^TMi. issieica ties yst og een grondeigenaar bevecht geschotshel 1 ing KORT GEDING NA EXPLOSIE Muziekbibliotheek nog weinig bekend PEUTERSPEELZAAL GUNSTIG VOOR DE PEUTER Op visite" WoNGHENA PLEIT VOOR INVOERING VAN Mobilofoon in bussen stad te Henk Elsin trok volle zaal in Axel Industrieboiii NKV huldi. jchnjvmgen Models register MlRNEl'ZEN Bij de Ka mer an Koophandel en fa- brieke,: in Terneuzen werden de volgende ondernemingen in het I handelsregister opgeno- '1 men P. R. Klooster, Grote i uüiiarisseii I Beer 44 te Oostburg. Glazen- Axel CTinqe KAMPEREN Terneuzen APELLANTEN REPLIEK Jonge dievegge Auto tegen boom Els Boersma: door NETTY VAN ZALINGE Deskundig Leuk Conferentie Dagcreche (Voensdag 10 april 1974 (ADVERTENTlgr EN EEN GOED UURYVEKt^B T "1 (Van onze corresponds» AXEL Stoelen erbij worden aangesleëjl gisteravond in Axels Cu|. centrum De Halle alle Elsink-fans een plaatsje ven. Zelfs Frank Sinatr, buis, het fraaie lente-® weer en de gewone dut weekse avond konden verhinderen. dat cal» Henk Elsink het in Zeen Vlaanderen helemaal te". [(Vervolg van pagina 1) bat moet mogelijk zijn. De stal Brugge geeft bijvoorbeeld ooa de mensen in Zeebrugge ekljaar 100.000 francs om te apofcederen tegen de Belgische staat ifr verband niet de ^^Ejren in bun huizen, die Bde bouw van de sluizen Z1.J ontstaan", z0 deelde giste- geroutmeerd, vod zel% ren de heer Reynaert mee. humor, met zijn specified Na de ontploffing van don- se stem, wist Henk Elsir, deria is de schade opgeno- publiek uitstekend te v* mei door de politie van Brug- ken en wist hij weelvulij ge [Daarna is er niets meer handen op elkaar te fo Juridisch heeft de Natuurlijk waren zijn bei registratie van de politie geen leedjes en conferences enloeiwaarde. De politie is meest in trek. Ongetwijfeld zulle,, laatste successen (JohaW zelfs de top-tien haalde krankjorumme contJ over de lift) daartoe ooi gedragen hebben. Ontspj Teksten en muziek tl daartoe niet bevoegd. Daar voor moeten architecten^ of _in- iei CUCll uzcw- worden ingeschakeld. grotendeels van Henk 3 ft, mat niet op om de men- aelf. Hij werd uitstekenï^^B in de omgeving van de geleid door Arnold Klos Kaielijnepoort, een wijk waar no),^Loek Kuyper basgj ttoor.,1 Jewone arbeiders wo- en Dick Boer (drums), ganisatie van de avond handen van de stichtii, in Zeeuwsch-Vlaanderen". «Van onze correstxwiKJemitï wassers) edrijf. J. F cVHoogne, Oude Drydijok 18, St.-Jan- van onze correspond«| Groothandel in levend pluknvee, konijnen, wild en duiver K. Miiller, Spoorstraat 1091 Sluiskil. Groothandel in r^Bfing»1 iddelen. Stok B.V., Axefcestraa! 11, Terneuzen A^fddehng bij aan- en ver van onroerende goederen HULST In het f, schapscentrum Mal] hielden de leden van dustriebond NKV een vond voor het huldigei jubilarissen. Dit zes Edm. Valcke (50), Jos Gfl1 enz. De Postduif, Nieuwstraat (25), H. Stevens (25), Hiel (25), R. van Houiei en J. Mariman (25). D( trictsbestuurder Th. Ai mans uit Sluiskil kon het tig.ia.rige lid de zilveren! met Robijn opspeld er., I» de overige jubilarissen dl veren speld kregen. Van afdelingsbestuur kregen 4 leden een cadeau aangi en de dames werden bloemetjes gezet. De heer Ackermans de jubilarissen veel lof omd-at zij al lange tijd lid1 de vaikbond zijn. Hij hen als voorbeeld vooi anderen. Ook voorzitter W. Broeck was trots op de ji rende leden. In het bij» spoorde hij de aanwezig!, den aan om trouw lid tel ven. Vooral de verhoging] de contributie in de s, toekomst mag, aldus de' zitter, geen beleitsel zij' lid te blijven. Bovendiet meldde hij, zit er voo: georganiseerden een vs ring in omd-at er volgend even,als in België een le premie komt. Nadat secretaris en per-1 meester hun jaarstukken den gepresenteerd, werd gegaan tot de bestuursvi zing. Periodiek aftredend ren W. van Broeck, H. 8" en B. de Keyzer. La'!' noemde, stelde zich niet herkiesbaar. Nadat de periodiek aftredende leden waren herkozen, als nieuw lid aan het toegevoegd, de heer E- Aarden. 53, Oostburg. Cafébedrijf ISm-mer-aannemersbedrijf Walhout, Magretite 20 te Axel Mava. Van Milstraat 2 te Sas van]Gent. Kleinhandel in le vensmiddelen, melk, aardappe len, Kroontcn. fruit, vlees, kou sen en sokken. N. Höfgen- BBrtsestraa! 66 te Biervliet Markthandel in sieraden en la derwaren. Horlogeverkoper de zaterdagmarkt t® heeft de politie op het plein een illegale horlol koper in de kraag gepa»" horlogeventer M. van Leiden ging er van doof hij de politie ontdekte gooide tijdens zijn vluc® kele horloges weg. echter snel warden aan?1 den. Er is procesverbaa- hem opgemaakt en de hou ziin in beslag geno-men, Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Droog en in het algemeen tonnit weer. Overdag iets la gere temperaturen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag; aantal uren zon: 3 tot 13, miin. temp: om- 4 graden, max. temp ^jtreeks 15 graden, kans op een I droge periode van min stens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel diroog etmaal ■procent. •Voor vrijdag: aantal uren zon: 3to t 13, min. temp: om streeks 3 graden, max. temp omstreeks 13 graden, kans op een[ droge periode van min stens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal SOproc'.-::.:. waterstanden Dc v 4j®mor 1 R.jksv; "J.'Kci -. Biljarten In de h"" competitie werden vijf en gest>eeld in De dour. De uitslag was: A. laert won met 35 caram' van W. Römgens, R- dc won met 50 caramboles Pardon. H. Willaert won 60 caramboles van Robert. laert 52 caramboles. J- 11 won met 75 caramboles {T Bolsens met 34. En won P. R*<; ,r\r*ï 60 van H. de Cock met 34 ca boles. waterhoogten van ding' iorgen, meegedeeld door 'aterstaat. ^'•onstanz 312 onv. Rheinfel- «n 227 plus 6. Straatsburg 198 plus 10. Plittersdorff 366 Plus 4. Maxau 419 plus 5. Plo- chmgen 143 onv. Mannheim 234 min 9. Steinbach 134 plus |BMaii'nz 254 min 6. Bingen J29 min 6. Koub 167 min 6. Trier 272 plus 1. Koblenz 186 min 1. Keulen 153 min 9. Ruhr- ort 314 min 9. Lobith 943 min 6[Pannerdense kop 912 min 7. Nijmegen 741 min 3. IJsselkop 848 min 1. Eefde IJssel 372 min 2. Deventer 250 onv, Mon- sin 5476 plus 16. Borgharen 3933 min 3. Belfe-ld 1153 plus 21. Grave beneden de sluis 510 plus 7. hoogwater Morgen donderdaig 11 april. Bei-gen op Zoom 6.32 en 18.53 Hansweel t 5.34 en 17.54 Terneuzen 4.57 en 17.23 VKssingen 4.27 en 16.51 Wemeldinge 6.22 en 18.43. nen, die de schade zelf niet kunnen betalen, aan hun lot over te laten. De stad moet deze mensen bijstaan", aldus de heer Reynaert. Dit Brugse raadslid is ervan overtuigd dat de Belgische ge nie teveel springstof heeft ge bruikt. „Er waren overigens ook wel andere methoden om van de brug, een nieuwe brug die honderd miljoen francs heeft gekost, te laten verdwij nen. Uit wat er is gebeurd blijkt de onkunde van de ge nietroepen. Deze mensenzijn opgeleid voor situaties in oor logstijd, waarbij niet zoveel rekening hoeft te worden ge houden met schade. Die brug - op zich al een schandaal- heeft de belastingbetaler a-1 zoveel gekost. Moeten de mensen van Brugge nu zelf ook nog de schade gaan betalen? Het ziet ernaar uit dat m-en de zaak zolang wil laten slepen dat vele mensen zelf al gaan repa reren. Dan kost het de staat aanzienlijk miinder. Het ge meentebestuur moet er echter voor waken dat deze mensen op deze manier de dupe wor den". vindlt de heer Reynaert. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Reeds een achttal jaren vecht grond eigenaar A. Onghena uit Zuiddorpe tegen de zijns inziens ten onrechte opgelegde dijkgeschotten van het waterschap Het Axeler Ambacht. Basis van zijn jaarlijks terugkerende verweer is de slechte kwaliteit van de betrokken grond en hjj zou graag zien dat het waterschap bij het opleggen van dijkgeschotten uitgaat van klassificatie van de gron den. Dat komt hierop neer: hoe slechter de kwaliteit van de grond, hoe minder dijkgeschot. Gisteren verscheen hij weer voor de Eerste Kamer ter be handeling van de administra tieve geschillen, onder voorzit terschap van gedeputeerde A.J. Kaland. De argumenten die hij aanvoerde waren de zelfde als in voorgaande jaren. Bovendien wees hij op een uitspraak van wijlen gedepu teerde Van Dongen, die vol gens hem bij de installatie van het Axeler Ambacht reeds ge pleit zou hebben voor invoe ring van de grondklassifica- tie. Volgens hem legt het dage lijks bestuur van het water schap een te groot gewicht in de schaal bij de te nemen beslissingen door de algemene vergadering (de hoofdingelan den). „Er zit in de reglemen ten, die gehanteerd worden, een onbillijkheid zolang klas sificatie nfiet wordt gehan teerd", meende hij. Hij somde een aantal van zijn percelen grond op en zei dat de kwali teit van de grond niet veran derd was sinds de oprichting van het uitwateringsschap Hulster Ambacht- Axeler Am bacht. „De gronden hebben geen belang bij de werkzaam heden van het waterschap", zo betoogde hij. Hij wilde de dijkgeschotten gekoppeld zien aan het opbrengend vermogen van de betrokken gronden. Dijkgraaf P. van Hoeven voerde het verweer namens (Van een onzer verslaggevers) BAARLAND De stichting opbouw West-Zuid-Beveland, die reeds enkele jaren kinder- vakantiewerkactiviteiten orga niseert in de dorpen van de gemeente Borsele, gaat deze activiteiten dit jaar uitbrei den. Voor de eerste keer gaat de stichting dit jaar ook vakan tiekampen organiseren. De op- bouwstichting doet dit in sa menwerking met de stichting katholiek jeugdwerk Zeeland. Beide stichtingen verspreiden momenteel een foldertje waar in informatie wordt gegeven over deze vakantiekampen. Aan de vakantiekampen kan worden deelgenomen door kin deren uit de vierde, vijfde en zesde Mas Lagere schooi in de, gemeente Borsele. Het kaïmpi ;l',s Centraal-Nederland West (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Over en kele maanden rijden in Zee land de eerste autobussen rond met mobilofoon aan boord. Dit is een unicum voor Zeeland. Voor Nederland echter niet, want ai diverse busmaatschap pijen in andere provincies, zo- wordt gehouden in Huijbergen, j dat even ten zuiden van Ber-j gen op Zoom ligt. Ter be-j schikking staat een blokhut,] waaromheen een aantal tenten kunnen worden geplaatst. De kinderen gaan vijf dagen lang op kamp: van maandag tot en met zaterdag. Het terrein is gedurende drie weken ge huurd. De kinderen moeten zelf voor een slaapzak of iets dergelijks zorgen. Verder is het niet mogelijk voor ouders en anderen om de kinderen gedurende de kampweek te bezoeken. De kosten bedragen f 50,- voor een kind en f 35,- voor een volgend kind. De fol der geeft een uitgebreid over zicht van de kosten van deze zomerkampen, zodat ook dui delijk wordt gemaakt waarom de prijzen voor de kinderen genoemde bedragen zijn. Zoals de zaken er nu voorstaan, wordt het financiële tekort van de vakantiekampen ge raamd op f 5250,-. Brandje In de Brederode- straat te Terneuzen ontstond brand in de keuken bij de familie V. Er ontstond vrij veel schade. Goen de brand weer arriveerde, had een buui-man het vuur al geblust. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een handdoek, die gedeeltelijk op een bran dende mini'kachel lag. Nederland en de FR AM voor de stadsdienst gebruiken al mobilofoons. De resultaten hiermee zijn zeer gunstig. Vandaar dat het streekver voer Walcheren nu bij de PTT sets microfoons en koppelkast- jes heeft besteld, dlie iin de autobussen zullen worden in gebouwd. De heer A. Tiele- man, chef technische dienst van streekvervoer Walcheren verwacht dat dit karwei over enkele maanden achter de rug zal zijn. Via een gesloten mobilo foonnet waarvan de centrale post zich beviindt op Plein 1940 te Middelburg met een reserve centrale post in het hoofdkantoor van streekver voer Walcheren op de marxt. kunnen de chauffeurs als er problemen zijn meteen contact opnemen met de thuisbasis. „De chauffeur-s zijn niet meer alleen. Door het rechtstreekse contact met het hoofdkantoor kunnen ze meteen doorgeven als ze pech hebben, te laat zijn een te volle bus hebben en dergelijke", aldus de heer Tieleman. Ook de heer J.P.L. van Manen directeur vam deze Walcherse busonderneming is In zijn schik met de nieuwe aanwinsten. Volgens hem zijn mobilofoons uitstekende hulp middelen om efficiënt in te kunnen grijpen als er iets scheef gaat. Bovendien kunnen de chauffeurs de reizigers bij vertraging en voor overstap pen nog beter vertellen wat ze moeten doen. het waterschap. In zijn betoog wees hij er op, dat al in vroe gere jaren beroepen waren aangetekend tegen het dijkge schot. In 1972 betrof het b.v. een 88-tal ingelanden, die be zwaar maakten tegen de aan slag over dat jaar en waarbij verzocht wend met terugwer king tot 1 januari 1965 het zg. [classificatiesysteem te willen invoeren. Het dagelijks bestuur van het waterschap heeft hierop, evenals in voorgaande jaren het beroep ongegrond verklaard, reden waarom men het hogerop ging zoeken. De heer Van Hoeven somde de respectievelijke beslissin gen van de Kroon en (Zeeuw se) Eerste Kamer van geschil len op. Hij memoreerde dat de Raad van State het uitge bracht beroepschrift geschot 1971 had voorzien van advies sonder behandeling van de zaak in een openbare vergade ring en zonder oproeping van partijen. „Het blijkt nu, dat de mees te van de voorheen gezamen lijk optredende appellanten thans hebben ingezien dat het geen enkele zin heeft jaarlijks tegen beslissingen over een zelfde zaak op steeds weer dezelfde grond-en bezwaren in te dienen bij G.S. en in be roep te gaan bij de Kroon. Dit klemt temeer, nu inmiddels Uw Kamer op 16 mei 1972 het beroep inzake het geschot 1971 ongegrond verklaarde en door 4e Kroon de beroepschriften geschot 1970 en 1971 eveneens ongegrond werden verklaard. Thans wordt dus enkel door de heer Onighena weer beroep aangetekend, hetgeen vian een bestuurslid (hoofdingeland) van ons waterschap eigenlijk niet verwacht zou mogen wor den", aldus de heer Van Hoe ven. Hij sprak er zijn vertrou wen over uit, dat de Kamer weer eenzelfde beslissing zou nemen als voor de jaren 1965 tot en met 1971 het geval was geweest. In zijn repliek wees de heer Oghena nogmaals op de onbil lijkheid die z.i. in de regle menten schuilt". Wij zijn hier alleen om te oordelen of die reglementen goed zijn toege past", aldus de heer Kaland, die appellant erop wees dat voor aanpassing van de regle menten een andere instantie geraadpleegd zal moeten wor den. „En de reglementen zijn goed toegepast, dat zegt de heer Onghena zelf', aldus dijkgraaf Van Hoeven. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de wo ning van de fam. V. in de Triniteitstraat te Terneuzen zag het 8-jarige meisje M.W. kans uit een portemonee een bedrag van f 110 te stelen. Zij was binnengekomen via de niet-afgesloten achterdeur. Het 8-jarige zoontje van de fam. V. betrapte het meisje bij de diefstal. (Van onjze correspondent) ZAAMSLAG Op de Axelsestraat te Zaamslag is M.R. uit die plaats door onbe kende oorzaak met zijn auto tegen een boom gereden. De auto was total loss. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De Zeeu wen zijn zich nog onvoldoende bewust van het feit dat de provinciale muziekbibliotheek te Middelburg bestemd is voor alle bewoners van Zeeland. Ruim de helft van de uitge leende boeken gaat nu nog naar belangstellenden op Wal cheren. Men weet nog onvoldoende dat de aanvragen ook schrifte lijk of telefonisch kunnen worden gedaan, waarna ze per post worden gestuurd. Dit zei merouw J. Poll-Arenids van de muziekbibliotheek dinsdag morgen tijdiens de vergadering van de sectie muziek aan de Zeeuwse culturele raad. „Ge lukkig treedt er verbetering op in die situatie, sinds de muziekbibliotheek in de Klo veniersdoelen is gehuisvest", merkte zij op. De muziekbibli otheek gaat contact zoeken met muziekkorpsen in Zee land. Tot heden was het de gewoonte dat deze muziekge zelschappen alle zelf hun mu ziek aanschaften. Dat kwam per jaar neer op zo'n 1000,- tc1 f 1500,- per korps. Men wil de korpsen nu voorstellen om dc eenmaal gespeelde partituur op te laten nemen in de mu ziekbibliotheek, waarna alle korpsen een abonnement kun nen nemen, zodat meer mu ziekkorpsen gebruik kunne.i maken van deze muziek. Bo vendien werkt een dergelijk systeem enorm kostenbespa rend. Voorts was de sectie muziek van mening dat de discussies over de samenwerking jeugd en muziek bevorderd dienen te worden. Mevrouw Poll liet de leden weten dat dit bijna ondoenlijk is in verband met het personeelstekort. De vergadering heeft ook een informatief gesprek ge voerd met Evert Heyblok, van de Zeeuwse koorschool in Goes. Het sectiebestuur is van plan binnenkort enkele ge sprekken te gaan voeren met diverse instellingen om op die manier beter geïnformeerd te raken over de diverse afdelin gen. Waarom moet een moeder haar kind van twee of drie jaar tegenwoordig toch zo nodig in een peuterspeelzaal of crèche stallen vragen nog veel mensen zich af. Meestal vindt zo'n gebeurtenis een of twee morgens per week plaats. Een paar jaar geleden werd er nogal eens met scheve ogen gekeken naar de jonge moeder, die haar hummel, soms nog niet eens droog in de broek, naar de speelzaal bracht. Een moeder hoorde thuis te blijven en op de kinderen te passen, het huis te verzorgen en het eten te koken, vond men. Het kind zou het gelukkigst zijn onder moeders vleugels. „Al die moderne fratsen, dat is allemaal flauwekul", werd en wordt er nog dikwijls opgemerkt. Met een dergelijke uitlating tref je Els Boersma uit Middelburg diep in haar hart. Drie jaar geleden nam ze zitting in de werkgroep Peu terspeelzalen Zeeland. In die korte tijd hebben de peuter speelzalen zo'n enorme vlucht genomen, dat er in middels al vijftig in Zeeland zijn opgericht. Aanvankelijk waren er maar drie peuter speelzalen: in Goes, Middel burg en Vlissingen. Die drie peuterspeelzalen wilden on derling een betere samen werking. Er werd een be stuurtje gevormd uit leid sters van de drie speelzalen. Eenmaal in de twee maanden kwam dit groepje bijeen om naar een inleiding te luiste ren van een deskundige. Mevrouw Els, ze heet nu nog korte tijd Boersma, maar dat wordt Hofman, was een van die deskundigen. Ze was verbonden aan het regionaal voorlichtingsbureau voor op voeding in Eindhoven. Ze Zegt: „Ik weet nog precies waar mijn inleiding over ging, nil. over liedjes en spel letjes." De groep zag meteen brood in Els, „want", zeiden ze, „als je nu toch in Zee land woont, dan zou je toch best in het bestuur kunnen komen zitten". huis eens een goede beurt geven. O ja, er zijn ook wel moeders, die zich schuldig voelen als ze hun kind op de peuterspeelzaal afleveren, maar als ze dan de geweldi ge resultaten zien, en het plezier, waarmee een kind zich met allerlei andere din gen bezighoudt dan thuis, dan is ze snel over haar schuldgevoelens heen." Het leuke van die peuter speelzalen voor die kinderen is natuurlijk ook, dat ze met dingen mogen spelen waar ze thuis niet van gedroomd had den. Ze kunnen kleien, puz zelen en met zand spelen. Daarnaast is er altijd wel een kind wat met ze optrekt. Kun jij je iets heerlijkers voorstellen voor zo'n hum mel?" En zo geschiedde: „Het is bij zonder leuk, interessant werk" vertelt Els, „vooral ook om dat er meestal van uit de dorpsgemeenschap zelf de eerste stappen tot de oprich ting van zo'n peuterspeelzaal worden genomen. Het zijn vaak de bewoners van buiten het dorp zelf, dus de nieuwe lingen die op het idee ko men. Waarom zo nodig zo'n peuterspeelzaal? Nou. om de eenvoudige reden, dat het sa menspelen voor heel kleine kinderen een gunstige ont wikkeling te zien geeft. Daarnaast is het ook heel gezond voor de verhouding moeder-kind, dat ze beiden eens een paar uurtjes per week gescheiden van elkaar doorbrengen. De moeders kunnen dan eens een mcr- gentje gaan winkelen, of het zo hoog nodige bezoekje aan de dokter brengen of het „Wij op de peuterspeelza len proberen de kinderen te begeleiden, daar heb je des kundig personeel voor nodig. De leidsters van de peuter speelzalen hebben dan ook meestal een kleuter- of kin- derverzorgstersopleiding. Daarnaast hebben ze oriënte- rings- en praktijkcursussen gevolgd. Het hele peuter- speelzaalwerk is in landelijk verband georganiseerd in de Werkgemeenschap Kinder centra Nederland in Ooster beek. Die geeft training aan mensen om cursussen te ge ven aan speelzaalleidsters. In mei begint er weer zo'n cursus in Bergen op Zoom. Els fungeert dan als leidster. Ze begeleidt ook twee speel zalen in Etten-Leur, zodat haar cursisten dicht bij huis stage kunnen lopen. Daar naast geeft Els ook no.g les op de huishoudschool in Mid delburg aan de cursus kin- derverzorgster-jeugdverzorg- ster. Ze heeft daar 20 leer lingen, die allemaal een mor gen in de week stage lopen in een peuterspeelzaal. De Zeeuwse groep is inmiddels uitgebreid tot 8 leden. Lies- beth Eskes uit Terneuzen heeft zich als laatste bij de groep gevoegd. „We zouden eigenlijk nog wat meer men sen in die werkgroep willen hebben", merkt Els op. Sinds kort is het secretariaat van de Zeeuwse peuterspeelzalen ondergebracht bij de afdeling maatschappelijke dienstver lening van de stichting Zee land. De belangstelling voor de peuterspeelzalen neemt enorm toe We hebben al twee etma len conferenties gehad in Hedenesse. De laatste werd het afgelopen weekend ge houden. Tijdens zo'n confe rentie wordt door ouders, leidsters en bestuursleden van gedachten gewisseld over het omgaan met peuters in de peuterspeelzaal en de haalbare mogelijkheden. Want er zijn natuurlijk nog heel wat punten, die nog eens nader uitgepluisd moe ten worden. Zo werden er bv. een paar punten bespro ken als: mag een leidster eisen stellen aan de kleu ters? Is deelneming aan de speelzaalactiviteiten door de ouders wel gewenst? Mag een peuterspeelzaal een op voedende taak hebben naar de ouders, om de aansluiting bij het gebeuren thuis te bevorderen En tot hoever is de samenwerking tussen de peuterspeelzaal en de kleu terschool mogelijk om de overgang soepel te laten ver lopen? Wat dit laatste punt betreft, heeft de praktijk duidelijk bewezen, dat de peuterspeelzaal de overgang naar de kleuterschool pro bleemloos heeft gemaakt. „Alleen de kleuterscholen zelf zijm geloof ik niet zo heel erg gelukkig met deze ontwikkeling", zegt Elsje. ..Je moet niet vergeten, dat de kleuterscholen nu twee soorten kinderen op school krijgen De echte nieuwelin gen en de peuterspeelzaal kinderen, die al een hele stap in hun ontwikkeling hebben gemaakt. Dit is toch ook een punt waar je met zijn allen over moet kunnen praten", vindt Els. En dat de mensen er wel over willen praten blijkt uit de grote op komst bij de conferenties. Op 27 april wordt er een dagcursus gegeven. Er heb ben zich al 100 deelnemers aangemeld. „Er zijn toch nog te weinig werkende moeders in Zee land om een volledige dag- crèohe op te zetten", meent Els Hofman. „Maar die peu terspeelzalen doen het ge weldig. In Zeeuwsch-Vlaan- deren werd bijvoorbeeld de eerste peuterspeelzaal nog niet eens zo lanig geleden geopend en nu zijn er al 15 kinderdagverblijven in dit deel van Zeeland. Weet je waar we ook heel sterk op letten bij het opnemen van nieuwe kinderen in de crè che; dat de peuters het zelf ook graag willen. Als het niet gaat, dan adviseren wij de ouders nog even te wach ten. Maar wij als leiding van de peuterspeelzalen gaan er wel van uit, dat ook de moe der recht heeft op wat vrije tijd. Vader heeft toch ook het weekend vrij, dan is het ook heel normaal dat moeder eens wat tijd voor zichzelf heeft. Dit heeft wel degelijk iets te maken met de eman cipatiegedachte", vindt Els. Naast de peuterspeelzaalacti viteiten is ze ook nog actief in de Rode Vrouwen van de PvdA. Ze is er zelfs voorzit ster van. Deze functie lijkt helemaal niet te passen bij Els. Ze is bescheiden, zeer zachtaardig en helemaal geen vrouw die ik in staat acht in ongezouten bewoordingen de natie mee te delen wat haar dwarszit. „Nou", zegt ze een beetje voorzichtig. „In de club zelf vinden ze me ge loof ik niet rood genoeg. Maar ik ga er vanuit dat je niet als mannen en vrouwen tegenover elkaar moet gaan staan. Maar als er gepraat wordt, dan moet je dat doen als mensen. De vrouwen ja gen de mannen met die pola risatie tegen zich in het har nas En dat is de bedoeling niet van de emancipatie, dacht ik. Toch voel ik me in hart en nieren socialiste en een geëmancipeerd mens Het peuterspeelzaalwerk kan juist vanuit die visie heel goed samengaan met mijn andere activiteiten". eindredactie: rein v. d. helm

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3