Merkwaardigste bejaardencentrum van Nederland heeft nog kamers vrij Napels bang voc komende zomer S Chris Roberts JERKPLAATS mm VAN S Zonen Jnlins en Ethel Rosenberg uit anonimite Kampei ippeltje Telefoon-vallen voor terroristen OUDE ZEEROBBEN NA CHOLERA-EPIDEMIE 73 binnenland buitenland lmmmmmhhM „Ai-Jai-Sir" „Hutten' Hobby's Tweede Hong Kong „Liever sterven" Schoonmaakacties Noodzaak Proces Op t.v. Academici Dossiers Watergate Brieven Een oorlam en een praatje. Zeerobben onder elkaar. (Van een onzer verslaggevers) EGMOND AAN ZEE Nederlands merkwaardigste be jaardentehuis heeft nog een paar kamers vrij. Voor wie Directeur F. Ziek van de Prins Hendrik-stichting in Eg- mond aan Zee: „Volgens mij zitten in heel wat bejaarden centra ouwe zeerobben hun medebewoners te vervelen met verhalen over hoe het was toen hun' schip in een vliegende storm terecht kwam, een storm waarbij de boots man nog uit de mast gevallen is. Ze moeten die verhalen vertellen aan breiende dames, die na het zoveelste verhaal over Singapore of Hong Kong meer dan genoeg hebben van al dat zecmanslatijn. Zo'n man houdt dan verder maar z'n mond, voelt zich helemaal niet op zijn gemak tussen al die landrotten en verzuurd. Onwetend van het feit, dat hier in Egmond aan Zee al bijna 100 jaar een bejaarden tehuis bestaat, dat volledig bevolkt wordt door oude zee lieden, die niets liever doen dan met elkaar herinneringen ophalen". De Prins Hendrik-stichting in Egmond aan Zee: honderd jaar ge: eden, toen armoe in het vissersdorpje troef was, nam A. Wijker, diaken van de her vormde kerk ter plaatse, het initiatief voor de stichting van een bejaardenhuis voor „be hoeftige zeelieden". ïn later jaren schrapte de, naar Prins Hendrik de Zeevaarder ge noemde, stichting het woordje „behoeftige" uit de statuten en gaf tevens de instelling een nationaal karakter. Omdat vo rige besturen het niet nodig achtten, dat aan de stichting landelijke bekendheid werd gegeven, is tot op de dag van vandaag het gros van de ex- zeevarenden niet op de hoogte van het bestaan van het te huis, dat door direkteur Ziek ietwat pathetisch „een laatste ankerplaats, een laatste ha ven" genoemd wordt. Over dreven? We zullen zien. Wie het, van buiten als een paleis ogende, gebouw be treedt loopt alle kans door de bejaarde portier begroet te worden met een saluut en een routineus uitgesproken „ai-jai sir". De hut van de direkteur? De gang door en dan de twee de deur rechts. Intussen ben je dan al een antiek seheeps- kompas gepasseerd en heb je je haar kunnen kammen in de spiegeling van twee roodkope ren zuilen, die deze morgen hun wekelijkse beurt hebben gehad van de twee „koperzui gers" van het tehuis. Ook is het je dan al opgevallen, dat in de gangen om de zoveel meter zwarte wasbakjes (denk je) zijn aangebracht, die na uitleg van direkteur Ziek heu se kwispedoortjes blijken te zijn, waarin de ouwe zeebon ken hun uitgekauwde pruim tabak kunnen laten verdwij nen. Maar er is meer, veel meer, dat aan het vroegere arbeds- terrein van de bewoners her innert. De argeloze bezoeker waant zich na een rondgang dan ook meer aan boord van een vastgelopen schuit, dan in een gebouw van steen. Zullen we even? Laten we onze schreden aller eerst richten naar de scheeps- bar van het tehuis, alwaar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat een gezonde dranklucht hangt. Voor drie kwartjes kan daar de dorst gelest worden met een oorlam of andere spi- ritualia. Direkteur Ziek is er echter als de kippen bij om te voorko men dat de indruk ontstaat als zou iedere bewoner hier dag- in dag-uit z'n AOW verbras sen om pas 's avonds laat met wankele tred zijn kooi op te zoeken. Ex-koopvaardijman Ziek: „Zeelieden gaan toch al door voor de grootste drankorgels, maar laat IK U dan vertellen, dat de meeste zeemannen meer maat weten te houden dan landrotten. Ze zitten hier gewoon gezellig bij elkaar, drinken wat en praten, maar echt droniken worden is er zel den bij. Van het tehuis uit stellen we geen limiet, omdat de bewoners onder elkaar uit maken wie genoeg gehad heeft. Zodra een van hen wat al te gulzig drinkt, wordt hij door zijn maten op de vingers getikt en indien nodig zelfs naar z n hut gebracht". De hut. De kamers in het tehuis héten niet alleen zo, maar zien er ook zo uit: klein (3'/2 bij 3 en met in iedere deur een heuse patrijspoort... Ook andere ruimten in het huis hebben scheepsnamen. Zo zijn de recreatie vertrekken omgedoopt in de „ruimten aan dek: kunnen hobbies beoe fend worden in de kelder of wel „het ruim" en worden de maaltijden klaar gemaakt in „de kombuis". Wat die maaltijden betreft: de „bemanning" van de Prins Hendrik-stichting krijgt over het algemeen maaltijden ge serveerd, zoals die in elik Ne derlands huisgezin ter tafel komen, maar veruit favoriet zijn toch wel de dagen waarop het menu vermeldt „bramstag lopers" alias „raasdonders" of wel capucijners. „Etenstijd wordt aangekon digd door het luide geklepel van de scheepsbel in de hal, waar de tijd bovendien wordt aangegeven door het „glazen slaan", een ook in scheep vaartkringen in onbruik ge raakte manier van tijdaandui ding, waarbij een zandloper precies een half uur nodig heeft om het zand van de ene bol in de andere te laten lo pen. Zo weet de portier dat zijn „wacht" voorbij is na het slaan van acht glazen. De vrije tijd wordt door de 170 bewoners (waaronder ook enkele schippersparen en we duwen van zeelieden) op vele manieren doorgebracht. Het bouwen van scheepsmodellen is er een van. De beoefenaren van deze hobby worden daar bij meer dan kritisch op de vingers gekeken door hun ex- collega's, die elk foutje gena deloos afstraffen. Wie schepen op linnen wil schilderen hoeft -in al z'n amateuristische onschuld- niet te rekenen op enig mededogen ten aanzien van het perspek- tief in de sohilderingen. Zo heeft de schepper van een olieverfje, waarop de boeg van een bepaald schip niet de juis te kromming vertoonde, moe ten ervaren hoe de nagels van beter wetenden zijn werkstuk hebben bekrast, daarmee de juiste boeglijn aangevend... De grootste kritiek hebben de bewoners echter steeds weer wanneer de VARA een afleve ring van de Onedin-lijn op het scherm brengt. Oei-joei-joei wat zitten daar een fouten in! Zo herinnert menige bewoner zich nog schaterend hoe in een van die malle filmpjes kapi tein Onedin rustig in zijn hut zat te genieten van een goed glas wijn, dat geen enkele rimpeling vertoonde, hoewel volgens het scenario de schuit op dat moment toch geteisterd werd door windkracht acht..._ WIM WENNEKES (Van onze correspondent) ROME Napels is bang voor de zomer. Bang voor de terugkeer van de cholera en bang voor het daarom weg blijven van de toeristen. De doden van de cholera-epide- mie vorig jaar zijn nog niet vergeten; de stad is de econo mische terugslag van die maandenlange epidemie nog steeds niet te boven en er staat een nieuwe zomer voor de deur. De meningen van de deskun digen zijn verdeeld. De direc teur van het ziekenhuis Cotug- no waar vorig jaar de honder den met cholera-besmette pa tiënten werden verpleegd, pro fessor De Lorenzo, waar schuwt onophoudelijk tegen een herhaling van de geschie denis. Hij eist maatregelen, of tenminste plannen. „Natuurlijk bestaat de kans dat de cholera diilt jaar weer in Napels opduikt. En dan vrees ik opnieuw voor slachtoffers. Waarom? Omdat er in de af gelopen maanden nauwelijks iets gebeurd is: de straten zijn weer even smerig als inder tijd; de riolering niets verbe terd. de stedelijke reinigings dienst niet uitgebreid en de controle op inkomende reizi gers ontbreekt, zodat het virus gemakkelijk vanuit andere landen kaïn worden binnenge bracht". En dat laatste is de tragedie van Napels: in geen enkele andere stad in Italië kan de cholera zi'dh zozeer in haar dodelijke spel uitleven ais in Napels, boordevol misstanden. Naipels. Een der meestbezom- gen steden van de wereld, maar de diepblauwe golf is een reusachtig riool met een levensgevaarlijke verontreini- gimigsgraad. Er heerst nog al tijd een zwemverbod. De eer tijds groene, tot in zee afd'a- dende heuvels zien wit en grauw van de huizenblokken. Alleen de (soms open) nood- riolerinigen lopen nog tot In zee.... Napels is een tweede Honig Kong geworden; een miljoe nenstad met dorpse voorzie ningen. De helft vam het aantal dode lijke tyfusgeva'llen van heel Italië wordt in Napels geregi streerd; bijna 40% van het totaal aantal kmderverlaim- mingsverschijnselen komt voor in Napels. In de hevigste oorlogsjaren stierven in Vietnam per jaar 40 van elke 1000 kinderen. In Napels is dat aamital - zónder oorlogsgeweld - 64 kinderen op elke 1000! De werkloosheid en die kin dersterfte, de sluiting van res taurants en cafés en het zwemverbod in de veelbezon- gan baiaii houden nauw ver band met elkaar. Het zijn de gevolgen vam een nét ontoerei kend bestuur, waarbij staat, provincie en stad evenveel schuld treft. In een waanzinnige bouw-spe- cuilatie is de afgelopen jaren in Napels gespot met elke grondregel vam stadsplanning De rioleringen van vóór 1900 liggen er nog steeds, functio neren ook nog, maar de stad is in de afgelopen vijftig jaar „ietsje" gegroeid. En met die groei zijn ook andere zaken ongecontroleerd toegenomen: het huizenbestand, de bevol king, de verontreiniging en het rattenleger dat in de ho- lemnijke Napolitaanse onder grond leeft. „Vader zijn" is in Napels bijna een beroep, Zo schreef een Duits blad begin dit jaar. Het negatieve en ver- drietig-makende artikel over Napels droeg als titel: „Liever sterven dan Napels zien". De N apolitaan staat bekend om zijn „versier- en ruse'" talenten. Iedereen improvi seert er, heeft er z'n handeltje, leidt z'n strikt eigen leventje. Maar „in het groot ritselen" - om een ongebruikelijke term voor „besturen" te gebruiken, daar houden de Napol'tanen zich verre vajr Niets wordt echt goed gere geld en daarom maalkt profes sor De Lorenzo zich boos. Om dat hij als deskundige maar al te goed beseft wat de stad te wachten staat als de mini-len te binnenkort plaats maakt voor de lange, lamge, hete zo mer. „In mei zou de hele bevolking opnieuw ingeënt moeten wor den tegen cholera. Dat is de mooiste tijd om de heetste maandiem door te kunnen ko men en het is niet te laiat, als we tenminste vóór die tijd geein cholera-besmettinjgshaar- den ontdekken Maar het blijft te veel bij praten. Sinds die eerste doden in de nazomer van het vorig jaar begraven werden kwamen stapels plannen op tafel om de Golf van Napels te zuiveren. Maar veel plannen maken is nog altijd eenvoudige; deel van die planner re. De baai is Europa's ik vuildie stukje open geworden waai- al een zwemverbod ge, impuls werden eind v de in de baai gekwet.- seis om zeep geholp. waren volgens de ee lyses de boosaardig verspreiders. Na dien de vraagtekens.mei: misschien iets tè sni seloultuur vernietigd' ben. De ziekte zou andere wijze verspr(, nen zijn. Veel zuiverst water er sindsdien niet op geworden. J langs bezocht de Itai.g nister van financiën di er met de betrokker, ten overleg te te nemen maatregelen' Er heerst een licht op dat het zwemverbcd kort opgeheven zou worden. Maar enige docht lijkt gerecht) Waarom zou de baa kele weken ineens „aj zijn? Misschien or?, dian niet lamiger alle zee afvoert, maar op q re manier? Het is voor Napels eer, te noodzaak dat er j men mag worden. ïj moeten al d'ie toerist I mers nog langer in S omgeving doen ails dat verlokkende wat? Vandaar dat toerrr gezondheidsorgan sa:: gevonden hebben in menliijke streven de weren en de toeristen krijigen. De Napolitaanse ti dustrie heeft vorig miljoenenstrop de cholera. Voor een daarvan heeft men a een heilige schrik FRANS In Diessen. even ten oosten I van Hilvarenbeek, ligt in het hart van nog ongerept Bra- ^Kse Kern penland de cam- p|n_ Kempenbos. De cam- mng grenst aan het natuur- rev servant Dc Utrecht (3500 ^■en op luttele kilometers men ontspanningsoor- als de Beekse Bergen ^fcripark). Eurostrand, Zil- ^Keer (België), domein (België) en de ste- derfEindhoven en Tilburg, ^^■genaar J-L. Meertens ffi zijn camping zojuist Jent met twintigduizend Eken en boompjes, waar- ,r hij voor dat gedeelte la, de bungelowtenten ko- gesepareerde pk Etsen met een grotere pri- heeft verkregen. t"- vlcy Hn midden in het bosge- deejte stenen bungalows, ge. schikt voor zes personen, er «Ken i (Van een medewerker) BONN „Binnen tien mi nuten explodeert in het stad huis een bom' bij zulke dreigingen door erroristen kon de politie tot nu toe op zijn hoogst het gebouw laten ontruimen de hoop de daders te pakken, bleef echter gering. Zij maken namelijk gewoon lijk bij hun plannen gebruik van een technische apparatuur, die een verregaande anonimi teit garandeert de telefoon. Nu zal het wederom de tech niek zijn, die aan het spook van de telefoom-eriminaïiteit een einde maakt: In het voor West-Duitsland unieke „Labo ratorium voor geluidsanalyse en signaalsprekertechniek" van het Westduitse Natuur kundig-Technisch Instituut te Brunswijk wordt spraak zicht baar -gemaakt. De methode oorspronke lijk als hulpmiddel voor dove mensen ontwikkeld is geba seerd op de principes van de geluidsspectografie, waarbij de spraakklanken op him fre- geanalyseerd. Terwijl laboratorium de op i opgenomen stem van die opbelde klinkt, een speciaal stuk verbranding tevoorec roepen curven zichtbaar. de hand van deze kunnen het bewuste vergelijkingsgesprek over elkaar gezet waarbij ligging en op heid in het verloop van de „formanten", frequentieaandelen, desbetreffende klank riseren, van de aller; betekenis zijn. Ook draaien van de stem want bij ieder mens eigenaardigheden v» stem zo extreem, dal „onzichtbaar" gemaakt worden. Toch kan men de onderzoekers toe identiteit van twee van een enkele spi niet zo voor de vott» procent vaststellen voorbeeld bij twee |U|Éf De VaA een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN Met een werfolaats Tanzania" start ïorgen (zaterdag) de ac- ^^Banzania als toetssteen", ^^Beorganiseerd wordt door ^Bert Vermeer stichting en ^Banza nia-comité Neder- I „werkplaats Tanzania", hdseerd door de stich- ontwi kkelingssamenwer- (Christelijk jeugd- en jon- erk wil de deelnemen- quentiesamenstelling worden drukken het geval is. sa i r e o v joi geren een inzicht geven de ,n een land dat probeert kracht een socialisti- •tJ^Bamenleving op te bou- (Van onze correspondent) WASHINGTON „Op de avond van de executie pro beerde de hartelijke vrouw, die zich over de kinderen had ontfermd, Michael tegen de schok te beschermen. Er was een honkbalwedstrijd op de televisie tussen de New York Yankees en de Detroit Tigers. Ze probeerde met die wed strijd zijn aandacht af te lei den. Maar zij had de enorme belangstelling onderschat die voor de zaak bestond. Plotse ling hoorde zij een afschuwe lijke kreet, als in een nacht merrie. Over het scherm flit ste een bulletin: President Eisenhower heeft de verzoe ken om gratie voor Ethel en Julius Rosenberg afgewezen. Zij zullen vanavond moeten sterven Het was 19 juni 1953 toen Michael Rosenberg, tien jaar oud, vernam dat zijn ouders de dood in de elektrische stoel niet koinden ontlopen. Een ma gere elektricien verdiende in de Sirag Sing gevangenis 300 dollar aan de dood van de ouders van Michael en Robby Rosenberg. Julius en Ethel zijn de geschiedenis ingegaan als die tragische helden ln een £m.streden atoomspionagezaak, die die laatste tijd weer grote aandacht van het publiek gevangenis hebben geschre- heeft getrokken in Amerika. ven. De ontdekking door Michael Rosenberg, via de televisie dait zijn ouders gedoemd wa- tiODlDlOt ren te sterven, wordt door de J roemruchte advocaat Louis Ni- zer beschreven in zijn boek „The Implosion Conspiracy", dat ongeveer een jaar geleden bij Doubleday verscheen. Dat boek probeerde alles omtrent het drama Rosenberg te ver tellen inclusief het feit dat Michael en Robby Kbsenberg, onder een andere naam, ge slaagde leden van de maat schappij waren geworden. Ni- zer wildie hun huidiige identi teit niet onthullen,. Het boek van Louis Nizer heeft de kinderen van Julias en Ethel Rosenberg echter doen besluiten in de openbaar heid te treden. Ruim twintig jaar hebben Michael en Robby onder de naam Meeropol ge leefd, die zij te danken neb ben aan de onderwijzer Abel Meeropol, die de beide jon gens een voortreffelijke op voeding gaf. De broers gaven hun nieuwe identiteit prijs in een proces dat zij hebben aan gespannen tegen Louis Nizer e de uitgevers Doubleday en Fawcett Publications, op grona van het feit dat Nizer ongeau- torizeerd de brieven zou heb ben gebruikt die Julius en Ethel Rosenberg vanuit hun dodencellen in de Sing Sing Michael en Robby zoeken bo vendien naar eerherstel voor hun ouders, die volgens velen het slachtoffer werden van een regeringseomplot om anti communistische hysterie te voeden tijdens de kilste dagen van de koude oorlog. Louis Nizer behoort tot een aanzien lijke groep mensen die rnenen diat de Rosenbergs, hoewei schuldig aan een spionagesa- menzwering, veel te zwaar zijn gestraft; en het slachtoffer zijn geworden van de McCar- thy-sfeer, die destijds in Ame rika heerste. Amerikaanse televisiekijkers zagen Michael en Robby voor het eerst sedert bij ma 21 jaar in een televisieprogramma „The Unquiet Death of Julius and Ethel Rosenberg", waarin tal van vragen worden opge roepen rond de schuld van de atoomspionnen. Dat program ma werd deze maiand door de niet commerciële tv-stations uitgezonden en het maakte al thans één ding duidelijk: de executie vam Ethel en Juliu Rosenberg, diie destijds over de gehele wereld protestde monstraties veroorzaakte, heeft Michael en Robby op het eerste gezicht geen psychologi sche wonden toegebracht die niet konden herstellen. Het is opvallend hoezeer Mi chael op Julius en Robby op Ethel Rosenberg lijkt. Michael verkreeg kort geleden zijn doctorstitel in de economie en hij doceert aan het Western New England College te Springfield in de staat Massa chusetts. Hij en zijn vrouw Anne hebben twee kinderen: Veronica Ethel (5) en George Julian (4). Michael rijdt in een oude witte Volvo voorzien van de bumpertekst: „Verwijt mij niets, ik stemde voor George McGovern". Robert do ceert anthropologic aan het Western New England College Hij en zijn vrouw Ellen heb ben een dochter van zeventien maaiden, Jennifer Etheil ge naamd. Michael en Robert Meeropol hebben vrijwel alles gelezen dat over hun ouders is ge schreven. Ze zijn buitenge woon geïnteresseerd in pogin gen van een historicus aan het Smith College, om de hand te leggen op FBI-dossiers die in het proees-Rosenberg een rol hebben gespeeld. De minister van justitie gaf in juni vorig jaar opdracht dlie dossiers prijs te geven, maar de FBI heeft daar nog geen gehoor aan gegeven, hetgeen de over tuiging van Michael en Robert versterkt dat Hun ouders het slaohtoffer zijn geweest van een complot. In 1951 werden Ethel en Juu- us Rosenberg afgeschilderd als aartscommunisitische verra ders, diie het geheim van de atoombom in handen van de Sovjet Unie hadden gespeeld. Zij zouden volgens argumenta ties diie heden ten dage geen stand meer kunnen houden door hun spionage direct ver antwoordelijk zijn voor het uitbreken van de oorlog in Korea. Volgens Michael (31) en Robert (26) illustreert Wa tergate maar al te duidelijk hoe valse overwegingen van „binnenlandse veiligheid1" tot corruptie kunnen leiden. Om de belangstelling voor de traigediie van hun ouders ver der te vergroten onderhande len Michael en Robert met eer uitgeversmaatschappij over di jublikatie van 250 briever van Julius en Ethel Rosen mg, die tot dusver nog nie' VV J-o -oz^SlliliiillL - -1 - Ci. ,-erden uitgegeven. Julius en Ethel hielden tot hun dood in de elektrische stoel hun on schuld vol. Michael en Robert gaan proberen hun onschuld te bewijzen. WIM WENNEKES gebaseerd op de eigen ^^^Jse cultuur. Onder de I ^^Bas bevinden zich pre- mier Den Uyl en de minister voor óntwikkeli-ngssamenwer- kmgjprs. J.P. Pronk. De uctie "Tanzania als toets steen is een initiatief van de Evert .Vermeer stichting, een .^|orKan:satie van de P v d A B>ternationale solidariteit, rgaande jaren stonden rika en Chili in het 5? 0 Foto (Uit „The Implosion ConspiracyMichael (10) en Robby Rosenberg (6) hebbe advocaat Emmanuel Bloch hun ter dood veroordeelde ouders bezocht in de Sing Sing Se:'. Na de executie van Julius en Ethel Rosenberg werd&n de broertjes geadapteerd door lis*' pol, die hun een uitnemende opvoeding gaf. Het 1KOR zendt vanavond van 22.50 tot 23.30 uur via Nederland I, onder de titel .Atlanta, zes jaar later", een over het leven en sterven van Martin Luther Kinp. Op 4 apri' j.l. was het al weerlzes jaar geleden dat Martin Luther King werd ver moord, de man die als Baptis ten -predikant de grote bewe- gi'tg poor de burgerrechten leidde in zijn geweldloze strijd Bm voor de negers de zelfde rechten te verkrijgen als de blanken hebben. Heeft N'ngs offer lets' teweeg ge- ■anta an Duitse filmploeg.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 18