Ruimte voor de klimmers J)E DROOGTE IN DE SAHEL INTERESSANT" ngü 0 per met* Vergunning nodig voor bedrijfs proces begint De dokter vraagt of't niet een beetje minder kan. Eet minder maar lekker. Echte boter. j Begin eerste zuiveringsproces in Santiago RAPTIM NEDERLAND VANDAAG 25 JAAR PROJEKTLEIDS binnenland buitenland ADSPIRANTEN VAN POLITIE Gemeente Hulst iten Moervaartsti IEL GELD NODIG GRAAF TE MIDDELBU SPORTLAAN 6 BETROKKENHEID DORéE 48-1417 INTERESSANT SHELL Vlaamse dichter veroordeeld VerstekeTing over boord Grand Jury- onderzoek in zaak-Hearst 15 Vftjdag 1-9 «prfi 1974 ïeentepolitie MIDDELBUkq j hg vindt plaats aan de zeusden bij Amersfoort i 21 jarigen is een mufo ma vereist, dan wel een III naar IV gymnasium' s, een diploma middelb^'U meao-diploma of (onc( J :n) een ivob-diploma. zijn als volgt )p de school als adspiraot I 925- P6r maaJ 1.012*I 1.100.— I 1.187.— -1 1.274.— I uder 1.320,I in het korps als agent 1.291.per maand 1.316— 1.341— 1.366,— 1,366— 1.366— 1.366— 1-366— .regelmatigheidstoeslag ad Kledingtoelage, vakantietoJ premie A.O.W. is voor retaï e. iioenvoorzieniingen en ziekj kunnen telefonisch ingewoaJ judant D. de Lainge onder J toestel 21. te richten aan de burgen* en in te zenden aan de co te Middelburg. met de uitvoering van werket 14, of zoveel langer als noo4_ corter als mogelijk zal bhjl raat worden afgesloten voor™ ril 1974. irgemeester en wethouders va e secretaris, De burge "AN DENDEREN P. MOL] 24 mnd. 38 rand. 48 mnd. Op EO ml 51 - - f 10.005 I 77 - - f 15.001 1103 - - f 20.000 l 124 I 85 - (2S.Mli I 148 f 102 1?2 1136 - Ook tune, 240/ f171 - bedragen 288 f 205 335 1 239 1 200 383 vl 273 I 227 432 1 307 1 255 480 1 341 1 283 el financieringskantoor 8035 (4 lijrièn). Binnen 24 uur gen of informatie werkgever. heeft een lang, dun lijf. Hut armen en benen zitten zo ^Igelig aan dit lijf vast dat ble losse voorwerpen in het huis gevaar lopen geraakt te wanneer ze in de haurt komen. Ze heeft de neiging om met haar schouders naar voren te onen om te verdoezelen dat haar borstjes vorm beginnen aan te nemen: een onverbidde lijke ontwikkeling wanmeer je deltien bent. Haar gezicht is als een to neel waarvan men weinig ziet omdat elk ogenblik het doek Talt, liet doek van haar over dadige haardos, haar ,-plu- meau", zo men wil. Met welk been ze ook uit bed stapt: het te vrijwel steeds het verkeerde. Wanmeer dj deuren dicht doet vallen er sikjes kalk uit de muur. Wanneer zij met haar hoge schoenen de trap afloopt krijgt men soms de indruk dat er een' peloton soldaten voorhij komt Wanneer zij een boter- ham uit het vuistje eet krui melen haar altijd bezige vin gers een broodtapijt op de grond. Wanneer zij thee in schenkt of melk in een kopje probeert te doen ontstaan er plasjes die overeenkomst ver tonen met het Friese of Cana dese merengebied uit de Bos atlas. Haar ogen kunnen blik semen van boosheid, dof zijn van zich verongelijkt voelen, nat zijn van ingehouden tra nen om onheusheden, die haar zouden zijn aangedaan. Zij kan vloeken als een bootsman, schreeuwen ais een sergeant majoor, haar vader voor zijkerd en haar moeder voor trut uit maken. Haar gezicht kan zo lang zijn ais dat in een lach spiegel. Soms denk je dat zij je zou willen haten. Je weet gelukkig dat dat niet zo is. Want ze kan onge looflijk loyaal en redelijk zijn wanneer je weer eens een ka pitale opvoedingsblunder hebt gemaakt. Ze kan je intens lief tegemoet treden wanneer Je zeker weet dat je dat niet verdient. Haar spontaniteit is even overweldigend als de branding, die witgekuifd op het strand aanrolt. Zij kan hartverwarmend zonnig en aanstekelijk opgewekt zijn. Ze leeft intens oprecht en grillig. Wat een goddelijk kind. EEN VADER md, die zich presenteert als AOW-man, zond ons een brieï met, zoals hij zelf sehre de enige pretentie dat 't iet- goeds verwekt omdat het i kan zijn dat de juiste mensen er door aan het den- k» en praten komen". ■ronder volgt een verkor- van de brief: m Nederland (hoe, r en waar dan ook s verloren loopt hoeft net van honger en dorst om te komen. Zijn bestaan is wieg tot graf verzekerd. Dc plan. die met spelden en kaar' je- elastiek d'n boer op gaa: s een „exeptioneel ge- g. .:\len. In veel andere, is het aniders. Neem de re ellende in Midden- ra. Je kunt, ter vergelij- het best het boek Job laan en lezen hoe de au- ie Midden-Afrikaanse pla- lildert in het fragment de duivel zich blij om Job's nood. Alle Ier., ziektes, plagen, de zee -Uenide waarin nu Afrika »gt en te gronde gaait, erin geschetst. Wan- je op dJe tv. zo de dood jen schepselen ziet meelo- Imoet je wel een brok in Jeel krijgen. Boenen mensen baden in kle. Zij hebben alles wat f hart begeert en die be verliezen langzaam goede smaalk, zoals fris water, dat brak wordt. En het in Mididen-Afrika per sal do [voornamelijk om water. Water om te drinken, te was sen, het land te bevloeien.. Waiter om te leven. Gebrek olie, die zij uit de aarde pu ren, zouden beleggen in water voor Mididen-Afrika dan moet het enorme waterreservoir toch gebouwd kunnen worden en dat moet ook de energie betaald kunnen worden om dit reservoir de eerste tijd gevuld te houden". ontwikkeling van explosieve chemische en nucleaire indus el zelfstandig lastechnische J maakt. inventief, houdt van gevart ieuw in een nieuw problee» goed einde te brengen. angrijkheid van deze fl® hun schriftelijke sollicitatis idrijf. IJF-RU CPHEN. van mens tot erf aan water is de grootste nood irli' Midden -Afrika maar naar mate die nood groter wordt lijkt de wil om er iets aan te doen kleiner te worden. Toch moet er iets gebeuren. Alles wat tot nu toe gedaan is blijft zitten in de rubriek (zéér goed bedoelde) lapmid- dtaHen. Omdat Miidden-Afrika prak tisch geen met eeuwige sneeuw bedekte bergtoppen rijk is en er dus ook hoege naamd geen rivieren naar de zeer stromen is er voor dit gebied maar één alternatief: water uit de zee halen, uit de Aiffiantisehe Oceaan. Ergens aan de Westkust van Centraal Afrika zou men mammoet-wa terreservoirs moeten bouwen, waarin water uit die Atlanti sche Oceaan gepompt zou moeten worden. Dit zou, onit- zilt via pijpleidingen naar het dorstige land vervoerd kunnen worden. jffiouwtechn isch kan dat geen probleem zijn sinds de mens m staat is gebleken zonder machines pyramiden te bou wen. Jpan het geld. Het is altijd het geld waar het om gaat. Wanneer de olieconcerns nu S ^wee j'aar lang een hailve cent per liter ruwe aard- Tot zover een samenvatting van de brief, die in ieder ge val getuigt van een meer dan gemiddelde betrokkenheid van de schrijver bij wat zich in de zogenaamde Sahel-landen in Midden-Afrika voltrekt. Een woordvoerder van de Nederlandse Organisatie Voor Internationale Onitwikkelings- samenweiikinig (NOVIB) vindt het idee van grote spaarbek kens nabij de oceaan met pijpleidingen naar de bedreig de gebieden op zichzelf geno men „logisch en goed". Het gebied waar het om gaat is echter wel 30 tot 40 keer zo groot als het Iberisch schierei land (Spanje en Portugal). De mensen die het meest van die droogte te lijden hebben zijn nomaden zonder vaste ver blijfplaats, die in de steed, moeilijker wordende situatie in de Sahellanden door geen dier landen worden opgeno men. Daarbij komt, aldus de NOVIB-woordvoerder &rrt veel eenvoudige technische projec ten in ontwikkelingslanden vaak mislukt zijn omdat de bevolking ze om sociaal-cultu rele redenen afwees of er op den duur geen weg mee wist. In het geval van de spaarbek kens is de geweldige omvang van het te irrigeren gebied echter het grootste en waar schijnlijk toch onoplosbare probleem. De zegsman van NOVIB voegde er aan toe dat, hoewel de meeste aandacht bij de hulpverlening uitgaat naar de prioriteit verdiende voedsel voorziening (Nederland trok hiervoor tot nu toe 3,5 miljoen gulden uit) er toch ook een begin is gemaakt met een po ging iets te doen aan de kern van het probleem: zorgen dat de levensomstandigheden van de bevolking verbeterd wor den. Dat betekent: betere landbouwmethoden, betere verbindingien, meer water. In het kader vain deze structurele verbetering is bijvoorbeeld een groot project onder handen ge nomen in het gebied van de Sahel waar die grenzen van Niger, Opper-Volta en Mali samen komen. Eldiers in die onmetelijke Sahel zullen bin nenkort twee stuwdammen worden gebouwd waarvoor de Westdiuitse regering 40 mil joen D-mark heeft uitgetrok ken. Ook de zes Sahel-landen zelf hebben de handen ineen geslagen om de leef- en woon omstandigheden in dit gebied op een hoger peil te bren gen. De woordvoerder van NO VIB geeft echter grif toe dat de hulpverlening aan de Sa hel-landen erg traag op gang is gekomen („Deze landen zijn helaas economisch en cultureel gezien niet zo interessant voor het westen. Ze vallen in ieder tot 5 mei in Nederland wordt gehouden. En nu we dan toch weer bij het geld ztijm aangelainid nog even aandacht voor de sugges tie van de briefschrijver om de oliemaatschappijen een hal ve cent per liter ruwe olie te laten afstaan voor investerin gen in waterprojecten ten be hoeve van de Sahel-lanidien. var» mens i lot j mens i geval minder makkelijk in het oog als bijvoorbeeld Koeweit, dat met zijn olie de sleutel voor de welvaart van het wes ten in handen heeft. Het wes ten hoopt ook altijd wat terug te krijgen als het hulp ver leent. De Sahel heeft eenvou dig niets te bieden"). Volgens de NOVIB worden de laatste tijd bij de Verenig de Naties en de internationale (FAO) wel om duurzame oplc de enorme moeilijkheden van de Sahel-landen te vinden. Om te kunnen blijven en te zijner tijd uit te werken is veel geld nodig. In dit verband wijst de NO VIB op de collecte voor de Sahel-landen, die van 29 april Een woordvoerder van Shell vraagt zich om te beginnen af waarom nu juiiist de oliemaat- den moeten opdraaien, waar om de gezamenlijke industrie ën in Nederland, de overheid of de UNO niet, aldus de Shell)woordvoerder. Een ant woord i!s 4at men natuurlijk verwachten kan en wat ook niet onredelijk is. Dan blijkt een halve cent per liter Shell- produkt bijna de helft van de winst van Shell uit te maken, ,.We hebben elke honderste cent van die winst nodig voor de enorme investering, die we moeten doen om de energie voorziening in de toekomst veilig te stellen", aldus de Shell-woordvoerder. We willen eigenlijk best aannemen dat de Shell-woord- voerder gelijk heeft. Misschien heeft - hij het ook niet maar wie zal dat bewijzen? Nu even los van Shell (want die heeft in feite even weinig of evenveel als iedere andere winstgevende industrie met Sahel te maken) moet de briefschrijver wel tot de con clusie komen dat deze reacties op zijn schrijven hem niet veel verder hebben gebracht. Behalve dan dat hij nog eens een bevestiging heeft gekre gen van de politieke onmacht in de wereld wanneer het om gaat honderdduizenden mensen en dieren van de hon gerdood te redden. Wel mensen op de maan, Wel ingewikkelde anti-anitii-ra Ketsy sternen. Wel allemaal kleurentelevisie en een auto. Geen water voor mensen voor wie water een kwestie leven of dood is. Het tekent de armzaligheid van de rijke landen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Raptim Ne derland bestaat vandaag 25 jaar en herdenkt dit met een receptie in hotel Bel AIR in Den Haag. Van een beseheiden reisbureau voor missionaris sen. in 1949 als stichting be tonnen, is Raptim thans uit gegroeid tot een bloeiende we- WMomspannende reisorganisa tie, die veilige en goedkope Vervoersmogelijkheden biedt aan missie, zending en ont wikkelingssamenwerking. Raptim verzorgt met haar toeristische afdeling ook rei zen van familie en vrienden naar missionarissen, zendelin gen en naar emigranten. Raptim kent twee onderne mingen: Raptim Transport derland BV Raptim Transport derliand B VRaptim Transport ts. een coöperatieve vereniging die optreedt als vervoersorga nisatie voor missie en zending en die op het ogenblik per Jaar ruim 7000 missionarissen en zendelingen uit de gehele wereld vervoert, onder wie 1400 personen van Nederland se afkomst of nationaliteit. Van een oorspronkelijk katho lieke organisatie ia Raptim tot een oecumenische organisatie geworden met een internatio naal karakter. Raptim Nederland BV kent naast de taak van het vervoer van zendelingen en missiona rissen, nu ook een uitgebreid leispiogram met een grote verscheidenheid aan vliegva kanties naar continentale ei Intercontinentale bestemmm gen, alsmede cruises, bunga lowvakanties en weekendrei zen. Het zijn reizen afgestemd op d< individuele vakantiegan ger tegen uiterst concurreren d* prijzen, De lente heeft ons, zij het met de gebruikelijke Holland se nukken, een beetje verrast. Het vloog er in de natuur allemaal ineens uit en wie eer tuin heeft, zal wel meteen dc stoeltjes op het terras of hel gazon gezet hebben. Zo' n vroeg voorjaar heeft zijn voor delen. Meer normale Hollandse zomers komen later en wan neer je dan eenmaal lui in dc tuinstoel hangt, kun je je ge weten dat zegt: doe nou nog eens wat aan de beplanting en zo) sussen met de gedachte dat het immers al te laat is om nog druk te gaan planten en zaaien. Het is nog niet eens mei, en er kan dus nog heel wat ge daan worden om de tuin er dit jaar weer fleuriger uit te laten zien dan vorige zomer. En het hoeft niet zo veel werk en zo veel geld te kosten. Een paar makkelijke ideeën voor elke tuin, hoe klein ook, en elk balkonnetje: Snelle klimplanten, die in een paar maanden tijd grote hoogten bereiken en rijk bloeien, kan elke plantenhan- del of tuincentrum uit voor raad leveren. Die vlotte klim mers hebben houvast nodig, en dat hoeft helemaal geen inge wikkeld pergola-bouwsel of rosarium te zijn. Een blinde muur in tuin of op balkon krijgt een heerlijk zomers ui terlijk wanneer er ranke bloeiende takken tegen groei en, overblijvend of eenjarig goed. In de tuin kunnen de plan ten langs een dergelijke muur in de grond gezet worden, op een balkon in langwerpige plantenbakken van eternit, die langs de muur geplaatst wor den. Langs de muur spant men dan tuingaas met een zeer grove maas. Het best voldoen gaassoorten met een grote vierkante maas. Er zijn tuin- gaassoorten van metaal die daarna met plastic overtrok ken zijn, maar nog gemakke lijker en goedkoper zijn de geheel uit plastic gemaakte gaassoorten. Het gaas wordt op enkele centimeters afstand van de muur gespannen, wat bereikt kan worden door en kele houten latten op de muur te spijkeren. Daar wordt het gaas met kleine krammen te gen vast gezet. De klimplanten hechten hun ranken vanzelf langs het gaas. Een dergelijk gaaswerk kan ook gemaakt worden van dun ne staven betonijzer, of zoge heten wapeningsmatten: ruit vormig geweven of gelast be tonijzer, dat wanneer het niet te hoog wordt opgezet, alleen aan de onderkant bevestigd hoeft te worden. Het heeft wel het nadeel dat het gaat roes ten, en als het langer dan één seizoen moet meegaan, dient het met roestomvormende verf te worden behandeld, en daar na b.v. met groene verf afge schilderd. Een andere methode om klimplanten, of rotsplantjes houvast en tegelijk een sierlij ke achtergrond te geven, is een aantal betonnen sierblok- ken op elkaar stapelen tegen een muur, de holten vullen met goede potaarde, en daar plantjes in poten. Een tuin muurtje van ruwe stenen, niet gemetseld maar op elkaar ge stapeld met tussen elke laag zo'n centimeter of 8 potaarde, is ook een goede groeiplaats voor rots- en muurplantjes, of klimplanten. Achter de stapel muur moet ook een hoeveel heid aarde worden aange bracht, om de wortels vol doende gelegenheid te geven zich vast te zetten. Al deze voorzieningen, die de natuur wat dichter bij huis halen, kunnen zowel perma nent als tijdelijk, voor één sei zoen, worden uitgevoerd. BRUSSEL (Belga) De correctionele rechtbank te Brussel heeft gisterochtend de 32-jarige Vlaamse dichter Ste- faan van den Bremt tot een gevangenisstraf van drie jaar veroordeeld, waarvan dertig maanden voorwaardelijk. De rechtbank beschouwde Van den Bremt als mededader van de tiwee aanslagen op aardgasfaforieken in Neder land, te Ravenstein en te Om men, gepleegd in februari 1972. In de motivering van het vonnis werd erop gewezen dat de mogelijke onwetendheid van de Vlaamse dichter om trent de ware bedoelingen van zijn Palestijnse metgezellen zijn schuld niet wegneemt. HAMBURG (AFP) Drie Westduitse zeelieden behoren de tot de bemanning van een Panamees vrachtschip, zijn in Jemen aangehouden onder verdenking dat ze in de Rode Zee een Somalische versteke ling overboord hebben gegooid „om herrie met reder en kapi tein te voorkomen", zo be richtte in Hamburg het week blad Stern. De misdaad zou in maart zijn gepleegd. Een van de drie Westduitsers is een officier. Minister Vorrink: DEN HAAG (ANP) Mi nister Vorrink van milieuhy giëne vindt het niet juist, dat bedrijfsprocessen waarbij ge vaarlijke stoffen worden toe gepast, beginnen voordat de vereiste vergunningen zijn verleent. Aldus blijkt uit het gisteren gegeven antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden mevrouw Epema-Brugman en Dankert (beiden PvdA) en mevrouw Van Veenendaal-Van Megge- len (DS'70) over het aan de Hemdijk te Amsterdam geves tigde bedrijf van Philips-Du- phar. Medio 1972 diende dit be drijf een aanvraag in voor een hinderwetvergunning ten be hoeve van de fabriek voor de vervaardiging van dichlobenil en newenprodulkten. Korte tijd daarna werd deze aanvraag mede geacht een aanvraag te zijn voor een vergunning inge volge de w©t inzake de lucht verontreiniging. Zonder dat daartoe de ver eiste vergunningen waren ver leend is het bedrijf opgericht, in werking gebracht en in werking gehouden, aldus mi nister Vorrink. SANTIAGO (AFP) In het gisteren begonnen proces tegen 57 officieren en man schappen van de Chileense luchtmacht en tien burgers heeft een der verdedigers verklaard, dat vijf van zijn cliënten zijn gemarteld. Het prooes voor een krijgs raad in een academie van de luchtmacht in een buitenwijk van Santiago, is naar men ver wacht het eerste van een reeks „zuiveringsprocessen" tegen leden van de strijd krachten die het bewind van wijilen president Salvador Al- lende hebben gesteund. Op 11 september jJ. maakte een mi litaire staatsgreep een einde aan dit linkse bewind, waarbij het 65-jarige staatshoofd om het leven kwam. De 67 verdachten worden beschuldigd van hoogverraad, spionage en medeplichtigheid aan „terroristische" plannen tijdens de regering van Allen- de die in november 1970 aan de macht was gekomen. In zijn openingsverklaring stelde de aanklager, Orlando Gutier rez, dat de regering van dr. Allende niet grondwettig was. Het was de eerste maal dat een vertegenwoordiger van de militaire junta dit verklaarde Als de krijgsraad deze stelling aanvaardt, kunnen de relaties die de verdachten met functio narissen van de regering-Al- lende onderhielden, worden bestempeld als „heulen met de vijand", zoals in de tenlaste legging wordt gedaan. De openbare aanklager eiste tegen zes leden van de lucht' macht de doodstraf op grond van „hoogverraad". Volgens de aanklager zou den drie mannen tot 30 jaar zn vier tot 20 jaar gevangenis straf moeten worden veroor deeld. De straffen die hij te gen de andere verdachten vor derde. varieerden van 3 tot 15 jaar. De eis tegen de lucht - machtgeneraal Sergio Poblete luidde vijf jaar. DE in Engeland geboren schei kundige sir Hugh Taylor die een aandeel had in de ontwik keling van de atoombom in de tweede wereldoorlog, is in het academisch ziekenhuis van de universiteit van Princeton op 84-jarige leeftijd overleden. SINDS het op 2 juni van het vorig jaar werd geopend heeft het Vincent van Gogh-museum te Amsterdam ruim 452.000 bezoekers getrokken, hetgeen neerkomt op meer dan 1.400 gemiddeld per dag. SAN FRANCISCO (Reuter) Een federale Grand Jury zal een onderzoek instellen naar de vraag of de erfgename van een krantenkapitaal, Pa tricia Hearst, vrijwillig heeft deelgenomen aan een banko verval in San Francisco, zo heeft officier van justitie Ja mes Browning woensdag mee gedeeld. Eveneens woensdag betitel de minister van justitie Willi am Sixbe in Washington de 20-jarige miss Hearst als een „gewone misdadigster". Hij had niet de indruk, zei hij, dat zij tegen haar zin aan de over val had deelgenomen. Brow ning zei dat de taak van de Grand Jury zou zijn vast te stellen of alle deelnemers aan de overval vrijelijk en vrij willig optraden. UIT een container, die op een terrein aan de binnenhaven in Rotterdam stond, hebben die ven 64 broodjes tin gestolen. De buit vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f 15.000. DE op 12 februari ontvoerde, 16-jarige Pazio Longhi, zoon van een meubelfabrikant in Milaan, is in Milaan vrijgela ten. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15