DE STEM V EXCLUSIEVE T-SHIRTS, its zes gulden uit Keukenhof van een keiharde handel Elk jaar \v00r 'n gokj© mot d© we0rgod0n n Zaterdagbijlage van 13 april 1974 UITNODIGING: e landbouwshowti de paasdagen 5SH0W ROADMAS ZARI n?., heden bij onderstaande kantoi vrn. <erkri|gDaar: in fijne kleuren n uitstekende kwaliteitprijs: naten: 152 small en een sportieve krant e: medium Zoom, Zuivelstraat 26 Reigerstraat 16 Klokstraat 1 Steenstraat 14 Arendstraat 14 Molenstraat 45 Nieuwstraat 9 iEMPER agens spreiden stverspreiders kranen Atlas; 1202, ljij Kruger. Div. n P.Z, Snelhooiers Cyclomaaiers Strela hooiers Ischudders v1con olens Kunstmeststrooifli ilukkers Acrobaten, Portij sezen STEIB selaars Kunstmeststroois, 1 en 2 rij-ig 1- en Zelfrfjdende Schotelkunstme,, maishakselaars ers voor de hel iren MONOZEM pen Maïszaaimachina Plantmachines Vijfentwintig jaar Keukenhof. Meer dan dertien miljoen geestdriftige bezoe kers. Ze kwamen en komen voor de bloeiende bolbloemen, voor lien is Keuken hof 'n tentoonsetelling als zoveel andere. Dat is onjuist. Keukenhof is een evene ment waar nog nooit geld bij heeft gemoeten. Integendeel, de gemeente Lisse hield er alleen al door de opbrengsten der vermakelijkheidsbelasting een gwembad en een sporthal aan over. Onze redacteur Joop Bartman, geen vreemde ling in de bollenstreek, schrijft hier over ontstaan en achtergronden van een na- lionale instelling, wier domein gevormd wordt door 28 ha duinbos waar eens de legendarische gravin Jaeoba v. Beieren zich moest verweren tegen buitenland- indringers. De hostesses van Keukenhof houden door naam en kledij de her innering aan haar levend. 1DBODWMECHANISATIEBEDE, C. VAN GAANS B, V, Slaaistraat 2 te Roosendaal (Nabij café 't Anker) 01650-33036. België 91.31.1650.3» b.g.g 01650 - 42975 laster kampeer- en bagagewago nd van 10-17 uur ook 2e Paasi Zondags gesloten. mpeer- en bagagewagenfabriek it 31 - GOIRLE - Tel. 042471 w in beginsel Oen 25 jaar n, HBS of tderzoek acedure. loopbaan en nodigen wij ihrijven. ;nte pasfoto en van de ileenbank indhoven. linten, tulpen, narcissen pronken bij duizenden on voorjaarszon, fraai geschakeerd onder majesteite [■bomen of op de glooiende oevers van waterpartijei waarin witte zwanen statig drijven. Over de paden wan delen de bezoekers al in drommen, ondanks het vroege sei noen, ondanks het nog vroege uur. Ze genieten van de zor ze genieten van de kleuren en geuren. Een gesmeerd 1c pend tentoonstellingsbedrijf. Toch kijkt Keukenhof-direi teunWillem van der Lee een tikje bezorgd naar de stral blauwe lucht. „Gelukkig komt er koele oostenwind", zeg hij dan berustend. Een bloemententoonstelling moet in he begin niet al te mooi weer hebben, dan zijn de bloemei veel te gauw uitgebloeid. Dat is de jaarlijkse gok van linig te gaan houden. De ge- de Aeukenhof. Is de winter streng of lang geweest, dan is er buiten nog weinig te zien. De ijkers kunnen dan beter een paar weken later komen. Maaf na een zachte winter en met een warm voorjaar be staat! het gevaar dat de bloe menpracht te snel over haar hoogtepunt heen is, Wie dau m.. laat komt. is teleurgesteld. De WllderillS w.sselvalligheden van de na tuur worden het best geïllus treerd door twee ver uiteen- liggende sluitingsdata van Keulenhof. In de vijfentwin tig jaar van haar bestaan heeft de tentoonstelling een keer al op 10 mei moeten sluiten en een keer pas op 30 mei. Drie weken verschil dus op een to tale tentooustellingsduur van hooguit 8 weken. Voor het to tale bezoekersaantal is het ook meente Lisse zou de toegang, wegen aanleggen en gaf zes tigduizend gulden om het ter rein aan te leggen, voor de rest moesten de bollenkwe- kers en -handelaren het zeli maar klaren. Of Van der Lee zich maar met de aanleg wilde beasten. Van der Lee: „Op 1 Jul ging de huur in. Ik heb me toen in een tuinhuisje genes teld en kon vandaar de wil dernis overzien, 't Liep boven dien allemaa verschrikkelijk uit de hand. We hadden op een twintigtal inaenders gere kend, er kwamen er wel vijf tig. De laatste meldde zich in december. Normaal begin je m oktober bollen te planten, be- van belang of Pasen vroeg of gin december ben je klaar laat valt en vooral hoe het weer dan is. De vrij grote schommelingen in de belang stelling kunnen voor een deel daaruit worden verklaard. Vijfentwintig jaar na de op richting zal dit seizoen op Keukenhof de veertienmil joenste bezoeker worden ver welkomd. Kwamen er op de eerste tentoonstelling 236.000 mensen,, het vorige jaar waren bef er 843.000. Daarmee heeft Keukenhof zich geschaard in het rijtje van niet kapot te krijgen toeristische attracties in ons land, op gelijke hoogte met Volendam en Marken, de Nachtwacht, Madurodam, Schiphol en De Efteling, Ver- tig procent van de bezoekers zijn buitenlanders, een prettig gegeven voor het Nationaal Bureau voor Toerisme en de hotellerie in de Randstad, Het was 1 maart 1949 dat tuio&rchitect Van der Lee met een dringend telefoontje van een karwei werd weggeroepen naar het gemeentehuis van Lisse. Daar trof hij burge meester Lambooy omringd cnor een paar grote jongens Ui t het bollenvak. Ze waren het er over eens geworden dat ze een stuk van het landgoed van graaf Van Lynden zouden huren om er een tentoonstel- Maar toen waren we op de laatste dag van het jaar nop met tachtig man bezig bollen in de grond te stoppen, Ein- genlijk volkomen onverant woord, Tegenwoordig zijn we al twee jaar van tevoren met de organisatie bezig. Toen ont dekten we op het laatste mo ment dat we een soortpoortge bouw nodig hadden als entree om tenminste de kaartjes te kunnen verkopen. Voor 1000 gulden werd dat gefikst. En we gingen veel te vroeg open, al half maart, toen er nog niets te zien was". Dat eerste jaar werd meteen een succes. De organisators hadden op honderdduizend bezoekers gerekend, het wer den er meer dan het dubbele De gemeente Lisse kreeg haar voorschot terug, de inmiddels gevormde stichting was uit de zofgen. Van der Lee: „In die eerste jaren betaalden de deel nemers feitelijk hun eigen aanleg. Ze fourneerden mesl en gras en ze plantten hun eigen bollen zelf. Geleidelijk aan nam Keukenhof mest en gras voor haar rekening en nu is het al zover dat ze van mij de tekeningen en de lijsten krijgen waarop staat hoeveel bollen ze moeten brengen. Het planten doen we nu ook hier met onze 32 tuinlieden. De Veel vorstelijke bezoekers heeft de Keukenhof gekend. Dit jaar was het echter voor het eerst dat een vorstin de tuin opende: koningin Juliana die hier de kleuren van de lente bekijkt. Geheel rechts de architect van de Keukenhof. toonstelling in de veilihghallen van Lisse bewezen trouwens al dat een geconcentreerde uit stalling van de resultaten van het vakmanschap in kruisen, zaaien en winnen van nieuiwe soorten veel mensen trok. Van deze vorm van bio-in- dustrie heeft Holland nog steeds het wereldmonopolie. De Japanners hebben 't wel geprobeerd, maar deze keer D0elCl011 rijn ze in hun imitatievermo gen niet geslaagd. Het afgelo pen jaar werd voor 435 mil- oen gulden geëxporteerd. de tentoonstelling zelf dreigt te evenaren werd een tweede café-restaurant geopend en kwam er dit jaar het Konin gin- Juliana-pavilj oen bij. Al in het tweede jaar van het KeUkerahofbestaan werd een kas gebouwd om het nadeel te ontgaan dat er bij een laat voorjaar buiten nog niets te zien zou zijn dan graszoden. In die kas zijn wel zeshonderd tulpesoorten te bewonderen. Speciale aandacht werd besteed aan de talrijke gehandicapten voor wie een bezoek aan Keu kenhof een lichtpunt in hun leven betekent. Keukenhof zorgt voor rolstoelen en heeft een speciaal toilet voor invali den laten maken. De Verenigde Staten, de 3ondsrepubliek, Frankrijk en Sweden zijn de traditionele zwemrmen in januari de ver grote afnemers. Nog steeds tegenwoordigers van de bol- enhandelaren over de gehele vereld uit om de nog te velde taande oogst te verkopen. Daar zit een flink risico in, vant de opbrengst kan tegen- -allen en dan moet er duur rij gekocht worden om de leve- aties toch gestand te doen. Keukenhof is dus de vitrine an een keiharde negotie. Velke uitwerking de ten- oinstelliing heeft op de omzet- 'ijfers is, zoals zo vaak in de eclame, niet nauwkeurig te oerekenen. Zeker is dat de ulipa's, een nieuw variëteit kleine tulpen, pas door Keu kenhof populair zijn gewor den. Vroeger kon het jaren duren voor een nouveauté een 'ommercieel succes werd. Met de belangstelling groei- n ook de accommodatie en de ïeven-attracties. Zo kwam ei oen speciaal busstation, beslaan de parkeerterreinen nu al een oppervlakte welke die van Wordt Keukenhof elk jaar volgens hetzelfde patroon be plant? Directeur Willem van der Leer: „Nee, dat zou teo ou bollig worden. Maar sommige dingen mag ik gewoon niet veranderen omdat het publiek eraan is gehecht. Bijvoor beeld de lange lopers waarin vijfendertigduizend blauwe druifjes zijn geplant". Een bij zorader facet van Keukenho! vormen de beelden die er, elk jaar met een ander thema worden geplaatst. Van der Lef (68 al twintig jaar tuinarchi tect voor hij de Keukenho! ging maken, ontwierp in 1935 de grote Flora in Heemstede) maakt er geen geheim van dal hij voorstander is van .leesbare' beelden. Een gematigd moder nisme kan hij best waarderen maar toen een bedrijver var pop-art een kakelbont beschil derde volkswagen wilde bin nenbrengen zei hij kort: „Al- dat ding binnenkomt, ga il het hek uit". Succes pleeg tot nabootsin; en concurrentie te leiden. Keu kenhof heeft daar nauwelijks last van gehad. Aanvankelijk kreeg men nogal wat tegenwei king van de gevestigde machl in het vak, de Algemene Ver eniging voor Bloembollencul tuur. Die zag haar eigen tien jaarlijkse Flora bedreigd. In een door haar uitgebracht des kundigenrapport heette bet dat het „Keukenhofterrein to taal ongeschikt was als bollen- grond". Na 1953 is de Flora uit Heemstede verdwenen en op gegaan in de veel breder op gezette Floriade, die in 1960 in Rotterdam en in 1972 in Am sterdam werd gehouden. Des ondanks trok Keukenhof in 1960 meer dan een half mil joen en twee jaar geleden 650.000 bezoekers. Maar 't scheelde altijd een honderd tot honderdvijftigduizend be zoekers met een „normaal" jaar, dat wel. Verder is er door een Bene- broekse kweker een poging ondernomen om met een Lin- raateushof een soort tweede Keukenhof te stichten. Dat werd een fiasco. De huidige Liranaeushof is echter een ge waardeerd ontspanningsoord geworden. En dan is er nog de .Tulip Garden" van John Roozen, een voorbeeld van een kweker die nog steeds zijn eigen etage verkiest boven de gezamenlijkheid van de Keu kenhof. Die tulpentuin in Vo gelenzang is echter, naar eigen aard en omvang, best aardig m de eigenaar heeft kans ge zien zijn bedrijf door een ioeltreffende reclame in bin nen- en buitenland bekend te naken. In het Westfriese bollengebied vordt in het begin van het laar de Westfriese Winterflora gehouden Dat zijn uitsluitend oinnententoonstellingen. Een zestiental Westfriese bollenbe- lrijven nemen trouwens aan Keukenhof deel. De toekomst van Keukenhof -.iet er dus zonnig uit. Direc- eur Van der Lee: ..We hebben iet terrein tot 1986 weer inge huurd". JOOP BARTMAN. Keukenhof wordt dus hele maal uit de entreegelden be kostigd". Want die honderdduizenden die over de paden schuifelen beseffen meestal niet dat ze langs de etales van de bollen- boeren lopen. Zoals ze zich evenmin realiseren dat een bezoek aan Keukenhof eigen lijk nog de enige manier is om bollen in het groot te zien bloeien. Vroeger voor de oorlog vormden de bollenvelden de belangrijkste toeristische voor jaarsattractie van ons land. Tussen Haarlem- en Leiden sloten de grote rechthoekige vlakken in een bonte kleuren weelde tot een geweldig bloe- mentapijt aaneen. Vanuit de trein had men er schitterend uitzicht op. In die tijd kende men nog de „bollenzondagen", waarop de stedelingen per fiets of T-Fordje naar Hille- gom, Lisse, Sassenheim en an dere bollendorpen togen om er met narcissenslingers omhan gen weer van terug te keren. De tram kan de duizenden bij na niet aanslepen die speciale bollenroutes giragen wandelen. Dat alles is voorbij. Met moeite vindt men nog een paar spaar zame bloeiende velden. Als men de volgende dag te rug komt liggen die er ook al weer kaal bij. Geleidelijk aan. ontdekte: de kwekers daarin geleid door hun laboratorium dal de bollen mooier en grotei werden als men ze niet liet bloeien, dat ook de opbrengst verbeterde en dat een zwam- vormend virus niet meer voor kwam als men de bollen „kop te", dat wil zeggen de bloem er tijdig afsneed. Daar komt dan nog de mechanisatie bij, in allerlei vormen. Eén ervan Narcissen, lentebloemen bij uitstek, vor een waterpar tij met majesteitelijke bomen. maakte een einde aan een an der bekoorlijk tafereeltje in de bollentijd: de honderden bootjes waarmee bloemen en bollen via de vele sloten en vaarten die de velden door sneden werden vervoerd. De bollenkwekers en -han delaren voelden dus behoefte aan een andere mogelijkheid om hun produkten te showen. Tot 1950 ontvingen ze hun klanten meestal op hun velden en in hun kassen, maar dat was voor de bezoekers niet erg comfortabel en voor de bedrijven zelf lastig, want de onwennige kijkers, wilden nog wel eens van het rechte pad afdwalen en dan in de met zoveel zorg geplante bollenvel den stappen. De voorjaarsten-

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 27