lering reel belangstelling wr vastenactie GAAT DAJAN MORGEN HEEN Zorgen over verloop van werkloosheid Nieuw-Dennendal roept bonden te hulp Sta op uw wolkje. campina Boersma: grotere openbaarheid van alle inkomens ete CENTRAAL PLANBUREAU Boersma: Christen democratie niet grauw in het midden binnenland buitenland I commentaar ïeen Brits Watergate Syrië eist terugtrekking uit de hoogten van Golan Golan neuwe r.-k. goedgekeurde pil Achterstelling in onderwijs door problemen bij vervoer Piloten Campina-koffiemelk, 't wolkje lékker voorde koffie! KENNEDY BANG VOOR MOORD Aardgas Parachutist overleeft dodensprong Dood aangetroffen jongetje blijkt gewurgd Hoorzittingen over 'impeachment' van Nixon Hervormingen in Ethiopië Woensdag 10 april 1974 GS 17 ZEIST (ANP) De organi- oren van de vastenactie hbun goede hoop dat het lefbedrag van 7,5 miljoen —den ruim wordt gehaald. Er En veel aanvragen om infor- Xtiemateriaal, die hoger lig- dan ooit in de veertien] a- ge geschiedenis vain de Vas- actie, In parochies en op >len is meer aandacht dan vroegere jaren voor de ntaliteitsvorming rond de Jmzamelirag. Bijna twee- irde van de 360 projekten is parochies, dekenaten en elyke voor hun rekening ^omen. Door een bepaald jöjekt te belichten komt het fkel'ijk ontwikkelingswerk creter over. Van het ooiproject „machtig he werden 30.008 exemplaren be steld. Ook maar de tentoonstel ling, bestaande uit foto's, teke ningen en teksten, was veel vraag. Rond Pasen is door gaans het eerste miljoen bin nen op giro 5859 te Utrecht. Vorig jaar bracht de actie bijna 7,2 miljoen op. Hiervan werd ongeveer 6,6 miljoen be steed aan projecten. Aan voor lichting en mentalifeiitsvor- minig in eigen land werd meer uitgegeven dan vroeger, name lijk ruim twee ton. De op brengst van 1973 werd onge veer geleidelijk verdieeld over Afrika, Azië en Latijns-Ame- rika. Het meeste geld ging naar gemeenschapsontwikke ling, zoals sociale centra en vormingswerk. In Engeland is deining ontstaan over een grondtransactie, waar- bi| - zo luidden de beschuldigingen premier Harold Wil- bn en/of twee van zijn naaste medewerkers betrokken zouden ■jn ■Wilson heeft, toen het rumoer niet meer te stoppen was, on middellijk een krachtige verklaring afgelegd, waarin hij elke Vrokkenheid bij of in de transactie naar het rijk van de fabelen ■rwees. Hij nam het bovendien krachtig op voor zijn mede werkers. Gisteren is de opwinding vergroot. Een handelaar in onroe- Jhd goed verklaarde dat hij een omstreden brief met een ver- vjalste handtekening van premier Wilson oyer de grondtransactie left verbrand kort voordat de politie hem kwam ondervragen, een andere handelaar in onroerend goed zou een dossier er de affaire gestolen zijn. In Engeland kan men de gemoederen over een „affaire" ital sussen door de zaak openhartig en eerlijk uiteen te zet- jfen en desnoods „sorry" te zeggen zoals Wilsons voorgangers BacAAillan en Heath deden. Wilson weigert zijn „sorry". Hij heeft Bovendien een klacht wegens laster ingediend tegen twee kran en, zodat de zaak al bij de rechter is. Daarmee is zo dit al •schreven is de kans op een Brits Watergate niet erg groot. Copyright De Stem/Het Parool (Van onze redactie buitenland) JEZUZALEM Jezuza- lem is nog geen beslissing ge vallen over het lot van het Israëlische kabinet en de toe komst van minister van defen sie Mosje Dajan in het bijzon der. Premier Golda Meir heeft tot donderdag ademruimte ge kregen om de crisis over de ministeriële verantwoordelijk, heid inzake de oktoberoorlog op te lossen. Het kabinet komt morgen opnieuw bijeen waar na de Knesset (parlement) eveneens een spoeddebat aan le kwestie zal wilden Volgens het Libanese dag blad An Nahar zou de Syri sche delegatie die in Washing ton me<t minister Kissinger DE in Brabant heersende var- pest is overgewaaid naar Gelderse Achterhoek. Als Jvols, van aanvoer van var- uit Noord-Brabant is de (tte hans uitgebroken in de prtschap Huppel in de ge- ente Winterswijk. decentie in Wenen per evenwichtige en evenre- troepenvermindering in |entraal-Europa is gisteren na 32- ste zitting voor een sreces verdaagd ott 6 mei. JE Argentijnse regering heeft Tree links-Peronistische week- laden El Descamisado en Mi jtan tia verboden. De reeds ge- Ukte exemplaren van het jeuwe nummer zijn in beslag pomen. IET vliegverkeer in Frank- ■k is gisteren danig in de ar gestuurd door een staking verkeersvliegers die arschijtilijk een week zal bren. ■S vervoersbon-d NVV heeft een telegram aan de Japan- ambassadeur Rijozo Sunobe j Den Haag zijn gram geuit (rer het feit dat het Japanse poorvvogpersoneel het recht werkstaking wordt onthou- pr ET aantal buitenlandse gast- beiders in de Bondsrepu- liek is volgens het bureau de Statistiek in Wiesba- fen sinds september 1972 met ongeveer 440.000 of 13 procent egenomen tot vier miljoen. JDE manege van de wed. Van Bree in het Zuidhollandse Warïdinxveen is totaal uitge rend. De paarden, die in een Bast het hoofdgebouw gele- schuur gestald waren, mden nog op tjd los gelaten orden. De schade wordt orlopiig od 1 lA ton geschait i ROME (CIC) Volgens de Leuvense hoogleraar prof. dr. Jacques Ferin is een nieuwe |_pil ontwikkeld, welke in over- itemming is met de officiële er der r.k. kerk over de ge- porteregeliriig. Prof. Ferin pelde dit mee op het congres, |at een groot aantal vrouwen- rtsen uit de gehele wereld in ome heeft bijeen gebracht. De nieuwe pil maakt een j^recieze dosering van de hypo physeal ormonen in het bloed J mogelijk. Deze hormonen rege- fen de functies van de eier- Stokken. Daardoor wordt het mogelijk het juiste moment ran de vruchtbaarheid in de Maandelijkse cyclus van de gouw te bepalen. Periodieke onthouding blijft dus noodza- kei ijk Het congres was gewijd aan de uitvinding en ontwikkeling van medische voorbehoedsmid- delen, welke ook voor de ka- Molieke kerk aanvaardbaar jouden zijn. De door Prof. Fe- |Hn aangekondigde pil zou een [V&woord daarop kunnen zijn. (Van onze onderwiis- redacteur) DEN HAAG Kinde ren uit stadjes, dorpen en gehuchten hebben minder kans op geschikt voortgezet onderwijs dan hun leeftijdgenoten uit de grote stedelijke ge bieden. Vervoer naar de voor hen juiste middelba re scholen is vaak te duur voor de ouders. Die krijgen nl. in Nederland alleen maar een vergoe ding voor dat vervoer van het rijk als pa's be lastingbiljet minimale inkomenscijfers aan geeft. Zulks in tegen stelling tot het buiten land. Daar is overal het vervoer van kinderen naar de voor hen beste scholen gratis. Zo'n re geling zou in Nederland zeker tussen de 30 en 40 miljoen gulden gaan kosten. Maar zo'n rege ling zou tegelijkertijd een eind maken aan een duidelijke achterstelling op onderwijsgebied van plattelandskinderen in vele delen van Neder land. Dat is in ieder geval de mening van een groep mensen, uit het onderwijs, uit het ver- Voer en van de gemeen ten. die van het vraag stuk een omvangrijke studie hebben gemaakt, die nu is aangeboden aan Staatssecretaris Veerman van Onder wijs. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De werkgroep Nieuw Dennendal-bestuur wil dat de vakbonden tussenbeide komen in het Dennendal-con flict. In een telegram aan het hoofdbestuur van de algemene bond van ambtenaren (AB- VA) en NVV-voorzitter Kok heeft de werkgroep mede „na mens een honderdtal" ABVA- ledcn gevraagd van het be stuur van de WA-stichting af te dwingen dat niemand van de personeelsleden van Nieuw Dennendal wordt ontslagen hangende de pogingen om het. conflict op Dennendal od t» lossen. De heer J. Trappel, dis trictsbestuurder vain de AB- VA, verklaarde gisteravond dat op zijn minst 31 perso neelsleden binnen twee maan den zullen worden ontslagen omdat hun aflopende arbeids contract niet zal worden ver lengd. De bond heeft er wei nig waardering voor, diat het bestuur probeert om het con flict door middel vam ontsla gen op te lossen. Het ouderberaad moderne zwakzinnigenzorg (de ouders van 115 Dennendalpupillen) heeft gisteren in een verkla ring gezegd, hoogst verontrust te zijn over de „pathologische daden van het demissionaire bestuur van de Willem gaat praten over de terugtrek king aam het Golan fronit een uit twee punten bestaand voorstel gaain indienen: 1. Een gehele Israëlische te rugtrekking uit het hele 750 vierkante kilometer grote ge bied dat Israël iin 1973 heeft veroverd en uit de in 1967 veroverde stad Koneitra, en het vestigen van een nieuwe bestandslinie lopend achter de drie strategisch belangrijke heuvels die Koeneitra en de weg naar Damascus beheer sen. 2. De Israëli's moeten belo ven zich uit de hele hoogvlak te van Golain, veroverd in 1973, terug te trekken en zulks aan de hand van een tijdschema dat met medewer king van minister Kissinger moet worden opgesteld. An Nahair is van oordeel dat Israël de stad Koneitra zou willen opgeven maar niet de genoemde drie heuvels. Oh vogels, geef mij de kracht van je vleugels zingt Gerrit reeds oh stormen, drijf mij voort. En zo is dat. Heeft u in dit laat ik maar zeggen pre-lentale stadium ook al verbrande koppen zien rondlopen? Leuk is dat, vrolij ke mensen. Wat is het leven zonder liefde? (ADVERTENTIE) MELKVARATIES natuurlijk lekker w Arntszstichting". Aanleiding tot deze verkla ring is een brief van het W.A.-bestuiur aan achttien groepsleiders wier tijdelijk dienstverband binnenkort af loopt. Deze groepsleiders be horen tot het door de ontsla gen directeur Care', Mulder, de zeven ontslagen stafleden en een groot deel van het perso neel uitgeroepen „Nieuw Den nendal". In d-e brief aan de achttien staat, dat hun contract onder de huidige omstandighe den niet kan worden verlengd. Het bestuur wil daar vandaag met hen over praten. Het is. volgens de ouder- groep duidelijk geworden, dat het W.A.-bestuur „nu elk ge voel van verantwoordelijkheid heeft verloren en alleen een prestigeslag levert ten koste van de pupilden". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Ik ben niet zo erg gerust over liet verloop van de werkloosheid. De kostenstijgin gen blijven aanhouden. De rendementen van het be drijfsleven blijven structureel dalen. Als dat zo door gaat is dat een groot gevaar voor de werkgelegen heid". Deze bezorgde woorden sprak prof. dr. A. C. van den Beid, directeur van het Centraal Plan Bureau (CPB) bij het ver schijnen van het samenvattend hoofdstuk van het Centraal Economisch Plan 1974. Daarin wordt de verwachting uit gesproken, dat de gemiddelde werkloosheid dit jaar zal schommelen rond honderddertigduizend tot honderdvijf endertigduizend. kend met rond 2 miljard. Uit de berekeningen van het CIPB blijkt, dat de Nederlandse gulden sterk staat. De effec tieve koers gemiddeld t.o.v. buitenlandse concurrenten en leveranciers bedroeg half maart 3 tot 3,5 pet. Prof. Van den Beid sluit "iet uit, dat de gevol gen vam de olieprijsstijging „tot concurrerende devaluaties leiden. De waardedaling van de Franse frank was in dit opzicht een teken aan de wand. Syrië en Israël hebben de Libanese autoriteiten verzocht, de twee Israëlische piloten uit te leveren, die maandag uit hun vliegtuig zijn gesprongen en met een valscherm op Li banees gebied terechtgekomen zijn. Maar de Libanese minister van Defensie, heeft verklaard, dat Libanon, zich baserend op het volkenrecht, van mening is, dat het zijn krijgsgevange nen niiet moet uitleveren. BONN (AP) Senator Ed ward Kennedy, die heeft ver klaard in 1975 te zullen beslis sen of hij zich kandidaat voor het Amerikaanse president schap stelt, heeft gisteren te genover een verslaggever van het blad Bild Zeitung verklaard bang te zijn dat hij wordt ver moord. Prof. Van den Beid: „Ik vind, dat de regering heel nauwlet tend naar de ontwikkeling van de werkloosheid moet kijken. Er zijn ondernemingen die de zaak niet meer kunnen bijhou den en geen moment krijgen om op adem te komen. De elf regionale raden voor de ar beidsmarkt moeten eens goed aandacht gaan besteden aan de mobiliteit van de werknemer binnen ons land." De directeur van het CPB ziet het grootste deel van de werkloosheid als structureel van aard. „Het zal eerder 100.000 werklozen o mvatten dan lager. Ik hanteer een vrij ruim begrip structureel. Ik vat er onder de frictie-werkloos heid, de seizoen-werkloosheid en de moeilijk plaatsbaren" (Van onze parlementair» redactie) De problematiek van de op brengst-verhoging van aardgas moet naar het oordeel van prof. Van den Beid bezien worden in het kader van het overheids budget 1977 en volgende jaren. Er zijn daarvoor verscheidene mogelijkheden, zoals bijvoor beeld het achterwege laten van belastingverhogingen. Maar de CPB-directeur meent dat acti viteiten ten behoeve van de energievoorziening in de toe komst prioriteit zouden moeten krijgen. „Er is geen twijfel aan, dat die activiteiten gestimu leerd moeten worden. Evenmin is er twijfel, dat we zuiniger zullen moeten worden met ons aardgas, waarvan de export opbrengst een belangrijke steun is voor onze betalingsbalans". In 1973 kregen wij anderhalf miljard gulden uit de aardgas export. Voor 1974 wordt gere- (Van onze redactie buitenland) STERLING, VS De V rijetijdsvalscherm- springer Heff Wetzell die van een hoogte van twee kilometer met een onge opende parachute uit de hemel kwam vallen is met twee gebroken en kels en een gebroken wervelkolom in het zie kenhuis opgenomen, maar hij overleefde de val. Wetzell merkte toen hij het vliegtuig verlaten had, dat zijn valscherm niet openging. Vlak bo ven de grond opende de parachute zich nog ge deeltelijk. Men vermoed) dat hij met een snelheid van 80 km. per uur de grond moet hebben ge raakt. Wetzell had al 150 sprongen op zijn naam staan. DEN HAAG „Christen democratische partijen behoren niet grauw en grijs in het mid den te zitten. Zij dienen voor hoede-partijen te zijn. Het zoutend zout". Minister Boersma nam met deze uitspraken gisteren in de Eerste Kamer duidelijk afstand van degenen in de christen democratische partijen, die met voorliefde spreken over het confessionele midden. Overigens hield de bewindsman staande, dat er in de nadagen van het kabinet-Biesheuvel al gewerkt, werd aan herverdeling van in komen, kennis en macht. „Daar aan willen de christen-demo cratische partijen bijdragen. Maar van een fundamentels wijziging van het kabinetsbe leid is geen sprake". MAASTRICHT (ANP) Het viij fjarige Rotterdamse jongetje, Jeroen Snellemans, dlat maendiagmididaig zoals gis teren nog in enkele edities gemeld, in Maastricht dood werd aangetroffen, is door wurging om het leven ge bracht. Dit is gebleken uit de sectie die anatoom-patholoog dr. Zeldenrust gisteren op het lijkje heeft verricht. Dr. Zel denrust heeft niet vastgesteld of met het jongetje een zedenmisdrijf is gepleegd. Het jongetje werd met zijn aiigen broekriempje gewurgd. De 29-jaiige Maastrichtenaar, een bediende, dlie op grond van verdenkingen zoals de po litie het noemt, werd aange houden, is ingesloten en zal nade aan de tand worden ge voeld, Hij is al eerder met de politie iin aanraking geweest. Een één opril-mop heeft de heer Leo Jansen, Tweede-Ka merlid voor de Politieke Partij Radicalen (PPR) getroffen. Wij geven u het verhaal zon der opsmuk. De heer Jansen stelde aan de regering vragen over een monorailplan in het stadsge west Groningen-Assen en werd daarmee het slachtoffer van de aprilgrap. Op 1 april publiceerde een noordelijk huis-aan-huis-blad een verhaal over een plan voor een monorail tussen Gro ningen en Assen. In het ver haal werd verteld dat het ka binet een plan had laten ont wikkelen voor een geheel nieuw aanpak van het open baar vervoer. Groningen-Assen zou daar bij als proefgebied fungeren. De krant wist te melden dat de Hondsrug „zich zeer goed leende voor een dergelijke moderne vervoersvorm in ver band met het diluviale karak ter van de Hondsrug". ■ft De monorail zou de vorm krijgen van een achtbaan wat als groot voordeel bood dat constant over één baan in twee richtingen kon worden gereden. Onder het vliegveld Eelde was een zgn. metrofiele kruising gedacht. De krant kondigde verder aan dat op de avond van de eerste april in hotel Baulig in Groningen, „zoals bekend eni ge tijd geleden opgeheven", een nadere toelichting op de plannen zou worden gege ven. De heer Jansen wilde nu o.a. weten wat de kosten i >a- ren, wie de plannen voorbe reidde, welke inspraakmoge lijkheden er voor de bevolking waren en of bestaande struc tuurplannen zouden moeten worden aangepast. Einde bericht. Harold Wilson, de Engelse premier zit een beetje in z'n maag met een verbrand dos sier. Hoe moet hij daar uitko men? Nixon heeft hem (in Parijs) al een suggestie ge daan: „Je moet gewoon zeg gen dat er een vonkje uit je pijp op is gevallen". Nu is het met enige trots dat wij u de ontvangst beves tigen van een aanzicht uit De Filippijnen. Van Rien Wete- rings, die in Lingayen zit. En dat is een gloeiend eind weg. Maar wat schrijft Rien, die u allen groet? „Vanuit de verre Filippijnen kan ik, en wil ik niet nalaten Henk Wullems en zijn jongens erg veel succes te wensen in de strijd om het behoud van het eredivisieschap". En zo is dat ook. Hup NAC dus. MERIJN. (Van onze parlementair» redacteur) DEN HAAG Openbaar heid van inkomens is een ver eiste voor een inkomensbeleid. Daarom moet op zo kort mo gelijke termijn begonnen wor den met het realiseren van een grotere openbaarheid van alle Inkomens. Minister Boersma (Sociale Zaken) zei dit giste ren in de Eerste Kamer. Hij deelde mee, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek be gint met versnelde puhlikatie van cijfermateriaal over inko mens en winsten, waarbij sprake zal zijn van grotere vergelijkingsmogelijkheid dan tot nog toe. Openbaarheid van inkomens kan ook beter bereikt worden, aldus minister Boersma, wan neer cao's uitgebreid worden tot de hogere inkomens. Nog dliit jaar start eem enquête ftaar de inkomenspositie vam de be oefenaren van vrije beroepen. Over de opbouw van hun in komen ontbreekt een duidelijk inzicht. De organisaties be schikken slechts over globale cijfers. Andere mededelingen van minister Boersma tijdens het beleidsdebat in de senaat: Over de suggestie van on der meer CNV-voorzitter Lan- ser om raden van commissa rissen en ondernemingsraden samen te voegen heeft de be windsman nog geen oordeel. Hij hoopt dat de SER erop gaat studeren. Daarbij zal de aandacht besteed moeten wor den, aan het feit, dat de raad van commissarissen en de on dernemingsraad naar doel en taak van elkaar verschillen. „Wellicht is het beter als ge probeerd wordt in beide orga nen de invloed van de werk nemers te vergroten". Het is nog niet bekend wanneer er een regerings standpunt komt over het sta kingsrecht. De betrokkenen zijn vrij ver uiteen gegroeid. Er is een vrijwel onontwarba re knoop ontstaan. De regering beraadt zich met werkgevers en werknemers afzonderlijk. Verlaging van de maxi mum leeftijd waarop het mini mum loon moet worden be taald is dit jaar niet te ver wachten. „We moeten oppas sen voor opeenhoping avn kos tenfactoren. De sociale part ners zullen zelf de verlaging van de maximumleeftijd thans 23 jaar tot stand moeten brengen via de cao's. Als dat in een groot aantal bedrijfstakken is gebeurd kan de minister wettelijke maatre gelen nemen. De bewindsman verwacht een ontwikkeling naar betaling van het mini mumloon voor volwassenen op 18-jaird'ge leeftijd, tegelijk met het optrekken van de leer plichtige leeftijd tot 18 jaar. De machtigingswet zal niet gebruikt worden om structure le maatregelen met betrekking tot buitenlandse werknemers te treffen. De aangekondigde beleidsvoornemens op dit ter rein zullen per aparte wet ge nomen moeten worden. Staatssecretaris Mertens deelde de kamer mee, dat er in het najaar meer bekend gaat worden over de algemene per.sioenpMcht voor werkne mers. „Dan kan duidelijk zijn hoe het bedrijfsleven erover denkt, waarna de SER advies kan gaan uitbrengen. In de pensioencommissie van de Stichtiinig van de Arbeid wordt, na een jaar stilstand en op verzoek van de staatssecre taris, gestreefd naar een com promis. Te verwachten is dat de partijen in dit overleg el kaar nog deze maand zullen vuiden. WASHINGTON (DPA) De juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft besloten op 7 mei een begin te maken met de hoorzittingen over een eventue le procedure om president Ri chard Nixon uit zijn ambt te zetten. De commissie zal eerst in een besloten zitting de beschuldi gingen tegen Nixon onderzoe ken en vervolgens getuigen ho ren. ADDIS ABEBA (DPA) —De regering van Ethiopië heeft een landhervorming aangekondigd. Alle pachtboeren en anderen die willen gaan boeren, zullen in de gelegenheid worden ge steld een eigen bedrijf op B» bouwen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17