■ieuwe slag voor Nixon Russische houdini Winstherstel bij Akzo nog niet voldoende Zonderdag één autovrije zondag per maand »pa. een zekerheid over omroep- I )e;re|yd Kabo twijfelt nog over federatie NKV-NVV STICHTING STRIPGEEFT ST.-JUTTEMISKAAR TEN UIT REL OM ROMMEL Zware strijd m Vietnam Leer een vak waar toekomst in zit. Drietal mishandelde man hele nacht om aan geld te komen DEMOCRATEN WINNEN IN REPUBLIKEINS DISTRICT t[ueu? ie rocheque: Knoeierijen op grote schaal bij genie in Den Bosch VOOR FINANCIERING INVESTERINGEN Patricia Hearst nam vrijwillig deel aan overval ct metaalbewerker*, elektrisch lassen, branden, of pijpenbewerken. „EERST ANTWOORD OP ALLERLEI VRAGEN" binnenland buitenland Ie 300 gulden- gst neemt, :que te vergelijken et bovendien het Lterkant van de voorwaarden J moet hem dus len! -ïrochequekaart en ;en vaste vergoeding met een minimum van tien gulden nes in Nederland i. Wanneer Euro ebt gebruikt, reven, zal uw bank igen. Verzilvert u Duitenland, le provisie. geruime tijd als liddel in Nederland shouderzijn öf :hequekaart.Alsu ïale Eurocheque bank u dus vragen betaalcheques zonder contant België, Duitsland gulden of de ingtot een waarde één cheque emen bij ijwel heel Europa iden daarbuiten, schadevergoeding tal. res kunt u er in md 51,4% FANATIEK SAXBE: nu extra voordelig Pledge en Citro-Pledge V0I9 een van onze bedrijfskursussen el voor informatie 010-132451 aui uil fïl Dondeidag 18 april '974 W HAAG (ANP) De Vereniging Milieudefensie en ie stichtiiu Stop de Kinder moord rijn gisteren een natio nale actie gestart, die is ge richt op het invoeren van een autovrije zondag Per maand met ingang van 1 september van dit jaar. Half mei denkt de actiegroep ettelijke hon derdduizenden handtekeningen aan de voorzitter van de Tweede Kamer te kunnen overhandigen, die zullen de volksvertegenwoordigers die nen tewnspireren tot maatre gelen voor de „zonderdag". Daartoe zal de zonderdag krant worden verspreid, die in een oplage van 100.000 exem plaren is verschenen en lijsten bevat voor het verzamelen van handtekeningen. helft kiest voor een dag" per maand. „zonder- De kranten worden via scholen voor voortgezet onder wijs, en andere doelgroepen verspreid, op 11 mei zullen voorts bij alle spoorwegstati ons folders worden uitgereikt met argumenten en een brief kaart voor steun aan de ac tie. Het gaat de organiserende vereniging en stichting om iets van de vrijheid terug te krij gen die de mensen hebben be leefd, toen er verplichte auto vrije zondagen waren. Uit on derzoekingen is gebleken, dat van de Nederlandse bevolking ongeveer een vijfde voorstan der ls van louter autovrije zondagen, maar dat ruim de De argumentatie van deze voorstanders van de „zonder dag" verschuilt, maar algemeen gaat het om het eigen plezier, dat op de autovrije zondag wordt beleefd als nieuwe wel zij nsbronnen worden aange boord, aldus Egbert Teilegen, de voorzitter van de Vereni ging Milieudefensie. De pres siegroep „Stop de kinder moord" doet aan de actie mee, omdat ze de „zonderdag" be schouwt als een stap op weg naar meer gewaarborgde vei ligheid voor jeugdige ver keersdeelnemers. UTRECHT (ANP) De Stichting Stripjein Utrecht, die tienmaal per jaar een beeldschrift uitgeeft voor werkende jongeren en scho lieren in het beroepsonder wijs, heeft de periode van 14 april tot 2 juni uitgeroepen tot „feestperiode van de her innering". Het feest kreeg de naam Sint-Juttemis naar analogie van een dwaze, ar me berooide man uit de 17e eeuw, van wie werd gezegd dat hij het liedje van „St.- Jutmus" zong, maar het zin gen steeds op de lange baan schoof. Het moderne Sint-Juttemis zal worden „gevierd" met het versturen van speciale Sint-Juttemiskaarten aan al le mensen of instanties die hun beloften niet zijn nage komen. De kaart dient als herinnering om tussen Pasen en Pinksteren de toezeggin gen alsnog waar te maken. De Stichting „Stripje" ver stuurde zelf al een aantal kaarten, onder meer naar mi nister Boersma met het ver zoek niet langer te wachten met invoering van het mini mumloon op IS jaar, aan VNO-voorzitter mr. Van Veen met het verzoek de partieel leerplichtige werk nemers tijdens hun schooldag- (en) „nu eindelijk eens door te betalen", aan het hoofdbestuur van D'66 met het verzoek de eens beloofde opheffing van deze partij waar te maken en aan diver se werkgevers met het ver zoek het beloofde minimum jeugdloon daadwerkelijk uit te betalen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meeval ler op de NOS-begroting van 130 miljoen gulden hoeft nog helemaal niet te betekenen dat de luister en kijkgelden (mo menteel 108 gulden per jaar, dan wel 33 gulden voor men sen alleen radio) het komend jaar niet omhoog gaan. H^Kuni. tiTie van CRM laat geruchte: uerover voor reke ning van degenen, die ze ver spreiden en weigert overigens elk commentaar op deze kwes tie. In politieke kringen ge looft men inmiddels niet zo erg in de kans, dat de omroep bijdrage niet verhoogd zou hoeven te worden. (Van onze redactie buitenland) SAGINAW President Nixons sterk aangetaste politie ke reputatie heeft opnieuw een gevoelige deuk gekregen door de overwinning bjj tussentijdse verkiezingen voor een zetel in het Huis van Afgevaardigden van een de mocraat in Saginaw (Michigan), dat meer dan veertig jaar een republikeins bolwerk is geweest. DEN BOSCH (ANP) Tij dens een controle van de ac countantsdienst zijn bij de dfonstkrin g der genie ln Den Bosch op grote schaal onregel matigheden ontdekt op de af deling administratie. Er blij ken gelden voor aan-, ver- en nieuwbouw voor andere doel einden te zijn gebruikt, •er- wijl de betrokkenen zichzelf hebben bevoordeeld. Het gaat om een bedrag van enkele tonnen. De knoeierijen zijn al enke le weken geleden ontdekt, waarna de koninklijke mare chaussee begonnen is met een nauwkeurig onderzoek. Het hoofd-van de dienstkring der genie,' kapitein W. A. M., blijkt nauw betrokken te zijn geweest bij de malversaties en is voorlopig geschorst. Naar wordtl aangenomen heeft hij geen persoonlijk voordeel ge trokken uit de verschillende transacties, maar wel is hij op de hoogte geweest van regel matige „verschrijvingen". In de V.S. wordt nu ver wacht dat in Nixons eigen re publikeinse partij een enorme druk op de president zal wor den uitgeoefend om toch maar te vertrekken. De partijtop zou vrezen dat er anders niet veel meer van de partij zou overblijven bij de tweejaar lijkse verkiezingen voor alle 435 leden van het Huis van Afgevaardigden in november van dit jaar. Nixons partij heeft dit jaar nu al vijf tus sentijdse verkiezingen verlo ren. Hoewel de overwinning bij een zetel voor het Huis in Amerika meestal niet als een indicatie van de populariteit van de federale regering wordt beschouwd doordat, we gens de korte zittingstermijn van twee jaar, vooral de plaat selijke belangen een rol spe len, wordt de democratische overwinning in Saginaw nu wel als een slag voor de repu blikeinen gezien omdat Nixon zich persoonlijk in de strijd had geworpen. Tegen het advies van zijn partij begaf de president zich vorige week naar Saginaw om een verkiezingstoespraak te houden. Nixon wilde aantonen dat de kiezer hem beoordeelde om zijn nationale en internati onale politiek en niet om de Watengate-affaire en de daar mee samenhangende schanda len. Hij werd echter in Sagi naw begroet met leuzen als „Wanneer ga je" en „Zet Nixon af". Toen woensdagochtend vroeg de uitslag van alle 296 stembureaus in het district Sa ginaw bekend waren, bleek dat de democratische kandi daat Bob Traxler zijn republi keinse tegenstander met 59.918 tegen 56.575 stemmen had ver slagen en 51,4 procent had ge kregen. Sparling weigerde zijn ne derlaag te wijten aan presi dent Nixon. „Als deze cam pagne werd verloren, dan was dat door Jim Sparling", zo zei hij na zijn nederlaag. Traxler dacht cr anders over. Hij zei in een korte overwinningsver klaring. „Van meet af wilde ik de man die in het grote Witte Huis was een boodschap ge ven", waarop zijn aanhangers in koor antwoordden: „Verwij der Nixon, verwijder Nixon". Tot aan het Watergate- schandaal is Sag4naw in Oost- Michigan beschouwd als een fanatiek republikeins bol werk. Slechts eenmaal, name lijk in de crisisjaren voor de tweede wereldoorlog, bracht het een democraat in het Huis van Afgevaardigden. Hoewel in normale gevallen nooit veel landelijk belang wordt gehecht aan de tussen tijdse verkiezingen, werden zij nu beschouwd als een referen dum over Nixon. Waarnemers zijn van oor deel dat de democraten de overwinning van hun kandi daat zullen zien als bewijs dat het land wil dat Nixon zijn biezen pakt. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Zuidvietnamese troepen hebben zich overhaast teruggetrokken uit de basis Plei Me bij de grens met Cambodja, na gevechten die de zwaarste worden genoemd sinds het ingaan van het be stand in Vietnam. Het aantal doden aan beide zijden wordt op ruim 300 ge schat. De troepen in Plei Me hebben tot taak te proberen de infiltratie van Cambodja uil tegen te gaan. Dit grensge bied loopt van de gedemilita riseerde zone naar het zuiden en omvat gedeelten van Oost- Laos, Cambodja en Zuid-Viet- nam. Het wordt wel eens het derde Vietnam genoemd. WASHINGTON (CPU De Amerikaanse minister van justitie William Saxbe is tot de conclusie gekomen dat Pa tricia Hearst vrijwillig heeft deelgenomen aan de bankover val die leden van het „Symbi- onese bevrijdingsleger" (SLA) maandag pleegden in San Francisco. „Het lijkt mij dat ze geen weigerachtige deelne mer was aan deze overval", zo zei Saxb" tegen journalisten. Patricia Hearst is duidelijk herkend op foto's die verbor gen camera's maakten van de overval. Op een van de foto's lijkt het echter alsof een van de vier vrouwelijke deelne mers Patricia onder schot houdt. Saxbe verklaarde woensdag echter dat hij niet gelooft in deze theorie, omdat getuigen verklaringen, foto's van de overval en FBI-rapporten erop duiden dat Patricia vrijwillig meedeed. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM „De belangrijke winststijging van Akzo met 34% tot 291 miljoen gulden in 1973, dient men in het juiste perspec tief te plaatsen. In de jaren 1971 en 1972 waren de resultaten van Akzo duidelijk teleurstellend. De winstmarge vóór belas tingen was in 1972 gedaald tot 7,1% van de omzet, terwijl de winstmarge in het goede jaar 1969 12,6% bedroeg. In 1973 steeg dit percentage tot 8,1. De winststijging in 1973 was dan ook dringend noodzakelijk om tot een meer gezonde rentabiliteit te geraken. Een verdere verbetering is een absolute voorwaarde voor een verdere ontwikkeling van Akzo". ties zullen in 1974 en 1975 te zamen een bedrag van ruim twee miljard gulden gaan be lopen. 0 De ontruiming van een clandestiene opslagplaats in een boomgaard in Beesd dreigde gistermorgen op moeilijkheden te stuiten. Toen werklieden het hek van de boomgaard wilden openen op last van de pro vincie greep de eigenaar krachtdadig iv (zie foto). Na twee uur onderhandelen stemde deze er tenslotte in toe zijn ter rein te laten ontruimen. Wel werd hem toegestaan enkele tegels bij een buurman op te slaan. De eigenaar had al ver schillende aanzeggingen van de provincie om het terrein te ont ruimen in de wind geslagen. De spullen lagen daar in strijd met de provinciale verordening te gen landschapsontsiering. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) De gezam' m Aldus jhr. G. Kraijenhoff, voorzitter van de raad van be stuur van Akzo, een multinati onale industriële groep, in een toelichting op het verschenen jaarverslag. De Akzo-groep heeft vestigingen in 45 landen met 106.000 werknemers, van wie 29.700 in Nederland, een geïnvesteerd vermogen van f 6.9 miljard en behaalde vorig jaar een omzet van 9.6 mil jard. De topman van Akzo acht een rentabiliteit van het risicodra gende geïnvesteerde vermogen van tenminste 12 na belas ting nodig. Bij een eigen ver mogen per eind 1973 van 3.3 miljard betekent dit een nood zakelijke nettowinst voor de Akzo-groep van ca. 400 mil joen. Degenen, die zich op irratione le gronden verzetten tegen de verbetering van de winst van Akzo, aldus de heer Kraijen hoff, beseffen niet welk ge vaarlijk spel ze spelen met de werkgelegenheid in de landen waar onze bedrijven gevestigd zijn. „We hebben 'de winst hard nodig om onze onderne mingen gezond te houden en voldoende te laten groeien. Daarvoor is nodig dat Akzo op technologisch gebied in het voorste gelid blijft en dat ver eist steeds weer opnieuw grote investeringen voor modernise ring van fabrieken. Daarnaast staat Akzo voor de financie ring van research en ontwik keling en niet te vergeten van de milieu-investeringen", al dus de heer Kraijenhoff. Alleen al voor het jaar 1974 is een bedrag van 120 miljoen voor het milieubeheer be stemd. De investeringen in ge bouwen, fabrieken en installa- s avonds na 7 uurde heer Van der Ent, 01858-3013) van der Giessen-de Noord nv Krimpen aan den IJssel - Alblasserdam scheepsbouw en -reparatie (Van onze redactie buitenland) DAMASCUS President Hafez Assad van Syrië heeft gisteren in een toespraak voor radio en televisie verklaard dat zijn land met alle mogelij ke middelen zal blijven strij den tegen Israël. Volgens be richten in de Libanese pers zou de Sovjet-Unie Syrië on beperkte hulp in de oorlog te gen Israël hebben toegezegd en zou Moskou besloten heb ben 60 hypermoderne Mig-27 vliegtuigen te leveren. De grootscheepse Russische hulp aan Syrië zou ernstige consequenties kunnen hebben, meent de UPI-correspondent in Londen, Deskundigen zien de laatste ontwikkelingen met grote bezorgdheid aan, omdat het schijnt dat het Kremlin tot het uiterste wil gaan om zijn met moeite veroverde steun punt in het Midden-Oosten te behouden. De westelijke defensiedes- kundigen menen dat de komst van de lange-afstandsraketten nieuw gevaar met zich mee brengt, waarvan de omvang niet is te voorspellen. Moskou sprak over SyTië's recht „alle doelmatige middelen aan te wenden voor het bevrijden van zijn gebied". Israëlische en Syrische troe pen hebben ook gisteren strijd geleverd op de berg Hermon. Een Israëlische militair werd door Syrisch granaatvuiur ver wond. Voor de 37ste achter eenvolgende dag woedde een artillerieduel aan het Golan- front. In Jeruzalem zijn gisteren ongeveer 250 inwoners van het onlangs door Palestijnen over vallen Kiryat Sjmoneh slaags geraakt met de politie. De de monstranten waren met bus sen naar de hoofdstad geko men om te betogen voor bete re bescherming van hun stad. De actie was vooral gericht tegen minister van defensie Mosje Dajan. 13 J U vindt het maar frisjes? U bent een beetje verwend na de ongeveer drie mooie lente weken van de afgelopen drie weken? U kunt niet meer te gen een verkoelend briesje? Ach, uch, neem de trein, de boot, de auto en spoedt u zuidwaarts, want daar bakt men (het) toch bruin niet waar, in niet-aflatende zon neglans? Nou, vergeet het maar. Italië is al een week lang in de greep van boze weergoden. Dinsdag woei er zelfs een gu re noorderwind en joeg de sneeuw over Alpen en Apenij- nen. ■tr De wintersportcentra hebben hun sluitingsdata verschoven. De haven van Porto Torres was door hevige storm onbe reikbaar voor tankers. Tja, en dan te weten dat de zogeheten poolkap aan het smelten is, dat in Lapland de zon al heeft geschenen en dat om zo te zeggen de zeerobben in grazige weiden aan made liefjes liggen te likken. Wie durft er ln Ter neuzen nou nog een dollar aan te nemen *tr En nu zal ik meteen maai even vertellen waarom ik in mijn achterhoofd al jaren iets tegen voetbalpools heb, hoe zeer het spelgebeuren mij ook boeit. Hup, NAC. Wat immers lees ik op de telex. Vroeger, d.w.z. t voor twee jaar, had den de hartbewakingscentra in Argentinië die hebben ze daar ook, wat dacht u op zondag een slappe dag. Maar sinds daar twee jaar geleden de voetbalpool is ingevoerd is de zondag in de hartbewa kingscentra juist een topdag geworden. Des zondags im mers worden de uitslagen van de pool bekendgemaakt. Zo'n sport zal je maar ter harte gaan. ■fr Minster Van Agt heeft, naar ik lees, tot nu toe eigenlijk wel de meest originele benaming gevonden voor wat meer ge wone lieden plegen af te doen met: naaktijlers, blootrenners, schichters of flitsers. Hij noemt ze strippelaars. ■fr Den Bosch: geniaal om zo te knoeien. En dan ben ik weg. Groetjes aan vrienden en magen. MERIJN. KLAAS Beuker, die voor de RKPN zitting heeft in de Tweede Kamer maar met zijn partij al lanige tijd overhoop ligt, heeft voor de gemeente raadsverkiezingen op 29 mei in Utrecht een eigen lijst inge diend. MAANDAG en dinsdag (22 en 23 april) houden de ministers van Financiën van de negen EEG-landeti in Zeist een in formele bijeenkomst. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Haagse politie heeft drie mannen aan gehouden die ervan worden verdacht in hun pension in Den Haag een 42-jarige mede- pensionbewoner een hele nacht gemarteld te hebben omdat hij hun geen 1500 kon geven. Zij hadden de man naar zijn zeggen uitgekleed koud en heet water ever hem heen gegooid en hem om beur ten met een stok geslagen. De man liep over zijn hele li chaam ernstige bloeduitstortin gen op en is daarvoor drie dagen in een ziekenhuis ver pleegd. Van de drie mannen meutielspray van oJohnson (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG —De Katholic ke Bond van Overheidsperso neel (KABO) komt vandaag en morgen in Utrecht bijeei voor de algemene vergadering van de bondsraad. Daar za besloten worden tot een fusie met de organisatie van apothe kers-assistenten „St.-Lucas' en met de katholieke kosters- bond „St.-Willibrordus". De KABO zal dan rond 50.000 le den tellen en de op twee na gre>otste bond zijn van het NKV. Het is voor de KABO- bestuurders echter nog een grote vraag, of de band met iet NKV wel gehandhaafd ean blijven na het nauwe sa- nengaan van deze centrale net het NVV. Bondsvoorzitter Matthieu aes heeft gisteren tijdens een jersconierentie in Den Haag ernstige bedenkingen geuit .egen de federatie van NKV en NW. Hij vreest, dat de socialistische vakcentrale het katholieke vakverbond zal overheersen door haar getal sterkte, die ook in de federa tieorganen tot uitdrukking komt. In het bijzonder vraagt de heer Vaes zich af, waar de grens ligt van de controleren de en beleidsbepalende be voegdheid raad. van de federatie- Moeten d« afzonderlijke vakbonden zich door dit colle ge de wet laten voorschrijven? Tot hoever kunnen zij hun eigen identiteit bewaren? En vooral: kunnen zij bun eigen relatiepatronen behouden. Dit Laatste is van bijzonder belang voor de KABO, die nauwe banden heeft met katholieke organisaties (zoals de ARKA) die niet bij het NKV zij: aangesloten, en met protes tants-christelijke zusterorgani saties, die deel uitmaken var bet CNV, dat niet tot de fe deratie van NW en NKV wi' toetreden. Deze relaties, aldus het bondsbestuur van de KABO. zijn voor ons essentieel. Zou de KABO die banden moeten loslaten, dan zal deze bond zeker breken met het NKV, zoals hier en daar al eerder werd voorspeld. De KABO wil zchter eerst zekerheid krijger ?n antwoord op allerlei vra gen, voordat zij tot een dergë- ijke zware stap zou overgaan In afwachting daarvan zal op 26 april het overleg over nau were samenwerking wordei voortgezet met de katholieke onderofficieren vereniging „St.-Martinus". waar veel ge dachten parallel lopen aan die I 'n de KABO. (18, 19 en 21) heeft er nog slechts één een bekentenis af gelegd. De man lag die nacht met de deur op slot te slapen, toen de drie de deur forceerden en een bedrag van f 1500 van hem eisten. Hij zei dat niet te hebben en toen de drie dreig den hem dan wel te zullen mishandelen, vroeg hij een halfuur respijt om het geld te halen. Na een halfuur kwa men de drie terug en toen zij hoorden dat het geld er nog niet was, rukten zij de man de kleren van het lijf, draaiden de kranen open en overgoten de man afwisselend met koud en heet water, om beurten ranselden zij hem met een stok af. Enkele malen moest de man zich aankleden en met de drie ln hun auto mee om te probe ren bij een van zijn kennissen alsnog aan de geëiste f 1500 te komen, maar geen van hen deed in het holst van de nacht >pen. Terug in het pension lervatten de drie hun martel- >artij. Tenslotte vertrokken zij >m tien uur 's morgens, negen lur nadat zij de f 1500 waren ;omen opeisen, met medene- ling van het horloge en de ing van hun slachtoffer. Deze et zich daarna naar een zie- enhuis vervoeren en liet van- iaruit de politie bellen. De 42-jarige man, die vol- ens de politie geestelijk niet ,'eheel volwaardig is, is uit angst voor represailles onder gedoken.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13