rker waarom loop je altijd te meneren Nieuw. ten Cate Colorite. Collectieve vakanties moeten verdwijnen De strijd van Tito's partizanen Steek paraplu op voor de bui losbarst RECHT NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK ^brabantia ten Cate. Kleurige mode voor body en been. Commissie voor vakanfiespreiding konil met rapport EEN DOOR HET WESTEN VERGETEN HOOFDSTUK UIT DE GESCHIEDENIS VAN DE LAATSTE OORLOG Speciale NMB-actie ►junwear niel vanfl benauwde binnenland buitenland 55 UW MENING 1, nnes de Jong Breda En vandaag heropenen wij aan de Veemarktstraat 53-57. Achter onze mooie historische gevels hebben wij onze bank een nieuw, modern gezicht ge geven. Ingericht naar de eisen van deze tijd, zodat wij u nog meer en betere service kunnen bieden. Daarom hebben we veel zorg besteed aan de verbou wing. En nu is het zover. Als u tijd hebt, stap dan eens bij ons binnen. Dan zullen wij graag alle inlichtingen geven over onze zaken- en privérekeningen, onze verschillende krediet faciliteiten en per soonlijke leningen. De aantrekkelijke manier om bij ons te sparen (rente 5 - 9%). Onze assurantie- en effecten bemiddeling en hypotheken^ En over vele andere zaken, waarin een grote bank kan adviseren. Ter gelegenheid van deze ope ning schenkt de NMB 5,- namens iedere nieuwe spaarder (eerste inleg minstens 50,-) aan de Stichting „Breda's Tehuis", die een opvang centrum voor daklozen wil stichten. De nieuwe spaarder zelf ont vangt van ons een zeer handige Idap-beurs met een extra klem voor bankbiljetten. Vrijdag 19 april 1974 REDA 5 jaar., elijkwaardige iumervaring in sen 7 bij voorkeur in de grote ng van ijf een it kom- eativiteit, tot uiting ijke produktideeën; e eigenschappen in sxterne kontakten. zullen k Insti- asfoto, Hoofd Breda. ti lot de groep mensen van wie gezegd wordt (en niet zel den op een lichtelijk bekakte toon dat ze niet meer zo be leefd zijn als vroeger, behoren ook de restaurant- en cafe- kelncrs jk weet het", zucht de kel ner die ons zonder veel plicht plegingen maar met vakkundi ge zwier en een tamelijk op geruimd gezicht, een uitste kende tournedos had voorge zet. „Er zijn mensen die ons niet beleefd genoeg vinden en sommigen zijn zo onbeleefd Ervan blijk te geven, ge woon in het openbaar, hier in het restaurant, waar de baas en een hoop klanten bij zijn' Jk ioop al wat jaartjes mee. Ik ken mijn vak en ik ken de mensen Je hebt altijd twee hoofdsoorten gehad. Mensen die gewoon vriendelijk en dus ^eefd zijn en mensen die choft zijn. Geloof me, choft kun je ook zijn in ^Ijhaafd Nederlands. Mensen die duidelijk laten merken dat ze zouden willen dat je de hand likt die je een fooi toe stopt. heb ik zelf altijd onbe schoft gevonden. Die mensen Behouwen iemand door wie ze bediend worden als een tmgederangs mens". 1 „Voor beleefdheid en manie ren geef ik niet zoveel. Ik bedoel maar dat het ook schijn kan worden. Natuurlijk houdt je er omgangsregels op na, maai die kunnen ook verschil len naargelang de karakters van de klanten die je binnen- hebt. Er komen hier nogal wat regelmatige klanten. Dat wor den vrij goede bekenden van je. Nu zijn er ook wel enkele bij die ik in de privésfeer met de voornaam aanspreek. Maar hier doe ik dat nooit. Ze ko men met zakenrelaties of met vrienden en je weet maar nooit of ze het fijn vinden dat die ontdekken dat ze op vriendschappelijke voet staan met een kelner. Dat klinkt belachelijk als je het zo zegt maar er zijn nou eenmaal zulke mensen. In mijn vak houdt je daar dan rekening mee. Er zijn cr ook bij die zeggen. mensen vind ik belangrijker dan beleerde mensen. Vrien delijke mensen zijn trouwens sowieso beleefd, alleen al doordat ze vriendelijk zijn. Dat ze dan niet met twee woorden spreken, zal me een zorg zijn. Gelukkig kom je nog genoeg vriendelijke men sen tegen. We hebben hier veel nieuwe fabrieken gekre gen en die hebben nogal wat „Hollanders" hierheen ge bracht. Daar vindt je wel wat mensen onder die graag heb ben dat je voor ze buigt en ze vriendelijkheid. Vriendelijke „Kees, waarom loop je altijd te menéren als ik bij jullie kom »ten? Dan leg ik ze dat uit. precies zoals ik het nu te gen u vertel en dan lachen ze: man je bent niet wijs. Maar ik houd me aan de regel. Kun je ook nooit vergissingen maken". „Ik houd het maar liever op uitbundig bedankt voor de 15 procent waarop je gewoon recht hebt. Maar ik mag niet generaliseren, onder de men sen van hier heb je ze net zo goed als neigen die ook wel eens over tot een al te over dreven gemoedelijkheid. Dan geneer ik me. Dat moet ik denken aan een fabrikant, vroeger bij ons op het dorp. Die was in het café hij zat in het bestuur van de harmonie ook altijd zo vriendelijk. Maar in z'n fa briekje liet hij de mensen sjouwen tot ze er bij neervie len en hij betaalde ze slecht. Maar ik praat nu natuurlijk wei van voor de oorlog. Van die neerbuigende vriendelijk heid waartoe sommige mensen gemakkelijk komen als ze om gaan met wat ze als „minde ren" beschouwen, houd ik dus ook niet". Hij is nu bijna 53 jaar. Al tijd in het horeca-vak gezeten. Zijn voorkeur gaat uit naar het restaurantwerk. Doet hij al bijna twintig jaar. Zou hij iets anders doen als hij op nieuw kon beginnen? „Nou dat hangt ervan af. Als ik een betere opleiding kon krijgen, dan wel. Maar ook dan zou ik misschien toch het horecavak kiezen, als ma nager bijvoorbeeld. Maar ik heb vroeger niet meer dan la gere school gehad. Later heb ik wat horecadiploma's ge haald met het oog op de mo gelijkheid een eigen zaakje te beginnen. Maar dat is er nooit van ■"•komen want om het bar-bedrijf geef ik niet en bars zijn de enige zaken waar je gemakkelijk aan komt. Maar als u bedoelt te vragen of ik tevreden ben, dan kan ik zeggen: ja. Ik heb altijd een goede boterham verdiend in dit vak en al heb ik me dikwijls moeten beheersen het blijft toch interessant zoveel mensen tegen te komen. Je kunt niet met iedereen, die iets zegt wat je niet bevalt op de vuist gaan. Dan kun je de hele dag wel meppen uitdelen. Ik ben ervoor de mensen te nemen zoals ze zijn maar ik heb ze het liefste gewoon en vriende lijk". „AI met al geloof ik dat je tegenwoordig minder harken tegenkomt in het restaurant dan vroeger, je weet wel, van die mensen die op pluimstrij kerijen staan en dat verdiend goed laten merken. Dat komt beslist minder voor dan vroe ger. Wat me tegenwoordig wei eens irriteert is het gedrag van sommige jongeren. Die willen, door extra onbeschoft te doen met hun eten, de schijn van de pluimstrijkerij en en de holle beleefdheid doorbreken. Ik begrijp dat wel. Ze zijn alleen een jaar of twintig te laat. Want ik zei al, het komt de laatste jaren bij na niet meer voor. De om gangsvormen zijn genormali seerd om het zomaar eens te zeggen. Dat is heel wat anders dan gedemocratiseerd. We dra gen dan ook nog steeds ons zwarte pak bij het werk". W. KOCK (ADVERTENTIE) De kleurige panty in dat handige bewaardoosje.1 Veel lieve lentetintjes, f Keus uit twee maten. I Modieus en praktisch. Van ten Cate. En toch maar 2.95.1 Hebt u bepaalde ervaringen op dit gebied? Schrijf ze ons per adres: „Redactie „Van mens tot mens", De Stem, Reigerstraat 16, Breda". fige pullover, gebreid. rtieve ronde hals. zorgeloos acryl, lodekleurtjes aa zwart. I Sportieve ribbroek. Sterke steekzakken voor. Jukstuk achter. Lang- uitlopende pijpen. 100% sterk katoen, in zwart en bruin. (Var, een onzer verslaggevers) DEN HAAG-MAASTRICHT (Als de Coördinatiecommis sie voor Vakantiespreiding haar zin krijgt, zullen de col- Ïeve vakanties voor werk ers spoedig worden afge- ft. De commissie is van Ding dat er fundamentele nderingen moeten komen in I het vak'urtt rooi, dat in jterl.uui bestaat. Vakantie- ^Jjtingen van bedrijven als Fhilip- en DAF of het lamleg- geu van hele bedrijfstakken als de bouw en de metaal suilen moeten worden terug gebracht of helemaal worden meschaft. Dit zegt de com missie in een rapport over det vakantiespreiding van 1975, dat medio volgende week wordt uitgebracht. Zij is van mening dat ver. pUchte bedrijfssluitingen in druisen tegen het recht van de werknemer om zijn vakantie vrij te bepalen. In bedrijven die gewend zijn gedurende een bepaalde periode te slui ten moet men zien te komen to4 een regeling waarbij het pérsonci-1. in goed overleg met de werkgever, beurtelings met Vikantic kan gaan. Bij de komende onderhande lingen over de metaal-CAO zal dit onderwerp een ernstig Punt van besprekingen wor den. Ook de Werkgroep Tex tiel heeft een studiegroep aan het werk gezet om tot een meer bevredigende regeling te komen "De meesten misten één of beide benen, velen hadden geen armen meer. Slechts één man kon zowel lopen als zijn handen gebruiken. Hij was door een kogel blind gewor den. Een paar verpleegsters waren bij deze patiënten ach tergebleven en verzamelden wilde klaver, brandnetels en berkebast als voedsel. Ze haal den iedere dag water van de Pivaoever tot ze op een och tend niet terugkwamen. Na twee dagen, terwijl honger en dorst ondraaglijk werden, kroop een soldaat zonder be nen van de groep weg en vond de lijken van de verpleegsters. Er kon in de harde rotsgrond geen graf voor hen worden gegraven. Na de dood van de verpleegsters waren er geen waterdragers meer. Het was nu de blinde man, die met één van zijn invalide kameraden op de rug, iedere dag met een geitevel naar de Piva liep om water te halen". MAARSCHALK TITO Bij zo'n passage over de strijd van Joegoslavische par tizanen in de tweede Wereld- ADVERTENTIE) Itelzijnsinstituut voor geest!® gehandikapten) ten op voor de funktie 7M >EPSLEID(ST)ER lerdagverblijf. •en der volgende opleid"1^ K.B. A+B Z-opleiding Kleuterleidster opleiding O.P.M. diploma K. en O. Indiensttreding 1-8-19'4, lijk van leeftijd en erval 1.413,72. de hoofdleidster van het 01600 - 4 74 08. richten aan de direktie elminapark 24 te Breda. bantia vernuftig veelzijdig voordele brabantia vernuftig vefelzijdi voordelig Él brabantia vernuftig I elzijdig' voordelig brabantia üftig veelzijdig voordelig ÉiJ; I ïtia vernuftig veelzijdig I brabantia vernuftig I irdelig Êbrabantj ijdig voordelig H bg veelzijdig I Wie vernuftig eligÊti .'ijdig vi lft veelz Al het nuttige voor 'n aangename prijs oig vpordeli Strijktafel. Op 4 hoogten verstelbaar blad (110x30 cm), voorzien van wit katoenen overtrek en verchroomd strijkboutrek. Solide stalen poten in n kwieke kleur: racing yellow. Lichtgewicht, ook in prijs. oorlog doen de verhalen van Dr. L. de Jorag over de lotge vallen van het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede wereldoorlog maar bloedar moedig aan. Het bovenstaande citaat, dat met tientallen te vermeerderen valt, is genomen uit het boek "Durmitor" van F.W.D. Deakin. Deakin is niet de eerste de beste. Hij werd op 27 mei 1943 gedropt op het bergmassief in Montenegro aar, de naam- waarvan het boek zijn titel ontleent. De schrijver was toen oornman- .darat van de eerste Engelse - maar nog onofficiële missie bij het hoofdkwartier van maarschalk Tito. Deakin en de zijnen troffen het niet, want Tito bevond zich juist in een bijzonder ha chelijke militaire situatie. De Duitsers hadden juist hun vijfde offensief tegen de parti zanen ("Schwarz") ontketend, maar de gevechtskracht en nog meer het moreel van Ti to's troepen werden schrome lijk door hen onderschat. Tito, hoewel zelf gewond, brak met zijn staf dioor de omsingeling heen en trok naar Bosnië met als basis de oude hoofdstad Jajoe. Deakin beschrijft niet alleen de maanden van gevechten op leven en dood en van uiterste ontbering, die hij met zijn kleine groep samen met de Jotgoslaven moest doormaken, Zijn taak was immers de En gelse regering in te lichten omtrent de werkelijke politie fe en militaire verhoudingen in Joegoslavië. Aanvankelijk had Churchill immers hele maal op de paarden van de uitgeweken^ koning Peter en, diens regering gewed. In hun naam trad in het bezette Joe goslavië een kolonel van de voormalige generale staf op, Mihailovic. Hij stichtte de zo genoemde eetnik-organisatie, een samenstel van tegen de bezetters gekante plaatselijke eenheden. Al spoedig keerden deze eetniks zich meer tegen de communistisch georiënteer de partizanen van Tito dan tegen de Duitsers en de Italia nen. Met de laatsten werd veeleer gecollaboreerd. De eet niks van Mihailovic kregen dan van de Italianen wapens om de partizanen te bestrij den. In tegenstelling tot Mihailo vic, die eigenlijk met de strijd tegen de bezetters wilde wachten tot de geallieerden in Joegoslavië waren geland bracht Tito Duitsers en Italia nen slagen toe wanneer zich de kans daarvoor ook maar enigszins aanbood. Majoor De akin eerst en brigade-generaal Maclean later hebben de En- geise regering, zjj het met veel moeite, over de collabora tie van Mihailovic uit de droom geholpen. Zij steken hun sympathie voor Tito, die een uitstekende indruk op hem maakte, niet onder stoelen 0f banken. Daar bij dient nog opgemerkt te worden dat de Rassen Tito ook pas effectief zijn gaan steunen nadat de Engelsen Mi hailovic hadden laten vallen. Het boek van majoor Deakin over de barre maanden die hij aan Tito s zijde heeft doorge bracht is buitengewoon boei end en tevens ontroerend. Als Westeuropeaan en zeker als Nederlander voeW men zich een beetje oesehaamd bij het lezen over de inzet en de of fers die de Joegoslaven voor hun vrijheid hebben gebracht. Ook Deakin moet zich zo ge voeld hebben toen hij de par tizanen op z'n best z'n per soonlijke sympathie kon betui gen en hij deed dat door al hun ontberingen te delen maar voor het overige slechts lege haraden kon tonen omdat zijn superieuren zelfs zendin gen geneesmiddelen weigerden te sturen zolang niet uitge maakt was met wie de Engel se regering tenslotte in zee wilde gaan. Het is jammer dat Deakin een slecht schrijver is, in die zin dat hij zijn relaas niet erg overzichtelijk heeft geordend. Eigenlijk vertelt hij zijn lotge vallen twee keer, eerst als ooggetuige van de strijd om het bergmassief Durmitor, daarna de politieke geschiede nis van zijn missie. De uitge ver heeft het boek wel goed voorzien van foto's, maar een kaartje van het beschreven gevechtsterrein was ons nog veel liever geweest. Bedenfcuv gen die onze grote eerbied voor Deakins heldendom en politiek doorzicht niet kunnen aantasten.Al is zijn boek niet gemakkelijk te lezen, het ver dient ten volte dat een breed publiek er kennis van neemt. JOOP BARTMAN (F. W. D. Deakin: Durmitor; Torenboeken, Baarn; f 17,50) De paraplu opsteken vóórdat de bui losbarstte, dat deed de man die de procedure won voor het gerechtshof (belas tingkamer) te Arnhem op 3 september van het vorig jaar. V De bui die hij zag aankomen was dat onderhoudskosten van een zelfbewoond huis na 31 december 1970 niet meer in aftrek mogen gebracht voor de inkomensbelasting. (Inmiddels heeft minister Gruyters de ge dachte gelanceerd deze recente wetswijziging weer ongedaan te maken om de bouw te sti muleren en de klusjesmannen te weren En wat deed onze man Toen het einde van het jaar 19 70 naderde sloot hij fluks een aannemingscontract omtrent de onderhoudswerkzaamheden van zijn huis en betaalde vóórdat de aannemer gestart was hierop een bedrag van ruim f 45.000,- Dit bedrag be taalde hij op 31 december 1970, dus net voordat de slag bomen dichtvielen. Op zich een ongebruikelijke goedaar digheid jegens een aannemer En toen begon het touwtrek ken voor de belastingkamer tussen inspedteur en belasting plichtige. Het standpunt van de man was duidelijk en eenvoudig. De wet op de inkomstenbelas ting laat in 1970 onderhouds kosten van een hu is in minde ring toe, mits de betaling plaatsvindt in dat jaar. Welnu, aan deze voorwaarden is vol daan. De inspecteur kwam met het panacee „fraus legis"; dat klinkt geleerd maar is het niet; het betekent namelijk dat de man in zijn ogen de zaak „verlinkt" had. Opmerkelijk is dat de fiscus de laatste tijd dit strijdmiddel méér en méér voor de dag haalt. Telkens als de wet in zijn ogen tekort schiet, komt zijn. en er van het grondwette lijk beginsel dat belastingen alleen kunnen worden gehe ven uit 'cracht van een wet (art. 188 Grondwet) niet veel zou overblijven. Het is dan ook niet voor niks dat de belastingrechter meer dan eens heeft doen uit komen dat het streven naar belastingbesparing niet in strijd is met enige wettelijke bepaling, noch met de goede zeden. Én mede op laatstge noemde grond kreeg onze man dan ook gelijk van het Arn hemse hof. Hij mocht de f 45.000 in mindering brengen van zijn inkomen. hij met het verweer aandragen dat „doel en strekking van de wet zouden worden miskend" indien de belastingplichtige succes zou hebben met zijn handelwijze. Het is een geluk dat de fiscale rechter heel wat gereserveer der is ten aanzien van het begrip „fraus legis". De rech ter ziet zeer wel in dat bij een ruime toepassing van dit be grip het hek van de dam zou Toch moet men voorzichtig zijn met manipulaties als de onderhavige waarbij een be paalde uitgave vooruit plaats vindt (men denke bijvoor beeld aan ziektekostenverze keringspremiesHet gevaar bestaat namelijk dat de voor uitbetaalde kosten als een soort depotstorting worden aangemerkt en derhalve niet als reeds uitgegeven bedragen. En da-,, zit men fout. V net het fiscale gevecht blijft een spel met win- en verlieskansen. 'd-Ouwe (1) Gepubliceerd met uitvoerige noot in FED van 4 april 1974. (ADVERTENTIE) Aan de verbouwing van onze bank in Breda hebben we zwaargetild. Veemarktstraat 53-57, Breda. Telefoon 01600-24311 Rasuren: maandag t/m vrijdag van 9.00-16.00 uur.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9