fleine gas veldjes nog oed voor 25 miljard kubieke meter per jaar 3575 Audet verdubbelde winst Meinsma: helft van alle kankerpatiënten te genezen intaardig elkastzacht ;t 2 pasteur :rken S- EN HEIDEBRANDEN Confrontatie zoekt orthodoxe priesters GASRESERVES NEMEN AF TBC-BESMETTING BIJ NEDERLANDSE LUCHTMACHT IN BONDSREPUBLIEK SYRIË SCHIET JAGER NEER Wilson: ik was niet betrokken bij grondaankopen Voorrang voor een robot je CAN wil niet- rokers legen rook beschermen Brand in belasting kantoor Helmond binnenland buitenland V Midden-Oosten herbewapent Ds. Besselaar overleden ARRESTATIES IN LISSABON Plannen voor Europees energiebeleid Wiegel maakt KVP verwijten Advertentie voor „definitieve" directeur Dennendal Kandidaten Franse presidents verkiezingen Dioidag 9 april 1974 •\*»0 .4 0 MOERGESTEL De droogte, het schrale weertype en de aanhoudende wind zijn er oorzaak «■gdat de kans op bos- en heidebranden bijzonder is vergroot. Gistermorgen gingen in Moergestel (zie foto) bij een vrij omvangrijke bosbrand vijf hectaren ver- loren. In Nuenen (bij Eindhoven) werden gistermiddag vijf hectaren hei door het vuur verwoest. In he; Drenthse Dalerveen (gemeente Dalen) gingen 40 hectaren natuurgebied door brand verio- ren. Voorzie! tig dus in deze droge tijd met vuur in bos en heide. HEERLEN (ANP) „Or thodoxe priesters worden zeld zaam. Maar beter is het, dat zij meerdere parochies bedie nen desnoods met minder hei lige missen per parochie - dan dat parochies volledig bezet zijn met afvallige priesters". Aldius een oproep in het giste ren verschenen paasnummer van het maandblad Confronta tie. Veteranen-emeriti - zo vervolgt het blad - „meldt u in Gods naaim o-m de rijen van uw falende confraters aan te vullen. Organiseer in de vrij zinnig bestuurde bisdommen regelmatig kerkdiensten, des noods gebedsdienst met kate- chisten. Orthodoxe bisschop pen: Nederland is van uitzen dend - missieland geworden. Vraag buitenlandse orthodoxe priesters en zet hen na taal- soholing in voor het helemaal te laat is", aldus Confronta tie. •- (ADVERTENTIE) iioudig fcdend pr. bnde nbinaties tsche pr. laten: gevoerd. Klassiek nopje, dat heel modieus is met een rand van felle tinten, met2 voorplooien. 100% polyester, zacht als zijde, in marine, bruin of zwart. Geheel gevoerd. 40-48 95- en. Fijne schotel gebakken vis met gember Sniid 600 g gefileerde vis in stukjes, zout ze k en bak ze in weinig olie. Snipper in aparte 1 pan 1 ui, 1 teentje knoflook, 1 tomaat, 1 appel f en 3 gembernootjes: fruiten en bestrooien met kerrie. Vis toevoegen, flinke lepel bloem erover en al roerende zoveel water erbij tot dik gebonden massa ontstaat. Enkele minuten zachtjes stoven. Garneren met sla en schijven sinaasappel. V bóft als u uan ris houdt want vis houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haao. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Onder Nederlandse luchtmacht-militairen in IVest-Duitsland is tuberculose-besmetting ontdekt. Totnogtoe hebben achttien personen positief gereageerd op het mantoux. Zij zijn niet ziek, wel met t.b.-besmet. De woordvoerder van de luchtmachtvoorlichtingsdienst zei gisteren: „Er is geen reden tot panieit. Er is niemand ziek. De zaak is volledig onder controle, Er zijn pillen verstrekt om de weerstand te verhogen". Drie weken geleden kwam bij een routine-controle via rönt- genfclogisch borstonderzoek aan het licht, dat één militair besmet kon zijn. Desgevraagd verklaarde hij, dat hij regelmatig in een bar-cafetaria kwam, waar een van de personeelsleden tbc had. Dat n as hem bekend. Onmiddellijk daarna werden drie vrienden van deze militair, die ook vaak in die bar vertoefden, onder zocht. Ook zij reageerden positief. De dienst preventieve gezond heidszorg uit Utrecht is daarna begonnen aan controle van het gehele personeel rond 700 man en enkele kinderen die ook geregeld in de har waren geweest. Bij dat onderzoek zijn toen nog achttien gevallen van besmetting ontdekt. Dc militairen zijn ingedeeld bij de groep techniek en mate neel geleide wapens. Zij zijn gelegerd in Hesepe, in de buurt van Osnabriick. De haard van de besmetting lag in een bar-cafe taria in het naburige dorpje Brainsche. |2sband- in met doorstikt ilad. |art lak- of wit 27-37 v.a. Kleuterband-\ schoentje met heerlijk zacht steuntje. In zwart iakleder en rood of wit nappaieder. 18-19 2275 20-21 22-23 23,75 24,75 BEIROET (AP) Twee Is raëlische piloten hebben zich ongedeerd met hun schietstoe len uit hun neerstortende „Phantom" jachtbommenwer per kunnen redden en zijn door Libanese troepen gevan gen genomen, zo meldde het ministerie van defensie in Beiroet Een militaire woordvoerder verklaarde dat de door een Syrische raket getroffen F-4 Phantom neerstortte boven de Golanhoogte in Libanon. Een Syrische delegatie zal binnen 48 uur naar Washing ton vliegen voor besprekingen met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, over de troepen scheiding in de Golan. Dit hebben diplomatieke kringen in Damoscus meegedeeld. Israël heeft de V.S. verzocht om meer lucht-doelraket-in stallaties. Sommigen zien dit als een teken van de ernstige toestand zoals die zich heeft ontwik keld aan het front in het heu velland van Golan. Amerika had Israël beloofd oorlogstuig te sturen ter waar de van 1,5 miljard dollar en hiervan is thans ongeveer tweederde afgeleverd. De Verenigde Staten zullen ook Egypte wapens leveren, zo meldt het Libanese blad Al Safir. Egypte zal deze wapens ont vangen via Saoedi-Arabië dat zojuist een belangrijk econo misch en militair akkoord met de V.S. heeft gesloten, met n,a'ne over het leveren van ..Phantom" jachtbommenwer pers. DEN HAAG (ANP) Buiten de grote gasbel in Gronin gen heeft Nederland op het vasteland en op het continen taal plat nog ongeveer honderd andere gasvoorkomens, waarvan de meeste klein tot zeer klein zijn. Toch kan uit deze kleinere gasvoorkomens nog een jaarlijkse gas- produktie van 25 miljard kubieke meter worden verwacht, wat in energie-opzicht gelijk staat met een produktie van 20 miljoen kubieke meter aardolie per jaar. Dit deelt minister Luibbers van Economische Zaken mee in een brief aan de Staten- Generaal ter begeleiding van een rapport over de aardgasre serves per 1 januari j.l., sa mengesteld door de directeur van de Ri'jiksgeologische Dienst. De Wale aardgasreserves in de zeventig gasreservoirs in Nederland en de 31 op het continentaal plat waren op 1 januari j.l. ruim 2,4 biljoen kubieke meter groot (2.428,5 miljard kubieke meter). Hier van was 501,1 miljard kubiekq meter niet bewezen. De Gro ninger gasbel was op 1 januari j.l. nog bi'jna twee biljoen ku bieke meter (1.952,2 miljard) groot, waarvan 192 miljard kubieke meter niet bewezen. De overige gasbellen op het vasteland beliepen 290,6 mil jard kub. meter (waarvan 183 miljard niet bewezen) en de reserves op het continentaal plat 185,7 miljard kubieke me ter (waarvan 126.1 miljard niet bewezen). (Onder „bewezen reserve" wordt verstaan de raming, die tien pet. kans heeft te optimis tisch te rijn. De „reserve" is de raming die 50 pet. kans heeft te optimistisch te blijken en de „niet-bewezen reserve" is het verschil tussen dezo beide) Er zijn verder nog op het continentaal plat gasreservoirs ontdekt, diie voorshands niet economisch ontginbaar worden geacht. Hun gezamenlijke grootte is 25,3 miljard kubieke meter aan reserves, waarvan 9.1 miljard kubieke meter aan bewezen reserve». Een vergelijking met het vorige gasreserverapport, dat EINHOVEN (ANP) T® Eindhoven is ds. A.T. Besse laar op 46-jarige leeftijd plot seling overleden. Ds. Besse laar. die in 1951 predikant werd van de gereformeerde kerk te Krabbendiike in Zee land. kwam in 1956 naar Eind hoven, waar hij ondermeer werkzaam was onder de stu derenden.. Ds Besselaar was o.m bekend als hoofdredak teur van „Tenminste", maand blad voor informatie en ge sprek over de verhouding re formatie-Rome. Tevens v;ai hij hoofdredakteur van bei Ge reformeerd kerkblad voor Nood-Brabant en Limburï. He men met dr A. Hoore ion schreef hij onlangs een bro chure over eucharistie e-> avondmaal. Samen met «.Is. .1 Spoelstea schreef hij. „Het con cilie, een voorlange ba iars' en „Rome en reformatie" Hij iaat eon vrouw en vijf l§nde- ren na. de toestand op X oktober 1971 weergaf, toont aan dat in de sindsdien verstreken periode de bewezen reserves bij een produktie van 151 miljard ku bieke meter ruim 139 miljard (139,2 miljard) kubieke meter hebben ingeboet. Ondanks de nog aanwezige perspectieven voor een voortzetting van de exploratie moet rekening wor den gehouden met een afne ming van de totale reserves in 1974, aldus de brief van de minister. (Van een omzer verslaggevers) NIJMEGEN Het bestuur van de NV Associatie van Uit gevers dagbladen en Tijd schriften (AUDET), waartoe ook De Stem behoort, dee)t mee dat de verwachtingen, uitgesproken in het tussentijds bericht van 21 sept. 1973, met betrekking tot de ontwikkelin gen over de tweede helft van 1973 zijn gerealiseerd. De net towinst over 73 verdubbelde t.o.v. 1972. De omzet steeg in 1973 met 21 procent tot f 112.600.000 (vorig jaar 92.700.000), het bruto exploitatieresultaat, voor afschrijvingen en rentelasten naim toe met 24 proeent tot f 14.300.000 (vorig jaar 11.500.000). Na afschrijvingen ad f 5.800.000 (vorig jaar f 5.200.000) en rentelasten- ad 300.000 (vorig jaa«r f 800.000) blijkt een bedrijfsresultaat van f 8.2 min. (v.j. 5,5 min.). Rekening houdend met het saldo diverse baten ein lastenk met noodzakelijke voorzienin gen en vennootschapsbelasting resteert een nettowinst van f 2.9 min. (vj. 1,4 min.). De raad van commissarissen zal zich, lettende op de voor schriften van de machtigings wet, op de op 21 juni a.s. te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders bepalen tot een dividend- voorstel van 12 procent (on veranderd). (Van een onzer ver slaggevers) WAGENINGEN Niet-rokers zoveel mo gelijk beschermen tegen de overlast van tabaks rook. Dat is de voor naamste doelstelling van de juist opgerichte Club van Actieve Niet-rokers (CAN), Niet-rokers zijn vol gens de CAN vaak ge dwongen mee te roken in ruimten waar veel ge rookt wordt (bij openba re gelegenheden, op het werk, enz.) Dit gaat ten koste van de gezondheid van niet-rokers. De CAN wil proberen hieraan iets te doen en denkt daarbij vooral aan een ombuiging van de men taliteit van veel rokers. Rokers zouden, bijvoor beeld, alvorens een siga ret, pijp of sigaar op te steken, aan aanwezigen in dezelfde ruimte ei genlijk eerst toestem ming moeten vragen, zo meent de CAN. De club hoopt voorts de jeugd zoveel mogelijk van het roken af te hou den. Er is een kerngroep van deskundigen, onder wie artsen, psychologen, sociologen en toxicolo gen, gevormd om de doelstellingen van de CAN verder uit te wer ken en te verwezenlij ken. In deze kerngroep zitten, aldus voorzitter dr. W. Bongens uit Wa- geninigen, enkele rokers „die belangstelling voor het streven van de CAN hebben". -LISSABON (AFP) De Portugese politie heeft in Lis sabon 44 mensen gearresteerd doe bijeen waren om een coö peratie vam verbruikers od te richten. Ondier die arrestanten be vindt zich onder meer Victor Dias, een van de kandidaten van die oppositionele democra tische beweging bij de vorig jaar oktober gehouden verkie zingen. DEN HAAG (ANP) De helft van alle kankerpatiënten zou geneesbaar blijken, als bij alle patiënten tijdig de diagnose kan worden vastgesteld en ais elke patiënt bij de juiste groep spe cialisten terecht komt. Nu kan al een derde van alle nieuwe kan kerpatiënten worden genezen. Voorts zou eenderde van de kan- kersterfte bij mannen voorkomen zijn door vermijding van rook waren. Dit heeft dr. L. Meinsma gisteren op een persbijeenkomst in Den Haag gezegd Ms directeur van de stichting Koningin Wil- helmina Fonds voor de Kankerbestrijding, die 25 jaar bestaat. Jaarlijks sterven tegenwoordig in ons land ruim 26.000 mensen aan kanker, bijna tweemaal zoveel als 25 jaar geleden. In "t kort HET antirevolutionaire kamer lid Scholten meent dat extra gelden beschikbaar moeten komen voor dc aanstelling van meer rijksrattenvangers. EEN 20-jarige militair is door de recherche van Den Bosch aangehouden wegens mede plichtigheid aan de diefstal van afspeelapparatuur, waarbij met wapens werd gedreigd. In zijn huis werden vier cylin- derrevolvers aangetroffen die klandestien waren gekocht. IN Japan is gisteren een nieu we reeks van stakingen uitge broken. Bij de spoorwegen be gon een iangzaam-aan-actie. in de havens legden de stuwa doors het werk voor 48 uur neer en het personeel bij de PTT ging voor zes dagen in staking. INBREKERS hebben voor f 60.000 aan geld en juwelen buitgemaakt bij een Nijmeeg se okppelbaas. Het is de twee de keer binnen vijf dagen, dat inbrekers bij een Nijmeegse koppelbaas hun slag sloegen. In het eerste geval bedroeg de buit f 104.000 DE permanente vertegenwoor digingen van de Duitse Bonds republiek in Oost-Berlijn en de DDR in Bonn zullen op 2 mei worden geopend. BRUSSEL (ANP) De EEG heeft plannen om een gemeenschappelijk organisme met rechtspersoonlijkheid en financiële autonomie in het le ven te roepen om een eigen Europees energiebeleid uit te bouwen. Die plannen zijn be schreven in een werkdocu ment dat in Brussel is vrijge geven nadat eind vorige week het energiecomité van de ge meenschap weer heeft verga derd. Het comité, dat onder lei ding staat van Europees com missaris Simonet, houdt nieu we vergaderingen op 23 april en 6 mei. In die bijeenkom sten moet de „blauwdruk" voor het gemeenschappelijk energiebeleid gereed gemaakt worden. Eind juni zou de Eu ropese ministerraad zich er dan over kunnen uitspreken. EEN rechter in Madrid heeft arrestatiebevelen uitgevaar digd tegen tien Basken, onder wie een vrouw, die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord aanslag op de Spaanse pre mier Luis Garrero B«lanco op 20 december van het vorig ■iaar. LONDEN (Reuter) Premier Harold Wilson van Engeland heeft gisteren ont kend dat hij op enige wijze betrokken is geweest bij grondtransacties ter waarde van omstreeks 6,5 miljoen gulden. „Ik was zelf bij geen GOUDE (ANP Opposi tieleider Hans Wiegel is de verkiezingscampagne voor de gemeenteraden gestart met het verwijt aan het adres van de KVP „die alles slikte wat het kabinet het parlement had voorgesteld." Tijdens een vergadering in Gouda zei Wiegel gisteravond dat de heer Andriessen voor de verkiezingen krachtige, kritische taal sprak over de manier waarop het kabinet- Den Uyl met de middengroe pen omsprong. „De KVP werd voor haar onafhankelijke hou ding door de kiezers op 27 maart beloond". Een week la ter bleek volgens de VVD- leider wat de beloften van de KVP waard waren-: niets. UTRECHT (ANP) Het bestuur van de Wil lem Arntszstichting heeft gisteren besloten, per advertentie sollici tanten op te roepen voor de functie van directeur van de zwakzinnigenin richting Dennendal in Den Dolder. De nieuwe, „definitie ve" directeur moet afge studeerd zijn in een der menswetenschappen of in de medicijnen en hij moet een ruime ervaring hebben op het gebied van de zwakzinnigen zorg. Het is de bedoe ling, dat hij samen met de stafleden en groeps leiders „die daartoe be reid zijn" vorm geeft aan de vernieuwingsge dachten over de zwak zinnigenzorg op Dennen- dal. van de transacties betrok ken. Ik heb op geen enkele wijze financieel belang, di rect of indirect, hierbij ge had", aldus de Britse pre mier in een verklaring voor het Lagerhuis Volgens kranteberichten hadden - zoals door ons ge mald - Wilsons politieke en persoonlijke secretaresse me vrouw Mareia Williiiams, haar broer Anthony Field - zelf een voormalig medewerker van Wilson - en haar zuster Peggy Field, voormalig secretaresse van Wiisons echtgenote, grote zij het legale winsten met de transacties gemaakt. Wilson verklaarde dat hiij het volle vertrouwen had in de leden van zijn staf. „Er zijn geen bewijzen geleverd dat er ille gale of ongepaste daden waren begaan. Scotland Yard stelt een onderzoek in naar een vervalste handtekening van Wilson op officieel papier van het Lagerhuis dat is gebruikt bij de transactie. Wilson zelf heeft een klacht wegens laster ingediend tegen twee kranten die hem hadden beschuldigd bij de grondhandel betrokken te zijn geweest. „Dit", aldus de premier in het Lagerhuis, „was een lafhartige manier om mij en door mij de regering aan te vallen". van onze redactie buitenland) PARIJS Valery Giscard d° Esta-im-g en Francois Mitte- rand hebben zich in Frankrijk kandidaat gesteld voor de ko mende presidentsverkiezingen Giscard d' Estaiing, de huidige minister van financiën, is lei der van de onafhankelijke re publikeinen, die een coalitie vormen met de Gaullistische UDR. Mitteran-d is kandidaat ge steld op een buitengewoon congres van de Franse socia listische partij. Zij zullen het in de verkie zingsstrijd moeten opnemen tegen ex-premier Jacques Chaban-Delmas, de officiële kandidaat van de Gaullisten, en de liberale Gaullist Ed'gar F-aure, die zioh als onafhanke lijke kandidaat heeft ge steld. Is dat nu niet wat inhalig van Roosendaal om maar liefst drie voetbalkampioenen voor zich op te eisen? En dat nog wel óp een en dezelfde dag? Twee vragen waar wij geen antwoord op gaan geven. De vreugdekreten zijn nauwelijks verstomd, de spandoeken niet opgeruimd en de toeters en bellen liggen nog in de gang. Maai- onze welgemeende hand drukfelicitaties gaan toch naar Roosendaal (en NAC, reeds). Op deze feestelijke (dins)- dag even aandacht voor de volgende dinsdag16 april, taatmeer de priester-voetbal lers uit de bisdommen Den Bosch. Haarlem en Rotterdam elkaar in Sint-Oedenrode voor de beker ontmoeten. Die wed strijden gaan tussen PEST Priester En Sportman Te vens) uit Den Bosch en REST uit Haarlem en Rotterdam. De wedstrijden beginnen om 13.30 uur en met een ontmoe ting van de veteranen, pries ters ouder dan 40 jaar. Om 14.30 begint de wedstrijd van de priesters, jonger dan 40 jaar. Dezen noemen zich de junioren. Het zal duidelijk zijn waar om de wedstrijden in Sint- Oedenrode worden gespeeld. Als wij het goed begrepen hebben hoopt Philips dat de USFAailliet gaat. •k Libië: Gafdd)af(i). Is het u ook opgevallen dat er aan de Franse presidents verkiezingen steeds meer „dubbele namen" gaan deelne men? De heren Jacques Cha ban-Delmas en Valery Giscard d'Estaing en nog wat eenvou diger volk hebben zich reeda kandidaat gesteld. Het wachten is nu nog op ene meneer Jean-Jacques Ser- van-Schreiber. Die doet alles dubbel-op. Brighton was dus het defini tieve Waterloo van het Song festival. De dames en heren worden bedankt. MERIJN EINDHOVEN (ANP) In de nacht van zondag op maan dag is omstreeks halftwee brand uitgebroken in het ont vangkantoor van de belastin gen in Helmond. De politie heeft sporen van braak gevon den waardoor het niet uitge sloten wordtgeacht dat de brand is aangestoken. Het is niet duidelijk of er iets wordt vermist. De brand heeft een schade aangericht van onge veer twee ton. Het ontvang kantoor was gehuisvest in een semi-permanent houten gebouw. 0 BIRMINGHAM Straatbeeld anno 1914.... Voorrang voor een robotvoertuigje, dat in staat is bommen onschadelijk te maken zonder dat het bedienend personeel gevaar looptHet wa gentje is op weg naar een „verdachte'' plunjezak in een winkelcentrum in Birmingham dat door twee explosies opgeschrikt werd. Inderdaad bleek in de zak een bom te zitten

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9