BH BOVEN VOOR MILJOENEN UIT if! CONTAINERS IN ROTTERDAMSE HAVEN I Al 1000 hectare bos en hei door brand verwoest Wekelijks een extraatje Hoger personeel en beambten sluiten de rijen Vandaag Varkensvlees zakt in prijs IJSJES OP HET STRAND Ziekenhuis conflict ZAtaderen onopgelost Kans op buien i „Ik Iieb het einde van de weg bereikt" Feijenoord stelt teleur VIJF ORGANISATIES IN ÉÉN RAAD /v' rEELA^ Politie: organisatie vaak vanuit Brabant Ex-smokkelaars EXTRA-BEWAKING IN PAASWEEKEND MARGARINE WORDT GOEDKOPER Korter werken in Franse autofabrieken Werknemers dreigen met bezetting Zestienhoven Explosie in vuilnisauto te Middelburg Aan onze Adverteerders EIS I K Dr. W. A. J. M. Hark* lacteur: L. Leijendekker ie- en administratie-adres: straat 9, Terneuzen, tel. (01150)-79 20 Wementsprijs ?(15 pei kwartaal; f 7,83 per maand, ^nummers 40 cent. Immer 1114111 Uitgeversmaatschappij De Stem B. V, ptraat 16, Breda VRUE ZEEUW DONDERDAG 11 APRIL 1974 27e jaargang No. 8324 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V 0 Commissaris L. v. d. Zande van de Rotterdamse rivierpo litie. ROTTERDAM (ANP) In de Rotterdamse haven, een van de grootste containercen tra ter wereld, wordt jaarlijks voor miljoenen guldens uit laadkisten gestolen. Topfuncti onarissen van de Rotterdamse rivierpolitie hebben gisteren verklaard dat er nationaal en internationaal bendes opere ren, die zich vooral hebben toegelegd op de zeer lucratie ve rooi uit containers. „Voor gigantische bedrage n wordt er gestolen, maar triest genoeg kunnen wij diaar vrij wel niets tegen doen. De over slagbedrijven vinden het niet nodig om hun terreinen goed te bewaken en de verzeke ringsmaatschappijen nemen niet die moeite erop aan te dringen dait er aangifte gedaan wordt", aldus commissaris L. van der Zamde en hoofdinspec teur H.R. van Bruggen. Volgens de Rotterdamse ri vierpolitie zijn de container diefstallen big business gewor den. In Nederland en zijn na buurlanden zou het nog niet zo erg zijn als in Amerika, waar de misdaad geïnstitutio naliseerd is, maar de trend is verontrustend. „Ook wij krij gen steeds meer te maken met goed georganiseerde bendes. De diefstallllen worden zo voor bereid!, diat de schakels in een bende elkaar niet kennen", al dus hoofdlinspecteur Van Bruggen Veel van de havendiefstallen worden naar de mening van de Rotterdamse politie opgezet vanuit Brabant. De bendelei ders zouden vaak ex-smokke laars zijn, die zich verder nog bezighouden met het illegaal stoken van alcohol. Ook heeft men in Rotterdam aanwijzin gen dat in Nederland gestolen waar afgezet wordt in België en West-Duitsland en vice- versa. .„uitgeput" I (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Met de woor dentolk ben uitgeput" heeft d s 75-jarige Israëlische pre mier Golda Melr gisteravond verklaard haar taak voor goed neer te willen leggen. Van daag zal zij het kabinet offt- oieej inlichten. De Israëlische eerste minis ter deelde haar pairtij mee dat haar besluit geen betrekking heeft op de crisis rond de minister van defensie Mosje Dajan. Zij zei: „Ik heb het einde van de weg bereikt. Ik kan niet verder gaan, dit heeft niets te maken met Mosje Da- jan maar slechts met mijzelf Ik kan de last niet langer dragen... Ik heb er de kracht niet meer voor". Volgens minister van finan ciën Pinhas Sapir, was me vrouw Meir bijzonder teleur gesteld over de verdeeldheid in haar eigen arbeiderspartij en over de kritiek die de laat ste tijd veelvuldig op het ka binetsbeleid in de oktober-oor- log werd uitgeoefend. Het ontslag van Golda Meir betekent in feite het ontslag van het hele kabinet. Mevrouw Meir heeft vanaf 1969 de post van premier be kleed. Waarnemers verwach ten dat een nieuwe kabinet onder druk van de kritiek op het defensiebeleid tijdens de oktoberoorlog, met behulp van de religieuze partijen een nog onverzettelijker koers ten op zichte van de Arabische lan den zal moeten voeren. De kabinetscrisis kan bo vendien betekenen dat het vredesoverleg te Genève weer op de lange baan wondt ge schoven. EEN brand in het gebouw van de Technische Unie in Nijme gen, een groothandel in elek trotechnisch en sanitair mate riaal, heeft een schade aange richt van ongeveer een mil joen gulden. TERNEUZEN Na een urenlange discussie zijn gister, avond in het Julianazieken huis te Terneuzen de verte genwoordigers van de zieken huizen van Oostburg, de Ka naalzone en Hulst in de stuur groep, die voor Zeeuwsch, Vlaanderen de nieuwe zieken huisorganisatie voor dit gebied bestudeert, er niet in geslaagd om de bestaande meningsver schillen op te lossen. De vertegenwoordigers van Oostburg en Hulst bleven op het standpunt staan dat er dr.e gelijkwaardige ziekenhui zen in Zeeuwsch-Vlaanderen moeten komen. De vertegen woordigers van het zieken huisbestuur in Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen bleven vasthouden aan de plannen om in de Kanaalzone een nieuw streekziekenhuis te bouwen. Of men diaiarbij vasthoudt aan de oorspronkelijke plan nen voor de bouw van één groot streekziekenhuis, terwijl dan aan de ziekenhuizen in Oostburg en Hulst een gerin gere betekenis wordt toege kend dan die ziekenhuizen nu hebben, of dat men achter het plan van de Axelse huisarts W. Kok gaat sta-an, hetgeen zou betekenen dat alleen het ziekenhuis van Hulst zou moe ten worden opgeheven a-ls er tussen Zaamslag en Axel een nieuw en groot ziekenhuis zou komen, was gisteravond niet benend Overigens heeft met na-me het ziekenhuisbestuur van Hulst gisteravond het plan Kok bestreden. De delegaties van de in de stuurgroep vertegenwoordigde ziekenhuisbesturen gaan nu eerst overleggen met hun be sturen. De stuurgroep komt daarna op 23 aipril weer voor het eerst bijeen. Op deze kwestie komen we morgen nog terug. 'Z. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Margarine zal over enkele maanden weer goedkoper worden als gevolg van een daling van de grond- stoffenprijzen. Dit heeft ir. G. Klijnstra een van de topman nen van Unilver, gisteren be kend gemaakt bij de aanbie ding van het jaarverslag van de onderneming. Margarine is het laatste half jaar uitzonder lijk in prijs gestegen. Dr. M. Weisglas, economisch adviseur van Unilever, zei bij diezelfde gelegenheid dat de positie van Nederland in ver band met een te verwachten aanzienlijke vermindering van de economische groei in de wereld, zo slecht no-g niet is. „Wat de inflatie betreft zijn wij niet meer de koploper. Ik voorzie op wat langere termijn zelfs dat Nederland bij een v-an de weinige landen zal be horen met een betalingsbalans overschot als gevolg van een geleidelijke stijging van de aardigasprijzen", aldius Weisglas. (Zie ook pagina 9) dr (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Feyenoord heeft in zijn eerste wedstrijd tegen VFB Stuttgart bijzonder teleurgesteld. De Rotterdammers, die in de eerste helft door Bennimger op een 10 achterstand werden gezet wonnen uiteindelijk moeizaam met 2I. InvaMer Schoenmaker, ingevallen voor Van Hanegem. scoorde beide Rotterdamse doelpunten. (Zie verder onze sportpagina's) PARIJS (AFP) —De direc ties van de Franse automobiel fabrieken Citroën, Renault en Peugeot hebben besloten in hun bedrijven werktijdverkor tingen in te voeren. Volgens d-e directies is de maatregel nodig door de ge voelige daling van da ver koop. (Van onze weerkundige medewerken Aan de vooravond van de paasdagen zullen wij toch in een wat koelere lucht komen. Gisteren be reikte de temperatuur ook in Brabant een waarde van 22 gradenin Zeeland rond 20 graden. Inmiddels zijn er echter depressies op de weerkaart versche nen, waardoor de baro meter belangrijk is ge daald tot ongeveer 750 millimeter. Een depressie ligt bij de Golf van Bis- caje en geeft regen in Frankrijk. Een andere trekt over Zweden naar de Oostzee en voert aan de achterzijde wat koude re lucht in de richting van Denemarken. In onze. omgeving komen wij ge leidelijk in een lagedruk gebied te liggen waarin de buienkans wat gaat. toenemen. Het lijkt waar schijnlijk dat de tempera, tuur na vrijdag op een ni veau van ongeveer 14 d 15 graden in de middag zal komen. Dat is wel be langrijk koeler, maar voor de eerste helft van april toch nog iets boven nor maal. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Nu de Rotterdamse raad volgende week donderdag over het voortbestaan van Zestienhoven zal beslissen, neemt de span ning onder het personeel van deze luchthaven met de dag toe. Gisteren heeft het Actie comité Werknemers Zestienho ven met een bezetting van het vliegveld gedreigd indien de gemeenteraad een sluiting zou aanvaarden. In pamfletten wordt het personeel (ca. 700 mensen) opgeroepen tot een bezettin? van de luchthaven naar het voorbeeld van Enka-Breda en USFA-Helmond. Strandweer op de Zeeuwse kust. Mevrouw Baart uit Cad- zand heeft gistermiddag een persoonlijk record gevestigd op het Cadzandse strand. Voor het eerst in vijftien jaar verkocht ze zo vroeg in het voorjaar haar ijs op het strand. Zo'n eerste ijsverkoop is altijd een experiment en dat ligt niet zozeer in de hoeveelheid ijs die mevrouw Baart op zondag slijt maar meer aan het gedrag van Johnny de ponny die haar han del trekt. Johnny heeft lange tijd ov stal gestaan en moet weer wennen aan zijn strand- arbeid. Hij stelt daarbij zijn specifieke eisen: wanneer hij extra hard moet trekken om een golfbreker te nemen verzet hij daarna geen stap meer voor dat, hij een suikerklontje heeft gekregen. Wanneer iemand te- laat merkt dat hij zin heeft in een ijsje en wat achterop komt stopt John zonder commando van zijn bazin. Mevrouw Baart is bijzonder tevreden over de manier waarop zij de zomer doorkomt. „Je bent de hele dag onder de mensen en al zou ik vijftig gulden krijgen door in een hotel te gaan werken, ging ik toch voor een tientje het strand op". (Van een onzer verslaggevers! DEN HAAG/BREDA/ ARNHEM De afgelopen weken zjjn door de aanhou dende droogte in totaal ruim duizend hectare bos en hei de door brand verwoest Ir. A. van Nes, houtvester van de houtvesterij Brabant- West: „Er bestaat een werke lijk extreem brandgevaar voor bos en hei. Het risico, dat brand ontstaat, is zo groot, dat men eigenlijk in het geheel niet zou moeten roken wanneer men bos en hei opzoekt". April is volgens ir. Van Nes de gevoeligste maand voor het ontstaan van bos- en heide branden. Bij eenzelfde droogte in bijvoorbeeld augustus is er volgens ir. Van Nes veel min der gevaar voor bos- en heide brand, om-diat gras en hei dan veel minder droog en dor zijn dan in april. Het kamend paasweekend zullen alle bramdtorens van staatsbosbeheer overdag zijn bemand. Er zal extra worden gesurveilleerd in boswachterij- en. Een groot aantal functiona rissen van staatsbosbeheer moet bereiikbaal zijn om bij geval van brand onmiddellijk in actie te kunnen komen. Proces-verbaal In de reeks bos- en heide branden van de laatste dagen is gistermiddag tussen Boxtel en Oirschot 60 tot 70 ha. van het natuurgebied Campina in vlammen opgegaan. De politie van Boxtel heeft proces ver baal opgemaakt tegen een jon geman door wiens onacht zaamheid de brand zou zijn ontstaan. In de Peel heeft tot nu toe de grootste brand gewoed en hierbij is 600 ha. natuurterrein in de as gelegd. In totaal zijn er 10 bosbranden, 5 heidebran den en drie duinbranden ge weest, waarbij een oppervlak te variërend van 1 tot 600 ha verwoest is. Slechts een fikse regenbui maakt de kans op bos- en heidebranden kleiner. Dit geldt vopral voor de brand in de Peel, die ondergronds nog steeds voort woedt, aldus Staatsbosbeheer. Vorige week donderdag gaven we de krant een fors extraatje mee: een lijvige uitgaansrubriek voor het weekeinde, royale aandacht voor de Zeeuwsch-Vlaam- se schutters en nóg meer gewestelijke sport dan nor maal. De reacties van de lezers geven ons alle reden om hiermee door te gaan. Daarom ook vandaag en op de volgende donderdagen twee pagina's met bovenge melde extra-informatie. En binnenkort gaan ook de duiven weer volop vlie gen. We zullen erbij zijn Een groep studenten heeft gis teren voor het consulaat-gene raal van Griekenland in Istan- boel. een rouwkrans neerge legd uit protest tegen de anti- Turkse politiek van de rege ring in Athene." ZONNIG Droog en zonnig. Zwakke tot matige wind uit zuidoostelijke rich ting. Maximum tempera turen tussen 10 (aan zeel en 20 graden. STAD EN STREEK Delta Expo uitgebreid. Pagina 3 Gemeenteraden bekriti seerd. Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Gezin met kinderen liever niet hoog in een flat. Pagina 13 Koppelbaas Toon van E. nog steeds ongrijpbaar. Pagina 16 SPORT Tsjechische zege in WK ijshockey. Pagina 17 (Van een onzer verslaggevers) BREDA De prijzen voor varkensvlees zijn sinds het begin van dit jaar gedaald tot een uitzonderlijk laag peil. Deze week kregen de boeren f 3,15 per kilo, terwijl in december 1973 nog één gulden meer werd betaald. De lage varkensvleesprijzen tekenen zich ook in de winkels af. In maart werd haascarbonade per kilo 37 cent goedkoper, rib- carbonade 29 cent, schoudercarbonade 23 cent en hamlappen 19 cent. Het produktschap voor vee en vlees deelde desgevraagd mee dat de prijsdalingen in de grote steden nog forser zijn geweest. Het schap waagt zich niet aan een voorspelling van de prijsont wikkeling voor de komende maanden. „Het is niet te hopen dat de prijzen blijven zakken, omdat de boeren nu ai onder de prijs werken", aldus een woordvoerder. De lage prijzen voor varkensvlees zijn geen specifiek Neder lands verschijnsel. Ze gelden voor de hele EEG. Als oorzaak wordt de teruggelopen conjunctuur genoemd. Overigens konden de varkensmesterijen in 1972 en 1973 goede zaken doen, omdat er een tekort aan rundvlees was. Dat de vette jaren afliepen kondigde zich vorig jaar al aan, toen de rund- vieesproduktie aanzienlijk toenam. Toch ziet het ernaar uit, dat de aanvoer van varkensvlees ook de komende maanden blijft stij gen. Volgens de laatste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zullen de eerste elf maanden van 1974 bijna vier procent meer biggen geboren worden dan in dezelfde periode van vorig jaar. Plaatselijk, in de provincies Noord-Brabant en Zeeland, is de produktie van de varkensfokkerijen volgens gegevens van het rijksconsulentschap voor de varkens- en pluimveehouderij vorig jaar met 10 procent omhoog gegaan. In de cijfers van het pro duktschap is deze opmerkelijke stijging echter niet terug te vin den. In 1972 werden in Nederland 10.300.000 varkens geslacht, vorig jaar slechts 200.000 meer. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In de Ju- lian astraat in Middelburg heeft zich gistermorgen een explosie voorgedaan in een vuilnisauto. Niemand werd ge wond. Wel sneuvelden zestien ruiten in de directe omge ving. Er onitstond een begin van brand in de vuilnisauto. Die kon worden geblust. De vuil nisauto werd nauwelijks be schadigd. Verondersteld wordt dat een spuitbus, die tussen het huisvuil zat, is ontploft. (ADVERTENTIE) Op Paasmaandag 15 april a.s. verschijnt onze krant niet. Advertentie - opdrachten voor dinsdag 16 april a.s. dienen uiterlijk vrijdag 12 april as. om 12.00 uur in ons bezit te zijn. Advertentie - opdrachten die ons te laat bereiken zullen wij plaatsen in onze uitgave van woensdag 17 april a.s. ADVERTENTIE-AFDELING DEN HAAG (ANP) Vijf categorale organisaties van „mediaal" en hoger personeel hebben besloten samen een raad van overleg te vormen met als een van de doelstellin gen een passende rol in het overleg op het nationale (met de regering) en op de niveaus van bedrijfstakken en onder nemingen. Dit heeft de voorzit ter van deze raad, drs. H. van der Schalie, voorzitter van de Nederlandse centrale van hoger personeel, gisteravond meege deeld op een persconferentie in Den Haag. De vijf organisaties, verenigd in deze raad, hebben inmiddels besloten twee der bonden die b)j het Nederlands Katholiek Vakverbond zijn aangesloten, nl. de Unie BLHP en de BVA, uit te nodigen zich bij deze raad aan te sluiten. De heer Van der Schalie zei goede hoop te hebben dat de Unie aan die uitnodiging gevolg zal geven. De vijf organisaties samen bundelen in de raad rond vijf enzeventigduizend werknemers en wel in de Centrale van ho gere functionarissen bij over heid en onderwijs, de Neder landse centrale van hoger per soneel, de Nederlandse bond van middelbaar en hoger perso neel „NBT", de Nederlandss handelsreizigers- en handelsa genten-vereniging en de vak organisatie De Buitendienst Bij de betekenis van „medi aal" zou men, volgens de heer Van der Schalie, het meest moeten denken aan mensen in de beambtensfeer. De heer Van der Schalie zei verder dat de raad van overleg kan wor den gezien als een parasol voor de vijf organisaties, die zich daardoor beter beschermd ach ten dan door ieder voor zich en naast en langs elkaar od te tra den. Met vertegenwoordigers van de Unie BLHP is steeds uitvoe rig informeel overleg aan de gang. Als de Unie aan het eind van deze maand, bij de beslis sing over het al dan niet aan gesloten blijven bij het NKV, van oordeel zou zijn dat zij aan de uitnodiging van de raad ge volg kan geven, dan zouden ruim 33.000 werknemers meer zich aansluiten. De heer Van der Schalie speelde ook met de ideeën organisaties van ambte naren uit te nodigen om toe te treden. Toetreding tot de raad houdt niet in dat bij vakcentrales aangesloten organisaties uit die centrales moeten. (ADVERTENTIE) van Niemeyer, pak 250gram Bonen of snelfiltermaling 265 r

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 1