrekte bossen Vbv i Reusel, voor recreatie i"1 of belegging I GELEGEN BUNGALOlVnJ F 500 M2 r mtr.2 en diverse typen lelwoning is zaterdag er. n 10.00 tot 18.00 uur, en js igde van de Poeders'traat ff park bereiken door de pjjip„ dij te volgen, die ca. 3 km mV' el opgesteld staan. kTAET 84 ROTTERDAM joio 131600 b.g.g. 01858 - 2857 lm de Maasroute op gunsti» knj 'inkelpand 6 x 20 mtr. Magaa», ;r. Woonhuis best. ruime wm slaapkamers en zolder Gan? leerplaats. 90.000,— k.k. ig^na telefonische afspraak uiden van het land (Van een onzer verslaggevers) Wilhelmus K. B. (35) uit Venray was in de periode 1/1 - 31/8 1972 in loondienst bij het „uitleenbedrijf" fa. Neda N.V» en ontving ter aanvulling op zijn belastingformulier, vanldeze werkgever een schriftelijke loonopgave met de volaende inhoud: ^Ondergetekende verklaart hiermede, dat wonende te Venrayweg 6, geboren 3-8 -'38, bij hem in loon dienst is geweest en dat zijn bruto loon over de periode 1-1-72 tot 31 - 8 - '72 bedroeg 993,bruto per maand. Inhoudingen: AOW/AWW 112,39, loonbelasting 69,61, Socl Verzekeringen 75,92". De ondertekening bestond uit eenfctempelafdruk, bestaande uit naam, adres, tel.nummer, telexnr. van de Fa. Neda N.V. in drukletters, plus de hand tekening van dhr. A. v. E., bekend uit vorige afleveringen ^Hdeze reportageserie. Om dit soort „documenten" draait de „miljoenendans" der koppelbazen. ginnen de nabetalingsproble men. V.d.V.,-Men weet, wanneer men bij een koppelbaas werkt, in het algemeen heel goed, dat het scheef, zit, ook aan de sociale verzekeringskant. Som mige lieden hebben- in het be gin geschermd met opgave- briefjes, maar na een pittig gesprek vielen ze door de mand. Het zegt ook voldoende, dat in nog geen 10 gevallen bezwaar tegen de opgelegde aanslagen is aangetekend". Wilhelmus B.: „Ik blijf erbij, dat ik het niet geweten heb. Trouwens, waarom accepteert de Inspectie wél het loon, dat op zulke briefjes staat, en niet de opgegeven inhoudingen? Ik voel mij niet schuldig. Ik voel mij eerder het slachtoffer van een stuk fiscale willekeur. Mijn buurman begon bij de Neda in augustus 1971, ik in september. Zijn belastingopga- ve w-as precies gelijk aan de mijne. Over dat jaar kreeg hij 300 gulden teruig, terwijl i!k moeten worden bij het AOK, maar die is „spoorloos", c.q. niet verifieerbaar. Niettemin, toen B. 8-9 weken ziek was, 14 dagen in het ziekenhuis lag en 3 weken thuis zat met een beenbreuk, werd alles netjes voor hem betaald. Door het ZNL? Een- mooie hamvraag! een OOK VOOR aal beschikbaar d en dus LAGE lasten. erste hypotheken 30 Jaar). Voor 95,— per mai osten, taxatie of afsluitprovisie afgaat) ineens verstrekbaar. in 2e hypotheken over 10 jaar. en. Voor T 49,50'L 10.000,schoon in handen krijgt, ariskosten, taxatie enz. ag is verstrekbaar. 5,— per maand 5,— per maand 9,— per maand enz. Kerkt toegestaan, jaar: 228,per maand) i, looptijd 3 |aar t/oor 102,50 per maand. 'eneens mogelijk, ók bij W.A.O., A.O.W., of W.W.) I of schrijf ons nu meteen, plicht u tot niets. Mes over onze mogelijkheden, op ons kantoor in centrum Heerlen nen we op een tijdstip naar uvv is. I, le, 2e of tophypotheek. TEL. 045-710806 en 710698 sch bereikbaar) Mlspfitr der Directe Be- tosfingvii legde Duitslandgan- ger Wilhelmus B. over het be lasting) lar 1972 een aanslag IB en een aanslag Premiehef fing F Volksverzekeringen op, waar» de door de fa. Neda NV -opgegeven inhoudingen niet in mindering waren ge bracht De Venrayenaar moest de volle mep betalen, :en de werkgever-kop ijs volgens de bevindin- 'gejvan rie Inspectie geen cent ^^gedragen! Vraag: kan de deze (wellicht opzette- nalatigheid van werk- ajde Wilhelmus B. aan- len? Vóór 12 april zal de kamer van het ge- iof in Den Bosch terza- uitspraak doen. Ki over zijn 8 Neda-maan- den een bedrag van 1821,- aan AOW - AWW - premies IDMten nabetalen, terwijl hij over leen bruto-loonsom van 17.823,- alsnog 1025,- LB op tafel [moet brengen. Tegen bei- defcanslagen tekende hij be roep -aan, met gedeeltelijk re sultaat Op 26 november 1973 licsfc de Inspectie hem officieel weten: „Verrekening voorhef fingen kan gedaan worden. Mts U kunt bewijzen, dat de ze voorheffingen i.e. ingehou den [loonbelasting en premie- peffing ook werkelijk zijn aid aan de Rijksbelas- st. Het bewijs kunt U [eren vóór 10 december 1973" Voor de periode 19 - 31 -12 - 1972| toen B. voor de fa. P. GMesser. te Rheydt werkzaam wasl kon dit bewijs worden aangevoerd, maar dat lukte niet! ten aanzien van zijn erband bij de fa. Neda welke volgens opgave 556,88 loonbelasting en premieheffing op B.'s loonj zou hebben ingehouden, maar dit nergens had afgedra gen! Diefstal, fraude, valsheid in geschrifte, belastingontdui king? Zeg er maat wat tegen! In elk geval, B. zit met de brokken. En zoals hij zijn er honderden, wellicht duizenden Duitslandgangers, die door Ne derlandse koppelbazen bela zerd zijn. De 'bedragen, die zij oo deze manier in eigen zak staken (en nog steken!), lopen in de tientallen miljoenen per jaar. En waar gaat de zwaar gedupeerde fiscus het terugha len? Niet bij de koppelbaas, di er mooi weer van speelt, maar bij de „kleine man", die het eigenlijk (althans volgens zulke werknemersverklarm- gen) alreeds betaald heeft! De Inspectie Venlo heeft B.'s be zwaren op 12 januari 1974 af gewezen. Hij moet dokken. Zijn laatste ontsnappingskans ligt in een beroep bij de Bos sche Belastingkamer. Belastinginspecteur L.W .J.vjd. Vijver (Venlo): „In ons ge bied gaat het zonder twijfel om honderden grensarbeiders, diefiat ieve loonopgavebriefjes gebruikt hebben. De achter stallige loonbelasting- en pre miesom kan in de tonnen of miljoenen lopen, ik kan het niet schatten. In een aantal van deze gevallen zitten wij tegen beslaglegging aan, hetzij op het loon, het huis etc., maar met de ontvanger heb ik afgesproken, dat alle zaken te voren nogmaals worden beke ken. Er is geen sprake van, dat wij het erbij laten zitten!" In het algemeen is het opspo ren van grensarbeiders niet zo'n probleem, ook al wisselen zij nogal eens van arbeids plaats. De Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst, het Bureau Duitse zaken en ande re instanties zitten niet stil. Duitslandgangers. die over de grens belastingplichtig zijn, worden in Nederland alleen aangeslagen voor de progressie in de IB, tenzij in Duitsland niets blijkt te zijn afgedragen. De Inspectie vraagt bij elk aangifteformulier c.q. aanslag zgn. „Bescheinigungen" van Duitse fiscus en AOK op, maar werknemers bij malafide koppelbazen kunnen die door gaans niet overleggen. Dan be- Het „systeem-v.E." (vermoedt men) werkte aldus. Elike Duitslandganger werd, wan neer hij bij één van de plm. 50 koppelbedrijven in dienst kwam, reglementair ingeschre ven bij een Allgemeine Orts- krankenkasse (AOK). terwijl ook netjes premie werd be taald. De AOK meldde in Ne derland het „verzekerd-zijn" van de werknemer bij GAK, ZNL etc., terwijl er ook een seintje naar het centraal or gaan in Neurenberg girtg, waar alle sociale uitkeringen voor het Duitse gebied gecoör dineerd worden. Maar spoedig (vaak al 14 dagen later!) meldde de koppelbaas het grootste deel van zijn perso- Qfi bied Limburg, was-is op zijn niveau een hele grote. Men schat, dat hij 500 tot 600 man personeel onder zijn hoede heeft (gehad?) en per week een eigen inkomen van zo'n 50.000, aan hen „verdiende"! Inmiddels hebben de Duitse instanties de jaéht op hem ge opend, sinds hij op 1 februari 1973 door het Finanzamit Ko blenz „veroordeeld" werd tot beialinig van DM 296.833,52 aan omzet- en inkomstenbelas ting! Hoe kwamen Wilhelmus B. en anderen tot de „ontdekking" dat het scheef zat' Arbeider J.N. te Lottum: „Omdat begin 1972 mijn kinderbijslag niet meer afkwam. In april is er ■toen een bijeenkomst geweest, van werknemers van de Neda, in Well, Wij waren zeker met 100, 150 man aanwezig. Daar kwamen Jo R. en Wim J. met papieren om aan te tonen, dat de firma Neda aan haar ver plichtingen had voldaan. Wij zijn daar ingetuind, Wim J. beloofde, dat hij alles bij de Raad van Arbeid zou rechtzet- tin, maar dat heeft hij niet gedaan. Kort daarna zijn we allemaal gaan lopen!" Overigens ontving J.N. op 18.8.1972 een briefje van het Montage- und Konstruktions- betrieb „Gelderland" (hoofd man Jo R.) met de medede linig: „Hierbij delen wij U me de, dat U met ingang van 19 augustus 1972 bent ontslagen. Reden: Verstoring van de ar- beidsrust". Niettemin kreeg ook N. een „loonopgave" over 1972 van de fa. Neda, te gebruiken voor zijn belastingformulier. De In spectie Belastingen Venlo ac cepteerde het niet. Hij moest over 1972 797,- IB en 503,- premie nabetalen, terwijl de fa. Neda reeds resp. 509,40 en 836,40 volgens eigen op gave (met v.E.-stempel') had ingehouden, dus: in eigen zak gestoken! Vraag: waarom heb ben „slachtoffers" als Wilhel mus B., J.N. en al die anderen de baas, die hen zo belazerde, nooit -.aangepakt"?! (Van onze redactie buitenland) ROME Bisschop Manuel Vieira Pinto van Nampula en 11 missionarissen zijn zelf schuldig aan hun uitwijzing uit Mozambique omdat ze „een hoogst aanstootgevend docu ment hebben gepubliceerd dat Portugals betrekkingen met 't Vaticaan heeft bemoeilijkt en bun eigen veiligheid in ge vaar beeft gebracht. Dit staat in een verklaring die is ge publiceerd door de Portugese ambassade in Vaticaanstad. Werken in Duitsland, lijkt in het begin heel mooi totdat blijkt dat de koppelbaas nooit de sociale premies betaald heeft 700 gulden moest bijbetalen. En over 1972 moet ik 2800 belasting en premie nabetalen-, hij niks! Rara, hoe kan dat?!" „Ik ben bij de Neda gekomen via Wim J. in Nijmegen, die veor Toontje v. E. werkt. Dat wist ik toen allemaal nog niet. Hij zou alle papieren voor me in orde maken, ook bij het ZNL. Ik weet niet- wat die man allemaal kan, maar als ik nu de kant van Bergen, Gen nep en Nijmegen uitga en ik hoor, dat collega's die in de zelfde tijd als ik daar gewerkt hebben en met aanslagen van vijf-, zesduizend gul-den naar J. stapten en dat hij alles in orde bracht, zonder dat die mensen één cent hoefden te betalen, dan zet ik er hele grote vraagtekens achter". Wim J. (31), hoofdagent n-r. 21, optredend namens de fir ma's Neda en Dunbar met ronselgebied Gelderland en Limburg, zou zorgen voor B.'s inschrijving bij het ZNL. Daarvoor had premie betaald n-eel buiten hun medeweten, weer even netjes af! A. v. d. Heuvel, chef-de-bureau dringt het pas na jaren door, dat iemand niet langer bij een Kran-kenkasse is ingeschreven. Daar hebben de heren een slim gebruik van gemaakt". Dus is het geenszins uitgeslo ten, dat de Nederlandse zie kenfondsen voor duizenden Duitslandgangers de ziekte kosten, ziekenhuiskosten-, spe- oialistenrekeningen etc. heb ben voldaan, zonder dat daar een regelmatige premiebeta ling tegenover stond. Hoeveel miljoen is dat geweest?! Wilhelmus B.: „Toen ik negen weken thuis ziek vierde, heb ik nooit controle gehad. Ik heb me ook niet aangemeld bij het GAK. Ik kon doen, wat ik wilde. Elke week kreeg ik van de baas 150 gulden ziekengeld. Daarvoor zorgde Jo R„ mis schien wel uit zijn eigen zak!" Jo R.. agent nr. 40 te Venlo, optredend namens de firma's Neda en Gelderland, ronselge- Op 20-12-1973 werden in Franlkfurt-Niederrad twee Ne derlandse koppelbazen, leden van een „bende", die voor ve le miljoenen DM aan belasting hadden ontdoken, door de Westduitse Kripo gearresteerd. Drie bendeleden werden door de Nederlandse politie in Arn hem gegrepen. De groep lever- do Nederlandse werkkrachten aan industrieën in Essen-, Keu len, Bonn, Munster en Duis burg. De koppelbazen incas seerden uurlonen van 15 DM: gaven daarvan 9 DM aan hun personeel, en staken de rest in eigen zak. Al-dus „Het Vader land", 21 december 1973. Was dat de eerste klap, einde lijk? Mr. J. Slangen: „Ik heb mijn twijfels. Het is mijn vast idee, dat het oprollen van de- grootste ronselorganisatie op hoog niveau wordt tegen-ge houden. Een verklaring? Ik zou mij kunnen voorstellen, dat zo'n man misschien op an dere terreinen voor de over heid geweldige verdiensten heeft en dat die op deze ma nier gecompenseerd worden. Ik ken een ander geval, van iemand die zwaar in het krijt stond, met uitgesproken ge vangenisstraffen, waarvan gra tie geweigerd was, maar die voor de Nederlandse staat een- zeer lucratieve transactie kon afsluiten in het buitenland. Niets is uitgesloten!" De „zaak-Wilhelmus B.", fis cale inzet 2847.— zou de broodnodige opheldering kun nen brengen, die talloze in stanties ondanks een bunde ling van krachten en iy2 jaar snuffelwerk blijkbaar niet kunnen verschaffen. Is het al leen machteloosheid? (slot volgt) JOHANNESBURG (DPA) In de afgelopen weken is moord en doodslag in de Zuid- afrikaanse goudmijnen onder de zwarte mijnwerkers tot een zorgenbarende omvang uitge groeid. De jongste balans van bloedige stamtwisten tussen gastarbeiders uit Lesotho en de inheemse Xhosa's in de goudmijn Carletonville, bij Johannesburg, iUj,}t. tien do_ den en drieënzestig gewon den. De meeste slachtoffers wa ren gruwelijk verminkt. Slaapplaatsen werden ver nield, met beznine overgoten en in brand gestoken Vluch tende mijnwerkers zijn vol gens ooggetuigen ,>ln de pan gehakt' Tienduizend Basotho's heb ben sinds februari hun werk terrein in Zuid-Afrika in de steek gelaten en zijn naar hun veilige bergachtige vaderland Lesotho teruggekeerd. Vele andere zijn van plan ook naar Lesotho terug te gaan. Vele menen, dat ingewortel de stammen vijandschap de oorzaak is van de onlusten, daarbij komt dat bii de huidi ge woningnood een nietige aanleiding voldoende is om de haat tegen de gastarbeiders tot een explosie te brengen. De mijnmaatschappijen heb ben zich tot dusver verzet te gen de eis, de zwarte mijn werkers te groeperen naar de streken waar zij vandaan ko men. Zij menen, dat dan nog grotere onlusten zouden ont staan. Het zou zelfs tot „slachtpartijen" kunnen ko men DEN HAAG (ANP) De organisatiecommissie van de Socaal-Economische Raad heeft meegedeeld dat de raad een advies voorbereidt over opheffing van de Mijn I in dustrie Raad MIR het bedrijf schap voor de steenkoolmijn industrie. De MIR is ingesteld bij het mijnstatuut 1954. Het is voor het eerst dat Portugal gedetailleerd ingaat op de gebeurtenissen rond het vertrek van de bisschop uit Mozambique. In het dooumeaiit wordt de kerk opgeroepen zich onafhan kelijk op te stellen van de staat en de rechten van zowel n-egers als blanken te verdedi ger. in de huidi'ge periode van strijd tussen het Portugese le ger en Afrikaanse nationalis ten. Volgens de ambassade was de vijandigheid van het pu bliek in Mozambique na deze verklaring zo groot dat een grote politiemacht werd opge roepen om de priesters te be schermen. De Spaanse missionaris Al fonso Valverde, lid van de congregatie van de paters van Burgos, heeft op een perscon ferentie in Londen, gehouden onder auspiciën van „Amnesty international" onthullingen ge daan over de misstanden die in de Portugese kampen in Mozambique, speciaal bestemd voor negers die om politieke redenen zijn gearresteerd, zou den bestaan. Pater Valverde wees in de eerste plaats op het grote ver schil tussen zijn behandeling in de gevangenis hij heeft 23 maanden vastgezeten zon der voor de rechter te zijn geleid en die van de gear resteerde Afrikanen. „Een Af rikaan heeft nooit een advo- Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen dez» vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen -Mu is met inhoud, c.q. strekking. caat. Hij wordt niet berecht door een gewone rechtbank en bekentenissen worden hem meestal met de zweep afge dwongen." In vele gevallen, aldus pater Valverde, laat men de Afri kaanse gevangenen zonder meer van honger en dorst om komen. Pater Valverde en zijn orde genoot Martin Hernandez Die go ziijn de bronnen geweest voo»- de vier rapporten met getuigenverklaringen van overlevenden van de massa moorden die in het gebied van Mucumbura zouden zijn ge pleegd door Portugese militai ren met steun van Rhod'esi- sche soldaten. Paus Paulus heeft voor de situatie in de Portugese kolo niën steeds bijzondere belang stelling getoond. Drie jaar ge leden stuurde hiij de toenmali ge staatssecretaris mgr. Gaspa ri daarheen om hem rapport uit te brengen. In juli 1970 ontving de paus drie vertegen woordigers van bevrijdingsbe wegingen in korte audiëntie. Daarop riep Lissabon veront waardigd zijn diplomatieke vertegenwoordigers in Vati caanstad voor enkele weken teru5. De moeilijke verhouding tussen de missionarissen en L ssaDon duurt al enkele ja ren. TJ.it protest tegen de Portu gese politiek in Afrika hadden de „w'itte paters" in 1971 Mo zambique reeds verlaten. BOGOTA (REUTER In Bogota, Columbia, is donder dagavond een student omgeko men bij botsingen tussen de politie en demonstranten die de mensen opriepen niet deel te nemen aan de algemene verkiezingen op zondag. De politie gebruikte de wapenstok om een demonstratie op te breken nadat zij door de stu denten met stenen was beko geld. Een woordvoerder van de politie zei dat een onder zoek wordt ingesteld naar de oorzaak van de dood van de student Met de verkiezingen voor een nieuwe president komt een einde aan een pact dat 16 jaar geleden na een tijdperk van een felle burgeroorlog werd gesloten. In 1958 kwa men de traditioneel domine rende conservatieve en libera le partijen overeen elkaar niet om het presidentschap te be strijden. Daarop werd het pre sidentschap beurtelings door een conservatief en een libe raal uitgeoefend. In de strijd om het presi dentschap dingen zondag be halve de liberalen en conser vatieven ook mee het natio naal volksverbond (Anapo) dat een campagne voerde on der de leuze „socialisme in Columbiaanse stiil", de linkse nationale oppositie-unie en de kleine christen-democratische partij. Er zijn strengt veiligheids maatregelen genomen. In ste den en in landelijke gebieden wordt gepatrouilleerd, voorts is een verbod van alcohol van kracht geworden. BUENOS AIRES (REUTER) Boliviaanse politieke ballin gen in Argentinië, onder wie twee ex-presidenten, hebben donderdag de vorming van een eenheidsfront tegen „de insti tutionalisering van de dicta tuur in Bolivia" bekendge maakt. In hun verklaring zeg gen ze hun ideologische ge schillen te begraven om zich gezamenlijk te verzetten tegen de huidige rechtse president Hugo Banzer, die volgens hen van plan is de dictatuur te institutionaliseren, Bij de ondertekenaars zijn de voormalige linkse president generaal Juan José Torres, die na een bloedige burgeroorlog in 1971 door Banzer werd af gezet. BERLIJN (AP) De poli tie in West-Berlijn meldde gisteren dat zich thans een „gol voordoen in het maken van gaten ln de beruchte muur die de twee Berlijns en de twee Duitslanden scheidt. In de wijk Kreuzberg waren drie gaten gebeukt, het groot ste mat vier bij vier meter. De muur bestaat uit geprefabri ceerde betonplaten en als er dus een gat in wordt gemaakt, betekent dit vaak dat er een heel segment wordt wegge werkt. GENUA (REUTER) Een groep die zich de „Rode Bri gades" noemt, heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor de ontvoering donderdagavond van een officier van justitie bij zijn huis in Genua. In een telefooncel vond de politie pamfletten waarin stond dat de man., Mariol Sossi, wordt vastgehouden in een vólks-ge vangenis waar hij door een „Volkstribunaal" zal worden berecht. De 42-jarige officier van justitie heeft veel tijd besteed aan een onderzoek naar de organisatie van „rode briga des" en wordt in extremisti sche kringen beschouwd als „vijand nummer 1". LISSABON (AP) De Portugese „Drie Maria's", die worden beschuldigd van het verspreiden var obscene litte ratuur, zijn vandaag tever geefs naar het Boa Hora ge- reelitsgebo" w in Lissabon ge komen om het vonnis in hun zaak te vernemen. Een griffier deelde de drie vrouwen en hun advocaten mede, dat het vonnis wegens ziekte van de rechter pas op 7 mei zal worden voorgelezen. Het drietal, Maria Velha da Costa, Maria Isabel Barreno en Maria Teresa Horta, staat te recht wegens de uitgave van hun boek Novas Cartas Por- tuguesas" (nieuwe Portugese Brieven), dat door de autori teiten pornografisch wordt ge acht. Tot mijn grote verbazing las ik in de krant van 13-4 j.l. uw commentaar op de N.S, U heeft het daar o.a. over onren dabel en starre baan. Veel ste den (en dorpen) zouden vol gens mij, gezien al de nadelen van hei nuidige wegverkeer, die steeds groter dreigen te worden, graag zo'n starre baan willen en diegene die hem hebben laten verdwijnen heb ben hun les wel geleerd. De inzichten omtrent het spoor verkeer zijn zo langzamerhand wel aan het veranderen. An dere belangen dan uitsluitend economische gaan meespreken. Trouwens wat is economisch? Uit diverse andere stukken in uw krant maakte ik op dat u het railverkeer toch wel een goed hart toedraagt Dat een bus trouwens beter tegemoet zou komen aan de behoeften van reizigers is ook vaak niet waar. Op dit gebied heb ik nogal wat nare ervarin gen. Helaas moet ik zeggen, want het busvervoer is no dig. Afgelopen dinsdag stapte ik in de bus in Princen-hage. De bus kwam als lijn 5 en zou nórmaal ook als lijn 5 moeten vertrokken. De chauffeur had echter het nr. 4 ervoor ge draaid. Ik maakte de chauf feur erop opmerkzaam (even als andere mensen dit deden onderweg), maar kreeg als antwoord dat het zo goed was. Wel erg verwarrend, als je denkt de route van lijn 4 te volgen, terwijl het de route is van 5. Doordat de betreffende bus pl.m, 10 minuten te laat was, reden er op een gegeven moment 2 lijnen 4 achter el kaar. Laten we het dan nog met hebben over de slechte in formaties en het afsnauwen van reizigers door diverse chaffeurs. En dat echt niet al leen in de stadsbus. Tussen haakjes ik ben wel voor goed busvervoer, maar de trein voldoet vaak toch beter. Zou dit misschien komen door z'n „starre baan". BREDA S. SLEZAK Zelf heb ik vele jaren -ge pendeld zowel met de bus als per trein. De laatste komt er bij mijn beoordeling vele ma len beter uit in efficiency, stiptheid, service en comfort Het zwakste punt in het Ne derlandse Openbaar Vervoer, is het streekvervoer per bus, lange tot zeer lange reistijden, beperkte capaciteit, weinig of geen service, snelle overbelas ting tijdens de spitsuren... Dus smeekt „de Langstraat" al jaren onder aanvoering van mr, Teijssen om herstel van het railvervoer. Dat de reizi ger toch graag gebruik maakt van de Starre Spoorlijn is wel bewezen in het feit, dat na heropening van NS-station Et- ten-Leur het merendeel van de busreizigers voor de trein koos. En wat de kosten be treft: de personeelskosten spe len veruit de grootste rol bij de kosten van het openbaar vervoer. Onlangs Is bij de Groningse Diesellijnen aange toond dat sluiting van deze onrendabele lijnen economisch gezien geen of nauwelijks voordeel zal hebben. De spits uren breken namelijk de bus de nek om over service, reis tijd en comfort nog maar niet te spreken. Misschien is het niet overal bekend dat de zgn. Verouderde dieseltjes, tijdens de spitsuren te weinig capaci teit bieden. N.S. heeft vorig jaar nog verwarmin-gswagons laten bouwen om op genoemde lijnen, de spitsuurcapaciteit te vergroten door met dieselge trokken treinen te gaan rijden. Een ding ben ik wel met De Stem eens: buiten de spitsu ren, tijdens de daluren en op onbelangrijke tijden kan een goede busverbinding soms heel goed in een behoefte voorzien. Nog een vraag: Waarom moei Nederland op verkeersgebied (ook wat be treft ce wegenbouw) altijd achter lopen op het buiten land? Wie een adequaat open baar vervoer wil ervaren dat ook op de toekomst gericht is, moei maar eens bij onze oos terburen in Duitsland, gaan kijken. Daar weei men een goede railverbinding wel op zijn waarde te schatten en ook in Duitsland groe;en de Mar ken niet aan de bomen! BREDA v ELVE. Studiegroep Verkeer Vervoer) MOSKOU (AP) De 63- jarige hoogleraar in de schei kunde David Az. Bel, een joodse Rus, heeft toestemming gekregen met zijn gezin naar Israël te mogen gaan, aldus is gisteren in joodse kringen te 'To r "ir" n .-»?• o-ei heeft in totaal 16 jaar in werkkampen doorgebracht.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11