lecreatieplan Bevelanden TOERISTEN BELASTING WORDT GEZIEN ALS OVERLAST rator Handelaren in antiek kochten gestolen waar Nieuw bedrijf in Sloe met 2110 arbeidsplaatsen Stichting Opbouw: gebrek aan eigen middelen DitisNeerlands zachtste borrel VOORZIENINGEN VOOR 6000 RECREANTEN NODIG veiling goes Bergadert Evenementencommissie besprak bijdragen voor Koninginnedag Buren sloegen elkaar om de oren stad streek Drukkaart 2Sr RODE KRU1S- WEDSTRIJDEN IN' KAPELLE Middelburg 's-GravenpoIder Heinkenszand Aardenburg EENHEID SCHELDE Zeehengelen voor kampioenschap van Nederland PPR-vragen over bejaarden tehuis in Wemeldinge Vrijdag 19 april 1974 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/GOES Het is amper vijftien jaar ge leden, dat men op het platteland van Noord- en Zuid-Beve land de „vreemdelingen" met de vinger kon aanwijzen. De toerist was een bezienswaardigheid. Thans zijn wij zover dat met behulp van computers berekend moet worden, hoe men de wassende stroom „recreanten" over Zuid- en Noord- Beveland zal moeten gaan spreiden tut/»» <jru> p*f viarfcftttf m r I 1-soo 1001 -1500 160« - ?Ö00 totals mm 0AGfïi:c«PAWTen crsey coat. uiver scheerwol. Hverse modellen i de nieuwe Imodekleuren, f: 40/48 Breda: Glnnekenstru otterdam. Tilburg, Utreetit, og Catharijiie, Einiilioien-Vh arkten ES, 16 april granen, iaden en peulvruchten: tarwe 3125—35.75 per 100 kg. gerst 3 haver 34,5036, exclu sief b.t.w. aardappelen: bintje, ïldgowas, al' boerderij op auto :;eleverd 67 per 100 kg. vbederaardappelen 5 tot 6,25 pen 100 kg, afgehaald op auto gKeverd. exclusief b.t.w. voor grove partijen wordt een ho gere prijs betaald, uien: onaf- Sstarrt op auto geleverd 20 30 cent per kg. exclusief b.t.w. stiv: tarwestro 8085 per 1000 kg. gerstestro 7580 per 1000 bg. exclusief b.t.w. HüDDELBURG, 17 april Htrd.ippelen (resp. bonken en ^Jte): bintje 26—35, 1120 ■pmans blauwe, grote 36 iroro, grote 2224; Irene, te 22. Tomaten AI 339, All 1-335, CII 254—295, CCII 160, kriel II 105. Paprika stuk: 7—40. Golden Delici- His: 8il 59, 70-80: 52—54. (friwnten:Sla 18-20 19—20, 20- 28—30, II 15—28; glasan- r.e 7185 II natuurspinazie I 40. II 17—30: radijs 17— rabarber 5059; raapstelen per bos 5: breekpeen 613; prei, 2749; uien 3241: sja- lfcten 53; witlof A 107—121. B 101-118, afw. 91, stek 66: witte kool 42—44; snijselderij pe-j bos 14—22, per kg. 98 126 peterselie per kistie 96 310: kasbloemkool: 10: 45; Bspcen 150163; struikselde rij 94126; komkommers 91: I 65, 61-76: I 56—57, II 42; 51- 61 I 44—52, II 30—34; 41-51: 114345, II 22—31: 38-41: I 33, II 23-26: 31-36: II 26, II 21; krom per kg. 4854, stek per kg. 4549; winterbloemkool: 1: 3: 150—156 4: 137—164, 6: 128 162, 8: 87—137, 10: 52— 7, 12: 36, 15: 36. II 3: 132— 67, 12: 36 15: 36 II 3: 132— 60 -106 10 31—59, 12: 14—31, 156 4: 103—158, 6 70—145, 8: *oe: 30.000 stuks. De eerste Bspeen werd aangevoerd door: dhr. Jac. Flipse, Noord- weg 62, Oostkapelle. (Van een onzer verslaggevers) GOES De toeristenbelasting die de gemeente Goes per één april heeft ingesteld, is door de hotelhouders en de camping houders in Goes niet met open armen ontvangen. Administra tieve moeilijkheden, verwarring en onduidelijkheid over het nut van de nieuwe belasting springen liet meest naar voren. Toch wordt de heffing over het algemeen wel berustend aan vaard. Deze kaart laat zien hoe zwaar omstreeks 1990 -ijs en weder dienende- de „druk" van de dagjesmensen op de recreatiegebieden in noord- en Zuid-Bevel'and zal zijn. De donkere zones zullen de mees te dagjesmensen opvangen, de lichtgetinte streken blijven ook in 1990 betrekkelijk rus tig. Volgens de voorstudies van de Grontmij zullen m 1990 omstreeks veertigduizend mensen op een mooie zomer dag van hun aanwezigheid m het recreatieve buitengebeuren blijk geven. Dit gegeven, als mede de te verwachten sprei ding van het zich ontspannen de publiek zijn van groot be lang voor de opstelling van een basisplan voor de recrea tie op de Bevelanden. Moerdijk is plaats aar, met een LTS- de metaalvakken met een diploma ken WISKUNDE, EIKUNDE. geleid worden tot ma worden ze te- es te Moerdijk of :r van dit jaar. De ten krijgen boven- ge- g op school, maar rhouden alvast de r vrijblijvend op te en enveloppe gezon- IE B.V. MPZF 817/1811 (Van eeti onzer verslaggevers) KAPELLE De Kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis organiseert voor zaterdag 27 april provinciale Rode Kruiswedstrijden in het veiling-gebouw van Kapelle Wezel in ge. Aan de wedstrijden zullen achttien ploegen uit verschil lende Zeeuwse dorpen en ste den meedoen, verdeeld over twee groepen. De eerste groep van tien treedt 's morgens om halftien aan en de tweede poep van acht ploegen komt 's middags om halftwee aan bod. De prijsuitreiking zal rond vier uur plaats hebben. De deelnemende ploegen mo gen supporters meenemen. (Van onze correspondent). GOES De veilingvereni ging Zuid-Beveland in Goes houdt op donderdag vijfen twintig aDril een algemene le denvergadering, in de kantine van de veiling aan de Fruilaan m Goes De aanvang van de vergadering 1S 19.30 uur. Tijdens deze ledenvergade ring zal een drietal bestuursle den worden gekozen. Verder staan op de agenda de vast stelling van de veilingprovisie. en sorteerlonen en net bestuursvoorstel tot de •ansoh.if van heftrucks en voorraadkisten. Mevrouw M. A. Verwer, ei genaresse van hotel De Koren beurs in Goes, vindt de belas ting op het nachtlogies in de stad Goes idioot en belache lijk. Voornamelijk omdat de heffing zo plotseling is geko men: ,.Ik ga de zaak nog met mijn collega's overleggen. De administratie met die heffing is een verschrikking. De gas ten vinden het doodgewoon, omdat er plaatsen zijn waar ze nog veel meer moeten beta len" De beheerder van hotel Oc- kenburg, de heer J. Nicodem, heeft nog niet zoveel admini stratieve moeilijkheden gehad. Hij vraagt zich echter wel af wat het nut is van een kwart je per nacht per toerist: „Als het werkelijk goed besteed wordt, dan vind ik het wel op zijn plaats". Hij berekent dat de belasting per dag de ge meente Goes zo'n veertig gul den op zal leveren, afgaande op de bezetting van de hotel bedden in het hoogseizoen, wat hij schat op twee maanden. Die opbrengst is ook een punt voor hotelhouder G. P. Bakker van hotel „Het Wapen van Zeeland" in Goes. Zijn mening: „Het werk om die zaak te innen, kost veel meer dan de opbrengst van die be- lasting. Voor de heer Bakker; levert de belasting ook nog al- wat extra werk op. Hij weet bovendien nog niet hoe de be-i lasting geïnd wordt: „Ik weet totaal niet waar ik aan toe ben. Het foldertje van de ge meente ligt ergens in de stapel en dat kom ik vandaag of morgen weer wel eens te gen". Op de camping „De Veer- hoeve" in Wolphaartsdijk vra gen de gasten doorgaans wat er met het geld gaat gebeuren. Volgens de gemeente Goes worden er recreatieve voorzie ningen mee betaald. De hore- ca'ers: „We moeten nog zien of die recreatieve voorzienin gen er komen. Het geeft een heleboel werk en we hebben er niks aan. Als er recreatie in Goes mee betaald wordt, daar schieten wij niets mee op". Collega campinghouder J. Nijsse van de camping Kat- tendijke „Het is een maatre gel die voor niemand leuk is. Maar het wordt aanvaard. Het is niet anders". De maatregel van Goes is voor hem wel wat onverwacht gekomen: „Ik had m'n prijslijsten al naar de klanten gestuurd. Er wordt nu wel wat gemopperd, want het is vijftig gulden extra per sei zoen voor die mensen, plus vier procent b.t.w." Philatelica Donderd'ae: vijfentwintig april houdt de afdeling Middelburg van de internationale vereniiging Phi- latelica haar maandelijkse ruil- en vergaderavond. De aanvang van deze avond die plaatsvindt in gebouw De Schakel in Middelburg. is 19 30 uur. Op de agenda staat >nd meer een bestuursver k'-ezin.;. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Ne deriands-Amerikaanse pijplei dingmaatschappij, heeft van het Havenschap Vlissingen een terrein van acht en een halve hectare gehuurd (met de mo gelijkheid tot uitbreiding tot 18 en een halve hectare) aan ie zuidzijde van de van Sit- -ershaven in het Slocgebied. Aangezien dit terrein tot het optie-terrem van Hoechst be hoort, heeft de huur een tijde lijk karakter van vijf jaar met ue mogelijkheid van verlen ging met enige jaren. De be doeling is dat de NAPM zich na afloop van de huurtermijn definitief zal vestigen in de noordwestelijke hoek van het industriegebied. Dit terrein zal tegen die tijd ontsloten zijn. De NAPM is een construc tiebedrijf, dat behoort tot de categorie schone industrie. Het zal, na een aanloopperiode, werk gaan bieden aan onge veer 200, voor het merendeel gekwalificeerde vaklieden. Een deel van dit personeelsbe stand zal zich uit Rotterdam in Zeeland gaan vestigen. Aan de wens van de NAPM on. reeds op dit moment op een geschikt, aan open vaar water gelegen terrein te kun nen beginnen, kon alleen wor den voldaan dank zij een gro te mate van medewerking van Hoechst. Do NAPM heeft thans reeds een vestiging in Rotterdam (Ron zenburg) en nei bedrijf heeft de uitbrei ding in Vlissingen-Oost nodig voor de uitvoering van grote opdrachten op het gebied van ie constructie van hooreilan den en daarmee verhand hou- ii-nde activiteiten en dien sten. Benoeming Tot hoofd van de diienst algemeen beheer bij de hoofdingenieur-directeur voor de landinrichting in de provincie Zeeland is benoemd de heer B.J. van Putten te 's Gravenpolder, thans werkzaam op het bureau algemene zaken ter secretarie van de gemeen te Borsele. Hengelwcdstrijd Aan de Zeedijk bij Duinikerke te Bor sele houdt de hengelsportvere- ni'ginig De Bevelanden uit Heinkenszand op zondag 21 april een hengelwedstrijd. Het is de derde wedstrijd om het clubkampioenschap. De aan vang is 12.30 uur. Kollekte De huis-aa-n- huis-kollekte ten bate van de Nederlandse Hartstichting heeft in de gemeente Aarden burg ƒ1032,50 opgebracht. De Grontmij N.V. in De Bilt is dan ook vorig voorjaar, op verzoek van de gemeenten Borsele, Goes, Kapelle, Kort- gene, Reimerswaal en Wissen- kerke, begonnen met een zo genaamde „voorstudie" voor een basisplan voor de open luchtrecreatie op de Bevelan den. Bij die voorstudie was de computer onontbeerlijk, omdat de Grontmij moest zien te voorspellen hoe „dik" of hoe „dun" bet draagvlak voor om vangrijke recreatieve ontwik kelingen in het jaar 1990 zou zijn. Tegelijkertijd moest men erachter zien te komen hoe wel dagrecreanten zich in het jaar 1990 geroepen zouden voelen om zich op de vrije ruimte en op de ontspannimgs- en verblijfsaccommodaties te storten. Men is er uit gekomen. Gis teren kon de Grontmij twee dikke rapporten, vol tabellen, grafieken en kaarten overhan digen aan de voorzitter van de provinciale raad voor de re creatie, de heer A. L. van Geesbengen. De rapporten ge ven benaderend een in druk van wat er in 1990 op de Bevelanden op het gebied van vraag en aanbod in de recrea tieve sfeer zal omgaan. Als rekeneenheid kozen de wiskundigen van de Grontmij 'n z.-g. „normdag", waarmee men iets bedoelt dat tussen een zonnige tweede pinksterdag en een zomerse zondag inligt. On der de huidige omstandighe den kunnen de Bevelanden op zo'n normdag ruim 31 000 mensen opvangen. Als alles, thans bekende „harde" plan nen voor dagrecreatieve voor zieningen uitgevoerd zijn, dan zal de opvang-capaciteit van de Bevelanden tot 35.000 per sonen stijgen. De vraag is nu: hoeveel recreanten zullen er in 1990 een beroep op die opvangcapaciteit gaan doen? De computer kwam tot de vol gende becijferingen: Momenteel komen er uit de woonkernen op de Bevelanden op een normdag 17.000 perso nen om zich buitenshuis te amuseren. In 1990 zullen dat er 27.800 zijn. Van campings, uit de zo merhuisjes en de hotels komen thans 11.000 personen een be roep op de Bevelandse ruimte doen. In 1990 zullen dat er 13.000 ziin. Daarbij zijn de mensen die zich met vaartui gen verplaatsen en die tijde lijk op de Bevelanden voor anker zijn gegaan, meegeteld. In totaal moeten de Bevelan den in 1990 berekend zijn op circa 41.000 dagrecreanten, te gen 28.000 in de huidige situa tie, aldus de computer van de Grontmij. Na een ingewikkelde reken som, met allerlei variabelen, vond men uit dat er op de Bevelanden voorzieningen zul len moeten worden geschapen voor ongeveer 6000 personen op een normdag in 1990. In nog sterker mate dan thans zullen de tekorten zich voor doen in de categorie extensie ve. watergebonden recreatie- vormen, zo orakelde de com puter, Men heeft ook berekend waar de grootste druk zich in 1990 zal voordoen. Daarbij kwam het gebied rondom Goes te voorschijn, evenals het noordwestelijk deel van het „plangebied". Rondom Goes is de opvangcapaciteit momenteel vrij laag, hetgeen een vingerwijzing voor de vroede vaderen kan zijn, als zij eenmaal hun basisplan op papier gaan zetten. Van onze correspondent) HEINKENSZAND üp de vergadering van de evenemen tencommissie van de gemeen te Borsele die gisteravond op het gemeentehuis te Heinkens zand gehouden werd, was de behandeling van verzoeken van diverse Oranjeverenigin gen om een bijdrage in de kosten voor de viering van de Koninginnedag 1974 het voor naamste punt. Uit de dorpen Baarland. Driewegen, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekensker- ke, Lewedorp, Nieuwdorp. Nisse, Oudelande en Ovezande zijn reeds verzoeken ontvan gen om een bijdrage in de kosten van de viering konin ginnedag 1974. Het voorstel tot verdeling van een vast bedrag van 100 gulden per kern plus eèn bedrag van 12 cent per inwoner in kernen beneden 1000 inwoners, werd staande de vergadering aangenomen. Vooraf vond nog een discussie plaats ten aanzien van de kin deren die niet in hun dorp maar elders de school bezoe ken. Men was het erover eens, dat deze kinderen niet uitge sloten mochten worden van de feestelijkheden. Besloten werd. deze kinderen met de scholen in de eigen kern mee te laten doen. De Oosterschelde, wier toe komst vandaag de dag nog wat vaag is, speelt in de voor studie ook een rol. De Gront mij veronderstelt dat aan de Oosterschelde 5.500 ligplaatsen voor pleziervaartuigen nodig zullen zijn. tegen 1 600 aan de oevers van het Veersemeer, dat veel kleiner is. De capaci teit van de Oosterschelde voor de watersport wordt door de Grontmij intussen niet hoog aangeslagen. Het zal een vaar water voor de wat grotere ty pen vaartuigen blijven. De '■oorstudie van de Grontmij komt niet tot duidelijke aan bevelingen over de plaatsen waar nieuwe voorzieningen voor de verblijfsrecreatie moe ten worden gesticht. Vóór men daarover wat zeggen kan is een onderzoek nodig naar de draagkracht van het natuurlijk milieu en het landschap. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De officier van justitie eiste donderdag morgen tijdens de zitting van de politierechter in Middelburg twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk, twee jaar proeftijd en f 750,- boete legen twee handelaars in antiek uit Vlissingen In januari van dit jaar koch ten zij vah een jongeman van diefstal afkomstige antiquitei ten. Tijdens het verhoor door de politie te Vlissingen en ook donderdagmorgen tijdens de zitting, hielden zij staande dat ze niet wisten dat het spul -in dit geval een klok en twee ivoren beeldjes- waarvan de waarde werd geschat op f, 9000- van diefstal afkomstig was. Bij het horen van de waarde van de twee beeldjes keken de mannen geschrokken op Ja, maar edelachtbare f 9000 voor zulke kleine beeld jes, is dat niet wat veel? Dat (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) HALSTEREN De Halster- se hengelaarsvereniging „de Zeester" organiseert zaterdag 20 april de selectiewedstrijd zuid voor het kampioenschap van Nederland zeehengelen. Er wordt gevist in „de Oos terschelde" op het visrijke parcours „de noord" nabij Sint Maartensdijk. De wedstrijd bestaat uit twee delen, waar bij de hengelaars van pla-ats verwisselen. De eerste wed strijd duurt van een uur tot half drie, de tweede van drie uur tot half vijf. De deelne mers zijn afkomstig uit Zee land en Brabaait. Aan deze wedstijd is het korps en indi viduele kampioenschap van rayon zuid verbonden. In café Torenzicht" in Halsteren wordt nadien de uitslag be kend gemaakt. Ongeveer 20 procent van de deelnemers aan de selectiewedstrijd mag op 2 november deelnemen aan het kampioenschap van Neder land, dat dan weer door „de Zeester" wordt georgani seerd. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Het nieu we jaar begon niet best voor de familie v. d. IV. en den D. uit Middelburg. De familie v.. d. IV. raakte slaags met de heer Den D. over een stukge gooide ruit. Daarbij sloeg de familie de inboedel ten huize van Den D. kapot. Er was door de hele familie v, d. W. stevg gedronken. Mevrouw v. d. \V. liep tijdens de vechtpartij een bloedende wond op, terwijl ook de echt genoot door de buurman werd beschadigd. De politie wist de strij-dende partijen te schei den. De 50-ja-rige vader T. v. d. W. kreeg donderdag een week gevangenisstraf voorwaarde lijk en een geldboete van f 150. Bij de zwager J. S. achtte de politierechter niet bewezen dat hij bij de familie Den D. had geholpen de boel stuk te staan. Voor het gooien met een te gel kreeg hij f 100 boete opge legd, en de beide broers- de 20-jarige T. L. en de 27-jarlge J. H. v. d. W. kregen beide f 100 boete voor hun aandeel in de vechtpartij. zegt niets, repliceerde de poli tierechter, want zo'n heel klein diamantje en daarbij hield de rechter zijn vingers enkele centimeters van elkaar, is ook heel wat waard. De officier van justitie vond het maar vreemd d:at de twee mannen, de 37-jarige J. de N. en de 30-jarige H.J.R. tijdens het verhoor door de politie ontkenden dat ze geweten zouden hebben dat hot gesto len antiek betrof. Volgens mij is hier wel degelijk sprake van bewust weten dat de ge kochte spullen van diefstal af komstig waren, stelde de offi cier in zijn requisitoir. Antiek- roof is alleen mogelijk door dat er steeds weer van dit soort mensen bereid is de ge stolen spullen af te nemen. De politierechter halveerde de voorwaardelijke gevangenis tot een week, met een proef tijd van twee jaar, en legde de beide mannen ook nog een geldboete op van f. 750, waar van f. 350 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. (Van een onzer verslaggevers) WEMELDINGE —De moge lijke opheffing van liet bejaar dentehuis "Vredebest" in We- ineldinge, dat is het onder werp van vragen, die deze week door het PPRstatenlid C. van Waterschoot aan G.S. van Zeeland zijn gesteld. Staat het college op het standpunt dat de bejaarden de vrijheid hebben hun leven na.tr eigen inzicht in te rich ten en dat derhalve de bewo ners van Vredebest in de gele genheid moeten worden ge steld om in Wemeldinge te blijven wonen, aldus vraagt de heer Van Waterschoot. De ge meente Kapelle heeft namelijk plannen om het bejaarden-te huis van Wemeldin-ge op te laten gaan in een groot tehuis voor ouden van dagen, dat m de kern Kapelle gebouwd zou moeten worden. De bewoners van Vredebest zijn hierover zeer verontrust. In verband daarmee vraagt het PPRsta tenlid verder of het college van G.S. bereid is tegenwicht te geven aan de eoncentratie- drang van de besturen die de macht van het getal stellen bo ven het levensgeluk van de be jaarden die in hun eigen omge ving willen blijven wonen. (Van onze correspondent) BAARLAND In het afge lopen jaar, 1973, heeft de slichting Opbouw getracht met de bevolking van Borsele ver beteringen aan te brengen in het woon-, werk- en leefkli maat van de Zak van Zuid- Beveland. Dat betekent, dat er ondermeer is gezorgd voor een aantal voorzieningen, namelijk een speeltuin, een peuterspeel zaal, kindervakantiewerk, handvaardigheidscursussen en zovoorts. Bovendien is er gezorgd voor informatie over het woon-, werk- en leefklimaat. Dc interesse van de Stichting Opbouw is op de eerste plaats uitgegaan naar die bevolkings groepen die zich achtergesteld voelden of zich ongerust maakten. Herindeling, hoewel al weer enkele jaren geleden, industrialisatie, verkavelingen, hebben een grote invloed op de leefbaarheid. Dit heeft de Stichting Opbouw opgepikt vanuit het idee dat de mens er recht op heeft om zoveel mo gelijk zijn eigen leefklimaat te bepalen. Dit „Streven '73" komt ook duidelijk overeen met de statuaire doelstelling van de stichting. Hierover wordt gezegd: „Het doel van de stichting is het op basis van de zelfwerkzaamheid van de bevolking bevorderen van een harmonische samenleving, daarbij rekening houdend met de daarin optredende veran deringen en strevend naai verzelfstandiging der opgezet te activiteiten". De stichtinig verricht naar werkzaamheden primair ten behoeve van het directe woon- en leefmilieu. Hiervoor is ge bruik gemaakt van informatie technieken, motivatietechnie- rtechnieken, motivatietechme- Ken, groepswerktechnieken, en begeleiding en advisering in zijn algemeenheid. Als onder- teel van het algemene doel waarmee de stichting in 1973 (tartte was: „Het welzijn der itleme kernen" hetgeen een project vormde voor bewust making van de bevolking van haar woon-, werk- en leefkli maat en de verdere motivatie van de bevolking. De noodzakelijke dmgen voor het jaar 1974 zijn onder andere de tweede beroeps kracht. aanvullin-g van het be stuur. uitbouw van de activi teiten en ruimere financiële niddelen. Wat dit laatste be treft kan gemeld worden, dat de vier procent eigen midde- en die in 1973 moesten wor den ingebracht, onhaalbaar hleken. Na gesprekken met 'iet gemeentebestuur bleek, tat een vaste eigen bijdrage van twee tot drie procent ook liet haalbaar was. CRM heeft de rijkssubsidiëring in het be gin van 1974 opgetrokken met terugwerkende kracht van 1 lanuari 1973 af.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 7