aris jax-spelers verbijsterd Gun ieder z'n wolkje. Scherpe kritiek Britse pers op Atletico Madrid Wiersma een punt van damtitel verwijderd Nastase in de halve finale zendbureau Verlies Tsjechoslowakije Roosendaler trainde Ajax slechts negen maanden r GRAAUMANS OF VAN DEN DRIES Wullems voor de keus vreugdehof sport ELEN 4G rsü verpleegtehuis opleiding tot ziekenverzorg(st)er lachinebankwerketf ijnb ank werkers •raaiers rezers oorders roduktiepersoneel [achinerediendes lektromonteurs edradingsmonteurs Campina-koffiemelk, 't wolkje lékker voorde koffie! natuurlijk lekker 17 Zaterdag 13 april 1974 KNOBEL: „DIT RISICO A HOORT BIJ HET VAK" ZUIVELSTRAAT BERGEN OP ZOl TEL. 01640-337Q4 0 Ajax-voorzitter Praag. Jaap van vestigd te Breda, afdelingen, met 3 richtingen, ionee' met 3 richtingen. Ilectie boeken, tijdschriften, dia's, et de docenten. sn- en tijdschriftenbezit, schriftengebruik. studenten. diploma van een Bibliotheek' •ekt tot aanbeveling, en de salariëring is volgens Rij laximum 1594,— 30,-, 7,- 30,-). oerige inlichtingen over opleid* richten aan de Direkteur, Drs. II lel. 01600-55630. leegtfehuis Vreugdehof in Amstfl Idert, begint begin september u opleiding worden leerlingen toe? ptember 1974 17 jaar oud zijn e jaar voortgezet onderwijs hebl* s de 2-jarige opleiding bedraagt i )8,bruto per maand, treden op een vroeger tijdstip i erling is eveneens mogelijk, eer weten over het uitgebreid a i vormend cursusprogramma, vf ;en bij Mevrouw P. H. Menting tis Vreugdehof, de' Klencke 11, ■;-" enveldert. Tel. 020 - 440044, toesta (Var. onze sportredactie) ftisi HKDAM/BARCELO NA Het ontslag van trai- ^■Beor=e Knobel is als een ^■bij de meeste spelers van Ajax ingeslagen. De meeste van de spelers die wij gister avond benaderden over net ^Hg van hun trainer wa ren diep onder de indruk en ^^Hend was dat de sympa thie van de spelers nog naar Knobel uitging. Barry Huls- hoff bijvoorbeeld verklaarde ronduit volledig achter zijn trainer te staan. De geëmoti oneerde Hulshoff: „Het ont slag» voor mij totaal onver wacht gekomen. Ik begrijp er ^Hlvan. Alles wat in het artikel van Deze Week staat, Is geer. waarheid. Ik sta vol- edigfachter Knobel. Ik moet me nog over mijn standpunt in dez> /aak beraden, maar ik kan nu reeds stellen dat ik het eF niet mee eens ben". Zelf.; Johnny Rep die de weken door Knobel uit het elftal werd gehouden en die lierover herhaaldelijk met de Roosendaler in con- flict. las liet zich gunstig overzijr voormalige oefen- meeste: iit. Rep: „Ik moet zeggen dat ik het verhaal niet heb gelezen. maar als het waar is vind ik het van Kno bel op zijn zachts gezegd niet eünom zoiets te doen. Maar ik vind het wel jammer dat het op zo'n manier is gelopen. Ondank alle meningsver schillen neb ik met Knobel plezierig gewerkt. Hij is een groot voetbalvakman. Da» valt niet :e ontkennen". Ar.e Haan was het ook dui delijk niet eens met de" gang vaa zaken. Haan's standpunt was ip zoverre opvallend dat hij een gedeelte van de Ne derlandse sportpers ervar, be schuldigde stemming egen Knobel te hebben ge- cweekt Vooral Maarten de Vos, s urnalist van De Tiid. (moest het bij Haan ont gelden Deze journalist heeft lang niet altijd juist gehan deld. Piet Keizer bijvoorbeeld is eeg vriend van Maarten de Vos. Maar zelfs Piet is boos op hem geworden, toen hij had gelezen wat De Vos over Knobei had geschreven. Arnold Mühren, de jongste van de twee voetballende broers uit Volendam, was niet lerbaasd over de sensa tionele ontwikkeling. Stelde de nuchtere Volendammer: ,,Ik had het zien aankomen. Het leek wel of Knobel er Seemzin meer in had bij Ajax en dat hij op zijn vertrek aanstuurde. Overigens vind 'k het van Knobel niet ver standig wat hij heeft gedaan. Hij had de vuile was niet bui ten mogen hangen". Jan Mulder stelde zich ui terst formeel op, evenals Horst Blankenburg. Mulder: „WijHsunnen er niets aan doen, hoe jammer ik het ook vind. I)it is een zaak op be stuurlijk niveau en niet van tedinische aard. De naam van Ajax is in diskrediet ge bracht. Het bestuur is dan verplicht om te reageren. Ik benJiet in grote lijnen wel eens met het artikel, maar het is wel een pijnlijke zaak ais het zo naar buiten wordt ge dragen". En Blankenburg: Ik wil geen standpunt inne men. Het bestuur draagt de verantwoording voor zijn be slissingen. Daar kan ik als speler niet over oordelen". Johan Neeskens weigerde commentaar te geven. Johan Cruyff toonde zich vanuit Spanje zeer verbaasd over de ontwikkelingen bij Ajax. „Ik ken de achtergron den uiteraard niet. Ik had wel verwacht dat er bij Ajax iets zou gebeuren. Het gaat ze gewoon niet goed. Met de motivering voor het ontslag ben ik het niet eens. Ik ben overigens benieuwd wat er nu gaat gebeuren. Volgens mij moeten de spelers van Ajax één front vormen. Zij moeten eisen dat KnoheJ blijft". Gerry Mühren was ernstig ontstemd over het artikel. De Volendammer voelde zich in zijn goede naam aangetast, Mühren: „Als Knobel ervan op de hoogte was dat er spe lers zich hebben misdragen had hij ze moeten straffen. Door zo'n artikel te plaatsen, treft hij de hele ploeg. Ik lig bijvoorbeeld iedere avond om half elf in bed. Omdat Kno bel spreekt over spelers uit Noord Holland heb ik het me nogal persoonlijk aangetrok ken. Piet Keizer, de aanvoerder van Ajax, vermoedt dat Kno bel, de consequenties van een dergelijk interview kennende, het artikel doelbewust heeft laten publiceren. „Ik krijg de indruk dat hij het op een ont slag heeft aangestuurd. Dat hij van.zijn contract af wilde. Maar het blijft voor mij een onbegrijpelijke zaak. Als je negen maanden met el Kaar hebt gewerkt, denk je elkaar voldoende te kennen, en dan gebeurt er plotseling zoiets" Heinz Stuy vond het bijzon der spjjtig dat Knobel Ajax op een dergelijke wijze moet verlaten". Ik heb altijd fijn met Knobel kunnen opschie ten. Ik kon goed met hem over het vak praten. Dat be heerste hij in mijn ogen mi- komen". Jaap van der Leek, de voor zitter van de vereniging van oefenmeesters, was ziedend over het zoveelste plotselinge ontslag van een van de le den van zijn organisatie. Van der Leek: Dit bewijst weer eens hoe klein een grote club kan zijn. Zo'n bestuur moet toch begrijpen dat Knobel de kop van het artikel niet heeft gemaakt. Wanneer Ajax een voorsprong van vijf punten m de competitie zou hebben ge had, zou er wellicht een ver manend woord aan het adres van Knobel van bestuurszij de zijn gekomen. Maar nu het slecht draait, wordt de trainer maar weer eens ont slagen. Wij zullen er scherp op toezien dat Haarms niet de hoofdtrainer wordt. Deze man heeft geen A-diploma. Ajax tenslotte is Knobel nog een vol iaar salaris verscnul- digd. Wanneer ze dit met willen betalen krijgt Knobel van de bond van oeffenmees ters een rechtskundig advi seur". AMSTERDAM (ANP) Op de laatste dag dat George Knobel voor Ajax gewerkt heeft, Goede Vrijdag 1974, is hij niet verbitterd ten opzichte van de vereniging die hem tot het einde van het volgende seizoen in dienst had moe ten hebben. Knobel: „Dit ontslag op staande voet is een risico dat bjj het vak hoort". Hij ziet het ontslag echter niet in de eerste plaats als een direct uitvloeisel van zijn mededelingen aan het weekblad Deze Week. Knobel: „Al enige tjjd heb ik het gevoel gehad dat Ajax een stok zou zoeken om de hond te slaan als het mis ging. Die stok is gevonden. Alleen, ik ben het er niet mee eens". Knobel stelde nadrukkelijk dat hij het niet oneens was met de tekst op het twee pagina's grote verhaal in nummer 11 van Deze Week. „Ik ben Ajacied, wat is gebeurd met Ajax in de afgelopen periode heeft mij juist daarom zoveel pijn gedaan. Ik ben niet verontwaardigd, dat komt misschien later nog wel. Ik hoop alleen maar dat mijn opmerkingen positief werken. Dat zij ertoe kunnen bijdragen om Ajax weer in het goede spoor te brengen. Dan heb ik tenminste iets bereikt". uitzending naar banen met 1" 11e sociale zekerheden en vakant*| ragen wij kien en inlichtingen t-3', pul Breda, Veemarktstl- 31 Xelefoop 01600 - tf05' 1 MONTE CARLO (RTR) In de1 kwarfinales van het WCT tennistoernooi in Monte Carlo heeft Ilie Nastase een gemakkelijke overwinning be haald op John Alexander. De Roemeen had slechts twee sets nodig om de Australiër achter zich te houden: 76 en S 4. Marty Riessen bereikte eveneens de laatste vier. Hij Vtaloag de Zuidafrikaan Cliff Drysdale met 75 en 63. De andere twee spelers, die de halve finales bereikten waren de Rhiodesiër Pattison en de Zuidafrikaan Maud. Pattison schakelde de Hongaar Taroczy uit met 611-6 en 62 en Maud moest al zijn krachten aanspreken om de Amerikaan Estep uit het toernooi te sto ten: 7—6 3—6 en 6—4. In het dubbelspel bereikte het koppel Orantes-Roche de finale dank zij een twee sets overwinning op de Amerikanen Gorman- Van Dillen 7—6 en 6—3. Björn Borg, de jonge Zweedse tennisster is vrijdag betrekkelijk gemakkelijk doorgedrongen tot de halve eindstrijd van het WC'-toer- nood (groene groep) te Tokio. Borg versloeg in de kwartfina les de Argentijn Guillermo Villas in twee sets. De uitslagen van vrijdag zijn: Borg Zw. - Vilas Arg. 64, 63, Gisbert Sp. - Ger- ken V.S. 76 61, Laver Aus. - Moore ZAfr. 6—3 46 6 4. George Knobel had met Ajax een KNVB-standaard contract tot 30 juni 1975. Het betekent derhalve dat Ajax hem een vol jaar salaris ontneemt. Daarin zal Knobel niet berusten. „Mijn contract bevat in wezen geen clausules die een dergelijk ont slag mogelijk maken. De enige aanvullingen die zijn gemaakt, betreffen premies en dergelij ke. De afwikkeling van de fi nanciële overeenkomst tussen Ajax en mij vind ik niet ele gant. Daarover zal ik mij noa beraden". De ontslagen trainer, die na het derde Europa Cup succes de eveneens ontslagen Stefan Kovacs opvolgde, heeft vol doende allure om zelfs begrip te kunnen opbrengen voor het standpunt van Ajax. „Die men sen", verklaarde Knobel, „zijn bezig aan een martelgang. Het is duidelijk dat de prestaties terug lopen. Het is even nor maal dat daarvoor de trainer verantwoordelijk wordt ge steld. En als het bestuur, dat de zaak leidt ziet dat er iets mis gaat dan is het hun affaire om te bepalen welke maatre gelen er moeten worden geno men. Voor de trainer zijn slechts de conseauenticw to aanvaarden. De trainer kan wel wyzen op een aantal punten die naar zyn mening het verval hebben veroorzaakt. „Het vertrek van Cruyff was natuurlijk het al Ier belangrijkste. Wij hebben dat kunnen opvangen en daar na hebben we de zaak aardig bijgebeend. Wij draaiden mee voor beker en kampioenschap. Toen kwam de blessure van Hulshoff en van dat moment zijn wij geleidelijk in de fout gegaan met als meest opvallen de punt het falen van beide doel verdedigers in twee wed strijden tegen PSV. Wanneer de zaken uit de hand lopen vind ik het normaal dat de trainer als schuldige wordt be schouwd. Ik loop lang genoeg mee in het voetballen om dat te weten. Alleen had ik het zelf nog niet meegemaakt. Dat is voor mij een heel nieuwe er varing. Volgens het bestuur heb ik afbreuk gedaan aan de goede naam en faam van Ajax, maar dat is natuurlijk het laatste wat ik zou hebben willen doen. Ik ben mij rot geschrokken, toen ik die kop in „Deze week" zag: Ajax gaat stuk aan drank en vrouwen. Potverdikke, dat heb ik toch niet gezegd. Het bewijst overigens mijn stelling dat mensen die over je schry- ven je kunnen maken en bre ken, maar dat ze je gemaKke- lijker breken dan maken. Ik heb niet het gevoel Ajax te hebben benadeeld, maar ande ren kunnen daar een andere mening over hebben. Heeft Knobel geprobeerd een situatie die hem niet be vredigde te willen gebruiken om zich af te zetten tegen De- paalde dingen bij Ajax? „Nee", antwoorde Knobel heftig. „Daar zweer ik op. Ik heb mij nooit tegen Ajax willen afzet ter- Een contract tussen vereniging en trainer is een soort huwe lijk. Van mijn kant heb ik ge probeerd die verbintenis zo goed mogelijk te laten zijn. Als het dan toch op de klippen loopt Is er maar een man die de ge volgen moet aanvaarden". Vermoedde Knobel misschien dat de spelers hem in de positie van zondebok hebben gema- noevreerd als gevolg van hun eigen opgedane teleurstelling'' „Daar kan en mag ik mij niet over uitspreken", zei Knobel. „Ik wil niet ingaan op de vraag of er meningsverschillen zijn binnen de drie-eenheid be- «tuur-spelers-trainer. Dan na melijk zou ik vermoedens moeten uiten, gissingen moeten uitspreken en in een goed hu welijk hou je je aan de feiten". De negen maanden bij Ajax, die niet hebben geleid tot de geboorte van opvallende suc cessen en het ontslag op 12 april hebben Knobel niet met ernstige zorgen voor de toe komst beladen. „Ik meen vol. op mogelijkheden in binnen- en buitenland (volgens geruchten heeft Anderlecht hem gepolst) te hebben. De belangstelling voor mij als trainer is sinds ik bij Ajax werk niet minder ge worden. Mogen werken bij een club met zulk een reputatie is min of meer een bewijs van vermogen." 0 Knobel: „Ik ben het niet eens met mijn ontslag. In het ge wraakte artikel stond geen enkele zin die de kop rechtvaardigde. GLASGOW - LONDEN De Britse kranten hebben een stemmig hun verbittering uitge sproken over Atletico Madrid, dat woensdagavond in de wed strijd tegen Celtic, in de halve inales van het toernooi om de Europacup voor landskampi oenen, de meest grove overtre dingen beging om de aanval len van de Schotten tot staan ie brengen. Drie Madrllenen werden vroegtijdig naar de kleedkamer gezonden en zeven spelers aanschouwden „het geel". „Atletico wilde alleen maar bloed", was de kop van The Daily Mirror. Nog nooit heeft het Schotse publiek zulke mis dadigers aan het werk gezien. Aangezien alle drie uit het veld gestuurde spelers Argen tijnen waren is het aanbevolen, dat de FIFA zich er goed aan doet alsnog te beraden of het v/el zin heeft het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal in 1978 in Argentinië door- SCHAKEN In de halve fina le die in Odessa wordt ge speeld tussen Kortsnoy en Pe trosjan voor de wereldtitel schaken won Kortsnoj. Petros jan gaf op toen hij in hevige tijdnood kwam. APELDOORN (ANP) Nog slechts een punt is Harm Wiersma verwijderd van de nationale damtitel 1974. In de tiende ronde van het toernooi om het damkampioenschap van Nederland versloeg hij Jeroen Goudt in een partij waarin hij in het middenspel een groot voordeel had be haald. Met scherp spel stelde hij zijn kampioenschap vrij wel veilig. Varkevisser, die een reglementaire winst op Bron-kring had geboekt, bleef twee punten achter, maar be hield wel de tweede plaats. Voor de belangrijke derde en vierde plaats werd weer hevig gestreden. Bergsma ver sloeg Hermelimk, die noagl driest aanviel en na 20 zetten - een slechte positie had. In de ze fase verraste Bergsma hem door een combinatie. De Rui ter kwam niiet verder in een vrijwel kleurloos duel tegen Visser, die tegen het einde enig voorstel had. De par tij eindigde in remise. Frank Drost verschafte zich nog een kan-s om bij de hoog ste vier te eindigen door Van Westerl-oo, die eenzelfde ope ning speelde als Goudt tegen Wiersma-, ook reeds in het middenspel op de knieën te torijigen. De uitslagen daarvan zijn: Van der Sluis - De Jonig 20, Bronstring - Varkevisser 02, De Ruiter - Visser 11, Her- melink - Bergsma 02, Goudt - Wiersma 02 'Vam Wester- loo - Drost 02 De stand is nu: 1 Wiersma 16 punten, 2 Varkevisser 14, 3 Bergsma, Hermeiink en De Riuiter 17, 0 Drost 10, 7 Goudt, de Jong en Van der Sluis 9, 10 Van Westerloo 8, 17 Bronst - ring 7, 1'2 Visser b. De Graniinger C. Hofstee is vrijdag iin Apeldoorn Neder- landskaimpioen dammen ge worden. Dankzij een punten- deling in de tiende ronde te gen jeugdwereldkampioen Van aer Cierc werd hij met zeven tien punten en nog een ronde te spelen onbereikbaar voor de concurrentie, onder wie ook ti telverdediger Clerc. De uitslagen van de tiende ronde zijn: Van Harten - Kos ter 20, Jansen - Van der Borst 11, Van der Wal - Van d!er Stap 02, Hotstee - Clerc 11, Iseboutn - Van Aalten 02, Van Leeuwen - Brou wers 02, De stand Is: 1 en kampioen Hofstee 17 punten, 2 Jansen 14, 3 Brouwers 13, 4 Clerc 12, 5 V an der Borst 11. HELSINKI (RTR) We derom heeft het Tsjechische ijshockeyteam tijdens het toernooi om het wereldkampi oenschap in de A-groep voor een sensatie gezorgd. Na de verbluffende winst van 72 op dr Sovjet-Unie, afgelopen woensdag, werd vrijdag zeer verrassend met 22 verloren van Finland. De tussenstanden waren: 0—2 0—2 en 2—L Vanaf de eerste minuut werd de verdediging van de Tsjechen inde- zware druk gezet en was dan ook een wonder. '?t de eerste periode slechts een /oorsprong van 2 0 voor d-e Finnen opleverde. Opgezweept door bijna 9000 toeschouwers werd het doel van Holecek constant onder vuur genomen en in de 12e minuut maakte Oksanen de eerste treffer. Vier minuten later was het weer raak, toen Leppa een fout van Holecek .genadeloos afstrafte. Op het moment, dat Mairtinec in de tweede periode voor vier mi nuten naar de strafbank moest, sloeg Finland definitief toe. De numerieke meerder heid werd uitgebuit door het maken van twee doelpunten, van Oksanen en Tamminen. Ir de laatste 'periode kwamen de Tsjechen door Ebermann terug tot 14, maar Teltonen zorgde weer voor een verschil van vier treffers drie minuten voor het einde maakte Ebermann er nog 25 van. De Sovjet-Unie heeft rich moeizaam hersteld van de zware nederlaag van 27 te gen Tsjechos-lo wakije. want pas in de derde speelperiode kon de titelhouder definitief afstand nemen van Zweden 3—1. De stand na de vijfde speel dag is: 1 Tsjechoslowakije 5 4 0 1 8 28-9, 2 Sovjet-Unie 5 4 0 1 8 25-12. 3 Finland 5 2 2 1 6 18-17, 4 Zweden 5 1 1 3 3 16- 17, 5 Polen 5 1 1 3 3 13-23, 6 Oost-Duitsland 5 1 0 4 2 9-33. 33. 0 Op de foto van rechts naar linksRoger de VlaeminckJan Jansen, Louis Ocana, Piet Bras- pennincx en Gerben Karstens. BREDA Gerben Kar stens heeft gistermiddag in aanwezigheid van vele prominenten uit de Euro pese - wielerwercld zijn zaak, waarin hij sauna's gaat verkopen in Breda geopend. Aanwezig waren onder anderen Luis Ocana, Roger de Vlaeminck, Ed dy Peelman, Peter Post, Jan Janssen, Jo Jöris en voetbalscheidsrechter Fr. Derks. Tot groot verdriet van de voor de deur aan wezige jeugd, die graag handtekeningen wilden verzamelen, verschenen Eddy Merckx, Joop Zoete melk, Raymond Poulidor en scliaats-crack Ard Schenk niet. Zij lieten per telegram weten verhinderd te zijn. Karstens heeft z(jn Saunalux geopend in sa menwerking met twee compagnons. gang te laten vinden. De men taliteit van de Argentijnen is een gevaar voor de voetbal sport", aldus Frank McGhee, sportredacteur van de Daily Mirror. De Daily express noem de de Spaanse vertegenwoor- digers bandieten van het zui verste soort. „De UEFA zal zich zo snel mogelijk moeten beraden over de grootte van de straf. Dit was onmenselijk. Celtic is ook geen zachtzinnige ploeg, maar dit keer had het team in het geheel geen scnuld aan de veldslag, die zelfs de meest fa natieke Celtic-aanhangers, die in de duels tegen stadgenoot Rangers toch heel wat gewend zijn, schokte", aldus de Daily Express, die meestal niet zo kritisch is. Sir Alf Ramsey, die na het wereldkampioenschap in 1966 de Argentijnen reed* als de beesten afschilderde, zei, dat het voor een groot deel de schuld is van trainer Lorenzo. „Die man brengt overal moei lijkheden met zich mee. Hij was in 1966 coach van het Ar gentijnse elftal, dat zich in ie dere wedstrijd misdroeg en in 1970 zorgde hij, als trainer van Lazio Roma, voor incidenten met Arsenal". Vlak voor het vertrek naar Spanje bood de voorzitter van Atletico Madrid, Vincente Cal- deron zijn verontschuldigingen aan. „Ik ben zeer bedroefd over deze vertoning. Ik wil myn team zeker niet goed pra ten, maar de Turkse scheids rechter heeft de hele zaak uit de hand laten lopen. Wij kon den helemaal niets goed doen bij deze man. Ik hoop, dat het in Madrid sportiever zal zyn". zei Calderon, die op het vlieg veld van Glasgow door politic moest wordlen beschermd te gen woedende supporters van Celtic. (Van onze sportredactie) BREDA NAC-trainer Henk Wullems streeft er naar om aan de wedstrijd tegen FC Amsterdam tweede paasdag in 't Olym pisch Stadion tenminste een punt over te houden. „Stel, dat het lukt en we verslaan volgende week NEC in Breda, dan z(jn we veilig", aldus Henk Wul lems. De NAC-trainer kan voor ma-andiaig over zijn gehele se lectie beschikken, al blijft Arie Del-motte nog steeds niet beschikbaar. Probleem is voor Wullems wie hij in Amster dam de voorstopper-plaats zal geven. Aty Graaumans speel de namelijk als voorstop per in de eerste helft tegen FC Groningen niet bepaald ge lukkig, terwijl zijn vervanger Gerard van den Dries na rust Groningen-spits Jensen wel volledig aan banden legde. Vandaar dat het te verwachte»! ls, dat Wullems Van den Dries maandag op Amsterdam-spits Nico Jansen zal zetten. Maar aan de andere kant zegt Wul lems: "Het zou psychologisch niet juist zijn om het elftal, dat de laatste weken voor de successen heeft gezorgd te wijzigen." Wullems wilde dan ook niet vertellen of hij Graaiumans of Van den Drie» in de basisopstelling zou opne men "Ik vak de opstelling bekend voor het begin van de wedstrijd en niet eerder i

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17