Nederland vergroot ontwikkel ingshulp m CONCORDIA Een fijne moeder, die het vertrouwen verloor Benzine-groothandel eist leveringsplicht van oliemaatschappijen Wentelwiek voor politiet USFA-bezetting geëindigd justitie voor groot probleem in zaak P. MINISTER VAN DER STOEL IN VERENIGDE NATIES MAASTRICHTSE BEKENTENIS WURGMOORD INGETROKKEN Minderheidsregering laatste mogelijkheid in België binnenland buitenland commentaar Gezamenlijke verantwoordelijkheid NS-Efficiëncy Ontdek de 100% winstgevende levensverzekering V akantiecentrum voor bejaarden uitgebrand Ziterc j 3 april l"''4 Een [mens moet leren leven met onzekerheden. Dat is overi- fgens gemakkelijker gezegd dan gedaan, zeker voor rege ringen en leiders van grote ondernemingen, die in de hoogst onoverzichtelijke economische situatie van vandaag een beleid op langere termijn moeten uitzetten. Als we de directeur van haf [Centraal Planbureau mogen geloven en waarom zouden wekiet? de man stelt zich duidelijk onafhankelijk op dan ziet het Economisch beeld van Nederland vandaag er niet ongunstig uit. De -aaste toekomst is echter zeer onzeker. Dank zij het actieve, soms wat zig-zaggende maar wel steeds efficiënte regeringsbeleid hebben de oliecrisis en de geweldige prijsstijgingen van grondstoffen tot nu toe in Nederland geen nadelige invloed gehad op de welvaart. Het gevaar van een inzinking lijkt, blijkens de becijferingen van het Centraal Plan bureau, voorlopig geweken. Maar voor hoelang? De oliecrisis heeft verschuivingen ge bracht'die internationaa1 nog lang niet zijn uitgewerkt. Dit jaar alleen al ontvangen de olieproducerende landen 170 miljard gulden extra. Dat is een astronomisch bedrag. Het moet worden opgebracht door de industriële landen, die daardoor met verdere geldontwaarding worden bedreigd. Met zo'n bedrag kan boven- dierï het hele internationale geldwezen worden ontwricht. Dank zij het aardgas (maar dat is ook geen eeuwigdurende bron) zal Nederland waarschijnlijk de eerste jaren de zwaarste klappen behoorlijk kunnen opvangen. Maar dat is niet voldoen de. Regering en bedrijfsleven moeten nu alle krachten mobili seren om de Nederlandse industrie te reorganiseren, om het patroon van Nederlandse industriële activiteiten meer aan te passen nan de moeilijke tijd, die komen gaat. Daar is energie en intellect voor nodig, durf, fantasie, arbeids- rustlen geld. Wanneer onafhankelijke instanties als het Centraal Planbureau en de SER bij herhaling constateren, dat het rende ment van de Nederlandse bedrijven niet verder omlaag kan, dan kunnen regering en vakbeweging zich niet veroorloven die waarschuwingen te negeren. De Nederlandse industrie staat voor gevfcldige investeringen. Die moeten betaald kunnen worden I wierlei, op zich zelf hoogst wenselijke, nieuwe (welzijns) voorz'eninqen zullen voorlopig wel in de ijskast gezet moeten wonden Nu moet er eerst ruimte gemaakt worden voor een nieuwe industriële revolutie Dat kan geen ongecontroleerde fc^rikkelinq zijn. Daarom lijkt hier een taak voor regering, werkgevers- en werknemersorganisaties gezamenlijk. Een ge- we'pige taak, die echter alleen dan tot een goed einde kan wor- den^gebrarht als alle oartiien haar als een gezamelijke verant woordelijkheid ervaren. F\e spoorwegen gaan na of ze vijfenzeventig dieselrijtuigen lvan twintig jaar oud nog zullen oplappen, zodat ze het jaai '990 nog kunnen .halen. Daartoe wordt vast een prototype ver meuwcl wat op bijna een miljoen gulden komt. De'hele moder nisering zou dus op rond 75 miljoen komen. Misschien dat NS zichzelf erg zuinig en efficiënt vindt met 1 maatregel, die immers aanschaffing van nieuw materieel uitspaare Men kan de zaak echter ook van een andere kant bekijken. Het onderhavige materiëel wordt overwegend gebruikt op zeer onbelangrijke lijnen. Dat staat gelijk met onrendabele lijnen. Lijnen die voor een groot deel behoren tot het bijna vergeten i(j waarvan enkele iaren geleden de opheffing door NS zelt werd voorgesteld omdat ze zelfs hun dagelijkse kosten, laat bmngen 6n' r0nt6 verni?uwin9 niet konden op- De vraag rijst of het versleten raken van het materieel niet opnieuv. et probleem aan de orde doet stellen of handhaving van de betrokken verbindingen wel zinrijk kan worden ge noemd. Voor hetzelfde bedrag waarmee een treinstel moet wor- en opgeknapt kunnen wel zeven bussen worden gekocht, die waarschi|nlijk nog beter aan de Dehoeften van de betrokken reizigersgroepen tegemoetkomen dan het aan zijn starre baan gebonden dieseltje. (Van een onzer verslaggevers) HELMOND De langste bedrijfsbezetting, die Nederland ooit ge kend heeft, die van Phi lips-Usf a in Helmond, kreeg vrijdagmiddag om twaalf uur een einde met weinig glorie Ge zang, corsages, bossen bloemen en herden kingsarmbanden konden hier niets aan afdoen. Het dappere groepje Us- fa-bezetters en de vak bondsmensen blijven de paasdagen met een kater zitten. Het beoogde doel, behoud van het Usfa- atelier in Helmond, is niet bereikt. Het kleine beetje succes, dat de meest vrouwelijke be zetters en vier mannen hebben geoogst ver mocht het einde van de ruim 32 dagen geduurd hebbende actie niet al te veel op te vrolijken. Erg veel meer dan pu bliciteit en een stukje sociale geschiedschrij ving zal er voor hen in derdaad wel niet inzit ten. Grootmacht Philips heeft aan het langste eind getrokken, was het gevoel. Toch werdén er vrijdag morgen ln de hal van het Usfa-bedrijfje van alle kanten pogingen on dernomen om de bezet ting een zo succesvol en feestelijk mogelijk slot te geven. Industriebond NKV-voorzitter Piet Brussel bracht de aan wezigen in een laatste toespraakje alvorens i et bedrijf aan de Usfa-dl- rectie zou worden terug gegeven de glorieuze uittocht van de bezetters van Enka-Breda, twee jaar geleden, in herinne ring. De talloze toeschouwers begroetten de manschap pen toen met applaus,. „Niet om het succes, maar omdat ze er wat voor gedaan hadden", al dus Brussel en dit gold ook voor de Helmondse vrouwen en mannen. „Hartstikke bedankt", zei hij. „Ik heb grote bewondering voor jullie eensgezindheid". Wat voor gevoel had hij nu het einde van de be zetting naderde „Ik ben erg blij voor de meisjes dat het voorbij is. Dat er een einde is gekomen aan die hele lange periode, die be paald niet zonder span ningen is verlopen". En hoe voelden de be- zetsters zich Leidster Annemien Wal schots (30), die al die tijd dag en nacht in het atelier heeft doorge bracht: „Ik heb een beetje een gek gevoel over me. Ik weet het nict...nu ga je weer ge woon naar huis". Met bloemen zoals de foto laat zien. (Van onze parlementaire redactie! DEN HAAG De justitiële autoriteiten die zullen moeten beslissen en adviseren over het verdere lot van de donder dag in Den Haag gearresteerde en in 1950 bij verstek ter dood veroordeelde SS'er J.P. krij gen daaraan een zeer moeilij ke zaak. Het is uniek dat een bij verstek ter dood veroor deelde na zoveel jaar nog wordt gearresteerd, zodat de justitie ook niet beschikt over jurisprudentie terzake. Nu in ieder geval vaststaat, dat aan P. niiet alsnog hef dood vonnis wordt voltrokken - dat vonnis geldt uiteraard nog steeds - is het wachten op indiening van een gratiever zoek, hetzij door de betrokke ne zelf, hetzij door iemand namens hem. Verlening van gratie is in ons land een aan de koningin voorbehouden recht. Maar de Koningin wint, voordat zij een beslissing neemt,advies in van onder meer de minister van Justitie. Bij de grondwet is voorge schreven, dat ook adivies moet worden ingewonnen bij de be trokken rechter. In dit geval bij de bijzondere strafkamer van de arrondissementsrecht bank te Assen omdat P. inder tijd door de bijzondere straf kamer in Assen is veroor deeld,. Gebruikelijk is daar naast het inwinnen van advies bij de strafkamer van de Hoge Raad der Nederlanden. In de justitiële praktijk is het gebruikelijk, dat in geval van verlening van gratie, de doostraf wordt omgezet in le ven-slang. Slechts door verdere gratiering kan aan een derge lijke straf een einde gemaakt worden. In meer dan 90 geval len van oorlogsmisdadigers, die na gratie van de doodstraf levenslang kregen, is deze straf via herbaalde gnatie' be ëindigd. De graitieprocedure moet telkens gevolgd worden omdat het niet mogelijk is le venslang veroordeelden op ja ren te stellen. Dat kan alleen voor niet-levenslang gestraf ten. De grote vraag ln de zaak P. zal zijn of de dertig jaar die betrokkenen in zijn ouderlijk hiuis ondergedoken heeft geze ten al of niet een rol moeten spelen bij de bepaling van de strafmaat in geval van gratie- ring. Daarbij zal mede over wogen worden, dat P. volgens zijn eigen zeggen' het vonnis kende en er rich dus doelbe wust aan onttrokken heeft. De meningen daarover lopen uit een. In de Haagse Vogelwijk, waar P. in zijn ouderlijk huis ondergedoken zat, is men de verbazing nog niet teboven. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat nooit iemand gemerkt heeft dat er in dat huis nog iemand woonde dan de oude heer P. en tot voor vorig jaar zijn echtgenote. Zelfs mensen die wel eens bij P. op bezoek kwamen, hebben nooit ervaren dat er nog een huisgenoot was. Een niet met name genoem de woordvoerder van oud- Oostfrontstrijders heeft tegen over de Haagsche Courant verklaard, dat de organisatie op de hoogte was van het verblijf -an P. in het ouder lijk buis. „Natuurlijk wisten we dat hij nog in leven was. We hadden ook wel eens tele fonisch contact. Lichamelijk is hij een wrak, maar geestelijk nog honderd procent. Met sin terklaas stuurde onze organi satie heim altijd een pakje. De kans om hem te arresteren hadden ze tien jaar geleden al. Het verbaast ons dat ze het n.u pas gedaan hebbei. Om poli tieke redenen waarschijnlijk, dat zal wel duidelijk wor den". (ADVERTENTIE) 1 Coöperatieve Levensverzekeringmij. u.a. Oudenoord 10, Utrecht. Tel.: 030-333433 In 'I kort DE Franse minister van poste rijen. Jean Royer, heeft zich als derde uit het Gaullistische kamp kandidaat gesteld voor het presidentschap. MET ingang van augustus 1975 zal op vijftien scholen voor mavo, havo en vwo kun nen worden begonnen met Spaans als eiinidexamenvak. Voor deze taal besta-at volgens de commissie leerplan Spaans een ruime belangstelling. HET proces tegen John Ehr- lichmam en Charles Colsan oud-medfewerkers van presi dent N-ixon is bepaald op 17 juni, de tweede verjaardag van die inbraak in het hoofd kwartier van de democratische partij iin het Watergate-ge- bouw. VAN de 70 verenigingen Voor Vreemdelingenverkeer in ons land zullen op paasmaandag 43 starten met het uitgeven van een landelijke geschenkban. Daartoe iis de stichting lande lijke WV-geschen-kbon in het leven geroepen. Deze bon is de op vol ver van de plaatselij ke gescbenikban. DE directeur van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst in de Argentijnse stad Cordoba. Fred Laun, is gisteren door een groep gewapende mannen en vrouwen neergeschoten en ontvoerd. BRITSE marineschepen zijn gisteren begonnen met het op sporen van mijnen in de zone van het Suez-kanaal. Port Sadd is het uitgangspunt. I (Van onze redactie k buitenland) „Ik ben aan het einde van m'j'i weg gekomen. Ik kan met meer doorgaan". Met de ze eenvoudige, menselijke woorden heeft de 76-jarige Braëlistiie premier Golda Meir woensdagavond haar politieke carrière beëindigd. Zij deed dat na een gespan nen vergadering van de frac tie en het centrale comité van de Arbeiderspartij in de Knesseth (het Israëlische parlement) De achtergrond van de dram al I I f-e ontwikkelingen b de diepe verdeeldheid in de groots TsVaë1 rahc j-oop, ringspartij over de vraag wie d«" verantwoordelijkheid voor de blunders van de Grote Verzoendagoorlog moet dra gen. Na de val van de chef van de generale staf. David Éla- fracties van de Arbeiderspar- zar, gingen in de verschillende ,lij stemmen op, dat ook de minister van Defensie, Mosje Dayan, zou moeten aftreden, ook al werd hij in het inte rim-rapport dat de commis- sie-Agranat (de commissie, die de „zondebokken" moet opsporen achter de blunders in de laatste oorlog) vorige week uitbracht van persoon lijke blaam gezuiverd. Dayans halsstarrige en door de publieke opinie sterk bekritiseerde weigering geen ministeriële verantwoorde- lijkh-id voor de afgetreden David Elazar te aanvaarden, heeft tot de huidige rege- rin scrisis in Israël geleid. In wezen heeft premier Golda Meir woensdagavond nog de verantwoordelijkheid van Mosje Dayan overgeno men, ook al legde zij haar besluit om af te treden uit met de opmerking dat „het 'uc zo zeer ep-pra»' Dayan als wel mezelf aangaat". Met het heengaan van Gol da. die zoals The Guardian vorige week schreef „een fij ne moeder van de natie is geweest, die echter de groei ende tegenstellingen niet meer kon overbruggen", kom! P„n pinrt„ aan tijd - perk van de pioniers. Een nieuw jong leider schap zal zich moeten pre senteren om de vertrouwens breuk tussen volk en rege ring te herstellen. Dat zal. volgens onze cor respondent in Tel Aviv, Sa lomon Bouman, i„ nieuw uit te schrijven algemene ver kiezingen kunnen gebeuren. „De politieke wereld In dit door dramatische gebeurte nissen opgeschrikte land de terreurdaad van de Arabi sche commando's heeft het Israëlische volk tot nog meer bitterheid gestemd is het erover eens dat er geen an dere uitweg is", aldus onze correspondent. Als het deze kant uitgaat, zullen de verkiezingen over ruim tien weken kunnen plaatsvinden. De politieke kaart van Is raël zal ongetwijfeld grondig veranderen. Nieuwe partijen en nieuwe leiders zullen zich aan het volk presenteren". In afwachting van de stembusuitslag verkeert Is raël hi een heel bijzondere situatie. Het land zal worden geregeerd door een over gangskabinet dat geen bin dende beslissingen kan ne men. Bovendien is de plaats van David Elazar nog onbe zet. Wat overdreven uitge drukt: Israë! is door het af treden van Golda Meir on mondig en stuurloos. Een zeer tragische situatie voor een land, dat op korte termijn uiterst belangrijke territoriale en politieke be slissingen moet nemen. In Washington zijn de bespre kingen over de Israëlisch-Sy rische overeenkomst tot scheiding van troepen begon nen en in Genève wordt bard gewerkt aan de voorbe reiding van de tweede fase van de vredesconferentie. Terwijl Israël eigenlijk naar de toekomst zou moeten leven ligt het land verlamd en machteloos in de nasleep can de "Vom-Kipnoeroorlng. Het in die dagen opgedane trauma is er als een politieke crisis uitgekomen. GOLDA MEIR einde van de weg MAASTRICHT (ANP) De 29-jarige machiraebedie-'ui M. B. uit Maastricht heeft zijn bekentenis het vijfjarig Rot- terdammestje Jeroen Snelle- mans met diens eigen broek riem te hebben gewurgd, vrijdag jol tweemaal toe inge trokken. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Nederland is een voorstander van de uitbreiding van hulp aan de ontwikkelingslanden in de eerstkomende jaren. De regering heeft daarom besloten de hulp aan een aantal van de meest getroffen landen met twintig procent te vermeerderen ten opzichte van dit jaar. Dit verklaarde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr Max van der Stoel (PvdA) gisteren voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York. De assemblee is sedert dins dag hijeen op initiatief van Al gerije om te beraden over de grondstoffenverdeling ln de wereld en de ontwikkeling van arme landen. Minister Van der Stoel zei dat de Nederlandse regering van mening is dat de gehele internationale gemeenschap als een geheel meer zal moeten doen voor de zwaarst getroffen landen. „En dit geldt ook voor de Europese Economische Ge meenschap", aldus de Neder landse bewindsman die zei ook namens Suriname en de Neder landse Antillen te spreken. „Mijn regering zal er actief voor zorgen dat biïroen de Eu ropese gemeenschap de nood zakelijke besluiten worden ge nomen, opdat de E.E.G. een actieve rol kan spelen ln het DEN HAAG Het verbond van handelaren in kolen en aarctolieprodiuikiten heeft het ministerie van Economische Zaken gevraagd nog deze maand de grote oliemaatschap pijen in ons land te verplich ten aan de georganiseerde vrije beozinegroothandelaren benzine te leveren tegen de zelfde voorwaarden als zij krachtens een beschikking van minister Lubbers moeten doen aan de aardoliebelaegen g meensohap (ABG-Avia) 1st Soest. Minister Lubbers vaar digde dle beschikking, waarte' gen Shell Nederland beroep heeft ingesteld bij de Raad van State, vorige week op verzoek van ABG-Avia uit, omdat de olie-industrie na I april geen benzine meer aan de groep van ABG-groothan delaren wilde leveren. In de beschikking is bepaald dat de negen maatschappijen weke< lijks drie miljoen liter aan ABG moeten leveren en tegen welke prijs. Volgens de secretaris van het bestuur van het verbond van handelaren in kolen en aardolieprodukten, die heer J. Oskam, maken de grote olie maatschappijen het vooral de laatste week steeds moeilijker NUNSPEET (ANP) in ic- nacht van donderdag op vnp dag heeft een uitslaande brand de rechtervleugel van het va kantiecentrum voor bejaarden „Hoogwolde" in Nunspeet In de as gelegd,. De oorzaak van de brand, die op zolder van het gebuw uitbrak, is nog on bekend. 'Een voorlopige schat ting van de schade kon neg niet gemaakt worden. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor voor de onafhankelijke groot handel in benzine, waaraan zij tot eind vorig jaar minstens 95 procent van de benzine in deze sector levenden. De prijzenmar- ge, die in de beschikking voor ABG-Avia is vastgelegd, komt neer op 9,5 cent per liter voor de grossier, terwijl de maat schappijen de vrije groothan del benzine aanbieden tegen een marge van 6 3A cent, aldus d-> heer Oskam. Internationale hulpprogramma ten behoeve van de zwaarst getroffen landen", zo zei de minister. Minister Van der Stoel zei met nadruk dat de Nederlandse regering meent dat het doel vain de conferentie parallel loopt en zeer nauw verbonden is met het doel van de Was-^ hingtonse energieconferentie. I Deze is bedoeld om nieuwe we reldwijde regelingen te fa-effen op het terrein van de energie voor allen die erbij betrokken ztjn, consumenten en producen ten. Een van de boeiendste Ne derlanders blijft voor mij de heer F. den Hertog, wielren ner. Deze man, getooid met vele bijnamen, was tot dit jaar amateur. Aan het begin van dit seizoen werd deze „eeuwi ge" liefhebber overgehaald om toe te treden tot de rijen van de beroepswielrenners. Dit even ter verduidelijking voor de leken (ik heb het zelf ook van onze sportmannen). -ö- Deze F. den Hertog fietste donderdag ook mee in de Waalse Pijl, een wielerwed strijd. Hij deed dat niet slecht tot op een bepaald moment (en nu citeer ik even ons bloedeigen dagblad): „Ik (Fedor, M.) kon niet meer en loste". Ploegleider Piet Liebregts reed met de auto naast hem en zei: „Stop pen". Fedor stapte van zijn fiets en toen kregen de vol gers een zeldzame show te zien. Fedor zette zijn fiets te gen een boom en ging op zijn hoofd staan. Liebregts: „Hij stond twee minuten als een beeld, dat is goed voor de bloedsomloop"- Toen de show voorbij was stapte Fedor weer op en reed binnendoor terug naar Ver niers. Liebregts (nogmaals): „Dit is de manier om in vorm te komen". Kijk, voor Fedor, wars van alle conventies (zo heet dat toch), ruimen wij gaarne eet» plaatsje in. Dat is toch een verademing als je gewend moet zijn aan een bloedserieu ze anti-humorist ais ene Eddy Merckx. of de saaie en' verve lende stemmen van ene Zoete melk en ene commentator No- lissen. Deze week ook al omdat het Pasen is derhalve geen doordraver-van-de-week. maar een kampioen van de week: Fedor den Hertog. Iwan da Verschrikkelijke. (Vain onze redactie buitenland) BRUSSEL De christen democratische Belgische poli ticus Leo Tindermans streeft naar de vorming van een min derheidskabinet van christen democraten met liberalen. Eerdere pogingen om een driepartijenregering van chris ten-democraten, sociaal-demo craten en liberalen te vormen waren onlangs al op niets uit gelopen, waarna de formateur trachtte een kabinet van chris ten-democraten met socialisten in elkaar te zetten. De socia listen lieten echter weten dat zij niet aan een coalitie op ba sis vain het program van Tin- demans konden meewerken omdat geen akkoord bleek te kunnen worden bereikt over de definitieve samenstelling vain de gewestraden. Al meer. fietst ■#r hij geen meter Wij zijn tenslotte in het ver leden steeds geconfronteerd met huilende coureurs. Naar mijn idee huilen coureurs dik wijls. -Een coureur die op z'n hoofd gaat staan is dan weer eens héél wat anders. Genoeg gefietst. Priester Jo sé Maria Guerrero uit de stad Arequipa in Peru beklaagde zich er in een tv-programma over dat hij geen en een con- frator alle biechtelingen in hun parochiekerk kreeg. Guerrero zei op een bijeen komst over het ritueel in de kerk dat hij soms uren bij de biechtstoel klaarzat zonder dat zich iemand meldde, terwijl in de banken voor de biechtstoel van zijn confrater de adsvi- rant-biechtelingen zich ver drongen. „Maar hii is dan ook hard horend", zei Guerrero. Tussen u en ons gezwegen, wij vertrekken. MERIJN In de komende paasdrukte zal er zich ook een opmerkelijke nieuwe verschijning van de rijks politie in het verkeer mengen. Gistermiddag heeft de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie een helicopter in gebruik genomen, die zal worden ingezet voor de verkeerssurveillance. Het hel~ derwit geschilderde toestel is uitgerust oom- bij ongevallen eerste hulp te kunnen bieden. Ook be vinden zich twee luidsprekers onder aan het toestel met een vermogen van 300 watt' Hiermee kan de politie in geval van file of ongeval vanuit de lucht de automobilisten aanwijzingen ge ven. Mocht dit hef schroef vliegtuig zich een dezer dagen dus met een snelheid van 220 km per uur boven u voortbewegendan blijft het advies volgens de politie natuurlijk wel: kijk ov 4ê weg en niet in ck LuchU"

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13